kplatoui - en to ja translation catalogue (842 entries)

en: Document loaded, URL=%1
ja: 文書を読み込みました, URL=%1

en: Account
ja: アカウント

en: Undefined
ja: 未定義

en: Non-working
ja: 休日

en: Working
ja: 作業

[ctx: @item]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: @item The produced document]
en: Product
ja: プロダクト

[ctx: @item Send a copy of the document]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: @item Send the reference (url) of the document]
en: Reference
ja: リファレンス

[ctx: <hours>h:<minutes>m]
en: %1h:%2m
ja: %1時間%2分

[ctx: <days>d <hours>h:<minutes>m]
en: %1d %2h:%3m
ja: %1日%2時間%3分

[ctx: Year. Note: Letter(s) only!]
en: Y
ja: 年

[ctx: Month. Note: Letter(s) only!]
en: M
ja: 月

[ctx: Week. Note: Letter(s) only!]
en: w
ja: 週

[ctx: Day. Note: Letter(s) only!]
en: d
ja: 日

[ctx: Hour. Note: Letter(s) only!]
en: h
ja: 時

[ctx: Minute. Note: Letter(s) only!]
en: m
ja: 分

[ctx: Second. Note: Letter(s) only!]
en: s
ja: 秒

[ctx: Millisecond. Note: Letter(s) only!]
en: ms
ja: ミリ秒

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Not scheduled
ja: 未スケジュール

en: Scheduled
ja: スケジュールされました

en: Resource overbooked
ja: リソースがオーバーブッキングしました

en: Resource not available
ja: 利用可能なリソースがありません

en: No resource allocated
ja: リソースが割り当てられていません

en: Cannot fulfill constraints
ja: 制約を満たせません

en: Scheduling error
ja: スケジュール作成エラー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: None
ja: なし

en: Project
ja: プロジェクト

en: Sub-Project
ja: サブ-プロジェクト

en: Task
ja: タスク

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Milestone
ja: マイルストーン

en: Periodic
ja: 周期的

en: Summary
ja: サマリ

en: As Soon As Possible
ja: できるだけ早く

en: As Late As Possible
ja: できるだけ遅く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Start On
ja: この日に必ず開始

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Finish On
ja: この日に必ず終了

en: Start Not Earlier
ja: ここ以後に開始

en: Finish Not Later
ja: ここ以前に終了

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Fixed Interval
ja: 固定期間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_effort)
en: Effort
ja: 工数

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Duration
ja: 期間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: Low
ja: 低

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: High
ja: 高

en: Init
ja: 初期化

en: Schedule project from: %1
ja: %1 からプロジェクトをスケジュール

[ctx: Schedule project forward]
en: Forward
ja: 往路分析

en: Calculate finish
ja: 完了を計算

[ctx: Schedule project backward]
en: Backward
ja: 復路分析

en: Calculate start
ja: 開始を計算

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule tasks forward
ja: 往路分析によってタスクをスケジュール

en: Scheduled finish: %1
ja: スケジュール終了: %1

en: Could not finish project in time: %1
ja: 期限までにプロジェクトを終了できません: %1

en: Finished project exactly on time: %1
ja: 期限最終日にプロジェクトを終了します: %1

en: Finished project before time: %1
ja: 期限より早くプロジェクトを終了します: %1

en: Schedule project forward from: %1
ja: この日から往路分析によってプロジェクトをスケジュール: %1

en: Calculate late finish
ja: 最遅完了を計算

en: Late finish calculated: %1
ja: 最遅完了を計算しました: %1

en: Calculate early start
ja: 最速開始を計算

en: Schedule project backward from: %1
ja: この日から復路分析によってプロジェクトをスケジュール: %1

en: Early start calculated: %1
ja: 最速開始を計算しました: %1

en: Schedule tasks backward
ja: 復路分析によってタスクをスケジュール

en: Failed to finish project within target time
ja: 期間内にプロジェクトを終了できません

en: Scheduled start: %1, target time: %2
ja: スケジュールされた開始: %1 開始の制約: %2

en: Must start project early in order to finish in time: %1
ja: 期限までに終了するためにはプロジェクトをこの日より早く開始しなければなりません: %1

en: Start project exactly on time: %1
ja: 開始可能な最も早い日にプロジェクトを開始します: %1

en: Can start project later than time: %1
ja: プロジェクトはこの日より遅く開始できます: %1

en: Plan
ja: 計画

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishStart)
en: Finish-Start
ja: 終了-開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishFinish)
en: Finish-Finish
ja: 終了-終了

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bStartStart)
en: Start-Start
ja: 開始-開始

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Work
ja: 作業

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Material
ja: 資材

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Work
ja: 作業

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Material
ja: 資材

en: Make appointments: Invalid time
ja: アポイント作成: 無効な時間

en: Resource %1 has no calendar defined
ja: リソース “%1” にはカレンダーが定義されていません

en: Make appointments: Node start time is not valid
ja: アポイント作成: ノード開始時間が不正

en: Make appointments: Node end time is not valid
ja: アポイント作成: ノード終了時間が不正

en: Resource %1 not available in interval: %2 to %3
ja: リソース “%1” は %2 から %3 まで利用できません

en: Could not match effort. Want: %1 got: %2
ja: 工数を満たせませんでした。必要: %1 取得: %2

en: Resource %1 available from %2 to %3
ja: リソース “%1” は %2 から %3 まで利用できます

en: Expected
ja: 期待値

note: i18n("Debug");
en: Info
ja: 情報

en: Warning
ja: 警告

en: Error
ja: エラー

en: Baselined
ja: ベースライン

en: Scheduling
ja: スケジュール作成

en: Calculate early finish
ja: 最速完了を計算

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint
ja: %1: 制約を満たせませんでした

en: Resource %1 booked from %2 to %3
ja: リソース “%1” を %2 から %3 まで割り当てました

en: Early finish calculated: %1
ja: 最速完了を計算しました: %1

en: Calculate late start
ja: 最遅開始を計算

en: Late start calculated: %1
ja: 最遅開始を計算しました: %1

en: Schedule from start %1
ja: 開始日 %1 からスケジュール

en: Scheduled: %1 to %2
ja: スケジュール: %1 から %2

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint. Negative float=%2
ja: %1: 制約を満たせませんでした。負の余裕=%2

en: Failed to schedule within project target time
ja: プロジェクトの期間内にスケジュールできませんでした

en: Starting earlier than early start
ja: 最早開始より早く開始します

en: Finishing later than late finish
ja: 最遅終了より遅く終了します

en: Schedule from end time: %1
ja: 終了日からのスケジュール: %1

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule within late finish.
ja: %1: 最遅終了までにスケジュールできませんでした。

