kplatoui - en to nds translation catalogue (831 entries)

en: Document loaded, URL=%1
nds: Dokment laadt, URL=%1

en: Account
nds: Konto

en: Undefined
nds: Nich defineert

en: Non-working
nds: Free

en: Working
nds: Warkdag

[ctx: @item]
en: Unknown
nds: Nich begäng

[ctx: @item The produced document]
en: Product
nds: Produkt

[ctx: @item Send a copy of the document]
en: Copy
nds: Koperen

[ctx: @item Send the reference (url) of the document]
en: Reference
nds: Betog

[ctx: <hours>h:<minutes>m]
en: %1h:%2m
nds: %1S:%2m

[ctx: <days>d <hours>h:<minutes>m]
en: %1d %2h:%3m
nds: %1D %2S:%3m

[ctx: Year. Note: Letter(s) only!]
en: Y
nds: J

[ctx: Week. Note: Letter(s) only!]
en: w
nds: W

[ctx: Day. Note: Letter(s) only!]
en: d
nds: D

[ctx: Hour. Note: Letter(s) only!]
en: h
nds: S

en: Deleted
nds: Wegdaan

en: Not scheduled
nds: Nich plaant

en: Scheduled
nds: Plaant

en: Resource overbooked
nds: Ressource överbookt

en: Resource not available
nds: Ressource nich verföögbor

en: No resource allocated
nds: Keen Ressource towiest

en: Cannot fulfill constraints
nds: Bedingen laat sik nich inhollen

en: Effort not met
nds: Nich inhollen Opwand

en: Scheduling error
nds: Tietplaanfehler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: None
nds: Keen

en: Project
nds: Projekt

en: Sub-Project
nds: Ünnerprojekt

en: Task
nds: Opgaav

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Milestone
nds: Deelteel

en: Periodic
nds: Perioodsch

en: Summary
nds: Tosamenfaten

en: As Soon As Possible
nds: As fröh as mööglich

en: As Late As Possible
nds: As laat as mööglich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Start On
nds: Mutt anfangen an'n

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Finish On
nds: Mutt fardig wesen an'n

en: Start Not Earlier
nds: Nich fröher anfangen

en: Finish Not Later
nds: Nich later beennen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Fixed Interval
nds: Fast Tietruum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_effort)
en: Effort
nds: Opwand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Duration
nds: Duer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: Low
nds: Siet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: High
nds: Hooch

en: Init
nds: Torechtmaken

en: Schedule project from: %1
nds: Projekt planen vun: %1

[ctx: Schedule project forward]
en: Forward
nds: Vörut

en: Calculate finish
nds: Plaant Enn

[ctx: Schedule project backward]
en: Backward
nds: Achterut

en: Calculate start
nds: Start utreken

en: Schedule
nds: Planen

en: Schedule tasks forward
nds: Opgaven vörut planen

en: Scheduled finish: %1
nds: Plaant Enn: %1

en: Could not finish project in time: %1
nds: Projekt warrt nich gau noog fardig: %1

en: Finished project exactly on time: %1
nds: Projekt to rechte Tiet fardig: %1

en: Finished project before time: %1
nds: Projekt fröher fardig: %1

en: Schedule project forward from: %1
nds: Projektplaan vörut af: %1

en: Calculate late finish
nds: Laat Enn utreken

en: Late finish calculated: %1
nds: Laat Enn utreekt: %1

en: Calculate early start
nds: Fröh Start utreken

en: Schedule project backward from: %1
nds: Projektplaan torüch af: %1

en: Early start calculated: %1
nds: Fröh Start utreekt: %1

en: Schedule tasks backward
nds: Opgaven achterrut planen

en: Failed to finish project within target time
nds: Projekt warrt nich gau noog fardig

en: Scheduled start: %1, target time: %2
nds: Plaant Start: %1, vörgeven Tiet: %2

en: Must start project early in order to finish in time: %1
nds: Projekt mutt fröh start warrn, dormit dat to rechte Tiet fardig warrt: %1

en: Start project exactly on time: %1
nds: Projekt starten nau Klock: %1

en: Can start project later than time: %1
nds: Projekt kann later start warrn as Klock: %1

en: Calculation took: %1
nds: Utrekenduer: %1

en: Plan
nds: Plaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishStart)
en: Finish-Start
nds: Enn-Start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishFinish)
en: Finish-Finish
nds: Enn-Enn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Work
nds: Arbeit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Material
nds: Materiaal

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Work
nds: Arbeit

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Material
nds: Materiaal

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Team
nds: Koppel

en: Make appointments: Invalid time
nds: Termin fastleggen: Leeg Tiet

en: Resource %1 has no calendar defined
nds: Ressource %1 hett keen Kalenner fastleggt

en: Make appointments: Node start time is not valid
nds: Terminen fastleggen: Knütt-Starttiet is leeg

en: Make appointments: Node end time is not valid
nds: Terminen fastleggen: Knütt-Enntiet is leeg

en: Resource %1 not available in interval: %2 to %3
nds: Ressource %1 vun %2 bet %3 nich verföögbor

en: Could not match effort. Want: %1 got: %2
nds: Opwand lett sik nich topassen. Nafraagt: %1. Kregen: %2

en: Resource %1 available from %2 to %3
nds: Ressource %1 vun %2 bet %3 verföögbor

en: Expected
nds: Verwacht

en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Error
nds: Fehler

en: Baselined
nds: Grundlien fastsett

en: Scheduling
nds: Tietplaan

en: Calculate early finish
nds: Fröh Enn utreken

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint
nds: %1: Beding lett sik nich hollen

en: Resource %1 booked from %2 to %3
nds: Ressource %1 vun %2 bet %3 bookt

en: Early finish calculated: %1
nds: Fröh Enn utreekt: %1

en: Calculate late start
nds: Laat Start utreken

en: Late start calculated: %1
nds: Laat Start utreekt: %1

en: Schedule from start %1
nds: %1 vun den Start planen

en: Scheduled: %1 to %2
nds: Plaant: %1 bet %2

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint. Negative float=%2
nds: %1: Beding lett sik nich hollen. Negatiev Tietfinster=%2

en: Effort not met. Estimate: %1, planned: %2
nds: Nich inhollen Opwand. Verwacht: %1, plaant: %2

en: Failed to schedule within project target time
nds: Planen mit Projekt-Vörgaavtiet fehlslaan

en: Starting earlier than early start
nds: Start fröher as de fröhe Start

en: Finishing later than late finish
nds: Höört later op as dat late Enn

en: Schedule from end time: %1
nds: %1 vun de Enntiet planen

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule within late finish.
nds: %1: Planen mit laat Enn fehlslaan

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule within successors start time
nds: %1: Planen mit Nafolger-Starttiet fehlslaan

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule after early start.
nds: %1: Planen na fröh Start fehlslaan

en: No resource has been allocated
nds: Keen Ressource towiest

en: Could not match work duration. Want: %1 got: %2
nds: Arbeitduer lett sik nich topassen. Nafraagt: %1. Kregen: %2

en: Send
nds: Sennen

en: Receive
nds: Kregen

en: Number
nds: Tall

en: Roman, upper case
nds: Latiensch, groot

en: Roman, lower case
nds: Latiensch, lütt

en: Letter, upper case
nds: Bookstaven, groot

en: Letter, lower case
nds: Bookstaven, lütt

en: Close
nds: Tomaken

en: Next year
nds: Tokamen Johr

en: Previous year
nds: Verleden Johr

en: Next month
nds: Nakamen Maand

en: Previous month
nds: Verleden Maand

en: Select a week
nds: Week kören

en: Select a month
nds: Maand kören

en: Select a year
nds: Johr kören

en: Select the current day
nds: Vundaag utsöken

[ctx: 1=account name]
en: %1 (Default account)
nds: %1 (Standardkonto)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Name
nds: Naam

