krossmodulekplato - en to sv translation catalogue (83 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
sv: Lägg till aktivitet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
sv: Lägg till resursgrupp

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
sv: Lägg till resurs

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add external appointment
sv: Lägg till externt möte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear external appointments
sv: Rensa externa möten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear all external appointments
sv: Rensa alla externa möten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set resource team members
sv: Ange resurslagets medlemmar

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select from:
sv: Välj från:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Tasks
sv: Aktiviteter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Resources
sv: Resurser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Accounts
sv: Konton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeaders)
en: Include headers
sv: Inkludera huvuden

en: Schedule Name
sv: Schemanamn

[ctx: (qtundoformat)]
en: Clear all external appointments
sv: Rensa alla externa möten

en: Busy Information Export
sv: Export av information om upptagna resurser

en: Export Selected Schedule
sv: Exportera markerat schema

en: Schedules
sv: Scheman

en: Export Busy Info File
sv: Exportera fil med upptagetinformation

en: Save
sv: Spara

en: All Files
sv: Alla filer

en: Error
sv: Fel

en: No file selected
sv: Ingen fil vald

en: No schedule selected
sv: Inget schema markerat

en: Busy Information Import
sv: Import av information om upptagna resurser

en: Import Busy Info File
sv: Importera fil med upptagetinformation

en: Open
sv: Öppna

[ctx: (qtundo_format)]
en: Import resource busy information
sv: Importera information om upptagna resurser

en: Cannot load data from project with the same identity
sv: Kan inte ladda data från projekt med samma identitet

en: Failed to start Sheets. Is Sheets installed?
sv: Misslyckades starta Sheets. Är Sheets installerat?

en: No data to export
sv: Ingen data att exportera

en: You must select a file to write to
sv: Du måste välja en fil att skriva i

en: Data saved to file:
    %1
sv: Data sparad i filen:
    %1

en: No properties to export
sv: Inga egenskaper att exportera

en: Select schedule
sv: Välj schema

en: Select data
sv: Välj data

en: Export ods file
sv: Exportera ods-fil

en: Spreadsheet
sv: Kalkylark

en: No current sheet.
sv: Inget aktuellt arbetsblad.

en: Invalid sheet '%1' defined.
sv: Ogiltigt arbetsblad '%1' definierat.

en: Could not select cell 'A1'
sv: Kunde markera cellen 'A1'

en: Could not write to file:
    %1
sv: Kunde inte skriva i filen:
    %1

en: Failed to set all properties of '%1' to cell '%2'
sv: Misslyckades ställa in alla egenskaper i '%1' för cellen '%2'

en: Warning
sv: Varning

en: Resources Import
sv: Resursimport

en: Plan Resources
sv: Plan-resurser

[ctx: (qtundo_format )]
en: Import resources
sv: Importera resurser

en: Could not open document: %1
sv: Kunde inte öppna dokument: %1

en: No project to import from
sv: Inget projekt att importera från

en: Project identities are identical
sv: Projektidentiteter är identiska

en: Unable to create copy of resource group: %1
sv: Kunde inte skapa kopia av resursgrupp: %1

en: No resource to copy from
sv: Ingen resurs att kopiera från

en: Unable to create copy of resource: %1
sv: Kunde inte skapa kopia av resurs: %1

en: Calendar already exists: %1
sv: Kalender finns redan: %1

en: Unable to create copy of calendar: %1
sv: Kunde inte skapa kopia av kalender: %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: Resource Busy Information
sv: Information om upptagna resurser

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Handle resource busy information
sv: Hantera information om upptagna resurser

note: i18n: tag script attribute text
en: Export Resource Busy Information
sv: Exportera information om upptagna resurser

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to export busy information to file
sv: Python-skript för att exportera upptagetinformation till en fil

note: i18n: tag script attribute text
en: Import Resource Busy Information
sv: Importera information om upptagna resurser

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import busy information from file
sv: Python-skript för att importera upptagetinformation från en fil

note: i18n: tag script attribute text
en: Clear Resource Busy Information
sv: Rensa information om upptagna resurser

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to clear the imported resource busy information
sv: Python-skript för att rensa den importerade informationen om upptagna resurser

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
sv: Importera

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
sv: Importera innehåll

note: i18n: tag script attribute text
en: Resources from Plan File
sv: Resurser från Plan-fil

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import resources from project file
sv: Python-skript för att importera resurser från projektfilen

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
sv: Exportera

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
sv: Exportera innehåll

note: i18n: tag script attribute text
en: To csv
sv: Till CSV

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export data as comma separated values
sv: Exportera data som kommaseparerade värden

note: i18n: tag script attribute text
en: To ods
sv: Till ODS

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export data to Open Spreadsheet document
sv: Exportera data till Open Spreadsheet-dokument

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
sv: Verktyg

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
sv: Diverse skript

note: i18n: tag script attribute text
en: Online Help
sv: Direkthjälp

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that uses the KHTML Part to display the Plan Scripting online help
sv: Python-skript som använder KHTML-delprogrammet för att visa Plans direkthjälp om skriptanvändning

note: i18n: tag collection attribute text
en: Samples
sv: Exempel

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Samples to demonstrate scripting with Plan
sv: Exempel för att demonstrera användning av skript med Plan

note: i18n: tag script attribute text
en: Print Project Information...
sv: Skriv ut projektinformation...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Example python script that print project information
sv: Exempel på Python-skript som skriver ut projektinformation

note: i18n: tag script attribute text
en: Print Resource busy Information...
sv: Skriv ut information om upptagna resurser...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Example python script that print resource busy information
sv: Exempel på Python-skript som skriver ut information om upptagna resurser
