Cambalache - en to sv translation catalogue (476 entries)

en: Print version
sv: Skriv ut version

en: Deprecated: Export project
sv: Föråldrad: Exportera projekt

en: Select which files:
sv: Välj vilka filer:

en: 
    • Liberapay is a recurrent donations platform
    
    • Run by a non-profit organization
    
    • Source code is public
    
    • No commission fee
    
    • ~5% payment processing fee
sv: 
    • Liberapay är en plattform för återkommande donationer
    
    • Driftas av en ideell organisation
    
    • Källkoden är öppen
    
    • Ingen kommissionsavgift
    
    • ~5% hanteringsavgift på betalningar

en: Donate
sv: Donera

en: 
    • Patreon is a membership platform for creators
    
    • Run by private company
    
    • No source code available
    
    • ~8% commission fee
    
    • ~8% payment processing fee
sv: 
    • Patreon är en medlemskapsplattform för skapare
    
    • Driftas av ett privat företag
    
    • Ingen källkod tillgänglig
    
    • ~8% kommissionsavgift
    
    • ~8% hanteringsavgift på betalningar

en: Help us continue developing
sv: Hjälp oss fortsätta utveckla

en: Data Model
sv: Datamodell

en: Workspace
sv: Arbetsyta

en: Catalogs
sv: Kataloger

en: Object Editor
sv: Objektredigerare

en: File name already exists, choose a different name.
sv: Filnamnet finns redan, välj ett annat namn.

en: Select project location
sv: Välj projektplats

en: Project Name
sv: Projektnamn

en: UI Filename
sv: UI-filnamn

en: Location
sv: Plats

en: Toolkit Target
sv: Målverktygslåda

en: Old stable version
sv: Gammal stabil version

en: Recommended for new projects
sv: Rekommenderas för nya projekt

en: Create
sv: Skapa

en: New Project
sv: Nytt projekt

en: Project
sv: Projekt

en: Create new project
sv: Skapa nytt projekt

en: Open a project
sv: Öppna ett projekt

en: Import file
sv: Importera fil

en: Save project
sv: Spara projekt

en: Save project as
sv: Spara projekt som

en: Close the project
sv: Stäng projektet

en: General
sv: Allmänt

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Quit application
sv: Avsluta programmet

en: Delete object
sv: Ta bort objekt

en: Add  slot/column
sv: Lägg till fack/kolumn

en: Remove slot/column
sv: Ta bort fack/kolumn

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Remove row
sv: Ta bort rad

en: Hi, I will show you around Cambalache
sv: Hej, jag kommer visa dig runt i Cambalache

en: You can open a project and find recently used
sv: Du kan öppna ett projekt och hitta senast använda

en: Common actions like Undo
sv: Vanliga åtgärder som Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: and Add new UI are directly accessible in the headerbar
sv: och Lägg till nytt UI finns direkt åtkomliga i rubrikraden

en: together with the main menu
sv: tillsammans med huvudmenyn

en: Where you can create a new project
sv: där du kan skapa ett nytt projekt

en: Import UI files
sv: Importera UI-filer

en: Import
sv: Importera

en: Create a project to continue
sv: Skapa ett projekt för att fortsätta

en: Great!
sv: Perfekt!

en: This is the project workspace, where you can see and select the widgets to edit
sv: Detta är projektarbetsytan, där du kan se och välja komponenterna att redigera

en: Project tree, with multiple UI support
sv: Projektträd med stöd för flera användargränssnitt

en: Class selector bar
sv: Klassvalsrad

en: And the object editor
sv: och objektredigeraren

en: You can search all supported classes here
sv: Här kan du söka alla klasser som stöds

en: or investigate what is in each group
sv: eller undersöka vad som finns i varje grupp

en: Now let's add a new UI file
sv: Låt oss nu lägga till en ny UI-fil

en: Good, now try to create a window
sv: Bra, försök nu skapa ett fönster

en: Excellent!
sv: Utmärkt!

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
sv: Visste du förresten att du kan dubbelklicka på en platshållare för att skapa komponenter?

en: Try adding a grid
sv: Prova att lägga till ett rutnät

en: and a button
sv: och en knapp

en: Quite easy! Isn't it?
sv: Ganska enkelt! Eller hur?

en: If you have any question, contact us on Matrix!
sv: Kontakta oss på Matrix om du har frågor!

en: Contact
sv: Kontakt

en: That is all for now.
    If you find Cambalache useful please consider donating
sv: Det var allt för tillfället.
    Donera gärna om du har nytta av Cambalache

en: Have a nice day!
sv: Ha det så bra!

en: Cambalache will not have access to the file for save because it is outside of your home directory. Consider using Flatseal or flatpak to give permissions to the host directory.
sv: Cambalache kommer inte ha åtkomst till filen för sparning eftersom den är utanför din hemkatalog. Överväg att använda Flatseal eller flatpak för att ge rättigheter till värdkatalogen.

