mathematik - en to gl translation catalogue (487 entries)

en: Pause
gl: Pausa

en: Start
gl: Comezar

en: Stop
gl: Deter

en: Advanced Plotting
gl: Representación avanzada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
gl: Representar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
gl: Expresión:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
gl: Opcións adicionais:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
gl: Re&presentar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
gl: Opción activa

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
gl: &Calcular

en: Differentiate
gl: Derivar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
gl: Variábel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
gl: Veces:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
gl: &Paquete

en: Import Package
gl: Importar un paquete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
gl: Paquete:

en: Integrate
gl: Integrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
gl: Límite inferior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
gl: Límite superior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
gl: integral definida

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
gl: Álxebra &lineal

en: Create Matrix
gl: Crear unha matriz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
gl: Columnas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
gl: Filas:

en: Compute Eigenvalues
gl: Calcular os valores propios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
gl: Matriz:

en: Compute Eigenvectors
gl: Calcular os vectores propios

en: Invert Matrix
gl: Inverter a matriz

en: Plot 2D
gl: Representar en 2D

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
gl: Variábel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
gl: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
gl: Mínimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
gl: Máximo:

en: Plot 3D
gl: Representar en 3D

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
gl: 1ª variábel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
gl: 2ª variábel

en: Run Script
gl: Executar un script

en: Solve equations
gl: Resolver ecuacións

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
gl: Ecuacións:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
gl: Variábeis:

en: Select the Backend
gl: Selecciona a infraestrutura

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
gl: <h1>%1</h1><div><b>Versión recomendada:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
gl: <hr><div>%1</div><br><div>Consulte <a href="%2">%2</a> para máis información.</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
gl: Empregar esta infraestrutura de maneira predeterminada

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
gl: <b>Julia</b> é unha linguaxe de programación dinámica de alto rendemento e alto nivel para informática técnica, cunha sintaxe que lles resultará familiar aos usuarios doutros ambientes de informática técnica. Fornece un compilador sofisticado, execución distribuída en paralelo, precisión numérica, e unha extensa biblioteca de funcións matemáticas.

en: The path to Julia specified in the application settings must point directly to the executable. Symlinks are not allowed. Please provide the correct path in the application settings and try again.
gl: A ruta de Julia indicada na configuración da aplicación debe apuntar directamente ao executábel. Non se permiten as ligazóns simbólicas. Forneza a ruta correcta na configuración da aplicación e inténteo de novo.

en: Сantor couldn’t determine the version of Julia for %1. Please specify the correct path to Julia executable (no symlinks allowed) and try again.
gl: Сantor non puido determinar a versión de Julia de %1. Indique a ruta correcta do executábel de Julia (non se permiten ligazóns simbólicas) e inténteo de novo.

en: You are trying to use Cantor with Julia v%1.%2.%3. This version of Cantor was compiled with the support of Julia v%4.%5.%6. Please point to this version of Julia or recompile Cantor using the version %1.%2.%3.
gl: Está a intentar usar Cantor con Julia v%1.%2.%3. Esta versión de Cantor compilouse con compatibilidade con Julia v%4.%5.%6. Apunte a esta versión de Julia ou compile Cantor de novo usando a versión %1.%2.%3.

note: i18n: ectx: label, entry (replPath), group (JuliaBackend)
en: Path to the Julia native REPL
gl: Ruta da REPL nativa de Julia

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
gl: Activar a xestión de variábeis

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
gl: Intercalar as gráficas na folla de traballo

en: Julia script file (*.jl)
gl: Ficheiro de script de Julia (*.jl)

en: Error - Cantor
gl: Erro - Cantor

en: Julia process stopped working.
gl: O proceso de Julia deixou de funcionar.

en: Failed to start Julia process.
gl: Non se puido iniciar o proceso de Julia.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
gl: A comunicación co proceso de Julia fallou por motivos descoñecidos.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
gl: Xeral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
gl: Activado