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_description)
en: Description
nds: Beschrieven

[ctx: (qtundo-format)]
en: De-select as default account
nds: As Standardkonto afkören

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default account
nds: As Standardkonto utsöken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add account
nds: Konto tofögen

en: Actual total cost: %1, planned total cost: %2
nds: Redig Verbruuk alltohoop: %1, plaant Verbruuk alltohoop: %2

en: Total
nds: Tosamen

en: The total cost for the account shown as: Actual cost [ Planned cost ]
nds: Heel Verbruuk för dat Konto, wiest as: Redig Verbruuk [Plaant Verbruuk]

[ctx: 1=calendar name]
en: %1 (Default calendar)
nds: %1 (Standardkalenner)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar name
nds: Kalennernaam ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: De-select as default calendar
nds: As Standardkalenner afkören

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default calendar
nds: As Standardkalenner utsöken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar timezone
nds: Kalenner-Tietrebeet ännern

[ctx: @title:column]
en: Name
nds: Naam

[ctx: @title:column]
en: Timezone
nds: Tietrebeet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Re-parent calendar
nds: Kalenner wedder överornen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move calendar
nds: Kalenner verschuven

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add calendar
nds: Kalenner tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete calendar
nds: Kalenner wegdoon

[ctx: Undefined]
en: U
nds: N D

[ctx: NonWorking]
en: NW
nds: L N

[ctx: Working]
en: W
nds: L

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar state
nds: Kalennerstatus ännern

[ctx: 1=time 2=The number of hours of work duration (non integer)]
en: %1, %2 hours
nds: %1, %2 Stünnen

[ctx: @info:tooltip]
en: Undefined
nds: Nich fastleggt

[ctx: @info:tooltip]
en: Non-working
nds: Free

[ctx: @title:column]
en: Weekday
nds: Wekendag

[ctx: @title:column]
en: Date
nds: Datum

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the task
nds: De Naam vun de Opgaav

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type
nds: Opgaventyp

[ctx: @info:tooltip]
en: The person responsible for this task
nds: Verantwoorden för disse Opgaav

[ctx: @info:tooltip]
en: List of resource allocations
nds: List mit Ressource-Toornen

[ctx: @info:tooltip]
en: The timing constraint type
nds: De Tietbedingen-Typ

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint start time
nds: Starttietbeding

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint end time
nds: Enntietbeding

[ctx: @info:tooltip]
en: Task notes
nds: Opgavenanmarken

[ctx: @info:tooltip]
en: Work Breakdown Structure Code
nds: Projektstruktuurplaan-Kode

[ctx: @info:tooltip]
en: Node level
nds: Knüttstoop

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for this task
nds: Riskanz stüert de PERT-Verdelen, de för't Utreken vun dat redig Estemeren för disse Opgaav bruukt warrt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for running costs
nds: Konto för lopen Kösten

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for cost incurred at startup of the task
nds: Konto för opkamen Kösten bi Opgavenstart

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost incurred at startup of the task
nds: De opkamen Kösten bi't Starten vun de Opgaav

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for cost incurred at shutdown of the task
nds: Konto för opkamen Kösten bi Opgavenenn

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost incurred at shutdown of the task
nds: Opkamen Kösten bi't Beennen vun de Opgaav

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned start time
nds: Plaant Starttiet

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned finish time
nds: Plaant Enntiet

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest start time allowed by dependencies
nds: Fröhste, dör Afhangigkeiten tolaten Starttiet

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest finish time allowed by dependencies
nds: Fröhste, dör Afhangigkeiten tolaten Enntiet

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest start time allowed by dependencies
nds: Laatste, dör Afhangigkeiten tolaten Starttiet

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest finish time allowed by dependencies
nds: Laatste, dör Afhangigkeiten tolaten Enntiet

[ctx: @info:tooltip]
en: The planned duration
nds: De plaant Duer

[ctx: @info:tooltip]
en: The variance of the duration
nds: De Varianz vun de Duer

[ctx: @info:tooltip]
en: The optimistic duration
nds: De toversichtlich Duer

[ctx: @info:tooltip]
en: The pessimistic duration
nds: De nich toversichtlich Duer

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which a tasks start can be delayed without affecting the project completion time
nds: De Duer, de en Opgavenstart sik ahn Utwarken op de Kompletterentiet verschuven lett.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which the duration of a task or path has to be reduced in order to fulfill a timing constraint
nds: De Duer, de sik de Duer vun en Opgaav oder en Reeg vun verbunnen Aktiviteten (Padd) minnern lett, dormit en Tietbinnen inhollen warrt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Negative float is the duration by which the duration of a task or path has to be reduced in order to fulfill a timing constraint.
nds: Negativ Tietfinster is de Duer, de sik de Duer vun en Opgaav oder en Reeg vun verbunnen Aktiviteten (Padd) minnern lett, dormit en Tietbinnen inhollen warrt.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which a task can be delayed or extended without affecting the start of any succeeding task
nds: De Duer, de en Opgaav ahn Utwarken op den Start vun anner nödig Opgaven ophollen oder länger duern kann.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Free float is the duration by which a task can be delayed or extended without affecting the start of any succeeding task.
nds: Free Tietfinster is de Duer, de en Opgaav ahn Utwarken op den Start vun anner nödig Opgaven ophollen oder länger duern kann.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration from Early Start to Late Start
nds: De Duer vun en fröh Start bet na en laat Start

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start float is the duration from Early Start to Late Start.
nds: Start-Tietfinster is de Duer vun en fröh Start bet na en laat Start.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration from Early Finish to Late Finish
nds: De Duer vun en fröh Enn bet na en laat Enn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Finish float is the duration from Early Finish to Late Finish.
nds: Enn-Tietfinster is de Duer vun en fröh Enn bet na en laat Enn.

[ctx: @info:tooltip]
en: The resources assigned to the task
nds: De towiest Ressourcen för disse Opgaav

[ctx: @info:tooltip]
en: Task status
nds: Opgavenstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: Task completion
nds: Opgavenfardigstellen

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort
nds: Plaant Opwand

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort
nds: Redig Opwand

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort
nds: Övrigbleven Opwand

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost
nds: Plaant Kösten

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost
nds: Redig Kösten

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually started
nds: Redig Opgaven-Starttiet

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows if the task is started
nds: Wiest, wat de Opgaav anfungen hett.

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually finished
nds: Redig Opgaven-Enntiet

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows if the task is finished
nds: Wiest, wat de Opgaav beendt is.

[ctx: @info:tooltip]
en: Status Note
nds: Statusbescheed

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated expected estimate
nds: Utreekt verwacht Estemeren

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated estimate variance
nds: Utreekt verwacht Varianz

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate
nds: Toversichtlich Estemeren

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate
nds: Nich toversichtlich Estemeren

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of estimate
nds: Estemeren-Typ

[ctx: @info:tooltip]
en: The calendar used when estimate type is Duration
nds: De bruukt Kalenner för den Estemeren-Typ "Duer"

[ctx: @info:tooltip]
en: The most likely estimate
nds: De wohrschienlich Estemeren

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of risk
nds: Riskanz-Typ

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the tasks scheduling status
nds: Wiest den Opgavenplaanstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: The task has not been scheduled
nds: De Opgaav wöör nich plaant.

en: An effort has been estimated, but no resource has been assigned
nds: En Opwand wöör estemeert, man keen Ressource towiest

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource assigned to this task is overbooked
nds: En Ressource, de disse Opgaav towiest wöör, is överbookt.