note: Bind preview
en: Hide placeholders
sv: Dölj platshållare

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Hold <alt> to create object in place
sv: Håll ner <alt> för att skapa objekt på plats

en: Start interactive introduction
sv: Starta interaktiv introduktion

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Close
sv: Stäng

en: Error importing {filename}
sv: Fel vid import av {filename}

note: Translators: This will be the heading of a list of unsupported features
en: Cambalache encounter the following issues:
sv: Cambalache stötte på följande problem:

note: Translators: this is the last message after the list of unsupported features
en: Your file will be saved as '{name}.cmb.ui' to avoid data loss.
sv: Din fil kommer sparas som ”{name}.cmb.ui” för att förhindra dataförlust.

en: Cambalache encounter {unsupported_feature}
    Your file will be saved as '{name}.cmb.ui' to avoid data loss.
sv: Cambalache stötte på {unsupported_feature}
    Din fil kommer sparas som ”{name}.cmb.ui” för att undvika dataförlust.

en: Exception importing {filename}
sv: Undantag vid import av {filename}

en: Which is the target Gtk version of {filename}?
sv: Vilken är Gtk-målversionen för {filename}?

en: Unknown file type {content_type}
sv: Okänd filtyp {content_type}

en: Error loading {filename}
sv: Fel vid inläsning av {filename}

en: Error opening {filename}
sv: Fel vid öppnande av {filename}

en: Choose project to open
sv: Välj projekt att öppna

en: Undo/Redo stack got corrupted
sv: Ångra/gör om-stack blev trasig

en: Please try to reproduce and file an issue
     Error: {msg}
sv: Försök upprepa felet och skriv en felrapport
     Fel: {msg}

en: Choose a new file to save the project
sv: Välj en ny fil att spara projektet i

en: Do you really want to remove {name}?
sv: Vill du verkligen ta bort {name}?

en: Error deleting {name}
sv: Fel vid borttagning av {name}

en: Choose file to import
sv: Välj fil att importera

en: Loading directory contents
sv: Läser in kataloginnehåll

en: Import {n} directory "{dirpath}"
sv: Importera {n} från katalogen ”{dirpath}”

en: {errors} files out of {n} had errors while loading
sv: {errors} filer av {n} hade fel vid inläsning

en: Error importing directory {basename}
sv: Fel vid import av katalogen {basename}

en: Imported {n} files
sv: Importerade {n} filer

en: Choose directory to import
sv: Välj katalog att importera

en: Import directory
sv: Importera katalog

en: Error saving project
sv: Fel då projekt skulle sparas

en: blueprintcompiler encounter the following error: | blueprintcompiler encounter the following errors:
sv[0]: blueprint-kompilatorn stötte på följande problem:
sv[1]: blueprint-kompilatorn stötte på följande problem:

en: Choose a file to save the project
sv: Välj en fil att spara projektet i

en: Save changes before closing?
sv: Spara ändringarna innan stängning?

en: Close without Saving
sv: Stäng utan att spara

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Save
sv: Spara

en: Supporters
sv: Supportrar

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove placeholders
sv: <Ctrl>+Ins/Del för att lägga till/ta bort platshållare

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove columns
    <Shift>+<Ctrl>+Ins/Del to add/remove rows
sv: <Ctrl>+Ins/Del för att lägga till/ta bort kolumner
    <Shift>+<Ctrl>+Ins/Del för att lägga till/ta bort rader

en: <Ctrl>+Ins/Del to add/remove pages
sv: <Ctrl>+Ins/Del för att lägga till/ta bort sidor

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: Add UI
sv: Lägg till UI

en: Add CSS
sv: Lägg till CSS

en: Add GResource
sv: Lägg till GResource

en: Settings
sv: Inställningar

en: Save As
sv: Spara som

en: Close Project
sv: Stäng projekt

en: Interactive intro
sv: Interaktiv introduktion

en: About
sv: Om

en: Recent Projects
sv: Senaste projekt

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Edit project settings
sv: Redigera projektinställningar

en: Add new UI to project
sv: Lägg till ett nytt användargränssnitt till projekt

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: UI Editor
sv: UI-redigerare

en: CSS Editor
sv: CSS-redigerare

en: Properties
sv: Egenskaper

en: States
sv: Tillstånd

en: Relations
sv: Relationer

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Type
sv: Typ

en: Object
sv: Objekt

en: <expression object>
sv: <uttrycksobjekt>

en: None
sv: Inget

en: Source
sv: Källa

en: Property
sv: Egenskap

en: Flags
sv: Flaggor

en: <b>Gtk Expression</b>
sv: <b>Gtk-uttryck</b>

en: <b>Property Binding</b>
sv: <b>Egenskapsbindning</b>

en: CSS theme
sv: CSS-tema

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Delete
sv: Ta bort

en: Add object here
sv: Lägg till objekt här

en: Add object as toplevel
sv: Lägg till objekt som toppnivå

en: Remove parent
sv: Ta bort förälder

en: Add parent
sv: Lägg till förälder

en: Clear Properties
sv: Rensa egenskaper

en: Read Documentation
sv: Läs dokumentation

en: Unnamed CSS {css_id}
sv: Namnlös CSS {css_id}

note: Translators: GTK_STYLE_PROVIDER_PRIORITY_FALLBACK
en: Fallback (1)
sv: Reserv (1)