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
gl: Lista de scripts para executar automaticamente ao iniciar unha sesión

en: Error: %1
gl: Erro: %1

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
gl: <b>Lua</b> é unha linguaxe de scripting rápida e lixeira, cunha sintaxe procedural simple. Existen varias bibliotecas de Lua para matemáticas e ciencia.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
gl: Ruta á orde luajit

en: Lua script file (*.lua)
gl: Ficheiro de script de Lua (*.lua)

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
gl: <b>Maxima</b> é un sistema para a manipulación de expresións simbólicas e numéricas, incluídas derivadas, integrais, series de Taylor, transformadas de Laplace, ecuacións diferenciais ordinarias, sistemas de ecuacións lineais, polinomios e conxuntos, listas, vectores, matrices e tensores. Maxima achega resultados numéricos de gran precisión mediante o uso de fraccións exactas, enteiros de precisión arbitraria e números de coma flotante de precisión variábel. Maxima pode representar as funcións e os datos en dúas e tres dimensións.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
gl: Ruta ao executábel de Maxima

en: Error: Too many */
gl: Erro: Demasiados */

en: Error: Too many /*
gl: Erro: Demasiados /*

en: Error: expected " before ;
gl: Erro: agardábase " antes do ;

en: Waiting for the plot result
gl: Agardando polo resultado da gráfica

en: Maxima batch file (*.mac)
gl: Ficheiro de lotes de Maxima (*.mac)

en: Failed to start Maxima
gl: Non se puido iniciar Maxima

en: Maxima crashed. restarting...
gl: Maxima quebrou; reiníciase…

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
gl: Maxima quebrou dúas veces nun período de tempo curto. Detense para intentar iniciar

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
gl: <b>Octave de GNU</b> é unha linguaxe de alto nivel deseñada principalmente para cálculos numéricos. <br/>Fornece unha interface de liña de ordes cómoda para resolver numericamente problemas lineais e non lineais e para realizar outros experimentos numéricos empregando unha linguaxe que é bastante compatíbel con Matlab.

en: Octave script file (*.m)
gl: Ficheiro de script de Octave (*.m)

en: Syntax Error
gl: Hai un erro sintáctico

en: Python script file (*.py)
gl: Ficheiro de script de Python (*.py)

en: Cantor Python server stopped working.
gl: O servidor de Python de Cantor deixou de funcionar.

en: Failed to start Cantor python server.
gl: Non se puido iniciar o servidor de Python de Cantor.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
gl: A comunicación co servidor de Python de Cantor fallou por motivos descoñecidos.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
gl: Cantor - Diálogo de representación

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
gl: Funcións

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
gl: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
gl: Expresión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
gl: Engadir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
gl: Retirar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
gl: Limpar a lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
gl: Variábel X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
gl: Estilo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
gl: Liñas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
gl: Puntos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
gl: Puntos e liñas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
gl: Caixas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
gl: Histograma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
gl: Pasos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
gl: Velas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
gl: Puntos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
gl: Suavizado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
gl: Ningún

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
gl: Monotónico

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
gl: Splines cúbicos naturais

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
gl: Bezier (monotónico)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
gl: Intervalo da función

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
gl: Intervalo nas X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
gl: Taxa de &mostraxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
gl: T&amaño do paso

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
gl: Opcións

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
gl: Título da gráfica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
gl: Lenda do eixo X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
gl: Lenda do eixo Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
gl: Posición da lenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
gl: Agochar a lenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
gl: Arriba á esquerda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
gl: Arriba á dereita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
gl: No fondo á esquerda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
gl: No fondo á dereita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
gl: Por baixo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
gl: Fóra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
gl: Mostrar a grade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
gl: Mostrar todo o bordo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
gl: Usar cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
gl: Mostrar intercalada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
gl: Escala logarítmica en X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
gl: Escala logarítmica en Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
gl: Opcións do ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
gl: Gardar o debuxo nun ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
gl: Tipo de ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
gl: Detectar polo nome