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource assigned to this task is not available
nds: En Ressource, de disse Opgaav towiest wöör, is nich verföögbor.

[ctx: @info:tooltip]
en: A timing constraint could not be met
nds: En Tietbinnen lett sik nich inhollen.

[ctx: @info:tooltip]
en: The assigned resource could not meet the estimated effort
nds: De towiest Ressource kann den estemeerten Opwand nich inhollen.

[ctx: @info:tooltip]
en: A scheduling error occurred
nds: Dat geev en Tietplaanfehler

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Scheduled
nds: Plaankösten för plaant Arbeit

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Performed
nds: Plaankösten för daan Arbeit

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual Cost of Work Performed
nds: Redig Kösten för daan Arbeit

en: Schedule performance index (BCWP/BCWS)
nds: Plaanleistenindex (BCWP/BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the resource or resource group
nds: De Naam vun de Ressource oder den Ressourcekoppel

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of the resource or resource group
nds: De Typ vun de Ressource oder den Ressourcekoppel

[ctx: @info:tooltip]
en: The initials of the resource
nds: De Anfangbookstaven vun de Ressource

[ctx: @info:tooltip]
en: The e-mail address of the resource
nds: De Nettpostadress vun de Ressource

[ctx: @info:tooltip]
en: The calendar defines when the resource is working
nds: De Kalenner gifft an, wannehr de Ressource arbeidt.

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum load that can be assigned
nds: De tohööchst towiesbor Last

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines when the resource is available to the project
nds: Leggt fast, wannehr de Ressource för dat Projekt verföögbor is.

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost pr hour, normal hours
nds: De Kösten per Stünn, normaal Stünnen

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost pr hour, overtime hours
nds: De Kösten per Stünn, Överstünnen

[ctx: @info:tooltip]
en: The fixed cost
nds: De Fastkösten

[ctx: @info:tooltip]
en: The account where the resource cost is accumulated
nds: Dat Konto för de tosamenreekt Ressourcekösten

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the account
nds: De Naam vun dat Konto

[ctx: @info:tooltip]
en: The description of the account
nds: De Beschrieven vun dat Konto

[ctx: @info:tooltip]
en: The schedules state
nds: De Plaanstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls resource overbooking when scheduling
nds: Stüert dat Överboken vun Ressourcen bi't Planen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Controls resource overbooking when scheduling.</para><para>If overbooking is allowed, a resource may be booked (on working days) to work more than it is available. This can happen if the resource is allocated to multiple tasks or are booked on other projects.</para><para>If overbooking is to be avoided, resources will not be booked more than they are available. On resource conflict, tasks will be delayed until the resource is available.</para>
nds: <para>Stüert dat Överboken vun Ressourcen bi't Planen.</para><para>Is »Överboken« tolaten, lett sik en Ressource (an Warkdaag) för mehr Opgaven boken, as se verföögbor is. Dat kann vörkamen, wenn de Ressource mehr Opgaven towiest sünd, oder wenn se för anner Projekten inplaant is.</para><para>Is keen »Överboken« tolaten, laat sik Ressourcen nich fakener boken, as se verföögbor sünd. Bi Ressourcenkonflikten warrt töövt, bet de Ressource wedder verföögbor is.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The distribution to be used during scheduling
nds: De Verdelen, de wielt dat Planen bruukt warrt

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines the schedules to be calculated
nds: Leggt de Plaans fast, de utreekt warrn mööt

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled start time
nds: De plaante Starttiet

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled finish time
nds: De plaante Enntiet

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduling direction
nds: De plaante Richt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The scheduling direction.</para><para>If direction is Forward, the project is scheduled starting at the projects earliest start time specified in the main project dialog.</para><para>If direction is Backward, the project is scheduled starting at the projects latest finish time specified in the main project dialog.</para>
nds: <para>De plaante Richt.</para><para>Is de Richt »Vörut«, warrt de Projektstart to de fröhste Starttiet plaant, de in den Hööft-Projektdialoog angeven is.</para><para>Is de Richt »Achterut«, richt sik de Projektstartplanen na de laatste Enntiet, de in den Hööft-Projektdialoog angeven is.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduler used for calculating the project schedule
nds: De Planer, mit den de Projektplaan utreekt warrt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The scheduler used for calculating the project schedule.</para><para>The default built-in scheduler is the Network Scheduler.</para><para>Other schedulers presently available is RCPS if libRCPS is installed on your system. RCPS is a genetics based resource constrained project scheduler.</para>
nds: <para>De Planer, mit den de Projektplaan utreekt warrt.</para><para>De inbuut Standardplaner is de Nettwarkplaner.</para><para>En anner verföögbor Planer is RCPS, wenn libRCPS op Dien Reekner installeert is. RCPS is en ressourcenafhangen Projektplaner, de op Genetik opbuut.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The url of the document
nds: De URL vun dat Dokment

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of the document
nds: De Typ vun dat Dokment

[ctx: @info:tooltip]
en: The status of the document
nds: De Status vun dat Dokment

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the calendar
nds: De Naam vun den Kalenner

[ctx: @info:tooltip]
en: The timezone of the calendar
nds: Dat Tietrebeet vun den Kalenner

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the required task
nds: De Naam vun de nödig Opgaav

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the dependent task
nds: De Naam vun de afhangen Opgaav

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of relation
nds: De Typ vun den Betog

[ctx: @info:tooltip]
en: The relations time lag
nds: De Tietverscheel twischen de Betöög

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove document
nds: Dokment wegmaken

en: Url
nds: URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Type
nds: Typ

en: Send As
nds: Loosstüern as

en: Parent
nds: Överornt

[ctx: Cost based Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS Cost
nds: PKPA (Kösten)

[ctx: Cost based Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP Cost
nds: PKDA (Kösten)

[ctx: Cost based Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP Cost
nds: RKDA (Kösten)

[ctx: Effort based Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS Effort
nds: PKPA (Opwand)

[ctx: Effort based Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP Effort
nds: PKDA (Opwand)

[ctx: Effort based Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP Effort
nds: RKDA (Opwand)

[ctx: @title:column Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS
nds: PKPA

[ctx: @title:column Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP
nds: PKDA

[ctx: @title:column Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP
nds: RKDA

[ctx: @title:column Schedule Performance Index]
en: SPI
nds: PLI

[ctx: @info:tooltip]
en: No resources has been allocated
nds: Keen Ressource towiest

[ctx: @info:tooltip 1=resource name]
en: Allocated resource:<nl/>%1
nds: Towiest Ressource:<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Allocated resources:<nl/>%1
nds: Towiest Ressourcen:<nl/>%1

en: Target times
nds: Vörgaavtieden

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest start and latest finish
nds: Fröhst Start un laatst Enn

[ctx: @info:tooltip]
en: Not applicable, estimate type is Effort
nds: Nich anwennbor. - Estemeren-Typ is "Opwand".

[ctx: @info:tooltip]
en: Not applicable, constraint is Fixed Interval
nds: Nich anwennbor. - Beding is "Fast Tietruum".

