cantor - en to fr translation catalogue (670 entries)

en: Start
fr: Démarrer

en: Stop
fr: Arrêter

en: Save animation result
fr: Enregistrer le résultat de l'animation

en: Advanced Plotting
fr: Traçage avancé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
fr: Graphe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
fr: Expression :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
fr: Options supplémentaires :

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
fr: &Tracer un graphique

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
fr: &Calculer

en: Differentiate
fr: Différencier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
fr: Variable :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
fr: Temps :

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
fr: &Paquet

en: Import Package
fr: Importer un paquet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
fr: Paquet :

en: Integrate
fr: Intégrer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
fr: Limite inférieure :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
fr: Limite supérieure :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
fr: intégrale définie

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
fr: Algèbre &linéaire

en: Create Matrix
fr: Créer une matrice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
fr: Colonnes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
fr: Lignes :

en: Compute Eigenvalues
fr: Calculer des valeurs propres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
fr: Matrice :

en: Compute Eigenvectors
fr: Calculer des vecteurs propres

en: Invert Matrix
fr: Inverser une matrice

en: Plot 2D
fr: Graphe 2D

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
fr: Nom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
fr: Minimum :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
fr: Maximum :

en: Plot 3D
fr: Graphe 3D

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
fr: 1ère variable

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
fr: 2e variable

en: Run Script
fr: Exécuter un script

en: Solve equations
fr: Résoudre des équations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
fr: Équations :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
fr: Variables :

en: Select the Backend
fr: Choisir le moteur

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
fr: <h1>%1</h1><div><b>Version recommandée :</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
fr: <hr><div>%1</div><br><div>Consultez la page <a href="%2">%2</a> pour plus d'informations.</div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
fr: <hr><div><b><font color='#e50000'>Certains prérequis ne sont pas remplis : </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
fr: En faire le moteur par défaut

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
fr: <p><b>Julia</b> est un langage de programmation dynamique de haut niveau et à haute performance pour les calculs techniques. Il offre aux utilisateurs une syntaxe similaire à d'autres environnements de calcul technique. Il intègre un compilateur sophistiqué, une exécution parallèle distribuée, une excellente précision numérique et une bibliothèque très complète de fonctions mathématiques.</p>

en: The path to Julia specified in the application settings must point directly to the executable. Symlinks are not allowed. Please provide the correct path in the application settings and try again.
fr: L'emplacement indiqué dans les réglages de l'application Julia doit référencer directement l'exécutable. Les liens symboliques ne sont pas autorisés. Veuillez fournir l'emplacement correct vers l'application et ré-essayer.

en: Сantor couldn’t determine the version of Julia for %1. Please specify the correct path to Julia executable (no symlinks allowed) and try again.
fr: Cantor ne peut pas déterminer la version de Julia pour %1. Veuillez définir l'emplacement correct vers l'exécutable de Julia (et pas un un lien symbolique) et ré-essayer.

en: You are trying to use Cantor with Julia v%1.%2.%3. This version of Cantor was compiled with the support of Julia v%4.%5.%6. Please point to this version of Julia or recompile Cantor using the version %1.%2.%3.
fr: Vous essayez d'utiliser Cantor avec Julia v%1.%2.%3. Cette version de Cantor a été compilé pour la prise en charge de Julia v%4.%5.%6. Veuillez référencer cette version de Julia ou recompiler Cantor en utilisant la version %1.%2.%3.

note: i18n: ectx: label, entry (replPath), group (JuliaBackend)
en: Path to the Julia native REPL
fr: Emplacement du REPL natif Julia

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
fr: Activer la gestion des variables

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
fr: Intégrer des graphes dans la feuille de calcul

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (PythonBackend)
en: Graphical package for the Plot-Assistant
fr: Paquet de graphique pour l'assistant « Traçage »

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
fr: # Désolé mais Gadfly ne prend pas en charge le tracé en 3D

en: Julia script file (*.jl)
fr: Fichier de script Julia (*.jl)

en: Error - Cantor
fr: Erreur - Cantor

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
fr: La session « Julia » ne peut se connecter à cause d'un problème « Julia » interne avec un fichier interne manquant « %1 »

en: Julia session can't login due unknown internal problem
fr: La session « Julia » ne peut se connecter à cause d'un problème interne inconnu

en: Julia process stopped working.
fr: La tâche Julia s'est arrêtée de fonctionner.

en: Failed to start Julia process.
fr: Impossible de lancer la tâche associée à Julia.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
fr: La communication avec la tâche associée à Julia a échoué pour des raisons inconnues.

en: For Julia only GR (https://gr-framework.org/), a framework for visualization applications, is supported at the moment. This package has to be installed first, if not done yet. For this, run Pkg.install("GR") in Cantor or in Julia REPL. Note, this operation can take some time and it's better to perform it in Julia REPL that is able to show the current progress of the package installation.
fr: Pour Julia, seul « GR » (https://gr-framework.org/), un environnement de développement pour applications d'affichage de données, est pris en charge actuellement. Ce paquet doit être tout d'abord installé, si non déjà fait. Pour cela, veuillez lancer la commande « Pkg.install (« GR » ) » dans Cantor ou dans la console « REPL » de Julia. Veuillez noter que cette opération peut prendre un certain temps et qu'il est conseillé de le faire dans la console « REPL » de Julia, afin de voir l'affichage de la progression lors de l'installation du paquet.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable:
fr: Exécutable :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Plot Integration:
fr: Intégration pour le traçage :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
fr: Si l'option est activée, les tracés seront affichés à l'intérieur de la feuille de travail. Dans le cas contraire, ils apparaîtront dans une fenêtre séparée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
fr: Activé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
fr: Gestionnaire de variables :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
fr: Surveille la création et la destruction de variables et affiche les variables existantes dans le panneau des variables.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Internal Plot Format:
fr: Format interne pour le traçage :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_inlinePlotFormat)
en: Inner format of plots, if plots embedding is enabled.
fr: Formats internes des tracés si leur intégration est activée.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label4)
en: Graphic package to be used in the Plot Assistant
fr: Paquet de graphique à utiliser pour l'assistant « Traçage »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Package for Plot Assistant
fr: Paquet pour l'assistant « Traçage »

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage)
en: Plots
fr: Graphes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
fr: Exécuter automatiquement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
fr: Commandes à lancer automatiquement

