calligraplan - en to id translation catalogue (608 entries)

en: Document loaded, URL=%1
id: Dokumen yang dimuat, URL=%1

en: Account
id: Akun

en: Undefined
id: Tak ditentukan

en: Non-working
id: Tidak bekerja

en: Working
id: Bekerja

[ctx: @item]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: @item The produced document]
en: Product
id: Produk

[ctx: @item Document is used for reference]
en: Reference
id: Referensi

[ctx: @item Send a copy of the document]
en: Copy
id: Salin

[ctx: @item Send the reference (url) of the document]
en: Reference
id: Referensi

[ctx: <hours>h:<minutes>m]
en: %1h:%2m
id: %1j:%2m

[ctx: <hours>h:<minutes>m]
en: %1h
id: %1j

[ctx: <days>d <hours>h:<minutes>m]
en: %1d %2h:%3m
id: %1h %2j:%3m

[ctx: <days>d <hours>h:<minutes>m]
en: %1d %2h
id: %1h %2j

[ctx: Year. Note: Letter(s) only!]
en: Y
id: T

[ctx: Month. Note: Letter(s) only!]
en: M
id: B

[ctx: Week. Note: Letter(s) only!]
en: w
id: p

[ctx: Day. Note: Letter(s) only!]
en: d
id: h

[ctx: Hour. Note: Letter(s) only!]
en: h
id: j

[ctx: Second. Note: Letter(s) only!]
en: s
id: d

[ctx: Millisecond. Note: Letter(s) only!]
en: ms
id: md

en: Deleted
id: Dihapus

en: Not scheduled
id: Tidak dijadwal

en: Scheduled
id: Dijadwal

en: Resource overbooked
id: Sumberdaya dipindahbukukan

en: Resource not available
id: Sumberdaya tidak tersedia

en: No resource allocated
id: Tidak ada sumberdaya yang dialokasikan

en: Cannot fulfill constraints
id: Tidak bisa memenuhi batasan

en: Effort not met
id: Upaya tidak terpenuhi

en: Scheduling error
id: Error penjadwalan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: None
id: Nihil

en: Project
id: Projek

en: Sub-Project
id: Sub-Projek

en: Task
id: Tugas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Milestone
id: Tonggak

en: Periodic
id: Periode

en: Summary
id: Ringkasan

en: As Soon As Possible
id: Sesegera Mungkin

en: As Late As Possible
id: Selambat Mungkin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Start On
id: Harus Mulai

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Finish On
id: Harus Selesai

en: Start Not Earlier
id: Mulai Tidak Dini

en: Finish Not Later
id: Selesai Tidak Nanti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Fixed Interval
id: Interval Tetap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_effort)
en: Effort
id: Upaya

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Duration
id: Durasi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: Low
id: Rendah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: High
id: Tinggi

en: Schedule project from: %1
id: Jadwalkan projek dari: %1

[ctx: Schedule project forward]
en: Forward
id: Maju

en: Calculate finish
id: Hitungkan selesai

[ctx: Schedule project backward]
en: Backward
id: Mundur

en: Calculate start
id: Hitungkan mulai

en: Schedule
id: Jadwal

en: Must start project early in order to finish in time: %1
id: Harus memulai projek sejak dini agar finis dalam waktu: %1

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Team
id: Tim

en: Warning
id: Peringatan

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint. Negative float=%2
id: %1: Gagal memenuhi batasan. Ambang negatif=%2

en: No resource has been allocated
id: Tidak ada sumberdaya yang sedang dialokasikan

en: Send
id: Kirimkan

en: Number
id: Nomor

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
id: Urungkan

en: Undo %1
id: Urungkan %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
id: Lanjurkan

en: Redo %1
id: Lanjurkan %1

en: Redo
id: Lanjurkan

en: Undo
id: Urungkan

en: just load the file and then exit
id: hanya muat si file kemudian keluar

en: load the file, show the window and progressbar and then exit
id: muat si file, tampilkan window dan bilah progres kemudian keluar

en: Filename to write profiling information into.
id: Nama-file untuk menulis informasi ke dalam perprofilan.

en: File(s) or URL(s) to open
id: File atau URL yang mau dibuaka

en: You are running a 32 bits build on a 64 bits Windows.
    This is not recommended.
    Please download and install the x64 build instead.
id: Kamu menjalankan 32 bit build pada sebuah Windows 64 bit.

en: %1: Critical Error
id: %1: Error Kritis

en: Essential application components could not be found.
    This might be an installation issue.
    Try restarting or reinstalling.
id: Komponen aplikasi pokok tidak bisa ditemukan.
    Mungkin ini sebuah masalah penginstalan.
    Cobalah menyalakan-ulang atau menginstal-ulang.

