kdeedu - en to bs translation catalogue (346 entries)

en: Pause
bs: Pauza

en: Advanced Plotting
bs: Napredno crtanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
bs: Crtaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
bs: Izraz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
bs: Dodatne opcije:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
bs: &Crtaj:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
bs: Aktivna opcija

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
bs: &Izračunaj

en: Differentiate
bs: Nađi izvod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
bs: Promjenljiva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
bs: Puta:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
bs: &Paket

en: Import Package
bs: Uvezi paket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
bs: Paket:

en: Integrate
bs: Integriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
bs: Donja granica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
bs: Gornja granica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
bs: određen integral

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
bs: &Linearna Algebra

en: Create Matrix
bs: Kreiraj matricu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
bs: Kolone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
bs: Redovi:

en: Compute Eigenvalues
bs: Izračunaj svojstvene vrijednosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
bs: Matrica:

en: Compute Eigenvectors
bs: Izračunaj svojstvene vektore

en: Invert Matrix
bs: Invertuj matricu

en: Plot 2D
bs: 2D prikaz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
bs: Promjenljiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
bs: ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
bs: Maksimum:

en: Plot 3D
bs: 3D prikaz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
bs: Prva promjenljiva

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
bs: druga promjenljiva

en: Run Script
bs: Pokreni skriptu

en: Solve equations
bs: Riješi jednačinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
bs: Jednačine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
bs: Promjenljive:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
bs: Postavi ovo kao  zadanu pozadinu

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
bs: Uključi upravljanje varijablama

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
bs: ugrađen crtež u radni list

en: Error - Cantor
bs: Greška - Cantor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
bs: Opšte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
bs: Uključeno

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
bs: Lista skripti koje se pokrećuna početku sesije

en: Error: %1
bs: Greška: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
bs: Put do Maxima izvršnog programa

en: Error: Too many */
bs: Greška: Previše */

en: Error: Too many /*
bs: Greška: Previše /*

en: Error: expected " before ;
bs: Greška: očekivano " bprije ;

en: Failed to start Maxima
bs: Neuspjeli pokušaj pokretanja Maxime

en: Maxima crashed. restarting...
bs: Maxima se srušila. restartujem...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
bs: Maxima se srušila dva puta u kratkom vremenu. Zaustavljam da bih pokušao ponovno pokretanje

en: Syntax Error
bs: Sintaksna greška

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
bs: Dialog za crtanje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
bs: Funkcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
bs: Naslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
bs: Izraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
bs: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
bs: Očisti listu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
bs: promjenjiva X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
bs: Stil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
bs: Linije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
bs: Tačke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
bs: Tačke i Linije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
bs: Okviri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
bs: Koraci

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
bs: Svijeća

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
bs: Tačke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
bs: Uglađivanje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
bs: Nijedan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
bs: Monotono

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
bs: Prirodne kubne krive

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier
bs: Bezijer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
bs: Bezijer(monotono)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
bs: Rang funkcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
bs: Rang X

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
bs: Naslov crteža

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
bs: Oznake na x osi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
bs: Oznake na y osi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
bs: Legenda pozicije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
bs: Sakrij legendu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
bs: Gore - lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
bs: Gore - desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
bs: Dolje - lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
bs: Dolje - desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
bs: Ispod

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
bs: Izvan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
bs: Prikaži mrežu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
bs: Prikaži cijeli rub

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
bs: Upotrijebi boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
bs: Prikaži u liniji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
bs: Logaritamska x skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
bs: Logaritamska y skala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
bs: Opcije datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
bs: Snimi sliku u datoteku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
bs: Vrsta datoteke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
bs: Odredi iz naziva datoteke

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
bs: Ako i kako se jedinice automatski konvertuju. Ako je tačno konvertuje se u mjernu jedinicu iz SI sistema koja je najprikladnija (najmanjim iznosom jedinica)

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
bs: Podrazumjevani ugao mjere za trigonometrijske funkcije

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
bs: Baza parsiranja i izračunavanja brojeva

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
bs: Rezultat će biti pojednostavljen ili faktorisan

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
bs: Racionalni brojevi bit će prikazani sa zarezom, kao razlomokom ili nečim između

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
bs: Prikaži da red cifri broja se nastavlja u beskraj sa tri tačke umjesto zaokruživanja (npr. 2/3 displays as 0.666666... umjesto 0.666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
bs: Upotrebi sve decimalne SI prefikse. Ako nije označeno prefiksi koji se ne mogu množit sa hiljadu (centi, deci, deca, hecto) se neće automatski koristiti

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
bs: Ako je tačno, negativni eksponenti će biti korišteni umjesto dijeljenja (npr 5/x^2 postaje 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
bs: Brojčani displej