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
fr: Liste des scripts à lancer automatiquement au début de la session

en: Error: %1
fr: Erreur : %1

en: <p><b>%1:</b> %2</p>
fr: <p><b>%1 :</b> %2</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
fr: Les commandes d'exécution automatique s'exécutant au démarrage d'une nouvelle feuille de travail. Cela peut être utile pour les chargements des modules, les modifications d'environnement, etc.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
fr: <b>Lua</b> est un langage rapide et léger reposant sur des scripts et une syntaxe procédurale simple. Plusieurs bibliothèques de Lua sont destinées aux mathématiques et aux sciences.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
fr: Emplacement de la commande luajit

en: Lua script file (*.lua)
fr: Fichier de script Lua (*.lua)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path to luajit:
fr: Emplacement vers « luajit » :

en: <h1>Maxima's Help System</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Searches for Maxima names which have name appearing anywhere within them; <i>name</i> must be a string or symbol. Thus, <i>apropos(exp)</i> returns a list of all the flags and functions which have exp as part of their name, such as <i>expand</i>, <i>exp</i>, and <i>exponentialize</i>. So, if you can only remember part of the name of a Maxima command or variable, you can use this command to find the rest of the name. Similarly, you can type <i>apropos(tr_)</i> to find a list of many of the switches relating to the translator, most of which begin with <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returns a list with all Maxima names.<br><br><i>apropos</i> returns the empty list [], if no name is found.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> is equivalent to describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> finds an item with title equal (case-insensitive) to string, if there is any such item.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> finds all documented items which contain string in their titles. If there is more than one such item, Maxima asks the user to select an item or items to display.<br><br><i>? foo</i> (with a space between <i>?</i> and <i>foo</i>) is equivalent to <i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalent to <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> yields a list of all topics documented in the on-line manual.<br><br><i>describe</i> quotes its argument. <i>describe</i> returns <i>true</i> if some documentation is found, otherwise <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> displays some examples of <i>topic</i>, which is a symbol or a string. To get examples for operators like <i>if</i>, <i>do</i>, or <i>lambda</i> the argument must be a string, e.g. <i>example("do")</i>. <i>example</i> is not case sensitive. Most topics are function names.<br><br><i>example()</i> returns the list of all recognized topics.<br><br>The name of the file containing the examples is given by the global option variable <i>manual_demo</i>, which defaults to <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> quotes its argument. <i>example</i> returns <i>done</i> unless no examples are found or there is no argument, in which case <i>example</i> returns the list of all recognized topics.
fr: <h1>Système d’aide de Maxima</h1><h2>Fonction <i>apropos</i></h2>Recherche les noms de Maxima dont le nom apparaît n’importe où. <i>nom</i> doit être une chaîne ou un symbole. Ainsi, <i>apropos(exp)</i> renvoie une liste de toutes les étiquettes et fonctions qui possèdent « exp » dans une partie de leur nom, comme <i>expand</i>, <i>exp</i> et <i>exponentialize</i>. Donc, si vous ne pouvez retenir qu’une partie du nom d’une commande ou d’une variable de Maxima, vous pouvez utiliser cette commande pour trouver le reste du nom. De même, vous pouvez taper <i>apropos(tr_)</i> pour trouver une liste de nombreux commutateurs relatifs au traducteur, dont la plupart commencent par <i>tr_</i>. <br><br><i>apropos(«  »)</i> renvoie une liste avec tous les noms de Maxima. <br><br><i>apropos</i> renvoie la liste vide [], si aucun nom n’est trouvé. <br><br><h2>Description <i>des fonctions</i></h2><i>describe(string)</i> est équivalent à describe(chaîne, exact). <br><br><i>La fonction describe(chaîne, exact)</i> retrouve un élément dont le titre est égal (sans être sensible à la casse) à « chaîne », s’il un tel élément existe. <br><br><i>describe(chaîne, inexact)</i> trouve tous les éléments documentés contenant des chaînes dans leurs titres. S’il y a plus d’un tel élément, Maxima demande à l’utilisateur de sélectionner un ou plusieurs éléments à afficher. <br><br><i>? foo</i> (avec un espace entre <i>?</i> et <i>foo</i>) est équivalent à <i>describe(« foo », exact)</i>, et <i>?? foo</i> est équivalent à <i>describe(« foo », inexact)</i>. <br><br><i>describe(, inexact)</i> fournit une liste de tous les sujets documentés dans le manuel en ligne. <br><br><i>describe</i> cite son argument. La fonction <i>describe</i> renvoie <i>Vrai</i> si une documentation est trouvée, sinon <i>Faux</i>. <br><h2>Exemple de <i>fonction</i></h2><i>La fonction example(sujet)</i> affiche quelques exemples de <i>sujet</i>, qui est un symbole ou une chaîne. Pour obtenir des exemples pour des opérateurs comme <i>if</i>, <i>do</i> ou <i>lambda</i>, l’argument doit être une chaîne, par exemple <i>example(« do »)</i>. <i>exemple</i> n’est pas sensible à la casse. La plupart des sujets sont des noms de fonctions. <br> <br><i>example()</i> renvoie la liste de tous les sujets reconnus. <br><br>Le nom du fichier contenant les exemples est donné grâce à la variable d’option globale <i>manual_demo</i>, qui par défaut à la valeur <i>« manual.demo »</i>. <br><br>La fonction <i>example</i> cite son argument. Elle retourne <i>fait</i> sauf si aucun exemple n’est trouvé ou s’il n’y a pas d’argument, auquel cas elle renvoie la liste de tous les sujets reconnus.

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
fr: <b>Maxima</b> est un système conçu pour la manipulation d'expressions symboliques et numériques. Il prend en charge la différentiation, l'intégration, les séries de Taylor, les transformées de Laplace, les équations différentielles ordinaires, les systèmes d'équations linéaires, les polynômes, ainsi que les ensembles, les listes, les vecteurs, les matrices et les tenseurs. Maxima fournit des résultats numériques d'une grande précision grâce à l'utilisation de fractions exactes, d'entiers à précision arbitraire et de nombres à virgule flottante à précision variable. Maxima peut tracer des fonctions et des données en deux et trois dimensions.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
fr: Emplacement de l'exécutable Maxima

en: Error: Too many */
fr: Erreur : trop de « */ »

en: Error: Too many /*
fr: Erreur : trop de « /* »

en: Error: expected " before ;
fr: Erreur: « " » était attendu avant ;

en: Waiting for the plot result
fr: En attente du résultat du tracé

en: Maxima batch file (*.mac)
fr: Fichier séquentiel Maxima (*.mac)

en: Failed to start Maxima
fr: Impossible de démarrer Maxima

en: Maxima crashed. restarting...
fr: Maxima s'est arrêté de façon anormale. Redémarrage...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
fr: Maxima s'est arrêté de façon anormale deux fois en un court laps de temps. Arrêt pour tenter de démarrer

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
fr: <b>GNU Octave</b> est un langage de haut niveau, principalement destiné aux calculs numériques. <br/>Il fournit une interface pratique en ligne de commande pour résoudre numériquement des problèmes linéaires et non linéaires. Il effectue aussi d'autres expérimentations numériques à l'aide d'un langage en grande partie compatible avec Matlab.

en: Octave script file (*.m)
fr: Fichier de script Octave (*.m)

en: Syntax Error
fr: Erreur de syntaxe

en: Plot integration test failed.
fr: Échec des tests d'intégration de Plot

en: The integration of plots will be disabled.
fr: L'intégration des tracés est désactivée.

en: The plot integration doesn't work because Cantor found, that Octave can't create plots, because there are no graphical backends for it: this conclusion was made on the basis of empty output from available_graphics_toolkits() function. Looks like you should install some additional OS packages, like gnuplot, fltk or qt for possibility to create plots.
fr: L'intégration des graphes ne fonctionne pas car Cantor a trouvé que Octave ne peut créer de graphes. La raison est qu'il n'y a aucun moteur graphique pour lui. Cette conclusion est faite à cause d'une sortie vide provenant de la fonction « available_graphics_toolkits() ». Il semble que vous devriez installer quelques paquets additionnels de votre système d'exploitation, comme « gnuplot », « fltk » ou « qt » offrant les possibilités de créations de graphes.

