kplato - en to nds translation catalogue (213 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
nds: &Projekt

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nds: &Hülp

note: i18n: ectx: ToolBar (edit)
en: Edit
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: label, entry (Leader), group (Task defaults)
en: Name of task responsible
nds: Verantwoorden för de Opgaav

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintType), group (Task defaults)
en: Scheduling constraint type
nds: Tietplaan-Bedingentyp

note: i18n: ectx: label, entry (StartTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how start constraint time is used
nds: Fastleggen, wodennig de Starttietbedingen bruukt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintStartTime), group (Task defaults)
en: Constraint start date and time
nds: Bedingen för Startdatum un -tiet

note: i18n: ectx: label, entry (EndTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how end constraint time is used
nds: Fastleggen, wodennig de Enntietbedingen bruukt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintEndTime), group (Task defaults)
en: Constraint end date and time
nds: Bedingen för Enndatum un -tiet

note: i18n: ectx: label, entry (EstimateType), group (Task defaults)
en: Type of estimate
nds: Estemeren-Typ

note: i18n: ectx: label, entry (Unit), group (Task defaults)
en: Estimate time unit
nds: Estemeren-Tieteenheit

note: i18n: ectx: label, entry (ExpectedEstimate), group (Task defaults)
en: Expected estimate
nds: Verwacht Estemeren

note: i18n: ectx: label, entry (OptimisticRatio), group (Task defaults)
en: Optimistic estimate
nds: Toversichtlich Estemeren

note: i18n: ectx: label, entry (PessimisticRatio), group (Task defaults)
en: Pessimistic estimate
nds: Nich toversichtlich Estemeren

note: i18n: ectx: label, entry (Description), group (Task defaults)
en: Task description
nds: Opgavenbeschrieven

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Gradient
nds: Övergang

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Linear
nds: Lineaar

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Flat
nds: Eenfach

note: i18n: ectx: label, entry (CheckForWorkPackages), group (Work Package)
en: Automatically check for new work packages
nds: Automaatsch na nieg Arbeitpaketen kieken

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The smallest duration unit allowed
nds: De körtst tolaten Tieteenheit

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The largest duration unit allowed
nds: De längst tolaten Tieteenheit

en: Work & Vacation
nds: Arbeit un Oorlööf

en: Task Defaults
nds: Standardinstellen för Opgaven

en: Task Colors
nds: Opgavenklören

en: Work Package
nds: Arbeitpaket

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_Leader)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
nds: De verantwoorden Persoon för dit Projekt.
    
    Dit sünd nich bloots Personen binnen en Ressource-Koppel, sünnern dat kann jichtenseen Anner wesen. Mit den Knoop "Utsöken" lett sik sogor direktemang na Dien Adressbook togriepen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Description
nds: Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Gradient:
nds: Övergang:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Summary task
nds: Opgaven-Tosamenfaten

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default:
nds: Standard:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Level 1
nds: Stoop 1

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Level 2
nds: Stoop 2

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Level 3
nds: Stoop 3

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Level 4
nds: Stoop 4

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Task
nds: Opgaav

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Normal:
nds: Normaal:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Critical:
nds: Kritisch:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Finished:
nds: Afslaten:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Error:
nds: Fehler:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Milestone
nds: Deelteel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
nds: Verantwoorden:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
nds: En Persoon ut dat Adressbook infögen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
nds: En Persoon ut dat Adressbook infögen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
nds: Utsöken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Scheduling constraint:
nds: Tietplaan-Beding:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
nds: As fröh as mööglich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
nds: As laat as mööglich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
nds: Mutt anfangen an'n

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
nds: Mutt fardig wesen an'n

