kplato - en to hi translation catalogue (87 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
hi: परियोजना (&P)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (edit)
en: Edit
hi: संपादन

en: Work & Vacation
hi: कार्य व छुट्टी

en: Task Defaults
hi: कार्य डिफ़ॉल्ट

en: Work Package
hi: कार्य पैकेज

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
hi: जवाबदार:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
hi: अपनी पता पुस्तिका से एक व्यक्ति प्रविष्ट करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
hi: अपनी पता पुस्तिका से एक व्यक्ति प्रविष्ट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
hi: चुनें...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
hi: जितनी जल्दी संभव हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
hi: जितनी देरी से संभव हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
hi: पर प्रारंभ होना ही चाहिए

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
hi: पर पूरा होना ही चाहिए

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
hi: से पहले प्रारंब नहीं हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
hi: के बाद पूर्ण नहीं हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
hi: स्थिर अंतराल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
hi: प्रयास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
hi: अवधि

en: Continue
hi: जारी रखें

en: File-Format Mismatch
hi: फ़ाइल फार्मेट मिसमैच

en: Dag Andersen
hi: डैग एंडरसन

en: Thomas Zander
hi: थॉमस जेंडर

en: Bo Thorsen
hi: बो थॉर्सेन

en: Raphael Langerhorst
hi: राफ़ेल लेंगरहोर्स्ट

en: Invalid document. No mimetype specified.
hi: अवैध दस्तावेज़. कोई माइम-क़िस्म निर्दिष्ट नहीं.

en: Could not create the workpackage file for saving: %1
hi: सहेजने के लिए वर्कपैकेज फ़ाइल बनाया नहीं जा सका: %1

en: Not able to write '%1'. Partition full?
hi: '%1' को लिखने में अक्षम. पार्टीशन पूरा भरा है?

en: Saving...
hi: सहेज रहे...

en: Show Selector
hi: चयनक दिखाएँ

en: Edit...
hi: संपादन...

en: Define WBS Pattern...
hi: डबल्यूबीएस पैटर्न पारिभाषित करें...

en: Progress...
hi: प्रगति...

en: Delete Task
hi: ...कार्य मिटाएँ

en: Indent Task
hi: कार्य इंडेंट करें

en: Unindent Task
hi: कार्य अनइंडेंट करें

en: Move Task Up
hi: कार्य ऊपर खिसकाएँ

en: Move Task Down
hi: कार्य नीचे खिसकाएँ

en: Edit Resource...
hi: संसाधन संपादित करें...

en: Edit Dependency...
hi: डिपेंडेंसी संपादित करें...

en: Delete Dependency
hi: डिपेंडेंसी मिटाएं

en: Cost Breakdown Structure
hi: कीमत ब्रेकडाउन स्ट्रक्चर

en: Resources
hi: संसाधन

en: Tasks
hi: कार्य

en: Dependencies (Graphic)
hi: डिपेंडेेंसीज़ (ग्राफ़िक)

en: Dependencies (List)
hi: डिपेंडेंसीज़ (सूची)

en: Schedules
hi: समय सारिणी

en: Task Status
hi: कार्य स्थिति

en: Gantt
hi: गेंट

en: Resource Assignments
hi: संसाधन आबंटन

en: Cost Breakdown
hi: लागत ब्रेकडाउन

en: Editors
hi: संपादक

en: Views
hi: दृश्य

en: A task that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
hi: एक कार्य को मिटाने के लिए सारिणीबद्ध किया गया है. यह समयसारिणी को अवैध कर देगा.

en: This task has been scheduled. This will invalidate the schedule.
hi: यह कार्य सारिणीबद्ध किया गया है. यह समयसारिणी को अवैध कर देगा.

en: A resource that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
hi: संसाधन जिसे सारिणीबद्ध किया गया था, मिटाया जाएगा. यह सारिणी को अवैध कर देगा.

en: Failed to open temporary file
hi: अस्थायी फ़ाइल खोलने में अक्षम

en: Work Package: %1
hi: कार्य पैकेज: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
hi: वर्गः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
hi: पश्चात्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
hi: दृश्य क़िस्म:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
hi: नाम:

en: Resource Editor
hi: संसाधन संपादक

en: Task Editor
hi: कार्य संपादक

en: Work & Vacation Editor
hi: कार्य व छुट्टी संपादक

en: Accounts Editor
hi: खाता संपादक

en: Dependency Editor (Graphic)
hi: डिपेंडेंसी संपादक (ग्राफ़िक)

en: Dependency Editor (List)
hi: डिपेंडेंसी संपादक (सूची)

en: Schedule Handler
hi: समयसारिणी हैण्डलर

en: Task View
hi: कार्य दृश्य

en: Gantt View
hi: गेंट दृश्य

en: Milestone Gantt View
hi: पड़ाव गैंट दृश्य

en: Top
hi: ऊपर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
hi: शब्द

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
hi: वाक्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
hi: सिलेबल्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
hi: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
hi: रिक्त जगह युक्त अक्षर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
hi: रिक्त जगह रहित अक्षर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Flesch reading ease
hi: फ्लैश पठन ईजी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
hi: पाद-टिप्पणियों तथा अंत-टिप्पणियों से पाठ शामिल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
hi: डाटा स्वचालित ताज़ा करें
