cantor - en to ia translation catalogue (675 entries)

en: Pause
ia: Pausa

en: Start
ia: Initia

en: Stop
ia: Stoppa

en: Save animation result
ia: Salveguarda exito de animation

en: Animations (*.gif)
ia: Animationes (*.gif)

en: Advanced Plotting
ia: Traciar (Plotting) avantiate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
ia: Plot (Tracia)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
ia: Op&tiones additional

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
ia: &Plot (Tracia)

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
ia: &Calcula

en: Differentiate
ia: Differentiar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
ia: Variabile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
ia: Tempores:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
ia: &Pacchetto

en: Import Package
ia: Importa paccetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
ia: Pacchetto:

en: Integrate
ia: Integrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
ia: Limite inferior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
ia: Limite superior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
ia: integral definitive

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
ia: Algebra &Linear

en: Create Matrix
ia: Crea Matrice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
ia: Columnas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
ia: Lineas:

en: Compute Eigenvalues
ia: Computa valores Eigen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
ia: Matrice:

en: Compute Eigenvectors
ia: Computa vectores Eigen

en: Invert Matrix
ia: Inverte Matrice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
ia: Variabile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
ia: Nomine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
ia: Minime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
ia: Maxime

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
ia: 1me Variabile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
ia: 2de Variabile

en: Run Script
ia: Exeque script

en: Solve equations
ia: Resolve equationes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
ia: Equationes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
ia: Variabiles:

en: Select the Backend
ia: Selige le retro-administration

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
ia: <h1>%1</h1><div><b>Version Recommendate:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
ia: <hr><div>%1</div><br><div>Vide<a href="%2">%2</a> per plus information.</div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
ia: <hr><div><b><font color='#e50000'>Alcun  requirimentos non es satisfacite: </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
ia: Rebde iste le retro-administration predefinite

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
ia: <b>Julia</b> es un lignguage de programmation dynamic  de alte nivello e alte efficientia per computar technic, con syntaxe que es familiar a usatores de altere ambientes de computar technic. Illo forni un compilator sophisticate, execution parallel distribuite, accuratessa numeric, e un ample bibliotheca de funcion mathematic.

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
ia: Habilita Gestion de Variabile

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group
en: Integrate Plots into the Worksheet
ia: Integra Plots (tracias) in le folio de travalio

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (JuliaBackend)
en: Graphical package for the Plot-Assistant
ia: Pacchetto graphic per assistente de Plot(Tracia) Plot-Assitant

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
ia: # Desolate, ma Gadfly non supporta tracias (plot) 3d

en: Julia script file (*.jl)
ia: File de script de Julia (*.jl)

en: Failed to start Julia, please check Julia installation.
ia: Falleva a startar Julia, pro favor verifica le installation de Julia.

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
ia: Session de JUla non pote authenticarse debite a problema interne de Julia con file interne mancante - "%1"

en: Julia session can't login due unknown internal problem
ia: Session de Julia non pote authenticarse debite a problema interne incognite

en: Julia process stopped working.
ia: Processo de Julia stoppava a functionar.

en: Failed to start Julia process.
ia: Falleva a initiar processo de Julia.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
ia: Communication con le processo de Julia falleva per rationes incognite.

en: For Julia only GR (https://gr-framework.org/), a framework for visualization applications, is supported at the moment. This package has to be installed first, if not done yet. For this, run Pkg.install("GR") in Cantor or in Julia REPL. Note, this operation can take some time and it's better to perform it in Julia REPL that is able to show the current progress of the package installation.
ia: Al momento, per Julia,  solmente es supportate GR (https://gr-framework.org/), un infrastructura per applicationes de visualisation. Iste pacchetto debe esser installate prime, si ancora non facite. Per isto, executa Pkg.install("GR") in Cantor o in Juia REPL. Nota, iste operation pote prender alcun tempore e es melior executar lo in Julia REPL, que es capace de monstrar le progresso currente del installation de pacchetto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
ia: Si habilitate, tracias (plots) essera monstrate intra le folio de travalio. Alteremente, tracias (plots) esssera monstrate in un fenestra externe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAllPrefixes) i18n: ectx: property (te
en: Enabled
ia: Habilitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
ia: Dimension:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
ia: Controla le creation e destruction de variabiles e monstra le variabiles existente in le pannello de variabile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Integrated:
ia: Integrarate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
ia: Gestion de Variabile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotWidth)
en: width:
ia: largessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotHeight)
en: height:
ia: altessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage)
en: Plots
ia: Plots (Tracias)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Image Format:
ia: Formato de image:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label4)
en: Graphic package to be used in the Plot Assistant
ia: Pacchetto graphic per assistente de Plot(Tracia)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Plot Assistant:
ia: Assistente de Plot(Tracia)-Plot Assistant:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
ia: Autorun (Executa automaticamente)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
ia: Commandos per executar automaticamente