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
fr: <b>Python</b> est un langage de programmation remarquablement puissant et dynamique, utilisé dans des domaines très variés d'applications. De nombreux paquets Python sont disponibles pour la programmation scientifique.

en: # Sorry, but Bokeh doesn't support 3d plotting
fr: # Désolé mais Bokeh ne prend pas en charge le tracé en 3D

en: Python script file (*.py)
fr: Fichier de script Python (*.py)

en: Cantor Python server stopped working.
fr: Le serveur Python de Cantor s'est arrêté de fonctionner.

en: Failed to start Cantor python server.
fr: Impossible de démarrer le serveur Python de Cantor.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
fr: La communication avec le serveur Python de Cantor s'est arrêtée pour des raisons inconnues.

en: For using integrated graphics with Matplotlib package, you need to install "matplotlib" python package first.
fr: Pour utiliser le graphisme intégré avec le paquet « Matplotlib », vous devez installer le paquet Python « Matplotlib » tout d'abord.

en: For using integrated graphic with Plot.ly, you need to install "plotly" python package and special Plot.ly-compatible "orca" executable. See "Static Image Export" article in Plot.ly documentation for details.
fr: Pour utiliser le graphisme intégré avec « Plot.ly », vous devez installer le paquet Python « plotly » et une exécutable « orca » spécial, compatible avec « Plot.ly ». Veuillez consulter l'article « Exportation statique d'images » dans la documentation de « Plot.ly » pour plus d'informations.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
fr: Cantor - Boîte de dialogue de tracé

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
fr: Fonctions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
fr: Titre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fr: Ajouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
fr: Effacer la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
fr: Variable X

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
fr: Lignes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
fr: Points et lignes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
fr: Cases

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
fr: Histogramme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
fr: Pas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
fr: Chandeliers

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
fr: Points

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
fr: Lissage

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
fr: Aucun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
fr: Monotone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
fr: Splines cubiques naturelles

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier
fr: Bézier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
fr: Bézier (monotone)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
fr: Intervalle de fonction

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
fr: Intervalle de X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
fr: Taux d'écha&ntillonnage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
fr: Taille de pa&s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
fr: Titre du tracé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
fr: Étiquette de l'axe de X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
fr: Étiquette de l'axe de Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
fr: Position de la légende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
fr: Cacher la légende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
fr: En haut à gauche

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
fr: En haut à droite

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
fr: En bas à gauche

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
fr: En bas à droite

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
fr: En dessous

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
fr: En dehors

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
fr: Afficher une grille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
fr: Afficher une bordure continue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
fr: Utiliser des couleurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
fr: Afficher dans la feuille de calcul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
fr: Échelle x logarithmique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
fr: Échelle y logarithmique

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
fr: Options des fichiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
fr: Enregistrer le tracé dans un fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
fr: Type de fichier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
fr: Détecter à partir du nom de fichier

en: <b>Qalculate!</b> is not your regular software replication of the cheapest available calculator. Qalculate! aims to make full use of the superior interface, power and flexibility of modern computers. The center of attention in Qalculate! is the expression entry. Instead of entering each number in a mathematical expression separately, you can directly write the whole expression and later modify it. The interpretation of expressions is flexible and fault tolerant, and if you nevertheless do something wrong, Qalculate! will tell you so. Not fully solvable expressions are however not errors. Qalculate! will simplify as far as it can and answer with an expression. In addition to numbers and arithmetic operators, an expression may contain any combination of variables, units, and functions.
fr: <b>Qalculate!</b> n'est pas votre copie logicielle habituelle de la calculatrice la moins chère disponible. Qalculate! a pour objectif d'utiliser pleinement l'interface, la puissance et la flexibilité supérieures des ordinateurs modernes. Le point fort de Qalculate! est la saisie d'expressions. Au lieu de saisir chaque nombre dans une expression mathématique séparément, vous pouvez directement écrire l'expression complète et la modifier ultérieurement. L'interprétation d'expressions est flexible, tolérante aux erreurs et, néanmoins, en cas d'incorrection, Qalculate! vous le signalera. Les expressions non entièrement solubles ne sont cependant pas toujours des erreurs. Qalculate! simplifiera autant que possible et proposera une expression. En plus des nombres et des opérateurs arithmétiques, une expression peut contenir n'importe quelle combinaison de variables, d'unités et de fonctions.

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
fr: Indiquez si et comment les unités seront automatiquement converties. Si la valeur est « true », convertit en unités du SI les mieux appropriées (la plus petite quantité d'unités).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
fr: Unité d'angle par défaut pour les fonctions trigonométriques.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
fr: Base des nombres analysés et évalués.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
fr: Indiquez si le résultat de l'évaluation sera simplifié ou factorisé.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
fr: Décidez si les nombres rationnels seront affichés avec des décimales, comme une fraction, ou une sorte de compromis entre les deux.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
fr: Affiche que la série de chiffres d'un nombre continue indéfiniment avec trois points, au lieu d'arrondir (ex. 2/3 s'affiche sous la forme 0,666666... au lieu de 0,666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
fr: Utilisez tous les préfixes décimaux du SI. Si cette valeur est « false », les préfixes n'étant pas un multiple de mille (centi, déci, déca, hecto) seront employés automatiquement.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
fr: Si la valeur est « true », des exposants négatifs seront employés au d'une division (ex. 5/x^2 devient 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
fr: Affichage numérique.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
fr: Si la valeur est « true », les tracés seront affichés sur la feuille de calcul. Dans le cas contraire, ils apparaîtront dans une fenêtre séparée.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
fr: Décidez s'il faut ou non utiliser des couleurs dans les tracés.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
fr: Décidez s'il faut ou non tracer une grille.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
fr: Décidez s'il faut ou non que des bordures continues soient dessinées autour du tracé.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
fr: Largeur des lignes, en pixels.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
fr: Nombre de pas d'interpolation à utiliser dans le traçage.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
fr: Mode de lissage dans les tracés.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
fr: Style des tracés.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
fr: Position de la légende dans les tracés.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
fr: Qalculate signale qu'il lui est impossible d'imprimer. Gnuplot est-il installé ?

