kplatowork - en to sv translation catalogue (93 entries)

en: PlanWork - Work Package handler for the Plan Project Planning Tool
sv: Planwork - Hantering av arbetspaket för projektplaneringsverktyget Plan

[ctx: application name]
en: Plan WorkPackage Handler
sv: Hantering av arbetspaket i Plan

en: Copyright 1998-%1, The Plan Team
sv: Copyright 1998-%1, Plan-gruppen

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: ToolBar (view_selection)
en: View
sv: Visa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

en: File to open
sv: Fil att öppna

en: Failed to open document
sv: Misslyckades öppna dokument

en: The file %1 does not exist.
sv: Filen %1 finns inte.

en: Document is already open:<br>%1
sv: Dokumentet är redan öppet:<br>%1

en: Could not extract document from storage:<br>%1
sv: Kunde inte packa upp dokument från lagring:<br>%1

en: Invalid URL:<br>%1
sv: Felaktig webbadress:<br>%1

en: Document is already open:<br> %1
sv: Dokumentet är redan öppet:<br>%1

en: File does not exist:<br>%1
sv: Filen finns inte:<br>%1

en: Edit with:
sv: Redigera med:

en: <p>The work package already exists in the projects store.</p><p>Project: %1<br>Task: %2</p><p>Do you want to update the existing package with data from the new?</p>
sv: <p>Arbetspaketet finns redan lagrat i projektet.</p><p>Projekt: %1<br>Aktivitet: %2</p><p>Vill du uppdatera det befintliga paketet med data från det nya?</p>

en: Remove failed. Cannot find work package
sv: Borttagning misslyckades. Kan inte hitta arbetspaket

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove work package | Remove work packages
sv[0]: Ta bort arbetspaket
sv[1]: Ta bort arbetspaket

en: Failed to load file:<br>%1
sv: Misslyckades ladda fil:<br>%1

en: Not a valid work package file:<br>%1
sv: Inte en giltig arbetspaketfil:<br>%1

en: Invalid document. The document does not contain 'maindoc.xml'.
sv: Ogiltigt dokument. Dokumentet innehåller inte 'maindoc.xml'.

en: Failed to open file: %1
sv: Misslyckades öppna fil: %1

en: Parsing error in file '%1' at line %2, column %3<br>Error message: %4
sv: Tolkningsfel i filen '%1' på rad %2, kolumn %3<br>Felmeddelande: %4

en: Invalid document. No mimetype specified.
sv: Ogiltigt dokument. Ingen Mime-typ specificerad.

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan.work, got %1
sv: Ogiltigt dokument. Förväntade Mime-typ application/x-vnd.kde.plan.work, hittade %1

en: This document is a newer version than supported by PlanWork (syntax version: %1)<br>Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
sv: Det här dokumentet har en nyare version än den som stöds av Planwork (syntaxversion: %1)<br>Öppnas det i den här versionen av Planwork går en del information förlorad.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: File-Format Mismatch
sv: Felaktigt filformat

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.kplato.work, got %1
sv: Ogiltigt dokument. Förväntade Mime-typ application/x-vnd.kde.kplato.work, hittade %1

en: Edit failed. Cannot find a work package.
sv: Redigering misslyckades. Kan inte hitta ett arbetspaket.

en: Task Progress
sv: Aktivitetens utveckling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
sv: Startad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished:
sv: Avslutad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
sv: Lägg till post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
sv: Ta bort post

[ctx: @info:tooltip]
en: Type: %1<nl/>Url: %2
sv: Typ: %1<nl/>Webbadress: %2

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify completion
sv: Ändra när färdig

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set finished
sv: Ange som färdigt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify remaining effort
sv: Ändra återstående insats

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual effort
sv: Ändra verklig insats

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @title:column]
en: Responsible
sv: Ansvarig

[ctx: @title:column]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title:column]
en: Planned Start
sv: Planerad start

[ctx: @title:column]
en: Planned Finish
sv: Planerat slut

[ctx: @title:column]
en: Resource Assignments
sv: Resurstilldelningar

[ctx: @title:column]
en: Completion
sv: Färdig

[ctx: @title:column]
en: Actual Effort
sv: Verklig insats

[ctx: @title:column]
en: Remaining Effort
sv: Återstående insats

[ctx: @title:column]
en: Planned Effort
sv: Planerad insats

[ctx: @title:column]
en: Actual Start
sv: Verklig start

[ctx: @title:column]
en: Started
sv: Startad

[ctx: @title:column]
en: Actual Finish
sv: Verklig avslutning

[ctx: @title:column]
en: Finished
sv: Avslutad

[ctx: @title:column]
en: Note
sv: Anmärkning

[ctx: @title:column]
en: Project Name
sv: Projektnamn

[ctx: @title:column]
en: Project Manager
sv: Projektledare

en: Configure View...
sv: Anpassa vy...

