cambalache - en to it translation catalogue (239 entries)

en: Print version
it: Mostra versione

en: Select which files:
it: Seleziona quali file:

en: Project
it: Progetto

en: Create new project
it: Crea nuovo progetto

en: Open a project
it: Apri progetto

en: Save project
it: Salva

en: Close the project
it: Chiudi progetto

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Workspace
it: Area di lavoro

en: Add  slot/column
it: Aggiungi spazio/colonna

en: Remove slot/column
it: Rimuovi spazio/colonna

en: Add row
it: Aggiungi riga

en: Remove row
it: Rimuovi riga

en: Hi, I will show you around Cambalache
it: Ciao, ti mostrerò cosa Cambalache è in grado di offrire

en: Common actions like Undo
it: Azioni comuni come Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: New Project
it: Nuovo Progetto

en: Import
it: Importa

en: Create a project to continue
it: Crea un progetto per continuare

en: Great!
it: Ottimo!

en: This is the project workspace, where you can see and select the widgets to edit
it: Questa è l'Area di lavoro del progetto, dove puoi visualizzare e selezionare le componenti da modificare,

en: Project tree, with multiple UI support
it: l'Albero di progetto, con supporto per multiple UI

en: Class selector bar
it: la Barra di selezione classe

en: And the object editor
it: e l'Editor oggetti.

en: You can search all supported classes here
it: Da qui puoi cercare tra tutte le classi supportate

en: or investigate what is in each group
it: o analizzare il contenuto di ogni gruppo

en: Now let's add a new UI file
it: Ora aggiungi un nuovo file di UI

en: Good, now try to create a window
it: Bene, ora prova a creare una finestra

en: Excellent!
it: Eccellente!

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
it: Tra l'altro, sapevi che puoi usare il doppio click su ogni marcatore per creare componenti?

en: Try adding a grid
it: Prova ad aggiungere una Griglia

en: and a button
it: e un Bottone

en: Quite easy! Isn't it?
it: Abbastanza semplice, no?

en: Contact
it: Contatta

en: Donate
it: Fai una donazione

en: Have a nice day!
it: Buona giornata!

en: Untitled
it: Senza nome

en: Hold <alt> to create object in place
it: Tieni premuto <alt> per creare un oggetto in linea

en: <Choose a UI filename to create>
it: <nome del file UI>

en: Start interactive introduction
it: Avvia introduzione interattiva

note: Translators: This will be the heading of a list of unsupported features
en: Cambalache encounter the following issues:
it: Cambalache ha riscontrato i seguenti problemi:

en: Error importing {filename}
it: Si è verificato un errore nell'importazione di {filename}

en: Error loading {filename}
it: Si è verificato un errore durante il caricamento di {filename}

en: Choose project to open
it: Scegli un progetto da aprire

en: File name already exists, choose a different name.
it: Il file esiste già, scegli un nome diverso.

en: Choose a new file to save the project
it: Scegli un nuovo file per salvare il progetto

en: Do you really want to remove {name}?
it: Vuoi veramente eliminare {name}?

en: Choose file to import
it: Scegli il file da importare

en: Choose a file to save the project
it: Scegli un file dove salvare il progetto

en: Save changes before closing?
it: Salvare le modifiche prima di chiudere?

en: Close without Saving
it: Chiudi senza salvare

en: Cancel
it: Annulla

en: Save
it: Salva

en: Supporters
it: Sostenitori

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove placeholders
it: <Ctrl>+Ins/Del per aggiungere/rimuovere marcatori

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove columns
    <Shift>+<Ctrl>+Ins/Del to add/remove rows
it: <Ctrl>+Ins/Del per aggiungere/rimuovere colonne
    <Shift>+<Ctrl>+Ins/Del per aggiungere/rimuovere righe

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove pages
it: <Ctrl>+Ins/Del per aggiungere/rimuovere pagine

en: Close Project
it: Chiudi progetto

en: Interactive intro
it: Introduzione interattiva

en: About
it: Informazioni

en: _Open
it: _Apri

en: Add new UI to project
it: Aggiungi UI al progetto

en: <b>
    
    <span size="18000">New project</span>
    </b>
it: <b>
    
    <span size="18000">Nuovo progetto</span>
    </b>

en: Name
it: Nome

en: Toolkit target
it: Libreria

en: Location
it: Posizione

en: <project basename>
it: <nome del progetto>

en: Create
it: Crea

en: Old stable version
it: Vecchia versione stabile

en: Recommended for new projects
it: Raccomandato per nuovi progetti

en: UI Filename
it: File di UI

en: Properties
it: Proprietà

note: Widget group for container widgets like GtkBox grid
en: Layout
it: Disposizione

en: Signals
it: Segnali

en: Object Editor
it: Editor di Oggetti

en: UI Editor
it: Editor di Interfacce Utente

en: CSS Editor
it: Editor CSS

en: • Liberapay is a recurrent donations platform
    
    • Run by a non-profit organization
    
    • Source code is public
    
    • No commission fee
    
    • ~5% payment processing fee
it: • Liberapay è una piattaforma per donazioni ricorrenti
    