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated effort: %1
nds: Estemeert Opwand: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated duration: %1
nds: Estemeert Duer: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic effort: %1
nds: Toversichtlich Opwand: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic duration: %1
nds: Toversichtlich Duer: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic effort: %1
nds: Nich toversichtlich Opwand: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic duration: %1
nds: Nich toversichtlich Duer: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for resource cost: %1
nds: Konto för Ressourcekösten: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for resource cost
nds: Konto för Ressourcekösten

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled start: %1
nds: Plaant Start: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled finish: %1
nds: Plaant Enn: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled duration: %1
nds: Plaant Duer: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT duration variance: %1
nds: PERT-Duer Varianz: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT estimate variance: %1
nds: PERT - Estemeert Varianz: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT optimistic duration: %1
nds: PERT - Toversichtlich Duer: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate: %1
nds: Toversichtlich Estemeren: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT expected estimate: %1
nds: PERT - Verwacht Estemeren: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT pessimistic duration: %1
nds: PERT - Nich toversichtlich Duer: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate: %1
nds: Nich toversichtlich Estemeren: %1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Assigned resources:<nl/>%1
nds: Towiest Ressourcen:<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task is %1% completed
nds: Opgaav is to %1 Perzent fardig

en: Finished late
nds: Laat beendt

en: Finished early
nds: Fröh beendt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished
nds: Afslaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, runningGroup)
en: Running
nds: Löppt

en: Started late
nds: Laat start

en: Started early
nds: Fröh start

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Started
nds: Anfungen

en: Not started
nds: Nich anfungen

en: Can start
nds: Kann anfangen

en: Cannot start
nds: Kann nich anfangen

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished
nds: Afslaten

[ctx: @info:tooltip]
en: Started
nds: Anfungen

[ctx: @info:tooltip]
en: Running
nds: Löppt

[ctx: @info:tooltip]
en: Can start
nds: Kann anfangen

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot start
nds: Kann nich anfangen

[ctx: @info:tooltip]
en: Not started
nds: Nich anfungen

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual start: %1
nds: Redig Start: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task started at: %1
nds: Opgaven-Starttiet: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task is not started
nds: Opgaav nich start

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual finish: %1
nds: Redig Enn: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task finished at: %1
nds: Opgaven-Enntiet: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task is not finished
nds: Opgaav nich beendt

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort until %1: %2
nds: Plaant Opwand bet %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort used up to %1: %2
nds: Redig bruukt Opwand bet %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort: %1
nds: Övrig Opwand: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost until %1: %2
nds: Plaant Kösten bet %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost until %1: %2
nds: Redig Kösten bet %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Resource allocation is expected when the task estimate type is  <emphasis>Effort</emphasis>
nds: Is <emphasis>Opwand</emphasis> de Estemeren-Typ för de Opgaav, warrt Ressource-Towiesen verwacht.

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource has been overbooked
nds: En Ressource wöör överbookt.

[ctx: @info:tooltip]
en: No resource is available for this task
nds: För disse Opgaav is keen Ressource verföögbor.

[ctx: @info:tooltip]
en: Failed to comply with a timing constraint
nds: En Tietbeding lett sik nich hollen

[ctx: @info:tooltip]
en: This task has not been scheduled
nds: De Opgaav wöör nich plaant.

[ctx: @info:tooltip]
en: The assigned resources cannot deliver the required estimated effort
nds: De towiest Ressourcen köönt den bruukten estemeerten Opwand nich inhollen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling error
nds: Tietplaanfehler

[ctx: @info:tooltip]
en: Work breakdown structure code: %1
nds: Projektstruktuurplaan-Kode: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task level: %1
nds: Opgavenstoop: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Scheduled at %1: %2
nds: Plaankösten för plaant Arbeit Klock %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Performed at %1: %2
nds: Plaankösten för daan Arbeit Klock %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual Cost of Work Performed at %1: %2
nds: Redig Kösten för daan Arbeit Klock %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule Performance Index at %1: %2
nds: Plaanleistenindex Klock %1: %2

[ctx: Not available]
en: NA
nds: n.v.

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package sent to %1 at %2
nds: Tolest na %1 Klock %2 loosstüert Arbeitpaket

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package received from %1 at %2
nds: Tolest vun %1 Klock %2 kregen Arbeitpaket

[ctx: @info:tooltip]
en: Not available
nds: Nich verföögbor

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package sent: %1
nds: Tolest loosstüert Arbeitpaket: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package received: %1
nds: Tolest kregen Arbeitpaket: %1

[ctx: @title:column]
en: Type
nds: Typ

[ctx: @title:column]
en: Responsible
nds: Verantwoorden

[ctx: @title:column]
en: Allocation
nds: Towiesen

[ctx: @title:column]
en: Estimate Type
nds: Estemeren-Typ

[ctx: @title:column]
en: Calendar
nds: Kalenner

[ctx: @title:column]
en: Estimate
nds: Estemeren

[ctx: @title:column]
en: Optimistic
nds: Toversichtlich

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic
nds: Nich toversichtlich

[ctx: @title:column]
en: Risk
nds: Riskanz

[ctx: @title:column]
en: Constraint
nds: Beding

[ctx: @title:column]
en: Constraint Start
nds: Startbeding

[ctx: @title:column]
en: Constraint End
nds: Ennbeding

[ctx: @title:column]
en: Running Account
nds: Lopen Konto

[ctx: @title:column]
en: Startup Account
nds: Startkonto

[ctx: @title:column]
en: Startup Cost
nds: Startkösten

[ctx: @title:column]
en: Shutdown Account
nds: Ennkonto

[ctx: @title:column]
en: Shutdown Cost
nds: Ennkösten

[ctx: @title:column]
en: Description
nds: Beschrieven

[ctx: @title:column]
en: Expected
nds: Verwacht

[ctx: @title:column]
en: Variance (Est)
nds: Varianz (Est.)

[ctx: @title:column]
en: Start Time
nds: Starttiet

[ctx: @title:column]
en: End Time
nds: Enntiet

[ctx: @title:column]
en: Early Start
nds: Fröh Start

[ctx: @title:column]
en: Early Finish
nds: Fröh Enn

[ctx: @title:column]
en: Late Start
nds: Laat Start

[ctx: @title:column]
en: Late Finish
nds: Laat Enn

[ctx: @title:column]
en: Positive Float
nds: Positiv Tietfinster

[ctx: @title:column]
en: Free Float
nds: Free Tietfinster

[ctx: @title:column]
en: Negative Float
nds: Negatiev Tietfinster

[ctx: @title:column]
en: Start Float
nds: Start-Tietfinster

[ctx: @title:column]
en: Finish Float
nds: Enn-Tietfinster

[ctx: @title:column]
en: Assignments
nds: Towiesen

[ctx: @title:column]
en: Duration
nds: Duer

[ctx: @title:column]
en: Variance (Dur)
nds: Varianz (Duer)

[ctx: @title:column]
en: Optimistic (Dur)
nds: Toversichtlich (Duer)

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic (Dur)
nds: Nich toversichtlich (Duer)

[ctx: @title:column]
en: % Completed
nds: % fardig

[ctx: @title:column]
en: Planned Effort
nds: Plaant Opwand

[ctx: @title:column]
en: Actual Effort
nds: Redig Opwand

[ctx: @title:column]
en: Remaining Effort
nds: Övrig Opwand

[ctx: @title:column]
en: Planned Cost
nds: Plaant Kösten

[ctx: @title:column]
en: Actual Cost
nds: Redig Kösten

[ctx: @title:column]
en: Actual Start
nds: Redig Start

[ctx: @title:column]
en: Started
nds: Anfungen

[ctx: @title:column]
en: Actual Finish
nds: Redig Enn

[ctx: @title:column]
en: Finished
nds: Afslaten

[ctx: @title:column]
en: Status Note
nds: Status-Henwies

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Status
nds: Plaanstatus

[ctx: @title:column]
en: Not Scheduled
nds: Nich plaant

[ctx: @title:column]
en: Assignment Missing
nds: Towiesen fehlt

[ctx: @title:column]
en: Resource Overbooked
nds: Ressource överbookt

[ctx: @title:column]
en: Resource Unavailable
nds: Ressource nich verföögbor

[ctx: @title:column]
en: Constraints Error
nds: Bedingenfehler

[ctx: @title:column]
en: Effort Not Met
nds: Nich inhollen Opwand

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Error
nds: Tietplaanfehler

[ctx: @title:column]
en: WBS Code
nds: PSP-Kode

[ctx: @title:column Node level]
en: Level
nds: Stoop

[ctx: @title:column]
en: Critical
nds: Kritisch

[ctx: @title:column]
en: Critical Path
nds: Kritisch Padd

[ctx: @title:column]
en: Owner
nds: Eegner

[ctx: @title:column]
en: Time
nds: Tiet

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package owner
nds: Arbeitpaket-Eegner

