cantor - en to fi translation catalogue (624 entries)

en: Pause
fi: Tauko

en: Start
fi: Käynnistä

en: Stop
fi: Keskeytä

en: Advanced Plotting
fi: Lisää kaavio-ominaisuuksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
fi: Piirrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
fi: Lauseke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
fi: Lisäasetukset:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
fi: &Piirrä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
fi: Asetus käytössä

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
fi: &Laske

en: Differentiate
fi: Derivoi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
fi: Muuttuja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
fi: Kertaa:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
fi: &Paketti

en: Import Package
fi: Tuo paketti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
fi: Paketti:

en: Integrate
fi: Integroi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
fi: Alaraja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
fi: Yläraja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
fi: määrätty integraali

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
fi: &Lineaarialgebra

en: Create Matrix
fi: Luo matriisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
fi: Sarakkeita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
fi: Rivejä:

en: Compute Eigenvalues
fi: Laske ominaisarvot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
fi: Matriisi:

en: Compute Eigenvectors
fi: Laske ominaisvektorit

en: Invert Matrix
fi: Käännä matriisi

en: Plot 2D
fi: 3D-piirto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
fi: Muuttuja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
fi: Nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
fi: Minimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
fi: Maksimi:

en: Plot 3D
fi: 2D-piirto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
fi: 1. muuttuja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
fi: 2. muuttuja

en: Run Script
fi: Suorita skripti

en: Solve equations
fi: Ratkaise yhtälöitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
fi: Yhtälöt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
fi: Muuttujat:

en: Select the Backend
fi: Valitse taustajärjestelmä

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
fi: <h1>%1</h1><div><b>Suositeltu versio:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
fi: <hr><div>%1</div><br><div>Lisätietoa: <a href="%2">%2</a></div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
fi: <hr><div><b><font color='#e50000'>Jotkin vaatimukset eivät täyty: </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
fi: Aseta oletustaustajärjestelmäksi

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
fi: <b>Julia</b> on tehokas korkean tason dynaaminen ohjelmointikieli tekniseen laskentaan. Sen syntaksi on tuttu muiden teknisen laskennan ympäristöjen käyttäjille. Se tarjoaa edistyneen kääntäjän, hajautetun rinnakkaissuorituksen, suuren numeerisen tarkkuuden ja laajan matemaattisen funktiokirjaston.

en: The path to Julia specified in the application settings must point directly to the executable. Symlinks are not allowed. Please provide the correct path in the application settings and try again.
fi: Sovellusasetuksissa annetun Julian sijaintipolun tulee osoittaa suoraan ohjelmatiedostoon, symbolisia linkkejä ei hyväksytä. Muuta sijainti sovellusasetuksissa ja yritä uudelleen.

en: Сantor couldn’t determine the version of Julia for %1. Please specify the correct path to Julia executable (no symlinks allowed) and try again.
fi: Cantor ei tunnistanut Julian (%1) versiota. Anna Julia-ohjelmatiedoston oikea sijainti (symbolisia linkkejä ei sallita) ja yritä uudelleen.

en: You are trying to use Cantor with Julia v%1.%2.%3. This version of Cantor was compiled with the support of Julia v%4.%5.%6. Please point to this version of Julia or recompile Cantor using the version %1.%2.%3.
fi: Yrität käyttää Cantoria Julia-version %1.%2.%3 kanssa. Tämä Cantorin versio koostettiin Julia-version %4.%5.%6 tuen kanssa. Osoita tähän Julian versioon tai koosta Cantor uudelleen käyttäen versiota %1.%2.%3.

note: i18n: ectx: label, entry (replPath), group (JuliaBackend)
en: Path to the Julia native REPL
fi: Julian oman REPLin sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
fi: Käytä muuttujien hallintaa

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
fi: Yhdistä kaaviot työvihkoon

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
fi: # Gadfly ei valitettavasti tue 3D-kaavioita

en: Julia script file (*.jl)
fi: Julia-skriptitiedosto (*.jl)

en: Error - Cantor
fi: Virhe – Cantor

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
fi: Julia-istuntoon ei voi kirjautua Julian sisäisen ongelman eli puuttuvan tiedoston takia: ”%1”

en: Julia session can't login due unknown internal problem
fi: Julia-istuntoon ei voi kirjautua tuntemattoman sisäisen ongelman takia

en: Julia process stopped working.
fi: Julia-prosessi lakkasi toimimasta.

en: Failed to start Julia process.
fi: Julia-prosessin käynnistys epäonnistui.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
fi: Julia-prosessin kanssa viestintä epäonnistui tuntemattomasta syystä.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable:
fi: Ohjelmatiedosto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
fi: Jos valittu, kaaviot näytetään työvihossa. Jollei, ne näytetään ulkoisessa ikkunassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
fi: Käytössä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
fi: Muuttujien hallinta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
fi: Valvo muuttujien luomista ja poistamista ja näytä tunnetut muuttujat muuttujapaneelissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Internal Plot Format:
fi: Sisäinen kaaviomuoto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage)
en: Plots
fi: Kaaviot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
fi: Suorita automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
fi: Automaattisesti suoritettavat komennot

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
fi: Istunnon aluksi automaattisesti suoritettavien skriptien luettelo