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
ia: Lista de scripts de executar automaticamente al initio de session

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
ia: Iste commando de autoexecution (autorun), le qual executara nove folio de travalio al initio. Illos pote esser utile per cargar  modulos necessari, cambiar ambiente, etc.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
ia: <b>Lua</b> es unrapide e legier linguage de script, con un syntaxe procedural simple. Il ha multe bibliothecas in Lua mirate a mathematica e scientia.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
ia: Percurso a commando de luajit

en: Lua script file (*.lua)
ia: File de script de Lua  (*.lua)

en: Failed to start Lua, please check Lua installation.
ia: Falleva a startar Lua, pro favor verifica le installation de Lua.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path to luajit:
ia: Percurso a luajit:

en: <h1>Maxima's Help System</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Searches for Maxima names which have name appearing anywhere within them; <i>name</i> must be a string or symbol. Thus, <i>apropos(exp)</i> returns a list of all the flags and functions which have exp as part of their name, such as <i>expand</i>, <i>exp</i>, and <i>exponentialize</i>. So, if you can only remember part of the name of a Maxima command or variable, you can use this command to find the rest of the name. Similarly, you can type <i>apropos(tr_)</i> to find a list of many of the switches relating to the translator, most of which begin with <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returns a list with all Maxima names.<br><br><i>apropos</i> returns the empty list [], if no name is found.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> is equivalent to describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> finds an item with title equal (case-insensitive) to string, if there is any such item.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> finds all documented items which contain string in their titles. If there is more than one such item, Maxima asks the user to select an item or items to display.<br><br><i>? foo</i> (with a space between <i>?</i> and <i>foo</i>) is equivalent to <i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalent to <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> yields a list of all topics documented in the on-line manual.<br><br><i>describe</i> quotes its argument. <i>describe</i> returns <i>true</i> if some documentation is found, otherwise <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> displays some examples of <i>topic</i>, which is a symbol or a string. To get examples for operators like <i>if</i>, <i>do</i>, or <i>lambda</i> the argument must be a string, e.g. <i>example("do")</i>. <i>example</i> is not case sensitive. Most topics are function names.<br><br><i>example()</i> returns the list of all recognized topics.<br><br>The name of the file containing the examples is given by the global option variable <i>manual_demo</i>, which defaults to <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> quotes its argument. <i>example</i> returns <i>done</i> unless no examples are found or there is no argument, in which case <i>example</i> returns the list of all recognized topics.
ia: <h1>Systema de adjuta de Maxima</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Cerca nomines de Maxima cuje nomine appre ubique intra illos; <i>name</i> debe esser uncatena o un symbolo. Assi, <i>apropos(exp)</i> returna un lista de tote le  flags (banderas)  e functiones que ha exp como parte de lor nomin, tal como <i>expand</i>, <i>exp</i>, e <i>exponentialize</i>. Ergo, si tu solmente pote memorar parte del nomine de un commando de Maxima o un variabile, tu pote usariste commando pro trovar le resto del nomine. Similemente, tu pote typar <i>apropos(tr_)</i> pro trovar un lista de multe del commutatores pertinente al traductor, le plus del qual initia con <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returna un lista con tote le nomines de Maxima.<br><br><i>apropos</i> returna le lista vacue[], si necun nomine es trovate.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> es equivalente a describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> trova un elemento con titulo equal (non sensibile al caso de majuscule e minuscule) a string, si il ha alcun tal elemento.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> trova omne elementos documentate que contine string in lor titulos. Si il ha plus que un elemento, Maxima demanda al usator seliger un elemento o elementos a monstrar.<br><br><i>? foo</i> (con un spatio inter <i>?</i> and <i>foo</i>) es equivalente a<i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalente a <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> da un lista de tote le topicos documentate in le manuale in linea.<br><br><i>describe</i>  su argumento inter quotationes. <i>describe</i> retorna <i>true</i>,i.e. ver, si alcun documentation es trovate, alteremente <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> monstra alcun exemplos de <i>topic</i>, que es un symbolo o un catena. Pro obtener exemplos de operatores como <i>if</i>, <i>do</i>, o <i>lambda</i> le argumento debe esser un catena, p.ex.. <i>example("do")</i>. <i>example</i> non sensibile a majuscula o minuscula. Le plus de topicos es nomines de function.<br><br><i>example()</i> retorna le lista de tote le topicos recognoscite.<br><br>Le nomine del file continente le exemplos es date per le variabile de option global  <i>manual_demo</i>, que es predefinitte a <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i>  su argumento inter quotationes. <i>example</i> retorna <i>done</i>,i.e. facite, a minus que necun exemplo es trovate o il ha nulle argumento, in qual caso <i>example</i> retorna le lista de tote le topicos recognoscite.