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package status
nds: Arbeitpaket-Status

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package send/receive time
nds: Arbeitpaket-Loosstüer-/Ankaamtiet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
nds: Naam ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
nds: Deelteel-Naam ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
nds: Naam för de Opgaven-Tosamenfaten ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
nds: Projektnaam ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify responsible
nds: Verantwoorden ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task description
nds: Opgavenbeschrieven ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint type
nds: Bedingentyp ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint start time
nds: Starttietbeding ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint end time
nds: Enntietbeding ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate type
nds: Estemerentyp ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate calendar
nds: Estemeren-Kalenner ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate
nds: Estemeren ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify risk type
nds: Opgaav-Riskanz ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify running account
nds: Lopen Konto ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify startup account
nds: Startkonto ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify startup cost
nds: Startkösten ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify shutdown account
nds: Ennkonto ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify shutdown cost
nds: Ennkösten ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify remaining effort
nds: Övrigbleven Opwand ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual effort
nds: Redig Opwand ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual start time
nds: Redig Starttiet ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual finish time
nds: Redig Enntiet ännern

en: Resources
nds: Ressourcen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
nds: Ressource tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource allocations
nds: Ressource-Toornen ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify completion
nds: Fardigstellen ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set finished
nds: Sett afslaten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move tasks
nds: Opgaven verschuven

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
nds: Opgaav tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-task
nds: Ünneropgaav tofögen

en: Path
nds: Padd

en: Critical Path
nds: Kritisch Padd

en: Critical
nds: Kritisch

en: Non-critical
nds: Nich kritisch

en: Child
nds: Ünnerornt

en: Lag
nds: Vertreck

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify relation time lag
nds: Betog-Tietvertreck ännern

[ctx: <value>%]
en: %1%
nds: %1 Perzent

[ctx: @info:tooltip]
en: Not allocated
nds: Nich towiest

[ctx: @info:tooltip]
en: Allocated units: %1%
nds: Towiest Eenheiten: %1 Perzent

en: Maximum units available: %1%
nds: Tohööchst verföögbor Eenheiten: %1 Perzent

en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
nds[0]: Disse Koppel bargt %1 Ressource
nds[1]: Disse Koppel bargt %1 Ressourcen

en: Allocation
nds: Towiesen

[ctx: @title:column]
en: Available
nds: Verföögbor

[ctx: @title:column]
en: Required Resources
nds: Bruukt Ressourcen

en: Resource allocation
nds: Ressource-Towiesen

[ctx: @info:tootip]
en: Available resources or resource units
nds: Verföögbor Ressource oder den Ressourceneenheiten

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 allocated out of %2 available
nds: %1 vun %2 verföögbor towiest

[ctx: @info:tooltip]
en: No required resources
nds: Keen Ressourcen bruukt

[ctx: @info:tooltip]
en: Material resources cannot have required resources
nds: Materiaalressourcen köönt keen bruukt Ressourcen hebben.

[ctx: @info:tooltip]
en: Team resources cannot have required resources
nds: Koppelressourcen köönt keen bruukt Ressourcen hebben.

en: External project: %1
nds: Extern Projekt: %1

en: The total booking on %1, along with the maximum hours for the resource
nds: Dat hele Boken vun %1, tosamen mit de hööchste Stünnentall för de Ressource

en: Total booking by this task
nds: Heel Boken vun disse Opgaav

en: Total booking by the external project
nds: Heel Boken vun't externe Projekt

en: Booking by this task on %1
nds: Boken vun disse Opgaav vun %1

en: Booking by external project on %1
nds: Boken vun extern Projekt vun %1

en: The total hours booked
nds: De heel bookt Stünnen

en: Bookings on %1
nds: Boken för %1

en: Interval
nds: Tietruum

[ctx: @info:tooltip]
en: %1: %2<nl/>%3: %4<nl/>Assigned: %5<nl/>Available: %6
nds: %1: %2<nl/>%3: %4<nl/>Towiest: %5<nl/>Verföögbor: %6

en: Start Time
nds: Starttiet

en: End Time
nds: Enntiet

[ctx: @title:column noun]
en: Load
nds: Last

[ctx: Default (calendar name)]
en: Default (%1)
nds: Standard (%1)

[ctx: @info:tooltip]
en: A team resource does not have a calendar
nds: En Koppel-Ressource hett keen Kalenner.

[ctx: @info:tooltip]
en: No calendar
nds: Keen Kalenner

[ctx: @info:tooltip 1=calendar name]
en: Using default calendar: %1
nds: Standardkalenner warrt bruukt: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available from: %1
nds: Verföögbor vun: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available from project target start time: %1
nds: Verföögbor vun Projektteel-Starttiet: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available until: %1
nds: Verföögbor bet: %1

en: Cost per hour, normal time: %1
nds: Kösten per Stünn, normaal Stünnen: %1

en: Cost per hour, overtime: %1
nds: Kösten per Stünn, Överstünnen: %1

en: Account: %1
nds: Konto: %1

en: Initials
nds: Anfangbookstaven

en: Email
nds: Nettpost

en: Calendar
nds: Kalenner

en: Limit (%)
nds: Grenz (%)

en: Available From
nds: Verföögbor vun

en: Available Until
nds: Verföögbor bet

en: Normal Rate
nds: Normaal Lohn

en: Overtime Rate
nds: Överstunnlohn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource account
nds: Ressource-Konto ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource from address book | Add %1 resources from address book
nds[0]: Ressource ut Adressbook tofögen
nds[1]: %1 Ressourcen ut Adressbook tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
nds: Ressourcenkoppel tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify schedule name
nds: Plaan-Naam ännern

en: Allow
nds: Tolaten

en: Avoid
nds: Verhöden

en: (Avoid)
nds: (Verhöden)

en: (Allow)
nds: (Tolaten)

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking resources
nds: Överboken vun Ressourcen tolaten

[ctx: @info:tooltip]
en: Avoid overbooking resources
nds: Överboken vun Ressourcen verhöden

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking of resources
nds: Överboken vun Ressourcen tolaten

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always allows overbooking of resources
nds: %1 lett dat Överboken vun Ressourcen jümmers to

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always avoids overbooking of resources
nds: %1 verhöödt jümmers dat Överboken vun Ressourcen

[ctx: @label:listbox]
en: Allow
nds: Tolaten

[ctx: @label:listbox]
en: Avoid
nds: Verhöden

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify allow overbooking
nds: Dat tolaten Överboken ännern

[ctx: @label:listbox]
en: None
nds: Keen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling distribution
nds: De plaante Verdelen ännern

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned start: %1<nl/>Target start: %2
nds: Plaant Start: %1<nl/>Vörgeven Start: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Target start: %1
nds: Vörgeven Start: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned finish: %1<nl/>Target finish: %2
nds: Plaant Enn: %1<nl/>Vörgeven Enn: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Target finish: %1
nds: Vörgeven Enn: %1

en: Backwards
nds: Torüch

en: Forward
nds: Vörut

en: (Backwards)
nds: (Torüch)

en: (Forward)
nds: (Vörut)