note: Translators: GTK_STYLE_PROVIDER_PRIORITY_THEME
en: Theme (200)
sv: Tema (200)

note: Translators: GTK_STYLE_PROVIDER_PRIORITY_SETTINGS
en: Settings (400)
sv: Inställningar (400)

note: Translators: GTK_STYLE_PROVIDER_PRIORITY_APPLICATION
en: Application (600)
sv: Program (600)

note: Translators: GTK_STYLE_PROVIDER_PRIORITY_USER
en: User (800)
sv: Användare (800)

note: Translators: label for custom GtkStyleProvider priority
en: Custom
sv: Anpassad

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: This provider will be used in all UI.
sv: Denna leverantör kommer användas för allt UI.

en: Provider for:
sv: Leverantör för:

en: List of UI where this provider will be used
sv: Lista på UI där denna leverantör kommer användas

en: <small>Note: CSS files need to be loaded at runtime</small>
sv: <small>Observera: CSS-filer behöver läsas in vid körning</small>

en: Unknown root tag {tag}
sv: Okänd rottagg {tag}

note: Translators: This text will be used in the next two string as {convert}
en: 
    Use gtk4-builder-tool first to convert file.
sv: 
    Använd gtk4-builder-tool först för att konvertera fil.

en: Can not import what looks like a {lib}-{ver} file in a {target_tk} project.{convert}
sv: Kan inte importera vad som ser ut som en {lib}-{ver}-fil i ett {target_tk}-projekt.{convert}

en: Can not import a {lib}-{ver} file in a {target_tk} project.{convert}
sv: Kan inte importera en {lib}-{ver}-fil i ett {target_tk}-projekt.{convert}

en: <b>File Has Changed on Disk</b>
    <small>The file has been modified by another application.</small>
sv: <b>Filen har ändrats på disk</b>
    <small>Filen har ändrats av ett annat program.</small>

en: Discard Changes and Reload
sv: Förkasta ändringar och läs in på nytt

en: <b>File Not Found</b>
    <small>The file does not exists.</small>
sv: <b>Filen hittades inte</b>
    <small>Filen finns inte.</small>

en: Remove
sv: Ta bort

en: <b>File Deleted</b>
    <small>The file has been deleted by another application.</small>
sv: <b>Filen har tagits bort</b>
    <small>Filen har tagits bort av ett annat program.</small>

en: <b>File Renamed</b>
    <small>The file has been renamed to {filename} by another application.</small>
sv: <b>Filen har bytt namn</b>
    <small>Filen har fått sitt namn ändrat till {filename} av ett annat program.</small>

en: Update
sv: Uppdatera

en: Extra fragments:
sv: Extra fragment:

en: Child fragments:
sv: Barnfragment:

en: Unnamed GResource {id}
sv: Namnlös GResource {id}

en: Unprefixed resource {id}
sv: Prefixlös resurs {id}

en: Unnamed file {id}
sv: Namnlös fil {id}

en: Filename
sv: Filnamn

en: Add
sv: Lägg till

en: * This resource file need to be compiled and loaded at runtime
sv: * Denna resursfil behöver kompileras och läsas in vid körning

en: * Files defined inside this will be available at gresource://prefix
sv: * Filer definierade inuti detta kommer finnas tillgängliga på gresource://prefix

en: file
sv: fil

en: Compressed
sv: Komprimerad

en: Preprocess
sv: Förbehandling

en: Clear
sv: Rensa

en: File Has Changed on Disk
sv: Filen har ändrats på disk

en: File Not Found
sv: Filen hittades inte

en: File Deleted
sv: Filen borttagen

en: File renamed to {new_filename}
sv: Bytte namn på filen till {new_filename}

en: Remove {key} from {name}
sv: Ta bort {key} från {name}

en: Reorder object {name} from position {old} to {new}
sv: Ändra ordning på objekt {name} från position {old} till {new}

en: Clear object {name} properties
sv: Rensa {name}-egenskaper för objekt

note: Translators: This is used for Template classes in the object tree
en: {name} (template)
sv: {name} (mall)

en: Add {key}
sv: Lägg till {key}

en: Set {key} to {value}
sv: Sätt {key} till {value}

en: Remove {key}
sv: Ta bort {key}

en: Signals
sv: Signaler

note: Label
en: Object Id
sv: Objekt-ID

en: Switch between object and template
sv: Växla mellan objekt och mall

en: {type} is not derivable.
sv: {type} kan inte härledas.