en: No template found for: %1
id: Tidak ada templat yang ditemukan untuk: %1

en: Too many templates found for: %1
id: Terlalu banyak templat yang ditemukan untuk: %1

en: Template %1 failed to load.
id: Templat %1 gagal dimuat.

en: No template found at: %1
id: Tidak ada templat yang ditemukan di: %1

[ctx: @title:window]
en: Recover Files
id: Pemulihan File-file

en: The following autosave file can be recovered:
id: File autosimpan berikut bisa dipulihkan:

en: The following autosave files can be recovered:
id: File-file autosimpan berikut bisa dipulihkan:

en: Making backup...
id: Membuat cadangan...

en: Saving...
id: Menyimpan...

en: Could not save
    %1
id: Tidak bisa menyimpan
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
id: Tidak bisa menyimpan %1
    Alasan: %2

en: Document <i>%1</i> saved
id: Dokumen <i>%1</i> disimpan

en: The password of this encrypted document is not known. Autosave aborted! Please save your work manually.
id: Kata-sandinya dokumen terenkripsi ini tidak dikenal. Autosimpan digugurkan! Mohon simpan pekerjaanmu secara manual.

en: Autosaving...
id: Mengautosimpan...

en: Error during autosave! Partition full?
id: Error selagi autosimpan! Apakah partisinya penuh?

en: Could not create the file for saving
id: Tidak bisa menciptakan file untuk penyimpanan

en: Not able to write '%1'. Partition full?
id: Tidak bisa menulis '%1'. Apakah partisinya penuh?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
id: Error ketika mencoba menulis '%1'. Apakah partisinya penuh?

en: Malformed URL
    %1
id: URL berformat buruk
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
id: Sebuah file autosimpan sudah ada untuk dokumen ini.
    Apakah kamu ingin membukanya?

en: The file %1 does not exist.
id: File %1 tidak ada.

en: Opening Document
id: Pembukaan Dokumen

en: Could not create the filter plugin
id: Tidak bisa menciptakan plugin filter

en: Could not create the output document
id: Tidak bisa menciptakan dokumen output

en: File not found
id: File tidak ditemukan

en: Cannot create storage
id: Tidak bisa menciptakan penyimpanan

en: Bad MIME type
id: Tipe MIME buruk

en: Error in embedded document
id: Error di dokumen tertanam

en: Format not recognized
id: Format tidak diakui

en: Not implemented
id: Tidak diimplementasikan

en: Parsing error
id: Error penguraian

en: Document is password protected
id: Dikumen telah diproteksi kata-sandi

en: Invalid file format
id: Format file tak absah

en: Internal error
id: Error internal

en: Out of memory
id: Kehabisan memori

en: Empty Filter Plugin
id: Plugin Filter Kosong

en: Trying to load into the wrong kind of document
id: Mencoba memuat ke dalam jenis dokumen yang salah

en: Failed to download remote file
id: Gagal mengunduh file jarak jauh

en: Unknown error
id: Error tak diketahui

en: Could not open %2.
    Reason: %1.
    %3
id: Tidak bisa membuka %2.
    Alasan: %1.
    %3

en: Document <i>%1</i> loaded
id: Dokumen <i>%1</i> dimuat

en: Could not find %1
id: Tidak bisa menemukan %1

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
id: Error penguraian dalam %1 di garis %2, kolom %3
    Pesan error: %4

en: %1 is not a file.
id: %1 bukanlah sebuah file.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
id: Tidak bisa membuka file untuk pembacaan (periksalah perizinan baca).

en: Could not read the beginning of the file.
id: Tidak bisa membaca bagian awal si file.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
id: error penguraian di dalam dokumen utama di garis %1, kolom %2
    Pesan error: %3

en: Not a valid Calligra file: %1
id: Bukan sebuah file Calligra yang absah: %1

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
id: Dokumen tak absah: tidak ada file  'maindoc.xml'.

en: Document <i>%1</i> contains several versions. Go to File->Versions to open an old version.
id: Dokumen <i>%1</i>  berisi berbagai versi. Menuju ke File->Versi untuk membuka sebuah versi lawas.

en: Untitled
id: Tak berjudul

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
id: <p>Dokumen <b>'%1'</b> telah dimodifikasi.</p><p>Apakah kamu ingin menyimpannya?</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
id: Error internal: saveXML belum diimplementasikan

en: Could not open
    %1
id: Tidak bisa membuka
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
id: Tidak bisa membuka %1
    Alasan: %2

en: a word processing
id: sebuah pemrosesan kata

en: a spreadsheet
id: sebuah lembar-kerja

en: a presentation
id: sebuah presentasi

en: a chart
id: sebuah bagan

en: a drawing
id: sebuah gambaran

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
id: Dokumen "%1" telah dimodifikasi.
    Apakah kamu ingin menyimpan perubahanmu atau membuangnya?