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
nds: Start nich fröher as

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
nds: Enn nich later as

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
nds: Fast Tietruum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_5)
en: Constraint Start time usage:
nds: Starttietbeding bruken:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date and time
nds: Aktuell Datum un Tiet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date, specified time
nds: Aktuell Datum, angeven Tiet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Specified date and time
nds: Angeven Datum un Tiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Constraint start time:
nds: Starttietbeding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Constraint End time usage:
nds: Enntietbeding bruken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_4)
en: Constraint end time:
nds: Enntietbeding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Estimate type:
nds: Estemeren-Typ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
nds: Leisten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
nds: Duer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Expected estimate:
nds: Verwacht Estemeren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Optimistic estimate:
nds: Toversichtlich Estemeren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic estimate:
nds: Nich toversichtlich Estemeren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckForWorkPackages)
en: Check for work packages
nds: Na Arbeitpaketen kieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DeleteFile)
en: Delete file after it has been retrieved
nds: Datei na't Halen wegmaken

en: This document has no syntax version.
    Opening it in Plan may lose information.
nds: Dit Dokment bargt keen Syntaxverschoon.
    Bi't Opmaken mit Plan kaamt Di villicht Informatschonen weg.

en: Continue
nds: Wiedermaken

en: File-Format Error
nds: Dateiformaatfehler

en: This document was created with a newer version of KPlato than Plan can load.
    Syntax version: %1
    Opening it in this version of Plan may lose some information.
nds: Dit Dokment wöör mit en nieger Verschoon vun KPlato opstellt, as Plan laden kann.
    Schriefwiesverschoon: %1
    Bi't Opmaken mit disse Verschoon kaamt Di villicht en poor Informatschonen weg.

en: File-Format Mismatch
nds: Leeg Dateiformaat

en: This document was created with a newer version of KPlatoWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
nds: Dit Dokment wöör mit en nieger Verschoon vun "KPlatoWork" opstellt (Syntaxverschoon: %1)
    Bi't Opmaken mit disse Verschoon kaamt Di en poor Informatschonen weg.

[ctx: Network = task dependency network]
en: Network Scheduler
nds: Nettwark-Planer

en: Insert File
nds: Datei infögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current node:
nds: Aktuell Knütt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_useProject)
en: Insert on top level
nds: Heel baven infögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isParent)
en: Insert as children to current node
nds: Den aktuellen Knütt as Ünnerelementen tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isAfter)
en: Insert after current node
nds: Achter aktuell Knütt infögen

en: Invalid document. No mimetype specified.
nds: Leeg Dokment. Keen MIME-Typ angeven.

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan, got %1
nds: Leeg Dokment. Verwacht MIME-Typ "application/x-vnd.kde.kplato", man %1 kregen.

en: This document was created with a newer version of Plan (syntax version: %1)
    Opening it in this version of Plan will lose some information.
nds: Dit Dokment wöör mit en nieger Verschoon vun Plan (Syntaxverschoon %1) opstellt.
    Bi't Opmaken mit disse Verschoon kaamt Di en poor Informatschonen weg.

en: Could not create the workpackage file for saving: %1
nds: Arbeitpaket-Datei för't Sekern lett sik nich opstellen: %1

en: Not able to write '%1'. Partition full?
nds: "%1" lett sik nich schrieven. Partitschoon vull?

en: Saving...
nds: An't Sekern...

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan.work, got %1
nds: Leeg Dokment. MIME-Typ application/x-vnd.kde.plan.work verwacht, man %1 kregen.

en: This document was created with a newer version of PlanWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
nds: Dit Dokment wöör mit en nieger Verschoon vun "PlanWork" (Syntaxverschoon %1) opstellt.
    Bi't Opmaken mit disse Verschoon kaamt Di en poor Informatschonen weg.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert project
nds: Projekt infögen

en: Schedule Selector
nds: Terminplaan

en: Show Selector
nds: Köör wiesen

en: Edit...
nds: Bewerken...

en: Define Estimate Conversions...
nds: Estemeren-Ümreken fastleggen...

en: Define WBS Pattern...
nds: PSP-Muster fastleggen...