en: Template
sv: Mall

en: Type Name
sv: Typnamn

en: Parent Class
sv: Föräldraklass

en: Child Type
sv: Barntyp

en: This object will not be exported, it is only used to make a reference to it. It has to be exposed by your application with GtkBuilder expose_object method.
sv: Detta objekt kommer inte exporteras, det används bara för att göra en referens till det. Det måste exponeras av ditt program med GtkBuilders expose_object-metod.

en: This property is disabled for {type_id}
sv: Denna egenskap är inaktiverad för {type_id}

en: {n} unsaved files
sv: {n} osparade filer

en: <small>• Closes on {date}</small>
sv: <small>• Stängs {date}</small>

en: <small>• Closed on {date}</small>
sv: <small>• Stängd {date}</small>

en: <small>• {total} vote</small>
sv: <small>• {total} röst(er)</small>

en: Either target_tk or filename are required
sv: Antingen target_tk eller filename krävs

en: content tag is missing
sv: innehållstagg saknas

en: Can not load a {target} target in {project_target} project.
sv: Kan inte läsa in ett {target}-mål i ett {project_target}-projekt.

en: File format {version} is not supported by this release,
    please update to a newer version to open this file.
sv: Filformat {version} stöds inte av denna utgåva,
    uppdatera till en nyare version för att öppna denna fil.

en: Project format {version} is not supported, Open/save with Cambalache 0.96.0 to migrate to the new format.
sv: Projektformat {version} stöds inte, Öppna/spara med Cambalache 0.96.0 för att migrera till det nya formatet.

en: Error parsing dependency {library}
sv: Fel vid tolkning av beroendet {library}

en: Unknown dependencies found {depends}
sv: Okända beroenden hittades {depends}

en: Unknown tag {tag} in project file.
sv: Okänd tagg {tag} i projektfil.

en: Could not load project because of dependency cycle
sv: Kunde inte läsa in projekt på grund av beroendecykel

en: one unknown class '{detail}'
sv: en okänd klass ”{detail}”

en: {n} unknown classes ({detail})
sv: {n} okända klasser ({detail})

en: one unknown property '{detail}'
sv: en okänd egenskap ”{detail}”

en: {n} unknown properties ({detail})
sv: {n} okända egenskaper ({detail})

en: one unknown signal '{detail}'
sv: en okänd signal ”{detail}”

en: {n} unknown signals ({detail})
sv: {n} okända signaler ({detail})

en: one unknown tag '{detail}'
sv: en okänd tagg ”{detail}”

en: {n} unknown tags ({detail})
sv: {n} okända taggar ({detail})

en: one unknown attribute '{detail}'
sv: ett okänt attribut ”{detail}”

en: {n} unknown attributes ({detail})
sv: {n} okända attribut ({detail})

en: one missing attribute '{detail}'
sv: ett saknat attribut ”{detail}”

en: {n} missing attributes ({detail})
sv: {n} saknade attribut ({detail})

en: one wrong inline object '{detail}'
sv: ett felaktigt inline-objekt ”{detail}”

en: {n} wrong inline object ({detail})
sv: {n} felaktiga inline-objekt ({detail})

en: a missing parent attribute for template '{detail}'
sv: ett saknat föräldraattribut för mallen ”{detail}”

en: {n} missing parent attributes for the following templates ({detail})
sv: {n} saknade föräldraattribut för följande mallar ({detail})

en: xml:{line} unknown class '{detail}'
sv: xml:{line} okänd klass ”{detail}”

en: xml:{line} unknown property '{detail}'
sv: xml:{line} okänd egenskap ”{detail}”

en: xml:{line} unknown signal '{detail}'
sv: xml:{line} okänd signal ”{detail}”

en: xml:{line} unknown tag '{detail}'
sv: xml:{line} okänd tagg ”{detail}”

en: xml:{line} unknown attribute '{detail}'
sv: xml:{line} okänt attribut ”{detail}”

en: xml:{line} missing attribute '{detail}'
sv: xml:{line} saknat attribut ”{detail}”

en: xml:{line} not an inline object '{detail}'
sv: xml:{line} inte ett inline-objekt ”{detail}”

en: xml:{line} missing template parent attribute '{detail}'
sv: xml:{line} saknat föräldramallattribut ”{detail}”

en: Import file "{filename}"
sv: Importera fil ”{filename}”

en: Import GResource "{filename}"
sv: Importera GResource ”{filename}”

en: Add UI {basename}
sv: Lägg till UI {basename}

en: Remove UI "{name}"
sv: Ta bort UI ”{name}”

en: Add CSS {basename}
sv: Lägg till CSS {basename}

en: Remove CSS "{name}"
sv: Ta bort CSS ”{name}”

en: Add GResource {basename}
sv: Lägg till GResource {basename}

en: Add GResource prefix {prefix}
sv: Lägg till GResource-prefix {prefix}

en: Add GResource file {filename}
sv: Lägg till GResource-fil {filename}

en: Remove GResource "{name}"
sv: Ta bort GResource ”{name}”

en: Add object {name}
sv: Lägg till objekt {name}

en: Internal objects can not be removed
sv: Interna objekt kan inte tas bort

en: Remove object {name}
sv: Ta bort objekt {name}

en: Remove objects from {library}
sv: Ta bort objekt från {library}

note: Translators: This refers to "properties" in object property undo/redo messages
en: property
sv: egenskap

