cambalache - en to uk translation catalogue (153 entries)

en: Donate
uk: Пожертвувати

en: Workspace
uk: Робоча область

en: Object Editor
uk: Редактор обʼєктів

en: File name already exists, choose a different name.
uk: Назва файлу вже існує, виберіть іншу назву.

en: UI Filename
uk: Імʼя файлу ГІК

en: Location
uk: Розташування

en: Create
uk: Створити

en: New Project
uk: Новий проєкт

en: Project
uk: Проєкт

en: Create new project
uk: Створити новий проєкт

en: Open a project
uk: Відкрити проєкт

en: Save project
uk: Зберегти проєкт

en: Close the project
uk: Закрити проєкт

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Add  slot/column
uk: Додати слот/стовпець

en: Remove slot/column
uk: Видалити слот/стовпець

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Remove row
uk: Видалити рядок

en: Hi, I will show you around Cambalache
uk: Привіт, я покажу тобі Камбалаче

en: Common actions like Undo
uk: Загальні дії, як-от «Скасувати»

en: Redo
uk: «Повторити»

en: Import
uk: Імпортувати

en: Create a project to continue
uk: Створіть проєкт, щоб продовжити

en: Great!
uk: Чудово!

en: This is the project workspace, where you can see and select the widgets to edit
uk: Це робоча область проєкту, де ви можете побачити та вибрати віджети для редагування

en: Project tree, with multiple UI support
uk: Дерево проєкту з підтримкою кількох ГІК

en: Class selector bar
uk: Панель вибору класів

en: And the object editor
uk: І редактор обʼєктів

en: You can search all supported classes here
uk: Тут можна шукати всі підтримувані класи

en: or investigate what is in each group
uk: або дослідіть, що є в кожній групі

en: Now let's add a new UI file
uk: Тепер давайте додамо новий файл Графічного Інтерфейсу Користувача (ГІК)

en: Good, now try to create a window
uk: Добре, тепер спробуйте створити вікно

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
uk: До речі, чи знали ви, що можна двічі клацнути будь-який заповнювач, щоб створити віджети?

en: Try adding a grid
uk: Спробуйте додати сітку

en: and a button
uk: і кнопку

en: Quite easy! Isn't it?
uk: Досить легко! Чи не так?

en: Contact
uk: Контакт

en: Have a nice day!
uk: Гарного дня!

en: Start interactive introduction
uk: Почати інтерактивне введення в інтерфейс

en: Error importing {filename}
uk: Помилка імпорту {filename}

note: Translators: This will be the heading of a list of unsupported features
en: Cambalache encounter the following issues:
uk: Cambalache стикнувся з такими проблемами:

en: Error loading {filename}
uk: Помилка завантаження {filename}

en: Choose project to open
uk: Виберіть проєкт для відкриття

en: Choose a new file to save the project
uk: Виберіть новий файл для збереження проєкту

en: Choose file to import
uk: Вибрати файл для імпорту

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Supporters
uk: За підтримки

en: Close Project
uk: Закрити проєкт

en: Interactive intro
uk: Інтерактивний вступ

en: About
uk: Про

en: _Open
uk: Відкрити

en: Add new UI to project
uk: Додати новий ГІК до проєкту

en: UI Editor
uk: Редактор ГІК

en: Properties
uk: Властивості

en: CSS theme
uk: Тема CSS

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Delete
uk: Видалити

en: Clear Properties
uk: Очистити властивості

en: Read Documentation
uk: Прочитати документацію

en: Filename:
uk: Назва файлу:

note: Translators: This text will be used in the next two string as {convert}
en: 
    Use gtk4-builder-tool first to convert file.
uk: 
    Спочатку використовуйте gtk4-builder-tool для перетворення файлу.

en: Can not import what looks like a {lib}-{ver} file in a {target_tk} project.{convert}
uk: Неможливо імпортувати те, що виглядає як файл {lib}-{ver} в проєкт {target_tk}.{convert}

en: Can not import a {lib}-{ver} file in a {target_tk} project.{convert}
uk: Не вдається імпортувати файл {lib}-{ver} у проєкт {target_tk}.{convert}

note: Widget group for container widgets like GtkBox grid
en: Layout
uk: Макет

en: Signals
uk: Сигнали

note: Label
en: Object Id
uk: Ідентифікатор обʼєкта

en: Switch between object and template
uk: Перейти між обʼєктом і шаблоном

en: Template
uk: Шаблон

en: one unknown class '{detail}'
uk: один невідомий клас «{detail}»

en: {n} unknown classes ({detail})
uk: {n} невідомі класи ({detail})

en: one unknown property '{detail}'
uk: одна невідома властивість «{detail}»

en: {n} unknown properties ({detail})
uk: {n} невідомі властивості ({detail})

en: one unknown signal '{detail}'
uk: один невідомий сигнал «{detail}»

en: {n} unknown signals ({detail})
uk: {n} невідомі сигнали ({detail})

en: one unknown tag '{detail}'
uk: один невідомий тег «{detail}»

en: {n} unknown tags ({detail})
uk: {n} невідомі теги ({detail})

en: one unknown attribute '{detail}'
uk: один невідомий атрибут «{detail}»

en: {n} unknown attributes ({detail})
uk: {n} невідомі атрибути ({detail})

en: one missing attribute '{detail}'
uk: один відсутній атрибут «{detail}»