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
fi: Uutta työvihkoa aloitettaessa automaattisesti suoritettavat komennot. Voivat esimerkiksi ladata tarvittavia moduuleja tai muuttaa ympäristöä.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
fi: <b>Lua</b> on nopea ja kevyt skriptikieli, jolla on yksinkertainen proseduraalinen syntaksi. Luaan on useita matematiikka- ja tiedesuuntautuneita kirjastoja.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
fi: luajit-komennon sijainti

en: Lua script file (*.lua)
fi: Lua-skriptitiedosto (*.lua)

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
fi: <b>Maxima</b> on symbolisten ja numeeristen lausekkeiden käsittelyjärjestelmä, joka sisältää differentiaali- ja integraalilaskennan, Taylorin sarjat, Laplacen muunnokset, tavalliset differentiaaliyhtälöt, lineaariyhtälöiden järjestelmät, polynomit, joukot, listat, vektorit, matriisit ja tensorit. Maxima käyttää tarkkoja murto-osia, mielivaltaisen tarkkuuden kokonaislukuja ja vaihtuvan tarkkuuden liukulukuja tuottamaan tarkkoja numeerisia tuloksia. Maxima voi piirtää funktioita ja tietoa kaksi- ja kolmiulotteisesti.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
fi: Maxima-ohjelmatiedoston sijainti

en: Error: Too many */
fi: Virhe: Liian monta */

en: Error: Too many /*
fi: Virhe: Liian monta /*

en: Error: expected " before ;
fi: Virhe: odotettiin " ennen ;

en: Waiting for the plot result
fi: Odotetaan piirron tulosta

en: Maxima batch file (*.mac)
fi: Maxima-eräajotiedosto (*.mac)

en: Failed to start Maxima
fi: Maximan käynnistys epäonnistui

en: Maxima crashed. restarting...
fi: Maxima kaatui. Käynnistetään uudelleen…

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
fi: Maxima kaatui lyhyessä ajassa kahdesti. Lakataan yrittämästä käynnistämistä

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
fi: <b>GNU Octave</b> on korkean tason ensi sijassa numeerinen laskennan ohjelmointikieli.<br/>Se tarjoaa mukavan komentorivikäyttöliittymän lineaari- ja ei-lineaariongelmia numeeriseen ratkaisemiseen ja numeerisiin kokeiluihin kielellä, joka on enimmäkseen Matlab-yhteensopiva.

en: Octave script file (*.m)
fi: Octave-skriptitiedosto (*.m)

en: Syntax Error
fi: Syntaksivirhe

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
fi: <b>Python</b> on huomattavan tehokas dynaaminen ohjelmointikieli, jota käytetään monilla sovellusaloilla. Tieteelliseen ohjelmointiin on lukuisia Python-paketteja.

en: Python script file (*.py)
fi: Python-skriptitiedosto (*.py)

en: Cantor Python server stopped working.
fi: Cantorin Python-palvelin lakkasi toimimasta.

en: Failed to start Cantor python server.
fi: Cantorin Python-palvelimen käynnistys epäonnistui.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
fi: Viestintä Cantorin Python-palvelimeen epäonnistui tuntemattomista syistä.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
fi: Cantor – Kaaviovalintaikkuna

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
fi: Funktiot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
fi: Lauseke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
fi: X-muuttuja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
fi: Tyyli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
fi: Viivat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
fi: Pisteet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
fi: Pisteet ja viivat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
fi: Laatikot

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
fi: Histogrammi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
fi: Vaiheet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
fi: Pisteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
fi: Pehmennys

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
fi: Monotoninen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier
fi: Bézier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
fi: Bézier (monotoninen)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
fi: Funktion ala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
fi: X-alue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
fi: Näytteen&ottotaajuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
fi: &Vaiheen koko

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
fi: Kuvaajan otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
fi: X-akselin nimike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
fi: Y-akselin nimike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
fi: Selitteen sijainti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
fi: Piilota selite

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
fi: Ylävasemmalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
fi: Yläoikealla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
fi: Alavasemmalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
fi: Alaoikealla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
fi: Alla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
fi: Ulkopuolella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
fi: Näytä ruudukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
fi: Näytä koko reuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
fi: Käytä värejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
fi: Näytä tässä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
fi: Logaritminen x-asteikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
fi: Logaritminen y-asteikko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
fi: Tiedostovalinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
fi: Tallenna kuvaaja tiedostoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
fi: Tiedostotyyppi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
fi: Havaitse tiedostonimestä

