cambalache - en to fi translation catalogue (369 entries)

en: Print version
fi: Tulosta versio

en: Deprecated: Export project
fi: Vanhentunut: Vie projekti

en: Select which files:
fi: Valitse tiedostot:

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Data Model
fi: Data Malli

en: Workspace
fi: Työtila

en: Object Editor
fi: Oliomuokkain

en: File name already exists, choose a different name.
fi: Tiedosto on jo olemassa, valitse jokin muu nimi

en: Select project location
fi: Valitse projektin sijainti

en: UI Filename
fi: ui-Tiedostonimi

en: Location
fi: Sijainti

en: Old stable version
fi: Vanha vakaa versio

en: Recommended for new projects
fi: Suositellaan uusiin projekteihin

en: Create
fi: Luo

en: New Project
fi: Uusi Projekti

en: Project
fi: Projekti

en: Create new project
fi: Luo uusi projekti

en: Open a project
fi: Avaa projekti

en: Import file
fi: Tuo tiedosto

en: Save project
fi: Tallenna projekti

en: Save project as
fi: Tallenna projekti nimellä

en: Close the project
fi: Sulje projekti

en: General
fi: Yleinen

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Quit application
fi: Poistu sovelluksesta

en: Delete object
fi: Poista olio

en: Add  slot/column
fi: Lisää rako/sarake

en: Remove slot/column
fi: Poista rako/sarake

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: Remove row
fi: Poista rivi

en: Hi, I will show you around Cambalache
fi: Hei, tutustutaan yhdessä Cambalacheen

en: You can open a project and find recently used
fi: Voit avata projektin ja löytää viimeksi käytettyjä

en: Common actions like Undo
fi: Yleiset toiminnot, kuten Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: and Add new UI are directly accessible in the headerbar
fi: ja Lisää uusi käyttöliittymä ovat saatavilla otsikkopalkista

en: together with the main menu
fi: yhdessä päävalikon kanssa

en: Where you can create a new project
fi: Mistä voit luoda uuden projektin

en: Import UI files
fi: Tuo .ui-tiedostoja

en: Import
fi: Tuo

en: Create a project to continue
fi: Luo ensin projekti jatkaaksesi

en: Great!
fi: Hienoa!

en: This is the project workspace, where you can see and select the widgets to edit
fi: Tässä on projektin työtila, josta voit katsella, sekä valita widgettejä muokataksesi niitä

en: Project tree, with multiple UI support
fi: Projektin puunäkymä, joka tukee kerrallaan useampia .ui-tiedostoja

en: Class selector bar
fi: Luokan valintapalkki

en: And the object editor
fi: ja olioiden muokkaukseen tarkoitettu sivu

en: You can search all supported classes here
fi: Voit hakea kaikkia tuettuja luokkia täältä

en: or investigate what is in each group
fi: tai tutkia, mitä mihinkäkin ryhmään kuuluu

en: Now let's add a new UI file
fi: Lisätään uusi .ui-tiedosto

en: Good, now try to create a window
fi: Hyvä, luo nyt ikkuna (GtkWindow).

en: Excellent!
fi: Erinomaista!

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
fi: Tiesitkö, että voit tuplaklikata mihinkä vain tyhjäksi merkittyyn paikkaan luodaksesi widgettejä?

en: Try adding a grid
fi: Kokeile lisätä ruudukko (GtkGrid)

en: and a button
fi: ja nappi (GtkButton).

en: Quite easy! Isn't it?
fi: Helppoa, eikö vain!

en: If you have any question, contact us on Matrix!
fi: Jos sinulla on kysyttävää, muista ottaa yhteyttä meihin Matrixissa!

en: Contact
fi: Yhteystiedot

en: That is all for now.
    If you find Cambalache useful please consider donating
fi: Tässä kaikki tältä erää.
    Jos koet Cambalachen hyödylliseksi, harkitse lahjoituksen tekemistä!

en: Have a nice day!
fi: Hyvää päivänjatkoa!