en: missing %1
fr: manque %1

en: %1 must be a number.
fr: %1 doit être un nombre.

en: %1 must be a integer.
fr: %1 doit être un entier.

en: %1 must be a boolean.
fr: %1 doit être un booléen.

en: invalid option for %1: %2
fr: Option non valable pour %1 : %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
fr: plusieurs expressions ont été trouvées dans une seule commande de tracé (%1 et %2).

en: ERROR
fr: ERREUR

en: WARNING
fr: AVERTISSEMENT

en: No function, variable or unit with specified name exist.
fr: Aucune fonction, variable ou unité portant le nom spécifié n'existe.

en: Function: %1
fr: Fonction : %1

en: Plotting interface
fr: Interface de traçage

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
fr: Trace une ou plusieurs fonctions soit sur la feuille de calcul soit dans une fenêtre séparée.

en: value
fr: valeur

en: integer
fr: entier

en: boolean
fr: booléen

en: number
fr: nombre

en: default: %1
fr: par défaut : %1

en: The function's name
fr: Le nom de la fonction

en: Title label
fr: Étiquette du titre

en: x-axis label
fr: Étiquette de l'axe x

en: y-axis label
fr: Étiquette de l'axe y

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
fr: Image dans laquelle enregistrer. Si elle est vide, affiche un graphe dans une fenêtre sur l'écran. Si inline=true l'image est affichée sans tenir compte de cette option.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
fr: Le type d'image sous lequel enregistrer. L'un parmi auto, png, ps, eps, LaTeX, svg, fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
fr: Associez à « true » pour un graphe en couleurs, « false » pour un monochrome.

en: Minimum x-axis value.
fr: Valeur minimale de l'axe x.

en: Maximum x-axis value.
fr: Valeur maximale de l'axe x.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
fr: Décide si une échelle logarithmique doit être utilisée pour l'axe x.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
fr: Décide si une échelle logarithmique doit être utilisée pour l'axe y.

en: Logarithmic base for the x-axis.
fr: Base logarithmique pour l'axe x.

en: Logarithmic base for the y-axis.
fr: Base logarithmique pour l'axe y.

en: If a grid shall be shown in the plot.
fr: Décide si une grille doit être affichée dans le tracé.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
fr: Décide si le tracé doit être entouré de bordures sur tous les côtés (pas seulement l'axe).

en: Width of lines.
fr: Largeur des lignes.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
fr: Décide où la légende du tracé doit être placée. Une valeur parmi « none », « top_left », « top_right », « bottom_left », « bottom_right », « below », « outside »

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
fr: Lissage du tracé. Une valeur parmi « none », « unique », « csplines », « bezier », « sbezier »

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
fr: Style de tracé. Une valeur parmi « lines », « points », « points_lines », « boxes », « histogram », « steps », « candlesticks », « dots »

en: Use scale on second x-axis.
fr: Utilise une échelle sur le second axe x.

en: Use scale on second y-axis.
fr: Utilise une échelle sur le second axe y.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
fr: Décide si le tracé doit être dessiné sur la feuille de calcul plutôt que dans une nouvelle fenêtre.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
fr: Distance entre deux points d'interpolation. Voir aussi « pas ».

en: Number of interpolation points. See also step.
fr: Nombre de points d'interpolation. Voir aussi « pas ».

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
fr: Le nom de la variable x. Ce doit être une variable inconnue

en: Save variables to a file
fr: Enregistrer les variables dans un fichier

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
fr: Enregistre dans un fichier toutes les variables actuellement définies. Vous pouvez les recharger avec %1.

en: file
fr: fichier

en: file: the file to save to
fr: fichier : celui dans lequel enregistrer

en: Load variables from a file
fr: Charger des variables depuis un fichier

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
fr: Charge des variables depuis un fichier précédemment créé par %1.

en: file: the file to load
fr: fichier : le fichier à charger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
fr: Base numérique :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
fr: Format des fractions :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
fr: Décimal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
fr: Fractionnaire

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
fr: Combiné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
fr: Affichage numérique :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
fr: Pur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
fr: Scientifique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
fr: Précision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
fr: Indiquer une série infinie :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
fr: Utiliser tous les préfixes du SI :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
fr: Utiliser des exposants négatifs :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
fr: Évaluer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
fr: Convertir en unités les mieux appropriées du SI :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
fr: Degrés

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
fr: Gradients

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
fr: Mode de structuration :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
fr: Simplifier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
fr: Factoriser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
fr: Unité d'angle :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
fr: Traçage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
fr: Afficher les tracés dans la feuille de calcul :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
fr: Afficher des bordures continues :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
fr: Largeur des lignes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
fr: Taux d'échantillonnage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
fr: Mode de lissage :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
fr: Splines cubiques naturelles

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
fr: Pas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
fr: Position de la légende :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
fr: Tracés en couleurs :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
fr: Afficher la grille :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
fr: Style de tracé :

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
fr: Modifier une entrée

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
fr: Ajouter une nouvelle entrée

en: Name cannot be empty.
fr: Le nom ne peut être vide.

en: Add local documentation
fr: Ajouter une documentation locale

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
fr: Obtenir une nouvelle documentation

en: Download additional documentations
fr: Télécharger des documentations supplémentaires

en: Qt Compressed Help file is not valid.
fr: Le fichier comprimé d'aide de Qt n'est pas valable.

en: Documentation already imported
fr: La documentation a déjà été importée.

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
fr: Modifier

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
fr: Veuillez désinstaller ceci via « GHNS ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
fr: Installer les fichiers de documentation supplémentaires.

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
fr: Emplacement

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
fr: Icônes :

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
fr: Sélectionner une icône

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
fr: Saisissez un nom

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
fr: Sélectionnez un nom…

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
fr: Emplacement :

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
fr: Sélectionner un fichier d'aide de Qt...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
fr: Sélectionner un fichier d'aide de Qt...