en: Close Document
id: Tutup Dokumen

en: Could not export file.
id: Tidak bisa mengekspor file.

en: Missing Export Filter
id: Filter Ekspor Hilang

en: Could not import file of type
    %1
id: Tidak bisa mengimpor file dengan tipe
    %1

en: Missing Import Filter
id: Filter Impor Hilang

en: Choose Filter
id: Memilih Filter

en: %1 unsaved document (%2)
id: %1 dokumen tak tersimpan (%2)

en: Print to PDF...
id: Cetak ke PDF

en: Reload
id: Muat ulang

en: Import...
id: Impor...

en: E&xport...
id: E&kspor...

en: En&crypt Document
id: Enk&ripsikan Dokumen

en: &Uncompress to Directory
id: &Lepas-kompres ke Direktori

en: &New View
id: &Tampilan Baru

en: Document Information
id: Informasi Dokumen

en: Full Screen Mode
id: Mode Layar Penuh

en: Show Dockers
id: Tampilkan Docker

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Docker Titlebars
id: Tampilkan Bilah-Judul Docker

en: Dockers
id: Docker

en: (write protected)
id: (tulisan diproteksi)

en: Save as %1
id: Simpan sebagai %1

en: Save
id: Simpan

en: %1 (unknown file type)
id: %1 (tipe tak diketahui)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
id: <qt>Penyimpanan sebagai %1 bisa menyebabkan hilangnya beberapa pemformatan.<p>Apakah kamu masih ingin menyimpan dalam format ini?</qt>

en: Confirm Save
id: Konfirmasikan Simpan

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
id: <qt>Pengeksporan sebagai %1 bisa menyebabkan hilangnya beberapa pemformatan. <p>Apakah kamu masih ingin mengekspor ke format ini?</qt>

en: Confirm Export
id: Konfirmasikan Ekspor

en: Export
id: Ekspor

en: untitled
id: tak berjudul

en: Open Document
id: Buka Dokumen

en: Import Document
id: Impor Dokumen

en: Export as PDF
id: Ekspor sebagai PDF

en: Cannot export to the specified file
id: Tidak bisa mengekspor ke file yang ditentukan

en: Document
id: Dokumen

en: Document - %1
id: Dokumen - %1

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
id: Kamu akan kehilangan semua perubahan yang dibuat sejak terakhir kamu simpan
    Apakah kamu ingin terus?

en: Show %1 Toolbar
id: Tampilkan BilahAlat %1

en: Hide %1 Toolbar
id: Sembunyikan BilahAlat %1

en: Stop
id: Hentikan

en: Printing
id: Pencetakan

en: Printing done
id: Pencetakan kelar

en: Close
id: Tutup

en: Stopped
id: Berhenti

en: Active Author Profile
id: Profil Penulis yang Aktif

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
id: Anonim

en: Default Author Profile
id: Profil Penulis yang Baku

en: Week %1
id: Minggu %1

en: Next year
id: Tahun depan

en: Previous year
id: Tahun lalu

en: Next month
id: Bulan depan

en: Previous month
id: Bulan lalu

en: Select a week
id: Pilih minggu

en: Select a month
id: Pilih bulan

en: Select a year
id: Pilih tahun

en: Select the current day
id: Pilih hari ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Name
id: Nama

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_description)
en: Description
id: Deskripsi

en: Local
id: Lokal

en: Shared
id: Dibagikan

en: Default
id: Baku

[ctx: @title:column]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title:column]
en: Scope
id: Cakup

[ctx: @title:column]
en: Timezone
id: Zona-waktu

[ctx: @title:column]
en: Holiday Region
id: Region Hari Libur

[ctx: NonWorking]
en: NW
id: BL

[ctx: Working]
en: W
id: K

[ctx: 1=time 2=The number of hours of work duration (non integer)]
en: %1, %2 hours
id: %1, %2 jam

[ctx: @info:tooltip]
en: Undefined
id: Tak ditentukan

[ctx: @info:tooltip]
en: Non-working
id: Tidak bekerja

[ctx: @title:column]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint start time
id: Waktu awal batasan

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint end time
id: Waktu akhir batasan

[ctx: @info:tooltip]
en: Task status
id: Status tugas

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort
id: Upaya yang direncanakan

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort
id: Upaya yang sebenarnya

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort
id: Upaya yang tersisa

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate
id: Estimasi yang berharapan baik