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule within successors start time
ja: %1: 後続タスクの開始までにスケジュールできませんでした

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule after early start.
ja: %1: 最早開始からスケジュールできませんでした。

en: No resource has been allocated
ja: リソースが割り当てられていません

en: Could not match work duration. Want: %1 got: %2
ja: 作業期間の制約を満たせませんでした。必要: %1 取得: %2

en: Send
ja: 送信

en: Receive
ja: 受信

en: Number
ja: 数字

en: Roman, upper case
ja: ローマ数字 (大文字)

en: Roman, lower case
ja: ローマ数字 (小文字)

en: Letter, upper case
ja: アルファベット (大文字)

en: Letter, lower case
ja: アルファベット (小文字)

en: Export
ja: エクスポート

en: Close
ja: 閉じる

en: Week %1
ja: 第 %1 週

en: Next year
ja: 次の年

en: Previous year
ja: 前の年

en: Next month
ja: 次の月

en: Previous month
ja: 前の月

en: Select a week
ja: 週を選択

en: Select a month
ja: 月を選択

en: Select a year
ja: 年を選択

en: Select the current day
ja: 現在の日付を選択

[ctx: 1=account name]
en: %1 (Default account)
ja: %1 (標準アカウント)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Name
ja: 名前

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_description)
en: Description
ja: 説明

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify account name
ja: アカウント名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: De-select as default account
ja: 標準アカウントの選択解除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default account
ja: 標準アカウントとして選択

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify account description
ja: アカウントの説明を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add account
ja: アカウントを追加

en: Actual total cost: %1, planned total cost: %2
ja: 実際のトータルコスト: %1、計画のトータルコスト: %2

en: Total
ja: 合計

en: The total cost for the account shown as: Actual cost [ Planned cost ]
ja: アカウントの合計コストは以下のように表示されます: 実際のコスト [計画コスト]

[ctx: 1=calendar name]
en: %1 (Default calendar)
ja: %1 (標準カレンダー)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar name
ja: カレンダー名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: De-select as default calendar
ja: 標準カレンダーの選択解除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default calendar
ja: 標準カレンダーとして選択

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar timezone
ja: カレンダーのタイムゾーンを変更

[ctx: @title:column]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column]
en: Timezone
ja: タイムゾーン

[ctx: (qtundo-format)]
en: Re-parent calendar
ja: カレンダーの親を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move calendar
ja: カレンダーを移動

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add calendar
ja: カレンダーを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete calendar
ja: カレンダーを削除

[ctx: Undefined]
en: U
ja: 未定義

[ctx: NonWorking]
en: NW
ja: 休日

[ctx: Working]
en: W
ja: 稼働日

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar state
ja: カレンダーの状態を変更

[ctx: 1=time 2=The number of hours of work duration (non integer)]
en: %1, %2 hours
ja: %1 から %2 時間

[ctx: @info:tooltip]
en: Undefined
ja: 未定義

[ctx: @info:tooltip]
en: Non-working
ja: 休日

[ctx: @title:column]
en: Weekday
ja: 平日

[ctx: @title:column]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the task
ja: タスクの名前

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type
ja: タスクタイプ

[ctx: @info:tooltip]
en: The person responsible for this task
ja: このタスクの担当者

[ctx: @info:tooltip]
en: List of resource allocations
ja: リソース割り当てのリスト

[ctx: @info:tooltip]
en: The timing constraint type
ja: 時間の制約のタイプ

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint start time
ja: 制約開始日

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint end time
ja: 終了日時の制約

[ctx: @info:tooltip]
en: Task notes
ja: タスクの注釈

[ctx: @info:tooltip]
en: Work Breakdown Structure Code
ja: 作業分解図 (WBS) コード

[ctx: @info:tooltip]
en: Node level
ja: ノードレベル

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for this task
ja: リスクはこのタスクの実績見積りを計算するときに使用される PERT 分布をコントロールします

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for running costs
ja: 実行コストのアカウント

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for cost incurred at startup of the task
ja: タスクの立ち上げ時に発生するコストのアカウント

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost incurred at startup of the task
ja: タスクの立ち上げ時に発生するコスト

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for cost incurred at shutdown of the task
ja: タスクの終了時に発生するコストのアカウント

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost incurred at shutdown of the task
ja: タスクの終了時に発生するコスト

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned start time
ja: 計画開始日

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned finish time
ja: 計画終了日

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest start time allowed by dependencies
ja: 依存関係が許す最も早い開始日時

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest finish time allowed by dependencies
ja: 依存関係が許す最も早い終了日時

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest start time allowed by dependencies
ja: 依存関係が許す最も遅い開始日時

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest finish time allowed by dependencies
ja: 依存関係が許す最も遅い終了日時

[ctx: @info:tooltip]
en: The planned duration
ja: 計画された期間

[ctx: @info:tooltip]
en: The variance of the duration
ja: 期間のばらつき

[ctx: @info:tooltip]
en: The optimistic duration
ja: 楽観値の期間

[ctx: @info:tooltip]
en: The pessimistic duration
ja: 悲観値の期間

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which a tasks start can be delayed without affecting the project completion time
ja: プロジェクトの終了に影響を与えずにタスクを延期できる期間

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which the duration of a task or path has to be reduced in order to fulfill a timing constraint
ja: 時間の制約を満たすためにタスクまたはパスの期間を短縮しなければならない期間

[ctx: @info:whatsthis]
en: Negative float is the duration by which the duration of a task or path has to be reduced in order to fulfill a timing constraint.
ja: 負の余裕は、時間の制約を満たすためにタスクまたはパスの期間を短縮しなければならない期間です。

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which a task can be delayed or extended without affecting the start of any succeeding task
ja: 後続タスクの開始に影響を与えずにタスクを延期または延長できる期間

[ctx: @info:whatsthis]
en: Free float is the duration by which a task can be delayed or extended without affecting the start of any succeeding task.
ja: フリーの余裕は、後続のタスクの開始に影響を与えずにタスクを延期または延長できる期間です。

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration from Early Start to Late Start
ja: 最早開始から最遅開始までの期間

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start float is the duration from Early Start to Late Start.
ja: 開始の余裕は、最早開始から最遅開始までの期間です。

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration from Early Finish to Late Finish
ja: 最早終了から最遅終了までの期間

[ctx: @info:whatsthis]
en: Finish float is the duration from Early Finish to Late Finish.
ja: 終了の余裕は、最早終了から最遅終了までの期間です。