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
ia: <b>Maxima</b> es un systema per le manipulation de expressiones symbolic e numeric, includente differentiation, integration, series de Taylor, transformatas de Laplace, equationes diferential ordinari, systemas de equationes linear, polynomiales, e insimules, listas, vectores,matrices, e tensores. Maxima da resultatos numeric de alte precision per usar fractiones exacte, integres de precision arbitrari, e numeros de punctos flottante de precision variabile. Maxim pote traciar (plot) functiones e datos in duo e tres dimensiones.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
ia: Percurso a executabile de Maxima

note: i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (MaximaBackend)
en: Default plot width
ia: Largessa predefinite de plot

note: i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (MaximaBackend)
en: Default plot height
ia: Altessa predefinite de plot

en: Error: Too many */
ia: Error: Troppo de  */

en: Error: Too many /*
ia: Error: Troppo de /*

en: Error: expected " before ;
ia: Error: attendite " ante ;

en: Waiting for the plot result
ia: Attendente le exito de plot (tracia)

en: Maxima batch file (*.mac)
ia: File batch de Maxima (*.mac)

en: Failed to start Maxima, please check Maxima's installation.
ia: Falleva a startar Maxima, pro favor verifica le installation de Maxima.

en: Maxima didn't respond with the proper prompt, please check Maxima installation.
ia: Maxima non respondeva con le proprie prompt, pro favor verifica le installation de Maxima.

en: Failed to start Maxima
ia: Falleva a startar Maxima

en: Maxima crashed. restarting...
ia: Maxima habeva un crash, restartante...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
ia: Maxima habeva un crash duo vices intra un breve tempore. Stoppar per essayar startar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Executable:
ia: Executabile:

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
ia: <b>GNU Octave</b> es un linguag de alte nivello, primariamente intendite per computationes numeric. <br/> Il forni un interfacie de linea de commando conveniente per resolver problemas linar e non linear numericamente, e per executar altere experimentos usante un linguage que es supertoto compatibile con Mathlab.

en: Invalid image file generated.
ia: Invalide file de imagine generate

en: Octave script file (*.m)
ia: File de script de Octave (*.m)

en: Failed to start Octave, please check Octave installation.
ia: Falleva a startar Octave, pro favor verifica le installation de Octave.

en: Syntax Error
ia: Error de syntaxe.

en: Plot integration test failed.
ia: Test de Integration de tracia (plot) falleva.

en: The integration of plots will be disabled.
ia: Le integration de tracis (plots) essera dishabilitate.

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
ia: <b>Python</b> es in linguage de programmar dynamic remarcabilemente potente que es usate in un grande varietate de dominios de application. Il ha multe pacchettos de Python per programmar scientific.

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (PythonBackend)
en: Graphical package to be used for the Plot Assistant
ia: Pacchetto graphic a esser usate per assistente de Plot(Tracia) Plot-Assitant

en: # Sorry, but Bokeh doesn't support 3d plotting
ia: # Desolate, ma Bokeh non supporta tracias (plot) 3d

en: Python script file (*.py)
ia: File de script de Python (*.py)

en: Failed to start Python, please check Python installation.
ia: Falleva a startar Python, pro favor verifica le installation de Python.

en: Cantor Python server stopped working.
ia: Servitor de Python de Cantor stoppava functionar.

en: Failed to start Cantor python server.
ia: Fallev a startar servitor de Python de Cantor.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
ia: Communication con servitr de python de Cantor falleva per rationes incognite.

en: For using integrated graphics with Matplotlib package, you need to install "matplotlib" python package first.
ia: Per usar graphicos integrate connpacchettos de Matplotlib, tu necessita a installar  primo le pacchetto de python "matplotlib".

en: For using integrated graphic with Plot.ly, you need to install "plotly" python package and special Plot.ly-compatible "orca" executable. See "Static Image Export" article in Plot.ly documentation for details.
ia: Per usar graphico integrate con Plot.ly, tu necessita installar pacchetto de python "plotly" e executabile "orca" compatibile con Plot-ly. Vide le articulo "Static Image Export" in le documentation de Plot.ly per detalios.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
ia: Cantor -  Dialogo de Plot (Tracia)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
ia: Functiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
ia: Titulo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ia: Adde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
ia: Netta Lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
ia: Variabile X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
ia: Stilo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
ia: Lineas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
ia: Punctos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
ia: Punctos e lineas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
ia: Quadros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
ia: Histogramma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
ia: Passos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
ia: Candelabros (Candlesticks)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
ia: Punctos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
ia: Lisiar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
ia: Necun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
ia: Splines cubic natural