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

note: Translators: This refers to accessibility properties in object property undo/redo messages
en: a11y property
sv: a11y-egenskap

note: Translators: This refers to accessibility relations in object property undo/redo messages
en: a11y relation
sv: a11y-relation

note: Translators: This refers to accessibility states in object property undo/redo messages
en: a11y state
sv: a11y-tillstånd

note: Translators: This refers to accessibility actions in object property undo/redo messages
en: a11y action
sv: a11y-åtgärd

en: Create UI {ui}
sv: Skapa UI {ui}

en: Remove UI {ui}
sv: Ta bort UI {ui}

en: Update {field} of UI {ui}
sv: Uppdatera {field} för UI {ui}

en: Set {ui} {lib} to {version}
sv: Sätt {ui} {lib} till {version}

en: Remove {ui} {lib}
sv: Ta bort {ui} {lib}

en: Update {lib} of UI {ui} to {version}
sv: Uppdatera {lib} för UI {ui} till {version}

en: Add CSS provider {css}
sv: Lägg till CSS-leverantör {css}

en: Remove CSS provider {css}
sv: Ta bort CSS-leverantör {css}

en: Update {field} of CSS provider {css}
sv: Uppdatera {field} för CSS-leverantör {css}

en: Add {ui} to CSS provider {css}
sv: Lägg till {ui} till CSS-leverantör {css}

en: Remove {ui} from CSS provider {css}
sv: Ta bort {ui} från CSS-leverantör {css}

en: Create object {obj}
sv: Skapa objekt {obj}

en: Remove object {obj}
sv: Ta bort objekt {obj}

en: Update {field} of object {obj}
sv: Uppdatera {field} för objekt {obj}

note: Translators: This text is used for object properties undo/redo messages prop_type could be "property", "a11y property", "a11y relation", "a11y state" or "a11y action"
en: Set {obj} {prop} {prop_type} to {value}
sv: Sätt {prop_type} {prop} för {obj} till {value}

en: Unset {obj} {prop} {prop_type}
sv: Töm {prop_type} {prop} för {obj}

en: Update {obj} {prop} {prop_type} to {value}
sv: Uppdatera {prop_type} {prop} för {obj} till {value}

en: Set {obj} {prop} layout property to {value}
sv: Sätt layoutegenskap {prop} för {obj} till {value}

en: Unset {obj} {prop} layout property
sv: Töm layoutegenskap {prop} för {obj}

en: Update {obj} {prop} layout property to {value}
sv: Uppdatera layoutegenskap {prop} för {obj} till {value}

en: Add {signal} signal to {obj}
sv: Lägg till signalen {signal} till {obj}

en: Remove {signal} signal from {obj}
sv: Ta bort signalen {signal} från {obj}

en: Update {signal} signal of {obj}
sv: Uppdatera signalen {signal} för {obj}

en: Add {data}={value} to {obj}
sv: Lägg till {data}={value} till {obj}

en: Remove {data}={value} from {obj}
sv: Ta bort {data}={value} från {obj}

en: Update {data} of {obj} to {value}
sv: Uppdatera {data} för {obj} till {value}

en: Paste clipboard to {name}
sv: Klistra in urklipp till {name}

en: Cut object {name}
sv: Klipp ut objekt {name}

en: Cut {n_objects} object
sv: Klipp ut {n_objects} objekt

en: Add {type_id} parent to {name}
sv: Lägg till {type_id}-förälder till {name}

en: Remove parent of {name}
sv: Ta bort förälder till {name}

en: Select icon path search directory
sv: Välj sökkatalog för ikonsökväg

en: Available widget catalogs
sv: Tillgängliga komponentkataloger

en: List of directories to load icons
sv: Lista över kataloger att läsa in ikoner från

en: Icon Themes
sv: Ikonteman

en: Bind {object}::{property} to {bind_object}::{bind_property}
sv: Bind {object}::{property} till {bind_object}::{bind_property}

en: Clear {object}::{property} binding
sv: Rensa {object}::{property}-bindning

en: Bind {object}::{property} to {expression_object}
sv: Bind {object}::{property} till {expression_object}

en: Clear {object}::{property} binding expression
sv: Rensa {object}::{property}-bindningsuttryck

en: Clear {object}::{property} binding expression object
sv: Rensa {object}::{property}-bindningsuttrycksobjekt

en: Warning: GFile uri needs to be absolute for Gtk < 4.16
sv: Varning: GFile-URI behöver vara absolut för Gtk < 4.16