[ctx: @info:tooltip]
en: The resources assigned to the task
ja: タスクに割り当てられたリソース

[ctx: @info:tooltip]
en: Task status
ja: タスクの状態

[ctx: @info:tooltip]
en: Task completion
ja: タスクの完了

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort
ja: 計画工数

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort
ja: 実際の工数

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort
ja: 残存工数

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost
ja: 計画コスト

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost
ja: 実際のコスト

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually started
ja: タスクが実際に開始された日時

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows if the task is started
ja: タスクが開始されているかどうか

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually finished
ja: タスクが実際に終了された日時

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows if the task is finished
ja: タスクが終了しているかどうか

[ctx: @info:tooltip]
en: Status Note
ja: 状態の注釈

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated expected estimate
ja: 計算された期待値による見積もり

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated estimate variance
ja: 計算された見積もりの差異

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate
ja: 楽観見積り

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate
ja: 悲観見積り

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of estimate
ja: 見積もりのタイプ

[ctx: @info:tooltip]
en: The calendar used when estimate type is Duration
ja: 見積もりのタイプが「期間」の場合に使用するカレンダー

[ctx: @info:tooltip]
en: The most likely estimate
ja: 最も可能性の高い見積もり

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of risk
ja: リスクのタイプ

[ctx: @info:tooltip]
en: The task has not been scheduled
ja: ノードがまだスケジュールされていない

en: An effort has been estimated, but no resource has been assigned
ja: 工数は見積もられているが、リソースが割り当てられていない

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource assigned to this task is overbooked
ja: タスクに割り当てられたリソースがオーバーブッキングになっている

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource assigned to this task is not available
ja: タスクに割り当てられたリソースが利用できない

[ctx: @info:tooltip]
en: A timing constraint could not be met
ja: 時間の制約を満たせない

[ctx: @info:tooltip]
en: The assigned resource could not meet the estimated effort
ja: 割り当てられたリソースが見積もられた工数を満たせない

[ctx: @info:tooltip]
en: A scheduling error occurred
ja: スケジュール作成エラーが起きました

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Scheduled
ja: BCWS (予算コスト)

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Performed
ja: BCWP (達成額)

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual Cost of Work Performed
ja: ACWP (実績コスト)

en: Schedule performance index (BCWP/BCWS)
ja: スケジュール効率指数 (BCWP/BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the resource or resource group
ja: リソースまたはリソースグループの名前

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of the resource or resource group
ja: リソースまたはリソースグループのタイプ

[ctx: @info:tooltip]
en: The initials of the resource
ja: リソースのイニシャル

[ctx: @info:tooltip]
en: The e-mail address of the resource
ja: リソースのメールアドレス

[ctx: @info:tooltip]
en: The calendar defines when the resource is working
ja: カレンダーはリソースがいつ稼働しているかを定義します

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum load that can be assigned
ja: 割り当て可能な最大負荷

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines when the resource is available to the project
ja: リソースがいつプロジェクトに利用できるかを定義します

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost pr hour, normal hours
ja: 時間あたりのコスト (通常)

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost pr hour, overtime hours
ja: 時間あたりのコスト (時間外)

[ctx: @info:tooltip]
en: The fixed cost
ja: 固定コスト

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the account
ja: アカウントの名前

[ctx: @info:tooltip]
en: The description of the account
ja: アカウントの説明

[ctx: @info:tooltip]
en: The schedules state
ja: スケジュールの状態

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls resource overbooking when scheduling
ja: スケジュールを作成するときにコントロールのオーバーブッキングを許可するかどうか

[ctx: @info:tooltip]
en: The distribution to be used during scheduling
ja: スケジュールを作成するときに使用する配分

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines the schedules to be calculated
ja: 計算するスケジュールを定義

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled start time
ja: スケジュールされた開始日時

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled finish time
ja: スケジュールされた終了日時

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduling direction
ja: スケジュールする方向

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduler used for calculating the project schedule
ja: プロジェクトスケジュールを計算する際に使用されるスケジューラ

[ctx: @info:tooltip]
en: The url of the document
ja: 文書の URL

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of the document
ja: 文書のタイプ

[ctx: @info:tooltip]
en: The status of the document
ja: 文書の状態

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines how this document is sent
ja: この文書を送る方法を定義

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the calendar
ja: カレンダーの名前

[ctx: @info:tooltip]
en: The timezone of the calendar
ja: カレンダーのタイムゾーン

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the required task
ja: 必要なタスクの名前

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the dependent task
ja: 依存するタスクの名前

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of relation
ja: 関連のタイプ

[ctx: @info:tooltip]
en: The relations time lag
ja: 関連のタイムラグ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove document
ja: 文書を削除

en: Url
ja: URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Type
ja: タイプ

en: Send As
ja: 送信方法

en: Status
ja: 状態

en: Parent
ja: 親

[ctx: Cost based Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS Cost
ja: BCWS コスト

[ctx: Cost based Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP Cost
ja: BCWP コスト

[ctx: Cost based Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP Cost
ja: ACWP コスト

[ctx: Effort based Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS Effort
ja: BCWS 工数

[ctx: Effort based Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP Effort
ja: BCWP 工数

[ctx: Effort based Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP Effort
ja: ACWP 工数

[ctx: @info:tooltip]
en: No resources has been allocated
ja: リソースが割り当てられていません

[ctx: @info:tooltip 1=resource name]
en: Allocated resource:<nl/>%1
ja: 割り当てリソース<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Allocated resources:<nl/>%1
ja: 割り当てリソース<nl/>%1

en: Target times
ja: ターゲット時間

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest start and latest finish
ja: 最速開始と最遅終了

[ctx: @info:tooltip]
en: Not applicable, estimate type is Effort
ja: 適用できません、見積りタイプが工数です

[ctx: @info:tooltip]
en: Not applicable, constraint is Fixed Interval
ja: 適用できません、制約が固定期間です

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated effort: %1
ja: 見積もり工数: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated duration: %1
ja: 見積もられた期間: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic effort: %1
ja: 楽観工数: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic duration: %1
ja: 楽観期間: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic effort: %1
ja: 悲観工数: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic duration: %1
ja: 悲観期間: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for resource cost: %1
ja: リソースコストのアカウント: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for resource cost
ja: リソースコストのアカウント

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task shutdown cost: %1
ja: タスクの終了時に発生するコストのアカウント: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task shutdown cost
ja: タスクの終了時に発生するコストのアカウント