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate
id: Estimasi yang berharapan buruk

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of estimate
id: Tipe estimasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Type
id: Tipe

[ctx: @title:column]
en: Effort:
id: Upaya:

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate: %1
id: Estimasi yang berharapan baik: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate: %1
id: Estimasi yang berharapan buruk: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished
id: Selesai

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, runningGroup)
en: Running
id: Berjalan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Started
id: Dimulai

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished
id: Selesai

[ctx: @info:tooltip]
en: Started
id: Dimulai

[ctx: @info:tooltip]
en: Running
id: Berjalan

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual start: %1
id: Mulai yang sebenarnya: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual finish: %1
id: Finis yang sebenarnya: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort: %1
id: Upaya yang tersisa: %1

[ctx: Not available]
en: NA
id: TA

[ctx: @info:tooltip]
en: Not available
id: Tidak tersedia

[ctx: @title:column]
en: Type
id: Tipe

[ctx: @title:column]
en: Responsible
id: Bertanggungjawab

[ctx: @title:column]
en: Estimate Type
id: Tipe Estimasi

[ctx: @title:column]
en: Calendar
id: Kalender

[ctx: @title:column]
en: Priority
id: Prioritas

[ctx: @title:column]
en: Description
id: Deskripsi

[ctx: @title:column]
en: Duration
id: Durasi

[ctx: @title:column]
en: % Completed
id: % Rampung

[ctx: @title:column]
en: Planned Effort
id: Upaya yang direncanakan

[ctx: @title:column]
en: Actual Effort
id: Upaya yang Sebenarnya

[ctx: @title:column]
en: Remaining Effort
id: Upaya Tersisa

[ctx: @title:column]
en: Actual Start
id: Mulai yang Sebenarnya

[ctx: @title:column]
en: Started
id: Dimulai

[ctx: @title:column]
en: Actual Finish
id: Finis yang Sebenarnya

[ctx: @title:column]
en: Finished
id: Selesai

[ctx: @title:column]
en: Not Scheduled
id: Tidak Dijadwal

[ctx: @title:column]
en: Critical
id: Kritis

[ctx: @title:column]
en: Owner
id: Pemilik

[ctx: @title:column]
en: Time
id: Waktu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
id: Modifikasikan nama

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
id: Modifikasikan nama tugas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
id: Modifikasikan nama tonggak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
id: Modifikasikan nama ringkasan-tugas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
id: Modifikasikan nama projek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify remaining effort
id: Modifikasikan upaya yang tersisa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual effort
id: Modifikasikan upaya yang sebenarnya

en: Resources
id: Sumberdaya

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
id: Tambahkan sumberdaya

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify completion
id: Modifikasikan penyelesaian

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set finished
id: Set selesai

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert %1
id: Sisipkan %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
id: Tambahkan tugas

en: Path
id: Alur

en: Critical
id: Kritis

en: Child
id: Anak

[ctx: @title:column]
en: Available
id: Tersedia

[ctx: 1: free resources, 2: number of resources]
en: %1 of %2
id: %1 dari %2

[ctx: @title:column noun]
en: Load
id: Muat

[ctx: Default (calendar name)]
en: Default (%1)
id: Baku (%1)

en: Account: %1
id: Akun: %1

en: Scope
id: Cakup

en: Initials
id: Inisial

en: Calendar
id: Kalender

en: Limit (%)
id: Batas (%)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
id: Tambahkan kelompok sumberdaya

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling mode
id: Modifikasikan mode penjadwalan

en: Allow
id: Izinkan

en: (Allow)
id: (Izinkan)

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking of resources
id: Izinkan pemindahbukuan sumberdaya

[ctx: @label:listbox]
en: Allow
id: Izinkan

[ctx: @label:listbox]
en: None
id: Nihil

en: Forward
id: Maju

en: (Forward)
id: (Maju)

[ctx: @label:listbox]
en: Forward
id: Maju

en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: Scheduling granularity not supported]
en: None
id: Nihil

en: State
id: Kondisi

en: Direction
id: Arah

note: i18n("Calculate");
en: Planned Start
id: Mulai Direncanakan

en: Planned Finish
id: Selesai direncanakan

en: Scheduler
id: Penjadwal

en: Message
id: Pesan

en: Phase
id: Frasa

en: Severity
id: Kebengisan

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Manager
id: Pengelola

en: Report template file does not exist
id: File templat laporannya tidak ada

en: No store backend
id: Tidak ada backend store

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
id: Error penguraian di dalam dokumen utama di garis %1, kolom %2
    Pesan error: %3

