kplato - en to ja translation catalogue (194 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
ja: プロジェクト(&P)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (edit)
en: Edit
ja: 編集

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintStartTime), group (Task defaults)
en: Constraint start date and time
ja: 制約開始日時

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintEndTime), group (Task defaults)
en: Constraint end date and time
ja: 制約終了日時

note: i18n: ectx: label, entry (EstimateType), group (Task defaults)
en: Type of estimate
ja: 見積りタイプ

note: i18n: ectx: label, entry (ExpectedEstimate), group (Task defaults)
en: Expected estimate
ja: 予想見積り

note: i18n: ectx: label, entry (OptimisticRatio), group (Task defaults)
en: Optimistic estimate
ja: 楽観的な見積り

note: i18n: ectx: label, entry (PessimisticRatio), group (Task defaults)
en: Pessimistic estimate
ja: 悲観的な見積り

note: i18n: ectx: label, entry (Description), group (Task defaults)
en: Task description
ja: タスクの概要

note: i18n: ectx: label, entry (CheckForWorkPackages), group (Work Package)
en: Automatically check for new work packages
ja: 自動的に新しいワークパッケージを確認する

en: Work & Vacation
ja: 稼働日と休日

en: Task Defaults
ja: タスクのデフォルト設定

en: Task Colors
ja: タスクカラー

en: Work Package
ja: ワークパッケージ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_Leader)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
ja: このタスクの担当者。
    
    これはリソースグループに登録されている人に限らず、誰を指定してもかまいません。「選択」ボタンを押すとアドレス帳に直接アクセスできます。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Description
ja: 概要

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertTemplatePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertModule)
en: Insert
ja: 挿入

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default:
ja: デフォルト:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Level 1
ja: レベル 1

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Level 2
ja: レベル 2

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Level 3
ja: レベル 3

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Level 4
ja: レベル 4

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Task
ja: タスク

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Normal:
ja: 通常:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Finished:
ja: 終了済み:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Error:
ja: エラー:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Milestone
ja: マイルストーン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
ja: 担当者:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
ja: アドレス帳から人を選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
ja: アドレス帳から人を選択して挿入します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
ja: 選択...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
ja: できるだけ早く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
ja: できるだけ遅く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
ja: この日に必ず開始

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
ja: この日に必ず終了

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
ja: この日以後に開始

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
ja: この日以前に終了

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
ja: 固定期間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date and time
ja: 現在の日時

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Specified date and time
ja: 指定した日時

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Constraint start time:
ja: 制約開始時刻:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_4)
en: Constraint end time:
ja: 制約終了時刻:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Estimate type:
ja: 見積もりタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
ja: 工数

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
ja: 期間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Expected estimate:
ja: 予想見積もり:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Optimistic estimate:
ja: 楽観的な見積り:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic estimate:
ja: 悲観的な見積り:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckForWorkPackages)
en: Check for work packages
ja: ワークパッケージを確認

en: Continue
ja: 続行

en: File-Format Error
ja: ファイルフォーマットエラー

en: This document was created with a newer version of KPlato than Plan can load.
    Syntax version: %1
    Opening it in this version of Plan may lose some information.
ja: この文書は Plan が読み込むことのできる KPlato のバージョンより新しいバージョンで作成されています。
    構文バージョン: %1
    このバージョンの Plan で開くと一部の情報が失われかねません。

en: File-Format Mismatch
ja: ファイルフォーマット不一致

en: This document was created with a newer version of KPlatoWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
ja: この文書は新しいバージョンの KPlatoWork (構文バージョン: %1) で作成されています。
    このバージョンの PlanWork で開くと一部の情報が失われます。

[ctx: Network = task dependency network]
en: Network Scheduler
ja: ネットワークスケジューラ

en: Insert File
ja: ファイルを挿入

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current node:
ja: 現在のノード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_useProject)
en: Insert on top level
ja: トップレベルに挿入

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isParent)
en: Insert as children to current node
ja: 現在のノードの子として挿入