en: <b>Qalculate!</b> is not your regular software replication of the cheapest available calculator. Qalculate! aims to make full use of the superior interface, power and flexibility of modern computers. The center of attention in Qalculate! is the expression entry. Instead of entering each number in a mathematical expression separately, you can directly write the whole expression and later modify it. The interpretation of expressions is flexible and fault tolerant, and if you nevertheless do something wrong, Qalculate! will tell you so. Not fully solvable expressions are however not errors. Qalculate! will simplify as far as it can and answer with an expression. In addition to numbers and arithmetic operators, an expression may contain any combination of variables, units, and functions.
fi: <b>Qalculate!</b> ei ole tavallinen halvimman mahdollisen laskimen ohjelmallinen toisinto. Qalculate! pyrkii saamaan kaiken irti nykytietokoneiden ylivertaisesta käyttöliittymästä, tehosta ja joustavuudesta. Qalculate!’ssa huomion keskipisteessä on lausekkeen syöttö. Sen sijaan että syöttäisit matemaattisen lausekkeen kunkin luvun erikseen, voit kirjoittaa koko lausekkeen ja myöhemmin muokata sitä. Lausekkeet tulkitaan joustavasti ja virhesietoisesti. Jos kuitenkin teet jotain väärin, Qalculate! kertoo sen sinulle. Lausekkeet, joita ei voi kokonaan ratkaista, eivät kuitenkaan ole virheitä. Qalculate! vastaa sieventämällä lauseketta niin pitkälle kuin voi. Lukujen ja aritmeettisten operaattorien lisäksi lauseke voi sisältää minä tahansa yhdistelminä muuttujia, yksiköitä ja funktioita.

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
fi: Muunnetaanko yksiköt automaattisesti ja miten. Jos valittu, muunnetaan sopivimmiksi SI-yksiköiksi (vähin määrä yksiköitä).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
fi: Trigonometristen funktioiden oletuskulmayksikkö.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
fi: Jäsennettyjen ja laskettujen lukujen kanta.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
fi: Sievennetäänkö tai faktoroidaanko laskentatulokset.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
fi: Näytetäänkö rationaaliluvut desimaaleina, murtolukuina vai jonakin siltä väliltä.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
fi: Näytä määrättömästi jatkuva lukusarja kolmella pisteellä pyöristämisen sijaan (esim. 2/3 tuottaa vastaukseksi 0,666666… eikä 0,666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
fi: Käytä kaikkia desimaalisia SI-etuliitteitä. Jollei valittu, etuliitteitä, jotka eivät ole tuhannen monikertoja (sentti-, desi-, deka-, hehto-), ei käytetä automaattisesti.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
fi: Jos valittu, käytetään negatiivisia eksponentteja murto-osien sijaan (esim. 5/x^2:sta tulee 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
fi: Numeerinen näyttö.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
fi: Jos valittu, kaaviot näytetään työvihossa. Jollei, ne näytetään eri ikkunassa.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
fi: Käytetäänkö kaavioissa värejä.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
fi: Piirretäänkö ruudukko.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
fi: Piirretäänkö kaavion ympärille reunaviivat.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
fi: Viivan paksuus kuvapisteinä.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
fi: Kaaviota piirrettäessä käytettyjen interpolaatiovaiheiden määrä.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
fi: Kaavioiden pehmennystapa.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
fi: Kaavioiden tyyli.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
fi: Kaavioiden selitteen sijainti.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
fi: Qalculate ilmoittaa, että se ei voi tulostaa. Onko gnuplot asennettu?

en: missing %1
fi: puuttuva %1

en: %1 must be a number.
fi: %1 on oltava luku.

en: %1 must be a integer.
fi: %1 on oltava kokonaisluku.

en: %1 must be a boolean.
fi: %1 on oltava totuusarvo.

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
fi: löytyi useampia lausekkeita yhdelle piirtokomennolle (%1 ja %2).

en: ERROR
fi: VIRHE

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: No function, variable or unit with specified name exist.
fi: Annetun nimistä funktiota, muuttujaa tai yksikköä ei ole olemassa.

en: Function: %1
fi: Funktio: %1

en: Plotting interface
fi: Kaaviokäyttöliittymä

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
fi: Piirtää yhden tai useampia funktioita joko työvihkoon tai eri ikkunaan.

en: expression
fi: lauseke

en: option
fi: valinta

en: value
fi: arvo

en: integer
fi: kokonaisluku

en: boolean
fi: totuusarvo

en: number
fi: luku

en: default: %1
fi: oletus: %1

en: The function's name
fi: Funktion nimi

en: Title label
fi: Otsikon nimiö

en: x-axis label
fi: x-akselin nimike

en: y-axis label
fi: y-akselin nimike

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
fi: Kuva, johon kaavio tallennetaan. Jos tyhjä, kaavio näytetään ruudulla ikkunana. Jos inline=true, kuva näytetään tästä asetuksesta riippumatta.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
fi: Tallennettavan kuvan tyyppi. Voi olla automaattinen, PNG, PS, EPS, LaTeX, SVG tai fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
fi: Jos valittu, kaavioissa käytetään värejä, jollei, piirretään mustavalkoisena.

en: Minimum x-axis value.
fi: X-akselin vähimmäisarvo.

en: Maximum x-axis value.
fi: X-akselin enimmäisarvo.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
fi: Käytetäänkö x-akselilla logaritmista asteikkoa.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
fi: Käytetäänkö y-akselilla logaritmista asteikkoa.

en: Logarithmic base for the x-axis.
fi: X-akselin logaritminen kanta.

en: Logarithmic base for the y-axis.
fi: Y-akselin logaritminen kanta.

en: If a grid shall be shown in the plot.
fi: Näytetäänkö kaaviossa ruudukko.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
fi: Ympäröidäänkö kaavio kaikilta sivuiltaan reunaviivalla (ei vain akselit).