[ctx: Page size]
en: Screen
id: Layar

[ctx: Page size]
en: Custom
id: Kustom

en: Millimeters (mm)
id: Millimeter (mm)

en: Centimeters (cm)
id: Centimeter (cm)

en: Decimeters (dm)
id: Desimeter (dm)

en: Inches (in)
id: Inci (in)

en: Pica (pi)
id: Pika (pi)

en: Points (pt)
id: Point (pt)

en: Pixels (px)
id: Pixel (px)

en: Unsupported unit
id: Unit tak didukung

en: This document contains an unknown checksum. When you give a password it might not be verified.
id: Dokumen ini berisi sebuah checksum tak diketahui. Ketika kamu memberikan sebuah kata sandi kemungkinan tidak terverifikasi.

en: This document contains an unknown encryption method. Some parts may be unreadable.
id: Dokumen ini berisi sebuah metode enkripsi tak diketahui. Beberapa bagian mungkin tak dapat dibaca.

en: This document contains incomplete encryption data. Some parts may be unreadable.
id: Dokunen ini berisi data enkripsi tak lengkap. Beberapa bagian mungkin tak dapat dibaca.

en: QCA has currently no support for SHA1 or PBKDF2 using SHA1. The document can not be opened.
id: QCA untuk saat ini tidak mendukung SHA1 atau PBKDF2 menggunakan SHA1. Dokumen tidak bisa dibuka.

en: The manifest file seems to be corrupted. It cannot be modified and the document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
id: File manifes tampaknya korup. Tidak bisa dimodifikasi dan dokumen akan tetap tak dapat dibaca. Harap coba dan simpan kembali dokumen itu untuk mencegah kehilangan apa yang sudah kamu kerjakan.

en: The manifest file cannot be written. The document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
id: File manifes tampaknya tidak bisa ditulis. Dokumen akan tetap tak dapat dibaca. Silakan coba dan simpan kembali dokumen itu untuk encegah apa yang sudah kamu kerjakan.

en: Please enter the password to open this file.
id: Silakan masukkan kata sandi untuk membuka file ini.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
id: Silakan masukkan kata sandi untuk mengenkripsi dokumen dengannya.

en: Do you want to save the password?
id: Apakah kamu ingin menyimpan kata sandi?

en: File '%1' is not readable
id: File '%1' bukanlah file yang dapat dibaca

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
id: ERROR: Protokol '%1' tak diketahui

en: The directory mode is not supported for remote locations.
id: Mode direktori tidaklah didukung untuk lokasi jarak jauh.

en: Calligra Storage
id: Penyimpanan Calligra

en: Settings
id: Pengaturan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_general)
en: General
id: Umum

en: View Settings
id: Pengaturan Tampilan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show:
id: Tampilkan:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Day
id: Hari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Week
id: Minggu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Month
id: Bulan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cumulative)
en: Cumulative
id: Kumulatif

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Start date
id: Tanggal awal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_startdateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_enddateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerDate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerDate)
en: Date
id: Tanggal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: End date
id: Tanggal akhir

[ctx: @action]
en: Delete
id: Hapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: is
id: adalah

en: Add Task
id: Tambahkan Tugas

en: Add Task...
id: Tambahkan Tugas...

en: Add Milestone...
id: Tambahkan Tonggak...

en: Add Sub-Milestone...
id: Tambahkan Subtonggak...

[ctx: @action View a document]
en: View...
id: Tampilan...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_namelabel)
en: Name:
id: Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add...
id: Tambah...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Change...
id: Ubah...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemoveInterval) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_removeModule)
en: Remove
id: Buang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbView)
en: Open
id: Buka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Timeline
id: Linimasa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineHide)
en: Hide
id: Sembunyikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineForeground)
en: Foreground
id: Latardepan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineBackground)
en: Background
id: Latarbelakang

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Line width
id: Lebar garis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stroke:
id: Rusuk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color:
id: Warna:

en: Chart
id: Bagan

[ctx: @title:tab]
en: Chart
id: Bagan

[ctx: @action:inmenu]
en: Month
id: Bulan

[ctx: @action:inmenu]
en: Week
id: Minggu

[ctx: @action:inmenu]
en: Day
id: Hari

[ctx: @action:inmenu]
en: Hour
id: Jam

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
id: Zoom Perbesar

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
id: Zoom Perkecil

[ctx: Interval start time]
en: Start
id: Mulai

[ctx: Interval length]
en: Length
id: Panjang

[ctx: Start time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
id: Dari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Length
id: Panjang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAddInterval)
en: Add
id: Tambah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bClear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsClearBtn)
en: Clear
id: Kosongkan

en: Tree View
id: Tampilan Ranting

en: Project Settings
id: Pengaturan Projek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
id: &Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Manager:
id: &Pengelola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: &Choose...
id: &Pilih...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, useSharedResources)
en: &Use shared resources
id: &Gunakan sumberdaya yang dibagikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resourcesLabel)
en: Resources:
id: Sumberdaya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resourcesBrowseBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsBrowseBtn)
en: Browse...
id: Telusuri...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectsLabel)
en: Projects:
id: Projek:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, projectsType)
en: Directory
id: Direktori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsLoadBtn)
en: Load
id: Muat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_documents)
en: Documents
id: Dokumen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_workpackage)
en: Work Package
id: Paket Work

