kplatoui - en to hne translation catalogue (209 entries)

en: Account
hne: खाता

en: Undefined
hne: अपरिभासित

en: Non-working
hne: अकाम वाले

en: Working
hne: काम वाले

[ctx: <hours>h:<minutes>m]
en: %1h:%2m
hne: %1घं:%2मि

[ctx: <days>d <hours>h:<minutes>m]
en: %1d %2h:%3m
hne: %1दि %2घं:%3मि

en: Not scheduled
hne: सारिनीबद्ध नइ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: None
hne: कुछ नइ

en: Project
hne: परियोजना

en: Task
hne: काम

en: Summary
hne: सारांस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Start On
hne: पर चालू होना ही चाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Finish On
hne: पर पूरा होना ही चाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Fixed Interval
hne: स्थिर अंतराल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_effort)
en: Effort
hne: प्रयास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Duration
hne: अवधि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: Low
hne: निम्न

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: High
hne: जादा

en: Plan
hne: प्लान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishStart)
en: Finish-Start
hne: खतम-सुरू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishFinish)
en: Finish-Finish
hne: पूरा-पूरा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bStartStart)
en: Start-Start
hne: सुरू-सुरू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Work
hne: कामस्थल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Material
hne: चीज

en: Expected
hne: प्रत्यासित

note: i18n("Debug");
en: Info
hne: जानकारी

en: Warning
hne: चेतावनी

en: Error
hne: गलती

en: Baselined
hne: बेसलाइन्ड

en: Send
hne: भेजव

en: Receive
hne: प्राप्त

en: Number
hne: नंबर

en: Roman, upper case
hne: रोमन, अपर केस

en: Roman, lower case
hne: रोमन, लोअर केस

en: Letter, upper case
hne: लेटर, अपर केस

en: Letter, lower case
hne: लेटर, लोअर केस

en: Close
hne: बंद करव

en: Week %1
hne: हफ्ता %1

en: Previous year
hne: पिछला साल

en: Next month
hne: अगला महिना

en: Previous month
hne: पिछला महिना

en: Select a week
hne: हफ्ता चुनव

en: Select a month
hne: महिना चुनव

en: Select a year
hne: साल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Name
hne: नाम

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_description)
en: Description
hne: वर्नन

en: Total
hne: कुल

[ctx: Undefined]
en: U
hne: ऊ

[ctx: NonWorking]
en: NW
hne: उप

[ctx: Working]
en: W
hne: प

en: An effort has been estimated, but no resource has been assigned
hne: प्रयास के एस्टीमेट बनाइस, तिर कोनो संसाधन आबंटित नइ हे

en: Url
hne: यूआरएल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Type
hne: किसिम

en: Send As
hne: अइसन भेजव

en: Status
hne: स्थिति

en: Parent
hne: पैरेंट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished
hne: पूरा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, runningGroup)
en: Running
hne: चलत हे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Started
hne: सुरू

en: Can start
hne: सुरू कर सकथो

en: Resources
hne: संसाधन

en: Path
hne: पथ

en: Critical Path
hne: क्रिटिकल पथ

en: Child
hne: लइका

en: End Time
hne: खतम समय

en: Email
hne: ईमेल

en: Limit (%)
hne: सीमा (%)

en: Normal Rate
hne: सामान्य दर

en: Allow
hne: स्वीकारव

en: Avoid
hne: टालें

en: PERT
hne: पीईआरटी

en: Backwards
hne: पीछू से

en: Forward
hne: आगू

en: State
hne: स्थिति

en: Mode
hne: मोड

en: Overbooking
hne: ओवरबुकिंग

en: Message
hne: संदेस

en: Not Started
hne: सुरू नइ होइस

en: Settings
hne: सेटिंग

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_general)
en: General
hne: सामान्य

en: View Settings
hne: दृस्य सेटिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show:
hne: देखाव:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Day
hne: दिन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Week
hne: हफ्ता

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Month
hne: महिना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cumulative)
en: Cumulative
hne: क्युमुलेटिव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual cost
hne: सही लागत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Planned cost
hne: प्लान करे गे लागत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Deviation
hne: विचलन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_startdateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_enddateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerDate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerDate)
en: Date
hne: तारीक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_currentdateBtn)
en: Current date
hne: अभी हाल के तारीक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectendBtn)
en: Project end
hne: परियोजना खतम

en: Work...
hne: काम...

en: Add Calendar
hne: कलेन्डर जोड़व

en: Add Subcalendar
hne: उप कलेन्डर जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Project Schedule:
hne: परियोजना समय-सारिनी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Probability of finishing before
hne: पहिली पूरा हो जाय के संभावना

en: Add Task...
hne: काम जोड़व...

en: Add Milestone...
hne: पड़ाव जोड़व...

en: Add Sub-Task...
hne: उप-काम जोड़व...

en: Edit...
hne: संपादन...

en: Cannot Modify Url
hne: यूआरएल परिवर्धित नइ कर सकिस

en: Document url already exists: %1
hne: कागद यूआरएल पहिली से ही मौजूद हे: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_namelabel)
en: Name:
hne: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add...
hne: जोड़व...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Change...
hne: बदलव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemoveInterval) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_removeModule)
en: Remove
hne: हटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbView)
en: Open
hne: खोलव

en: Chart
hne: चार्ट

en: Gantt Chart Settings
hne: गेंट चार्ट सेटिंग

[ctx: Interval start time]
en: Start
hne: सुरू

[ctx: Interval length]
en: Length
hne: लंबाई

en: Edit Work Intervals
hne: काम अंतराल संपादित करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Length
hne: लंबाई