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
ia: Extension de function

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
ia: Extension de X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
ia: Frequentia de exe&mplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
ia: G&randor de passo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
ia: Optiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
ia: Titulo de traciar (plot):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
ia: Etiquetta de axe X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
ia: Etiquetta de axe Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
ia: Position de legenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
ia: Cela legenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
ia: Culmine a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
ia: Culmine a dextera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
ia: Basso a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
ia: Basso a dextera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
ia: De Basso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
ia: Exterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
ia: Montra grillia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
ia: Monstra margine complete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
ia: Usa colores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
ia: Monstra incorporate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
ia: Scala logarithmic x

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
ia: Scala logarithmic y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
ia: Optiones de file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
ia: Salveguarda tracia (plot) a file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
ia: Typo de File

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
ia: Discoperi ex nomine de file

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: FIG
ia: FIG.

en: <b>Qalculate!</b> is a multi-purpose cross-platform desktop calculator. It is simple to use but provides power and versatility normally reserved for complicated math packages, as well as useful tools for everyday needs (such as currency conversion and percent calculation). Features include a large library of customizable functions, unit calculations and conversion, physical constants, symbolic calculations (including integrals and equations), arbitrary precision, uncertainty propagation, interval arithmetic, plotting,
ia: <b>Qalculate!</b>es un calculator de scriptorio universal inter platteforma.  Il es simple a usar ma forni potentia e versatilitate normalmente reservate a pacchettos mathematic complicate, e anque instrumentos util per necessitates de omne dies (tal como conversion de  valuta e calculation de percentage). Su characteristicas include un grande bibliotheca de functiones adaptabile, calculationes de unitates and conversion, constantes physic, calculationes symbolic  (includente integrales a equationes), precision arbitrari, propagation de incertituide, intervallo arithmetic, traciar (plotting),

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (QalculateBackend)
en: Path to the Qalculate! executable
ia: Percurso al executabile de Qalculate!

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
ia: Si e como unitates essera convertite automaticamente. Si ver (true), converte al unitate de SI plus adapte (le minor amonta de unitates).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
ia: Unitate de angulo predefinite per functiones trigonometric.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
ia: Base de numeros analysate e evalutate.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
ia: Si le resultato de evalutation essera simplificate o factorisate.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
ia: Si numeros rational essera monstrate con decimales, como un fraction, o qualcosa in le medie.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
ia: Monstra que le series de cifra de un numero continua per sempre con tres punctos, in loco de rotundar (ex 2/3 es monstrate como 0,666666... in loco de 0,666667)

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
ia: Usa omne prefixos de SI. Si false, profixos que non es un multiple de mille (centi,deci,deca,hecto) non sara usate automaticamente.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
ia: Si ver, exponentes negative essera usate in loco de division (ex. 5/x^2 deveni 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
ia: Monstrator numeric.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
ia: Si ver, tracias (plots) essera monstrate intra le folio de travalio. si non illos appare in un fenestra separate.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
ia: Si colores deberea esser usate in tracias (plots).

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
ia: Se un grillia deberea esser traciate (plotted).

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
ia: Si margines complete deberea esser traciate circa le tracia (plot).

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
ia: Largessa de lineas, in pixeles.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
ia: Numero de passos de interpolation que debe esser usate in traciar (plotting).

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
ia: Modo de lisiar in tracias (plots).

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
ia: Stilo de tracias (plots).

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
ia: Position  de legenda in tracias (plots).

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
ia: Qalculate reporta que illo non pote imprimer, Esque gnuplot es installate?

en: missing %1
ia: mancante %1

en: %1 must be a number.
ia: %1 debe esser un numero.

en: %1 must be a integer.
ia: %1 debe esser un integer

en: %1 must be a boolean.
ia: %1 debe esser un boolean.

en: invalid option for %1: %2
ia: option invalide per %1:%2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
ia: trovava expressiones multiple in un commando de traciar (plot)(%1 e %2).

en: WARNING
ia: AVISO

en: No function, variable or unit with specified name exist.
ia: Non existe alcun function, variabile o unitate con le nomine specificate.

en: Plotting interface
ia: Interfacie de Traciar (Plotting)

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
ia: Tracia (plot) un o plus functiones o interne o in un fenestra separate.

