kplato - en to sv translation catalogue (388 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
sv: &Projekt

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (edit)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrYear), group (EstimateConversion)
en: Hours per year
sv: Timmar per år

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrMonth), group (EstimateConversion)
en: Hours per month
sv: Timmar per månad

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrWeek), group (EstimateConversion)
en: Hours per week
sv: Timmar per vecka

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrDay), group (EstimateConversion)
en: Hours per day
sv: Timmar per dag

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeek), group (CalendarGeneration)
en: Generate working week
sv: Generera arbetsvecka

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeekChoice), group (CalendarGeneration)
en: Generate working week options
sv: Generera alternativ för arbetsvecka

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeekChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateWeekChoice)
en: If none exists
sv: Om ingen finns

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeekChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateWeekChoice)
en: Always
sv: Alltid

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidays), group (CalendarGeneration)
en: Generate holidays
sv: Generera helgdagar

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidaysChoice), group (CalendarGeneration)
en: Generate holidays options
sv: Generera alternativ för helgdagar

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidaysChoice), group (CalendarGeneration)
en: In base calendar
sv: I grundkalender

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidaysChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateHolidaysChoice)
en: As sub-calendar
sv: Som delkalender

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidaysChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateHolidaysChoice)
en: As separate calendar
sv: Som separat kalender

note: i18n: ectx: label, entry (Region), group (CalendarGeneration)
en: Holiday region
sv: Helgområde

note: i18n: ectx: label, entry (Monday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Monday)
en: Monday:
sv: måndag:

note: i18n: ectx: label, entry (MondayStart), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (TuesdayStart), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (WednesdayStart), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (ThursdayStart), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (FridayStart), group (Working
en: Start of working day
sv: Arbetsdagens början

note: i18n: ectx: label, entry (MondayEnd), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (TuesdayEnd), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (WednesdayEnd), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (ThursdayEnd), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (FridayEnd), group (WorkingWeek) i18n
en: End of working day
sv: Arbetsdagens slut

note: i18n: ectx: label, entry (Tuesday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Tuesday)
en: Tuesday:
sv: tisdag:

note: i18n: ectx: label, entry (Wednesday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wednesday)
en: Wednesday:
sv: onsdag:

note: i18n: ectx: label, entry (Thursday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Thursday)
en: Thursday:
sv: torsdag:

note: i18n: ectx: label, entry (Friday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Friday)
en: Friday:
sv: fredag:

note: i18n: ectx: label, entry (Saturday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Saturday)
en: Saturday:
sv: lördag:

note: i18n: ectx: label, entry (Sunday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Sunday)
en: Sunday:
sv: söndag:

note: i18n: ectx: label, entry (Manager), group (Project settings)
en: Name of project manager
sv: Projektledarens namn

note: i18n: ectx: label, entry (UseSharedResources), group (Project settings)
en: Use shared resources
sv: Använd delade resurser

note: i18n: ectx: label, entry (SharedResourcesFile), group (Project settings)
en: File to contain shared resources
sv: Fil som ska innehålla delade resurser

note: i18n: ectx: label, entry (SharedProjectsPlace), group (Project settings)
en: Directory that contains projects that share resources
sv: Katalog som innehåller projekt som delar resurser

note: i18n: ectx: label, entry (ProjectDescription), group (Project settings)
en: Project description
sv: Projektbeskrivning

note: i18n: ectx: label, entry (Leader), group (Task defaults)
en: Name of task responsible
sv: Namn på aktivitetsansvarig

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintType), group (Task defaults)
en: Scheduling constraint type
sv: Typ av tidplanebegränsning

note: i18n: ectx: label, entry (StartTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how start constraint time is used
sv: Definierar hur begränsning av starttid används

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintStartTime), group (Task defaults)
en: Constraint start date and time
sv: Begränsning av startdatum och tid

note: i18n: ectx: label, entry (EndTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how end constraint time is used
sv: Definierar hur begränsning av sluttid används

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintEndTime), group (Task defaults)
en: Constraint end date and time
sv: Begränsning av slutdatum och tid

note: i18n: ectx: label, entry (EstimateType), group (Task defaults)
en: Type of estimate
sv: Typ av uppskattning

note: i18n: ectx: label, entry (Unit), group (Task defaults)
en: Estimate time unit
sv: Tidsenhet för uppskattning

note: i18n: ectx: label, entry (ExpectedEstimate), group (Task defaults)
en: Expected estimate
sv: Förväntad uppskattning

note: i18n: ectx: label, entry (OptimisticRatio), group (Task defaults)
en: Optimistic estimate
sv: Optimistisk uppskattning

note: i18n: ectx: label, entry (PessimisticRatio), group (Task defaults)
en: Pessimistic estimate
sv: Pessimistisk uppskattning

note: i18n: ectx: label, entry (Description), group (Task defaults)
en: Task description
sv: Aktivitetsbeskrivning