en: <h1>R' Help System: <i>help()</i> and <i>?</i>:</h1><br>The <i>help()</i> function and <i>?</i> help operator in R provide access to the documentation pages for R functions, data sets, and other objects, both for packages in the standard R distribution and for contributed packages.<br><br>To access documentation for the standard <i>lm</i> (linear model) function, for example, enter the command <b><i>help(lm)</i></b> or <i>help("lm")</i>, or <i>?lm</i> or <i>?"lm"</i> (i.e., the quotes are optional).<br><br>To access help for a function in a package that’s not currently loaded, specify in addition the name of the package: For example, to obtain documentation for the <i>rlm()</i> (robust linear model) function in the MASS package, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standard names in R consist of upper- and lower-case letters, numerals (0-9), underscores (_), and periods (.), and must begin with a letter or a period. To obtain help for an object with a non-standard name (such as the help operator <i>?</i>), the name must be quoted: for example, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>You may also use the <i>help()</i> function to access information about a package in your library — for example, <i>help(package="MASS")</i> — which displays an index of available help pages for the package along with some other information.<br><br>Help pages for functions usually include a section with executable examples illustrating how the functions work. You can execute these examples in the current R session via the <i>example()</i> command: e.g., <i>example(lm)</i>.
fr: <h1>Système d'aide de R : <i>help()</i> et <i>? </i>:</h1><br>La fonction <i>help()</i> et <i>? </i> permet à l’opérateur de R d’accéder aux pages de documentation des fonctions de R, des ensembles de données et d’autres objets, à la fois, pour les paquets de la distribution standard de R et pour les paquets contributifs. <br><br>Pour accéder à la documentation relative à la fonction standard <i>lm</i> (modèle linéaire) , par exemple, saisir la commande <b><i>help(lm)</i></b> ou <i>help(« lm »)</i> ou <i>? lm</i> ou <i>?« lm »</i> (les guillemets sont facultatifs). <br><br>Pour accéder à l’aide d’une fonction dans un paquet n'ayant pas encore été chargé, spécifiez en plus le nom du paquet : par exemple, pour obtenir la documentation pour la fonction <i>rlm()</i> (modèle linéaire robuste) dans le paquet « MASS », <i>help(rlm, package=« MASS »)</i>. <br><br>Les noms standard dans R sont composés de lettres majuscules et minuscules, de chiffres (0 - 9), de traits soulignés (_) et de points (.). Ils doivent commencer par une lettre ou un point. Pour obtenir de l’aide pour un objet avec un nom non standard (tel que l’opérateur d’aide <i>?</i>), le nom doit être mis entre guillemets : par exemple, <i>help(« ? »)</i> ou <i>?« ? » </i>. <br><br>Vous pouvez également utiliser la fonction <i>help()</i> pour accéder à des informations concernant un paquet de votre bibliothèque - par exemple, <i>help(package=« MASS »)</i> - qui affiche un index des pages d’aide disponibles pour le paquet ainsi que d’autres informations. <br><br>Les pages d’aide pour les fonctions proposent généralement une section avec des exemples exécutables, illustrant le fonctionnement des fonctions. Vous pouvez exécuter ces exemples dans la session R courante grâce à la commande <i>example()</i> : par exemple, <i>example(lm)</i>.

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
fr: <b>R</b> est un langage et un environnement conçu pour le calcul statistique et le graphisme, similaire au langage et à l'environnement S. <br/>Il offre une grande variété de techniques statistiques (modélisation linéaire et non linéaire, tests statistiques classiques, analyse de séries temporelles, classification, groupement...) et graphiques, tout en étant très extensible. Le langage « S » est souvent le moyen choisi pour la recherche en méthodologie statistique, alors que « R » fournit une solution « Open source » pour cette activité.

en: Error opening file %1
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier %1

en: R script file (*.R)
fr: Fichier de script R (*.R)

en: Error Parsing Command
fr: Erreur de commande d'analyse syntaxique

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
fr: URL de la documentation locale pour R

en: Double click to open file selection dialog
fr: Double-cliquez pour ouvrir la boîte de dialogue de sélection

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
fr: *.R *.r|Fichiers source R (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
fr: <b>Sage</b> est une suite de logiciels de mathématiques « open source » soumis aux termes de la licence GPL.<br/>Il combine la puissance de nombreux paquets « open source » existants, regroupés via une interface commune reposant sur Python.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
fr: Emplacement de l'exécutable Sage

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
fr: Activer la composition LaTeX pour le moteur Sage

en: Result of %1
fr: Résultat de %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
fr: %1
    La dernière sortie était : 
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
fr: Fichier de script Python (*.py);;Fichier de script Sage (*.sage)

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the supported versions to make it work with Cantor.
fr: La version de Sage %1.%2 n'est pas prise en charge. Veuillez mettre à jour votre installation de Sage vers une version prise en charge pour qu'elle fonctionne avec Cantor.

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
fr: Impossible de déterminer la version de Sage. Veuillez vérifier votre installation et la sortie de la commande « sage -v ».

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
fr: Le processus Sage s'est arrêté de façon anormale lors de l'évaluation de l'expression

en: The Sage process crashed
fr: Le processus Sage s'est arrêté de façon anormale

en: The Sage process exited while evaluating this expression
fr: Le processus Sage s'est arrêté lors de l'évaluation de cette expression

en: The Sage process exited
fr: Le processus Sage s'est arrêté

en: Failed to start Sage
fr: Impossible de démarrer Sage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
fr: Composition LaTeX

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
fr: La sortie LaTeX pas toujours correcte. Aussi, la composition LaTeX peut être désactiver pour une meilleure expérience

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
fr: <b>Scilab</b> est un ensemble de logiciels libres et multi-plate-forme de calcul numérique ainsi qu'un langage de programmation de haut niveau. Scilab est distribué sous licence CeCILL (compatible GPL).

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
fr: Emplacement de l'exécutable Scilab

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
fr: ;;Fichier de script Scilab (*.sce);;Fichier de fonction Scilab (*.sci)

en: The file %1 is already opened.
fr: Le fichier %1 est déjà ouvert.

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: Download Examples
fr: Télécharger des exemples

en: &Open Example
fr: &Ouvrir un exemple

en: Go to previous worksheet
fr: Aller à la feuille de calcul précédente

en: Go to next worksheet
fr: Aller à la feuille de calcul suivante

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
fr: Tous les fichiers pris en charge (*.cws, *ipynb, *.cws (Feuille Cantor), *.ipynb (Jupyter Notebook)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
fr[0]: <h1>Aucun moteur n'a été trouvé</h1>
    <div>Vous pouvez essayer :
     <ul> <li>De modifier les paramètres dans la boîte de dialogue de configuration ;</li> <li>D'installer des paquets pour le programme suivant :</li> %2 </ul> </div>
fr[1]: <h1>Aucun moteur n'a été trouvé</h1>
    <div>Vous pouvez essayer :
     <ul> <li>De modifier les paramètres dans la boîte de dialogue de configuration ;</li> <li>D'installer des paquets pour un des programmes suivants :</li> %2</ul> </div>

en: Error
fr: Erreur

en: Backend %1 is not installed
fr: Le moteur %1 n'est pas installé

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
fr: Le moteur %1 est installé mais inactif. Veuillez vérifier votre installation et les paramètres de Cantor

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
fr: Impossible de trouver le composant Cantor: Erreur %1

en: Calculating...
fr: Calcul...

en: Ready
fr: Prêt

en: Changed
fr: Modifié

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
fr: Plusieurs feuilles de travail non enregistrées sont ouvertes. Voulez-vous les fermer ?

en: Close Cantor
fr: Fermer Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
fr: Le projet courant a été modifié. Voulez-vous l'enregistrer ?

en: Save Project
fr: Enregistrer le projet

en: Formatting
fr: Formatage

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
fr: Le moteur utilisé par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
fr: Utiliser la composition par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
fr: Utiliser la coloration syntaxique par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
fr: Activer le complètement par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
fr: Activer la numérotation des expressions par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
fr: Animer les changements dans la feuille de calcul par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
fr: Autoriser le rendu des expressions mathématiques à l'intérieur de $$..$$ pour les entrées par défaut « Texte » et « Marquage » (nécessite que le paquet « pdflatex » soit installé).

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
fr: Réévaluer automatiquement les éléments situés sous l'actuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
fr: Demander une confirmation pour re-démarrer le moteur :

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
fr: Enregistrer en formatage « Rich Text Format » de TextEntry lors de l'enregistrement de la feuille de calcul au format « Notebook Jupyter »

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
fr: Utiliser l'ancien style de placement des entrées Cantor

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
fr: Afficher l'erreur de rendu intégré de mathématiques

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
fr: Limite des lignes visibles pour le résultat textuel

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
fr: Police hiérarchique de chapitre

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
fr: Taille de la police hiérarchique de chapitre

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
fr: Format italique de la police hiérarchique de chapitre

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
fr: Format gras de la police hiérarchique de chapitre

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
fr: Police hiérarchique de sous-chapitre

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
fr: Taille de la police hiérarchique de sous-chapitre

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
fr: Format italique de la police hiérarchique de sous-chapitre

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
fr: Format gras de la police hiérarchique de sous-chapitre

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
fr: Police hiérarchique de section

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
fr: Format italique pour la police hiérarchique de section

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
fr: Format gras pour la police hiérarchique de section

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
fr: Police hiérarchique de sous-section

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
fr: Format italique pour la police hiérarchique de sous-section

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
fr: Format gras pour la police hiérarchique de sous-section

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
fr: Police hiérarchique du paragraphe

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
fr: Format italique de la police hiérarchique du paragraphe

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
fr: Format gras de la police hiérarchique du paragraphe

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
fr: Police hiérarchique du sous-paragraphe

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
fr: Format italique de la police hiérarchique du sous-paragraphe

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
fr: Format gras de la police hiérarchique du sous-paragraphe

en: Save Plain Text
fr: Enregistrer en texte clair

en: Export to LaTeX
fr: Exporter en LaTeX

en: Evaluate Worksheet
fr: Évaluer une feuille de calcul

en: Zoom
fr: Zoomer

en: Typeset using LaTeX
fr: Composition à l'aide de LaTeX

en: Syntax Highlighting
fr: Coloration syntaxique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
fr: Complètement automatique

en: Line Numbers
fr: Numéros de lignes

en: Embedded Math
fr: Module Math intégré

en: Restart Backend
fr: Redémarrer le moteur

en: Evaluate Entry
fr: Évaluer un élément

en: Insert Command Entry
fr: Insérer un élément de commande

en: Insert Text Entry
fr: Insérer un élément de texte

en: Insert Markdown Entry
fr: Insérer une entrée Markdown

en: Insert LaTeX Entry
fr: Insérer un élément LaTeX

en: Insert Page Break
fr: Insérer un saut de page

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: Collapse All Results
fr: Réduire tous les résultats

en: Expand All Results
fr: Développer tous les résultats

en: Remove All Results
fr: Supprimer tous les résultats

en: Remove current Entry
fr: Supprimer l'élément actuel

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
fr: Afficher l'éditeur de scripts

en: Show Completion
fr: Afficher le complètement automatique

en: Cantor Worksheet (*.cws)
fr: Feuille de calcul Cantor (*.cws)

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save
fr: Enregistrer

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
fr: Tous les résultats de calcul vont être perdus. Voulez-vous vraiment re-démarrer %1 ?

en: Restart %1?
fr: Re-démarrer %1 ?

en: Interrupt
fr: Interrompre

en: Session Error: %1
fr: Erreur de session %1

en: Initialization complete
fr: Initialisation terminée

en: Initializing...
fr: Initialisation...

en: [read-only]
fr: [lecture seule]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
fr: Voulez-vous envoyer la feuille de calcul actuelle à un serveur web public ?

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
fr: La feuille de calcul n'est pas enregistrée. Vous devriez l'enregistrer avant de l'envoyer.

en: Warning - Cantor
fr: Avertissement - Cantor

en: This backend does not support scripts.
fr: Ce moteur ne prend pas en charge les scripts.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
fr: &Feuille de calcul

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
fr: Configuration

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
fr: &Nouveau

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
fr: Panneaux

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Default
fr: Défaut

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Font
fr: Police

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
fr: Gras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
fr: Italique

en: Increase Size
fr: Augmenter la taille de la police

en: Decrease Size
fr: Diminuer la taille de la police

en: Select
fr: Sélectionner

en: Reset to Default
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Show Results
fr: Afficher les résultats

en: Hide Results
fr: Cacher les résultats

en: Show Help
fr: Afficher l'aide

en: Appearance
fr: Apparence

en: Interrupted
fr: Interrompu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
fr: Barre de recherche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
fr: Chercher :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
fr: &Suivant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
fr: &Précédent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
fr: Remplacer :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
fr: &Remplacer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
fr: Tout rempl&acer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
fr: Chercher dans :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
fr: &Respecter la casse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Hierarchy Fonts
fr: Polices hiérarchiques

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
fr: Police de chapitres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Family:
fr: Famille de polices :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Size:
fr: Taille de police :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
fr: Police de sous-chapitres

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
fr: Police de sections

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
fr: Police de sous-sections

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
fr: Police de paragraphes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
fr: Police de sous-paragraphes

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Subchapter
fr: Sous-chapitre

en: Subsection
fr: Sous-section

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Subparagraph
fr: Sous-paragraphe

en: Set Hierarchy Level
fr: Définir le niveau hiérarchique

en: Solid Line Style
fr: Style avec ligne pleine

en: Dash Line Style
fr: Style en ligne avec tirets

en: Dot Line Style
fr: Style en ligne avec pointillés

en: Dash Dot Line Style
fr: Style en ligne avec pointillés

en: Dash Dot Dot Line Style
fr: Style en ligne avec pointillés

en: Line Thickness
fr: Épaisseur de la ligne

en: Thin
fr: Fine

en: Medium
fr: Médium

en: Thick
fr: Épais

en: Line Color
fr: Couleur de la ligne

en: Line Style
fr: Style de ligne

en: Configure Image
fr: Configurer une image

en: Double click here to configure image settings
fr: Double-cliquez pour configurer les paramètres d'image.

en: Cannot load image %1
fr: Impossible de charger l'image %1

en: Save image result
fr: Enregistrer le résultat en image

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
fr: Paramètres des images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
fr: Ouvrir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
fr: Taille d'affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
fr: Largeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
fr: Hauteur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
fr: Aperçu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
fr: Taille d'impression

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
fr: Utiliser la taille d'affichage

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
fr: Paramètres des images

en: Open image file
fr: Ouvrir un fichier image

en: Show LaTeX code
fr: Afficher le code LaTeX

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
fr: Aucun emplacement spécifié pour l'exécutable %1. Veuillez fournir un emplacement correct dans les paramètres de l'application and essayer de nouveau.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
fr: Le fichier spécifié « %1 » pour l'exécutable « %2 » n'existe pas. Veuillez fournir un emplacement correct dans les paramètres de l'application et ré-essayer.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
fr: Le fichier spécifié « %1 » n'est pas un executable. Veuillez fournir un emplacement correct dans les paramètres de l'application et ré-essayer.

en: The program %1 didn't finish the execution after %2 milliseconds during the plot integration test.
fr: Le programme %1 ne s'est pas terminé après %2 millisecondes durant le test d'intégration des tracés.

en: Failed to open the file %1 during the plot integration test.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %1 durant le test d'intégration des tracés.

en: Failed to parse the result during the plot integration test.
fr: Impossible de parcourir le résultat durant le test d'intégration des tracés.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
fr: Emplacement de l'exécutable LaTeX

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
fr: Emplacement de l'exécutable « dvips »

[ctx: @title:column]
en: Value
fr: Valeur

en: <%1 bytes>
fr: <%1 octets>

en: <too big variable>
fr: <variable trop grande>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
fr: Depuis :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
fr: Vers:

en: Main title
fr: Titre principal

en: Abscissa scale
fr: Échelle d'abscisse

en: Ordinate scale
fr: Échelle d'ordonnée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
fr: Titre du graphe :

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
fr: Ceci est un contenu Jupyter de types non pris en compte (« %1 »)

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
fr: La tâche %1 s'est arrêtée de façon inattendue. Tous les résultats de calcul sont perdus.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
fr: La tâche « %1 » s'est arrêtée de façon inattendue avec le message « %2 ». Tous les résultats de calcul sont perdus.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
fr: Vous choisissez la prise en charge pour le paquet de graphisme %1. Mais cette dernière ne peut être activée par suite d'exigences non satisfaites. Pour cette raison, l'intégration de ce paquet sera désactivée. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
fr: Interface KDE pour des applications mathématiques

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
fr: Mainteneur<br/>Port vers Qt5/KF5, moteur Scilab et Python

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fr: Développeur

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
fr: Auteur initial<br/> Mainteneur (2009 - 2015)

en: KAlgebra backend
fr: Moteur KAlgebra

en: Octave backend
fr: Moteur Octave

en: Cantor icon
fr: Icône Cantor

en: Use  backend <backend>
fr: Utiliser le moteur <backend>

en: Documents to open.
fr: Documents à ouvrir.

en: Couldn't open the file %1
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %1 »

en: Enter Edit Mode
fr: Passer en mode d'édition

en: Clear Attachments
fr: Effacer les pièces jointes

en: Cantor Math Error
fr: Erreur mathématique de Cantor

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
fr: Impossible de lire l'image « %1 »: erreur « %2 »

en: --- Page Break ---
fr: --- Saut de page ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
fr: Aller au contenu

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
fr: Rechercher grâce à des mots clé...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
fr: Trouver dans le texte de la page de documentation courante

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
fr: Réinitialisez le niveau de zoom à 100 %

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
fr: Aller à la correspondance suivante

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
fr: Aller à la correspondance précédente

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
fr: Correspondance sensible à la casse

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
fr: Le fichier a été transféré avec succès dans le dossier « Téléchargements ».

en: Download Successful
fr: Téléchargement réussi.

en: Cantor files
fr: Fichiers pour Cantor

en: Jupyter files
fr: Fichiers pour Jupyter

en: All supported files
fr: Tous les fichiers pris en charge

en: All files
fr: Tous les fichiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
fr: Valeur :

en: Add New Variable
fr: Ajouter une nouvelle variable

en: Load Variables
fr: Charger des variables

en: Save Variables
fr: Enregistrer des variables

en: Remove Variables
fr: Supprimer des variables

en: Search/Filter
fr: Chercher / Filtrer

en: Case Sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Match Complete Word
fr: Faire correspondre par mot complet

en: Are you sure you want to remove all variables?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer toutes les variables ?

en: Load file
fr: Charger un fichier

en: Save result
fr: Enregistrer le résultat

en: Remove result
fr: Supprimer le résultat

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
fr: Impossible de trouver un composant éditeur de texte pour KDE.
    Veuillez vérifier votre installation KDE.

en: Script Editor
fr: Éditeur de scripts

en: Script Editor - %1
fr: Éditeur de scripts - %1

en: Not found
fr: Introuvable

en: Reached beginning
fr: Début atteint

en: Reached end
fr: Fin atteinte

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
fr[0]: Remplacé %1 instance
fr[1]: Remplacé %1 instances

en: Commands
fr: Commandes

en: Results
fr: Résultats

en: Errors
fr: Erreurs

en: Text
fr: Texte

en: LaTeX Code
fr: Code LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Startup:
fr: Démarrage :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultBackend)
en: Create a new worksheet for the selected backend system. If none is selected, the user is asked about which system to use on startup.
fr: Créer une nouvelle feuille de travail pour le système sélectionné de moteur. Si aucun moteur n'est sélectionné, une demande sera faite à l'utilisateur sur le système à utiliser au démarrage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
fr: Moteur par défaut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Worksheet:
fr: Feuille de calcul :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for the results of the calculations, if supported by the backend system
fr: Activer la composition LaTeX pour les résultats des calculs, si cela est pris en charge par le système de moteurs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: LaTeX typesetting
fr: Composition LaTeX

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Enable syntax highlighting
fr: Activer la coloration syntaxique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Syntax highlighting
fr: Coloration syntaxique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Enable syntax completion
fr: Activer le complètement syntaxique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Show line numbers
fr: Afficher les numéros de lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Line numbers
fr: Numéros de lignes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Enable animation effects in the worksheet
fr: Activer les effets d'animation dans la feuille de travail

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: If enabled, text entries are aligned at the worksheet border and not at the prompt border
fr: Si cette option est activée, les entrées de texte sont alignées sur la bordure de la feuille de travail et non sur la bordure du prompt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: Don't indent text entries
fr: Ne pas indenter les entrées de texte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StoreTextEntryFormatting)
en: Use rich text format for text entries when saving in Jupyter Notebook Format
fr: Utiliser le format « Rich Text Format » pour les entrées de texte lors de l'enregistrement au format « Notebook Jupyter »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Evaluation:
fr: Évaluation :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart)
en: If enabled, the user will be asked for confirmation prior to restarting the backend system
fr: Si cette option est activée, une demande sera faite à l'utilisateur pour une confirmation avant de re-démarrer le système de moteurs.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: If enabled, all entries below the current one will be evaluated automatically
fr: Si cette option est activée, toutes les entrées sous celle courante seront évaluées automatiquement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: Reevaluate entries automatically
fr: Réévaluer les entrées automatiquement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VisibleLinesLimit_label)
en: Number of rows in the result (0 for unlimited):
fr: Nombre de colonnes dans le résultat (0 pour illimité) :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
fr: Nombre maximal de colonnes visibles dans le résultat d'une commande. Utiliser 0 pour travailler sans aucune limitation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Markdown:
fr: Markdown :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for mathematical expressions in Markdown entries
fr: Activer la composition LaTeX pour les expressions mathématiques dans les entrées « Markdown »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Mathematical expressions via LaTeX
fr: Expressions mathématiques grâce à LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMathRenderError)
en: Notify about render failures for mathematical expressions
fr: Signaler les échecs de rendu pour les expressions mathématiques

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
fr: Chercher...

en: Raw Cell Targets
fr: Cellules cibles en format brut

en: Add custom target
fr: Ajouter une cible personnalisée

en: Convert to Text Entry
fr: Convertir en entrée texte

en: Convert to Raw Cell
fr: Transformer en cellule au format brut

en: Target MIME type:
fr: Type MIME choisi :

en: Copy result
fr: Copier le résultat

en: Show Rendered
fr: Afficher le rendu

en: Show Code
fr: Afficher le code

en: Show HTML Code
fr: Afficher le code HTML

en: Show Plain Alternative
fr: Afficher l'alternative en plein texte

en: Show Html
fr: Afficher le code HTML

en: Show HTML
fr: Afficher le texte HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
fr: Impossible de faire un rendu du fichier « EPS ». Il se peut que vous ayez besoin de paquets supplémentaires.

en: Save text result
fr: Enregistrer le résultat en texte

en: Text Files (*.txt)
fr: Fichiers de texte (*.txt)

en: Cannot write file %1.
fr: Impossible d'écrire le fichier %1.

en: Cannot write file.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier.

en: Error saving file %1
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier %1

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
fr: En mode lecture seule, Cantor ne peut garantir que l'exportation soit valable pour %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
fr: Problème lors du chargement de la feuille de style « latex.xsl »

en: Couldn't open the file %1.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %1 ».

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Couldn't open the selected file for reading.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier sélectionné pour lecture.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
fr: Le fichier sélectionné n'est pas un fichier valable pour un projet Cantor ou Jupyter.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
fr: Le fichier sélectionné n'est pas un fichier de projet Cantor valable.

en: This worksheet was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
fr: Cette feuille de calcul a été créé en utilisant Python2, qui n'est plus maintenu. A la place, Python3 sera utilisé.

en: Python2 not supported anymore
fr: Arrêt de la maintenance de Python2

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
fr: Impossible de trouver le moteur %1. L'édition et l'exécution des entrées sont impossibles.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
fr: Il y a quelques problèmes avec le moteur %1.
    Veuillez vérifier votre configuration ou installer les paquets nécessaires.
    Vous ne pourrez qu'afficher cette feuille de calcul.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
fr: Les notebooks Jupyter pour les versions inférieures à la version 4.5 (version détectée %1.%2) ne sont plus maintenus.

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
fr: Les notebooks Jupyter pour les versions supérieures à la version 4.5 (version détectée %1.%2) ne sont plus maintenus.

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
fr: Ce notebook a été créé en utilisant Python2, qui n'est plus maintenu. Python3 sera utilisé.

en: an object with keys: %1
fr: un objet avec les clés : %1

en: non object JSON value
fr: valeur incorrecte d'un objet JSON

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
fr: des données incorrectes ont été trouvées (%1), ne faisant pas partie d'une cellule Jupyter

en: The file is not valid Jupyter notebook
fr: Le fichier n'est pas un fichier de notebook Jupyter

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
fr: Schéma de notebook Jupyter non valable : %1

en: Convert To
fr: Convertir en

en: Command
fr: Commande

en: Page Break
fr: Saut de page

en: Horizontal Line
fr: Ligne horizontale

en: Hierarchy Entry
fr: Entrée hiérarchique

en: Insert After
fr: Insérer après

en: Insert Before
fr: Insérer avant

en: Insert
fr: Insérer

en: Zoom In
fr: Zoomer en avant

en: Zoom Out
fr: Zoomer en arrière

en: Original Size
fr: Taille originale

en: Move Entries Up
fr: Déplacer les entrées vers le haut

en: Move Entries Down
fr: Déplacer les entrées vers le bas

en: Evaluate Entries
fr: Évaluer les entrées

en: Remove Entries
fr: Supprimer des entrées

en: Collapse Command Entry Results
fr: Réduire les résultats de la commande saisie

en: Expand Command Entry Results
fr: Développer les résultats de la commande saisie

en: Remove Command Entry Results
fr: Supprimer les résultats de la commande saisie

en: Exclude Command Entry From Execution
fr: Exclure l'entrée de la commande de l'exécution

en: Add Command Entry To Execution
fr: Ajouter une commande saisie pour exécution

[ctx: @action]
en: Text &Color...
fr: &Couleur du texte...

[ctx: @label text color]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
fr: Surligner du texte...

[ctx: @action]
en: &Font
fr: &Police

[ctx: @action]
en: Font &Size
fr: Taille de poli&ce

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
fr: &Gras

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
fr: &Italique

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
fr: &Souligné

[ctx: @action]
en: &Strike Out
fr: &Barré

[ctx: @action]
en: Align &Left
fr: Aligné à &gauche

[ctx: @label left justify]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: @action]
en: Align &Center
fr: &Centrer

[ctx: @label center justify]
en: Center
fr: Centrer

[ctx: @action]
en: Align &Right
fr: Aligner à d&roite

[ctx: @label right justify]
en: Right
fr: Droite

[ctx: @action]
en: &Justify
fr: &Justifier

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
fr: Justifier

en: This action will remove all results without the possibility of cancellation. Are you sure?
fr: Cette action supprimera tous les résultats sans annulation possible. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Remove all results
fr: Supprimer tous les résultats

en: White
fr: Blanc

en: Black
fr: Noir

en: Dark Red
fr: Rouge foncé

en: Red
fr: Rouge

en: Light Red
fr: Rouge clair

en: Dark Green
fr: Vert foncé

en: Green
fr: Vert

en: Light Green
fr: Vert clair

en: Dark Blue
fr: Bleu foncé

en: Blue
fr: Bleu

en: Light Blue
fr: Bleu clair

en: Dark Yellow
fr: Jaune foncé

en: Yellow
fr: Jaune

en: Light Yellow
fr: Jaune clair

en: Dark Cyan
fr: Cyan foncé

en: Light Cyan
fr: Cyan clair

en: Dark Magenta
fr: Magenta foncé

en: Light Magenta
fr: Magenta clair

en: Dark Orange
fr: Orange foncé

en: Light Orange
fr: Orange clair

en: Dark Grey
fr: Gris foncé

en: Grey
fr: Gris

en: Light Grey
fr: Gris clair

en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

en: Do you really want to remove this entry?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette entrée ?

en: Remove Entry
fr: Supprimer une entrée

en: Drag Entry
fr: Faire glisser une entrée