en: value
ia: Valor

en: integer
ia: integre

en: number
ia: numero

en: default: %1
ia: predefinite: %1

en: The function's name
ia: Le nmine de function

en: Title label
ia: Etiquetta de titulo

en: x-axis label
ia: Etiquetta de axe x

en: y-axis label
ia: Etiquetta de axe y

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
ia: Imagine ubi salveguardar le tracia (plot). Si vacue monstra le tracia (plot)  in un fenestra sur le schermo. si incorporate=ver le imagine es monstrate indifferente a iste option.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
ia: Le typo de imagine de cmo salveguardar. Un de auto, png, eps, latex, svg, fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
ia: Fixa a ver per tracia (plot) colorate, false per monochrome.

en: Minimum x-axis value.
ia: Minime valor de axe-x

en: Maximum x-axis value.
ia: Maxime valor de axe-x.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
ia: Si un scala logarithmic essera usate per le axe x.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
ia: Si un scala logarithmic essera usate per le axe y.

en: Logarithmic base for the x-axis.
ia: Base logarithmic per le asse x.

en: Logarithmic base for the y-axis.
ia: Base logarithmic per le asse y.

en: If a grid shall be shown in the plot.
ia: Siun grillia essera monstrate in le tracia (plot).

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
ia: Si le tracia (plot) essera circumferite per bordos sur omne lateres (non solmente axes).

en: Width of lines.
ia: Largessa de lineas.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
ia: Ubi le legenda de tracia (plot) essera placiate. Un de necun, in alto a sinistra, in alto a dextera, in basso a sinistra, in basso a dextera, in basso, exterior

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
ia: Lisiar de tracia (plot). Un de necun,unic,csplines,bezier,sbezier

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
ia: Stilo de tracia (plot). Un de lineas,punctos,punctos_lineas,quadros,diagramma, passos,candelabros, punctos

en: Use scale on second x-axis.
ia: Ua scala sur secunde axe x.

en: Use scale on second y-axis.
ia: Usa scala sur secunde axe y.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
ia: Si le tracia (plot) debe esser designate incorporate in vice de un nove fenestra

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
ia: Distantia inter duo punctos de interpolation. Vide anque passos.

en: Number of interpolation points. See also step.
ia: Numero de punctos de interpolation. Vide anque passos.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
ia: Le nomine del variabile x. Isto debe esser un variabile incognite

en: Save variables to a file
ia: Salveguarda variabiles a un file

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
ia: Salveguarda omne variabiles currentemente definite a un file. Illos pote esser recargate con %1.

en: file: the file to save to
ia: file: le file ub salveguardar

en: Load variables from a file
ia: Carga variabiles ab un file

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
ia: Carga variabiles ab un file ha essite previemente create per %1.

en: file: the file to load
ia: file:le file a cargar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
ia: Indica series infinite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
ia: Usa exponentes negative:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
ia: Monstrator numeric:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
ia: Usa omne prefixos SI:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
ia: Base de numero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
ia: Formato de fraction:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
ia: Exacte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
ia: Combinate

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
ia: Evaluta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
ia: Converte a melior unitates SI:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
ia: Radiantes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
ia: Grados

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
ia: Gradiantes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
ia: Modo de structurar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
ia: Simplifica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
ia: Factorisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
ia: Unitate de angulo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
ia: Plotting (traciar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
ia: Monstra tracias (plots) incorporate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
ia: Monstra margines complete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
ia: Largessa de lineas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
ia: Frequentia de exemplar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
ia: Modo de lisiar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
ia: Splines cubic natural

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
ia: Passos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
ia: Position de legenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
ia: Tracias (plot) colorate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
ia: Monstra grillia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
ia: Stilo de traciar (Plot):

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
ia: Modificar Entrata

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
ia: Adde un nove entrata

en: Name cannot be empty.
ia: Nomine non pte esser vacue.

en: Add local documentation
ia: Adde documentation Local

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
ia: Obtene nove documentation:

en: Download additional documentations
ia: Discarga documentationes additional

en: Qt Compressed Help file is not valid.
ia: File de adjuta comprimite de Qt non es valide.

en: Documentation already imported
ia: Documentation jam importate

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
ia: Modifica

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
ia: Dele

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
ia: Pro favor deinstalla isto via GHNS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
ia: Installa files de documentation additional

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
ia: Nomine

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
ia: Percurso

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ia: Adde

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
ia: Icone:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
ia: Selige un icone

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
ia: Nomine:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
ia: Inserta un nomine

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
ia: Selectiona un nomine...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
ia: Percurso:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
ia: Selige un file de Adjuta de Qt ...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
ia: Selige un file de Adjuta de Qt ...