en: Define Currency...
nds: Geldsort fastleggen...

en: Insert Project File...
nds: Projektdatei infögen...

en: Progress...
nds: Vörankamen...

en: Delete Task
nds: Opgaav wegdoon

en: Description...
nds: Beschrieven...

en: Indent Task
nds: Opgaav inrücken

en: Unindent Task
nds: Opgaav utrücken

en: Move Task Up
nds: Opgaav na baven verschuven

en: Move Task Down
nds: Opgaav na nerrn verschuven

en: Edit Resource...
nds: Ressource bewerken...

en: Edit Dependency...
nds: Afhängigkeit bewerken...

en: Delete Dependency
nds: Afhängigkeit wegdoon

en: Task Status Report
nds: Opgavenstatusbericht

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit working- and vacation days for resources
nds: Arbeit- un Oorlööfdaag för Ressourcen bewerken

en: Cost Breakdown Structure
nds: Köstenstruktuurplaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit cost breakdown structure.
nds: Köstenstruktuurplaan bewerken

en: Resources
nds: Ressourcen

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit resource breakdown structure
nds: Ressourcenstruktuurplaan bewerken

en: Tasks
nds: Opgaven

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit work breakdown structure
nds: Projektstruktuurplaan bewerken

en: Dependencies (Graphic)
nds: Afhangigkeiten (Bild)

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit task dependencies
nds: Opgavenafhangigkeiten bewerken

en: Dependencies (List)
nds: Afhangigkeiten (List)

en: Schedules
nds: Plaans

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate and analyze project schedules
nds: Projektplaans utreken un ünnersöken

en: Project Performance Chart
nds: Projekt-Leistendiagramm

[ctx: @info:tooltip]
en: View project status information
nds: Projektstatus-Informatschonen ankieken

en: Task Status
nds: Opgavenstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: View task progress information
nds: Opgavenvörankamen-Informatschonen ankieken

en: Task Execution
nds: Opgavenutföhren

[ctx: @info:tooltip]
en: View task execution information
nds: Opgavenutföhren-Informatschonen ankieken

en: Work Package View
nds: Arbeitpaket ankieken

[ctx: @info:tooltip]
en: View task work package information
nds: Arbeitpaket-Informatschonen vun de Opgaav ankieken

en: Gantt
nds: Balkenplaan

en: Milestone Gantt
nds: Deelteel-Balkenplaan

en: Resource Assignments
nds: Ressource-Towiesen

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in a table
nds: Ressource-Towiesen as Tabell ankieken

en: Resource Assignments (Gantt)
nds: Ressource-Towiesen (Balkenplaan)

en: Cost Breakdown
nds: Köstenopslöteln

[ctx: @info:tooltip]
en: View planned and actual cost
nds: De plaanten un aktuellen Kösten ankieken

en: Tasks Performance Chart
nds: Opgaven-Leistendiagramm

[ctx: @info:tooltip]
en: View tasks performance status information
nds: Informatschonen över de Leisten bi Opgaven ankieken

en: Report
nds: Bericht

[ctx: @info:tooltip]
en: View report
nds: Bericht ankieken

en: Editors
nds: Editoren

en: Views
nds: Ansichten

[ctx: Project execution views]
en: Execution
nds: Utföhren

en: Reports
nds: Berichten

en: Cannot baseline. The project is already baselined.
nds: Grundlien lett sik nich fastsetten. Dat Projekt bargt al en Grundlien.

en: This schedule is baselined. Do you want to remove the baseline?
nds: Disse Plaan bargt en Grundlien. Wullt Du ehr wegdoon?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
nds: Plaan "%1" tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete schedule %1
nds: Plaan "%1" wegmaken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add milestone
nds: Deelteel tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-milestone
nds: Ünner-Deelteel tofögen

en: A task that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
nds: En plaant Opgaav warrt wegdaan. Dit maakt den Plaan leeg.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task | Delete tasks
nds[0]: Opgaav wegdoon
nds[1]: Opgaven wegdoon

en: This task has been scheduled. This will invalidate the schedule.
nds: Disse Opgaav wöör plaant. Dit maakt den Plaan leeg.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Indent task
nds: Opgaav inrücken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unindent task
nds: Opgaav utrücken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task up
nds: Opgaav na baven verschuven