en: Width of lines.
fi: Viivojen paksuus.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
fi: Minne kaavion selite sijoitetaan: ei mihinkään, ylävasemmalle, yläoikealle, alavasemmalle, alaoikealle, alle tai ulkopuolelle

en: Use scale on second x-axis.
fi: Käytä mittakaavaa toisella x-akselilla.

en: Use scale on second y-axis.
fi: Käytä mittakaavaa toisella y-akselilla.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
fi: Piirretäänkö kaavio tähän uuden ikkunan sijaan.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
fi: Kahden interpolointipisteen etäisyys. Ks. myös vaihe.

en: Number of interpolation points. See also step.
fi: Intepolointipisteiden määrä. Ks. myös vaihe.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
fi: x-muuttujan nimi. Tämän on oltava tuntematon muuttuja

en: Save variables to a file
fi: Tallenna muuttujat tiedostoon

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
fi: Tallenna kaikki määritellyt muuttujat tiedostoon. %1 voi ladata ne uudelleen.

en: file
fi: tiedosto

en: file: the file to save to
fi: tiedosto: tiedosto, johon tallennetaan

en: Load variables from a file
fi: Lataa muuttujat tiedostosta

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
fi: Lataa muuttujat tiedostosta, jonka %1 on aiemmin luonut.

en: file: the file to load
fi: tiedosto: ladattava tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
fi: Lukukanta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
fi: Murto-osamuoto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
fi: Desimaalinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
fi: Tarkka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
fi: Murtoluvut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
fi: Yhdistetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
fi: Numeerinen näyttö:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
fi: Puhdas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
fi: Tieteellinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
fi: Tarkkuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
fi: Osoita äärettömät sarjat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
fi: Käytä kaikkia SI-etuliitteitä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
fi: Käytä negatiivisia eksponentteja:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
fi: Suorita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
fi: Muunna parhaiksi SI-yksiköiksi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
fi: Radiaanit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
fi: Asteet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
fi: Goonit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
fi: Rakennetila:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
fi: Sievennä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
fi: Faktoroi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
fi: Kulmayksikkö:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
fi: Kaaviot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
fi: Näytä täydet reunat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
fi: Viivojen paksuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
fi: Näytteenottotaajuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
fi: Pehmennystapa:

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
fi: Vaiheet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
fi: Selitteen sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
fi: Värilliset kaaviot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
fi: Näytä ruudukko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
fi: Kaaviotyyli:

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
fi: Muokkaa tietuetta

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
fi: Lisää uusi tietue

en: Name cannot be empty.
fi: Nimi ei voi olla tyhjä.

en: Add local documentation
fi: Lisää paikallinen ohje

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
fi: Hae uusia ohjeita

en: Download additional documentations
fi: Lataa lisäohjeita

en: Qt Compressed Help file is not valid.
fi: Pakattu Qt-ohjetiedosto ei ole kelvollinen.

en: Documentation already imported
fi: Ohjeistus on jo tuotu

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
fi: Muuta

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
fi: Poista tämän asennus GHNS:llä.

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
fi: Sijainti

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
fi: Kuvake:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
fi: Valitse kuvake

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
fi: Anna nimi

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
fi: Valitse nimi…

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
fi: Sijainti:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
fi: Valitse Qt-ohjetiedosto…

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
fi: Valitse Qt-ohjetiedosto…

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
fi: <b>R</b> on tilastollisen laskennan ja piirtämisen kieli ja ympäristö, joka muistuttaa S-kieltä ja -ympäristöä.<br/>Se tarjoaa laajan valikoiman tilasto- (lineaarinen ja ei-lineaarinen mallinnus, perinteiset tilastotestit, aikasarja-analyysi, luokittelu, klusterointi…) ja piirtotekniikoita ja on hyvin laajennettavissa. S-kieli on usein tilastometodologisen tutkimuksen valinta, ja R tarjoaa avoimen lähdekoodin reitin siihen osallistumiseksi.

en: Error opening file %1
fi: Tiedoston %1 avaaminen epäonnistui

en: R script file (*.R)
fi: R-skriptitiedosto (*.R)

en: Error Parsing Command
fi: Virhe jäsennettäessä komentoa

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
fi: Paikallisen R-ohjeistuksen osoite

en: Double click to open file selection dialog
fi: Avaa tiedostonvalintaikkuna kaksoisnapsauttamalla

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
fi: *.R *.r|R-lähdetiedostot (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
fi: <b>Sage</b> on vapaa GPL-lisensoitu avoimen lähdekoodin matemaattinen ohjelmistojärjestelmä.<br/>Se yhdistää useamman avoimen lähdekoodin paketin tehot yhteen Python-pohjaiseen käyttöliittymään.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
fi: Sage-ohjelmatiedoston sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
fi: Käytä Sage-taustajärjestelmässä LaTeX-ladontaa

en: Result of %1
fi: Tulos – %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
fi: %1
    Viimeisin tuloste oli: 
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
fi: Python-skriptitiedosto (*.py);;Sage-skriptitiedosto (*.sage)

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the supported versions to make it work with Cantor.
fi: Sagen versiota %1.%2 ei tueta. Päivitä asennus tuettuun versioon, jotta sitä voi käyttää Cantorin kanssa.