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled start: %1
ja: 開始スケジュール: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled finish: %1
ja: スケジュール終了: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled duration: %1
ja: スケジュールされた期間: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT duration variance: %1
ja: PERT 期間の差異: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT estimate variance: %1
ja: PERT 見積もりの差異: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT optimistic duration: %1
ja: PERT 楽観値の期間: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate: %1
ja: 楽観見積り値: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT expected estimate: %1
ja: PERT 期待値による見積もり: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT pessimistic duration: %1
ja: PERT 悲観値の期間: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate: %1
ja: 悲観見積り値: %1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Assigned resources:<nl/>%1
ja: 割り当てリソース<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task is %1% completed
ja: タスクは %1% 完了しました

en: Finished late
ja: 遅れて終了

en: Finished early
ja: 前倒しで終了

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished
ja: 終了

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, runningGroup)
en: Running
ja: 実行中

en: Started late
ja: 遅れて開始

en: Started early
ja: 前倒しで開始

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Started
ja: 開始済み

en: Not started
ja: 未開始

en: Can start
ja: 開始できる

en: Cannot start
ja: 開始不可能

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished %1 late
ja: %1 遅れて終了

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished %1 early
ja: %1 前倒しで終了

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished
ja: 終了

[ctx: @info:tooltip]
en: Started %1 late
ja: %1 遅れて開始

[ctx: @info:tooltip]
en: Started %1 early
ja: %1 前倒しで開始

[ctx: @info:tooltip]
en: Started
ja: 開始済み

[ctx: @info:tooltip]
en: Running
ja: 実行中

[ctx: @info:tooltip]
en: Can start
ja: 開始できる

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot start
ja: 開始不可能

[ctx: @info:tooltip]
en: Not started
ja: 未開始

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual start: %1
ja: 実際の開始: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task started at: %1
ja: タスクの開始日: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task is not started
ja: タスクは開始されていません

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual finish: %1
ja: 実際の終了: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task finished at: %1
ja: タスクの終了日: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task is not finished
ja: タスクは終了していません

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort until %1: %2
ja: %1: %2 までの計画工数

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort used up to %1: %2
ja: %1 までの実際の工数: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort: %1
ja: 残存工数: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost until %1: %2
ja: %1 までの計画コスト: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost until %1: %2
ja: %1 までの実際のコスト: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource has been overbooked
ja: リソースがオーバーブッキングされました

[ctx: @info:tooltip]
en: No resource is available for this task
ja: このタスクにはリソースが割り当てられていません

[ctx: @info:tooltip]
en: Failed to comply with a timing constraint
ja: 時間制約を満たせませんでした

[ctx: @info:tooltip]
en: This task has not been scheduled
ja: このノードはまだスケジュールされていません

[ctx: @info:tooltip]
en: The assigned resources cannot deliver the required estimated effort
ja: 割り当てられたリソースが見積もられた工数を満たせない

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling error
ja: スケジュール作成エラー

[ctx: @info:tooltip]
en: Work breakdown structure code: %1
ja: 作業分解図 (WBS) コード: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task level: %1
ja: タスクレベル: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Scheduled at %1: %2
ja: %1 での BCWS (予算コスト): %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Performed at %1: %2
ja: %1 での BCWP (達成額): %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual Cost of Work Performed at %1: %2
ja: %1 での ACWP (実績コスト): %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule Performance Index at %1: %2
ja: %1 の SPI (スケジュール効率指数): %2

[ctx: Not available]
en: NA
ja: 利用不可能

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package sent to %1 at %2
ja: 最新ワークパッケージ %2 を %1 に送信

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package received from %1 at %2
ja: 最新ワークパッケージ %2 を %1 から受信

[ctx: @info:tooltip]
en: Not available
ja: 利用不可能

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package sent: %1
ja: 最新ワークパッケージを送信: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package received: %1
ja: 最新ワークパッケージを受信: %1

[ctx: @title:column]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @title:column]
en: Responsible
ja: 担当者

[ctx: @title:column]
en: Allocation
ja: 割り当て

[ctx: @title:column]
en: Estimate Type
ja: 見積もりタイプ

[ctx: @title:column]
en: Calendar
ja: カレンダー

[ctx: @title:column]
en: Estimate
ja: 見積もり

[ctx: @title:column]
en: Optimistic
ja: 楽観値

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic
ja: 悲観値

[ctx: @title:column]
en: Risk
ja: リスク

[ctx: @title:column]
en: Constraint
ja: 制約

[ctx: @title:column]
en: Constraint Start
ja: 開始の制約

[ctx: @title:column]
en: Constraint End
ja: 終了の制約

[ctx: @title:column]
en: Running Account
ja: 実行アカウント

[ctx: @title:column]
en: Startup Account
ja: 立ち上げアカウント

[ctx: @title:column]
en: Startup Cost
ja: 立ち上げコスト

[ctx: @title:column]
en: Shutdown Account
ja: 立ち下げアカウント

[ctx: @title:column]
en: Shutdown Cost
ja: 立ち下げコスト

[ctx: @title:column]
en: Description
ja: 説明

[ctx: @title:column]
en: Expected
ja: 期待値

[ctx: @title:column]
en: Variance (Est)
ja: 差異 (見積もり)

[ctx: @title:column]
en: Start Time
ja: 開始時間

[ctx: @title:column]
en: End Time
ja: 終了時間

[ctx: @title:column]
en: Early Start
ja: 最早開始

[ctx: @title:column]
en: Early Finish
ja: 最早終了

[ctx: @title:column]
en: Late Start
ja: 最遅開始

[ctx: @title:column]
en: Late Finish
ja: 最遅終了

[ctx: @title:column]
en: Positive Float
ja: 正の余裕

[ctx: @title:column]
en: Free Float
ja: 余裕

[ctx: @title:column]
en: Negative Float
ja: 負の余裕

[ctx: @title:column]
en: Start Float
ja: 開始の余裕

[ctx: @title:column]
en: Finish Float
ja: 終了の余裕

[ctx: @title:column]
en: Assignments
ja: 割り当て

[ctx: @title:column]
en: Duration
ja: 期間

[ctx: @title:column]
en: Variance (Dur)
ja: 差異 (期間)

[ctx: @title:column]
en: Optimistic (Dur)
ja: 楽観値 (期間)

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic (Dur)
ja: 悲観値 (期間)