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_publishGroup)
en: Publish
id: Terbitkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Publish:
id: Terbitkan:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Retrieve
id: Ambil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_CheckForWorkPackages)
en: Check for work packages
id: Periksa untuk paket-paket kerja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Retrieve:
id: Ambil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Archive
id: Arsip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_DeleteFile)
en: Delete file after it has been retrieved
id: Hapus file setelah ia sudah diambil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_ArchiveFile)
en: Archive file after it has been retrieved
id: Arsipkan file setelah ia sudah diterima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive:
id: Arsip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, taskList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Tasks
id: Tugas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerProject) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerProject)
en: Project name
id: Nama projek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerPage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerPage)
en: Page number
id: Nomor halaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerManager) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerManager)
en: Project manager
id: Pengelola Projek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
id: Tambahkan ketergantungan tugas

[ctx: @title:window]
en: Edit Dependency
id: Edit Ketergantungan

[ctx: @action:button]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
id: Hapus ketergantungan tugas

[ctx: title:column]
en: Group
id: Kelompok

en: Add Resource Group
id: Tambahkan Kelompok Sumberdaya

en: Add Resource
id: Tambahkan Sumberdaya

en: Add Schedule
id: Tambahkan Jadwal

en: Calculate
id: Menghitung

en: Baseline
id: Baris-dasar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
id: Tambahkan jadwal %1

[ctx: @action]
en: Show Debug Information
id: Tampilkan Informasi Debug

en: Result
id: Hasil

en: Estimate Conversions
id: Konversi Estimasi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
id: Seseorang yang bertanggungjawab untuk tugas ini.
    
    Ini tidaklah dibatasi kepada seseorang yang tersedia di sebuah kelompok sumberdaya tetapi bisa siapa saja. Kamu bahkan bisa langsung akses buku-alamatmu pakai tombol Pilih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
id: Bertanggungjawab:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
id: Sisipkan seseorang dari buku alamatmu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
id: Pilih...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Priority:
id: Prioritas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Account:
id: Akun:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Startup
id: Pemulaian

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroup)
en: Shutdown
id: Mematikan

en: Project Description
id: Deskripsi Projek

en: Task Description
id: Deskripsi Tugas

en: &General
id: &Umum

en: &Resources
id: &Sumberdaya

en: &Documents
id: &Dokumen

en: D&escription
id: D&eskripsi

[ctx: @title]
en: Resources
id: Sumberdaya

en: Add Milestone
id: Tambahkan Tonggak

en: Add Sub-Milestone
id: Tambahkan Subtonggak

en: Indent Task
id: Lekukkan Tugas

en: Unindent Task
id: Taklekukkan Tugas

en: Move Up
id: Pindah Naik

en: Move Down
id: Pindah Turun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_publish)
en: Publish...
id: Terbitkan...

en: Work Packages...
id: Paket-paket Kerja...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel)
en: N&ame:
id: Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsi&ble:
id: &Bertanggungjawab:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
id: Sisipkan seseorang dari buku alamatmu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Schedule:
id: &Jadwal:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Soon as Possible
id: Sesegera Mungkin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Late as Possible
id: Selambat Mungkin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Start Not Earlier Than
id: Mulai Tidak Lebih Dini Dari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Finish Not Later Than
id: Selesai Tidak Lebih Lambat Dari

en: Task Progress
id: Progres Tugas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task completion
id: Modifikasikan penyelesaian tugas

[ctx: Week number (year)]
en: Week %1 (%2)
id: Pekan %1 (%2)

[ctx: Week number]
en: Week %1
id: Minggu %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Task:
id: Tugas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
id: Dimulai:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Finished:
id: Selesai:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Edit mode:
id: Mode edit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextWeekBtn)
en: Next
id: Selanjutnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Add resource:
id: Tambahkan sumberdaya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
id: Tambahkan Entri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
id: Hapus Entri