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isAfter)
en: Insert after current node
ja: 現在のノードの後に挿入

en: Invalid document. No mimetype specified.
ja: 無効な文書です。MIME タイプが指定されていません。

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan, got %1
ja: 無効な文書です。MIME タイプ application/x-vnd.kde.plan が期待されますが、%1 でした。

en: This document was created with a newer version of Plan (syntax version: %1)
    Opening it in this version of Plan will lose some information.
ja: この文書は新しいバージョンの Plan (構文バージョン: %1) で作成されています。
    このバージョンの Plan で開くと一部の情報が失われます。

en: Could not create the workpackage file for saving: %1
ja: 保存のためにワークパッケージファイルを作成できませんでした: %1

en: Not able to write '%1'. Partition full?
ja: ‘%1’ を書き込めません。パーティションに空きはありますか？

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan.work, got %1
ja: 無効な文書です。MIME タイプ application/x-vnd.kde.plan.work が期待されますが、%1 でした。

en: This document was created with a newer version of PlanWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
ja: この文書は新しいバージョンの KPlatoWork (構文バージョン: %1) で作成されています。
    このバージョンの KPlatoWork で開くと一部の情報が失われます。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert project
ja: プロジェクトを挿入

en: Schedule Selector
ja: セレクタをスケジュール

en: Show Selector
ja: セレクタを表示

en: Edit...
ja: 編集...

en: Define WBS Pattern...
ja: WBS パターンを定義...

en: Define Currency...
ja: 通貨を定義...

en: Insert Project File...
ja: プロジェクトファイルを挿入...

en: Progress...
ja: 進捗...

en: Delete Task
ja: タスクを削除

en: Description...
ja: 概要...

en: Indent Task
ja: タスクをインデント

en: Unindent Task
ja: タスクを逆インデント

en: Move Task Up
ja: タスクを上に移動

en: Move Task Down
ja: タスクを下に移動

en: Edit Resource...
ja: リソースを編集...

en: Edit Dependency...
ja: 依存関係を編集...

en: Delete Dependency
ja: 依存関係を削除

en: Task Status Report
ja: タスクの状態レポート

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit working- and vacation days for resources
ja: リソースの稼働日と休日を編集

en: Cost Breakdown Structure
ja: コスト構成明細

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit cost breakdown structure.
ja: コスト構成明細を編集

en: Resources
ja: リソース

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit resource breakdown structure
ja: リソース構成明細を編集

en: Tasks
ja: タスク

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit work breakdown structure
ja: 作業構成明細 (WBS) を編集

en: Dependencies (Graphic)
ja: 依存関係 (グラフィカル)

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit task dependencies
ja: タスクの依存関係を編集

en: Dependencies (List)
ja: 依存関係 (リスト)

en: Schedules
ja: スケジュール

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate and analyze project schedules
ja: プロジェクトのスケジュールを計算して分析

en: Project Performance Chart
ja: プロジェクトの実績チャート

[ctx: @info:tooltip]
en: View project status information
ja: プロジェクトの実績情報を表示

en: Task Status
ja: タスクの状態

[ctx: @info:tooltip]
en: View task progress information
ja: タスクの進捗情報を表示

en: Task Execution
ja: タスクの実行

[ctx: @info:tooltip]
en: View task execution information
ja: タスクの実行情報を表示

en: Work Package View
ja: ワークパッケージ表示

[ctx: @info:tooltip]
en: View task work package information
ja: タスクの進捗情報を表示

en: Gantt
ja: ガント

en: Milestone Gantt
ja: マイルストーン・ガント

en: Resource Assignments
ja: リソースの割り当て

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in a table
ja: リソースの割り当てを表表示

en: Resource Assignments (Gantt)
ja: リソースの割り当て (ガントチャート)

en: Cost Breakdown
ja: コスト明細

[ctx: @info:tooltip]
en: View planned and actual cost
ja: 計画コストと実際のコストを表示

en: Tasks Performance Chart
ja: タスクの実績チャート

[ctx: @info:tooltip]
en: View tasks performance status information
ja: タスクの実績情報を表示

en: Report
ja: レポート

[ctx: @info:tooltip]
en: View report
ja: レポートを表示

en: Editors
ja: エディタ

en: Views
ja: ビュー

[ctx: Project execution views]
en: Execution
ja: 実行

en: Reports
ja: レポート

[ctx: (qtundo-format) @info:status 1=schedule name]
en: Calculate %1
ja: %1 を計算

en: Cannot baseline. The project is already baselined.
ja: ベースライン化できません。プロジェクトは既にベースライン化されています。

en: This schedule is baselined. Do you want to remove the baseline?
ja: このスケジュールはベースライン化されています。ベースラインを削除しますか？