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
fi: Sagen versiota ei voitu tunnistaa. Tarkista asennus ja komennon ”sage -v” tuloste.

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
fi: Sage-prosessi kaatui suorittaessaan tätä lauseketta

en: The Sage process crashed
fi: Sage-prosessi kaatui

en: The Sage process exited while evaluating this expression
fi: Sage-prosessi päättyi suorittaessaan tätä lauseketta

en: The Sage process exited
fi: Sage-prosessi päättyi

en: Failed to start Sage
fi: Sagen käynnistys epäonnistui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
fi: LaTeX-ladonta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
fi: Sagen LaTeX-tuloste ei aina ole kunnossa, joten paremman käyttökokemuksen saamiseksi LaTeX-ladonnan voi poistaa käytöstä

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
fi: <p>Scilab on vapaa monialustainen numeerisen laskennan paketti ja korkean tason numeerisesti suuntautunut ohjelmointikieli. Scilabia jaetaan (GPL-yhteensopivalla) CeCILL-lisensillä.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
fi: Scilab-ohjelmatiedoston sijainti

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
fi: ;;Scilab-skriptitiedosto (*.sce);;Scilab-funktiotiedosto (*.sci)

en: The file %1 is already opened.
fi: Tiedosto %1 on jo auki.

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Download Examples
fi: Lataa esimerkkejä

en: &Open Example
fi: &Avaa esimerkki

en: Go to previous worksheet
fi: Siirry edelliseen työvihkoon

en: Go to next worksheet
fi: Siirry seuraavaan työvihkoon

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
fi: Kaikki tuetut tiedostot (*.cws *.ipynb);;Cantor-työvihko (*.cws);;Jupyter-työvihko (*.ipynb)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
fi[0]: <h1>Taustaosaa ei löytynyt</h1>
    <div>Voit kokeilla:
     <ul>  <li>muuttaa asetuksia asetusikkunassa</li>   <li>asentaa seuraavan ohjelman paketit:</li>      %2   </ul></div>
fi[1]: <h1>Taustaosaa ei löytynyt</h1>
    <div>Voit kokeilla:
     <ul>  <li>muuttaa asetuksia asetusikkunassa</li>   <li>asentaa seuraavien ohjelmien paketit:</li>      %2   </ul></div>

en: Error
fi: Virhe

en: Backend %1 is not installed
fi: Taustaosaa %1 ei ole asennettu

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
fi: %1-taustajärjestelmä on asennettu muttei aktiivinen. Tarkista sen asennus sekä Cantorin asetukset

en: Session %1
fi: Istunto %1

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
fi: Cantor-osan haku päättyi virheeseen %1

en: Calculating...
fi: Lasketaan…

en: Ready
fi: Valmis

en: Changed
fi: Muutettu

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
fi: Useampia tallentamattomia työkirjoja on auki. Haluatko sulkea ne?

en: Close Cantor
fi: Sulje Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
fi: Nykyistä projektia on muutettu. Haluatko tallentaa sen?

en: Save Project
fi: Tallenna projekti

en: Formatting
fi: Muotoilu

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
fi: Oletusarvoisesti käytettävä taustaosa

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
fi: Tee ladonta oletusarvoisesti

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
fi: Korosta syntaksi oletusarvoisesti

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
fi: Käytä täydennystä oletusarvoisesti

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
fi: Numeroi lausekkeet oletusarvoisesti

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
fi: Animoi työvihko muutokset oletusarvoisesti

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
fi: Hahmonna $$…$$-erottimien osoittamat matemaattiset lausekkeet oletusarvoisesti teksti- ja Markdown-riveillä (vaatii pdflatexin asentamisen)

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
fi: Laske automaattisesti nykyisen alla olevat tietueet uudelleen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
fi: Pyydä vahvistus taustajärjestelmän uudelleenkäynnistykseen

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
fi: Käytä tallennettaessa Jupyter-työvihkomuotoon muotoiltua tekstisyötettä

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
fi: Käytä Cantorin vanhaa rivien sijoittelua

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
fi: Tekstituloksessa näkyvien rivien rajoitus

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
fi: Luvun hierarkiafontti

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
fi: Luvun hierarkiafontin koko

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
fi: Luvun hierarkiafontin kursivointi

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
fi: Luvun hierarkiafontin lihavointi

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
fi: Aliluvun hierarkiafontti

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
fi: Aliluvun hierarkiafontin koko

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
fi: Aliluvun hierarkiafontin kursivointi

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
fi: Aliluvun hierarkiafontin lihavointi

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
fi: Osion hierarkiafontti

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
fi: Osion hierarkiafontin kursivointi

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
fi: Osion hierarkiafontin lihavointi

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
fi: Aliosion hierarkiafontti

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
fi: Aliluvun hierarkiafontin kursivointi

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
fi: Aliluvun hierarkiafontin lihavointi

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
fi: Kappaleiston hierarkiafontti

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
fi: Kappaleiston hierarkiafontin kursivointi

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
fi: Kappaleiston hierarkiafontin lihavointi

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
fi: Alikappaleiston hierarkiafontti

