cantor - en to ar translation catalogue (268 entries)

en: Pause
ar: ألبث

en: Start
ar: ابدأ

en: Stop
ar: أوقف

en: Advanced Plotting
ar: رسم متقدم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
ar: ارسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
ar: المصطلحات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
ar: خيارات إضافيّة:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
ar: ا&رسم

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
ar: ا&حسب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
ar: المتغير:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, variable) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, xVarEdit)
en: x
ar: س

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
ar: المرات:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
ar: ال&حزمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
ar: الحزمة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
ar: الحد السفلي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
ar: الحد العلوي:

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
ar: &جبر خطي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
ar: الأعمدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
ar: الصّفوف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
ar: المصفوفة:

en: Plot 2D
ar: ارسم ثنائيّ أبعاد

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
ar: متغير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
ar: الاسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
ar: الدّنيا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
ar: الأقصى:

en: Plot 3D
ar: ارسم ثلاثيّ أبعاد

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
ar: المتغير الأول

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
ar: المتغير الثاني

en: Run Script
ar: شغل سكربت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
ar: المعادلات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
ar: المتغيّرات:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable:
ar: تنفيذيّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
ar: ممكّن

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabDocumentation)
en: Documentation
ar: التّوثيق

en: Error: %1
ar: الخطأ: %1

en: Syntax Error
ar: خطأ بنيوي

en: Cantor
ar: كانتور

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
ar: الدّوال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
ar: العنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
ar: عبارة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ar: أضف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ar: أزل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
ar: امسح القائمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
ar: النّمط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
ar: الخطوط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
ar: النقاط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
ar: المخطّط الدّرجيّ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
ar: خطوات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
ar: نقاط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
ar: بلا

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
ar: خيارات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
ar: أعلى يسار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
ar: أعلى يمين

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
ar: أسفل يسار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
ar: أسفل يمين

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
ar: أسفل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
ar: نوع الملفّات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: LaTeX
ar: لاتخ

en: missing %1
ar: مفقود %1

en: ERROR
ar: خطأ

en: WARNING
ar: تحذير

en: Function: %1
ar: الدالة: %1

en: expression
ar: تعبير

en: option
ar: خيار

en: value
ar: القيمة

en: integer
ar: عدد صحيح

en: boolean
ar: منطقي

en: number
ar: أرقام

en: default: %1
ar: المبدئيّ: %1

en: file
ar: ملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
ar: تنسيق الكسر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
ar: منازل عشري

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
ar: بالضبط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
ar: كسور

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
ar: علمي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
ar: الدقّة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
ar: قدّر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
ar: راديان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
ar: درجة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
ar: جراديان

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
ar: الخطوات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
ar: اعرض الشّبكة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
ar: نمط الرسم:

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
ar: عدّل المدخلة

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
ar: أضف مدخلة جديدة

en: Name cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون الاسم فارغًا.

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
ar: اجلب توثيقًا جديدًا

en: Qt Compressed Help file is not valid.
ar: لم يُعثر على ملفّ مساعدة كيوت المضغوط.

en: Documentation already imported
ar: التّوثيق مستورد بالفعل

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
ar: عدّل

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
ar: رجاءً أزِل هذا عبر GHNS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
ar: تثبيت ملفّات توثيق إضافيّة

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
ar: المسار

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ar: أضِف

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
ar: الأيقونة:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
ar: اختر أيقونة

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
ar: أدخِل اسمًا

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
ar: اختر اسمًا...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
ar: المسار:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
ar: اختر ملفّ مساعدة كيوت...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
ar: اختر ملفّ مساعدة كيوت...

en: Error opening file %1
ar: خطأ في فتح الملف %1

en: Open file
ar: افتح ملفًا

en: &Open Example
ar: ا&فتح مثالًا...

en: Error
ar: خطأ

en: Session %1
ar: جلسة %1

en: Ready
ar: جاهز

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Zoom
ar: تكبير

en: Syntax Highlighting
ar: إبراز الصّياغة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
ar: الإكمال

en: Line Numbers
ar: أرقام الأسطر

en: Save as
ar: احفظ ك‍

en: Save
ar: احفظ

en: Restart %1?
ar: أعد التّشغيل  %1؟

en: Interrupt
ar: مقاطعة

en: Initializing...
ar: يمهّد...

en: [read-only]
ar: [للقراءة فقط]

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: &عرض

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
ar: &ورقة العمل

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
ar: &جديد

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ar: اللوحات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: Background Color
ar: لون الخلفيّة

en: Default
ar: المبدئيّ

en: Text Color
ar: لون النّصّ

en: Font
ar: الخط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
ar: ثخين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
ar: مائل

en: Increase Size
ar: كبر الحجم

en: Decrease Size
ar: صغر الحجم

en: Select
ar: حدد

en: Reset to Default
ar: صفّر إلى الافتراضيّ

en: Show Results
ar: اعرض النتائج

en: Hide Results
ar: أخف النتائج

en: Show Help
ar: اعرض المساعدة

en: Appearance
ar: المظهر

en: Interrupted
ar: مُقاطع

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
ar: شريط البحث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
ar: اعثر على:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
ar: ال&تالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
ar: ال&سّابقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
ar: استبدل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
ar: ا&ستبدل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
ar: ا&ستبدل الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
ar: البحث في:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
ar: &طابق الحالة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Hierarchy Fonts
ar: خطوط التسلسل الهرمي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
ar: خط الفصل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Family:
ar: عائلة الخطّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Size:
ar: حجم الخطّ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
ar: خط الفصل الفرعي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
ar: خط القسم