en: Cambalache will not have access to the file for save because it is outside of your home directory. Consider using Flatseal or flatpak to give permissions to the host directory.
fi: Cambalachella ei ole tarvittavia oikeuksia tiedoston tallentamiseen, sillä tiedosto on kotihakemistosi ulkopuolella. Harkitse Flatsealin tai flatpakin käyttöä oikeuksien antamiseksi kyseiseen polkuun.

note: Bind preview
en: Hide placeholders
fi: Kätke tyhjät paikat

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Hold <alt> to create object in place
fi: Pidä <alt> pohjassa luodaksesi olion paikkaan

en: Start interactive introduction
fi: Aloita interaktiivinen tutustuminen

en: Error importing {filename}
fi: Virhe tuodessa tiedostoa {filename}

note: Translators: This will be the heading of a list of unsupported features
en: Cambalache encounter the following issues:
fi: Cambalache kohtasi seuraavia ongelmia:

note: Translators: this is the last message after the list of unsupported features
en: Your file will be saved as '{name}.cmb.ui' to avoid data loss.
fi: Tiedostosi tallennetaan nimellä '{name}.cmb.ui' data häviöiden välttämiseksi.

en: Cambalache encounter {unsupported_feature}
    Your file will be saved as '{name}.cmb.ui' to avoid data loss.
fi: Cambalache kohtasi {unsupported_feature}
    Tiedostosi tallennetaan muodossa '{name}.cmb.ui' data häviöiden välttämiseksi.

en: Which is the target Gtk version of {filename}?
fi: Mikä on tiedoston {filename} kohdeversio?

en: Unknown file type {content_type}
fi: Tuntematon tiedostotyyppi {content_type}

en: Error loading {filename}
fi: Virhe ladatessa {filename}

en: Error opening {filename}
fi: Virhe avatessa {filename}

en: Choose project to open
fi: Valitse projekti avattavaksi

en: Undo/Redo stack got corrupted
fi: Kumoamishistoria korruptoitui

en: Please try to reproduce and file an issue
     Error: {msg}
fi: Yritä toistaa virhe uudelleen ja tee virheilmoitus
    Virhe: {msg}

en: Choose a new file to save the project
fi: Valitse uusi tiedosto, johon projekti tallennetaan

en: Do you really want to remove {name}?
fi: Haluatko varmasti poistaa {name}?

en: Error deleting {name}
fi: Virhe poistaessa {filename}

en: Choose file to import
fi: Valitse tiedosto, joka tuodaan

en: Choose a file to save the project
fi: Valitse tiedosto, johon projekti tallennetaan

en: Save changes before closing?
fi: Tallenna muutokset ennen sulkemista?

en: Close without Saving
fi: Sulje tallentamatta

en: Cancel
fi: Peru

en: Save
fi: Tallenna

en: Supporters
fi: Tukijamme

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove placeholders
fi: <Ctrl>+Ins/Del lisätäksesi/poistaaksesi tyhjiä paikkoja

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove columns
    <Shift>+<Ctrl>+Ins/Del to add/remove rows
fi: <Ctrl>+Ins/Del lisätäksesi/poistaaksesi sarakkeita
    <Shift>+<Ctrl>+Ins/Del lisätäksesi/poistaaksesi rivejä

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove pages
fi: <Ctrl>+Ins/Del lisätäksesi/poistaaksesi sivuja

en: Add file
fi: Lisää tiedosto

en: Add UI
fi: Lisää ui-tiedosto

en: Add CSS
fi: Lisää CSS tiedosto

en: Add GResource
fi: Lisää GResource-tiedosto

en: Save As
fi: Tallenna Nimellä

en: Close Project
fi: Sulje Projekti

en: Interactive intro
fi: Interaktiivinen intro

en: About
fi: Tietoja

en: _Open
fi: _Avaa

en: Add new UI to project
fi: Lisää uusi ui-tiedosto projektiin

en: UI Editor
fi: Käyttöliittymämuokkain

en: CSS Editor
fi: CSS-muokkain

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: States
fi: Tilat

en: Relations
fi: Relaatiot

en: Actions
fi: Toiminnot

en: None
fi: Ei mikään

en: CSS theme
fi: CSS teema

en: Unnamed CSS {css_id}
fi: Nimeämätön CSS {css_id}

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Priority:
fi: Prioriteetti:

en: Global:
fi: Globaali:

en: This provider will be used in all UI.
fi: Tätä provideria käytetään kaikissa .ui-tiedostoissa.