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset baseline %1
ja: ベースライン “%1” をリセット

[ctx: (qtundo-format)]
en: Baseline %1
ja: ベースライン “%1”

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
ja: スケジュール “%1” を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete schedule %1
ja: スケジュール “%1” を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move schedule %1
ja: スケジュール “%1” を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add milestone
ja: マイルストーンを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-milestone
ja: サブマイルストーンを追加

en: A task that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
ja: スケジュール済みのタスクが削除されます。これを行うとスケジュールが無効になります。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task | Delete tasks
ja[0]: タスクを削除
ja[1]: タスクを削除

en: This task has been scheduled. This will invalidate the schedule.
ja: このタスクはスケジュール済みです。これを行うとスケジュールが無効になります。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Indent task
ja: タスクをインデント

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unindent task
ja: タスクを逆インデント

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task up
ja: タスクを上に移動

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task down
ja: タスクを下に移動

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
ja: タスクの依存関係を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
ja: タスクの依存関係を削除

en: A resource that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
ja: スケジュール済みのリソースが削除されます。これを行うとスケジュールが無効になります。

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<br/><filename>%1</filename>
ja: ファイルを開くことができませんでした:<br/><filename>%1</filename>

[ctx: @info:status]
en: Not scheduled
ja: 未スケジュール

en: Failed to open temporary file
ja: 一時ファイルを開けませんでした

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/> <filename>%1</filename>
ja: 一時ファイルを保存できませんでした: %1

en: Work Package: %1
ja: ワークパッケージ: %1

en: Work Package for project: %1
ja: プロジェクトのワークパッケージ: %1

[ctx: Project manager]
en: Manager:
ja: マネージャ:

en: Project:
ja: プロジェクト:

en: Page
ja: ページ

[ctx: Task name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @action:inmenu rename view]
en: Rename
ja: 名前変更

[ctx: @action:inmenu configure view]
en: Configure...
ja: 設定...

[ctx: @action:inmenu remove view]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @action:inmenu rename view category]
en: Rename
ja: 名前変更

[ctx: @action:inmenu configure view category]
en: Configure...
ja: 設定...

[ctx: @action:inmenu Remove view category]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @action:inmenu Insert View]
en: Insert...
ja: 挿入...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
ja: カテゴリ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
ja: この後に

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
ja: ビューのタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @title:window]
en: Add View
ja: ビューを追加

en: Resource Editor
ja: リソースエディタ

en: Task Editor
ja: タスクエディタ

en: Work & Vacation Editor
ja: 稼働日/休日エディタ

en: Accounts Editor
ja: アカウントエディタ

en: Dependency Editor (Graphic)
ja: 依存関係エディタ (グラフィカル)

en: Dependency Editor (List)
ja: 依存関係エディタ (リスト)

en: Schedule Handler
ja: スケジュールハンドラ

en: Task View
ja: タスクビュー

en: Gantt View
ja: ガントビュー

en: Milestone Gantt View
ja: マイルストーン・ガントビュー

en: Top
ja: 最初

[ctx: @title:window]
en: Configure View
ja: ビューの設定

[ctx: @title:window]
en: Configure Category
ja: カテゴリの設定

[ctx: @title:window]
en: Add Report
ja: レポートを追加

[ctx: @title:window]
en: View Selector [modified]
ja: ビューの選択 [変更済み]

[ctx: @title:window]
en: View Selector
ja: ビューの選択

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
ja: 単語数

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
ja: 文の数

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
ja: 音節数

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
ja: 行数

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
ja: スペースを含めた文字数

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
ja: スペースを除いた文字数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
ja: 脚注/巻末注のテキストを含める

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
ja: データを自動的に更新する