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Gradient
sv: Toning

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Linear
sv: Linjär

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColorsEnabled), group (TaskColors)
en: Enable summary task level colors
sv: Aktivera nivåfärger för sammanfattningsaktivitet

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskDefaultColor), group (TaskColors)
en: Summary task default color
sv: Standardfärg för sammanfattningsaktivitet

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_1), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 1
sv: Färg för sammanfattningsaktivitet, nivå 1

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_2), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 2
sv: Färg för sammanfattningsaktivitet, nivå 2

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_3), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 3
sv: Färg för sammanfattningsaktivitet, nivå 3

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_4), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 4
sv: Färg för sammanfattningsaktivitet, nivå 4

note: i18n: ectx: label, entry (TaskNormalColor), group (TaskColors)
en: Task color in normal state
sv: Aktivitetsfärg i normaltillstånd

note: i18n: ectx: label, entry (TaskCriticalColor), group (TaskColors)
en: Task color in critical state
sv: Aktivitetsfärg i kritiskt tillstånd

note: i18n: ectx: label, entry (TaskFinishedColor), group (TaskColors)
en: Task color in finished state
sv: Aktivitetsfärg i avslutat tillstånd

note: i18n: ectx: label, entry (TaskErrorColor), group (TaskColors)
en: Task color in error state
sv: Aktivitetsfärg i feltillstånd

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneNormalColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in normal state
sv: Milstensfärg i normaltillstånd

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneCriticalColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in critical state
sv: Milstensfärg i kritiskt tillstånd

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneFinishedColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in finished state
sv: Milstensfärg i avslutat tillstånd

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneErrorColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in error state
sv: Milstensfärg i feltillstånd

note: i18n: ectx: label, entry (CheckForWorkPackages), group (Work Package)
en: Automatically check for new work packages
sv: Titta automatiskt efter nya arbetspaket

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan retrieves work packages from project members
sv: Katalog där Plan hämtar arbetspaket från projektmedlemmar

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteFile), group (Work Package)
en: If set, Plan will delete the file after it has been read
sv: Om aktiverad, kommer Plan att ta bort filen efter den har lästs

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFile), group (Work Package)
en: If set, Plan will save the file after it has been read
sv: Om aktiverad, kommer Plan att spara filen efter den har lästs

note: i18n: ectx: label, entry (SaveUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan saves work packages when the package has been read
sv: Katalog där Plan sparar arbetspaket när paketet har lästs

note: i18n: ectx: label, entry (PublishUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan publishes work packages
sv: Katalog där Plan hämtar publicerar arbetspaket

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The smallest duration unit allowed
sv: Den minsta tidsenhet som tillåts

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The largest duration unit allowed
sv: Den största tidsenhet som tillåts

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentationPath), group (Documentation)
en: Path to the documentation
sv: Sökväg till dokumentationen

note: i18n: ectx: label, entry (ContextPath), group (Documentation)
en: Path to the context help documentation
sv: Sökväg till sammanhangsberoende hjälpdokumentation

note: i18n: ectx: label, entry (ContextLanguage), group (Documentation)
en: The context help documentation must have been translated to the language
sv: Den sammanhangsberoende hjälpdokumentationen måste ha översatts till språket

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalTaskModules), group (Task Modules)
en: Use the task modules from your private store
sv: Använd aktivitetsmoduler från privat lagring

note: i18n: ectx: label, entry (TaskModulePaths), group (Task Modules)
en: List of paths to task modules
sv: Lista över sökvägar till aktivitetsmoduler

note: i18n: ectx: label, entry (ProjectTemplatePaths), group (Project Templates)
en: List of paths to project templates
sv: Lista över sökvägar till projektmallar

en: Project Defaults
sv: Projektets standardvärden

en: Work & Vacation
sv: Arbetsdagar och semester

en: Task Defaults
sv: Förval för aktiviteter

en: Task Colors
sv: Aktivitetsfärger

en: Task Modules
sv: Aktivitetsmoduler

en: Work Package
sv: Arbetspaket

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Project Templates
sv: Projektmallar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_Leader)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
sv: Personen som ansvarar för aktiviteten.
    
    Det är inte begränsat till personer tillgängliga i en resursgrupp, utan kan vara vem som helst. Du kan till och med direkt komma åt din adressbok med knappen Välj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Documentation:
sv: Dokumentation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contextlabel)
en: Context help:
sv: Sammanhangsberoende hjälp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Context language
sv: Språk för sammanhangsberoende hjälp

[ctx: @info:tooltip]
en: The project manager of this project.
sv: Projektets projektledare.