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Resource
id: Sumberdaya

en: This Week
id: Pekan Ini

en: % Completed
id: % Rampung

en: Used Effort
id: Upaya yang digunakan

en: Remaining Effort
id: Upaya Tersisa

en: Planned Effort
id: Upaya yang direncanakan

en: Page:
id: Halaman:

en: Date:
id: Tanggal:

en: Manager:
id: Pengelola:

en: Project:
id: Projek:

[ctx: @title:tab]
en: Page Layout
id: Tataletak Halaman

en: Expand All
id: Bentangkan Semua

en: Collapse All
id: Ciutkan Semua

en: Print Options...
id: Opsi Cetak...

en: Configure View...
id: Konfigurasikan tampilan

en: Split View
id: Tampilan Belah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Code:
id: Kode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Separator:
id: Pemisah:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Code
id: Kode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Separator
id: Pemisah

[ctx: @title]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: @title]
en: Completion
id: Penyelesaian

[ctx: @title]
en: Used Effort
id: Upaya yang Digunakan

[ctx: @title]
en: Remaining Effort
id: Upaya Tersisa

en: Merge
id: Gabung

en: Reject
id: Apkir

en: Back
id: Mundur

en: The package owner '%1' is not a resource in this project. You must handle this manually.
id: Paket pemilik '%1' bukanlah sebuah sumberdaya dalam projek ini. Kamu harus menangani ini secara manual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
id: Dari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateStarted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateFinished) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateDocuments)
en: Update
id: Perbarui

[ctx: @title]
en: Resource
id: Sumberdaya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chart type
id: Tipe bagan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_linechart)
en: Line chart
id: Bagan garis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_barchart)
en: Bar chart
id: Bagan bilah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_table)
en: Table
id: Tabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_fromgroup)
en: From
id: Dari

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: To
id: Ke

en: Task status
id: Status tugas

en: Resource assignments
id: Tugas-tugas sumberdaya

en: Cost Breakdown
id: Kemogokan Biaya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Page
id: Halaman

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_first)
en: Go to first page
id: Menuju ke halaman pertama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_prev)
en: Go to previous page
id: Menuju ke halaman sebelumnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: of
id: dari

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_next)
en: Go to next page
id: Menuju ke halaman selanjutnya

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_last)
en: Go to last page
id: Menuju ke halaman terakhir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerFirstpage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerFirstpage)
en: First page
id: Halaman pertama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerLastpage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerLastpage)
en: Last page
id: Halaman terakhir

en: View report
id: Tampilan laporan

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<nl/><filename>%1</filename>
id: Tidak bisa membuka file:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @title:window report group section docker]
en: Groups
id: Kelompok

[ctx: @title:column]
en: Column
id: Kolom

[ctx: @title:column]
en: Sort
id: Urutkan

[ctx: @title:column]
en: Page Break
id: Patahan Halaman

en: Ascending
id: Urut naik

en: Descending
id: Urut turun

en: No
id: Tidak

en: Yes
id: Ya

en: Nothing
id: Tidak ada apa-apa

en: Add Report
id: Tambahkan Laporan

[ctx: @info]
en: Report file generated:<nl/><filename>%1</filename>
id: File laporan yang dihasilkan:<nl/><filename>%1</filename>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
id: Kelompok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_initialslabel)
en: Initials:
id: Inisial:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Team
id: Tim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_unitslabel)
en: Available:
id: Tersedia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_calendarlabel)
en: Calendar:
id: Kalender:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbfromunlimited) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbuntilunlimited)
en: Unlimited
id: Tak terbatas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_untilgroup)
en: Until
id: Sampai

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KPlato::StandardWorktimeDialogBase)
en: These values are used if your estimate is not in hours.
    Let us say Hours per day is 8. If you estimate that a task needs 3 days effort to complete, this is converted to 24 hours when the task is scheduled. The actual time it will take to complete is of course dependent on the availability of the person (or persons) that is assigned to the task.
id: Nilai-nilai ini digunakan jika estimasimu tidak dalam jam.
    Katakanlah Jam per hari adalah 8 jam. Jika kamu memperkirakan bahwa suatu tugas membutuhkan 3 hari upaya untuk menyelesaikan, ini dikonversi menjadi 24 jam ketika tugasnya telah terjadwalkan. Waktu sebenarnya yang diperlukan untuk menyelesaikan tentu saja tergantung pada  ketersediaan orang (atau orang-orang) yang ditugaskan untuk tugas tersebut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours per year:
id: Jam per tahun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per month:
id: Jam per bulan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per week:
id: Jam per pekan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
id: Nilai tersebut akan digunakan ketika kamu mengestimasi upaya yang diperlukan untuk menyelesaikan sebuah tugas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per day:
id: Jam per hari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsib&le:
id: Bertanggungja&wab:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Sched&ule:
id: &Jadwal:

en: &Try
id: &Coba

en: modified
id: dimodifikasi

en: &Details
id: &Perincian

en: Get help...
id: Dapatkan bantuan...