en: Provider for:
fi: Provideri varten:

en: List of UI where this provider will be used
fi: Lista .ui-tiedostoista, joissa tätä provideria käytetään

en: <small>Note: CSS files need to be loaded at runtime</small>
fi: <small>Huom: CSS tiedostot tulee ladata ohjelman suorituksessa</small>

en: Unknown root tag {tag}
fi: Tuntematon root tagi {tag}

note: Translators: This text will be used in the next two string as {convert}
en: 
    Use gtk4-builder-tool first to convert file.
fi: 
    Käytä ensin työkalua gtk4-builder-tool tiedoston kääntämiseksi.

en: Can not import what looks like a {lib}-{ver} file in a {target_tk} project.{convert}
fi: Tiedostoa, joka näyttää olevan {lib}-{ver} tiedosto, ei pystytty tuomaan {target_tk} projektista.{convert}

en: Can not import a {lib}-{ver} file in a {target_tk} project.{convert}
fi: Ei pysty tuomaan {lib}-{ver} tiedostoa {target_tk} projektista.{convert}

en: Extra fragments:
fi: Lisäyksiä:

en: Unnamed GResource {id}
fi: Nimeämätön GResource {id}

en: Unprefixed resource {id}
fi: Etuliitteetön resurssi {id}

en: Unnamed file {id}
fi: Nimetön tiedosto {id}

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Add
fi: Lisää

en: * This resource file need to be compiled and loaded at runtime
fi: * Tämä resurssitiedosto pitää kääntää ja ladata ohjelman suorituksessa

en: Prefix
fi: Etuliite

en: * Files defined inside this will be available at gresource://prefix
fi: * Tiedostot, jotka on määritelty täällä, löytyvät polusta gresource://etuliite

en: file
fi: tiedosto

en: Compressed
fi: Pakattu

en: Preprocess
fi: Tulkitse

en: Clear
fi: Siivoa

en: Reorder object {name} from position {old} to {new}
fi: Järjestä olio {name} uudelleen sijainnista {old} sijaintiin {new}

en: Clear object {name} properties
fi: Siivoa olion {name} ominaisuudet

note: Translators: This is used for Template classes in the object tree
en: {name} (template)
fi: {name} (malli)

en: Add {key}
fi: Lisää {key}

en: Set {key} to {value}
fi: Aseta {key} arvoon {value}

en: Remove {key}
fi: Poista {key}

note: Widget group for container widgets like GtkBox grid
en: Layout
fi: Kokoonpano

en: Signals
fi: Signaalit

note: Label
en: Object Id
fi: Olion ID

en: Switch between object and template
fi: Vaihda olion (object) ja mallin (template) välillä

en: {type} is not derivable.
fi: {type} ei ole johdettavissa.

en: Template
fi: Malli

en: Type Name
fi: Tyypin Nimi

en: Child Type
fi: Lapsityyppi

en: This object will not be exported, it is only used to make a reference to it. It has to be exposed by your application with GtkBuilder expose_object method.
fi: Tätä oliota ei viedä, vaan sitä käytetään vain, jotta siihen saadaan referenssi. Olio pitää paljastaa sovellukselle GtkBuilder expose_object -metodin avulla.