[ctx: @info:tooltip]
en: Check to enable shared resources
sv: Markera för att aktivera delade resurser

[ctx: @info:tooltip]
en: The file where shared resources are defined
sv: Filen där delade resurser definieras

[ctx: @info:tooltip]
en: The directory where projects sharing the resources are placed
sv: Katalogen där projekt som delar resurserna placeras

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: &Manager:
sv: &Ledare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usrlabel)
en: Use shared resources:
sv: Använd delade resurser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, srflabel)
en: Shared resource file:
sv: Delad resursfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resourceFileBrowseBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsPlaceBrowseBtn)
en: Browse...
sv: Bläddra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spplabel)
en: Shared projects:
sv: Delade projekt:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Description
sv: Beskrivning

en: Project Templates Path
sv: Sökväg för projektmallar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertTemplatePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertModule)
en: Insert
sv: Infoga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeTemplatePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeModule)
en: Remove
sv: Ta bort

en: Task Modules Path
sv: Sökväg för aktivitetsmoduler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLocalTaskModules)
en: Use local task modules
sv: Använd lokala aktivitetsmoduler

en: Default
sv: Standard

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Working Hours
sv: Arbetstid

note: i18n: info@whatsthis i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: <html><head/><body><p>Values used for generating default calendars for working weeks and holidays.</p><p>The <span style=" font-style:italic;">Week</span> calendar uses the values defined in <span style=" font-style:italic;">Working week</span>.</p><p>The <span style=" font-style:italic;">Week</span> calendar can be <span style=" font-style:italic;">Always</span> generated or only generated <span style=" font-style:italic;">If none exists</span>. The latter choice is the most common as you often have calendars defined as part of templates or shared resources.</p><p><span style=" font-style:italic;">Holidays</span> can be generated for your region (default) or any region you choose. The holidays can be added into the week calendar, as sub-calendar to the week calendar or as a separate calendar.</p><p>If a week calendar is not generated, the holidays are put into a separate calendar.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Värden använda för att skapa standardkalendrar för arbetsveckor och helger.</p><p>Kalendern <span style=" font-style:italic;">Vecka</span> använder värdena definierade i <span style=" font-style:italic;">Arbetsvecka</span>.</p><p>Kalendern <span style=" font-style:italic;">Vecka</span> kan skapas <span style=" font-style:italic;">Alltid</span> eller bara skapas <span style=" font-style:italic;">Om ingen finns</span>. Det senare valet är det vanligaste, eftersom man oftast har definierat kalendrar som en del av mallar eller delade resurser.</p><p><span style=" font-style:italic;">Helger</span> kan skapas för din egen region (normalvärdet) eller för vilken annan region som helst som du väljer. Helgerna kan läggas till i veckokalendern som en delkalender i veckokalendern, eller som en separat kalender.</p><p>Om veckokalendern inte skapas, placeras helgerna i en separat kalender.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calendar generation
sv: Kalendergenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GenerateWeek)
en: Week
sv: Vecka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GenerateHolidays)
en: Holidays
sv: Helgdagar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateHolidaysChoice)
en: In week calendar
sv: I veckokalender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Holida&y region:
sv: Hel&gområde:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Working week
sv: Arbetsvecka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Tuesday) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Monday)
en: Tick  if working day
sv: Markera om arbetsdag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wednesday) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Thursday) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Friday) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Saturday) i18n: ectx: property (toolTip), widge
en: Tick if working day
sv: Markera om arbetsdag

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Estimate Conversions
sv: Uppskatta konverteringar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: These values are used if your estimate is not in hours.
    Let us say Hours per day is 8. If you estimate that a task needs 3 days effort to complete, this is converted to 24 hours when the task is scheduled. The actual time it will take to complete is of course dependent on the availability of the person (or persons) that is assigned to the task.
sv: Dessa värden används om uppskattningen inte är i timmar.
    Låt oss anta att timmar per dag är 8. Om du uppskattar att en aktivitet behöver en insats av 3 dagar för att bli färdig, konverteras det till 24 timmar när aktiviteten schemaläggs. Den verkliga tiden som det tar att bli färdig beror förstås på tillgängligheten hos personen (eller personerna) som har tilldelats till aktiviteten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours &per year:
sv: Timmar &per år:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per &month:
sv: Timmar per &månad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per wee&k:
sv: Timmar per vec&ka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
sv: Dessa värden används när man uppskattar insatsen som krävs för att göra färdigt en aktivitet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per &day:
sv: Timmar per &dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Gradient:
sv: Toning:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Summary task
sv: Sammanfattningsaktivitet

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default:
sv: Förval:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SummaryTaskLevelColorsEnabled)
en: Use level colors
sv: Använd nivåfärger

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Level 1
sv: Nivå 1

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Level 2
sv: Nivå 2

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Level 3
sv: Nivå 3

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Level 4
sv: Nivå 4

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Task
sv: Aktivitet

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Critical:
sv: Kritisk:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Finished:
sv: Avslutad:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Error:
sv: Fel:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Milestone
sv: Milstolpe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
sv: Ansvarig:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
sv: Infoga en person från adressboken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
sv: Infoga en person från adressboken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
sv: Välj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Scheduling constraint:
sv: Tidplanebegränsning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
sv: Så snart som möjligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
sv: Så sent som möjligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
sv: Måste starta den