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
ar: خط القسم الفرعي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
ar: خط الفقرة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
ar: خط الفقرة الفرعية

en: Chapter
ar: الفصل

en: Subchapter
ar: الفصل الفرعي

en: Section
ar: القسم

en: Subsection
ar: القسم الفرعي

en: Paragraph
ar: الفقرة

en: Subparagraph
ar: الفقرة الفرعية

en: Line Thickness
ar: سمك الخطّ

en: Thin
ar: رقيق

en: Medium
ar: متوسط

en: Thick
ar: ثخين

en: Line Color
ar: لون الخطّ

en: Line Style
ar: نمط الخطّ

en: Cannot load image %1
ar: تعذّر تحميل الصّورة %1

en: Images (%1)
ar: الصور (%1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
ar: إعدادات الصّورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
ar: افتح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
ar: العرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
ar: الارتفاع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
ar: معاينة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
ar: مقاس الطّباعة

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
ar: إعدادات الصّورة

en: (auto)
ar: (آليّ)

en: px
ar: بكسل

[ctx: @title:column]
en: Value
ar: القيمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ar: من:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
ar: إلى:

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ar: مطوّر

en: Interface
ar: الواجهة

en: Documents to open.
ar: المستندات لفتحها.

en: Enter Edit Mode
ar: ادخل نمط التحرير

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
ar: انتقل إلى المطابقة التّالية

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
ar: انتقل إلى المطابقة السّابقة

en: All supported files
ar: كلّ الملفّات المدعومة

en: All files
ar: كلّ الملفّات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
ar: القيمة:

en: Search/Filter
ar: مرشّح/البحث

en: Case Sensitive
ar: حساس للحالة

en: Load file
ar: حمّل ملفاً

en: Save result
ar: احفظ النتيجة

en: Script Editor
ar: محرّر السّكربتات

en: Script Editor - %1
ar: محرّر السّكربتات - %1

en: Not found
ar: لم يُعثر عليه

en: Commands
ar: الأوامر

en: Results
ar: النّتائج

en: Errors
ar: الأخطاء

en: Text
ar: النص

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
ar: اعثر…

en: Error saving file %1
ar: خطأ في حفظ الملفّ %1

en: Open File
ar: افتح الملف

en: Convert To
ar: حول إلى

en: Command
ar: الأمر

en: Markdown
ar: مارك‌داون

en: Image
ar: صورة

en: Insert
ar: أدرج

[ctx: @action]
en: Text &Color...
ar: &لون النّصّ...

[ctx: @label text color]
en: Color
ar: اللون

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
ar: إ&براز النص...

[ctx: @action]
en: &Font
ar: ال&خط

[ctx: @action]
en: Font &Size
ar: &حجم الخطّ

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
ar: &ثخين

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
ar: &مائل

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
ar: &تسطير

[ctx: @action]
en: &Strike Out
ar: م&شطوب

[ctx: @action]
en: Align &Left
ar: حاذِ للي&سار

[ctx: @label left justify]
en: Left
ar: اليسار

[ctx: @action]
en: Align &Center
ar: حاذِ لل&وسط

[ctx: @label center justify]
en: Center
ar: الوسط

[ctx: @action]
en: Align &Right
ar: حاذِ للي&مين

[ctx: @label right justify]
en: Right
ar: اليمين

[ctx: @action]
en: &Justify
ar: &تسوية

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
ar: مساواة

en: This action will remove all results without the possibility of cancellation. Are you sure?
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى إزالة جميع النتائج دون إمكانية الإلغاء.هل أنت متيقِّن؟

en: Remove all results
ar: أزل جميع النتائج

en: White
ar: أبيض

en: Black
ar: أسود

en: Dark Red
ar: أحمر داكن

en: Red
ar: أحمر

en: Light Red
ar: أحمر فاتح

en: Dark Green
ar: أخضر داكن

en: Green
ar: أخضر

en: Light Green
ar: أخضر فاتح

en: Dark Blue
ar: أزرق داكن

en: Blue
ar: أزرق

en: Light Blue
ar: أزرق خفيف

en: Dark Yellow
ar: أصفر داكن

en: Yellow
ar: أصفر

en: Light Yellow
ar: أصفر فاتح

en: Dark Cyan
ar: سماوي داكن

en: Cyan
ar: سماوي

en: Light Cyan
ar: سماوي داكن

en: Dark Magenta
ar: أرجواني داكن

en: Magenta
ar: أرجواني

en: Light Magenta
ar: أرجواني فاتح

en: Dark Orange
ar: برتقالي داكن

en: Orange
ar: برتقالي

en: Light Orange
ar: برتقالي فاتح

en: Dark Grey
ar: رمادي داكن

en: Grey
ar: رمادي

en: Light Grey
ar: رمادي فاتح

en: Move Up
ar: انقل لأعلى

en: Move Down
ar: انقل لأسفل

en: Do you really want to remove this entry?
ar: هل ترغب حقاً في إزالة هذه المدخلة؟

en: Remove Entry
ar: أزِل المدخلة

en: Drag Entry
ar: اسحب المدخلة