[ctx: @title:column]
en: Status
ja: 状態

[ctx: @title:column]
en: % Completed
ja: % 完了

[ctx: @title:column]
en: Planned Effort
ja: 計画工数

[ctx: @title:column]
en: Actual Effort
ja: 実際の工数

[ctx: @title:column]
en: Remaining Effort
ja: 残存工数

[ctx: @title:column]
en: Planned Cost
ja: 計画コスト

[ctx: @title:column]
en: Actual Cost
ja: 実際のコスト

[ctx: @title:column]
en: Actual Start
ja: 実際の開始

[ctx: @title:column]
en: Started
ja: 開始済み

[ctx: @title:column]
en: Actual Finish
ja: 実際の終了

[ctx: @title:column]
en: Finished
ja: 終了済み

[ctx: @title:column]
en: Status Note
ja: 状態の注釈

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Status
ja: スケジュール状態

[ctx: @title:column]
en: Not Scheduled
ja: スケジュールされていません

[ctx: @title:column]
en: Assignment Missing
ja: 割り当てを失っています

[ctx: @title:column]
en: Resource Overbooked
ja: リソースがオーバーブッキングしています

[ctx: @title:column]
en: Resource Unavailable
ja: リソースが利用可能ではありません

[ctx: @title:column]
en: Constraints Error
ja: 制約のエラー

[ctx: @title:column]
en: Effort Not Met
ja: 工数が見合いません

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Error
ja: スケジュール作成エラー

[ctx: @title:column]
en: WBS Code
ja: WBS コード

[ctx: @title:column Node level]
en: Level
ja: レベル

[ctx: @title:column]
en: Critical
ja: クリティカル

[ctx: @title:column]
en: Critical Path
ja: クリティカルパス

[ctx: @title:column]
en: Owner
ja: オーナー

[ctx: @title:column]
en: Time
ja: 時間

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package owner
ja: ワークパッケージのオーナー

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package status
ja: ワークパッケージの状態

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package send/receive time
ja: ワークパッケージの送信/受信時間

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
ja: 名前を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
ja: タスク名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
ja: マイルストーン名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
ja: サマリタスク名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
ja: プロジェクト名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify responsible
ja: 担当者を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task description
ja: タスクの説明を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint type
ja: 制約タイプを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint start time
ja: 制約開始日を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint end time
ja: 制約終了日の変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate type
ja: 見積りタイプを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate calendar
ja: 見積りカレンダーを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate
ja: 見積りを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify optimistic estimate
ja: 楽観見積りを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify pessimistic estimate
ja: 悲観見積りを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify risk type
ja: リスクタイプを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify running account
ja: 実行アカウントを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify startup account
ja: 立ち上げアカウントを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify startup cost
ja: 立ち上げコストを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify shutdown account
ja: 立ち下げアカウントを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify shutdown cost
ja: 立ち下げコストを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify remaining effort
ja: 残存工数を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual effort
ja: 工数の実績を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual start time
ja: 開始時間実績を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual finish time
ja: 終了時間実績を変更

en: Resources
ja: リソース

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
ja: リソースを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource allocations
ja: リソース割り当てを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify completion
ja: 完了を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set finished
ja: 終了に設定

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move tasks
ja: タスクを移動

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
ja: タスクを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-task
ja: サブタスクを追加

en: Path
ja: パス

en: Critical Path
ja: クリティカルパス

en: Critical
ja: クリティカル

en: Non-critical
ja: 非クリティカル

en: Child
ja: 子

en: Lag
ja: ラグ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify relation time lag
ja: 関連タイムラグを変更

[ctx: @info:tooltip]
en: Not allocated
ja: 割り当てられていません

[ctx: @info:tooltip]
en: Allocated units: %1%
ja: 割り当てられた単位: %1%

en: Maximum units available: %1%
ja: 利用可能な最大ユニット数: %1%

en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
ja[0]: このグループには %1 の利用可能リソースがあります
ja[1]: このグループには %1 の利用可能リソースがあります

en: Allocation
ja: 割り当て

[ctx: @title:column]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: @title:column]
en: Required Resources
ja: 必要なリソース

en: Resource allocation
ja: リソース割り当て

[ctx: @info:tootip]
en: Available resources or resource units
ja: 利用可能なリソースまたはリソース単位

[ctx: @info:tootip]
en: Required material resources
ja: 必要な材料リソース

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 allocated out of %2 available
ja: %2 利用可能なうち %1 割り当てられました

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 resource allocated | %1 resources allocated
ja[0]: %1 リソースが割り当てられました
ja[1]: %1 リソースが割り当てられました

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
ja[0]: このグループには %1 の利用可能リソースがあります
ja[1]: このグループには %1 の利用可能リソースがあります

[ctx: @info:tooltip]
en: No material resources available
ja: 材料リソースがありません

[ctx: @info:tooltip]
en: No required resources
ja: 必要なリソースはなし

en: External project: %1
ja: 外部プロジェクト: %1

en: The total booking on %1, along with the maximum hours for the resource
ja: %1 の割り当て合計とリソースの最大利用可能時間

en: Total booking by this task
ja: このタスクへの割り当て合計

en: Total booking by the external project
ja: 外部プロジェクトへの割り当て合計

en: Booking by this task on %1
ja: %1 のこのタスクへの割り当て

en: Booking by external project on %1
ja: %1 の外部プロジェクトへの割り当て

en: The total hours booked
ja: 割り当てられた総時間

en: Bookings on %1
ja: %1 の割り当て

en: Interval
ja: 期間

en: Start Time
ja: 開始時間

en: End Time
ja: 終了時間

[ctx: @title:column noun]
en: Load
ja: 読み込み

[ctx: Default (calendar name)]
en: Default (%1)
ja: デフォルト (%1)

[ctx: @info:tooltip]
en: A team resource does not have a calendar
ja: チームリソースにカレンダーがありません