en: <b>Qalculate!</b> is not your regular software replication of the cheapest available calculator. Qalculate! aims to make full use of the superior interface, power and flexibility of modern computers. The center of attention in Qalculate! is the expression entry. Instead of entering each number in a mathematical expression separately, you can directly write the whole expression and later modify it. The interpretation of expressions is flexible and fault tolerant, and if you nevertheless do something wrong, Qalculate! will tell you so. Not fully solvable expressions are however not errors. Qalculate! will simplify as far as it can and answer with an expression. In addition to numbers and arithmetic operators, an expression may contain any combination of variables, units, and functions.
gl: <b>Qalculate!</b> non pretende copiar as calculadoras normais, senón usar a interface, potencia e flexibilidade dos computadores modernos. O centro da atención de Qalculate! é a entrada da expresión; no canto de inserir cada número da expresión matemática por separado pode escribir toda a expresión e posteriormente modificala. O intérprete das expresións é flexíbel e tolerante aos fallos, e aínda que vostede faga algo equivocado, Qalculate! hallo dicir. Porén as expresións non totalmente resolúbeis non son erros, simplificaranse tanto como se poida e a resposta será unha expresión. Ademais de números e operadores aritméticos as expresións poden conter calquera combinación de variábeis, unidades e funcións.

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
gl: Indica se as unidades deben converterse e como. Se a activa ha converter ao conxunto de unidades do SI máis axeitado (o máis reducido).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
gl: Unidade angular predeterminada para as funcións trigonométricas.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
gl: A base dos números analizados e avaliados.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
gl: Indica se o resultado da avaliación ha simplificarse ou factorizado.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
gl: Indica se os números racionais han mostrarse con decimais, como fraccións ou algo entre medias.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
gl: Indica con tres puntos que a serie de díxitos dun número continúa infinitamente, no canto de redondear (p.ex. 2/3 resulta en 0.666666… no canto de 0,666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
gl: Usa todos os prefixos decimais do SI. Se non o escolle non se han usar automaticamente os prefixos que non sexan múltiplos de mil (centi, deci, deca, hecto).

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
gl: Se escolle esta opción hanse usar expoñentes negativos no canto de cocientes (p.ex. 5/x^2 ha ser 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
gl: Pantalla numérica.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
gl: Se escolle esta opción as gráficas hanse ver dentro da folla de traballo, en caso contrario han aparecer nunha xanela á parte.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
gl: Indica se deben usarse cores nas gráficas.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
gl: Indica se debe debuxarse unha grade.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
gl: Indica se debe debuxarse todo o bordo arredor da gráfica.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
gl: A anchura das liñas, en píxeles.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
gl: A cantidade de pasos de interpolación que se han usar na representación.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
gl: O método de suavizado nas gráficas.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
gl: O estilo das gráficas.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
gl: A posición da lenda nas gráficas.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
gl: Qalculate di que non pode imprimir. Está instalado o gnuplot?

en: missing %1
gl: falta un %1

en: %1 must be a number.
gl: %1 ten que ser un número.

en: %1 must be a integer.
gl: %1 ten que ser un enteiro.

en: %1 must be a boolean.
gl: %1 ten que ser un booleano.

en: invalid option for %1: %2
gl: opción incorrecta para %1: %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
gl: atopáronse varias expresións nunha orde de representación (%1 e %2).

en: ERROR
gl: ERRO

en: WARNING
gl: ADVERTENCIA

en: No function, variable or unit with specified name exist.
gl: Non hai ningunha función, variábel nin unidade co nome que se especificou.

en: Function: %1
gl: Función: %1

en: Plotting interface
gl: Interface de debuxo

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
gl: Representa unha ou máis funcións tanto intercalándoa como nunha xanela separada.

en: expression
gl: expresión

en: option
gl: opción

en: value
gl: valor

en: integer
gl: enteiro

en: boolean
gl: lóxico

en: number
gl: número

en: default: %1
gl: predeterminado: %1

en: The function's name
gl: O nome da función

en: Title label
gl: Etiqueta de título

en: x-axis label
gl: etiqueta do eixo X

en: y-axis label
gl: etiqueta do eixo Y

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
gl: A imaxe onde gardar a gráfica. Se o deixa baleira mostrarase nunha xanela na pantalla. Se inline=true a imaxe móstrase con independencia do que diga esta opción.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
gl: O tipo co que se debe gardar a imaxe. Os valores admitidos son auto, png, ps, eps, latex, svg e fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
gl: Estabelézao como certo para que a gráfica colorada, ou falso para monocromo.