en: Bind {object}::{property} to {expression_type}
sv: Bind {object}::{property} till {expression_type}

en: Reset property
sv: Återställ egenskap

en: Serialize default
sv: Serialisera standardvärde

en: Handler
sv: Hanterare

en: Swap
sv: Växling

en: After
sv: Efter

en: Move {name} to {target}
sv: Flytta {name} till {target}

en: Move {name} before {target}
sv: Flytta {name} före {target}

en: Move {name} after {target}
sv: Flytta {name} efter {target}

en: Move {name} as toplevel
sv: Flytta {name} som toppnivå

note: Widget group for toplevels/windows
en: Toplevel
sv: Toppnivå

note: Widget group for  control widget like buttons, entries
en: Control
sv: Kontroll

note: Widget group for display widgets (label, image)
en: Display
sv: Visning

note: Widget group for model objects (ListStore, TextBuffer)
en: Model
sv: Modell

en: Others
sv: Övriga

en: Unnamed {ui_id}
sv: Namnlös {ui_id}

en: Requires
sv: Kräver

note: Set some default name
en: unnamed.ui
sv: namnlös.ui

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Authors:
sv: Upphovsmän:

en: Domain:
sv: Domän:

en: <translation domain>
sv: <översättningsdomän>

en: Template:
sv: Mall:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: <b>Version {version} is available</b>
sv: <b>Version {version} är tillgänglig</b>

en: Read more...
sv: Läs mer…

en: Get it on Flathub
sv: Hämta den på Flathub

en: Error exporting project
sv: Fel vid export av objekt

en: Restart workspace
sv: Starta om arbetsyta

en: Inspect UI definition
sv: Inspektera UI-definition

en: Gtk Inspector
sv: GTK Inspector

en: Workspace process error
    Stopping auto restart
sv: Processfel för arbetsyta
    Stoppar automatisk omstart

en: Project View
sv: Projektvy

en: UI Definition
sv: UI-definition

en: undefined
sv: odefinierad

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: Select filename
sv: Välj filnamn

en: Select
sv: Välj

en: Select File
sv: Välj fil

note: Add filters
en: Only standard
sv: Endast standard

en: Only symbolic
sv: Endast symboliska

en: Move {name} to {property}
sv: Flytta {name} till {property}

en: Clear property
sv: Rensa egenskap

en: Add inline object
sv: Lägg till inline-objekt

en: Select Image
sv: Välj bild

en: <b>Translation</b>
sv: <b>Översättning</b>

en: translatable
sv: översättningsbar

en: Translation context:
sv: Översättningskontext:

en: Comments for translators:
sv: Kommentar för översättare:

en: All
sv: Alla

en: Animations
sv: Animationer

en: Applications
sv: Program

en: Categories
sv: Kategorier

en: Devices
sv: Enheter

en: Emblems
sv: Emblem

en: Emotes
sv: Emoji

en: International
sv: Internationellt

en: MIME Types
sv: MIME-typer

en: Places
sv: Platser

en: UI Maker
sv: UI-skapare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: UI Maker;GUI designer;user interface;ui builder;
sv: UI-skapare;GUI-designer;användargränssnitt;ui-byggare;

en: Create GTK 4 user interfaces
sv: Skapa GTK 4-användargränssnitt

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Cambalache is a RAD tool that enables the creation of user interfaces for Gtk 4/3 applications.
sv: Cambalache är ett nytt RAD-verktyg (Rapid application development, snabb programutveckling) som möjliggör skapande av användargränssnitt för Gtk 4/3-program.

en: Add GtkExpression support
sv: Lägg till GtkExpression-stöd

en: Add Blueprint support
sv: Lägg till Blueprint-stöd

en: Project Settings dialog
sv: Projektinställningsdialog

en: 3rd party libraries selector
sv: Väljare för tredjepartsbibliotek

en: Icon theme path support
sv: Stöd för sökväg till ikontema

en: CSS editor UX improvements
sv: Förbättringar i användarupplevelse för CSS-redigeraren

en: Improved workspace rendering
sv: Förbättrad arbetsyterendering

en: Scrollable workspace
sv: Rullningsbar arbetsyta

en: Monitor files for external changes
sv: Övervaka filer efter externa förändringar

en: Add support for more types like GIcon, GdkCursor etc
sv: Lägg till stöd för fler typer som GIcon, GdkCursor o.s.v.

en: Support loading unknown types and properties
sv: Stöd för att läsa in okända typer och egenskaper

en: Deprecate project format 0.94 and older
sv: Föråldra projektformat 0.94 och äldre

en: Add Brazilian Portuguese translation. John Peter Sa
sv: Lägg till översättning för brasiliansk portugisiska. John Peter Sa

en: Fix GResource list model update
sv: Fixa GResource-listmodelluppdatering

en: Fix object data editor
sv: Fixa objektdataredigeraren

en: GResource Release!
sv: GResource-utgåva!