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
fi: Alikappaleiston hierarkiafontin kursivointi

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
fi: Alikappaleiston hierarkiafontin lihavointi

en: Save Plain Text
fi: Tallenna muotoilematon teksti

en: Export to LaTeX
fi: Vie Latexina

en: Evaluate Worksheet
fi: Suorita työvihko

en: Zoom
fi: Lähennä

en: Typeset using LaTeX
fi: Lado LaTeXilla

en: Syntax Highlighting
fi: Syntaksin korostus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
fi: Täydennys

en: Line Numbers
fi: Rivinumerot

en: Embedded Math
fi: Upotettu matematiikka

en: Restart Backend
fi: Käynnistä taustajärjestelmä uudelleen

en: Evaluate Entry
fi: Suorita kenttä

en: Insert Command Entry
fi: Lisää komentokenttä

en: Insert Text Entry
fi: Lisää tekstikenttä

en: Insert Markdown Entry
fi: Lisää Markdown-rivi

en: Insert LaTeX Entry
fi: Lisää LaTeX-kenttä

en: Insert Page Break
fi: Lisää sivunvaihto

en: Insert Image
fi: Lisää kuva

en: Collapse All Results
fi: Supista kaikki tulokset

en: Expand All Results
fi: Laajenna kaikki tulokset

en: Remove All Results
fi: Poista kaikki tulokset

en: Remove current Entry
fi: Poista nykyinen kenttä

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
fi: Näytä skriptimuokkain

en: Show Completion
fi: Näytä täydennys

en: (C) 2009-2015 Alexander Rieder
fi: © 2009–2015 Alexander Rieder

en: Cantor Worksheet (*.cws)
fi: Cantor-työvihko (*.cws)

en: Jupyter Notebook (*.ipynb)
fi: Jupyter-työvihko (*.ipynb)

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Save
fi: Tallenna

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
fi: Kaikki saatavilla olevat laskentatulokset menetetään. Halutko varmasti, että %1 käynnistetään uudelleen?

en: Restart %1?
fi: Käynnistetäänkö %1 uudelleen?

en: Interrupt
fi: Keskeytä

en: Session Error: %1
fi: Istuntovirhe: %1

en: Initialization complete
fi: Alustus valmis

en: Initializing...
fi: Alustetaan…

en: [read-only]
fi: [vain luku]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
fi: Haluatko lähettää nykyisen työvihkon julkiseen verkkopalvelimeen?

en: Question - Cantor
fi: Kysymys – Cantor

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
fi: Työvihkoa ei ole tallennettu. Ennen lähettämistä se on tallennettava.

en: Warning - Cantor
fi: Varoitus – Cantor

en: This backend does not support scripts.
fi: Tämä taustajärjestelmä ei tue skriptejä.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
fi: Työ&vihko

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
fi: &Uusi

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
fi: Paneelit

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Default
fi: Oletus

en: Text Color
fi: Tekstiväri

en: Font
fi: Fontti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
fi: Lihavoitu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Increase Size
fi: Suurenna kokoa

en: Decrease Size
fi: Pienennä kokoa

en: Select
fi: Valitse

en: Reset to Default
fi: Palauta oletukset

en: Show Results
fi: Näytä tulokset

en: Hide Results
fi: Piilota tulokset

en: Show Help
fi: Näytä ohje

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Interrupted
fi: Keskeytetty

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
fi: Hakurivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, close) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, openExtended) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, openStandard) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addFlag) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, remove
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
fi: Etsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
fi: &Seuraava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
fi: &Edellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
fi: Korvaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
fi: &Korvaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
fi: Ko&rvaa kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
fi: Etsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
fi: Erota &pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Hierarchy Fonts
fi: Hierarkiafontit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
fi: Luvun fontti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Family:
fi: Fonttiperhe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Size:
fi: Fonttikoko:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
fi: Aliluvun fontti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
fi: Osion fontti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
fi: Aliosion fontti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
fi: Kappaleiston fontti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
fi: Alikappaleiston fontti

en: Chapter
fi: Luku

en: Subchapter
fi: Aliluku

en: Section
fi: Osio

en: Subsection
fi: Aliosio

en: Paragraph
fi: Kappaleisto

en: Subparagraph
fi: Alikappaleisto

en: Set Hierarchy Level
fi: Aseta jäsennystaso

en: Solid Line Style
fi: Yhtenäisen viivan tyyli

en: Dash Line Style
fi: Katkoviivan tyyli

en: Dot Line Style
fi: Pisteviivan tyyli

en: Dash Dot Line Style
fi: Pistekatkoviivan tyyli

en: Dash Dot Dot Line Style
fi: Piste-pistekatkoviivan tyyli

en: Line Thickness
fi: Viivan paksuus

en: Thin
fi: Ohut

en: Medium
fi: Keskipaksu

en: Thick
fi: Paksu

en: Line Color
fi: Viivan väri

en: Line Style
fi: Viivan tyyli

en: Configure Image
fi: Kuvan asetukset

en: Double click here to configure image settings
fi: Muuta kuva-asetuksia kaksoisnapsauttamalla tästä

en: Cannot load image %1
fi: Kuvan %1 lataaminen epäonnistui

en: Images (%1)
fi: Kuvat (%1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
fi: Kuvan asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
fi: Avaa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
fi: Koko näytöllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
fi: Leveys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
fi: Korkeus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
fi: Koko tulostettuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
fi: Sama kuin näytöllä