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
sv: Måste avslutas den

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
sv: Starta tidigast den

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
sv: Sluta senast den

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
sv: Fast intervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_5)
en: Constraint Start time usage:
sv: Användning av starttidsbegränsning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date and time
sv: Aktuellt datum och tid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date, specified time
sv: Aktuellt datum, angiven tid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Specified date and time
sv: Angivet datum och tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Constraint start time:
sv: Begränsning av starttid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Constraint End time usage:
sv: Användning av sluttidsbegränsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_4)
en: Constraint end time:
sv: Begränsning av sluttid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Estimate type:
sv: Typ av uppskattning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
sv: Insats

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
sv: Varaktighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Expected estimate:
sv: Förväntad uppskattning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Optimistic estimate:
sv: Optimistisk uppskattning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic estimate:
sv: Pessimistisk uppskattning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Retrieve
sv: Hämta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckForWorkPackages)
en: Check for work packages
sv: Titta efter arbetspaket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Retrieve:
sv: Hämta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Archive
sv: Arkivera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DeleteFile)
en: Delete file after it has been retrieved
sv: Ta bort fil efter den har hämtats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_SaveFile)
en: Archive file after it has been retrieved
sv: Arkivera fil efter den har hämtats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Archive:
sv: Arkivera:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_publishGroup)
en: Publish
sv: Publicera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Publish:
sv: Publicera:

en: This document has no syntax version.
    Opening it in Plan may lose information.
sv: Det här dokumentet har ingen syntaxversion.
    Öppnas det i Plan kan information gå förlorad.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: File-Format Error
sv: Felaktigt filformat

en: This document was created with a newer version of KPlato than Plan can load.
    Syntax version: %1
    Opening it in this version of Plan may lose some information.
sv: Det här dokumentet skapades med en nyare version av Kplato än Plan kan läsa.
    Syntaxversion: %1
    Öppnas det i den här versionen av Plan kan en del information gå förlorad.

en: File-Format Mismatch
sv: Felaktigt filformat

en: This document was created with a newer version of KPlatoWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
sv: Det här dokumentet skapades med en nyare version av Kplatowork (syntaxversion %1)
    Öppnas det i den här versionen av Planwork går en del information förlorad.

en: Project Planning and Management Tool
sv: Projektplanerings- och ledningsverktyg

en: Copyright 1998-%1, The Plan Team
sv: Copyright 1998-%1, Plan-gruppen

[ctx: Network = task dependency network]
en: Network Scheduler
sv: Nätverksschemaläggning

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in network (PERT) based scheduler
sv: Inbyggd nätverksbaserad schemaläggning (PERT)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Network (PERT) Scheduler</title><para>The network scheduler generally schedules tasks according to their dependencies. When a task is scheduled it is scheduled in full, booking the allocated resources if available. If overbooking is not allowed, subsequent tasks that requests the same resource will be scheduled later in time.</para><para>Tasks with time constraints will be scheduled first to minimize the problem with resource conflicts</para><para><note>This scheduler does not handle resource conflicts well.<nl/>You can try a different scheduler if available. You may also change resource allocations or add dummy dependencies to avoid the conflicts.</note></para>
sv: <title>Nätverksschemaläggning (PERT)</title><para>Nätverksschemaläggning schemalägger i allmänhet aktiviteter enligt deras beroenden. När en aktivitet schemaläggs görs det i dess helhet, och tilldelade resurser bokas om tillgängliga. Om överbokning inte tillåts, schemaläggs efterföljande aktiviteter som begär samma resurs senare i tiden.</para><para>Aktiviteter med tidsbegränsningar schemaläggs först för att minimera problemet med resurskonflikter</para><para><note>Schemaläggningen hanterar inte resurskonflikter på ett bra sätt.<nl/>Du kan prova en annan schemaläggning om tillgänglig. Du kan också ändra resurstilldelningar eller lägga till påhittade beroenden för att undvika konflikterna.</note></para>

en: Insert File
sv: Infoga fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current node:
sv: Aktuellt nod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_useProject)
en: Insert on top level
sv: Infoga på toppnivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isParent)
en: Insert as children to current node
sv: Infoga underliggande aktuell nod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isAfter)
en: Insert after current node
sv: Infoga efter aktuell nod

[ctx: @title:window]
en: Load Resource Assignments
sv: Läs in resurstilldelningar

en: Invalid document. No mimetype specified.
sv: Ogiltigt dokument. Ingen MIME-typ angiven.