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
bs: ako je tačno, crtež će biti prikazan unutar radne stranice. inače u odvojenom prozoru.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
bs: Da li treba boje koristi u crtežima

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
bs: Da li treba mreža biti na slici

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
bs: Da li treba puni rub biti izvućen oko crteža

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
bs: Širina linija u pikselima

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
bs: Broj interpolacijskih koraka koji su korišteni za crtanje

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
bs: Mod za presemplovanje u crtanju

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
bs: Stil crteža

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
bs: Legenda pozicije u crtežima

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
bs: Qalculate izvještava da ne može štampati. Da li je gnuplot instaliran?

en: missing %1
bs: nedostaje %1

en: %1 must be a number.
bs: %1 mora biti broj

en: %1 must be a integer.
bs: %1 mora biti cijeli broj

en: %1 must be a boolean.
bs: %1 mora biti tipa bool

en: invalid option for %1: %2
bs: Nemoguća opcija za %1:%2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
bs: pronađeno više izraza u jednoj komandi za crtanje (%1 i %2).

en: ERROR
bs: GREŠKA

en: WARNING
bs: UPOZORENJE

en: No function, variable or unit with specified name exist.
bs: Nema funkcije, promjenjive ili mjerne jedinici sa navedenim imenom

en: Function: %1
bs: Funkcija: %1

en: Plotting interface
bs: Interfejs za ctanje

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
bs: Crta jednu ili više funkcija ili zajedno ili u odvojenom prozoru

en: expression
bs: izraz

en: option
bs: Opcija

en: value
bs: vrijednost

en: integer
bs: cijeli broj

en: boolean
bs: logička vrijednost

en: number
bs: broj

en: default: %1
bs: Podrazumjevano: %1

en: The function's name
bs: Ime funkcije

en: Title label
bs: Naziv oznake

en: x-axis label
bs: oznake na x osi

en: y-axis label
bs: oznake na y osi

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
bs: Slika  za spasiti crtež u. Ako je prazna pokazuje crtež u prozoru na zaslonu. Ako je inline = istinito prikazuje se bez obzira na tu opciju.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
bs: Format slike za snimanje. (jedno od auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.)

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
bs: Postaviti na Tačno za štampanje boja, Netačno za jednobojnu štampu

en: Minimum x-axis value.
bs: najmanja vrijednost na x osi

en: Maximum x-axis value.
bs: Najveća vrijednost na x osi

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
bs: Da li će logaritamska skala biti korištena za x osu.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
bs: Da li će logaritamska skala biti korištena za y osu.

en: Logarithmic base for the x-axis.
bs: Logaritamska osnova za x osu.

en: Logarithmic base for the y-axis.
bs: Logaritamska osnova za y osu.

en: If a grid shall be shown in the plot.
bs: Da li je biti prikazana mreža na crtežu

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
bs: Ako crtež će biti okružen granicama na sve strane (a ne samo ose).

en: Width of lines.
bs: Širina linija

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
bs: Mjesto gdje će legenda biti smještena. Jedno od nigdje, gore_lijevo, dolje_desno, dolje_lijevo, dolje_desno, ispot, vani

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
bs: Presemlovanje crteža. Jedno od nikako, jednoznačno, csplines(povezivanje svih tačaka glatko), berizier,sbezier (učini funkciju glatkom i jednoznačnom, a zatim na nju primjenjuje berierov algoritam)

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
bs: Vrsta crteža. Jedno od linija, tačaka, tačkastih_linija, okvira, histograma, koraka, svijećnika, tačaka.

en: Use scale on second x-axis.
bs: Upotreba skale na drugoj x osi.

en: Use scale on second y-axis.
bs: Upotreba skale na drugoj y osi.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
bs: Ako crtež mora biti izvučeni u istom prozoru, umjesto u novom prozoru.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
bs: Udaljenost između dvije interpolirane tačke. Takođe pogledajte korake

en: Number of interpolation points. See also step.
bs: Broj interpoliranih tački. Takođe pogledajte korak.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
bs: Ime promjenjive x. Ovo mora biti nepoznata vrijednost.

en: Save variables to a file
bs: Snimi promjenjive u datoteku

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
bs: Snimi sve trenutno definisane promjenjive u datoteku. One mogu biti ponovo očitane sa %1

en: file
bs: datoteka

en: file: the file to save to
bs: datoteka: datoteka za snimanje u

en: Load variables from a file
bs: Očitaj promjenjive iz datoteke

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
bs: Očitaj promjenjive iz datoteke koja je ranije napravljena s %1

en: file: the file to load
bs: Datoteka: datoteka za očitavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
bs: Baza broja (npr binarna, oktalna, decimalna)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
bs: Format razlomka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
bs: Decimalni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
bs: Tačno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
bs: razlomački

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
bs: Kombinovano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
bs: Prikaz brojeva:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
bs: čisto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
bs: Naučni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
bs: Tačnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
bs: Prikaz beskonačnog reda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
bs: Upotrijebi sve SI prefike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
bs: Upotreba negativnih eksponenata

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
bs: Procijeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
bs: Pretvori u odgovarajuću SI jednicu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
bs: Radijani

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
bs: Stepeni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
bs: Gradijani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
bs: Mod za strukturiranje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
bs: Pojednostavi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
bs: Faktoriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
bs: Jedinica ugla:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
bs: Iscrtavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
bs: Prikazuje crtež inline

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
bs: Prikazuje pune granice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
bs: Širina linija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
bs: Brzina uzorkovanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
bs: Mod za presemplovanje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
bs: Prirodne kubne krive

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
bs: Koraci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
bs: Legenda pozicije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
bs: Obojen crtež

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
bs: Prikaži mrežu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
bs: Stil crteža

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
bs: Naziv

en: Error opening file %1
bs: Greška pri otvaranju datoteke %1

en: Error Parsing Command
bs: Greška rasčlanjivanje komande

en: Double click to open file selection dialog
bs: Dvaput kliknite da biste otvorili dijalog za izbor datoteke

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
bs: *.R *.r|R izvorne datoteke (*.R, *.r)

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
bs: Put do Sage izvršne

en: Result of %1
bs: Rezultat od %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
bs: %1
    Posljednji izlaz je bio:
    %2

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
bs: Sage process se srušio dok je procjenjivao ovaj izraz

en: The Sage process crashed
bs: Sage process se srušio

en: The Sage process exited while evaluating this expression
bs: Sage proces zatvoren tokom računanja izraza

en: The Sage process exited
bs: Sage proces izašao

en: Failed to start Sage
bs: Neuspjeli pokušaj pokretanja Sage

en: &Open Example
bs: &Otvori primjer

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
bs[0]: <h1>Pozadina nije pronađena</h1>
    <div>Mogli bi ste pokušati:
    <ul> <li>Promjenu podešavanja u konfiguracijskom dijalogu;</li> <li>Instaliranjem paketa za sljedeći program:</li> %2 </ul> </div>
bs[1]: <h1>Pozadina nije pronađena</h1>
    <div>Mogli bi ste pokušati:
    <ul> <li>Promjenu podešavanja u konfiguracijskom dijalogu;</li> <li>Instaliranjem paketa za jedan od sljedećih programa:</li> %2 </ul> </div>
bs[2]: <h1>Pozadina nije pronađena</h1>
    <div>Mogli bi ste pokušati:
    <ul> <li>Promjenu podešavanja u konfiguracijskom dijalogu;</li> <li>Instaliranjem paketa za jedan od sljedećih programa:</li> %2 </ul> </div>

en: Error
bs: Greška

en: Backend %1 is not installed
bs: Pozadina %1 nije instalirana

en: Session %1
bs: Sesija %1

en: Calculating...
bs: Računam...

en: Ready
bs: Spreman

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
bs: Pozadina koja je koristena kao zadana

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
bs: Postavi tip kao da je unaprijed zadan

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
bs: Uradi sintaksno isticanje kao unaprijed zadano

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
bs: Uključi dovršavanje kao unaprijed zadano

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
bs: Uključi brojanje izraza kao unaprijed zadano

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
bs: Normalno animiraj promjene u radnom listu

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
bs: Automatski ponovo procjeni unos ispod trenutnog

en: Save Plain Text
bs: Snimi kao obični tekst

en: Export to LaTeX
bs: Izvezi u  LaTeX

en: Evaluate Worksheet
bs: Procjeni radni list

en: Typeset using LaTeX
bs: Štampa pomoću LaTeX

en: Syntax Highlighting
bs: Sintaksno isticanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
bs: Dovršavanje

en: Line Numbers
bs: Brojevi linija:

en: Restart Backend
bs: Ponovo pokreni Pozadinu

en: Evaluate Entry
bs: Procjeni ulazne podatke

en: Insert Command Entry
bs: Ubacivanje komandnog unosa

en: Insert Text Entry
bs: Ubacivanje tekstualnog unosa

en: Insert LaTeX Entry
bs: Ubaci LaTeX element

en: Insert Page Break
bs: Ubaci kraj strane

en: Insert Image
bs: Dodaj Sliku

en: Remove current Entry
bs: Odstrani trenutne ulazne podatke

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
bs: Pokaži skriptni Urednik

en: Show Completion
bs: Prikaži dovršavanje

en: CantorPart
bs: Cantor dio

en: Interrupt
bs: Prekid

en: Session Error: %1
bs: Sesija Greška: %1

en: Initialization complete
bs: Inicijalizacija završena

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
bs: Da li želite da učitate trenutni radni list na javni web server?

en: Question - Cantor
bs: Pitanje - Cantor

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
bs: Radni list nije spašen. Trebali bi ste da ga spasite prije učitavanja.

en: Warning - Cantor
bs: Upozorenje - Cantor

en: This backend does not support scripts.
bs: Pozadina nepodržava skripte.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
bs: &Radni list

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
bs: &Nova

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
bs: Paneli

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

en: Interrupted
bs: Prekinuto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
bs: Traka za pretragu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
bs: Nađi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
bs: &Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
bs: &Prethodna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
bs: Zamijeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
bs: &Zamijeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
bs: Zamijeni &Sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
bs: Traži u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
bs: &Razlikuj veličinu slova

en: Configure Image
bs: konfigurisati sliku

en: Cannot load image %1
bs: Ne mogu učitati sliku %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
bs: Podešavanje slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
bs: Otvori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
bs: Prikaži veličinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
bs: Širina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
bs: Visina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
bs: Veličina štampe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
bs: Upotrijebi veličinu prikaza

en: Open image file
bs: Otvori datoteku slike

en: Show LaTeX code
bs: Prikaži LaTex kod

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
bs: Put do latex izvršne

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
bs: Put do dvips izvršne

[ctx: @title:column]
en: Value
bs: Vrijednost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
bs: Od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
bs: Do:

en: Main title
bs: Glavni naslov

en: Abscissa scale
bs: Skala abscise

en: Ordinate scale
bs: Skala ordinate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
bs: Naslov crtanja:

en: KDE Frontend to mathematical applications
bs: KDE sučelja za matematičke operacije

en: KAlgebra backend
bs: KAlegebra pozadina

en: Octave backend
bs: Octave pozadina

en: Martin Küttler
bs: Martin Kuttler

en: Interface
bs: Interfejs

en: --- Page Break ---
bs: --- Nova strana ---

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
bs: Naziv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
bs: Vrijednost:

en: Load Variables
bs: Učitaj varijable

en: Are you sure you want to remove all variables?
bs: Da li ste sigurni da želite ukloniti sve varijable

en: Save result
bs: Spasi rezultat

en: Remove result
bs: Ukloni rezultate

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
bs: KDE tekst editor komponenta nije pronađena.
    Molim provjerite vašu KDE instalaciju.

en: Script Editor
bs: Urednik skripti

en: Script Editor - %1
bs: Urednik skripti - %1

en: Not found
bs: Nije nađeno

en: Reached beginning
bs: Dosegnut početak

en: Reached end
bs: Dosegnut kraj

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
bs[0]: Zamijenjena %1 kopija
bs[1]: Zamijenjene %1 kopije
bs[2]: Zamijenjeno %1 kopija

en: Commands
bs: Komande

en: Results
bs: Rezultati

en: Errors
bs: Greške

en: Text
bs: Tekst

en: LaTeX Code
bs: LaTeX kod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
bs: Podrazumijevana pozadina:

en: Show Rendered
bs: Prikaži izvršene

en: Show Code
bs: Prikaži kod

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
bs: Nemogu napraviti Eps datoteku. Možda će vam trebati dodatni paketi

en: Cannot write file %1.
bs: Ne može pisati datoteku %1

en: Error saving file %1
bs: Greška pri spašavanju datoteke %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
bs: Greška u učitavanju latex.xsl stila

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
bs: Postoje problemi sa %1 pozadinom,
    molimo vas provjerite konfiguraciju ili instalirajte potrebne pakete.
    Samo ste u mogućnosti pogledati ovaj radni list.

en: Image
bs: Slika

en: Page Break
bs: Prelom stranice

en: Insert
bs: Ubaci

[ctx: @action]
en: Text &Color...
bs: &Boja teksta...

[ctx: @label text color]
en: Color
bs: Boja

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
bs: &Isticanje teksta...

[ctx: @action]
en: Font &Size
bs: Veličina fonta

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
bs: &Podebljano

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
bs: &Kurziv

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
bs: &Podvučeno

[ctx: @action]
en: &Strike Out
bs: &Precrtano

[ctx: @action]
en: Align &Left
bs: Poravnaj &Lijevo

[ctx: @label left justify]
en: Left
bs: Lijevo

[ctx: @action]
en: Align &Center
bs: Poravnaj &Centrirano

[ctx: @label center justify]
en: Center
bs: Centrirano

[ctx: @action]
en: Align &Right
bs: Poravnaj &Desno

[ctx: @label right justify]
en: Right
bs: Desno

[ctx: @action]
en: &Justify
bs: &Obostrano

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
bs: Obostrano poravnaj

en: Remove Entry
bs: Ukloni stavku

en: Drag Entry
bs: Prevuci element