[ctx: @info:tooltip]
en: No calendar
ja: カレンダーがありません

[ctx: @info:tooltip 1=calendar name]
en: Using default calendar: %1
ja: 標準カレンダーを使用: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available from: %1
ja: 利用可能開始日: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available from project target start time: %1
ja: プロジェクト開始日から利用可能: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available until: %1
ja: 利用可能期限: %1

en: Cost per hour, normal time: %1
ja: 時間あたりのコスト (通常): %1

en: Cost per hour, overtime: %1
ja: 時間あたりのコスト (時間外): %1

en: Account: %1
ja: アカウント: %1

en: Initials
ja: イニシャル

en: Email
ja: メール

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Limit (%)
ja: 制限 (%)

en: Available From
ja: 以下から利用可能

en: Available Until
ja: 以下まで利用可能

en: Normal Rate
ja: 通常レート

en: Overtime Rate
ja: 時間外レート

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource name
ja: リソース名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resourcegroup name
ja: リソースグループ名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource type
ja: リソースタイプを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resourcegroup type
ja: リソースグツープタイプを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource email
ja: リソースメールを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource calendar
ja: リソースカレンダーを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available from
ja: リソース利用可能開始日を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available until
ja: リソース利用可能終了日を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource normal rate
ja: リソースの通常単価を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource overtime rate
ja: リソースの残業単価を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource account
ja: リソースアカウントを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource from address book | Add %1 resources from address book
ja[0]: アドレス帳からリソースを追加
ja[1]: アドレス帳から %1 リソースを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
ja: リソースグループを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify schedule name
ja: スケジュール名を変更

en: Allow
ja: 許可

en: Avoid
ja: 避ける

en: (Avoid)
ja: (避ける)

en: (Allow)
ja: (許可)

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking resources
ja: リソースのオーバーブッキングを許可

[ctx: @info:tooltip]
en: Avoid overbooking resources
ja: オーバーブッキングを避ける

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking of resources
ja: リソースのオーバーブッキングを許可

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always allows overbooking of resources
ja: %1 は常にリソースのオーバーブッキングを許可します

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always avoids overbooking of resources
ja: %1 は常にリソースのオーバーブッキングを避けます

[ctx: @label:listbox]
en: Allow
ja: 許可

[ctx: @label:listbox]
en: Avoid
ja: 避ける

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify allow overbooking
ja: オーバーブッキング許可を変更

[ctx: @label:listbox]
en: None
ja: なし

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling distribution
ja: スケジュール分布を変更

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned start: %1<nl/>Target start: %2
ja: スケジュールされた開始: %1<nl/>開始の制約: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Target start: %1
ja: 開始の制約: %1

en: Backwards
ja: 復路分析

en: Forward
ja: 往路分析

en: (Backwards)
ja: (復路分析)

en: (Forward)
ja: (往路分析)

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule project from target end time
ja: 目標終了日からプロジェクトのスケジュールを作成します

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule project from target start time
ja: 目標開始日からプロジェクトのスケジュールを作成します

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always schedules from target start time
ja: %1 は常に目標開始日からスケジュールを作成します

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always schedules from target end time
ja: %1 は常に目標終了日からスケジュールを作成します

[ctx: @label:listbox]
en: Backwards
ja: 復路分析

[ctx: @label:listbox]
en: Forward
ja: 往路分析

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling direction
ja: スケジュールする方向を変更

en: Unknown
ja: 不明

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduler
ja: スケジューラを変更

en: State
ja: 状態

en: Mode
ja: モード

en: Direction
ja: 方向

en: Overbooking
ja: オーバーブッキング

en: Distribution
ja: 分布

note: i18n("Calculate");
en: Planned Start
ja: 計画開始日

en: Planned Finish
ja: 計画終了日

en: Scheduler
ja: スケジューラ

en: Message
ja: メッセージ

en: Phase
ja: フェーズ

en: Severity
ja: 重大度

en: Not Started
ja: 未開始

en: Tasks that should have been started
ja: 開始されていなければならないタスク

en: Tasks that are running
ja: 実行中のタスク

en: Tasks that have finished during this period
ja: この期間中に終了したタスク

en: Next Period
ja: 次の期間

en: Tasks that are scheduled to start next period
ja: 次の期間に開始するようにスケジュールされているタスク

en: Sent to %1 at %2
ja: %2 を %1 に送信

en: Received from %1 at %2
ja: %1 から %2 を受信

en: Not available
ja: 利用不可能

en: Work package sent at: %1
ja: ワークパッケージを以下に送信: %1

en: Work package transmission received at: %1
ja: 最新ワークパッケージ転送を受信: %1

en: Task reported %1% completed
ja: レポートされたタスク %1% は完了しました

en: Settings
ja: 設定

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_general)
en: General
ja: 全般

en: View Settings
ja: ビューの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show:
ja: 表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Periodicity:
ja: 周期:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Day
ja: 日

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Week
ja: 週

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Month
ja: 月

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cumulative)
en: Cumulative
ja: 累計

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual cost
ja: 実際のコスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Planned cost
ja: 計画コスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual and planned
ja: 実際と計画

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Deviation
ja: 実際と計画の差

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Start date
ja: 開始日

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectstartBtn)
en: Project start
ja: プロジェクト開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_startdateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_enddateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerDate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerDate)
en: Date
ja: 日付

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: End date
ja: 終了日

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_currentdateBtn)
en: Current date
ja: 現在の日付

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectendBtn)
en: Project end
ja: プロジェクトの終了

en: Work...
ja: 稼働日...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Weekday State
ja: 曜日の状態を変更

en: Add Calendar
ja: カレンダーを追加

en: Add Subcalendar
ja: サブカレンダーを追加

[ctx: @action]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Calendar
ja: カレンダーを変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Project Schedule:
ja: プロジェクトのスケジュール:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Probability of finishing before
ja: この日より前に終了する可能性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: is
ja: →

en: Add Task
ja: タスクを追加

en: Add Task...
ja: タスクを追加...

en: Add Milestone...
ja: マイルストーンを追加...

en: Add Sub-Task
ja: サブタスクを追加

en: Add Sub-Task...
ja: サブタスクを追加...

en: Add Sub-Milestone...
ja: サブマイルストーンを追加...

en: Edit...
ja: 変更...

[ctx: @action View a document]
en: View...
ja: 表示...

[ctx: @title:window]
en: Attach Document
ja: 文書を添付

[ctx: @title:window]
en: Cannot Attach Document
ja: 文書を添付できません

[ctx: @title:window]
en: Modify Url
ja: URL を変更

en: Cannot Modify Url
ja: URL を変更できません

en: Document url already exists: %1
ja: 文書の URL は既に存在します: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document url
ja: 文書の URL を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document type
ja: 文書タイプを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document status
ja: 文書の状態を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document send control
ja: 文書送信コントロールを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add document
ja: 文書を追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_namelabel)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add...
ja: 追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Change...
ja: 変更...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemoveInterval) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_removeModule)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbView)
en: Open
ja: 開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTaskName)
en: Task name
ja: タスク名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showResourceNames)
en: Resource names
ja: リソース名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showDependencies)
en: Task dependencies
ja: タスクの依存関係

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCompletion)
en: Task completion
ja: タスクの完了

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTimeConstraint)
en: Time constraints
ja: 時間制約