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan, got %1
sv: Ogiltigt dokument. Förväntade Mime-typ application/x-vnd.kde.plan, hittade %1

en: This document was created with a newer version of Plan (syntax version: %1)
    Opening it in this version of Plan will lose some information.
sv: Det här dokumentet skapades med en nyare version av Plan (syntaxversion %1)
    Öppnas det i den här versionen av Plan går en del information förlorad.

en: Could not create the workpackage file for saving: %1
sv: Kunde inte skapa arbetspaketfilen att spara: %1

en: Not able to write '%1'. Partition full?
sv: Kunde inte skriva '%1'. Är diskpartitionen full?

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan.work, got %1
sv: Ogiltigt dokument. Förväntade mig Mime-typ application/x-vnd.kde.plan.work, hittade %1

en: This document was created with a newer version of PlanWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
sv: Det här dokumentet skapades med en nyare version av Planwork (syntaxversion %1)
    Öppnas det i den här versionen av Planwork går en del information förlorad.

en: Internal error, failed to insert file.
sv: Internt fel, misslyckades infoga fil.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert project
sv: Infoga projekt

en: Group: %1
sv: Grupp: %1

en: Resource: %1
sv: Resurs: %1

en: Calendar: %1
sv: Kalender: %1

en: Shared resources has been removed from the shared resources file.
    Select how they shall be treated in this project.
sv: Delade resurser har tagits bort från den delade resursfilen.
    Välj hur de ska behandlas i det här projektet.

[ctx: @title:window]
en: Shared resources
sv: Delade resurser

en: Convert
sv: Konvertera

en: Keep
sv: Behåll

[ctx: Base calendar name]
en: Base
sv: Normal

en: Schedule Selector
sv: Schemaväljare

en: Create Project Template...
sv: Skapa projektmall...

en: Create New Project...
sv: Skapa nytt projekt...

en: Show Selector
sv: Visa väljare

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Define Estimate Conversions...
sv: Definiera uppskattningskonverteringar...

en: Define WBS Pattern...
sv: Definiera arbetsfördelningsmönster...

en: Define Currency...
sv: Definiera valuta...

en: Edit Description...
sv: Redigera beskrivning...

en: Insert Project File...
sv: Infoga projektfil...

en: Load Shared Projects...
sv: Läs in delade projekt...

en: Open Report Definition File...
sv: Öppna rapportdefinitionsfil...

en: Progress...
sv: Utveckling...

en: Delete Task
sv: Ta bort aktivitet

en: Description...
sv: Beskrivning...

en: Documents...
sv: Dokument...

en: Indent Task
sv: Indentera aktivitet

en: Unindent Task
sv: Avindentera aktivitet

en: Move Task Up
sv: Flytta upp aktivitet

en: Move Task Down
sv: Flytta ner aktivitet

en: Edit Resource...
sv: Redigera resurs...

en: Edit Dependency...
sv: Redigera beroende...

en: Delete Dependency
sv: Ta bort beroende

en: Work Packages...
sv: Arbetspaket...

[ctx: @info:tooltip]
en: Work packages available
sv: Tillgängliga arbetspaket

[ctx: @info]
en: <note>This action cannot be undone.</note><nl/><nl/>Create a new Project from the current project with new project- and task identities.<nl/>Resource- and calendar identities are not changed.<nl/>All scheduling information is removed.<nl/><nl/>Do you want to continue?
sv: <note>Åtgärden går inte att ångra.</note><nl/><nl/>Skapa ett nytt projekt från det aktuella projektet med nya projekt- och uppgiftsidentiteter.<nl/>Resurs- och kalenderidentiteter ändras inte.<nl/>All schemaläggningsinformation tas bort.<nl/><nl/>Vill du fortsätta?

en: Edit task scheduling constraints
sv: Redigera tidplanebegränsningar

en: Task Constraints
sv: Aktivitetsbegränsningar

en: Edit task cost
sv: Redigera aktivitetskostnad

en: Task Cost
sv: Aktivitetskostnad

en: Generate reports
sv: Generera rapporter

en: Task Status Report
sv: Rapport över aktivitetsstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit working- and vacation days for resources
sv: Redigera arbetsdagar och semester för resurser

en: Cost Breakdown Structure
sv: Kostnadsfördelningsstruktur

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit cost breakdown structure.
sv: Redigera kostnadsfördelningsstruktur.

en: Resources
sv: Resurser

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit resource breakdown structure
sv: Redigera resursfördelningsstruktur

en: Tasks
sv: Aktiviteter

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit work breakdown structure
sv: Redigera arbetsfördelningsstruktur

en: Dependencies (Graphic)
sv: Beroenden (grafik)