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule project from target end time
nds: Projekt vun vörgeven Enntiet af planen

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule project from target start time
nds: Projekt vun vörgeven Starttiet af planen

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always schedules from target start time
nds: %1 plaant jümmers vun de vörgeven Starttiet af

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always schedules from target end time
nds: %1 plaant jümmers vun de vörgeven Enntiet af

[ctx: @label:listbox]
en: Backwards
nds: Torüch

[ctx: @label:listbox]
en: Forward
nds: Vörut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling direction
nds: De plaante Richt ännern

en: Unknown
nds: Nich begäng

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduler
nds: Planer ännern

en: State
nds: Tostand

en: Mode
nds: Bedrief

en: Direction
nds: Richt

en: Overbooking
nds: Överboken

en: Distribution
nds: Verdelen

note: i18n("Calculate");
en: Planned Start
nds: Plaant Start

en: Planned Finish
nds: Plaant Enn

en: Scheduler
nds: Planer

en: Message
nds: Naricht

en: Phase
nds: Faas

en: Severity
nds: Wichtigkeit

en: Not Started
nds: Nich anfungen

en: Tasks that should have been started
nds: Opgaven, de start warrn schullen

en: Tasks that are running
nds: Lopen Opgaven

en: Tasks that have finished during this period
nds: Opgaven, de wielt disse Tiet beendt wöörn

en: Next Period
nds: Tokamen Tietafsnitt

en: Tasks that are scheduled to start next period
nds: Opgaven, de ehr Start för de tokamen Tiet plaant is

en: Sent to %1 at %2
nds: %1 Klock %2 tostüert

en: Received from %1 at %2
nds: Vun %1 Klock %2 kregen

en: Not available
nds: Nich verföögbor

en: Work package sent at: %1
nds: Arbeitpaket Klock %1 loosstüert

en: Work package transmission received at: %1
nds: Arbeitpaketöverdregen Klock %1 kregen

en: Task reported %1% completed
nds: Opgaav warrt to %1 Perzent afslaten angeven

en: Settings
nds: Instellen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_general)
en: General
nds: Allgemeen

en: View Settings
nds: Ansicht-Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show:
nds: Wiesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Periodicity:
nds: Wedderhalen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Day
nds: Dag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Month
nds: Maand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cumulative)
en: Cumulative
nds: Tosamenreekt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual cost
nds: Redig Kösten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Planned cost
nds: Plaant Kösten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual and planned
nds: Redig un plaant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Deviation
nds: Verscheel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Start date
nds: Startdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectstartBtn)
en: Project start
nds: Projektstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_startdateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_enddateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerDate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerDate)
en: Date
nds: Datum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: End date
nds: Enndatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_currentdateBtn)
en: Current date
nds: Aktuell Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectendBtn)
en: Project end
nds: Projektenn

en: Work...
nds: Arbeit...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Weekday State
nds: Wekendag-Status ännern

en: Add Calendar
nds: Kalenner tofögen

en: Add Subcalendar
nds: Ünnerkalenner tofögen

[ctx: @action]
en: Delete
nds: Wegmaken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Calendar
nds: Kalenner ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Project Schedule:
nds: Projektplaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Probability of finishing before
nds: Wohrschienlichkeit vun fröher Fardigstellen

en: Add Task
nds: Opgaav tofögen

en: Add Task...
nds: Opgaav tofögen...

en: Add Milestone...
nds: Deelteel tofögen...

en: Add Sub-Task
nds: Ünneropgaav tofögen

en: Add Sub-Task...
nds: Ünneropgaav tofögen...

en: Add Sub-Milestone...
nds: Ünner-Deelteel tofögen...

en: Edit...
nds: Bewerken...

[ctx: @action View a document]
en: View...
nds: Ansicht...

[ctx: @title:window]
en: Attach Document
nds: Dokment bileggen

[ctx: @title:window]
en: Cannot Attach Document
nds: Dokment lett sik nich bileggen

[ctx: @title:window]
en: Modify Url
nds: URL ännern

en: Cannot Modify Url
nds: URL lett sik nich ännern

en: Document url already exists: %1
nds: Dokment-URL gifft dat al: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document url
nds: Dokment-URL ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document type
nds: Dokmenttyp ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document status
nds: Dokmentstatus ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document send control
nds: Dokment-Loosstüerkuntrull ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add document
nds: Dokment tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_namelabel)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add...
nds: Tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Change...
nds: Ännern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemoveInterval) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_removeModule)
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbView)
en: Open
nds: Opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTaskName)
en: Task name
nds: Opgaavnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showResourceNames)
en: Resource names
nds: Ressourcenaams

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showDependencies)
en: Task dependencies
nds: Opgavenafhangigkeiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCompletion)
en: Task completion
nds: Opgavenfardigstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTimeConstraint)
en: Time constraints
nds: Tietbedingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showPositiveFloat)
en: Positive float
nds: Positiv Tietfinster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showNegativeFloat)
en: Negative float
nds: Negativ Tietfinster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCriticalPath)
en: Critical path
nds: Kritisch Padd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCriticalTasks)
en: Critical tasks
nds: Kritisch Opgaven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showSchedulingError)
en: Scheduling errors
nds: Tietplaanfehlers

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Actual finish: %2<nl/>Planned finish: %3<nl/>Status: %4
nds: Naam: %1<nl/>Redig Enntiet: %2<nl/>Plaant Enntiet: %3<nl/>Status: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Completion: %2 %<nl/>Actual start: %3<nl/>Planned: %4 - %5<nl/>Status: %6
nds: Naam: %1<nl/>Fardigstellen: %2 %<nl/>Redig Start: %3<nl/>Plaant: %4 - %5<nl/>Status: %6

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2 - %3
nds: Naam: %1<nl/>Plaant: %2 - %3

en: Chart
nds: Diagramm

en: Gantt Chart Settings
nds: Gantt-Diagramm instellen

[ctx: @title:tab]
en: Chart
nds: Diagramm

en: Show Project
nds: Projekt wiesen

[ctx: Interval length]
en: Length
nds: Längde

en: Edit Work Intervals
nds: Arbeittiet bewerken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Work Interval
nds: Arbeittiet ännern

[ctx: Start time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
nds: Vun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Length
nds: Längde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAddInterval)
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bClear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsClearBtn)
en: Clear
nds: Leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stretchLastSection)
en: Stretch last section
nds: Lest Afsnitt utwiedern

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select columns to be shown:
nds: Striepen kören, de wiest warrn schöölt:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Hidden columns:
nds: &Versteken Striepen:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Visible columns:
nds: &Sichtbor Striepen:

en: Tree View
nds: Boomansicht

en: Tree View Column Configuration
nds: Boomansicht-Striepeninstellen

en: Main View
nds: Hööftansicht

en: Main View Column Configuration
nds: Hööftansicht-Striepeninstellen

en: Auxiliary View
nds: Hülpansicht

en: Auxiliary View Column Configuration
nds: Hülpansicht-Striepeninstellen

en: Currency Settings
nds: Geldinstellen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify currency settings
nds: Geldinstellen ännern

en: Project Settings
nds: Projektinstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wbslabel)
en: WBS:
nds: PSP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The project name.
nds: De Projektnaam.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The project leader.
nds: De Projektbaas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose a project leader from your address book.
nds: En Projektbaas ut dat Adressbook utsöken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: &Choose...
nds: &Köör...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Scheduling Range
nds: Tietplaanrebeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Earliest start:
nds: Fröhst Start:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Latest finish:
nds: Laatst Enn:

en: Milestone Progress
nds: Deelteel-Vörankamen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove task dependency
nds: Opgavenafhängigkeit wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, taskList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Tasks
nds: Opgaven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, available)
en: Available tasks
nds: Verföögbor Opgaven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add required task
nds: Nödig Opgaav tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBtn)
en: Remove required task
nds: Nödig Opgaav wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Float:
nds: Tietfinster tosamen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_header)
en: Header
nds: Koppreeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerProject) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerProject)
en: Project name
nds: Projektnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerPage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerPage)
en: Page number
nds: Siedentall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerManager) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerManager)
en: Project manager
nds: Projektpleger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_footer)
en: Footer
nds: Footreeg

en: Re-calculate Schedule
nds: Plaan nieg utreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, btnCurrent)
en: Re-calculate from current date/time
nds: Vun aktuell Datum/Tiet nieg utreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, btnFrom)
en: Re-calculate from:
nds: Nieg utreken vun:

[ctx: @label:spinbox Time lag]
en: Lag:
nds: Vertreck:

[ctx: @info:tooltip]
en: <emphasis>Lag</emphasis> is the time the dependent task is delayed
nds: <emphasis>Vertreck</emphasis> is de Tiet, de en afhangen Opgaav länger duert.

[ctx: @title:window]
en: Add Dependency
nds: Afhängigkeit tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
nds: Opgavenafhängigkeit tofögen

[ctx: @title:window]
en: Edit Dependency
nds: Afhängigkeit bewerken

[ctx: @action:button]
en: Delete
nds: Wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
nds: Opgavenafhängigkeit wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task dependency
nds: Opgavenafhängigkeit ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_internalAppointments)
en: Show internal appointments
nds: Intern Terminen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_externalAppointments)
en: Show external appointments
nds: Extern Terminen wiesen

en: Resource Assignments View Settings
nds: Ansicht för Ressource-Towiesen instellen

en: No task attributed
nds: Keen Opgaav toornt

en: No resource attributed
nds: Keen Ressource toornt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Advance
nds: Vörloop

[ctx: title:column]
en: Group
nds: Koppel

[ctx: title:column]
en: Select team members
nds: Koppel-Liddmaten utsöken

en: Resource Settings
nds: Ressource-Instellen

en: Add Resource Group
nds: Ressourcenkoppel tofögen

en: Add Resource
nds: Ressource tofögen

en: Add Schedule
nds: Plaan tofögen

en: Add Sub-schedule
nds: Ünnerplaan tofögen

en: Calculate
nds: Utreken

en: Baseline
nds: Grundlien

[ctx: @action]
en: Detach
nds: Aflösen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create sub-schedule
nds: Ünnerplaan opstellen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
nds: Plaan %1 tofögen

[ctx: @action]
en: Show Debug Information
nds: Fehlersöök-Informatschonen wiesen

en: Result
nds: Resultaat

en: Scheduling Log
nds: Tietplaan-Logbook

en: Estimate Conversions
nds: Estemeren-Ümreken

en: Summary Task Settings
nds: Instellen för de Opgaven-Tosamenfaten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Summary Task
nds: Opgaven-Tosamenfaten ännern

en: The Work Breakdown Structure introduces numbering for all tasks in the project, according to the task structure.
    The WBS code is auto-generated.
    You can define the WBS code pattern using the Define WBS Pattern command in the Tools menu.
nds: De Projektstruktuurplaan nummereert all Opgaven binnen dat Projekt na de tohören Opgavenstruktuur dör.
    
    De PSP-Kode för't Projekt warrt automaatsch opstellt.
    Dat PSP-Kodemuster lett sik mit den Befehl "PSP-Muster fastleggen" ut dat Warktüüchmenü fastleggen.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task
nds: Opgaav ännern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, wbslabel)
en: Work Breakdown Structure
nds: Projektstruktuurplaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The name of the Task.
nds: De Naam vun de Opgaav

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
nds: De verantwoorden Persoon för dit Projekt.
    
    Dit sünd nich bloots Personen binnen en Ressource-Koppel, sünnern dat kann jichtenseen Anner wesen. Mit den Knoop "Utsöken" lett sik sogor direktemang na Dien Adressbook togriepen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
nds: Verantwoorden:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
nds: En Persoon ut dat Adressbook infögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
nds: Köör...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task Cost
nds: Opgaav-Kösten ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Account:
nds: Konto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Startup
nds: Start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Cost:
nds: Kösten:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroup)
en: Shutdown
nds: Enn

en: Task Description
nds: Opgavenbeschrieven

en: Task Settings
nds: Opgaav-Instellen

en: &General
nds: &Allgemeen

en: &Resources
nds: &Ressourcen

en: &Documents
nds: &Dokmenten

en: &Cost
nds: &Kösten

en: D&escription
nds: B&eschrieven

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of task or the estimate type of the task
nds: De Opgaventyp oder de Estemerentyp vun de Opgaav

[ctx: @info:whatsthis]
en: <p>Indicates the type of task or the estimate type of the task.</p>The type can be set to <emphasis>Milestone</emphasis>, <emphasis>Effort</emphasis> or <emphasis>Duration</emphasis>.<nl/><note>If the type is <emphasis>Summary</emphasis> or <emphasis>Project</emphasis> the type is not editable.</note>
nds: <p>Wiest den Opgaventyp oder den Estemerentyp vun de Opgaav.</p>De Typ lett sik op <emphasis>Deelteel</emphasis>, <emphasis>Opwand</emphasis> oder <emphasis>Duer</emphasis> instellen.<nl/><note>De Typen <emphasis>Tosamenfaten</emphasis> oder <emphasis>Projekt</emphasis> laat sik nich bewerken.</note>

[ctx: @info:tooltip]
en: Task with estimate type: %1
nds: Opgaav mit verwacht Estemeren-Typ: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type: %1
nds: Opgaventyp: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set type to Milestone
nds: Typ op "Deelteel" fastleggen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set type to %1
nds: Typ op "%1" fastleggen

en: Add Milestone
nds: Deelteel tofögen

en: Add Sub-Milestone
nds: Ünner-Deelteel tofögen

en: Indent Task
nds: Opgaav inrücken

en: Unindent Task
nds: Opgaav utrücken

en: Move Up
nds: Na baven

en: Move Down
nds: Na nerrn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task
nds: Opgaav ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel)
en: N&ame:
nds: N&aam:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
nds: En Persoon ut dat Adressbook infögen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Timing
nds: Tietplaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Soon as Possible
nds: As fröh as mööglich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Late as Possible
nds: As laat as mööglich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Start Not Earlier Than
nds: Start nich fröher as

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Finish Not Later Than
nds: Enn nich later as

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, risk)
en: Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for this task.
nds: Riskanz stüert de PERT-Verdelen, de för't Utreken vun dat redig Estemeren för disse Opgaav bruukt warrt..