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
fi: Kuva-asetukset

en: (auto)
fi: (automaattinen)

en: Open image file
fi: Avaa kuvatiedosto

en: Show LaTeX code
fi: Näytä LaTeX-koodi

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
fi: Ohjelmatiedoston %1 sijaintia ei ole annettu. Anna oikea sijainti sovellusasetuksissa ja yritä uudelleen.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
fi: Ohjelmatiedostolle %2 määritettyä tiedostoa %1 ei löydy. Anna oikea sijainti sovellusasetuksissa ja yritä uudelleen.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
fi: Annettu sijainti ”%1” ei osoita ohjelmatiedostoon. Anna oikea sijainti sovellusasetuksissa ja yritä uudelleen.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
fi: latex-ohjelmatiedoston sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
fi: dvips-ohjelmatiedoston sijainti

[ctx: @title:column]
en: Value
fi: Arvo

en: <%1 bytes>
fi: <%1 tavua>

en: <too big variable>
fi: <liian iso muuttuja>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
fi: Lähettäjä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Main title
fi: Pääotsikko

en: Abscissa scale
fi: Abskissa-asteikko

en: Ordinate scale
fi: Ordinaatta-asteikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
fi: Kaavion otsikko:

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
fi: Tätä Jupyter-sisältötyyppiä (”%1”) ei tueta

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
fi: Prosessi %1 päättyi odottamatta. Kaikki laskentatulokset menetettiin.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
fi: Prosessi %1 päättyi odottamatta virheeseen ”%2”. Kaikki laskentatulokset menetettiin.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
fi: Valitsit tuen grafiikkapaketille %1, mutta tukea ei voi aktivoida puuttuvien vaatimusten takia, joten paketin integrointi poistetaan käytöstä. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
fi: KDE:n käyttöliittymä matemaattisille ohjelmistoille

en: (C) 2016 Filipe Saraiva<br/>(C) 2009-2015 Alexander Rieder
fi: © 2016 Filipe Saraiva<br/>© 2009–2015 Alexander Rieder

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
fi: Ylläpitäjä<br/>Qt5/KF5-sovitus, Scilab- ja Python-taustajärjestelmät

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
fi: Alkuperäinen tekijä<br/>Ylläpitäjä (2009–2015)

en: KAlgebra backend
fi: KAlgebra-taustajärjestelmä

en: Octave backend
fi: Octave-taustajärjestelmä

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Cantor icon
fi: Cantorin kuvake

en: Use  backend <backend>
fi: Käytä taustajärjestelmää <taustajärjestelmä>

en: Documents to open.
fi: Avattavat tiedostot.

en: Couldn't open the file %1
fi: Tiedoston %1 avaaminen epäonnistui

en: Enter Edit Mode
fi: Siirry muokkaustilaan

en: Clear Attachments
fi: Tyhjennä liitteet

en: Cantor Math Error
fi: Cantor-matematiikkavirhe

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
fi: Kuvaa ”%1” ei voi lukea. Virhe ”%2”

en: --- Page Break ---
fi: --- Sivunvaihto ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
fi: Siirry sisällykseen

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
fi: Etsi hakusanoista…

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
fi: Etsi tekstiä nykyiseltä ohjesivulta

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
fi: Palauta lähennystasoksi 100 %

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
fi: Siirry seuraavaan osumaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
fi: Siirry edelliseen osumaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
fi: Erota etsittäessä pien- ja suuraakkoset

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
fi: Tiedoston lataus Lataukset-kansioon onnistui.

en: Download Successful
fi: Lataus onnistui

en: Cantor files
fi: Cantor-tiedostot

en: Jupyter files
fi: Jupyter-tiedostot

en: All supported files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
fi: Arvo:

en: Add New Variable
fi: Lisää uusi muuttuja

en: Load Variables
fi: Lataa muuttujia

en: Save Variables
fi: Tallenna muuttujia

en: Remove Variables
fi: Poista muuttujia

en: Search/Filter
fi: Etsi tai suodata

en: Case Sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Are you sure you want to remove all variables?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki muuttujat?

en: Load file
fi: Lataa tiedosto

en: Save result
fi: Tallenna tulos

en: Remove result
fi: Poista tulos

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
fi: Tekstimuokkainosaa ei löytynyt
    Tarkasta KDE-asennus.