    • Gestita da un'organizzazione non-profit
    
    • Codice sorgente pubblico
    
    • Nessuna spesa di commissione
    
    • ~5% spese per l'elaborazione dei pagamenti

en: Actions
it: Azioni

en: CSS theme
it: Tema CSS

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Delete
it: Cancella

en: Add object here
it: Aggiungi un oggetto qui

en: Clear Properties
it: Ripristina proprietà

en: Read Documentation
it: Leggi documentazione

en: Filename:
it: Nome:

note: Translators: This text will be used in the next two string as {convert}
en: 
    Use gtk4-builder-tool first to convert file.
it: 
    Usa prima gtk4-builder-tool per convertire il file.

en: Can not import what looks like a {lib}-{ver} file in a {target_tk} project.{convert}
it: Impossibile importare quello che sembra un file {lib}-{ver} in un progetto {target_tk}.{convert}

en: Can not import a {lib}-{ver} file in a {target_tk} project.{convert}
it: Impossibile importare un file {lib}-{ver} in un progetto {target_tk}.{convert}

en: Reorder object {name} from position {old} to {new}
it: Riordinato oggetto {name} dalla posizione {old} a {new}

en: Clear object {name} properties
it: Ripristina proprietà dell'oggetto {name}

note: Label
en: Object Id
it: ID oggetto

en: Switch between object and template
it: Cambia tra oggetto e modello

en: {type} is not derivable.
it: {type} non è derivabile.

en: Template
it: Modello

en: Type Name
it: Nome tipo

en: Child Type
it: Tipo figlio

en: This object will not be exported, it is only used to make a reference to it. It has to be exposed by your application with GtkBuilder expose_object method.
it: Questo oggetto non verrà esportato, ma usato solamente come riferimento. Deve essere esposto dall'applicazione con il metodo GtkBuilder expose_object.

en: one unknown class '{detail}'
it: una classe sconosciuta '{detail}'

en: {n} unknown classes ({detail})
it: {n} classi sconosciute ({detail})

en: one unknown property '{detail}'
it: una proprietà sconosciuta '{detail}'

en: {n} unknown properties ({detail})
it: {n} proprietà sconosciute ({detail})

en: one unknown signal '{detail}'
it: un segnale sconosciuto '{detail}'

en: {n} unknown signals ({detail})
it: {n} segnali sconosciuti ({detail})

en: one unknown tag '{detail}'
it: un'etichetta sconosciuta '{detail}'

en: {n} unknown tags ({detail})
it: {n} etichette sconosciute ({detail})

en: one unknown attribute '{detail}'
it: un attributo sconosciuto '{detail}'

en: {n} unknown attributes ({detail})
it: {n} attributi sconosciuti ({detail})

en: one missing attribute '{detail}'
it: un attributo mancante '{detail}'

en: {n} missing attributes ({detail})
it: {n} attributi mancanti ({detail})

en: xml:{line} unknown class '{detail}'
it: xml:{line} classe sconosciuta '{detail}'

en: xml:{line} unknown property '{detail}'
it: xml:{line} proprietà sconosciuta '{detail}'

en: xml:{line} unknown signal '{detail}'
it: xml:{line} segnale sconosciuto '{detail}'

en: xml:{line} unknown tag '{detail}'
it: xml:{line} etichetta sconosciuta '{detail}'

en: xml:{line} unknown attribute '{detail}'
it: xml:{line} attributo sconosciuto '{detail}'

en: xml:{line} missing attribute '{detail}'
it: xml:{line} attributo mancante '{detail}'

en: Import file "{filename}"
it: Importa file "{filename}"

en: Add UI {basename}
it: Aggiungi UI {basename}

en: Remove UI "{name}"
it: Rimuovi UI "{name}"

en: Add CSS {basename}
it: Aggiungi CSS {basename}

en: Remove CSS "{name}"
it: Rimuovi CSS "{name}"