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showPositiveFloat)
en: Positive float
ja: 正の余裕

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showNegativeFloat)
en: Negative float
ja: 負の余裕

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCriticalPath)
en: Critical path
ja: クリティカルパス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCriticalTasks)
en: Critical tasks
ja: クリティカルタスク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showSchedulingError)
en: Scheduling errors
ja: スケジュール作成エラー

en: Chart
ja: チャート

en: Gantt Chart Settings
ja: ガントチャートの設定

[ctx: @title:tab]
en: Chart
ja: チャート

en: Show Project
ja: プロジェクトを表示

[ctx: Interval start time]
en: Start
ja: 開始

[ctx: Interval length]
en: Length
ja: 長さ

en: Edit Work Intervals
ja: 稼働時間を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Work Interval
ja: 稼働時間を変更

[ctx: Start time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
ja: 開始:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Length
ja: 長さ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAddInterval)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bClear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsClearBtn)
en: Clear
ja: クリア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stretchLastSection)
en: Stretch last section
ja: 最後のセクションを伸ばす

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select columns to be shown:
ja: 表示するカラムを選択:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Hidden columns:
ja: 隠すカラム(&H):

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Visible columns:
ja: 表示するカラム(&V):

en: Tree View
ja: ツリー表示

en: Tree View Column Configuration
ja: ツリー表示のカラムの設定

en: Main View
ja: メインビュー

en: Main View Column Configuration
ja: メインビューのカラムの設定

en: Auxiliary View
ja: 補助ビュー

en: Auxiliary View Column Configuration
ja: 補助ビューのカラムの設定

en: Currency Settings
ja: 現在の設定

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify currency settings
ja: 通貨の設定を変更

en: Project Settings
ja: プロジェクトの設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The project name.
ja: プロジェクト名

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The project leader.
ja: プロジェクトリーダー

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose a project leader from your address book.
ja: アドレス帳からプロジェクトリーダーを選択します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: &Choose...
ja: 選択(&C)...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Scheduling Range
ja: スケジュールの範囲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Earliest start:
ja: 最も早い開始日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Latest finish:
ja: 最も遅い終了:

en: Milestone Progress
ja: マイルストーンの進捗

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove task dependency
ja: タスクの依存関係を削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, taskList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Tasks
ja: タスク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, available)
en: Available tasks
ja: 利用可能なタスク

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add required task
ja: 必要なタスクを追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBtn)
en: Remove required task
ja: 必要なタスクを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Float:
ja: 余裕の合計:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_header)
en: Header
ja: ヘッダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerProject) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerProject)
en: Project name
ja: プロジェクト名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerPage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerPage)
en: Page number
ja: ページ番号

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerManager) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerManager)
en: Project manager
ja: プロジェクトマネージャ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_footer)
en: Footer
ja: フッタ

en: Re-calculate Schedule
ja: スケジュールの再計算

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, btnCurrent)
en: Re-calculate from current date/time
ja: 現在の日時から再計算

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, btnFrom)
en: Re-calculate from:
ja: 以下から再計算:

[ctx: @label:spinbox Time lag]
en: Lag:
ja: ラグ:

[ctx: @info:tooltip]
en: <emphasis>Lag</emphasis> is the time the dependent task is delayed
ja: <emphasis>ラグ</emphasis> は依存しているタスクが延期される時間です

[ctx: @title:window]
en: Add Dependency
ja: 依存関係を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
ja: タスクの依存関係を追加

[ctx: @title:window]
en: Edit Dependency
ja: 依存関係を変更

[ctx: @action:button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
ja: タスクの依存関係を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task dependency
ja: タスクの依存関係を変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_internalAppointments)
en: Show internal appointments
ja: 内部アポイントメントを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_externalAppointments)
en: Show external appointments
ja: 外部アポイントメントを表示

en: Resource Assignments View Settings
ja: リソース割り当てビューの設定

en: No task attributed
ja: タスクが割り当てられていません

en: No resource attributed
ja: リソースが割り当てられていません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Advance
ja: 詳細

[ctx: title:column]
en: Group
ja: グループ

[ctx: title:column]
en: Select team members
ja: チームメンバーを選択

en: Resource Settings
ja: リソースの設定

en: Add Resource Group
ja: リソースグループを追加

en: Add Resource
ja: リソースを追加

en: Add Schedule
ja: スケジュールを追加

en: Add Sub-schedule
ja: サブスケジュールを追加

en: Calculate
ja: 計算

en: Baseline
ja: ベースライン

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create sub-schedule
ja: サブスケジュールを作成

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
ja: スケジュール %1 を追加

[ctx: @action]
en: Show Debug Information
ja: デバッグ情報を表示

en: Result
ja: 結果

en: Scheduling Log
ja: スケジュール作成ログ

en: Estimate Conversions
ja: 見積り変換

en: Summary Task Settings
ja: サマリタスクの設定

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Summary Task
ja: サマリタスクを変更

en: The Work Breakdown Structure introduces numbering for all tasks in the project, according to the task structure.
    The WBS code is auto-generated.
    You can define the WBS code pattern using the Define WBS Pattern command in the Tools menu.
ja: 作業分解図 (WBS) はタスクの構成に基づいてプロジェクトのすべてのタスクに番号を付けます。
    WBS コードは自動生成されます。
    「ツール」メニューの「WBS パターンを定義」を使って WBS コードのパターンを定義することができます。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task
ja: タスクを変更

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, wbslabel)
en: Work Breakdown Structure
ja: 作業分解図 (WBS)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The name of the Task.
ja: タスクの名前です。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
ja: このタスクの担当者。
    
    これはリソースグループに登録されている人に限らず、誰を指定してもかまいません。「選択」ボタンを押すとアドレス帳に直接アクセスできます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
ja: 担当者:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
ja: アドレス帳から人を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
ja: 選択...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task Cost
ja: タスクのコストを変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Account:
ja: アカウント:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Startup
ja: 開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Cost:
ja: コスト:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroup)
en: Shutdown
ja: 終了

en: Task Description
ja: タスク説明

en: Task Settings
ja: タスクの設定

en: &General
ja: 全般(&G)

en: &Resources
ja: リソース(&R)

en: &Documents
ja: 文書(&D)

en: &Cost
ja: コスト(&C)

en: D&escription
ja: 説明(&E)

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of task or the estimate type of the task
ja: タスクのタイプか、予想タイプ

[ctx: @info:tooltip]
en: Task with estimate type: %1
ja: タスクの予想タイプ: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type: %1
ja: タスクタイプ: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set type to Milestone
ja: タイプをマイルストーンに設定