en: Script Editor
fi: Skriptimuokkain

en: Script Editor - %1
fi: Skriptimuokkain – %1

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Reached beginning
fi: Saavutettiin alku

en: Reached end
fi: Saavutettiin loppu

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
fi[0]: Korvattiin %1 osuma
fi[1]: Korvattiin %1 osumaa

en: Commands
fi: komennoista

en: Results
fi: tuloksista

en: Errors
fi: virheistä

en: Text
fi: tekstistä

en: LaTeX Code
fi: LaTeX-koodista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
fi: Oletustaustajärjestelmä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
fi: Komentotietueen tuloksen näkyvien rivien enimmäismäärä. 0 poistaa rajoitukset.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
fi: Etsi…

en: Add custom target
fi: Lisää mukautettu kohde

en: Convert to Text Entry
fi: Muunna tekstikentäksi

en: Convert to Raw Cell
fi: Muunna raakasoluksi

en: Target MIME type:
fi: Kohteen MIME-tyyppi:

en: Copy result
fi: Kopioi tulos

en: Show Rendered
fi: Näytä hahmonnettuna

en: Show Code
fi: Näytä koodi

en: Show HTML Code
fi: Näytä HTML-koodi

en: Show Html
fi: Näytä HTML

en: Show HTML
fi: Näytä HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
fi: EPS-tiedostoa ei voi hahmontaa. Saatat tarvita lisäpaketteja

en: Cannot write file %1.
fi: Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui.

en: Cannot write file.
fi: Tiedoston kirjoittaminen epäonnistui.

en: Error saving file %1
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
fi: latex.xsl-tyylisivun lataaminen epäonnistui

en: Couldn't open the file %1.
fi: Tiedoston %1 avaaminen epäonnistui.

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Couldn't open the selected file for reading.
fi: Valittua tiedostoa ei voitu avata luettavaksi.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
fi: Valittu tiedosto ei ole kelvollinen Cantor- tai Jupyter-projektitiedosto.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
fi: Valittu tiedosto ei ole kelvollinen Cantor-projektitiedosto.

en: Python2 not supported anymore
fi: Python2:ta ei enää tueta

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
fi: %1-taustajärjestelmää ei löytynyt. Tietueita ei voi muokata eikä suorittaa.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
fi: Taustaosassa %1 on joitakin ongelmia.
    Tarkista asetukset tai asenna tarvittavat paketit.
    Työvihkoa voi vain katsella.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
fi: Versiota 4.5 edeltäviä Jupyter-työkirjoja ei tueta (havaittiin versio %1.%2).

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
fi: Versiota 4.5 myöhempiä Jupyter-työkirjoja ei tueta (havaittiin versio %1.%2).

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
fi: Työvihko on luotu Python2:lla, jota ei enää tueta. Käytetään Python3:a.

en: The file is not valid Jupyter notebook
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen Jupyter-työvihko

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
fi: Virheellinen Jupyter-työvihkomalli: %1

en: Convert To
fi: Muunna muotoon

en: Command
fi: Komento

en: Image
fi: Kuva

en: Page Break
fi: Sivunvaihto

en: Horizontal Line
fi: Vaakaviiva

en: Hierarchy Entry
fi: Hierarkiarivi

en: Insert After
fi: Lisää perään

en: Insert Before
fi: Lisää ennen nykyistä

en: Insert
fi: Lisää

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

en: Move Entries Down
fi: Siirrä kenttiä alemmas

en: Evaluate Entries
fi: Laske kentät

en: Remove Entries
fi: Poista kentät

[ctx: @action]
en: Text &Color...
fi: Tekstin &väri…

[ctx: @label text color]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
fi: Tekstin &korostus…

[ctx: @action]
en: &Font
fi: &Fontti

[ctx: @action]
en: Font &Size
fi: Fontt&ikoko

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
fi: &Lihavoitu

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
fi: &Kursivoitu

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
fi: &Alleviivattu

[ctx: @action]
en: &Strike Out
fi: &Yliviivattu

[ctx: @action]
en: Align &Left
fi: Sijoita &vasemmalle

[ctx: @label left justify]
en: Left
fi: Vasemmalle

[ctx: @action]
en: Align &Center
fi: Sijoita &keskelle

[ctx: @label center justify]
en: Center
fi: Keskelle

[ctx: @action]
en: Align &Right
fi: Tasaa &oikealle

[ctx: @label right justify]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: @action]
en: &Justify
fi: &Tasaa molemmilta reunoilta

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
fi: Tasaa

en: Remove all results
fi: Poista kaikki tulokset

en: White
fi: Valkoinen

en: Black
fi: Musta

en: Dark Red
fi: Tummanpunainen

en: Red
fi: Punainen

en: Light Red
fi: Vaaleanpunainen

en: Dark Green
fi: Tummanvihreä

en: Green
fi: Vihreä

en: Light Green
fi: Vaaleanvihreä

en: Dark Blue
fi: Tummansininen

en: Blue
fi: Sininen

en: Light Blue
fi: Vaaleansininen

en: Dark Yellow
fi: Tummankeltainen

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Light Yellow
fi: Vaaleankeltainen

en: Dark Cyan
fi: Tummansyaani

en: Cyan
fi: Syaani

en: Light Cyan
fi: Vaaleansyaani

en: Dark Magenta
fi: Tummanvioletti

en: Magenta
fi: Violetti

en: Light Magenta
fi: Vaaleanvioletti

en: Dark Orange
fi: Tummanoranssi

en: Orange
fi: Oranssi

en: Light Orange
fi: Vaaleanoranssi

en: Dark Grey
fi: Tummanharmaa

en: Grey
fi: Harmaa

en: Light Grey
fi: Vaaleanharmaa

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Do you really want to remove this entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen?

en: Remove Entry
fi: Poista kenttä

en: Drag Entry
fi: Vedä kenttää