[ctx: @info:tooltip]
en: Task: %1<nl/>Actual finish: %2<nl/>Planned finish: %3<nl/>Status: %4<nl/>Project: %5
sv: Aktivitet: %1<nl/>Verkligt slut: %2<nl/>Planerat slut: %3<nl/>Status: %4<nl/>Projekt: %5

[ctx: @info:tooltip]
en: Task: %1<nl/>Completion: %2 %<nl/>Actual start: %3<nl/>Planned: %4 - %5<nl/>Status: %6<nl/>Project: %7
sv: Aktivitet: %1<nl/>Färdig: %2 %<nl/>Verklig start: %3<nl/>Planerad: %4 - %5<nl/>Status: %6<nl/>Projekt: %7

[ctx: @info:tooltip]
en: Task: %1<nl/>Planned: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Project: %5
sv: Aktivitet: %1<nl/>Planerad: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Projekt: %5

en: Remove Packages
sv: Ta bort paket

en: Remove Package
sv: Ta bort paket

en: List
sv: Lista

[ctx: @info:tooltip]
en: Select task list
sv: Välj aktivitetslista

[ctx: @info:tooltip]
en: Select timeline
sv: Välj tidslinje

note: i18n("Progress..."), this); collection->addAction("task_progress", actionTaskProgress); connect(actionTaskProgress, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(slotTaskProgress())); ------ Settings
en: Configure PlanWork...
sv: Anpassa Planwork...

en: Edit...
sv: Redigera...

[ctx: @verb]
en: View...
sv: Visa...

en: Send Package...
sv: Skicka paket...

en: Edit Progress...
sv: Redigera framsteg...

en: View Description...
sv: Visa beskrivning...

en: This file is not editable
sv: Filen kan inte redigeras

en: No work package is selected
sv: Inget arbetspaket markerat

en: Cannot find work package
sv: Kan inte hitta arbetspaket

en: Could not open file. Sending is aborted.
sv: Kunde inte öppna fil. Sändningen avbryts.

en: Could not open temporary file. Sending is aborted.
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil. Sändningen avbryts.

en: Work Package: %1
sv: Arbetspaket: %1

en: Document is already open
sv: Dokumentet är redan öppet

en: Failed to load project: %1
sv: Misslyckades ladda projekt: %1

en: Cannot save to empty filename
sv: Kan inte spara med tomt filnamn

en: Could not create the file for saving
sv: Kunde inte skapa fil att spara i

en: Not able to write '%1'. Partition full?
sv: Kan inte skriva '%1'. Är partitionen full?

en: Failed to open store:
     %1
sv: Misslyckades öppna lagring:
     %1

en: Cannot save to projects store:
    %1
sv: Misslyckades spara i projektlagring:
    %1

en: Failed read file:
     %1
sv: Misslyckades läsa fil:
     %1

en: Failed write file:
     %1
sv: Misslyckades skriva fil:
     %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge data
sv: Sammanfoga data

en: <p>The work package <b>'%2'</b> has an open document.</p><p>Data may be lost if you continue.</p> | <p>The work package <b>'%2'</b> has open documents.</p><p>Data may be lost if you continue.</p>
sv[0]: <p>Arbetspaketet <b>'%2'</b> har ett öppet dokument.</p><p>Data kan gå förlorad om du fortsätter.</p>
sv[1]: <p>Arbetspaketet <b>'%2'</b> har öppna dokument.</p><p>Data kan gå förlorad om du fortsätter.</p>

en: <p>The work package <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
sv: <p>Arbetspaketet <b>'%1'</b> har ändrats.</p><p>Vill du spara det?</p>

en: <p>Work package <b>'%1'</b></p><p>Could not open store:</p><p>%2</p>
sv: <p>Arbetspaket <b>'%1'</b></p><p>Kunde inte öppna lagring:</p><p>%2</p>

en: <p>Work package <b>'%1'</b></p><p>Could not extract file:</p><p>%2</p>
sv: <p>Arbetspaket <b>'%1'</b></p><p>Kunde inte extrahera fil:</p><p>%2</p>