en: Add GResource support
sv: Lägg till GResource-stöd

en: Add internal children support
sv: Lägg till internt stöd för barn

en: New project format
sv: Nytt projektformat

en: Save directly to .ui files
sv: Spara direkt till .ui-filer

en: Show directory structure in navigation
sv: Visa katalogstruktur i navigering

en: Add Notification system (version, messages and polls)
sv: Lägg till aviseringssystem (version, meddelanden och avfrågningar)

en: Unified import dialog for all file types
sv: Förenad importdialog för alla filtyper

en: Update widget catalogs to SDK 48
sv: Uppdatera komponentkataloger till SDK 48

en: Accessibility Release!
sv: Hjälpmedelsutgåva!

en: Gtk 4 and Gtk 3 accessibility support
sv: Hjälpmedelsstöd för Gtk 4 och Gtk 3

en: Support property subclass override defaults
sv: Stöd åsidosättningsstandardvärden för egenskapsunderklasser

en: AdwDialog placeholder support
sv: Stöd för AdwDialog-platshållare

en: Improved object description in hierarchy
sv: Förbättrad objektbeskrivning i hierarki

en: Lots of bug fixes and minor UI improvements
sv: Många felfixar och mindre användargränssnittsförbättringar

en: Adwaita + Casilda Release!
sv: Adwaita + Casilda-utgåva!

en: Basic port to Adwaita
sv: Grundläggande portering till Adwaita

en: Use Casilda compositor widget for workspace
sv: Använd Casilda-kompositionskomponent för arbetsyta

en: Update widget catalogs to SDK 47
sv: Uppdatera komponentkataloger till SDK 47

en: Improved Drag&Drop support
sv: Förbättrat stöd för dra-och-släpp

en: Improve workspace performance
sv: Förbättra arbetsyteprestanda

en: Enable workspace animations
sv: Aktivera arbetsyteanimeringar

en: Fix window ordering
sv: Fixa fönsterordning

en: Support new desktop dark style
sv: Stöd ny mörk stil för skrivbord

en: Support 3rd party libraries
sv: Stöd tredjepartsbibliotek

en: Streamline headerbar
sv: Strömlinjeforma rubrikraden

en: Many thanks to emersion, kennylevinsen, vyivel and the wlroots community for their support and awesome project
sv: Många tack till emersion, kennylevinsen, vyivel och wlroots-gemenskapen för deras stöd och fantastiska projekt

en: Gtk 4 port
sv: Gtk 4-portering

en: Migrate main application to Gtk 4
sv: Migrera huvudprogrammet till Gtk 4

en: Update widget catalogs to SDK 46
sv: Uppdatera komponentkataloger till SDK 46

en: Add support for child custom fragments
sv: Lägg till stöd för anpassade barnfragment

en: Add add parent context menu action
sv: Lägg till snabbmenyåtgärd för att lägga till förälder

en: Mark AdwSplitButton.dropdown-tooltip translatable. (Danial Behzadi)
sv: Markera AdwSplitButton.dropdown-tooltip som översättningsbar. (Danial Behzadi)

en: GNOME 45 Release!
sv: GNOME 45-utgåva!

en: Bump SDK dependency to SDK 45
sv: Höj SDK-beroende till SDK 45

en: Add support for types and properties added in SDK 45
sv: Lägg till stöd för typer och egenskaper tillagda i SDK 45

en: Marked various missing translatable properties
sv: Markerade diverse saknade översättningsbara egenskaper

en: GMenu release!
sv: GMenu-utgåva!

en: Add GMenu support
sv: Lägg till GMenu-stöd

en: Add UI requirements edit support
sv: Lägg till redigeringsstöd för UI-krav

en: Add Swedish translation. Anders Jonsson
sv: Lägg till svensk översättning. Anders Jonsson

en: Updated Italian translation. Lorenzo Capalbo
sv: Uppdaterad italiensk översättning. Lorenzo Capalbo

en: Show deprecated and not available warnings for Objects, properties and signals
sv: Visa varningar om föråldring och otillgänglighet för objekt, egenskaper och signaler

en: Output minimum required library version instead of latest one
sv: Mata ut den lägsta biblioteksversion som krävs i stället för den senaste

en: Fix output for templates with inline object properties
sv: Fixa utmatning för mallar med inline-objektegenskaper

en: Various optimizations and bug fixes
sv: Diverse optimeringar och felfixar

en: Bump test coverage to 66%
sv: Höj testtäckning till 66%

en: New Features release!
sv: Utgåva med ny funktionalitet!

en: User Templates: use your templates anywhere in your project
sv: Användarmallar: använd dina mallar var som helst i ditt projekt

en: Workspace CSS support: see your CSS changes live
sv: CSS-stöd för arbetsyta: se dina CSS-ändringar direkt

en: GtkBuildable Custom Tags: support for styles, items, etc
sv: Anpassade GtkBuildable-taggar: stöd för stilar, objekt o.s.v.