en: This property is disabled for {type_id}
fi: Tämä ominaisuus on poistettu käytöstä tyypille {type_id}

en: {n} unsaved files
fi: {n} tallentamattomia tiedostoja

en: one unknown class '{detail}'
fi: yksi tuntematon luokka '{detail}'

en: {n} unknown classes ({detail})
fi: {n} tuntematonta luokkaa ({detail})

en: one unknown property '{detail}'
fi: yksi tuntematon ominaisuus '{detail}'

en: {n} unknown properties ({detail})
fi: {n} tuntematonta ominaisuutta ({detail})

en: one unknown signal '{detail}'
fi: yksi tuntematon signaali '{detail}'

en: {n} unknown signals ({detail})
fi: {n} tuntematonta signaalia ({detail})

en: one unknown tag '{detail}'
fi: yksi tuntematon tagi '{detail}'

en: {n} unknown tags ({detail})
fi: {n} tuntematonta tagia ({detail})

en: one unknown attribute '{detail}'
fi: yksi tuntematon attribuutti '{detail}'

en: {n} unknown attributes ({detail})
fi: {n} tuntematonta attribuuttia ({detail})

en: one missing attribute '{detail}'
fi: yksi puuttuva attribuutti '{detail}'

en: {n} missing attributes ({detail})
fi: {n} puuttuvaa attribuuttia ({detail})

en: one wrong inline object '{detail}'
fi: yksi väärä yksirivinen olio '{detail}'

en: {n} wrong inline object ({detail})
fi: {n} väärää yksirivistä olio ({detail})

en: xml:{line} unknown class '{detail}'
fi: xml:{line} tuntematon luokka '{detail}'

en: xml:{line} unknown property '{detail}'
fi: xml:{line} tuntematon ominaisuus '{detail}'

en: xml:{line} unknown signal '{detail}'
fi: xml:{line} tuntematon signaali '{detail}'

en: xml:{line} unknown tag '{detail}'
fi: xml:{line} tuntematon tagi '{detail}'

en: xml:{line} unknown attribute '{detail}'
fi: xml:{line} tuntematon attribuutti '{detail}'

en: xml:{line} missing attribute '{detail}'
fi: xml:{line} puuttuva attribuutti '{detail}'

en: xml:{line} not an inline object '{detail}'
fi: xml:{line} ei ole yksirivinen olio '{detail}'

en: Import file "{filename}"
fi: Tuo tiedosto "{filename}"

en: Import GResource "{filename}"
fi: Tuo GResource "{filename}"

en: Add UI {basename}
fi: Lisää .ui-tiedosto {basename}

en: Remove UI "{name}"
fi: Poista .ui-tiedosto "{name}"

en: Add CSS {basename}
fi: Lisää CSS {basename}

en: Remove CSS "{name}"
fi: Poista CSS "{name}"

en: Add GResource {basename}
fi: Lisää GResource {basename}

en: Add GResource prefix {prefix}
fi: Lisää GResource-etuliite {prefix}

en: Add GResource file {filename}
fi: Tuo GResource-tiedosto {filename}

en: Remove GResource "{name}"
fi: Poista GResource "{name}"

en: Add object {name}
fi: Lisää olio {name}

en: Remove object {name}
fi: Poista olio {name}

note: Translators: This refers to "properties" in object property undo/redo messages
en: property
fi: ominaisuus

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

note: Translators: This refers to accessibility properties in object property undo/redo messages
en: a11y property
fi: esteettömyys ominaisuus

note: Translators: This refers to accessibility relations in object property undo/redo messages
en: a11y relation
fi: esteettömyys relaatio

note: Translators: This refers to accessibility states in object property undo/redo messages
en: a11y state
fi: esteettömyys tila

note: Translators: This refers to accessibility actions in object property undo/redo messages
en: a11y action
fi: esteettömyys toiminto

en: Create UI {ui}
fi: Luo .ui-tiedosto {ui}

en: Remove UI {ui}
fi: Poista .ui-tiedosto {ui}

en: Update {field} of UI {ui}
fi: Päivitä {field} .ui-tiedostosta {ui}

en: Set {ui} {lib} to {version}
fi: Aseta {ui} {lib} versioon {version}

en: Remove {ui} {lib}
fi: Poista {ui} {lib}

en: Update {lib} of UI {ui} to {version}
fi: Päivitä {lib} .ui-tiedosto {ui} versioon {version}