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit task dependencies
sv: Redigera aktivitetsberoenden

en: Dependencies (List)
sv: Beroenden (lista)

en: Schedules
sv: Tidplaner

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate and analyze project schedules
sv: Beräkna och analysera projekttidplaner

en: Project Performance Chart
sv: Projektets prestationsdiagram

[ctx: @info:tooltip]
en: View project status information
sv: Visa information om projektstatus

en: Task Status
sv: Aktivitetsstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: View task progress information
sv: Visa information om aktivitetens utveckling

en: Task Execution
sv: Utförande av aktivitet

[ctx: @info:tooltip]
en: View task execution information
sv: Visa information om aktivitetens utförande

en: Work Package View
sv: Arbetspaketsvy

[ctx: @info:tooltip]
en: View task work package information
sv: Visa information om aktivitetens arbetspaket

en: Gantt
sv: GANTT

[ctx: @info:tooltip]
en: View Gantt chart
sv: Visa GANTT-diagram

en: Milestone Gantt
sv: GANTT med milstolpar

[ctx: @info:tooltip]
en: View milestone Gantt chart
sv: Visa GANTT-diagram med milstolpar

en: Resource Assignments
sv: Resurstilldelningar

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in a table
sv: Visa resurstilldelningar i en tabell

en: Resource Assignments (Gantt)
sv: Resurstilldelningar (Gantt)

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in Gantt chart
sv: Visa resurstilldelningar i GANTT-diagram

en: Cost Breakdown
sv: Kostnadsfördelning

[ctx: @info:tooltip]
en: View planned and actual cost
sv: Visa planerad och verklig kostnad

en: Tasks Performance Chart
sv: Uppgiftsprestationsdiagram

[ctx: @info:tooltip]
en: View tasks performance status information
sv: Visa information om uppgifternas prestationsstatus

en: Reports Generator
sv: Rapportgenerator

[ctx: @info:tooltip]
en: Generate reports
sv: Generera rapporter

en: Report
sv: Rapport

[ctx: @info:tooltip]
en: View report
sv: Visa rapport

en: Editors
sv: Editorer

en: Views
sv: Vyer

[ctx: Project execution views]
en: Execution
sv: Utförande

en: Reports
sv: Rapporter

[ctx: (qtundo-format) @info:status 1=schedule name]
en: Calculate %1
sv: Beräkna %1

en: Cannot baseline. The project is already baselined.
sv: Kan inte skapa utgångsläge. Projektet har redan ett utgångsläge.

en: This schedule is baselined. Do you want to remove the baseline?
sv: Tidplanen har ett utgångsläge. Vill du ta bort utgångsläget?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset baseline %1
sv: Återställ utgångsläge %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Baseline %1
sv: Utgångsläge %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
sv: Lägg till tidplanen %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete schedule %1
sv: Ta bort tidplanen %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move schedule %1
sv: Flytta tidplanen %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add milestone
sv: Lägg till milstolpe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-milestone
sv: Lägg till milstolpe för delmål

en: A task that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
sv: En aktivitet som har schemalagts kommer att tas bort. Det gör att tidplanen blir ogiltigt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task | Delete tasks
sv[0]: Ta bort aktivitet
sv[1]: Ta bort aktiviteter

en: This task has been scheduled. This will invalidate the schedule.
sv: Aktiviteten har schemalagts. Detta gör att tidplanen blir ogiltigt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Indent task
sv: Indentera aktivitet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unindent task
sv: Avindentera aktivitet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task up
sv: Flytta upp aktivitet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task down
sv: Flytta ner aktivitet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
sv: Lägg till aktivitetsberoende

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
sv: Ta bort aktivitetsberoende

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resource | Delete resources
sv[0]: Ta bort resurs
sv[1]: Ta bort resurser

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resourcegroup | Delete resourcegroups
sv[0]: Ta bort resursgrupp
sv[1]: Ta bort resursgrupper

en: A resource that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
sv: En resurs som har schemalagts kommer att tas bort. Det gör att tidplanen blir ogiltigt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resourcegroups and resources
sv: Ta bort resursgrupper och resurser

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<br/><filename>%1</filename>
sv: Kan inte öppna filen:<br/><filename>%1</filename>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
sv: Ändra namn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
sv: Ändra aktivitetsnamn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
sv: Ändra milstolpens namn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
sv: Ändra namn på sammanfattningsaktivitet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
sv: Ändra projektnamn

[ctx: @info:status]
en: Not scheduled
sv: Inte schemalagd

en: Failed to open temporary file
sv: Misslyckades öppna tillfällig fil

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/> <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades spara i tillfällig fil:<br/> <filename>%1</filename>

en: Work Package: %1
sv: Arbetspaket: %1

en: Failed to open work package file
sv: Misslyckades öppna arbetspaketfil

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/><filename>%1</filename>
sv: Misslyckades spara i tillfällig fil:<br/><filename>%1</filename>

en: Work Package for project: %1
sv: Arbetspaket för projektet: %1

[ctx: Project manager]
en: Manager:
sv: Projektledare:

en: Project:
sv: Projekt:

[ctx: As in: Page 1 of 2]
en: of
sv: av

en: Page
sv: Sida

[ctx: Task name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Task completion]
en: Completion (%)
sv: Färdig (%)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>View Selector</title><para>This is the list of views and editors.</para><para>You can configure the list by using the context menu:<list><item>Rename categories or views</item><item>Configure. Move, remove, rename or edit tool tip for categories or views</item><item>Insert categories and views</item></list><nl/><link url='%1'>More...</link></para>
sv: <title>Visningsväljare</title><para>Det här är listan över vyer och editorer.</para><para>Du kan anpassa listan genom att använda den sammanhangsberoende menyn:<list><item>Byt namn på kategorier eller vyer</item><item>Anpassa, flytta, byt namn eller redigera verktygstips för kategorier eller vyer</item><item>Infoga kategorier eller vyer</item></list><nl/><link url='%1'>Mer ...</link></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Schedule selector</title><para>Selects the schedule to be used when displaying schedule dependent data.<nl/><note>Unscheduled tasks are only shown in editors.</note><nl/><link url='%1'>More...</link></para>
sv: <title>Schemaväljare</title><para>Väljer schemat som ska användas när schemaberoende data visas.<nl/><note>Aktiviteter som inte är schemalagda visas bara i editorer</note><nl/><link url='%1'>Mer ...</link></para>

en: Removing this category will also remove all its views.
sv: Att ta bort kategorin tar också bort alla dess vyer.

[ctx: @action:inmenu rename view]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @action:inmenu configure view]
en: Configure...
sv: Anpassa...

[ctx: @action:inmenu remove view]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:inmenu rename view category]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @action:inmenu configure view category]
en: Configure...
sv: Anpassa...

[ctx: @action:inmenu Remove view category]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:inmenu Insert View]
en: Insert...
sv: Infoga...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, categoryLabel)
en: The category of the view
sv: Vyns kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
sv: Kategori:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, afterLabel)
en: The view is placed after this view
sv: Vyn placeras efter den här vyn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
sv: Efter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: The type of view
sv: Vyns typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
sv: Vytyp:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, viewnameLabel)
en: The name of the view
sv: Vyns namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: The views description
sv: Vybeskrivningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @title:window]
en: Add View
sv: Lägg till vy

en: Resource Editor
sv: Resurseditor

en: Task Editor
sv: Aktivitetseditor

en: Work & Vacation Editor
sv: Arbete- och semestereditor

en: Accounts Editor
sv: Kontoeditor

en: Dependency Editor (Graphic)
sv: Beroende-editor (grafik)

en: Dependency Editor (List)
sv: Beroende-editor (lista)

en: Schedule Handler
sv: Tidplanhantering

en: Task View
sv: Aktivitetsvy

en: Gantt View
sv: GANTT-vy

en: Milestone Gantt View
sv: GANTT-vy med milstolpar

en: Reports generator
sv: Rapportgenerator

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>The category of the view</title><nl/>The view is placed under this category in the view selector.<nl/>You can edit the category name to create a new category.
sv: <title>Vyns kategori</title><nl/>Vyn placeras under den här kategorin i vyväljaren.<nl/>Du kan redigera kategorinamnet för att skapa en ny kategori.

en: Top
sv: Överst

[ctx: @title:window]
en: Configure View
sv: Anpassa vy

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>The category of the view</title><nl/>The view is placed under this category in the view selector.<nl/>Selecting a different category will move the view to the new category.<nl/>You can edit the category name to create a new category.
sv: <title>Vyns kategori</title><nl/>Vyn placeras under den här kategorin i vyväljaren.<nl/>Att välja en annan kategori flyttar vyn till den nya kategorin.<nl/>Du kan redigera kategorinamnet för att skapa en ny kategori.

[ctx: @title:window]
en: Configure Category
sv: Anpassa kategori

[ctx: @title:window]
en: Add Report
sv: Lägg till rapport

[ctx: @title:window]
en: View Selector [modified]
sv: Visningsväljare [ändrad]

[ctx: @title:window]
en: View Selector
sv: Visningsväljare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
sv: Ord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
sv: Meningar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
sv: Stavelser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
sv: Rader

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
sv: Tecken inklusive mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
sv: Tecken utom mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Flesch reading ease
sv: Flesch läsbarhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
sv: Inkludera text från fotnoter och slutnoter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
sv: Uppdatera data automatiskt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, afterLabel)
en: The category is placed after this category
sv: Kategorin placeras efter den här kategorin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, categoryLabel)
en: The name of the category
sv: Kategorins namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: The description of the category
sv: Kategorins beskrivning