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAddInterval)
en: Add
hne: जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bClear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsClearBtn)
en: Clear
hne: साफ करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stretchLastSection)
en: Stretch last section
hne: आखरी काम फैलाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select columns to be shown:
hne: देखाय जाय वाले खंभा ल चुनव:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Hidden columns:
hne: छुपे खंभा: (&H)

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Visible columns:
hne: दिखाई दे वाले खंभा: (&V)

en: Tree View
hne: ट्री दृस्य

en: Main View
hne: मुख्य दृस्य

en: Project Settings
hne: परियोजना सेटिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wbslabel)
en: WBS:
hne: डबल्यूबीएस:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The project name.
hne: परियोजना नाम.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The project leader.
hne: परियोजना नेता.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose a project leader from your address book.
hne: अपन पता पुस्तिका से परियोजना नेता चुनव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: &Choose...
hne: चुनव... (&C)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Scheduling Range
hne: सारिनी सीमा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Earliest start:
hne: अर्लीएस्ट सुरू:

en: Milestone Progress
hne: माइलस्टोन प्रगति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, taskList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Tasks
hne: काम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add required task
hne: वांछित काम जोड़व

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBtn)
en: Remove required task
hne: वांछित काम मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Float:
hne: कुल फ्लोट:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_header)
en: Header
hne: सीर्सक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerProject) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerProject)
en: Project name
hne: परियोजना नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerManager) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerManager)
en: Project manager
hne: परियोजना प्रबंधक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_footer)
en: Footer
hne: फूटर

en: Resource Assignments View Settings
hne: रिसोर्स संसाधन दृस्य सेटिंग

en: No task attributed
hne: कोई काम एट्रीब्यूटेड नइ

en: No resource attributed
hne: कोई संसाधन एट्रीब्यूटेड नइ

en: Resource Settings
hne: रिसोर्स सेटिंग

en: Add Schedule
hne: समय सारिनी जोड़व

en: Add Sub-schedule
hne: उप समय-सारिनी जोड़व

en: Calculate
hne: गनना

en: Result
hne: परिनाम

en: Scheduling Log
hne: सेड्यूलिंग लाग

en: Summary Task Settings
hne: सारांस काम सेटिंग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
hne: अपन पता पुस्तिका से एक मनखे भरव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
hne: चुनव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Account:
hne: खाताः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Cost:
hne: लागत:

en: Task Settings
hne: काम सेटिंग

en: &General
hne: सामान्य (&G)

en: &Resources
hne: संसाधन (&R)

en: &Documents
hne: कागद (&D)

en: &Cost
hne: लागत (&C)

en: Indent Task
hne: काम इंडेंट करव

en: Unindent Task
hne: काम अनइंडेंट करव

en: Move Up
hne: ऊपर जाव

en: Move Down
hne: नीचे जाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel)
en: N&ame:
hne: नाम: (&a)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
hne: अपन पता पुस्तिका से एक मनखे भरव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Timing
hne: टाइमिंग

en: Task Progress
hne: काम प्रगति

[ctx: Week number (year)]
en: Week %1 (%2)
hne: हफ्ता %1 (%2)

[ctx: Week number]
en: Week %1
hne: हफ्ता %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
hne: सुरू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Finished:
hne: पूरा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevWeekBtn)
en: Prev
hne: पिछला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextWeekBtn)
en: Next
hne: अगला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
hne: एन्ट्री जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
hne: एन्ट्री हटाव

en: General Settings
hne: सामान्य सेटिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period Definition
hne: पीरियड परिभासा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCurrentDate)
en: Use current date
hne: अभी हाल के तारीक उपयोग करव

en: Resource
hne: साधन

en: This Week
hne: ये हफ्ता

en: Total effort this week
hne: ये हफ्ता कुल प्रयास

en: % Completed
hne: % पूरा

en: Used Effort
hne: परयोग करे गे प्रयास

en: Remaining Effort
hne: बाकी बचा प्रयास

en: Planned Effort
hne: प्लान करे गे प्रयास

en: Page:
hne: पेज:

en: Date:
hne: तारीकः

en: Project:
hne: परियोजना:

en: Configure View...
hne: कान्फिगर दृस्य...

en: Unsplit View
hne: अविभाजित दृस्य

en: Split View
hne: विभाजित दृस्य

en: WBS Definition
hne: डबल्यूबीएस परिभासा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project Code Definition
hne: परियोजना कोड परिभासा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Code:
hne: कोड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Separator:
hne: विभाजकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Definition
hne: डिफाल्ट परिभासा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Use Levels Definition
hne: स्तर परिभासा उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Separator
hne: विभाजक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateStarted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateFinished) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateDocuments)
en: Update
hne: अपडेट

en: Chart Settings
hne: चार्ट सेटिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_cost) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_costgroup)
en: Cost
hne: खर्च

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_fromgroup)
en: From
hne: से

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: To
hne: को

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
hne: समूहः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Hourly rate:
hne: प्रतिघंटा दर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours per year:
hne: घंटा हर साल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per month:
hne: घंटा हर महिना:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per week:
hne: घंटा हर हफ्ता:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
hne: जब आप मन कोनो काम बर वांछित प्रयास के एस्टीमेट बनाथें तब ये मूल्य परयोग मं आथें .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per day:
hne: घंटा हर दिन:
