calligraplan - en to ia translation catalogue (89 entries)

[ctx: application name]
en: Plan Portfolio
ia: Portfolio de Plan

en: Project Portfolio Management
ia: Administration Portfolio de projecto

en: Copyright 2020-%1, The Plan Team
ia: Copyright 2020-%1, Le equipa de Plan

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ia: Preferentia&s

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ia: Ad&juta

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
ia: Documento

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentationPath), group (Documentation)
en: Path to the documentation
ia: Percurso al documentation

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (Interface)
en: Autosave interval
ia: Intervallo de salvamento automatic:

[ctx: @title:column]
en: Modified
ia: Modificate

[ctx: @title:column]
en: Save
ia: Salveguarda

[ctx: @title:column]
en: Internal
ia: Interne

en: Yes
ia: Si

[ctx: @title:window]
en: Save Documents
ia: Salveguarda documentos

[ctx: @title:window]
en: Overwrite file?
ia: Super scribe le file?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveMain)
en: Save
ia: Salveguarda

en: Open Project
ia: Aperi projecto

en: File-Format Mismatch
ia: Disaccordode  formato de file

en: Continue
ia: Continua

[ctx: @title:window]
en: Save Document
ia: Salveguarda documento

en: Configure Portfolio...
ia: Configura Portfolio...

[ctx: title:window]
en: Portfolio Settings
ia: Preferentias de Portfolio

[ctx: @title:window]
en: Portfolio Settings
ia: Preferentias de Portfolio

en: No data
ia: Necun datos

en: Cost (%1)
ia: Costo (%1)

en: Effort (Hour)
ia: Effortio (Hora)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Cost
ia: Costo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Effort
ia: Effortio

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (gantt_context_menu)
en: &View
ia: &Vista

note: i18n: ectx: ToolBar (contentsviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (progressviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (resourceusageviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (schedulingviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (summaryviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (ganttsummaryviewToolBar)
en: Tools
ia: Instrumentos

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ia: &Edita

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
ia: Modifica

[ctx: @title:column]
en: Storage
ia: Immagazinage

[ctx: @info:tooltip]
en: Failed to load the document
ia: Falleva a cargar le documento

en: Embedded
ia: Incorporate

en: External
ia: Externe

[ctx: @title:column]
en: Recent Portfolios
ia: Portfolios recente

en: Add
ia: Adde

en: Add Project
ia: Adde Projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calligraPlanLabel)
en: <html><head/><body><p><a href="https://calligra.org/plan"><span style=" text-decoration: underline; color:#2980b9;">Home</span></a></p></body></html>
ia: <html><head/><body><p><a href="https://calligra.org/plan"><span style=" text-decoration: underline; color:#2980b9;">Domo o Initio</span></a></p></body></html>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commuityLabel)
en: <a href="https://userbase.kde.org/Plan">Community</a>
ia: <a href="https://userbase.kde.org/Plan">Communitate</a>

en: Projects
ia: Projectos

[ctx: @info:tooltip]
en: Project name
ia: Nomine de projecto

en: Target Start
ia: Initio objectivo

[ctx: @info:tooltip]
en: Project description
ia: Description de Projecto

en: Schedule
ia: Planifica

[ctx: @info:tooltip]
en: Select schedule
ia: Selige planification

[ctx: @info:tooltip]
en: Not scheduled
ia: Non planificate

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule: %1 is not scheduled
ia: Planifica: %1 non es  planificate

en: No task
ia: Nulle carga

en: Tasks
ia: Cargas

en: Stacked
ia: Pilate

en: Range
ia: Extension

[ctx: @title:column]
en: Project
ia: Projecto:

[ctx: @title:column]
en: Schedule
ia: Planifica

[ctx: @title:column]
en: State
ia: Stato

en: New schedule
ia: Nove plano de horario

en: New sub-schedule
ia: Nove sub plano de horario

[ctx: @title]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: @title]
en: Severity
ia: Gravitate

[ctx: @title:column]
en: Status
ia: Stato

[ctx: @title:column]
en: Control
ia: Controlo

[ctx: @title:column]
en: Priority
ia: Prioritate

en: Scheduling...
ia: Planification...

en: Not scheduled
ia: Non planificate

en: Finished
ia: Terminate

en: Started
ia: Initiate

en: Baselined
ia: In le Linea de base (baselined)

en: Scheduled
ia: Planificate

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule this project
ia: Planifica iste projecto

[ctx: @info:tooltip]
en: Highest priority is scheduled first
ia: Prioritate plus alte es planificate prime

[ctx: @label:listbox range: 0-60]
en: %1 minute | %1 minutes
ia[0]: %1 minuta
ia[1]: %1 minutas

en: Nothing to schedule
ia: Nihil a planificar

en: Scheduling projects
ia: Planificante projectos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingProperties)
en: Scheduling Control
ia: Controlo de Planification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scheduler:
ia: Planificator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculate)
en: Calculate
ia: Calcula

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ia: Optiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Granularity:
ia: Granularitate:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Calculate From
ia: Calcula ex

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, todayRB)
en: Today
ia: Hodie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, timeRB)
en: Time:
ia: Tempore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tomorrowRB)
en: Tomorrow
ia: Deman

en: Portfolio Content
ia: Contento de Portfolio

en: Scheduling
ia: Planification

en: Summary
ia: Summario

en: Progress
ia: Progresso

en: Performance
ia: Prestation

en: Resource Usage
ia: Uso de ressource

en: Gantt Summary
ia: Summario Gantt
