cantor - en to ga translation catalogue (145 entries)

en: Pause
ga: Sos

en: Stop
ga: Stad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
ga: Breac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
ga: Slonn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
ga: Roghanna breise:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
ga: &Breac

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
ga: &Ríomh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
ga: Athróg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
ga: Íosteorainn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
ga: Uasteorainn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
ga: Colúin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
ga: Rónna:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
ga: Athróg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
ga: Ainm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
ga: Íosmhéid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
ga: Uasmhéid:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
ga: An Chéad Athróg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
ga: An Dara hAthróg

en: Run Script
ga: Rith Script

en: Error - Cantor
ga: Earráid - Cantor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
ga: Ginearálta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
ga: Cumasaithe

en: Error: %1
ga: Earráid: %1

en: Syntax Error
ga: Earráid Chomhréire

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
ga: Feidhmeanna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
ga: Teideal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
ga: Slonn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ga: Cuir Leis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ga: Bain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
ga: Athróg X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
ga: Stíl

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
ga: Línte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
ga: Pointí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
ga: Pointí agus Línte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
ga: Boscaí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
ga: Histeagram

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
ga: Céimeanna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
ga: Poncanna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
ga: Slíomachán

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
ga: Neamhní

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
ga: Roghanna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
ga: Barr ar chlé

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
ga: Barr ar dheis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
ga: Bun ar chlé

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
ga: Bun ar dheis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
ga: Thíos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
ga: Amuigh

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
ga: Roghanna Comhaid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
ga: Cineál an chomhaid

en: missing %1
ga: %1 ar iarraidh

en: ERROR
ga: EARRÁID

en: WARNING
ga: RABHADH

en: expression
ga: slonn

en: option
ga: rogha

en: value
ga: luach

en: integer
ga: slánuimhir

en: boolean
ga: Boole

en: number
ga: uimhir

en: file
ga: comhad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
ga: Deachúil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
ga: Beacht

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
ga: Codánach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
ga: Comhcheangailte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
ga: Taispeáint uimhriúil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
ga: Glan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
ga: Eolaíoch

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
ga: Beachtas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
ga: Luacháil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
ga: Raidiain

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
ga: Céimeanna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
ga: Graidiain

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
ga: Simpligh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
ga: Fachtóirigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
ga: Aonad uillinne:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
ga: Breacadh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
ga: Taispeáin greille:

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
ga: Ainm

en: Error
ga: Earráid

en: Session %1
ga: Seisiún %1

en: Calculating...
ga: Á Áireamh...

en: Ready
ga: Réidh

en: Syntax Highlighting
ga: Aibhsiú Comhréire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
ga: Críoch

en: Line Numbers
ga: Uimhreacha Línte

en: Insert LaTeX Entry
ga: Ionsáigh Iontráil LaTeX

en: Insert Image
ga: Ionsáigh Íomhá

en: Save
ga: Sábháil

en: Interrupt
ga: Idirbhriseadh

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ga: &Eagar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ga: &Amharc

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ga: &Comhad

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
ga: &Nua

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ga: Painéil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ga: &Socruithe

en: Interrupted
ga: Idirbhriste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
ga: Aimsigh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
ga: &Ar Aghaidh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
ga: &Roimhe Seo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
ga: Ionadaigh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
ga: &Ionadaigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
ga: Ion&adaigh Uile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
ga: Cuardaigh i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
ga: &Comhoiriúnaigh an cás

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
ga: Socruithe Íomhá

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
ga: Oscail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
ga: Leithead

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
ga: Airde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
ga: Méid Phriontála

en: px
ga: pct

[ctx: @title:column]
en: Value
ga: Luach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ga: Ó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
ga: Chuig:

en: Main title
ga: Príomhtheideal

en: KAlgebra backend
ga: Inneall KAlgebra

en: Octave backend
ga: Inneall Octave

en: Interface
ga: Comhéadan

en: --- Page Break ---
ga: --- Briseadh Leathanaigh ---

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ga: Ainm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
ga: Luach:

en: Load Variables
ga: Luchtaigh Athróga

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
ga: Níor aimsíodh comhpháirt eagarthóra KDE;
    seiceáil do shuiteáil KDE le do thoil.

en: Script Editor
ga: Eagarthóir Scripteanna

en: Not found
ga: Gan aimsiú

en: Commands
ga: Orduithe

en: Results
ga: Torthaí

en: Errors
ga: Earráidí

en: Text
ga: Téacs

en: LaTeX Code
ga: Cód LaTeX

en: Image
ga: Íomhá

en: Page Break
ga: Briseadh Leathanaigh

en: Insert
ga: Ionsáigh

[ctx: @action]
en: Text &Color...
ga: Dath Téa&cs...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
ga: Aibhsiú &Téacs...

[ctx: @action]
en: &Font
ga: &Cló

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
ga: &Trom

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
ga: &Iodálach

[ctx: @action]
en: &Strike Out
ga: &Scríoblíne

[ctx: @action]
en: Align &Left
ga: Ailínigh Ar &Chlé

[ctx: @label left justify]
en: Left
ga: Ar Chlé

[ctx: @action]
en: Align &Center
ga: Ailínigh &Sa Lár

[ctx: @label center justify]
en: Center
ga: Sa Lár

[ctx: @action]
en: Align &Right
ga: Ailínigh Ar &Dheis

[ctx: @action]
en: &Justify
ga: &Comhfhadaigh

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
ga: Comhfhadaigh

en: Remove Entry
ga: Bain Iontráil