en: Minimum x-axis value.
gl: Valor mínimo do eixo X.

en: Maximum x-axis value.
gl: Valor máximo do eixo X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
gl: Indica se debe usarse unha escala logarítmica para o eixo X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
gl: Indica se debe usarse unha escala logarítmica para o eixo Y.

en: Logarithmic base for the x-axis.
gl: A base do logaritmo do eixo X.

en: Logarithmic base for the y-axis.
gl: A base do logaritmo do eixo Y.

en: If a grid shall be shown in the plot.
gl: Indica se debe usarse unha grade no debuxo.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
gl: Indica se o debuxo debe rodearse por un bordo por cada lado (non só o eixo).

en: Width of lines.
gl: Anchura das liñas.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
gl: Indica onde se debe pór a lenda. O valor pode ser none (ningunha posición), top_left (arriba á esquerda), top_right (arriba á dereita), bottom_left (abaixo á esquerda), bottom_right (abaixo á dereita), below (abaixo), outside (fóra).

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
gl: O suavizado da gráfica. Pode ser único, csplines, bezier ou sbezier

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
gl: O estilo da gráfica. Pode ser puntos, liñas e puntos, caixas, histograma, pasos, velas ou puntos.

en: Use scale on second x-axis.
gl: Pór unha escala no segundo eixo X.

en: Use scale on second y-axis.
gl: Pór unha escala no segundo eixo Y.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
gl: Indica se o debuxo vai debuxarse intercalado ou nunha nova xanela.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
gl: A distancia entre dous puntos de interpolación.

en: Number of interpolation points. See also step.
gl: O número de puntos de interpolación. Consulte tamén o paso.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
gl: O nome da variábel x. Esta variábel debe ser unha incógnita.

en: Save variables to a file
gl: Gardar as variábeis nun ficheiro

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
gl: Garda nun ficheiro todas as variábeis definidas. Poden cargarse de novo con %1.

en: file
gl: ficheiro

en: file: the file to save to
gl: ficheiro: o ficheiro onde gardar

en: Load variables from a file
gl: Cargar as variábeis dun ficheiro

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
gl: Carga as variábeis dun ficheiro previamente creado con %1.

en: file: the file to load
gl: ficheiro: o ficheiro que se vai cargar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
gl: Base numérica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
gl: Formato da fraccións:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
gl: Exacto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
gl: Fraccionario

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
gl: Combinado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
gl: Pantalla numérica:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
gl: Pura

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
gl: Científica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
gl: Precisión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
gl: Indicar as series infinitas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
gl: Usar todos os prefixos do SI:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
gl: Usar expoñentes negativos:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
gl: Avaliar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
gl: Converter para as mellores unidades do SI:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
gl: Radiáns

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
gl: Graos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
gl: Gradiáns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
gl: Método de estruturación:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
gl: Simplificar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
gl: Factorizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
gl: Unidade dos ángulos:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
gl: Representación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
gl: Intercalar as gráficas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
gl: Mostrar todos os bordos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
gl: Anchura das liñas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
gl: Taxa de mostraxe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
gl: Método de suavizado:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
gl: Splines cúbicos naturais

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
gl: Pasos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
gl: Posición da lenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
gl: Colorear as gráficas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
gl: Mostrar a grade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
gl: Estilo da gráfica:

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
gl: Nome

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
gl: <b>R</b> é unha linguaxe e un ambiente de cálculo e gráficos estatísticos, similar á linguaxe e ao ambiente S. <br/>Fornece unha ampla variedade de técnicas estatísticas (modelado lineal e non lineal, probas de estatística clásicas, análise de series temporais, clasificación, clustering, …) e gráficas e é moi extensíbel. A linguaxe S é con frecuencia o ambiente preferido na investigación en métodos estatísticos pero R ofrece a alternativa de código aberto para traballar nese eido.

en: Error opening file %1
gl: Produciuse un erro ao abrir o ficheiro %1

en: R script file (*.R)
gl: Ficheiro de script de R (*.R)

en: Error Parsing Command
gl: Producise un erro ao analizar a orde

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
gl: URL da documentación local de R

en: Double click to open file selection dialog
gl: Prema dúas veces para abrir o diálogo de selección de ficheiros

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
gl: *.R *.r|Ficheiros fonte de R (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
gl: <b>Sage</b> é un sistema de software matemático de código aberto publicado coa licenza GPL.<br/>Combina a potencia de moitos paquetes de código aberto existentes nunha interface común baseada en Python.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
gl: Ruta ao executábel de Sage

en: Result of %1
gl: Resultado de %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
gl: %1
    A última saída foi: 
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
gl: Ficheiro de script de Python (*.py);;Ficheiro de script de Sage (*.sage)

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the supported versions to make it work with Cantor.
gl: Non se permite a versión %1.%2 de Sage. Actualice a súa instalación a unha das versións compatíbeis para facer que funcione con Cantor.

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
gl: Non se puido determina a versión de Sage. Revise a instalación e a saída de «sage -v».

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
gl: O proceso de Sage quebrou mentres avaliaba esta expresión

en: The Sage process crashed
gl: O proceso de Sage quebrou

en: The Sage process exited while evaluating this expression
gl: O proceso de Sage saíu mentres avaliaba esta expresión

en: The Sage process exited
gl: O proceso de Sage saíu

en: Failed to start Sage
gl: Non se puido iniciar Sage

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
gl: <b>Scilab</b> é un paquete de software libre multiplataforma de cálculo numérico e unha linguaxe de programación de alto nivel orientada a números. Scilab distribúese baixo a licenza CeCILL (compatíbel coa GPL).

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
gl: ;;Ficheiro de script de Scilab (*.sce);;Ficheiro de funcións de Scilab (*.sci)

en: Open file
gl: Abrir un ficheiro

en: &Open Example
gl: &Abrir un exemplo

en: Go to previous worksheet
gl: Ir á folla de traballo anterior

en: Go to next worksheet
gl: Ir á seguinte folla de traballo

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
gl[0]: <h1>Non se atopou ningunha infraestrutura</h1>
    <div>Pódese intentar o seguinte:
      <ul>    <li>Cambiar as opcións no diálogo de configuración;</li>    <li>Instalar os paquetes do seguinte programa:</li>     %2   </ul></div>
gl[1]: <h1>Non se atopou ningunha infraestrutura</h1>
    <div>Pódese intentar o seguinte:
      <ul>    <li>Cambiar as opcións no diálogo de configuración;</li>    <li>Instalar os paquetes dun dos seguintes programas:</li>     %2   </ul></div>

en: Error
gl: Erro

en: Backend %1 is not installed
gl: Non está instalada a infraestrutura %1

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
gl: Instalouse a infraestrutura %1, pero está inactiva. Revise a instalación e a configuración de Cantor

en: Session %1
gl: Sesión %1

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
gl: Non se puido atopar a compoñente de Cantor co erro %1

en: Calculating...
gl: Estase a calcular…

en: Ready
gl: Preparado

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
gl: Hai varias follas de traballo abertas e sen gardar. Quere pechalas?

en: Close Cantor
gl: Pechar Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
gl: Modificouse o proxecto actual. Quere gardalo?

en: Save Project
gl: Gardar o proxecto

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
gl: A infraestrutura que se emprega de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
gl: Compor de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
gl: Realzar a sintaxe de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
gl: Activar o completado de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
gl: Activar a numeración das expresións de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
gl: Animar os cambios na folla de traballo de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
gl: Activar de maneira predeterminada a renderización das expresións matemáticas entre $$ nas entradas de texto e de Markdown (require pdflatex instalado)

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
gl: Avaliar de novo automaticamente as entradas por debaixo da actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
gl: Pedir confirmación cando se reinicie a infraestrutura

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
gl: Gardar o formato de texto enriquecido das entradas de texto ao gardar a folla de traballo no formato de caderno de notas de Jupyter

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
gl: Mostrar o erro de renderización de matemáticas incrustadas

en: Save Plain Text
gl: Gardar texto simple

en: Export to LaTeX
gl: Exportar para LaTeX

en: Evaluate Worksheet
gl: Avaliar a folla de traballo

en: Typeset using LaTeX
gl: Composición mediante LaTeX

en: Syntax Highlighting
gl: Realce da sintaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
gl: Completado

en: Line Numbers
gl: Números de liña

en: Embedded Math
gl: Matemáticas incrustadas

en: Restart Backend
gl: Reiniciar a infraestrutura

en: Evaluate Entry
gl: Avaliar a entrada

en: Insert Command Entry
gl: Inserir unha entrada de orde

en: Insert Text Entry
gl: Inserir unha entrada de texto

en: Insert Markdown Entry
gl: Inserir unha entrada de Markdown

en: Insert LaTeX Entry
gl: Inserir unha entrada de LaTeX

en: Insert Page Break
gl: Inserir un salto de páxina

en: Insert Image
gl: Inserir unha imaxe

en: Remove current Entry
gl: Retirar esta entrada

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
gl: Mostrar o editor de scripts

en: Show Completion
gl: Mostrar o completado

en: (C) 2009-2015 Alexander Rieder
gl: © 2009-2015 Alexander Rieder

en: Cantor Worksheet (*.cws)
gl: Folla de traballo de Cantor (*.cws)

en: Jupyter Notebook (*.ipynb)
gl: Caderno de notas de Jupyter (*.ipynb)

en: Save as
gl: Gardar como

en: Save
gl: Gardar

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
gl: Perderanse todos os resultados de cálculos dispoñíbeis. Seguro que quere reiniciar %1?

en: Restart %1?
gl: Reiniciar %1?

en: Interrupt
gl: Interromper

en: Session Error: %1
gl: Produciuse un erro na sesión: %1

en: Initialization complete
gl: Concluíu a inicialización

en: Initializing...
gl: Inicializando…

en: [read-only]
gl: [só lectura]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
gl: Quere enviar esta folla de traballo a un servidor público?

en: Question - Cantor
gl: Pregunta - Cantor

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
gl: Esta folla non está gardada. Haina que gardar antes de enviala.

en: Warning - Cantor
gl: Aviso - Cantor

en: This backend does not support scripts.
gl: Esta infraestrutura non admite scripts.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
gl: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
gl: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
gl: Fo&lla de traballo

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
gl: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
gl: &Novo

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
gl: Paneis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
gl: &Configuración

en: Background Color
gl: Cor de fondo

en: Text Color
gl: Cor do texto

en: Font
gl: Fonte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
gl: Grosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
gl: Cursiva

en: Increase Size
gl: Aumentar o tamaño

en: Decrease Size
gl: Diminuír o tamaño

en: Select
gl: Seleccionar

en: Show Results
gl: Mostrar os resultados

en: Hide Results
gl: Agochar os resultados

en: Show Help
gl: Mostrar a axuda

en: Interrupted
gl: Interrompido

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
gl: Barra de buscas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, close) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, openExtended) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, openStandard) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addFlag) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, remove
en: ...
gl: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
gl: Atopar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
gl: &Seguinte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
gl: &Anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
gl: Substituír:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
gl: &Substituír

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
gl: Substituír &todo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
gl: Buscar en:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
gl: &Distinguir as maiúsculas das minúsculas

en: Configure Image
gl: Configurar a imaxe

en: Cannot load image %1
gl: Non se pode cargar a imaxe %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
gl: Configuración da imaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
gl: Abrir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
gl: Tamaño da vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
gl: Anchura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
gl: Altura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
gl: Vista previa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
gl: Tamaño de impresión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
gl: Usar o tamaño da vista

en: (auto)
gl: (automático)

en: Open image file
gl: Abrir un ficheiro de imaxe

en: Show LaTeX code
gl: Mostrar o código LaTeX

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
gl: Non se indicou a ruta do executábel %1. Forneza a ruta correcta na configuración da aplicación e inténteo de novo.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
gl: O ficheiro indicado «%1» para o executábel %2 non existe. Forneza a ruta correcta na configuración da aplicación e inténteo de novo.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
gl: O ficheiro indicado «%1» non apunta a un executábel. Forneza a ruta correcta na configuración da aplicación e inténteo de novo.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
gl: Ruta ao executábel de latex

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
gl: Ruta ao executábel de dvips

[ctx: @title:column]
en: Value
gl: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
gl: De:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
gl: Ata:

en: Main title
gl: Título principal

en: Abscissa scale
gl: Escala das abscisas

en: Ordinate scale
gl: Escala das ordenadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
gl: Título da gráfica:

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
gl: Jupyter non permite este tipo de contido («%1»)

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
gl: O proceso %1 morreu inesperadamente. Perdéronse todos os resultados dos cálculos.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
gl: O proceso %1 morreu inesperadamente coa mensaxe «%2». Perdéronse todos os resultados dos cálculos.

en: KDE Frontend to mathematical applications
gl: Interface de KDE para aplicacións matemáticas

en: (C) 2016 Filipe Saraiva<br/>(C) 2009-2015 Alexander Rieder
gl: © 2016 Filipe Saraiva<br/> © 2009-2015 Alexander Rieder

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
gl: Mantedor.<br/> Adaptación a Qt5 e KF5, infraestruturas de Scilab e Python

[ctx: @info:credit]
en: Developer
gl: Desenvolvedor

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
gl: Autor orixinal.<br/> Mantedor (2009-2015).

en: KAlgebra backend
gl: Infraestrutura de KAlgebra

en: Octave backend
gl: Infraestrutura de Octave

en: Cantor icon
gl: Icona de Cantor

en: Use  backend <backend>
gl: Usar a infraestrutura <backend>.

en: Documents to open.
gl: Documentos para abrir.

en: Couldn't open the file %1
gl: Non se puido abrir o ficheiro %1.

en: Clear Attachments
gl: Baleirar os anexos

en: Cantor Math Error
gl: Erro de matemáticas de Cantor

en: --- Page Break ---
gl: --- Salto de páxina ---

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
gl: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
gl: Valor:

en: Load Variables
gl: Cargar as variábeis

en: Are you sure you want to remove all variables?
gl: Seguro que quere retirar todas as variábeis?

en: Load file
gl: Cargar un ficheiro

en: Save result
gl: Gardar o resultado

en: Remove result
gl: Retirar o resultado

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
gl: Non se puido atopar ningún compoñente de editor de textos de KDE;
    comprobe a instalación de KDE.

en: Script Editor
gl: Editor de scripts

en: Script Editor - %1
gl: Editor de scripts - %1

en: Not found
gl: Non atopado

en: Reached beginning
gl: Chegar ao comezo

en: Reached end
gl: Chegar ao remate

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
gl[0]: Substituíuse %1 instancia
gl[1]: Substituíronse %1 instancias

en: Commands
gl: Ordes

en: Results
gl: Resultados

en: Errors
gl: Erros

en: Text
gl: Texto

en: LaTeX Code
gl: Código LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
gl: Infraestrutura predeterminada:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
gl: Atopar…

en: Raw Cell Targets
gl: Celas de destino en cru

en: Add custom target
gl: Engadir un destino personalizado

en: Convert to Text Entry
gl: Converter nunha entrada de texto

en: Convert to Raw Cell
gl: Converter nunha cela en cru

en: Target MIME type:
gl: Tipo MIME de destino:

en: Show Rendered
gl: Mostrar renderizado

en: Show Code
gl: Mostrar o código

en: Show HTML Code
gl: Mostrar o código HTML

en: Show Plain Alternative
gl: Mostrar a alternativa en texto simple

en: Show Html
gl: Mostrar o HTML

en: Show HTML
gl: Mostrar o HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
gl: Non se pode mostrar o ficheiro Eps. Quizais precise de paquetes adicionais

en: Cannot write file %1.
gl: Non se pode escribir no ficheiro %1.

en: Cannot write file.
gl: Non se pode escribir no ficheiro.

en: Error saving file %1
gl: Produciuse un erro ao gardar o ficheiro %1

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
gl: No modo de só lectura Cantor non puido garantir que a exportación será válida para %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
gl: Produciuse un erro ao cargar a folla de estilo latex.xsl

en: Couldn't open the file %1.
gl: Non se puido abrir o ficheiro %1.

en: Open File
gl: Abrir un ficheiro

en: Couldn't open the selected file for reading.
gl: Non se puido abrir o ficheiro seleccionado para lectura.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
gl: O ficheiro seleccionado non é un ficheiro válido de proxecto de Cantor ou de Jupyter.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
gl: O ficheiro seleccionado non é un ficheiro de proxecto de Cantor válido.

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
gl: Non se atopou a infraestrutura %1. Non se poden editar nin executar entradas.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
gl: Hai algúns problemas coa infraestrutura %1;
    comprobe a configuración ou instale os paquetes precisos.
    Só poderá ver esta folla de traballo.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
gl: Non se permiten cadernos de notas de Jupyter con versións inferiores á 4.5 (detectouse a %1.%2).

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
gl: Non se permiten cadernos de notas de Jupyter con versións superiores á 4.5 (detectouse a %1.%2).

en: an object with keys: %1
gl: un obxecto con claves: %1

en: non object JSON value
gl: valor JSON distinto de obxecto

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
gl: atopáronse datos incorrectos (%1) que non corresponden a unha cela de Jupyter

en: The file is not valid Jupyter notebook
gl: O ficheiro non é un caderno de notas de Jupyter correcto

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
gl: Esquema incorrecto de caderno de notas de Jupyter: %1

en: Image
gl: Imaxe

en: Page Break
gl: Salto de páxina

[ctx: @action]
en: Text &Color...
gl: &Cor do texto…

[ctx: @label text color]
en: Color
gl: Cor

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
gl: &Realce do texto…

[ctx: @action]
en: &Font
gl: &Fonte

[ctx: @action]
en: Font &Size
gl: Tamaño da &letra

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
gl: &Negra

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
gl: &Cursiva

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
gl: &Subliñar

[ctx: @action]
en: &Strike Out
gl: Ri&scado

[ctx: @action]
en: Align &Left
gl: Aliñar á &esquerda

[ctx: @label left justify]
en: Left
gl: Esquerda

[ctx: @action]
en: Align &Center
gl: Aliñar ao &centro

[ctx: @label center justify]
en: Center
gl: Centro

[ctx: @action]
en: Align &Right
gl: Aliñar á &dereita

[ctx: @label right justify]
en: Right
gl: Dereita

[ctx: @action]
en: &Justify
gl: &Xustificar

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
gl: Xustificado

en: White
gl: Branco

en: Black
gl: Negro

en: Dark Red
gl: Vermello escuro

en: Red
gl: Vermello

en: Light Red
gl: Vermello claro

en: Dark Green
gl: Verde escuro

en: Green
gl: Verde

en: Light Green
gl: Verde claro

en: Dark Blue
gl: Azul escuro

en: Blue
gl: Azul

en: Light Blue
gl: Azul claro

en: Dark Yellow
gl: Amarelo escuro

en: Yellow
gl: Amarelo

en: Light Yellow
gl: Amarelo claro

en: Dark Cyan
gl: Cian escuro

en: Cyan
gl: Ciano

en: Light Cyan
gl: Ciano claro

en: Dark Magenta
gl: Maxenta escuro

en: Magenta
gl: Maxenta

en: Light Magenta
gl: Maxenta claro

en: Dark Orange
gl: Laranxa escuro

en: Orange
gl: Laranxa

en: Light Orange
gl: Laranxa claro

en: Dark Grey
gl: Gris escuro

en: Grey
gl: Gris

en: Light Grey
gl: Gris claro

en: Remove Entry
gl: Retirar a entrada

en: Drag Entry
gl: Arrastrar a entrada