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: <p>Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for the task.
    <b>None</b> means the Expected estimate is used as is.
    <b>Low risk</b> means that a normal distribution is used.
    <b>High risk</b> means that the estimate will be slightly pessimistic compared to Low risk.</p>
nds: <p>De Riskanz stüert de PERT-Verdelen, de bi't Utreken vun de aktuell Vermoden för de Opgaav bruukt warrt.
    <b>Keen</b> bedüüdt, dat de verwacht Vermoden so bruukt warrt, as se is.
    <b>Siet Riskanz</b> bedüüdt, dat normaal Verdelen bruukt warrt.
    <b>Hoge Riskanz</b> bedüüdt, dat de Vermoden günt "Siet RIskanz" wat leger is.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: Risk:
nds: RIskanz:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, risk)
en: <p>Risk controles the PERT distribution used when calculating the actual estimate for the task.
    <b>None</b> means the Expected estimate is used as is.
    <b>Low risk</b> means that a normal distribution is used.
    <b>High risk</b> means that the estimate will be slightly pessimistic compared to Low risk.</p>
nds: <p>De Riskanz stüert de PERT-Verdelen, de bi't Utreken vun de aktuell Vermoden för de Opgaav bruukt warrt.
    <b>Keen</b> bedüüdt, dat de verwacht Vermoden so bruukt warrt, as se is.
    <b>Siet Riskanz</b> bedüüdt, dat normaal Verdelen bruukt warrt.
    <b>Hoge Riskanz</b> bedüüdt, dat de Vermoden günt "Siet RIskanz" wat leger is.</p>

en: Task Progress
nds: Opgaven-Vörankamen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task Progress
nds: Opgaven-Vörankamen ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
nds: Anfungen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Finished:
nds: Afslaten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Edit mode:
nds: Bewerkbedrief:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, editmode)
en: Per resource
nds: Per Ressource

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, editmode)
en: Per task
nds: Per Opgaav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevWeekBtn)
en: Prev
nds: Verleden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextWeekBtn)
en: Next
nds: Nakamen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
nds: Indrag tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
nds: Indrag wegmaken

en: General Settings
nds: Allgemeen Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period Definition
nds: Tietdefinitschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Period length (days):
nds: Tietduer (Daag):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCurrentDate)
en: Use current date
nds: Aktuell Datum bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useWeekday)
en: Use weekday:
nds: Wekendag bruken:

en: Resource
nds: Ressource

en: This Week
nds: Disse Week

en: Total effort this week
nds: Heel Opwand disse Week

en: % Completed
nds: % fardig

en: Used Effort
nds: Bruukt Opwand

en: Remaining Effort
nds: Övrig Opwand

en: Planned Effort
nds: Plaant Opwand

en: Header and Footer
nds: Kopp- un Footreeg

en: Page:
nds: Siet:

en: Date:
nds: Datum:

en: Manager:
nds: Pleger:

en: Project:
nds: Projekt:

en: This view does not support printing.
nds: Disse Ansicht ünnerstütt keen Drucken.

[ctx: @title:tab]
en: Page Layout
nds: Siet-Utsehn

en: Configure View...
nds: Ansicht instellen...

en: Unsplit View
nds: Ansicht tosamenföhren

en: Split View
nds: Ansicht delen

en: WBS Definition
nds: PSP-Definitschoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify WBS Code Definition
nds: PSP-Kodedefinitschoon ännern

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFrame, frame_2)
en: Define WBS code for the project
nds: PSP-Kode för dat Projekt fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project Code Definition
nds: Projektkode-Definitschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Code:
nds: Kode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Separator:
nds: Trennteken:

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFrame, frame)
en: Define default WBS code
nds: Standard-PSP-Kode fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Definition
nds: Standard-Definitschoon

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Define separate WBS codes for individual levels
nds: Egen PSP-Kodes för enkelte Stopen fastleggen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Use Levels Definition
nds: Stopendefinitschoon bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Code
nds: Kode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Separator
nds: Trennteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add Level
nds: Laag tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateStarted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateFinished) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateDocuments)
en: Update
nds: Opfrischen

[ctx: @title:window]
en: Send Work Packages
nds: Arbeitpaketen loosstüern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonCurSym)
en: Currency symbol:
nds: Geldsymbool:

en: Fract digits:
nds: Nakommasteden:

en: Here you can enter your usual currency symbol, e.g. $ or €.
nds: Hier kannst Du Dien normaal Geldsymbool angeven, a.B. "€" oder "$"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonFraDig)
en: Fractional digits:
nds: Nakommasteden:

[ctx: Chart axis title 1=currency symbol]
en: Cost (%1)
nds: Kösten (%1)

[ctx: Chart axis title]
en: Effort (hours)
nds: Opwand (Stünnen)

en: Chart Settings
nds: Diagramm-Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chart type
nds: Diagrammtyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_linechart)
en: Line chart
nds: Lienendiagramm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_barchart)
en: Bar chart
nds: Balkendiagramm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_cost) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_costgroup)
en: Cost
nds: Kösten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwsCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwsEffort)
en: Show BCWS plot
nds: PKPA-Diagramm wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwpCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwpEffort)
en: Show BCWP plot
nds: PKDA-Diagramm wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_acwpCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_acwpEffort)
en: Show ACWP plot
nds: RKDA-Diagramm wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_fromgroup)
en: From
nds: Vun

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: To
nds: Bet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, relationType)
en: Dependency Type
nds: Afhängigkeit-Typ

en: Task status
nds: Opgavenstatus

en: Resource assignments
nds: Ressource-Towiesen

en: Cost Breakdown
nds: Köstenopslöteln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Page
nds: Siet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_first)
en: Go to first page
nds: Na eerst Siet gahn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_prev)
en: Go to previous page
nds: Na verleden Siet gahn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ui_selector)
en: Show page
nds: Siet wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: of
nds: vun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_next)
en: Go to next page
nds: Na tokamen Siet gahn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_last)
en: Go to last page
nds: Na lest Siet gahn

[ctx: @title:window]
en: Export Report
nds: Bericht exporteren

en: Export to text document failed
nds: Exporteren as Textdokment fehlslaan

[ctx: @info]
en: Failed to export to <filename>%1</filename>
nds: Exporteren as <filename>%1</filename> fehlslaan.

en: Export to spreadsheet failed
nds: Exporteren as Tabellendatei fehlslaan.

en: Export to HTML failed
nds: Exporteren as HTML fehlslaan.

en: Edit Report
nds: Bericht bewerken

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the report definition
nds: Berichtdefinitschoon bewerken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the report design in the report design dialog.
nds: Maakt den Berichtplaan in den tohören Dialoog op.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
nds: Koppel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose resource from address book
nds: Ressource ut Adressbook utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_initialslabel)
en: Initials:
nds: Anfangbookstaven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Resource type:
nds: Ressource-Typ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Team
nds: Koppel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_unitslabel)
en: Available:
nds: Verföögbor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbfromunlimited) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbuntilunlimited)
en: Unlimited
nds: Ahn Grenz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_untilgroup)
en: Until
nds: Bet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRequired)
en: Required resources:
nds: Bruukt Ressourcen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Hourly rate:
nds: Stunnlohn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Overtime rate:
nds: Överstunnlohn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KPlato::StandardWorktimeDialogBase)
en: These values are used if your estimate is not in hours.
    Let us say Hours per day is 8. If you estimate that a task needs 3 days effort to complete, this is converted to 24 hours when the task is scheduled. The actual time it will take to complete is of course dependent on the availability of the person (or persons) that is assigned to the task.
nds: Disse Weerten warrt bruukt, wenn Dien Estemeren nich in Stünnen is.
    Annahmen, wi hebbt acht Stünnen per Dag verföögbor. Du estemeerst en Opwand vun dree Daag för en Opgaav, bet se afslaten is. Dit warrt för den Opgavenplaan na 24 Stünnen ümwannelt. De redig bruukt Tiet hangt man dorvun af, wat de Lüüd verföögbor sünd, de disse Opgaav towiest warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours per year:
nds: Stünnen per Johr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per month:
nds: Stünnen per Maand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per week:
nds: Stünnen per Week:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
nds: Disse Weerten warrt bruukt, wenn Een den Opwand för't Afslaten vun en Opgaav estemeren deit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per day:
nds: Stünnen per Dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Optimistic:
nds: Toversichtlich:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic:
nds: Nich toversichtlich:
