mathematik - en to es translation catalogue (682 entries)

en: Pause
es: Pausar

en: Start
es: Iniciar

en: Stop
es: Detener

en: Save animation result
es: Guardar la animación del resultado

en: Animations (*.gif)
es: Animaciones (*.gif)

en: Advanced Plotting
es: Gráficos avanzados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
es: Gráfico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
es: Expresión:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
es: Opciones adicionales:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
es: &Trazar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
es: Opción activa

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
es: &Calcular

en: Differentiate
es: Diferenciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
es: Tiempos:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
es: &Paquete

en: Import Package
es: Importar paquete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
es: Paquete:

en: Integrate
es: Integrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
es: Límite inferior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
es: Límite superior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
es: integral definida

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
es: Álgebra &lineal

en: Create Matrix
es: Crear matriz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
es: Columnas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
es: Filas:

en: Compute Eigenvalues
es: Calcular eigenvalores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
es: Matriz:

en: Compute Eigenvectors
es: Calcular eigenvectores

en: Invert Matrix
es: Invertir matriz

en: Plot 2D
es: Gráfico 2D

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
es: Nombre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
es: Mínimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
es: Máximo:

en: Plot 3D
es: Gráfico 3D

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
es: 1ª variable

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
es: 2ª variable

en: Run Script
es: Ejecutar script

en: Solve equations
es: Resolver ecuaciones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
es: Ecuaciones:

en: Select the Backend
es: Seleccionar el motor

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
es: <h1>%1</h1><div><b>Versión recomendada:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
es: <hr><div>%1</div><br><div>Consulte <a href="%2">%2</a> para más información.</div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
es: <hr><div><b><font color='#e50000'>No se han satisfecho algunos requisitos: </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
es: Hacer que este sea el motor por omisión

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
es: <b>Julia</b> es un lenguaje de programación dinámico de alto nivel y de buen rendimiento para computación técnica, con sintaxis familiar para los usuarios de otros entornos de computación técnica. Proporciona un sofisticado compilador, ejecución en paralelo distribuida, precisión numérica y una amplia biblioteca de funciones matemáticas.

en: The path to Julia specified in the application settings must point directly to the executable. Symlinks are not allowed. Please provide the correct path in the application settings and try again.
es: La ruta a Julia indicada en las preferencias de la aplicación debe apuntar directamente al ejecutable. No se permite el uso de enlaces simbólicos. Proporcione la ruta correcta en las preferencias de la aplicación y vuelva a intentarlo.

en: Сantor couldn’t determine the version of Julia for %1. Please specify the correct path to Julia executable (no symlinks allowed) and try again.
es: Cantor no puede determinar la versión de Julia para %1. Indique la ruta correcta al ejecutable de Julia (no puede ser un enlace simbólico) y vuelva a probar.

en: You are trying to use Cantor with Julia v%1.%2.%3. This version of Cantor was compiled with the support of Julia v%4.%5.%6. Please point to this version of Julia or recompile Cantor using the version %1.%2.%3.
es: Está intentando usar Cantor con Julia versión %1.%2.%3. Esta versión de Cantor ha sido compilada para permitir el uso de Julia versión %4.%5.%6. Apunte a dicha versión de Julia o vuelva a compilar Cantor usando la versión %1.%2.%3.

note: i18n: ectx: label, entry (replPath), group (JuliaBackend)
en: Path to the Julia native REPL
es: Ruta al REPL nativo de Julia

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
es: Activar la gestión de variables

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
es: Integrar gráficos en la hoja de ejercicios

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (PythonBackend)
en: Graphical package for the Plot-Assistant
es: Paquete gráfico para el asistente de gráficos

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
es: # Lo sentimos: Gadfly no permite gráficos en 3d

en: Julia script file (*.jl)
es: Archivo de script Julia (*.jl)

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
es: La sesión de Julia no puede iniciar sesión debido a un problema interno de Julia con un archivo interno que falta: «%1»

en: Julia session can't login due unknown internal problem
es: La sesión de Julia no puede iniciar sesión debido a un problema interno desconocido

en: Julia process stopped working.
es: El proceso de Julia ha dejado de funcionar.

en: Failed to start Julia process.
es: No se ha podido iniciar el proceso de Julia.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
es: La comunicación con el proceso de Julia ha fallado por motivos desconocidos.

en: For Julia only GR (https://gr-framework.org/), a framework for visualization applications, is supported at the moment. This package has to be installed first, if not done yet. For this, run Pkg.install("GR") in Cantor or in Julia REPL. Note, this operation can take some time and it's better to perform it in Julia REPL that is able to show the current progress of the package installation.
es: Para Julia, por ahora solo se permite GR (https://gr-framework.org/), una infraestructura para aplicaciones de visualización. Este paquete debe estar instalado antes de usarlo. Para ello, ejecute Pkg.install("GR") en Cantor o en Julia REPL. Nota: esta operación puede durar cierto tiempo y es preferible realizarla en Julia REPL, ya que puede mostrar el avance del proceso de instalación del paquete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable:
es: Ejecutable:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Plot Integration:
es: Integración de gráficos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
es: Si está activada, los gráficos se mostrarán dentro de la hoja de ejercicios. En caso contrario, se mostrarán en una ventana externa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
es: Activado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
es: Gestión de variables:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
es: Monitorizar la creación y destrucción de variables y mostrar las existentes en el panel de variables.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Internal Plot Format:
es: Formato de gráficos interno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_inlinePlotFormat)
en: Inner format of plots, if plots embedding is enabled.
es: Formato interno para los gráficos, si está activada la integración de gráficos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label4)
en: Graphic package to be used in the Plot Assistant
es: Paquete gráfico para usar en el asistente de gráficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Package for Plot Assistant
es: Paquete para el asistente de gráficos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
es: Ejecución automática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
es: Órdenes a ejecutar automáticamente

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabDocumentation)
en: Documentation
es: Documentación

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
es: Lista de scripts a ejecutar automáticamente al inicio de la sesión

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
es: Esto ejecuta órdenes automáticamente al iniciar una nueva hoja de ejercicios. Pueden ser de utilidad para cargar los módulos necesarios, cambiar el entorno, etc.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
es: <b>Lua</b> es un lenguaje de script rápido y ligero, que posee una sencilla sintaxis procedural. Lua contiene diversas bibliotecas que tienen como objetivo las matemáticas y la ciencia.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
es: Ruta a la orden luajit

en: Lua script file (*.lua)
es: Archivo de script lua (*.lua)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path to luajit:
es: Ruta a luajit:

en: <h1>Maxima's Help System</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Searches for Maxima names which have name appearing anywhere within them; <i>name</i> must be a string or symbol. Thus, <i>apropos(exp)</i> returns a list of all the flags and functions which have exp as part of their name, such as <i>expand</i>, <i>exp</i>, and <i>exponentialize</i>. So, if you can only remember part of the name of a Maxima command or variable, you can use this command to find the rest of the name. Similarly, you can type <i>apropos(tr_)</i> to find a list of many of the switches relating to the translator, most of which begin with <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returns a list with all Maxima names.<br><br><i>apropos</i> returns the empty list [], if no name is found.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> is equivalent to describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> finds an item with title equal (case-insensitive) to string, if there is any such item.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> finds all documented items which contain string in their titles. If there is more than one such item, Maxima asks the user to select an item or items to display.<br><br><i>? foo</i> (with a space between <i>?</i> and <i>foo</i>) is equivalent to <i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalent to <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> yields a list of all topics documented in the on-line manual.<br><br><i>describe</i> quotes its argument. <i>describe</i> returns <i>true</i> if some documentation is found, otherwise <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> displays some examples of <i>topic</i>, which is a symbol or a string. To get examples for operators like <i>if</i>, <i>do</i>, or <i>lambda</i> the argument must be a string, e.g. <i>example("do")</i>. <i>example</i> is not case sensitive. Most topics are function names.<br><br><i>example()</i> returns the list of all recognized topics.<br><br>The name of the file containing the examples is given by the global option variable <i>manual_demo</i>, which defaults to <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> quotes its argument. <i>example</i> returns <i>done</i> unless no examples are found or there is no argument, in which case <i>example</i> returns the list of all recognized topics.
es: <h1>Sistema de ayuda de Maxima</h1><h2>Función <i>apropos</i></h2>Busca nombres de Maxima donde el nombre aparece en cualquier parte de su interior; <i>name</i> debe ser una cadena de texto o un símbolo. De este modo, <i>apropos(exp)</i> devuelve una lista de todos los indicadores y funciones que tienen «exp» como parte de su nombre, como <i>expand</i>, <i>exp</i> y <i>exponentialize</i>. Así, si solo recuerda una parte del nombre de una orden o de una variable de Maxima, puede usar esta orden para encontrar el resto del nombre. De modo similar, puede escribir <i>apropos(tr_)</i> para mostrar una lista de los interruptores relacionados con el «translator», muchos de los cuales empiezan por <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> devuelve una lista con todos los nombres de Maxima.<br><br><p>apropos</i> devuelve la lista vacía [] si no encuentra ningún nombre.<br><br><h2>Función <i>describe</i></h2><i>describe(cadena)</i> es equivalente a <i>describe(cadena, exact)</i>.<br><br><i>describe(cadena, exact)</i> encuentra un elemento con el título igual (sin distinguir entre mayúsculas y minúsculas) a «cadena», si existiera.<br><br><i>describe(cadena, inexact)</i> encuentra todos los elementos documentados que contienen «cadena» en su título. Si existe más de uno, Maxima solicita al usuario que seleccione uno o más elementos para mostrarlos.<br><br><i>? foo</i> (con un espacio entre <i>?</i> y <i>foo</i>) es equivalente a <i>describe("foo", exact)</i>, y <i>?? foo</i> es equivalente a <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(,inexact)</i> produce una lista de todos los temas documentados en el manual en línea.<br><br><i>describe</i> entrecomilla su argumento. <i>describe</i> devuelve <i>true</i> si encuentra algo en la documentación, o <i>false</i> en caso contrario.<br><h2>Función <i>example</i></h2><i>example(tema)</i> muestra algunos ejemplos del <i>tema</i>, que es un símbolo o una cadena. Para obtener ejemplos de operadores como <i>if</i>, <i>do</i> o <i>lambda</i>, el argumento debe ser una cadena; por ejemplo <i>example("do")</i>.<i>example</i> no distingue entre mayúsculas y minúsculas. Muchos temas son nombres de funciones.<br><br><i>example()</i> devuelve la lista de todos los temas reconocidos.<br><br>El nombre del archivo que contiene los ejemplos se proporciona mediante la variable de opción global <i>manual_demo</i>, que vale <i>"manual.demo"</i> de forma predeterminada.<br><br><i>example</i> entrecomilla su argumento. <i>example</i> devuelve <i>done</i>, excepto si no encuentra ejemplos o si no existe ningún argumento, en cuyo caso devuelve la lista de todos los temas reconocidos.

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
es: <b>Maxima</b> es un sistema para la manipulación de expresiones simbólicas y numéricas, incluyendo diferenciación, integración, series de Taylor, transformadas de Laplace, ecuaciones diferenciales comunes, sistemas de ecuaciones lineales, polinómicas, conjuntos, listas, vectores, matrices y tensores. Maxima produce resultados numéricos de alta precisión usando fracciones exactas, enteros de precisión arbitraria y números de punto flotante de precisión variable. Maxima puede representar funciones y datos en dos o tres dimensiones.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
es: Ruta al ejecutable de Maxima

en: Error: Too many */
es: Error: demasiados */

en: Error: Too many /*
es: Error: demasiados /*

en: Error: expected " before ;
es: Error: se esperaba " antes de ;

en: Waiting for the plot result
es: Esperando el resultado del gráfico

en: Maxima batch file (*.mac)
es: Archivo de procesamiento por lotes de Maxima (*.mac)

en: Failed to start Maxima
es: Fallo al iniciar Maxima

en: Maxima crashed. restarting...
es: Maxima ha fallado. Reiniciando...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
es: Maxima ha fallado dos veces en un corto período de tiempo. Se está deteniendo para tratar de reiniciarlo.

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
es: <b>GNU Octave</b> es un lenguaje de alto nivel orientado principalmente a cálculos numéricos. <br/>Proporciona una práctica interfaz de línea de órdenes para resolver numéricamente problemas lineales y no lineales, y para realizar otros experimentos numéricos usando un lenguaje que es altamente compatible con Matlab.

en: Octave script file (*.m)
es: Archivo de script de Octave (*.m)

en: Syntax Error
es: Error de sintaxis

en: Plot integration test failed.
es: La prueba de integración del gráfico ha fallado.

en: The integration of plots will be disabled.
es: La integración de los gráficos se desactivará.

en: The plot integration doesn't work because Cantor found, that Octave can't create plots, because there are no graphical backends for it: this conclusion was made on the basis of empty output from available_graphics_toolkits() function. Looks like you should install some additional OS packages, like gnuplot, fltk or qt for possibility to create plots.
es: La integración de gráficos no funciona porque Cantor ha encontrado que Octave no puede crear gráficos, ya que no hay motores gráficos para ello: se ha llegado a esta conclusión porque la función available_graphics_toolkits() no ha generado salida. Es posible que deba instalar algunos paquetes adicionales del SO, como gnuplot, fltk o qt para poder crear gráficos.

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
es: <b>Python</b> es un lenguaje de programación dinámico extremadamente potente que se usa en un amplio abanico de campos de aplicaciones. Existen diversos paquetes de Python para programación científica.

en: # Sorry, but Bokeh doesn't support 3d plotting
es: # Lo sentimos: Bokeh no permite gráficos en 3d

en: Python script file (*.py)
es: Archivo de script de Python (*.py)

en: Cantor Python server stopped working.
es: El servidor Python de Cantor ha dejado de funcionar.

en: Failed to start Cantor python server.
es: No se ha podido iniciar el servidor Python de Cantor.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
es: La comunicación con el servidor Python de Cantor ha fallado por motivos desconocidos.

en: For using integrated graphics with Matplotlib package, you need to install "matplotlib" python package first.
es: Para usar gráficos integrados con el paquete Matplotlib debe instalar en primer lugar el paquete de python «matplotlib».

en: For using integrated graphic with Plot.ly, you need to install "plotly" python package and special Plot.ly-compatible "orca" executable. See "Static Image Export" article in Plot.ly documentation for details.
es: Para usar gráficos integrados con Plot.ly debe instalar en paquete de python «plotly» y el ejecutable especial «orca» compatible con Plot.ly. Consulte el artículo «Exportación de imagen estática» en la documentación de Plot.ly para más detalles.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
es: Cantor - Diálogo de gráficos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
es: Funciones:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
es: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
es: Expresión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
es: Añadir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
es: Eliminar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
es: Borrar lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
es: Variable X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
es: Estilo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
es: Líneas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
es: Puntos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
es: Puntos y líneas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
es: Cuadrados

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
es: Histograma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
es: Pasos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
es: Velas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
es: Motas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
es: Suavizado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
es: Ninguno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
es: Monótono

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
es: Splines cúbicos naturales

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
es: Bezier (monótono)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
es: Intervalo de la función

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
es: Intervalo X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
es: Tasa de &muestreo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
es: &Tamaño del paso

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
es: Opciones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
es: Título del gráfico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
es: Etiqueta del eje X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
es: Etiqueta del eje Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
es: Posición de la leyenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
es: Ocultar leyenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
es: Arriba a la izquierda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
es: Arriba a la derecha

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
es: Abajo a la izquierda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
es: Abajo a la derecha

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
es: Debajo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
es: Fuera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
es: Mostrar rejilla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
es: Mostrar el borde completo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
es: Usar colores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
es: Mostrar en línea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
es: Escala X logarítmica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
es: Escala Y logarítmica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
es: Opciones de archivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
es: Guardar gráfico en archivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
es: Tipo de archivo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
es: Detectar a partir del nombre de archivo

en: <b>Qalculate!</b> is not your regular software replication of the cheapest available calculator. Qalculate! aims to make full use of the superior interface, power and flexibility of modern computers. The center of attention in Qalculate! is the expression entry. Instead of entering each number in a mathematical expression separately, you can directly write the whole expression and later modify it. The interpretation of expressions is flexible and fault tolerant, and if you nevertheless do something wrong, Qalculate! will tell you so. Not fully solvable expressions are however not errors. Qalculate! will simplify as far as it can and answer with an expression. In addition to numbers and arithmetic operators, an expression may contain any combination of variables, units, and functions.
es: <b>Qalculate!</b> no es un software de réplica normal de la calculadora más barata disponible. Qalculate! trata de sacar partido de la interfaz superior, la potencia y la flexibilidad de las computadoras modernas. El punto fuerte de Qalculate! es la entrada de expresiones. En lugar de introducir cada número de una expresión matemática de forma individual, puede escribir directamente la expresión completa y modificarla después. La interpretación de expresiones es flexible y tolerante a fallos, por lo que Qalculate! le avisará si alguna vez comete algún error. No obstante, las expresiones que no se pueden resolver completamente no son errores. Qalculate! las simplificará tanto como pueda y responderá con una expresión. Además de números y operadores aritméticos, una expresión puede contener cualquier combinación de variables, unidades y funciones.

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
es: Si se deben convertir automáticamente las unidades y cómo hacerlo. Si es cierto, se convierte a la unidad más apropiada del SI (la menor cantidad de unidades).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
es: Unidad de ángulos por omisión para las funciones trigonométricas.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
es: Base de los números analizados y evaluados.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
es: Si el resultado de la evaluación estará simplificado o factorizado.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
es: Si los números racionales se mostrarán con decimales, como fracciones o como algo intermedio.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
es: Mostrar que una serie de dígitos de un número continúa infinitamente con puntos suspensivos en lugar de redondearlo (p. ej., 2/3 se muestra como 0,666666... en lugar de 0,666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
es: Usar todos los prefijos decimales del SI. Si es falso, no se usarán de forma automática los prefijos que no son múltiplos de mil (centi, deci, deca, hecto).

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
es: Si es cierto, se usarán exponentes negativos en lugar de divisiones (p. ej., 5/x^2 se convierte en 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
es: Pantalla numérica.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
es: Si es cierto, los gráficos se mostrarán dentro de la hoja de ejercicios. En caso contrario, aparecerán en una ventana separada.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
es: Si se deben usar colores en los gráficos.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
es: Si se debe usar una rejilla en el gráfico.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
es: Si se deben dibujar bordes completos alrededor del gráfico.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
es: Anchura de las líneas, en píxeles.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
es: Número de pasos de interpolación a usar en el gráfico.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
es: Modo de suavizado en los gráficos.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
es: Estilo de los gráficos.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
es: Posición de la leyenda en los gráficos.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
es: Qalculate informa de que no puede imprimir. ¿Está instalado gnuplot?

en: missing %1
es: falta %1

en: %1 must be a number.
es: %1 debe ser un número.

en: %1 must be a integer.
es: %1 debe ser un entero.

en: %1 must be a boolean.
es: %1 debe ser un valor lógico.

en: invalid option for %1: %2
es: opción no válida para %1: %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
es: se han encontrado múltiples expresiones en una orden de dibujo (%1 y %2).

en: ERROR
es: Error

en: WARNING
es: Advertencia

en: No function, variable or unit with specified name exist.
es: No existe una función, variable o unidad con el nombre especificado.

en: Function: %1
es: Función: %1

en: Plotting interface
es: Interfaz de gráficos

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
es: Traza una o más funciones de forma integrada o en una ventana separada.

en: expression
es: expresión

en: option
es: opción

en: value
es: valor

en: integer
es: entero

en: boolean
es: lógico

en: number
es: número

en: default: %1
es: por omisión: %1

en: The function's name
es: El nombre de la función

en: Title label
es: Etiqueta de título

en: x-axis label
es: Etiqueta del eje X

en: y-axis label
es: Etiqueta del eje Y

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
es: Imagen en la que guardar el gráfico. Si no se especifica ninguna se muestra el gráfico en una ventana de la pantalla. Si «inline=true», la imagen se muestra sin tener en cuenta esta opción.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
es: El tipo de imagen en la que guardar. Uno de los valores auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
es: Establecer como cierto para gráficos en color, o falso para monocromo.

en: Minimum x-axis value.
es: Valor mínimo del eje X.

en: Maximum x-axis value.
es: Valor máximo del eje X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
es: Si se debe usar una escala logarítmica para el eje X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
es: Si se debe usar una escala logarítmica para el eje Y.

en: Logarithmic base for the x-axis.
es: Base logarítmica para el eje X.

en: Logarithmic base for the y-axis.
es: Base logarítmica para el eje Y.

en: If a grid shall be shown in the plot.
es: Si se debe mostrar una rejilla en el gráfico.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
es: Si el gráfico debe estar rodeado de bordes por todos los lados (no solo ejes).

en: Width of lines.
es: Anchura de las líneas.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
es: Lugar donde se debe situar la leyenda del gráfico. Puede ser: ninguna, arriba a la izquierda, arriba a la derecha, abajo a la izquierda, abajo a la derecha, debajo, fuera

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
es: Suavizado del gráfico: Puede ser: ninguno, único, csplines, bezier, sbezier

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
es: Estilo del gráfico: Puede ser: líneas, puntos, puntos y líneas, cuadrados, histograma, pasos, velas, motas

en: Use scale on second x-axis.
es: Usar escala en el segundo eje X.

en: Use scale on second y-axis.
es: Usar escala en el segundo eje Y.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
es: Si el gráfico se debe dibujar integrado en lugar de en una ventana nueva.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
es: Distancia entre dos puntos de interpolación. Ver también el paso.

en: Number of interpolation points. See also step.
es: Número de puntos de interpolación. Ver también el paso.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
es: El nombre de la variable X. Debe ser una variable conocida.

en: Save variables to a file
es: Guardar variables en un archivo

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
es: Guardar todas las variables definidas actualmente en un archivo. Se pueden volver a cargar con %1.

en: file
es: archivo

en: file: the file to save to
es: archivo: el archivo en el que guardar

en: Load variables from a file
es: Cargar variables de un archivo

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
es: Cargar variables de un archivo que ha sido creado previamente por %1.

en: file: the file to load
es: archivo: el archivo a cargar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
es: Base numérica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
es: Formato de fracciones:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
es: Exacta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
es: Fraccional

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
es: Combinada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
es: Pantalla numérica:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
es: Pura

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
es: Científica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
es: Precisión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
es: Indicar series infinitas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
es: Usar todos los prefijos del SI:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
es: Usar exponentes negativos:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
es: Evaluar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
es: Convertir a las unidades del SI más adecuadas:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
es: Radianes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
es: Grados

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
es: Gradianes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
es: Modo de estructuración:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
es: Simplificar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
es: Factorizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
es: Unidad de ángulos:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
es: Gráficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
es: Mostrar gráficos en línea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
es: Mostrar bordes completos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
es: Anchura de las líneas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
es: Tasa de muestreo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
es: Modo de suavizado:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
es: Splines cúbicos naturales

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
es: Pasos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
es: Posición de la leyenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
es: Gráficos en color:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
es: Mostrar rejilla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
es: Estilo del gráfico:

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
es: Modificar entrada

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
es: Añadir nueva entrada

en: Name cannot be empty.
es: El nombre no puede estar vacío.

en: Add local documentation
es: Añadir documentación local

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
es: Obtener nueva documentación

en: Download additional documentations
es: Descargar documentación adicional

en: Qt Compressed Help file is not valid.
es: El archivo de ayuda comprimido de Qt no es válido.

en: Documentation already imported
es: Documentación ya importada

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
es: Modificar

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
es: Por favor, desinstale esto usando GHNS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
es: Instalar archivos de documentación adicional

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
es: Ruta

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
es: Añadir

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
es: Icono:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
es: Seleccione un icono

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
es: Introduzca un nombre

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
es: Seleccione un nombre...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
es: Ruta:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
es: Seleccionar un archivo de ayuda de Qt...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
es: Seleccionar un archivo de ayuda de Qt...

en: <h1>R' Help System: <i>help()</i> and <i>?</i>:</h1><br>The <i>help()</i> function and <i>?</i> help operator in R provide access to the documentation pages for R functions, data sets, and other objects, both for packages in the standard R distribution and for contributed packages.<br><br>To access documentation for the standard <i>lm</i> (linear model) function, for example, enter the command <b><i>help(lm)</i></b> or <i>help("lm")</i>, or <i>?lm</i> or <i>?"lm"</i> (i.e., the quotes are optional).<br><br>To access help for a function in a package that’s not currently loaded, specify in addition the name of the package: For example, to obtain documentation for the <i>rlm()</i> (robust linear model) function in the MASS package, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standard names in R consist of upper- and lower-case letters, numerals (0-9), underscores (_), and periods (.), and must begin with a letter or a period. To obtain help for an object with a non-standard name (such as the help operator <i>?</i>), the name must be quoted: for example, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>You may also use the <i>help()</i> function to access information about a package in your library — for example, <i>help(package="MASS")</i> — which displays an index of available help pages for the package along with some other information.<br><br>Help pages for functions usually include a section with executable examples illustrating how the functions work. You can execute these examples in the current R session via the <i>example()</i> command: e.g., <i>example(lm)</i>.
es: <h1>Sistema de ayuda de R: <i>help()</i> y <i>?</i>:</h1><br>La función <i>help()</i> y el operador de ayuda <i>?</i> de R proporcionan acceso a las páginas de documentación de las funciones, conjuntos de datos y otros objetos de R, tanto de paquetes de la distribución estándar de R como para los paquetes de contribuciones.<br><br>Para acceder a la documentación de la función estándar <i>lm</i> (modo lineal), por ejemplo, introduzca la orden <b><i>help(lm)</i></b> o <i>help("lm")</i>, o también <i>?lm</i> o <i>?"lm"</i> (es decir, las comillas son opcionales).<br><br>Para acceder a la ayuda de una función de un paquete que no está cargado actualmente, indique de forma adicional el nombre del paquete. Por ejemplo, para obtener la documentación de la función <i>rlm()</i> (modelo lineal robusto) del paquete MASS, use <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Los nombres estándares de R constan de letras en mayúscula y minúscula, números (del 0 al 9), signos de subrayado (_) y puntos (.), y deben empezar por una letra o un punto. Para obtener ayuda sobre un objeto que tenga un nombre no estándar (como el operador de ayuda <i>?</i>), dicho nombre debe estar entre comillas. Por ejemplo, <i>help('?')</i> o <i>?"?"</i>.<br><br>También puede usar la función <i>help()</i> para acceder a información sobre un paquete de su biblioteca (por ejemplo, <i>help(package="MASS")</i>), que muestra un índice con las páginas de ayuda disponibles para el paquete junto a más información.<br><br>Las páginas de ayuda de las funciones suelen incluir una sección con ejemplos ejecutables que ilustran el funcionamiento de la función. Puede ejecutar dichos ejemplos en la sesión actual de R usando la orden <i>example()</i>; por ejemplo, <i>example(lm)</i>.

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
es: <b>R</b> es un lenguaje y entorno para cálculos estadísticos y gráficos, similar al lenguaje y entorno S. <br/>Proporciona una amplia variedad de técnicas estadísticas (modelado lineal y no lineal, pruebas estadísticas clásicas, análisis de series temporales, clasificación, agrupamiento, etc.) y gráficas, y es muy configurable. El lenguaje S es frecuentemente el vehículo de elección para investigaciones de metodología estadística, mientras que R proporciona una alternativa de código abierto para participar en esta actividad.

en: Error opening file %1
es: Error abriendo el archivo %1

en: R script file (*.R)
es: Archivo de script de R (*.R)

en: Error Parsing Command
es: Error analizando orden

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
es: URL a la documentación de R local

en: Double click to open file selection dialog
es: Doble clic para abrir el diálogo de selección de archivos

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
es: *.R *.r|Archivos fuente de R (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
es: <b>Sage</b> es un sistema de software matemático de código abierto con licencia GPL. <br/>Combina la potencia de diversos paquetes de código abierto existentes bajo una interfaz común basada en Python.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
es: Ruta al ejecutable de Sage

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
es: Activar la composición al estilo LaTeX para el motor Sage

en: Result of %1
es: Resultado de %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
es: %1
    La última salida fue: 
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
es: Archivo de script de Python (*.py);;Archivo de script de Sage (*.sage)

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the supported versions to make it work with Cantor.
es: Este programa no es compatible con la versión %1.%2 de Sage. Por favor, actualice su instalación con las versiones compatibles para que puedan funcionar con Cantor.

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
es: No se ha podido determinar la versión de Sage. Compruebe su instalación y la salida de «sage -v».

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
es: El proceso Sage ha fallado mientras evaluaba esta expresión

en: The Sage process crashed
es: El proceso Sage ha fallado

en: The Sage process exited while evaluating this expression
es: El proceso Sage ha salido mientras se evaluaba esta expresión

en: The Sage process exited
es: El proceso Sage ha salido

en: Failed to start Sage
es: Fallo al iniciar Sage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
es: Composición al estilo LaTeX:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
es: La salida LaTeX de Sage no es siempre correcta, por lo que se puede desactivar la composición LaTeX para disfrutar de una mejor experiencia

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
es: <b>Scilab</b> es un paquete de software libre y multiplataforma de cálculo numérico y un lenguaje de programación de alto nivel y orientado a números. Scilab se distribuye bajo la licencia CeCILL (compatible con GPL).

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
es: Ruta al ejecutable de Scilab

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
es: ;;Archivo de script de Scilab (*.sce);;Archivo de funciones de Scilab (*.sci)

en: The file %1 is already opened.
es: El archivo %1 ya está abierto.

en: Open file
es: Abrir archivo

en: Download Examples
es: Descargar ejemplos

en: &Open Example
es: Abrir ejempl&o

en: Go to previous worksheet
es: Ir a la hoja de ejercicios anterior

en: Go to next worksheet
es: Ir a la hoja de ejercicios siguiente

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
es: Todos los archivos compatibles (*.cws *ipynb);;Hoja de ejercicios de Cantor (*.cws);;Cuaderno de Jupyter (*.ipynb)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
es[0]: <h1>No se encuentra ningún motor</h1>
    <div>Cosas que puede probar:
      <ul>    <li>Cambiar las preferencias en el diálogo de configuración;</li>    <li>Instalar paquetes para el siguiente programa:</li>     %2   </ul> </div>
es[1]: <h1>No se encuentra ningún motor</h1>
    <div>Cosas que puede probar:
      <ul>    <li>Cambiar las preferencias en el diálogo de configuración;</li>    <li>Instalar paquetes para alguno de los siguientes programas:</li>     %2   </ul> </div>

en: Backend %1 is not installed
es: El motor %1 no está instalado

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
es: El motor %1 está instalado, aunque inactivo. Compruebe la instalación y las preferencias de Cantor.

en: Session %1
es: Sesión %1

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
es: No se ha podido encontrar Cantor Part con el error %1

en: Calculating...
es: Calculando...

en: Ready
es: Listo

en: Changed
es: Modificado

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
es: Varias hojas de ejercicios sin guardar están abiertas. ¿Desea cerrarlas?

en: Close Cantor
es: Cerrar Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
es: El proyecto actual ha sido modificado. ¿Desea guardarlo?

en: Save Project
es: Guardar proyecto

en: Formatting
es: Formato

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
es: El motor que se utiliza por omisión

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
es: Realizar la composición por omisión

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
es: Realizar el resaltado de sintaxis por omisión

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
es: Activar la terminación por omisión

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
es: Activar la numeración de expresiones por omisión

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
es: Animar cambios en la hoja de ejercicios por omisión

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
es: Activar la representación de expresiones matemáticas dentro de $$..$$ en las entradas de texto y de Markdown por omisión (necesita tener instalado pdflatex)

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
es: Volver a evaluar automáticamente las entradas bajo la actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
es: Pedir confirmación para reiniciar el motor

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
es: Guardar formato de texto enriquecido de la entrada de texto al guardar la hoja de ejercicios en formato de cuaderno de Jupyter

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
es: Usar el estilo de colocación de entradas antiguo de Cantor

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
es: Mostrar errores de representación de expresiones matemáticas incrustadas

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
es: Límite de líneas visibles para el resultado de texto

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
es: Tipo de letra jerárquica para capítulos

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
es: Tamaño del tipo de letra jerárquica para capítulos

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
es: Cursiva del tipo de letra jerárquica para capítulos

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
es: Negrita del tipo de letra jerárquica para capítulos

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
es: Tipo de letra jerárquica para subcapítulos

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
es: Tamaño del tipo de letra jerárquica para subcapítulos

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
es: Cursiva del tipo de letra jerárquica para subcapítulos

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
es: Negrita del tipo de letra jerárquica para subcapítulos

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
es: Tipo de letra jerárquica para secciones

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
es: Cursiva del tipo de letra jerárquica para secciones

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
es: Negrita del tipo de letra jerárquica para secciones

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
es: Tipo de letra jerárquica para subsecciones

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
es: Cursiva del tipo de letra jerárquica para subsecciones

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
es: Negrita del tipo de letra jerárquica para subsecciones

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
es: Tipo de letra jerárquica para párrafos

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
es: Cursiva del tipo de letra jerárquica para párrafos

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
es: Negrita del tipo de letra jerárquica para párrafos

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
es: Tipo de letra jerárquica para subpárrafos

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
es: Cursiva del tipo de letra jerárquica para subpárrafos

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
es: Negrita del tipo de letra jerárquica para subpárrafos

en: Save Plain Text
es: Guardar texto sin formato

en: Export to LaTeX
es: Exportar a LaTeX

en: Evaluate Worksheet
es: Evaluar hoja de ejercicios

en: Zoom
es: Ampliar

en: Typeset using LaTeX
es: Componer usando LaTeX

en: Syntax Highlighting
es: Resaltado de sintaxis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
es: Terminación

en: Line Numbers
es: Números de línea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Animations
es: Animaciones

en: Embedded Math
es: Expresiones matemáticas incrustadas

en: Restart Backend
es: Reiniciar motor

en: Evaluate Entry
es: Evaluar entrada

en: Insert Command Entry
es: Insertar entrada de orden

en: Insert Text Entry
es: Insertar entrada de texto

en: Insert Markdown Entry
es: Insertar entrada en Markdown

en: Insert LaTeX Entry
es: Insertar entrada LaTeX

en: Insert Page Break
es: Insertar salto de página

en: Insert Image
es: Insertar imagen

en: Collapse All Results
es: Contraer todos los resultados

en: Expand All Results
es: Expandir todos los resultados

en: Remove All Results
es: Eliminar todos los resultados

en: Remove current Entry
es: Eliminar la entrada actual

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
es: Mostrar el editor de scripts

en: Show Completion
es: Mostrar terminación

en: (C) 2009-2015 Alexander Rieder
es: © 2009-2015 Alexander Rieder

en: Cantor Worksheet (*.cws)
es: Hoja de ejercicios de Cantor (*.cws)

en: Jupyter Notebook (*.ipynb)
es: Cuaderno de Jupyter (*.ipynb)

en: Save as
es: Guardar como

en: Save
es: Guardar

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
es: Se perderán todos los resultados de cálculos disponibles. ¿Realmente quiere reiniciar %1?

en: Restart %1?
es: ¿Reiniciar %1?

en: Interrupt
es: Interrumpir

en: Session Error: %1
es: Error de sesión: %1

en: Initialization complete
es: Inicialización completa

en: Initializing...
es: Inicializando...

en: [read-only]
es: [solo lectura]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
es: ¿Desea enviar la hoja de ejercicios actual al servidor web público?

en: Question - Cantor
es: Pregunta - Cantor

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
es: La hoja de ejercicios no se ha guardado. Debería guardarla antes de enviarla a la web.

en: Warning - Cantor
es: Advertencia - Cantor

en: This backend does not support scripts.
es: Este motor no permite scripts.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
es: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
es: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
es: &Hoja de ejercicios

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
es: Preferencias

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
es: &Archivo

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
es: &Nuevo

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
es: Paneles

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
es: &Preferencias

en: Background Color
es: Color del fondo

en: Default
es: Por omisión

en: Text Color
es: Color del texto

en: Font
es: Tipo de letra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
es: Negrita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
es: Cursiva

en: Increase Size
es: Aumentar el tamaño

en: Decrease Size
es: Reducir el tamaño

en: Select
es: Seleccionar

en: Reset to Default
es: Reiniciar a valores por omisión

en: Show Results
es: Mostrar el resultado

en: Hide Results
es: Ocultar el resultado

en: Show Help
es: Mostrar ayuda

en: Appearance
es: Aspecto

en: Interrupted
es: Interrumpido

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
es: Barra de búsqueda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
es: Buscar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
es: &Siguiente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
es: An&terior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
es: Sustituir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
es: &Sustituir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
es: Sustituir &todo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
es: Buscar en:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
es: Distinguir &mayúsculas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Hierarchy Fonts
es: Tipos de letra jerárquicos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
es: Tipo de letra para capítulos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Family:
es: Familia del tipo de letra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Size:
es: Tamaño del tipo de letra:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
es: Tipo de letra para subcapítulos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
es: Tipo de letra para secciones

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
es: Tipo de letra para subsecciones

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
es: Tipo de letra para párrafos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
es: Tipo de letra para subpárrafos

en: Chapter
es: Capítulo

en: Subchapter
es: Subcapítulo

en: Section
es: Sección

en: Subsection
es: Subsección

en: Paragraph
es: Párrafo

en: Subparagraph
es: Subpárrafo

en: Set Hierarchy Level
es: Definir nivel de jerarquía

en: Solid Line Style
es: Estilo de línea sólida

en: Dash Line Style
es: Estilo de línea de rayas

en: Dot Line Style
es: Estilo de línea de puntos

en: Dash Dot Line Style
es: Estilo de línea de rayas y puntos

en: Dash Dot Dot Line Style
es: Estilo de línea de raya punto punto

en: Line Thickness
es: Grosor de la línea

en: Thin
es: Delgado

en: Medium
es: Medio

en: Thick
es: Grueso

en: Line Color
es: Color de la línea

en: Line Style
es: Estilo de la línea

en: Configure Image
es: Configurar imagen

en: Double click here to configure image settings
es: Haga doble clic aquí para configurar las preferencias de la imagen

en: Cannot load image %1
es: No se puede cargar la imagen %1

en: Save image result
es: Guardar la imagen del resultado

en: Images (%1)
es: Imágenes (%1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
es: Preferencias de la imagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
es: Abrir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
es: Tamaño de la pantalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
es: Ancho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
es: Altura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
es: Vista previa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
es: Tamaño de la impresión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
es: Usar el tamaño de la pantalla

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
es: Preferencias de la imagen

en: Open image file
es: Abrir archivo de imagen

en: Show LaTeX code
es: Mostrar código LaTeX

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
es: No se ha indicado ninguna ruta para el ejecutable %1. Proporcione la ruta correcta en las preferencias de la aplicación y vuelva a intentarlo.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
es: El archivo indicado «%1» para el ejecutable %2 no existe. Proporcione la ruta correcta en las preferencias de la aplicación y vuelva a intentarlo.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
es: El archivo indicado «%1» no apunta a ningún ejecutable. Proporcione la ruta correcta en las preferencias de la aplicación y vuelva a intentarlo.

en: The program %1 didn't finish the execution after %2 milliseconds during the plot integration test.
es: El programa %1 no ha terminado de ejecutarse tras %2 milisegundos durante la prueba de integración del gráfico.

en: Failed to open the file %1 during the plot integration test.
es: No se ha podido abrir el archivo %1 durante la prueba de integración del gráfico.

en: Failed to parse the result during the plot integration test.
es: No se ha podido analizar el resultado durante la prueba de integración del gráfico.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
es: Ruta al ejecutable latex

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
es: Ruta al ejecutable dvips

[ctx: @title:column]
en: Value
es: Valor

en: <too big variable>
es: <variable demasiado grande>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
es: Desde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
es: Hasta:

en: Main title
es: Título principal

en: Abscissa scale
es: Escala de las abscisas

en: Ordinate scale
es: Escala de las ordenadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
es: Título del gráfico:

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
es: Este contenido de tipos de Jupyter no esta permitido («%1»)

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
es: El proceso %1 ha muerto de forma inesperada. Todos los resultados de los cálculos se han perdido.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
es: El proceso %1 ha muerto de forma inesperada con el mensaje «%2». Todos los resultados de los cálculos se han perdido.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
es: Ha escogido usar el paquete gráfico %1, pero no se puede activar su uso porque no se cumplen todos los requisitos, por lo que la integración de este paquete estará desactivada. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
es: Interfaz de usuario de KDE para aplicaciones matemáticas

en: (C) 2016 Filipe Saraiva<br/>(C) 2009-2015 Alexander Rieder
es: © 2016 Filipe Saraiva<br/>© 2009-2015 Alexander Rieder

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
es: Encargado<br/>Adaptación a Qt5/KF5, motores Scilab y Python

[ctx: @info:credit]
en: Developer
es: Desarrollador

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
es: Autor original<br/>Encargado (2009-2015)

en: Aleix Pol Gonzalez
es: Aleix Pol González

en: KAlgebra backend
es: Motor KAlgebra

en: Octave backend
es: Motor Octave

en: Interface
es: Interfaz

en: Cantor icon
es: Icono de Cantor

en: Use  backend <backend>
es: Usar el motor <backend>

en: Documents to open.
es: Documentos a abrir.

en: Couldn't open the file %1
es: No se puede abrir el archivo %1

en: Enter Edit Mode
es: Entrar en el modo de edición

en: Clear Attachments
es: Borrar adjuntos

en: Cantor Math Error
es: Error matemático de Cantor

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
es: No se ha podido leer la imagen «%1». Error «%2»

en: --- Page Break ---
es: --- Salto de página ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
es: Ir al contenido

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
es: Buscar mediante palabras clave...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
es: Buscar en el texto de la página de documentación actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
es: Reiniciar el nivel de ampliación al 100%

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
es: Cerrar

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
es: Saltar a la coincidencia siguiente

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
es: Saltar a la coincidencia anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
es: Distinguir mayúsculas/minúsculas

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
es: El archivo se ha descargado correctamente en «Descargas».

en: Download Successful
es: Descarga correcta

en: Cantor files
es: Archivos de Cantor

en: Jupyter files
es: Archivos de Jupyter

en: All supported files
es: Todos los archivos permitidos

en: All files
es: Todos los archivos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
es: Nombre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
es: Valor:

en: Add New Variable
es: Añadir nueva variable

en: Load Variables
es: Cargar variables

en: Save Variables
es: Guardar variables

en: Remove Variables
es: Eliminar variables

en: Search/Filter
es: Buscar/filtrar

en: Case Sensitive
es: Distinguir mayúsculas

en: Match Complete Word
es: Coincidir palabra completa

en: Are you sure you want to remove all variables?
es: ¿Seguro que quiere eliminar todas las variables?

en: Load file
es: Cargar archivo

en: Save result
es: Guardar el resultado

en: Remove result
es: Eliminar el resultado

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
es: No se encuentra un componente del editor de texto de KDE.
    Por favor, verifique su instalación de KDE.

en: Script Editor
es: Editor de scripts

en: Script Editor - %1
es: Editor de scripts - %1

en: Not found
es: No encontrado

en: Reached beginning
es: Se ha alcanzado el principio

en: Reached end
es: Se ha alcanzado el final

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
es[0]: %1 coincidencia sustituida
es[1]: %1 coincidencias sustituidas

en: Commands
es: Órdenes

en: Results
es: Resultado

en: Errors
es: Errores

en: Text
es: Texto

en: LaTeX Code
es: Código LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Startup:
es: Inicio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultBackend)
en: Create a new worksheet for the selected backend system. If none is selected, the user is asked about which system to use on startup.
es: Crear una nueva hoja de ejercicios para el sistema del motor seleccionado. Si no se selecciona ninguna, se le pregunta al usuario el sistema que se debe usar durante el inicio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
es: Motor por omisión:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Worksheet:
es: Hoja de ejercicios:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for the results of the calculations, if supported by the backend system
es: Activar la composición al estilo LaTeX para los resultados de los cálculos, si está permitida por el sistema del motor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: LaTeX typesetting
es: Composición LaTeX

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Enable syntax highlighting
es: Activar resaltado de sintaxis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Syntax highlighting
es: Resaltado de sintaxis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Enable syntax completion
es: Activar terminación sintáctica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Show line numbers
es: Mostrar números de línea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Line numbers
es: Números de línea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Enable animation effects in the worksheet
es: Activar efectos de animación en la hoja de ejercicios

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: If enabled, text entries are aligned at the worksheet border and not at the prompt border
es: Si se activa, las entradas de texto se alinean al borde de la hoja de ejercicios en lugar de al borde del punto de introducción.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: Don't indent text entries
es: No sangrar las entradas de texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StoreTextEntryFormatting)
en: Use rich text format for text entries when saving in Jupyter Notebook Format
es: Usar el formato de texto enriquecido para las entradas de texto al guardar en formato de cuaderno de Jupyter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Evaluation:
es: Evaluación:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart)
en: If enabled, the user will be asked for confirmation prior to restarting the backend system
es: Si se activa, se le solicitará confirmación al usuario antes de reiniciar el sistema del motor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: If enabled, all entries below the current one will be evaluated automatically
es: Si se activa, todas las entradas por debajo de la actual se evaluarán de forma automática.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: Reevaluate entries automatically
es: Volver a evaluar las entradas automáticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VisibleLinesLimit_label)
en: Number of rows in the result (0 for unlimited):
es: Número de filas del resultado (0 para ilimitadas):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
es: Número máximo de filas visibles para el resultado de una orden. Use 0 para trabajar sin limitaciones.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for mathematical expressions in Markdown entries
es: Activar la composición al estilo LaTeX para expresiones matemáticas en las entradas de Markdown.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Mathematical expressions via LaTeX
es: Expresiones matemáticas mediante LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMathRenderError)
en: Notify about render failures for mathematical expressions
es: Notificar los fallos de renderización de expresiones matemáticas

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
es: Buscar…

en: Raw Cell Targets
es: Destinos de celdas en bruto

en: Add custom target
es: Añadir destino personalizado

en: Convert to Text Entry
es: Convertir a entrada de texto

en: Convert to Raw Cell
es: Convertir a celda en bruto

en: Target MIME type:
es: Tipo MIME de destino:

en: Copy result
es: Copiar el resultado

en: Show Rendered
es: Mostrar gráfico

en: Show Code
es: Mostrar código

en: Show HTML Code
es: Mostrar código HTML

en: Show Plain Alternative
es: Mostrar alternativa sin formato

en: Show Html
es: Mostrar HTML

en: Show HTML
es: Mostrar HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
es: No se puede interpretar el archivo Eps. Es posible que necesite paquetes adicionales.

en: Save text result
es: Guardar el texto del resultado

en: Text Files (*.txt)
es: Archivo de texto (*.txt)

en: Cannot write file %1.
es: No se puede escribir el archivo %1.

en: Cannot write file.
es: No se puede escribir el archivo.

en: Error saving file %1
es: Error al guardar el archivo %1

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
es: En el modo de solo lectura, Cantor no puede garantizar que la exportación sea válida par %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
es: Error al cargar la hoja de estilos latex.xsl

en: Couldn't open the file %1.
es: No se puede abrir el archivo %1.

en: Open File
es: Abrir archivo

en: Couldn't open the selected file for reading.
es: No se ha podido abrir el archivo seleccionado para lectura.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
es: El archivo seleccionado no es un proyecto válido de Cantor ni de Jupyter.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
es: El archivo seleccionado no es un proyecto válido de Cantor.

en: This worksheet was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
es: Esta hoja de ejercicios fue creada usando Python2, que ya no se usa. En su lugar se usará Python3.

en: Python2 not supported anymore
es: Python2 ya no se puede usar

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
es: No se ha encontrado el motor %1. No es posible editar ni ejecutar entradas.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
es: Hay algunos problemas con el motor %1.
    Compruebe su configuración o instale los paquetes necesarios.
    Solo podrá visualizar esta hoja de ejercicios.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
es: No es posible usar cuadernos de Jupyter con una versión inferior a la 4.5 (se ha detectado la versión %1.%2).

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
es: No es posible usar cuadernos de Jupyter con una versión superior a la 4.5 (se ha detectado la versión %1.%2).

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
es: Este cuaderno fue creado usando Python2, que ya no se usa. En su lugar se usará Python3.

en: an object with keys: %1
es: un objeto con las claves: %1

en: non object JSON value
es: no es un valor de objeto JSON

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
es: se han encontrado datos incorrectos (%1) que no son una celda de Jupyter

en: The file is not valid Jupyter notebook
es: El archivo no es un cuaderno válido de Jupyter

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
es: Esquema no válido de cuaderno de Jupyter: %1

en: Convert To
es: Convertir a

en: Command
es: Orden

en: Image
es: Imagen

en: Page Break
es: Salto de página

en: Horizontal Line
es: Línea horizontal

en: Hierarchy Entry
es: Entrada de jerarquía

en: Insert After
es: Insertar detrás

en: Insert Before
es: Insertar delante

en: Insert
es: Insertar

en: Zoom In
es: Ampliar

en: Zoom Out
es: Reducir

en: Original Size
es: Tamaño original

en: Move Entries Up
es: Subir entradas

en: Move Entries Down
es: Bajar entradas

en: Evaluate Entries
es: Evaluar entradas

en: Remove Entries
es: Eliminar entradas

en: Collapse Command Entry Results
es: Contraer el resultado de la entrada de orden

en: Expand Command Entry Results
es: Expandir el resultado de la entrada de orden

en: Remove Command Entry Results
es: Eliminar el resultado de la entrada de orden

en: Exclude Command Entry From Execution
es: Excluir entrada de orden de la ejecución

en: Add Command Entry To Execution
es: Añadir entrada de orden a la ejecución

[ctx: @action]
en: Text &Color...
es: &Color del texto...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
es: Resaltar te&xto...

[ctx: @action]
en: &Font
es: &Tipo de letra

[ctx: @action]
en: Font &Size
es: Ta&maño del tipo de letra

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
es: &Negrita

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
es: Curs&iva

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
es: S&ubrayado

[ctx: @action]
en: &Strike Out
es: Tac&hado

[ctx: @action]
en: Align &Left
es: A&linear a la izquierda

[ctx: @label left justify]
en: Left
es: Izquierda

[ctx: @action]
en: Align &Center
es: Alinear al &centro

[ctx: @label center justify]
en: Center
es: Centro

[ctx: @action]
en: Align &Right
es: Alinea&r a la derecha

[ctx: @label right justify]
en: Right
es: Derecha

[ctx: @action]
en: &Justify
es: &Justificar

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
es: Justificar

en: This action will remove all results without the possibility of cancellation. Are you sure?
es: Esta acción eliminará todos los resultados sin posibilidad de cancelación. ¿Desea continuar?

en: Remove all results
es: Eliminar todos los resultados

en: White
es: Blanco

en: Black
es: Negro

en: Dark Red
es: Rojo oscuro

en: Red
es: Rojo

en: Light Red
es: Rojo claro

en: Dark Green
es: Verde oscuro

en: Green
es: Verde

en: Light Green
es: Verde claro

en: Dark Blue
es: Azul oscuro

en: Blue
es: Azul

en: Light Blue
es: Azul claro

en: Dark Yellow
es: Amarillo oscuro

en: Yellow
es: Amarillo

en: Light Yellow
es: Amarillo claro

en: Dark Cyan
es: Cian oscuro

en: Cyan
es: Cian

en: Light Cyan
es: Cian claro

en: Dark Magenta
es: Magenta oscuro

en: Light Magenta
es: Magenta claro

en: Dark Orange
es: Naranja oscuro

en: Orange
es: Naranja

en: Light Orange
es: Naranja claro

en: Dark Grey
es: Gris oscuro

en: Grey
es: Gris

en: Light Grey
es: Gris claro

en: Move Up
es: Subir

en: Move Down
es: Bajar

en: Do you really want to remove this entry?
es: ¿Realmente desea eliminar esta entrada?

en: Remove Entry
es: Eliminar entrada

en: Drag Entry
es: Arrastrar entrada