en: Add CSS provider {css}
fi: Lisää CSS provideri {css}

en: Remove CSS provider {css}
fi: Poista CSS {css}

en: Update {field} of CSS provider {css}
fi: Päivitä {field} CSS providerista {css}

en: Add {ui} to CSS provider {css}
fi: Lisää {ui} CSS provideriin {css}

en: Remove {ui} from CSS provider {css}
fi: Poista {ui} CSS providerista {css}

en: Create object {obj}
fi: Luo olio {obj}

en: Remove object {obj}
fi: Poista olio {obj}

en: Update {field} of object {obj}
fi: Päivitä {field} oliosta {obj}

note: Translators: This text is used for object properties undo/redo messages prop_type could be "property", "a11y property", "a11y relation", "a11y state" or "a11y action"
en: Set {obj} {prop} {prop_type} to {value}
fi: Aseta {obj} {prop} {prop_type} arvoon {value}

en: Unset {obj} {prop} {prop_type}
fi: Poista {obj} {prop} {prop_type}

en: Update {obj} {prop} {prop_type} to {value}
fi: Päivitä {obj} {prop} {prop_type} arvoon {value}

en: Set {obj} {prop} layout property to {value}
fi: Aseta {obj} {prop} kokoonpano-ominaisuus arvoon {value}

en: Unset {obj} {prop} layout property
fi: Poista {obj} {prop} kokoonpano-ominaisuus

en: Update {obj} {prop} layout property to {value}
fi: Päivitä {obj} {prop} kokoonpano-ominaisuus arvoon {value}

en: Add {signal} signal to {obj}
fi: Lisää {signal} signaali oliolle {obj}

en: Remove {signal} signal from {obj}
fi: Poista {signal} signaali oliosta {obj}

en: Update {signal} signal of {obj}
fi: Päivitä {signal} signaali oliosta {obj}

en: Add {data}={value} to {obj}
fi: Lisää {data}={value} olioon {obj}

en: Remove {data}={value} from {obj}
fi: Poista {data}={value} oliosta {obj}

en: Update {data} of {obj} to {value}
fi: Päivitä {data} oliosta {obj} arvoon {value}

en: Paste clipboard to {name}
fi: Liitä leikepöydältä olioon {name}

en: Cut object {name}
fi: Leikka olio {name}

en: Cut {n_objects} object
fi: Leikkaa {n_objects} oliota

en: Add {type_id} parent to {name}
fi: Lisää {type_id} isä oliolle {name}

en: Remove parent of {name}
fi: Poista {name} olion isä

en: Warning: GFile uri needs to be absolute for Gtk < 4.16
fi: Varoitus: GFile uri pitää olla absoluuttinen Gtk < 4.16

en: Signal
fi: Signaali

en: Handler
fi: Käsittelijä

en: Swap
fi: Vaihda

en: After
fi: Jälkeen

en: Move {name} to {target}
fi: Siirrä {name} kohteeseen {target}

en: Move {name} before {target}
fi: Siirrä {name} kohteen {target} eteen

en: Move {name} after {target}
fi: Siirrä {name} kohteen {target} jälkeen

en: Move {name} as toplevel
fi: Siirrä {name} ylimmälle tasolle

note: Widget group for toplevels/windows
en: Toplevel
fi: Ylin taso

note: Widget group for  control widget like buttons, entries
en: Control
fi: Hallinta

note: Widget group for display widgets (label, image)
en: Display
fi: Näyttö

note: Widget group for model objects (ListStore, TextBuffer)
en: Model
fi: Malli

en: Others
fi: Muut

en: Unnamed {ui_id}
fi: Nimeämätön {ui_id}

en: Requires
fi: Vaatii

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeus:

en: Authors:
fi: Tekijät:

en: Domain:
fi: Käännös-suku:

en: <translation domain>
fi: <käännös-suku>

en: Template:
fi: Malli:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Restart workspace
fi: Käynnistä työtila uudelleen

en: Inspect UI definition
fi: Tarkastele .ui-tiedoston määritelmää

en: Workspace process error
    Stopping auto restart
fi: Työtilan prosessointi virhe
    Lakkautetaan automaattinen käynnistys