en: <h1>R' Help System: <i>help()</i> and <i>?</i>:</h1><br>The <i>help()</i> function and <i>?</i> help operator in R provide access to the documentation pages for R functions, data sets, and other objects, both for packages in the standard R distribution and for contributed packages.<br><br>To access documentation for the standard <i>lm</i> (linear model) function, for example, enter the command <b><i>help(lm)</i></b> or <i>help("lm")</i>, or <i>?lm</i> or <i>?"lm"</i> (i.e., the quotes are optional).<br><br>To access help for a function in a package that’s not currently loaded, specify in addition the name of the package: For example, to obtain documentation for the <i>rlm()</i> (robust linear model) function in the MASS package, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standard names in R consist of upper- and lower-case letters, numerals (0-9), underscores (_), and periods (.), and must begin with a letter or a period. To obtain help for an object with a non-standard name (such as the help operator <i>?</i>), the name must be quoted: for example, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>You may also use the <i>help()</i> function to access information about a package in your library — for example, <i>help(package="MASS")</i> — which displays an index of available help pages for the package along with some other information.<br><br>Help pages for functions usually include a section with executable examples illustrating how the functions work. You can execute these examples in the current R session via the <i>example()</i> command: e.g., <i>example(lm)</i>.
ia: <h1>Systema de Adjuta de R' : <i>help()</i> e <i>?</i>:</h1><br>Le function <i>help()</i> e le operator de adjuta <i>?</i>  in R forni accesso al paginas de documentation per le functiones de R, insimules de datos, e altere objectos, sia per pacchettos in le distribution standard de R distribution que per pacchetos contribuite.<br><br>Peracceder al documentation per le function standard <i>lm</i> (linear model,i.e. modello linear),  pro exemplo, inserta le command <b><i>help(lm)</i></b> o <i>help("lm")</i>, o <i>?lm</i> o <i>?"lm"</i> (i.e., le quotation es optional).<br><br>Peracceder a adjuta per un function in a pacchettoque non es currentemente cargate, specifica in addition le nomine del pacchetto. Pro examplo, pro obtener documentation per le function <i>rlm()</i> (robust linear model) in le pacchetto MASS, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Nomines standard in R consiste delitteras majuscule e minuscule, numerales (0-9), sublineas (_), e punctos (.), e debe initiar con un littera o un puncto. Pro obtener adjuta per un objecto conun nomine non standard  (tal como le operator de adjuta <i>?</i>), le nomine debe haber quotationes:  pro exemplo, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>Tu anque pote usar le function <i>help()</i>  pro acceder a information re un pacchetto in tu bibliotheca — for example, <i>help(package="MASS")</i> — que monstra un indice de paginas de adjuta disponibile per le pacchetto preter alcun altere information.<br><br>Paginas de adjuta per functiones solitemente include un section conexemplos executabile monstrante como le functiones functiona. Tu pote exequer iste exemplos in le session  currente de  R  via le commando <i>example()</i> : e.g., <i>example(lm)</i>.

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
ia: <b>R</b> es un linguage e ambiente per computar statistic e graphicos, simile al ambiente e linguaggio S. <br/> Illo forni un vaste varietate  de technicas statistic (modellar linear e nonlinear,classic testz statistic, analysis de serie temporal, classification, clustering,...) e graphic, e es multo extensibile. Sovente le linguage S es le vehiculo de election per recerca in methodologia statistic, e R forni un strata Open Source a participar in ille activitate.

en: Error opening file %1
ia: Error durante que il aperiva le file %1

en: R script file (*.R)
ia: file de script de R  (*.R)

en: Error Parsing Command
ia: Commando de analysar de error

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
ia: Url al documentation local de R

en: Failed to start R, please check R installation.
ia: Falleva a startar R, pro favor verifica le installation de R.

en: Double click to open file selection dialog
ia: Duple pulsa per aperir dialogo de selecion de file

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
ia: *.R *.r|R files fonte (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
ia: <b>Sage</b> es un systema de software mathematic libere de fonte aperite licentiate sub le GPL.<br/> Illo combina le potentia de multe paccos de fonte aperite existente in un interfacie commun basate sur Python.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
ia: Percurso a executabile de Sage

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
ia: Habilita typographic de LaTeX per retroadministration de Sage

en: Result of %1
ia: Exito de %1

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
ia: File de script de Python (*.py);;file de script de Sage (*.sage)

en: Failed to start Sage, please check Sage installation.
ia: Falleva a startar Sage, pro favor verifica le installation de Sage.

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the versions 9.2 or higher.
ia: Version de Sage %1.%2 es non supportate. Pro favor actualisa tu installation al version 9.2 o plus alte..

en: Unsupported Version
ia: Version non supportate

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
ia: Il falleva a determinar le version de Sage. Pro favor tu verifica tu installation e le exito de 'sage-v'.