en: Property Bindings: bind your property to any source property
sv: Egenskapsbindning: bind din egenskap till valfri källegenskap

en: XML Fragments: add any xml to any object or UI as a fallback
sv: XML-fragment: lägg till godtycklig xml att falla tillbaka på till valfritt objekt eller användargränssnitt

en: Preview mode: hide placeholders in workspace
sv: Förhandsgranskningsläge: dölj platshållare i arbetsyta

en: WebKit support: new widget catalog available
sv: WebKit-stöd: ny komponentkatalog tillgänglig

en: External objects references support
sv: Referensstöd för externa objekt

en: Add support for GdkPixbuf, GListModel and GListStore types
sv: Lägg till stöd för GdkPixbuf-, GListModel- och GListStore-typer

en: Add missing child type attributes to Gtk4 GtkActionBar (B. Teeuwen)
sv: Lägg till saknade barntypattribut till Gtk4 GtkActionBar (B. Teeuwen)

en: Added French Translation (rene-coty)
sv: Lade till fransk översättning (rene-coty)

en: 3rd party libs release!
sv: Tredjepartsbibliotek-utgåva!

en: Add Adwaita and Handy library support
sv: Lägg till stöd för Adwaita- och Handy-biblioteken

en: Add inline object properties support (only Gtk 4)
sv: Lägg till stöd för inline-objektegenskaper (endast Gtk 4)

en: Add special child type support (GtkWindow title widget)
sv: Lägg till stöd för speciella barntyper (GtkWindow-titelkomponent)

en: Improve clipboard functionality
sv: Förbättra urklippsfunktionalitet

en: Add support for reordering children position
sv: Lägg till stöd för att ändra ordning på barnpositioner

en: Add/Improve worspace support for GtkMenu, GtkNotebook, GtkPopover, GtkStack, GtkAssistant, GtkListBox, GtkMenuItem and GtkCenterBox
sv: Lägg till/förbättra arbetsytestöd för GtkMenu, GtkNotebook, GtkPopover, GtkStack, GtkAssistant, GtkListBox, GtkMenuItem och GtkCenterBox

en: New property editors for icon name and color properties
sv: Nya egenskapsredigerare för ikonnamn och färgegenskaper

en: Add support for GdkPixbuf, Pango, Gio, Gdk and Gsk flags/enums types
sv: Lägg till stöd för flaggor och enum-typer för GdkPixbuf, Pango, Gio, Gdk och Gsk

en: Add Ukrainian translation (Volodymyr M. Lisivka)
sv: Lägg till ukrainsk översättning (Volodymyr M. Lisivka)

en: Add Italian translation (capaz)
sv: Lägg till italiensk översättning (capaz)

en: Add Dutch translation (Gert)
sv: Lägg till holländsk översättning (Gert)

en: UX improvements Release!
sv: Utgåva som förbättrar användarupplevelsen!

en: New Type chooser bar
sv: Ny typvalsrad

en: Workspace placeholder support
sv: Stöd för arbetsyteplatshållare

en: Translatable properties support (Philipp Unger)
sv: Stöd för översättningsbara egenskaper (Philipp Unger)

en: Clipboard actions support (Copy, Paste, Cut)
sv: Stöd för urklippsåtgärder (Kopiera, Klistra in, Klipp ut)

en: Better unsupported features report
sv: Bättre rapportering av funktioner som inte stöds

en: New Matrix channel #cambalache:gnome.org
sv: Ny Matrix-kanal #cambalache:gnome.org

en: You can now also support Cambalache on Liberapay
sv: Du kan nu också stödja Cambalache på Liberapay

en: New translations release!
sv: Ny översättningsutgåva!

en: Add Czech translation. Vojtěch Perník
sv: Lägg till tjeckisk översättning. Vojtěch Perník

en: Add German translation. PhilProg
sv: Lägg till tysk översättning. PhilProg

en: Add x-cambalache mimetype with icon
sv: Lägg till en mimetyp x-cambalache med ikon

en: First public release!
sv: Första offentliga utgåvan!

en: Suport for both Gtk 3 and 4 versions
sv: Stöd för både Gtk 3- and 4-versionerna

en: Import and export multiple UI at once
sv: Importera och exportera flera användargränssnitt samtidigt

en: Support plain (no custom tags) GtkBuilder features
sv: Stöd enkla GtkBuilder-funktioner (inga anpassade taggar)

en: Undo / Redo stack
sv: Ångra/gör om-stack

en: Cambalache start window
sv: Startfönstret i Cambalache

en: Cambalache new project page
sv: Sidan för nytt projekt i cambalache

en: Cambalache workspace
sv: Arbetsyta i Cambalache

en: GTK widget factory
sv: GTK-komponentfabrik

en: GUI Designer
sv: GUI-designer

en: user interface
sv: användargränssnitt

en: UI Builder
sv: UI-byggare