en: Project View
fi: Projektinäkymä

en: UI Definition
fi: Määritelmä .ui-tiedostolle

en: undefined
fi: ei määritelty

en: true
fi: tosi

en: false
fi: epätosi

en: Select filename
fi: Valitse tiedostonimi

en: Select File
fi: Valitse Tiedosto

note: Add filters
en: Only standard
fi: Vain standardi

en: Only symbolic
fi: Vain symbolinen

en: Move {name} to {property}
fi: Siirrä {name} ominaisuuteen {property}

en: Clear property
fi: Siivoa ominaisuus

en: Add inline object
fi: Lisää yksirivinen olio

en: Select Image
fi: Valitse Kuva

en: <b>Translation</b>
fi: <b>Käännös</b>

en: Text:
fi: Teksti:

en: translatable
fi: käännettävissä

en: Translation context:
fi: Käännöksen konteksti:

en: Comments for translators:
fi: Kommentit kääntäjille

en: All
fi: Kaikki

en: Animations
fi: Animaatiot

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Devices
fi: Laitteet

en: Emblems
fi: Emblemit

en: Emotes
fi: Hymiöt

en: International
fi: Kansainvälinen

en: MIME Types
fi: MIME-tyypit

en: Places
fi: Paikat

en: Status
fi: Tila

en: UI Maker
fi: Käyttöliittymän Teko-ohjelma

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: UI Maker;GUI designer;user interface;ui builder;
fi: Käyttöliittymän Teko-ohjelma;GUI suunnitteluohjelma;käyttöliittymäkehitin;

en: Create GTK 4 user interfaces
fi: Luo GTK 4 käyttöliittymiä

en: Add GResource support
fi: Lisätty GResource tuki

en: Add internal children support
fi: Lisätty sisäisten lasten tuki

en: New project format
fi: Uuden projektin formaatti

en: Save directly to .ui files
fi: Tallenna suoraan .ui-tiedostoihin

en: Show directory structure in navigation
fi: Näytetään polkurakenne navigointivalikossa

en: Unified import dialog for all file types
fi: Yhdistetty valintaikkuna kaikkien tiedostotyyppien tuontiin

en: Accessibility Release!
fi: Esteettömyys julkaisu!

en: Gtk 4 and Gtk 3 accessibility support
fi: GTK 3- ja GTK 4 -esteettömyystuki

en: Support property subclass override defaults
fi: Tue ominaisuuksien alaluokan ylikirjoittamista oletukselta

en: AdwDialog placeholder support
fi: AdwDialog paikanpidikkeen tuki

en: Improved object description in hierarchy
fi: Paranneltu olion kuvauksia hierarkiassa

en: Lots of bug fixes and minor UI improvements
fi: Paljon vikakorjauksia ja pieniä .ui-tiedoston parannuksia

en: Adwaita + Casilda Release!
fi: Adwaita + Casilda julkaisu!

en: Basic port to Adwaita
fi: Perusporttaus Adwaitaan

en: Use Casilda compositor widget for workspace
fi: Käytetään Casilda kompositori widgettiä työtilassa

en: Update widget catalogs to SDK 47
fi: Päivitetty widgetti katalogit SDK 47

en: Improved Drag&Drop support
fi: Paranneltu Raahaa&amp;Pudota tukea

en: Improve workspace performance
fi: Parannelty työtilan suorituskykyä

en: Enable workspace animations
fi: Työtilan animaatiot

en: Fix window ordering
fi: Korjattu ikkunoiden järjestelyä

en: Support new desktop dark style
fi: Tue uutta työpöydän tummaa tyyliä

en: Support 3rd party libraries
fi: Tue kolmannen osapuolen kirjastoja

en: Streamline headerbar
fi: Yhtenäistä otsikkopalkkia

en: Many thanks to emersion, kennylevinsen, vyivel and the wlroots community for their support and awesome project
fi: Paljon kiitoksia käyttäjille emersion, kennylevinsen, vyivel ja koko wlroots yhteisölle heidän tuestaan sekä mahtavasta projektista