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
ia: Le processo de Sage habeva un crash durante que evalutava iste expression

en: The Sage process crashed
ia: Le processo de Sage habeva un crash

en: The Sage process exited while evaluating this expression
ia: Le processo de Sage exiva durante que evalutava iste expression

en: The Sage process exited
ia: Le processo de Sage exiva

en: Failed to start Sage
ia: Falleva a initiar Sage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
ia: Typographic de LaTeX:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
ia: Exito LaTex de Sage non sempre correcte, assi typographic de latex pote esser deactivate per un experientia melior

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
ia: <b>Scilab</b> es software libere, pacchetto de computation numeric trans platteforma e linguage de programmar de alte nivello orientate al numeros. Scilab es distribuite sub CeCILL (compatibile con GPL).

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
ia: Percurso a executabile de Scilab

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
ia: ;;File de script de Scilab  (*.sce);;File de functin de Scilab (*.sci)

en: Failed to start Scilab, please check Scilab installation.
ia: Falleva a startar Scilab, pro favor verifica le installation de Scilab.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Plot Integration:
ia: Integration de tracia (plot):

en: The file %1 is already opened.
ia: Le file %1 ja es aperite.

en: Open file
ia: Aperi file

en: Download Examples
ia: Discarga exemplos

en: &Open Example
ia: &Aperi Exemplo

en: Go to previous worksheet
ia: Vade a previe folio de travalio

en: Go to next worksheet
ia: Vade a proxime folio de travalio

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
ia: Omne file supportate (*.cws *ipynb);;Folios de travalio de Cantor (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
ia[0]: <h1>Necun retroadministration trovate</h1>
    <div>Tu poterea essayar:
      <ul>    <li>Cambiar le preferentias in le dialogo de configuration;</li> <li>Installante pacchettos per le programma sequente:</li>     %2   </ul> </div>
ia[1]: <h1>Necun retroadministration trovate</h1>
    <div>Tu poterea essayar:
      <ul>    <li>Cambiar le preferentias in le dialogo de configuration; </li> <li>Installante pacchettos per le programmas sequente:</li>  %2 </ul></div>

en: Backend %1 is not installed
ia: retroadministration %1 non es installate

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
ia: Retroadministration %1 installate, ma inactive. Pro favor tu verifica tu installation e preferentias de Cantor

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
ia: Falleva  trovar Cantor Part con error %1

en: Calculating...
ia: Il calcula...

en: Ready
ia: Preste

en: Changed
ia: Modificate

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
ia: Folios de labor multiple es aperite. Tu vole clauder los?

en: Close Cantor
ia: Caude Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
ia: Le currente projecto ha essite modificate. Tu vole salveguardar lo?

en: Save Project
ia: Salveguarda projecto

en: Formatting
ia: Da formato

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
ia: Le retroadministration que es usate per definition

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
ia: Face typographic per definition

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
ia: Face Evidentiar de Syntaxe per definition

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
ia: Habilita completiones per predefinition

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
ia: Habilita Numerar de expressiones per predefinition

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
ia: Cambiamentos animate in Folio de labor per predefinition

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
ia: Habilita render expressiones mathematic  intra $$..$$ in entrata de Texto e Markdown per predefinition (il necessita que pdflatex es installate)

note: i18n: ectx: label, entry (WarnAboutEntryDelete), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when deleting an entry
ia: Demanda per confirmation quando il dele un entrata

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
ia: Reevaluta automaticamente le entratas a basso del currente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
ia: Demanda per confirmation quando il restarta le retroadministration

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
ia: Salveguarda formatar in texto rich de TextEntry, quando salveguarda folio de travalio in formato de Jupyter notebook

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
ia: Usa stilo de collocation de entratas de Cantor de vetere stilo

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
ia: Monstra error de render de mathematica incorporate

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
ia: Limite de lineas visibile per resultato de texto

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
ia: Font de Hierarchia per capitulo

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
ia: Grandor de font de Hierarchia per capitulo

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
ia: Cursive de font de Hierarchia per capitulo

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
ia: Grasse de font de Hierarchia per capitulo

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
ia: Font de Hierarchia per subcapitulo

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
ia: Grandor de font de Hierarchia per subcapitulo

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
ia: Cursive de font de Hierarchia per subcapitulo

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
ia: Grasse de font de Hierarchia per subcapitulo

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
ia: Font de Hierarchia per section

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
ia: Cursive de font de Hierarchia per section

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
ia: Grasse de font de Hierarchia per section

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
ia: Font de Hierarchia per subsection

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
ia: Cursive de font de Hierarchia per subsection

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
ia: Grasse de font de Hierarchia per subsection

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
ia: Font de Hierarchia per paragrapho

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
ia: Cursive de font de Hierarchia per paragrapho

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
ia: Grasse de font de Hierarchia per paragrapho