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task down
nds: Opgaav na nerrn verschuven

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
nds: Opgavenafhängigkeit tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
nds: Opgavenafhängigkeit wegdoon

en: A resource that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
nds: En plaant Ressource warrt wegdaan. Dit maakt den Plaan leeg.

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<br/><filename>%1</filename>
nds: Datei lett sik nich opmaken:<br/><filename>%1</filename>

[ctx: @info:status]
en: Not scheduled
nds: Nich plaant

en: Failed to open temporary file
nds: Temporeerdatei lett sik nich opmaken

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/> <filename>%1</filename>
nds: Temporeerdatei lett sik nich sekern:<br/><filename>%1</filename>

en: Work Package: %1
nds: Arbeitpaket: %1

en: Work Package for project: %1
nds: Arbeitpaket för Projekt: %1

[ctx: Project manager]
en: Manager:
nds: Pleger:

en: Project:
nds: Projekt:

[ctx: As in: Page 1 of 2]
en: of
nds: vun

en: Page
nds: Siet

[ctx: Task name]
en: Name
nds: Naam

[ctx: Task completion]
en: Completion (%)
nds: Fardigstellen (%)

en: Removing this category will also remove all its views.
nds: Dat Wegdoon vun disse Kategorie warrt ok all ehr Ansichten wegdoon.

[ctx: @action:inmenu rename view]
en: Rename
nds: Ümnömen

[ctx: @action:inmenu configure view]
en: Configure...
nds: Instellen...

[ctx: @action:inmenu remove view]
en: Remove
nds: Wegmaken

[ctx: @action:inmenu rename view category]
en: Rename
nds: Ümnömen

[ctx: @action:inmenu configure view category]
en: Configure...
nds: Instellen...

[ctx: @action:inmenu Remove view category]
en: Remove
nds: Wegmaken

[ctx: @action:inmenu Insert View]
en: Insert...
nds: Infögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
nds: Kategorie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
nds: Na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
nds: Ansicht-Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
nds: Naam:

[ctx: @title:window]
en: Add View
nds: Ansicht tofögen

en: Resource Editor
nds: Ressource-Editor

en: Task Editor
nds: Opgaveneditor

en: Work & Vacation Editor
nds: Arbeit- un Oorlööf-Editor

en: Accounts Editor
nds: Konto-Editor

en: Dependency Editor (Graphic)
nds: Afhangigkeiten-Editor (Bild)

en: Dependency Editor (List)
nds: Afhangigkeiten-Editor (List)

en: Schedule Handler
nds: Plaan-Hanteerer

en: Task View
nds: Opgavenansicht

en: Gantt View
nds: Balkenplaanansicht

en: Milestone Gantt View
nds: Deelteel-Balkenplaanansicht

en: Top
nds: Baven

[ctx: @title:window]
en: Configure View
nds: Ansicht instellen

[ctx: @title:window]
en: Configure Category
nds: Kategorie instellen

[ctx: @title:window]
en: Add Report
nds: Bericht tofögen

[ctx: @title:window]
en: View Selector [modified]
nds: Ansichtköör (ännert)

[ctx: @title:window]
en: View Selector
nds: Ansichtköör

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
nds: Wöör

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
nds: Sätz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
nds: Sülven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
nds: Lienen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
nds: Tekens mit Freetekens

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
nds: Tekens ahn Freetekens

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Flesch reading ease
nds: Leesborkeit na Flesch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
nds: Text ut Foot- un Enn-Notizen insluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
nds: Daten automaatsch opfrischen