en: Gtk 4 port
fi: GTK 4 portti

en: Migrate main application to Gtk 4
fi: Pääsovelluksen muuttaminen GTK 4 pohjalle

en: Update widget catalogs to SDK 46
fi: Päivitetty widgetti katalogit SDK 46

en: Add support for child custom fragments
fi: Lisätty tuki lasten mukautetuille kappaleille

en: Add add parent context menu action
fi: Lisätty isännän konteksti valikon toiminto

en: Mark AdwSplitButton.dropdown-tooltip translatable. (Danial Behzadi)
fi: Merkitty AdwSplitButton.dropdown-tooltip käännettäväksi. (Danial Behzadi)

en: GNOME 45 Release!
fi: GNOME 45 julkaisu!

en: Bump SDK dependency to SDK 45
fi: Nostettu SDK riippuvuus SDK 45

en: Add support for types and properties added in SDK 45
fi: Lisätty tuki tyypeille ja ominaisuuksille SDK 45

en: Marked various missing translatable properties
fi: Merkitty useita puuttuvia käännettäviä ominaisuuksia

en: GMenu release!
fi: GMenu julkaisu!

en: Add GMenu support
fi: Lisätty GMenu tuki

en: Add UI requirements edit support
fi: Lisätty tuki .ui-tiedoston vaatimusten muokkaukseen

en: Add Swedish translation. Anders Jonsson
fi: Lisätty ruotsin käännös. Anders Jonsson

en: Updated Italian translation. Lorenzo Capalbo
fi: Pävitetty italian käännös. Lorenzo Capalbo

en: Show deprecated and not available warnings for Objects, properties and signals
fi: Näytetään vanhentuneet ja ei saatavilla -varoitukset olioihin, ominaisuuksiin ja signaaleihin

en: Output minimum required library version instead of latest one
fi: Annetaan minimi kirjastoversio viimeisimmän sijaan

en: Fix output for templates with inline object properties
fi: Korjattu ulostuloa malleille, joissa on yksirivisiä olion ominaisuuksia

en: Various optimizations and bug fixes
fi: Useita optimointeja ja vikojen korjauksia

en: Bump test coverage to 66%
fi: 66% testaus kattavuus

en: New Features release!
fi: Uusien Toimintojen julkaisu!

en: User Templates: use your templates anywhere in your project
fi: Käyttäjän Mallit: käytä mallejasi missä vain projektia

en: Workspace CSS support: see your CSS changes live
fi: Työtilan CSS Tuki: näe CSS muutokset livenä

en: GtkBuildable Custom Tags: support for styles, items, etc
fi: GtkBuildable Mukautetut Tagit: tuki tyyleille, asioille, yms.

en: Property Bindings: bind your property to any source property
fi: Ominaisuus Sidokset: sido tekemäsi ominaisuus mihinkä vain lähdeominaisuuteen

en: XML Fragments: add any xml to any object or UI as a fallback
fi: XML Fragmentointi: lisää mikä vain XML mihinkä vain olioon tai .ui-tiedostoon

en: Preview mode: hide placeholders in workspace
fi: Katselutila: kätke tyhjät paikat työtilassa

en: WebKit support: new widget catalog available
fi: WebKit tuki: uusi widgetti katalogi saatavilla

en: External objects references support
fi: Ulkoisten olioiden referenssituki

en: Add support for GdkPixbuf, GListModel and GListStore types
fi: Lisätty tuki GdkPixbuf, GListModel ja GListStore tyypeille

en: Add missing child type attributes to Gtk4 GtkActionBar (B. Teeuwen)
fi: Lisätty puuttuvien lapsityyppien attribuutit GTK 4 GtkActionBar widgettiin (B. Teeuwen)

en: Added French Translation (rene-coty)
fi: Lisätty ranskan käännös (rene-coty)

en: 3rd party libs release!
fi: Kolmannen osapuolen kirjastojen julkaisu!

