kplato - en to hne translation catalogue (89 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hne: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
hne: परियोजना (&P)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hne: औजार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (edit)
en: Edit
hne: संपादन

en: Work & Vacation
hne: काम अउ छुट्टी

en: Task Defaults
hne: काम डिफाल्ट

en: Work Package
hne: काम पैकेज

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
hne: जवाबदार:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
hne: अपन पता पुस्तिका से एक मनखे भरव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
hne: अपन पता पुस्तिका से एक मनखे भरव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
hne: चुनव...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
hne: जितनी जल्दी संभव हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
hne: जितनी देरी से संभव हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
hne: पर चालू होना ही चाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
hne: पर पूरा होना ही चाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
hne: से पहिली प्रारंब नइ हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
hne: के बाद पूरा नइ हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
hne: स्थिर अंतराल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
hne: प्रयास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
hne: अवधि

en: Continue
hne: जारी रखव

en: File-Format Mismatch
hne: फाइल फार्मेट मिसमैच

en: Dag Andersen
hne: डैग वडरसन

en: Thomas Zander
hne: थामस जेंडर

en: Bo Thorsen
hne: बो थार्सेन

en: Raphael Langerhorst
hne: राफेल लेंगरहोर्स्ट

en: Invalid document. No mimetype specified.
hne: अवैध कागद. कोनो माइम-किसिम निरधारित नइ.

en: Could not create the workpackage file for saving: %1
hne: सहेजे बर वर्कपैकेज फाइल बनाय नइ जा सकिस: %1

en: Not able to write '%1'. Partition full?
hne: '%1' ल लिखे मं अक्छम. पार्टीसन पूरा भरे हो ?

en: Saving...
hne: सहेजत हे...

en: Show Selector
hne: चुनइया देखाव

en: Edit...
hne: संपादन...

en: Define WBS Pattern...
hne: डबल्यूबीएस पैटर्न परिभासित करव...

en: Progress...
hne: प्रगति...

en: Delete Task
hne: ...काम मेटाव

en: Indent Task
hne: काम इंडेंट करव

en: Unindent Task
hne: काम अनइंडेंट करव

en: Move Task Up
hne: काम ऊपर खिसकाव

en: Move Task Down
hne: काम नीचे खिसकाव

en: Edit Resource...
hne: संसाधन संपादित करव...

en: Edit Dependency...
hne: डिपेंडेंसी संपादित करव...

en: Delete Dependency
hne: डिपेंडेंसी मेटाव

en: Cost Breakdown Structure
hne: कीमत ब्रेकडाउन स्ट्रक्चर

en: Resources
hne: संसाधन

en: Tasks
hne: काम

en: Dependencies (Graphic)
hne: डिपेंडेंसीज (ग्राफिक)

en: Dependencies (List)
hne: डिपेंडेंसीज (सूची)

en: Schedules
hne: समय सारिनी

en: Project Performance Chart
hne: परियोजना परफारमेंस चार्ट

en: Task Status
hne: काम स्थिति

en: Gantt
hne: गेंट

en: Resource Assignments
hne: संसाधन आबंटन

en: Cost Breakdown
hne: लागत ब्रेकडाउन

en: Tasks Performance Chart
hne: परफारमेंस चार्ट

en: Editors
hne: संपादक

en: Views
hne: दृस्य

en: A task that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
hne: एक काम ल मेटाय बर सारिनीबद्ध कर दे गे हे. ए समयसारिनी ल अवैध कर देही.

en: This task has been scheduled. This will invalidate the schedule.
hne: ये काम सारिनीबद्ध कर दे गे हे. ए समयसारिनी ल अवैध कर देही.

en: A resource that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
hne: संसाधन जऊन ल सारिनीबद्ध करे रिहिस, मेटाय जाही. ए सारिनी ल अवैध कर देही.

en: Failed to open temporary file
hne: अस्थायी फाइल खोले मं अक्छम

en: Work Package: %1
hne: काम पैकेज: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
hne: वर्गः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
hne: बाद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
hne: दृस्य किसिम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
hne: नाम:

en: Resource Editor
hne: संसाधन संपादक

en: Task Editor
hne: काम संपादक

en: Work & Vacation Editor
hne: काम अउ छुट्टी संपादक

en: Accounts Editor
hne: खाता संपादक

en: Dependency Editor (Graphic)
hne: डिपेंडेंसी संपादक (ग्राफिक)

en: Dependency Editor (List)
hne: डिपेंडेंसी संपादक (सूची)

en: Schedule Handler
hne: समयसारिनी हेन्डलर

en: Task View
hne: काम दृस्य

en: Gantt View
hne: गेंट दृस्य

en: Milestone Gantt View
hne: पड़ाव गैंट दृस्य

en: Top
hne: ऊपर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
hne: सब्द

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
hne: वाक्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
hne: सिलेबल्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
hne: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
hne: खाली जगह सहित अक्छर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
hne: खाली जगह रहित अक्छर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Flesch reading ease
hne: फ्लैस पठन ईजी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
hne: पाद-टिप्पनियों अउ आखरी-टिप्पनी से पाठ सामिल करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
hne: डाटा अपने अपन ताजा करव