en: {n} missing attributes ({detail})
uk: {n} відсутні атрибути ({detail})

en: xml:{line} unknown class '{detail}'
uk: xml:{line} невідомий клас «{detail}»

en: xml:{line} unknown property '{detail}'
uk: xml:{line} невідома властивість «{detail}»

en: xml:{line} unknown signal '{detail}'
uk: xml:{line} невідомий сигнал «{detail}»

en: xml:{line} unknown tag '{detail}'
uk: xml:{line} невідомий тег «{detail}»

en: xml:{line} unknown attribute '{detail}'
uk: xml:{line} невідомий атрибут «{detail}»

en: xml:{line} missing attribute '{detail}'
uk: xml:{line} відсутній атрибут «{detail}»

en: Import file "{filename}"
uk: Імпортувати файл «{filename}»

en: Add UI {basename}
uk: Додати ГІК {basename}

en: Remove UI "{name}"
uk: Видалити ГІК «{name}»

en: Add object {name}
uk: Додати обʼєкт {name}

en: Remove object {name}
uk: Видалити обʼєкт {name}

en: Create UI {ui}
uk: Створити ГІК {ui}

en: Remove UI {ui}
uk: Видалити ГІК {ui}

en: Create object {obj}
uk: Створити обʼєкт {obj}

en: Remove object {obj}
uk: Видалити обʼєкт {obj}

en: Add {signal} signal to {obj}
uk: Додати сигнал {signal} до {obj}

en: Remove {signal} signal from {obj}
uk: Видалити сигнал {signal} з {obj}

en: Update {signal} signal of {obj}
uk: Оновити сигнал {signal} для {obj}

en: Paste clipboard to {name}
uk: Вставити буфер обміну в {name}

en: Cut object {name}
uk: Вирізати обʼєкт {name}

en: Cut {n_objects} object
uk: Вирізати {n_objects} обʼєктів

en: Signal
uk: Сигнал

en: Handler
uk: Обробник

en: Data
uk: Дані

en: Swap
uk: Поміняти місцями

en: After
uk: Після

note: Widget group for toplevels/windows
en: Toplevel
uk: Найвищий рівень

note: Widget group for  control widget like buttons, entries
en: Control
uk: Контроль

note: Widget group for display widgets (label, image)
en: Display
uk: Показати

note: Widget group for model objects (ListStore, TextBuffer)
en: Model
uk: Модель

en: Others
uk: Інші

en: Description:
uk: Опис:

en: Copyright:
uk: Авторське право:

en: Authors:
uk: Автори:

en: Domain:
uk: Домен:

en: <translation domain>
uk: <домен перекладу>

en: Template:
uk: Шаблон:

en: Restart workspace
uk: Перезапустити робочу область

en: Inspect UI definition
uk: Перевірити визначення ГІК

en: Project View
uk: Перегляд проєкту

en: UI Definition
uk: Визначення ГІК

en: <b>Translation</b>
uk: <b>Переклад</b>

en: Text:
uk: Текст:

en: translatable
uk: перекладний

en: Translation context:
uk: Контекст перекладу:

en: Comments for translators:
uk: Коментарі для перекладачів:

en: UI Maker
uk: Створювач інтерфейсу користувача

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: UI Maker;GUI designer;user interface;ui builder;
uk: Створювач ГІК;дизайнер ГІК;інтерфейс користувача;конструктор ГІК;

en: UX improvements Release!
uk: Випуск покращень UX!

en: New Type chooser bar
uk: Нова панель вибору типу

en: Workspace placeholder support
uk: Підтримка заповнювачів робочого простору

en: Translatable properties support (Philipp Unger)
uk: Підтримка властивостей для перекладу (Філіп Унгер)

en: Clipboard actions support (Copy, Paste, Cut)
uk: Підтримка дій буфера обміну (Копіювати, Вставляти, Вирізати)

en: Better unsupported features report
uk: Кращий звіт про непідтримувані функції

en: New Matrix channel #cambalache:gnome.org
uk: Новий канал Matrix #cambalache:gnome.org

en: You can now also support Cambalache on Liberapay
uk: Тепер ви також можете підтримувати Cambalache на Liberapay

en: New translations release!
uk: Випуск нових перекладів!

en: Add Czech translation. Vojtěch Perník
uk: Додано чеський переклад. Vojtěch Perník

en: Add German translation. PhilProg
uk: Додано німецький переклад. PhilProg

en: Add x-cambalache mimetype with icon
uk: Додано x-cambalache mimetype зі значком

en: First public release!
uk: Перший публічний випуск!

en: Suport for both Gtk 3 and 4 versions
uk: Підтримка як Gtk версії 3 і 4

en: Import and export multiple UI at once
uk: Імпорт і експорт кількох ГІК одночасно

en: Support plain (no custom tags) GtkBuilder features
uk: Підтримка простих (без спеціальних тегів) функцій GtkBuilder

en: Undo / Redo stack
uk: Стекове скасування/повторення

en: LGPL version 2.1
uk: LGPL версія 2.1

en: Cambalache start window
uk: Початкове вікно Cambalache

en: Cambalache new project page
uk: Нова сторінка проєкту Cambalache

en: Cambalache workspace
uk: Робочий простір Cambalache

en: Juan Pablo Ugarte
uk: Хуан Пабло Угарте