en: Add Adwaita and Handy library support
fi: Lisätty tuki Adwaita sekä Handy kirjastoille

en: Add inline object properties support (only Gtk 4)
fi: Lisätty tuki yksirivisten olioiden ominaisuuksille (vain GTK 4)

en: Add special child type support (GtkWindow title widget)
fi: Lisätty lapsityyppien tuki (GtkWindow otsikko widgetti)

en: Improve clipboard functionality
fi: Parannelty leikepöydän toiminnallisuutta

en: Add support for reordering children position
fi: Lisätty tuki lasten paikkojen uudelleen järjestämiselle

en: Add/Improve worspace support for GtkMenu, GtkNotebook, GtkPopover, GtkStack, GtkAssistant, GtkListBox, GtkMenuItem and GtkCenterBox
fi: Lisätty/Parannettu työtilan tukea widgeteille GtkMenu, GtkNotebook, GtkPopover, GtkStack, GtkAssistant, GtkListBox, GtkMenuItem ja GtkCenterBox

en: New property editors for icon name and color properties
fi: Uusi ominaisuuksien muokkaja kuvakkeille ja väriominaisuuksille

en: Add support for GdkPixbuf, Pango, Gio, Gdk and Gsk flags/enums types
fi: Lisätty tuki GdkPixbuf, Pango, Gio, Gdk ja Gsk lipuke/enum tyypeille

en: Add Ukrainian translation (Volodymyr M. Lisivka)
fi: Lisättu ukrainan käännös (Volodymyr M. Lisivka)

en: Add Italian translation (capaz)
fi: Lisätty italian käännös (capaz)

en: Add Dutch translation (Gert)
fi: Lisätty hollannin käännös (Gert)

en: UX improvements Release!
fi: Parannuksia käyttökokemukseen!

en: New Type chooser bar
fi: Uusi tyypin valintapalkki

en: Workspace placeholder support
fi: Työtilan paikanpidikkeen tuki

en: Translatable properties support (Philipp Unger)
fi: Käännettävien ominaisuuksien tuki (Philipp Unger)

en: Clipboard actions support (Copy, Paste, Cut)
fi: Leikepöydön toimintojen tukeminen (Kopioi, Liitä, Leikkaa)

en: Better unsupported features report
fi: Parempi ei-tuettujen ominaisuuksien ilmoitus

en: New Matrix channel #cambalache:gnome.org
fi: Uusi Matrix huone #cambalache:gnome.org

en: You can now also support Cambalache on Liberapay
fi: Voit myös tukea Cambalachea Liberapayssa (https://liberapay.com/xjuan)

en: New translations release!
fi: Uusia käännöksiä!

en: Add Czech translation. Vojtěch Perník
fi: Lisätty tšekin käännös. Vojtěch Perník

en: Add German translation. PhilProg
fi: Lisätty saksan käännös. PhilProg

en: Add x-cambalache mimetype with icon
fi: Lisätty x-cambalache MIME-tyyppi kuvakkeella

en: First public release!
fi: Ensimmäinen julkinen julkaisu!

en: Suport for both Gtk 3 and 4 versions
fi: Tuki sekä GTK 3- että GTK 4 -versioille

en: Import and export multiple UI at once
fi: Tuo ja vie useita .ui-tiedostoja kerralla

en: Support plain (no custom tags) GtkBuilder features
fi: Tuki tavallisille (ei mukautetuille tageille) GtkBuilder ominaisuuksille

en: Undo / Redo stack
fi: Kumoamishistoria

en: LGPL version 2.1
fi: LGPL versio 2.1

en: Cambalache start window
fi: Cambalachen aloitusikkuna

en: Cambalache new project page
fi: Cambalache uusi projektisivu

en: Cambalache workspace
fi: Cambalache työtila

en: GTK widget factory
fi: GTK widgetti tehdas

en: GUI Designer
fi: Graafisen käyttöliittymän suunnitteluohjelma

en: user interface
fi: käyttöliittymä

en: UI Builder
fi: Käyttöliittymän Kehitin