en: Add object {name}
it: Aggiungi oggetto {name}

en: Remove object {name}
it: Rimuovi oggetto {name}

en: Create UI {ui}
it: Crea UI {ui}

en: Remove UI {ui}
it: Rimuovi UI {ui}

en: Update {field} of UI {ui}
it: Aggiorna {field} dell'UI {ui}

en: Add CSS provider {css}
it: Aggiungi provider CSS {css}

en: Remove CSS provider {css}
it: Rimuovi provider CSS {css}

en: Update {field} of CSS provider {css}
it: Aggiorna {field} del provider CSS {css}

en: Add {ui} to CSS provider {css}
it: Aggiungi {ui} al provider CSS {css}

en: Remove {ui} from CSS provider {css}
it: Rimuovi {ui} dal provider CSS {css}

en: Create object {obj}
it: Crea oggetto {obj}

en: Remove object {obj}
it: Rimuovi oggetto {obj}

en: Update {field} of object {obj}
it: Aggiorna {field} dell'oggetto {obj}

en: Add {signal} signal to {obj}
it: Aggiungi segnale {signal} a {obj}

en: Remove {signal} signal from {obj}
it: Rimuovi segnale {signal} da {obj}

en: Update {signal} signal of {obj}
it: Aggiorna segnale {signal} di {obj}

en: Add {data}={value} to {obj}
it: Aggiungi {data}={value} a {obj}

en: Remove {data}={value} from {obj}
it: Rimuovi {data}={value} da {obj}

en: Update {data} of {obj} to {value}
it: Aggiorna {data} di {obj} a {value}

en: Paste clipboard to {name}
it: Incolla appunti a {name}

en: Cut object {name}
it: Taglia oggetto {name}

en: Cut {n_objects} object
it: Taglia {n_objects} oggetti

en: Signal
it: Segnale

en: Handler
it: Gestore

en: Data
it: Dati

en: Swap
it: Scambia

en: After
it: Dopo

note: Widget group for toplevels/windows
en: Toplevel
it: Finestra

note: Widget group for  control widget like buttons, entries
en: Control
it: Controllo

note: Widget group for display widgets (label, image)
en: Display
it: Visualizzazione

note: Widget group for model objects (ListStore, TextBuffer)
en: Model
it: Modello

en: Others
it: Altri

en: Unnamed {ui_id}
it: {ui_id} senza nome

en: Description:
it: Descrizione:

en: Authors:
it: Autori:

en: Domain:
it: Dominio:

en: <translation domain>
it: <dominio di traduzione>

en: Template:
it: Modello:

en: Comment:
it: Commenta:

en: Restart workspace
it: Riavvia area di lavoro

en: Inspect UI definition
it: Ispeziona definizione UI

en: Workspace process error
    Stopping auto restart
it: Errore di processo nell'area di lavoro
    Arresto del riavvio automatico

en: Project View
it: Visuale progetto

en: UI Definition
it: Definizione UI

en: Select File
it: _Seleziona File

note: Add filters
en: Only standard
it: Solo standard

en: Only symbolic
it: Solo simbolico

en: Clear property
it: Ripristina proprietà

en: Add inline object
it: Aggiungi oggetto in linea

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: <b>Translation</b>
it: <b>Traduzione</b>

en: Text:
it: Testo:

en: translatable
it: traducibile

en: Translation context:
it: Contesto traduzione:

en: Comments for translators:
it: Commenti per traduttori:

en: All
it: Tutto

en: Animations
it: Animazioni

en: Applications
it: Applicazioni

en: Categories
it: Categorie

en: Devices
it: Dispositivi

en: Emblems
it: Emblemi

en: Emotes
it: Emoji

en: International
it: Internazionale

en: MIME Types
it: Tipi MIME

en: Places
it: Luoghi

en: Status
it: Stato

en: UI Maker
it: Costruttore di interfacce grafiche

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: UI Maker;GUI designer;user interface;ui builder;
it: Costruttore di UI;Editor di interfacce grafiche;interfaccia utente;

en: New Features release!
it: Rilascio di nuove funzionalità!

en: User Templates: use your templates anywhere in your project
it: Modelli Utente: usa i tuoi modelli ovunque nel tuo progetto

en: Workspace CSS support: see your CSS changes live
it: Supporto CSS: osserva in tempo reale le modifiche CSS

en: GtkBuildable Custom Tags: support for styles, items, etc
it: GtkBuildable Custom Tags: supporto per stili, oggetti, etc.