[ctx: @info:tooltip]
en: Float Docker
id: Ambangkan Docker

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Docker
id: Tutup Docker

[ctx: @info:tooltip]
en: Collapse Docker
id: Ciutkan Docker

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock Docker
id: Kuncikan Docker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
id: &Enkripsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
id: Katakunci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
id: Subjek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
id: Dicetak terakhir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
id: Tipe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
id: Total waktu pengeditan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
id: Enkripsi:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
id: Judul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
id: Nomor revisi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
id: Dimodifikasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
id: Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
id: Diciptakan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
id: Alur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
id: &Set ulang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbLanguageDesc)
en: Language:
id: Bahasa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
id: Judul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
id: Posisi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
id: Perusahaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
id: Telepon (rumah):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
id: Telepon (kantor):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
id: Jalan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
id: Kode pos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
id: Kota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
id: Negara:

en: Author
id: Penulis

en: Last saved by
id: Terakhir disimpan oleh

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
id: Gunakan ';' (Contoh: Office;KDE;Calligra)

en: This document will be decrypted
id: Dokumen ini akan didenkripsi

en: Do not decrypt
id: Jangan dekripsikan

en: This document is encrypted
id: Dokumen ini telah dienkripsi

en: D&ecrypt
id: D&ekripsi

en: This document will be encrypted.
id: Dokumen ini akan dienkripsi.

en: Do not encrypt
id: Jangan enkripsikan

en: This document is not encrypted
id: Dokumen ini tidaklah dienkripsi

en: This document does not support encryption
id: Dokumen ini belum mendukung pengenkripsian

en: <qt>Decrypting the document will remove the password protection from it.<p>Do you still want to decrypt the file?</qt>
id: <qt>Pendekripsian dokumen akan menghapus proteksi kata sandi darinya.<p>Apakah kamu masih ingin mendekripsikan si file?</qt>

en: Confirm Decrypt
id: Konfirmasi Dekripsi

en: Decrypt
id: Dekripsi

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
id: <qt>Dokumenmu tidak bisa disimpan secara otomatis.<p>Untuk melengkapi pendekripsian, silakan simpan si dokumen.</qt>

en: Save Document
id: Simpan Dokumen

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the decryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
id: <qt>Dokumen telah diubah semenjak dibuka. Untuk melengkapi dekripsi si dokumen perlu disimpan.<p>Apakah kamu ingin menyimpan si dokumen sekarang?</qt>

en: <qt>The document is currently saved as %1. The document needs to be changed to <b>OASIS OpenDocument</b> to be encrypted.<p>Do you want to change the file to OASIS OpenDocument?</qt>
id: <qt>Dokumen saat ini tersimpan sebagai %1. Dokumen perlu diubah ke <b>OASIS OpenDocument</b> supaya terenkripsi.<p>Apakah kamu ingin mengubah si file ke OASIS OpenDocument?</qt>

en: Change Filetype
id: Ubah TipeFile

en: Change
id: Ubah

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
id: <qt>Dokumenmu tidak bisa disimpan secara otomatis.<p>Untuk melengkapi pengenkripsian, silakan simpan si dokumen.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
id: <qt>Dokumen telah diubah semenjak dibuka. Untuk melengkapi enkripsi si dokumen perlu disimpan.<p>Apakah kamu ingin menyimpan si dokumen sekarang?</qt>

en: Page Layout
id: Tataletak Halaman

en: Apply to document
id: Terapkan ke dokumen

en: Left Edge:
id: Tepi Kiri:

en: Right Edge:
id: Tepi Kanan:

en: Binding Edge:
id: Pengikat Tepi:

en: Page Edge:
id: Tepi Halaman:

en: Facing Pages:
id: Halaman Ganda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
id: Halaman ganda

en: Page Layout:
id: Tataletak Halaman:

en: Page spread
id: Penyebaran halaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesLabel)
en: Follow style:
id: Ikuti gaya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
id: Ukuran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
id: Lebar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
id: Tinggi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
id: Orientasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
id: Potret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
id: Lanskap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
id: Halaman ganda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
id: Satu sisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
id: Teks tujuan:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
id: Kiri ke kanan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
id: Kanan ke kiri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
id: Margin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
id: Atas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Binding edge:
id: Pengikat tepi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Page edge:
id: Tepi halaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
id: Bawah:

en: All supported formats
id: Semua format yang didukung