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set type to %1
ja: タイプを %1 に設定

en: Add Milestone
ja: マイルストーンを追加

en: Add Sub-Milestone
ja: サブマイルストーンを追加

en: Indent Task
ja: タスクをインデント

en: Unindent Task
ja: タスクを逆インデント

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task
ja: タスクを変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel)
en: N&ame:
ja: 名前(&A):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
ja: アドレス帳から人を選択して挿入します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Timing
ja: 時間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Soon as Possible
ja: できるだけ早く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Late as Possible
ja: できるだけ遅く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Start Not Earlier Than
ja: ここ以後に開始

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Finish Not Later Than
ja: ここ以前に終了

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, risk)
en: Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for this task.
ja: リスクはこのタスクの実績見積りを計算するときに使用される PERT 分布をコントロールします.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: Risk:
ja: リスク:

en: Task Progress
ja: タスクの進捗

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task Progress
ja: タスクの進捗を変更

[ctx: Week number (year)]
en: Week %1 (%2)
ja: 第 %1 週 (%2)

[ctx: Week number]
en: Week %1
ja: 第 %1 週

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
ja: 開始:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Finished:
ja: 終了:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Edit mode:
ja: 編集モード:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, editmode)
en: Per resource
ja: リソース当たり

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, editmode)
en: Per task
ja: タスク当たり

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevWeekBtn)
en: Prev
ja: 前へ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextWeekBtn)
en: Next
ja: 次へ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
ja: エントリを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
ja: エントリを削除

en: General Settings
ja: 全般設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period Definition
ja: 期間の定義

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Period length (days):
ja: 期間の長さ (日):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCurrentDate)
en: Use current date
ja: 現在の日付を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useWeekday)
en: Use weekday:
ja: 曜日を使う:

en: Resource
ja: リソース

en: This Week
ja: 今週

en: Total effort this week
ja: 今週の総工数

en: % Completed
ja: 進捗率

en: Used Effort
ja: 消費済み工数

en: Remaining Effort
ja: 残存工数

en: Planned Effort
ja: 計画工数

en: Header and Footer
ja: ヘッダとフッタ

en: Page:
ja: ページ:

en: Date:
ja: 日付:

en: Manager:
ja: マネージャ:

en: Project:
ja: プロジェクト:

en: This view does not support printing.
ja: このビューは印刷をサポートしていません。

[ctx: @title:tab]
en: Page Layout
ja: ページレイアウト

en: Configure View...
ja: ビューの設定...

en: Unsplit View
ja: ビューを結合

en: Split View
ja: ビューを分割

en: WBS Definition
ja: WBS 定義

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify WBS Code Definition
ja: WBS コードの定義を変更

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFrame, frame_2)
en: Define WBS code for the project
ja: プロジェクトの WBS コードを定義します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project Code Definition
ja: プロジェクトコードの定義

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Code:
ja: コード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Separator:
ja: 区切り:

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFrame, frame)
en: Define default WBS code
ja: デフォルトの WBS コードを定義します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Definition
ja: デフォルトの定義

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Define separate WBS codes for individual levels
ja: レベルごとに別々に WBS コードを定義します

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Use Levels Definition
ja: レベルの定義を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Code
ja: コード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Separator
ja: 区切り

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add Level
ja: レベルを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateStarted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateFinished) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateDocuments)
en: Update
ja: 更新

[ctx: @title:window]
en: Send Work Packages
ja: ワークパッケージを送信

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonCurSym)
en: Currency symbol:
ja: 通貨のシンボル:

en: Fract digits:
ja: 分数:

en: Here you can enter your usual currency symbol, e.g. $ or €.
ja: 通貨のシンボルを入力します、例 $ ,€ ,￥

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonFraDig)
en: Fractional digits:
ja: 分数:

[ctx: Chart axis title 1=currency symbol]
en: Cost (%1)
ja: コスト (%1)

[ctx: Chart axis title]
en: Effort (hours)
ja: 工数 (時間)

en: Chart Settings
ja: チャートの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chart type
ja: チャートタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_linechart)
en: Line chart
ja: ラインチャート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_barchart)
en: Bar chart
ja: バーチャート

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_cost) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_costgroup)
en: Cost
ja: コスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwsCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwsEffort)
en: Show BCWS plot
ja: BCWS プロットを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwpCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwpEffort)
en: Show BCWP plot
ja: BCWP プロットを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_acwpCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_acwpEffort)
en: Show ACWP plot
ja: ACWP プロットを表示する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_fromgroup)
en: From
ja: 始点

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: To
ja: 終点

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, relationType)
en: Dependency Type
ja: 依存タイプ

en: Task status
ja: タスクの状態

en: Resource assignments
ja: リソース割り当て

en: Cost Performance
ja: コストパフォーマンス

en: Cost Breakdown
ja: コスト明細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Page
ja: ページ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_first)
en: Go to first page
ja: 最初のページに移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_prev)
en: Go to previous page
ja: 前のページに移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ui_selector)
en: Show page
ja: ページを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: of
ja: /

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_next)
en: Go to next page
ja: 次のページに移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_last)
en: Go to last page
ja: 最後のページに移動

[ctx: @title:window]
en: Export Report
ja: エクスポートレポート

en: Export to text document failed
ja: テキスト文書へのエクスポートに失敗しました

[ctx: @info]
en: Failed to export to <filename>%1</filename>
ja: <filename>%1</filename> へのエクスポートに失敗しました

en: Export to spreadsheet failed
ja: スプレッドシートへのエクスポートに失敗しました

en: Export to HTML failed
ja: HTML へのエクスポートに失敗しました

en: Edit Report
ja: レポートを編集

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the report definition
ja: レポート定義を変更

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the report design in the report design dialog.
ja: レポートデザインダイアログでレポートデザインを開きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
ja: グループ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose resource from address book
ja: アドレス帳からリソースを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_initialslabel)
en: Initials:
ja: イニシャル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Resource type:
ja: リソースタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_unitslabel)
en: Available:
ja: 利用可能:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_untilgroup)
en: Until
ja: 期限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRequired)
en: Required resources:
ja: 必要なリソース:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Hourly rate:
ja: 時給:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Overtime rate:
ja: 時間外レート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours per year:
ja: 一年あたりの時間:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per month:
ja: 一月あたりの時間:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per week:
ja: 一週あたりの時間:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
ja: これらの値は、タスクを完了するために必要な工数を見積もるときに使用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per day:
ja: 一日あたりの時間:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Optimistic:
ja: 楽観値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic:
ja: 悲観値:
