krossmodulekplato - en to nds translation catalogue (56 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select from:
nds: Köör ut:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Tasks
nds: Opgaven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Resources
nds: Ressourcen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Accounts
nds: Kontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeaders)
en: Include headers
nds: Koppregen insluten

en: Schedule Name
nds: Plaan-Naam

[ctx: (qtundoformat)]
en: Clear all external appointments
nds: All extern Terminen wegmaken

en: Busy Information Export
nds: "Bunnen"-Informatschonen exportern

en: Export Selected Schedule
nds: Utsöcht Plaan exporteren

en: Schedules
nds: Plaans

en: Export Busy Info File
nds: Bunnen-Infodatei exporteren

en: Save
nds: Sekern

en: All Files
nds: All Dateien

en: Error
nds: Fehler

en: No file selected
nds: Keen Datei utsöcht

en: No schedule selected
nds: Keen Plaan utsöcht

en: Busy Information Import
nds: "Bunnen"-Informatschonen importeren

en: Import Busy Info File
nds: Bunnen-Infodatei importeren

en: Open
nds: Opmaken

[ctx: (qtundo_format)]
en: Import resource busy information
nds: "Ressource bunnen"-Informatschonen importeren

en: Cannot load data from project with the same identity
nds: Daten laadt sik nich ut en Projekt mit de sülve Identiteet laden

en: Resources Import
nds: Ressourcen importeren

en: Plan Resources
nds: Plan-Ressourcen

[ctx: (qtundo_format )]
en: Import resources
nds: Ressourcen importeren

en: Could not open document: %1
nds: Dokment lett sik nich opmaken: %1

en: No project to import from
nds: Keen Projekt, ut dat sik wat importeren lett

en: Project identities are identical
nds: Projekt-Identiteten sünd liek

en: Unable to create copy of resource group: %1
nds: Ressourcenkoppel lett sik nich koperen: %1

en: No resource to copy from
nds: Keen Ressource, ut de sik wat koperen lett

en: Unable to create copy of resource: %1
nds: Ressource lett sik nich koperen: %1

en: Calendar already exists: %1
nds: Dat gifft den Kalenner al: %1

en: Unable to create copy of calendar: %1
nds: Kalenner lett sik nich koperen: %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: Resource Busy Information
nds: "Ressource bunnen"-Informatschonen

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Handle resource busy information
nds: "Ressource bunnen"-Informatschonen hanteren

note: i18n: tag script attribute text
en: Export Resource Busy Information
nds:  "Ressource bunnen"-Informatschonen na en Datei exporteren

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to export busy information to file
nds: Pythonskript, dat "Ressource bunnen"-Informatschonen na en Datei exporteert

note: i18n: tag script attribute text
en: Import Resource Busy Information
nds: "Ressource bunnen"-Informatschonen ut en Datei importeren

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import busy information from file
nds: Pythonskript, dat "Ressource bunnen"-Informatschonen ut en Datei importeert

note: i18n: tag script attribute text
en: Clear Resource Busy Information
nds: "Ressource bunnen"-Informatschonen leddig maken

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to clear the imported resource busy information
nds: Pythonskript, dat importeert "Ressource bunnen"-Informatschonen leddig maakt

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
nds: Importeren

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
nds: Inholt importeren

note: i18n: tag script attribute text
en: Resources from Plan File
nds: Ressourcen ut Plan-Datei

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import resources from project file
nds: Pythonskript för't Importeren vun Ressourcen ut en Projektdatei

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
nds: Exporteren

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
nds: Warktüüch

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
nds: Anner Skripten

note: i18n: tag script attribute text
en: Online Help
nds: Online-Hülp

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that uses the KHTML Part to display the Plan Scripting online help
nds: Pythonskript, dat ut den KHTML-Deel de Online-Hülp vun Plan för't Skripten dorstellt

note: i18n: tag collection attribute text
en: Samples
nds: Bispillen

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Samples to demonstrate scripting with Plan
nds: Bispillen de wiest, wodennig sik mit Plan skripten lett

note: i18n: tag script attribute text
en: Print Project Information...
nds: Projekt-Informatschonen drucken...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Example python script that print project information
nds: Bispill-Pythonskript, dat de Projekt-Informatschonen druckt

note: i18n: tag script attribute text
en: Print Resource busy Information...
nds: "Ressource bunnen"-Informatschonen drucken...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Example python script that print resource busy information
nds: Bispill-Pythonskript, dat de "Ressource bunnen"-Informatschonen druckt