en: Property Bindings: bind your property to any source property
it: Legami di proprietà: associa la tua properietà a qualsiasi proprietà sorgente

en: XML Fragments: add any xml to any object or UI as a fallback
it: Frammenti XML: aggiungi qualsiasi XML a qualsiasi oggetto o UI come ripiego

en: Preview mode: hide placeholders in workspace
it: Modalità d'anteprima: nascondi i marcatori nello spazio di lavorop

en: WebKit support: new widget catalog available
it: Supporto per WebKit: disponibile un nuovo catalogo di widget

en: External objects references support
it: Supporto per referenze a oggetti esterni

en: Add support for GdkPixbuf, GListModel and GListStore types
it: Aggiunto il supporto per i tipi GdkPixbuf, GListModel and GListStore types

en: Add missing child type attributes to Gtk4 GtkActionBar (B. Teeuwen)
it: Aggiunti gli attributi figlio mancanti a Gtk4 GtkActionBar (B. Teeuwen)

en: Added French Translation (rene-coty)
it: Aggiunta la traduzione Francese. (rene-coty)

en: 3rd party libs release!
it: Rilascio di librerie di terze parti!

en: Add Adwaita and Handy library support
it: Aggiunto il supporto per le librerie Adwaita e Handy

en: Add inline object properties support (only Gtk 4)
it: Aggiunto il supporto per le proprietà oggetto in linea (solo per GTK 4)

en: Add special child type support (GtkWindow title widget)
it: Aggiunto il supporto per i figli di tipologia speciale (widget titolo GtkWindow)

en: Improve clipboard functionality
it: Migliorate le funzionalità degli appunti

en: Add support for reordering children position
it: Aggiunto il supporto per riordinare la gerarchia dei figli

en: Add/Improve worspace support for GtkMenu, GtkNotebook, GtkPopover, GtkStack, GtkAssistant, GtkListBox, GtkMenuItem and GtkCenterBox
it: Aggiunto/Migliorato il supporto per GtkMenu, GtkNotebook, GtkPopover, GtkStack, GtkAssistant, GtkListBox, GtkMenuItem e GtkCenterBox

en: New property editors for icon name and color properties
it: Nuovi editor di proprietà per nome icona e colore

en: Add support for GdkPixbuf, Pango, Gio, Gdk and Gsk flags/enums types
it: Aggiunto il supporto per i tipi di flag/enum GdkPixbuf, Pango, Gio, Gdk and Gsk

en: Add Ukrainian translation (Volodymyr M. Lisivka)
it: Agginta la traduzione Ucraina. (Volodymyr M. Lisivka)

en: Add Italian translation (capaz)
it: Aggiunta la traduzione Italiana. (Lorenzo Capalbo)

en: Add Dutch translation (Gert)
it: Aggiunta la traduzione Olandese. (Gert)

en: UX improvements Release!
it: Rilascio di miglioramento UX!

en: New Type chooser bar
it: Nuova barra di selezione del Tipo

en: Workspace placeholder support
it: Supporto per marcatori nell'area di lavoro

en: Translatable properties support (Philipp Unger)
it: Supporto per proprietà traducibili (Philipp Unger)

en: Clipboard actions support (Copy, Paste, Cut)
it: Supporto per azioni legate agli appunti (Copia, Incolla, Taglia)

en: Better unsupported features report
it: Migliorate informazioni su funzionalità non supportate

en: New Matrix channel #cambalache:gnome.org
it: Nuovo canale Matrix #cambalache:gnome.org

en: You can now also support Cambalache on Liberapay
it: Puoi ora supportare Cambalache su Liberapay

en: New translations release!
it: Rilascio di nuove traduzioni!

en: Add Czech translation. Vojtěch Perník
it: Aggiunta la traduzione Ceca. (Vojtěch Perník)

en: Add German translation. PhilProg
it: Aggiunta la traduzione Tedesca. (PhilProg)

en: Add x-cambalache mimetype with icon
it: Aggiunta mime x-cambalache con icona

en: First public release!
it: Primo rilascio pubblico!

en: Suport for both Gtk 3 and 4 versions
it: Supporto per le versioni GTK 3 e 4

en: Import and export multiple UI at once
it: Importa ed esporta molteplici UI alla volta

en: Support plain (no custom tags) GtkBuilder features
it: Ammetti caratteristiche generiche di GtkBuilder (senza etichette personalizzate)

en: Undo / Redo stack
it: Funzionalità Annulla / Ripeti

en: LGPL version 2.1
it: LGPL versione 2.1

en: Cambalache start window
it: Finestra iniziale di Cambalache

en: Cambalache new project page
it: Finestra nuovo progetto di Cambalache

en: Cambalache workspace
it: Area di lavoro di Cambalache

en: GUI Designer
it: Editor di GUI

en: user interface
it: Interfaccia utente

en: UI Builder
it: Costruttore di UI