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Create a new project</title><para>Creates a new project with default values defined in <emphasis>Settings</emphasis>.<nl/>Opens the <emphasis>project dialog</emphasis> so you can define project specific properties like <resource>Project Name</resource>, <resource>Target Start</resource> and <resource>- End</resource> times.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
sv: <title>Skapar ett nytt projekt</title><para>Skapar ett nytt projekt med standardvärden definierade i <emphasis>Inställningar</emphasis>.<nl/>Öppnar <emphasis>projektdialogrutan</emphasis> så att du kan definiera projektspecifika egenskaper som <resource>Projektnamn</resource>, <resource>Önskad starttid</resource> och <resource>- sluttid</resource>.<nl/><link url='%1'>Mer...</link></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shared resources</title><para>Create a shared resources file.<nl/>This enables you to only create your resources once, you just refer to your resources file when you create a new project.<nl/>These resources can then be shared between projects to avoid overbooking resources across projects.<nl/>Shared resources must be defined in a separate file.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
sv: <title>Delade resurser</title><para>Skapa en delad resursfil.<nl/>Det här gör det möjligt att bara skapa resurser en gång, du refererar bara till resursfilen när du skapar ett nytt projekt.<nl/>De här resurserna kan sedan delas mellan projekt för att undvika att överboka resurser mellan projekt.<nl/>Delade resurser måste vara definierade i en separat fil.<nl/><link url='%1'>Mer...</link></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Recent Projects</title><para>A list of the 10 most recent project files opened.</para><para><nl/>This enables you to quickly open projects you have worked on recently.</para>
sv: <title>Senaste projekt</title><para>En lista över de tio senast öppnade projektfiler.</para><para><nl/>Det gör det möjligt att snabbt öppna projekt som du nyligen har arbetat med.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Context help</title><para>Help is available many places using <emphasis>What's This</emphasis>.<nl/>It is activated using the menu entry <interface>Help->What's this?</interface> or the keyboard shortcut <shortcut>Shift+F1</shortcut>.</para><para>In dialogs it is available via the <interface>?</interface> in the dialog title bar.</para><para>If you see <link url='%1'>More...</link> in the text, pressing it will display more information from online resources in your browser.</para>
sv: <title>Sammanhangsberoende hjälp</title><para>Hjälp är tillgänglig på många platser <emphasis>Vad är det här</emphasis>.<nl/>Den aktiveras genom att använda menyalternativet <interface>Hjälp -> Vad är det här?</interface> eller snabbtangenten <shortcut>Skift+F1</shortcut>.</para><para>I dialogrutor är den tillgänglig via <interface>?</interface> i dialogrutans namnlist.</para><para>Om du ser <link url='%1'>Mer...</link> i texten, visas mer information från resurser på nätet i webbläsaren.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Project Templates</title><para>Select a template to create a new project based on the selected template.</para><para>Plan searches for templates in the places you can define in the settings dialog: <interface>Settings->Configure Plan</interface>.</para><para>You can create new templates from a project using the <interface>File->Create Project Template</interface> menu entry.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
sv: <title>Projektmallar</title><para>Välj en mall för att skapa ett nytt projekt baserat på den valda mallen.</para><para>Plan söker efter mallar på platserna som du kan definiera i inställningsdialogrutan: <interface>Inställningar -> Anpassa Plan</interface>.</para><para>Du kan skapa nya mallar från ett projekt, genom att använda menyalternativet <interface>Arkiv -> Skapa projektmall</interface>.<nl/><link url='%1'>Mer...</link></para>

en: Open Document
sv: Öppna dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProjectBtn)
en: New project
sv: Nytt projekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Template projects:</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Mallprojekt:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createResourceFileBtn)
en: Create Shared Resources
sv: Skapa delade resurser

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, openProjectBtn)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Open Project</span></p><p>Displays a file dialog enabling you to open an existing project.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Öppna projekt</span></p><p>Visar en fildialogruta som gör det möjligt att öppna ett befintligt projekt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openProjectBtn)
en: Open Project...
sv: Öppna projekt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Recent projects:</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Senaste projekt:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Introduction
sv: Introduktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contextHelp)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Context Help</span></p><p>Many functions has help and hints that can be displayed with <span style=" font-style:italic;">What's this</span>.</p><p>Activate it by selecting <span style=" font-style:italic;">Help-&gt;What's this</span> or <span style=" font-style:italic;">Shift+F1</span>.</p><p>Try it on this text!</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Sammanhangsberoende hjälp</span></p><p>Många funktioner har hjälp och tips som kan visas med <span style=" font-style:italic;">Vad är det här</span>.</p><p>Aktivera den genom att välja <span style=" font-style:italic;">Hjälp -&gt; Vad är det här</span> eller <span style=" font-style:italic;">Skift+F1</span>.</p><p>Prova med den här texten!</p></body></html>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <a href="https://docs.kde.org/index.php?application=calligraplan">Plan user documentation</a>
sv: <a href="https://docs.kde.org/index.php?application=calligraplan">Plan användardokumentation</a>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <a href="https://forum.kde.org/viewforum.php?f=203">Community forum</a>
sv: <a href="https://forum.kde.org/viewforum.php?f=203">Gemenskapsforum</a>