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
ia: Font de Hierarchia per subparagrapho

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
ia: Cursive de font de Hierarchia per subparagrapho

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
ia: Grasse de font de Hierarchia per subparagrapho

en: Save Plain Text
ia: Salveguarda texto plan

en: Export to PDF
ia: Exporta a PDF

en: Export to LaTeX
ia: Exporta a LaTeX

en: Evaluate Worksheet
ia: Evaluta Folio de labor

en: Typeset using LaTeX
ia: Insimul de typar usante LaTeX

en: Syntax Highlighting
ia: Evidentiar syntaxe

en: Line Numbers
ia: Numeros de linea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Animations
ia: Animationes

en: Embedded Math
ia: Mathematica incorporate

en: Restart Backend
ia: Re.initia retro-administration

en: Evaluate Entry
ia: Evaluta entrata

en: Insert Command Entry
ia: Insert entrata de commando

en: Insert Text Entry
ia: Insert entrata de texto

en: Insert Markdown Entry
ia: Inserta entrata de Markdown

en: Insert LaTeX Entry
ia: Inserta entrata de LaTeX

en: Insert Page Break
ia: Inserta interruption de pagina

en: Insert Image
ia: Inserta imagine

en: Collapse All Results
ia: Plica omne exitos

en: Expand All Results
ia: Expande omne exitos

en: Delete All Results
ia: Dele omne exitos

en: Delete current Entry
ia: Dele entrata currente

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
ia: Monstra editor de script

en: Show Completion
ia: Monstra completion

en: Cantor Worksheet (*.cws)
ia: Folio de labor de Cantor (*.cws)

en: Save as
ia: Salveguarda como

en: Save
ia: Salveguarda

en: Text Files (*.txt)
ia: Files de texto (*.txt)

en: PDF Files (*.pdf)
ia: Files PDF(*.pdf)

en: TeX Files (*.tex)
ia: Files de TeX (*.tex)

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
ia: Tote le resultatos de calculation disponibile essera perdite. Tu vermente vole restartar %1?

en: Restart %1?
ia: Re-Initia %1?

en: Interrupt
ia: Interruption

en: Session Error: %1
ia: Error de session: %1

en: Initialization complete
ia: Initialisation completate

en: Initializing...
ia:  Il es initializante...

en: [read-only]
ia: [Solmente de lectura]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
ia: Tu vole incargar le Folio de travalio currente al servitor de web public?

en: Question - Cantor
ia: Demanda - Cantor

[ctx: @action:button]
en: Upload
ia: Incarga

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
ia: Iste Folio de travalio non es salveguardate. Tu deberea salveguardar lo ante incargar.

en: Warning - Cantor
ia: Aviso - Cantor

en: This backend does not support scripts.
ia: Iste retroadministration non supporta scripts.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ia: &Vide

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
ia: F&olio de labor

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ia: Preferentias

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
ia: &Nove

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ia: Pannellos

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ia: Preferentia&s

en: Background Color
ia: Color de fundo

en: Default
ia: Predefinite

en: Text Color
ia: Color de texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
ia: Grasse

en: Increase Size
ia: Augmenta grandor

en: Decrease Size
ia: Diminue grandor

en: Select
ia: Selige

en: Reset to Default
ia: Reporta al Predefinite

en: Show Results
ia: Monstra exitos

en: Hide Results
ia: Cela exitos

en: Show Help
ia: Monstra adjuta

en: Appearance
ia: Apparentia

en: Interrupted
ia: Interrumpite

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
ia: Barra de cerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
ia: Trova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
ia: Seque&nte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
ia: &Previe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
ia: Reimplacia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
ia: &Reimplacia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
ia: Reimpl&acia Toto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
ia: Cerca  in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
ia: &Distingue inter majusculas e minusculas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
ia: Font de capitulo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lChapterFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubchapterFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSectionFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubsectionFontFamily) i18n: ectx: property (text), widge
en: Fon&t Family:
ia: Familia de Fon&t:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lChapterFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubchapterFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSectionFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubsetctionFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLab
en: Font Si&ze:
ia: Dimen&sion de Font:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
ia: Font de sub-capitulo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
ia: Font de section

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
ia: Font de sub-section

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
ia: Font de paragrapho

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
ia: Font de subparagrapho

en: Chapter
ia: Capitulo

en: Subchapter
ia: Subcapitulo

en: Subsection
ia: Sub-section

en: Paragraph
ia: Paragrapho

en: Subparagraph
ia: Sub-paragrapho

en: Set Hierarchy Level
ia: Fixa Nivello de Herarchia

en: Solid Line Style
ia: Stilo de line solid

en: Dash Line Style
ia: Stilo de linea a lineetta

en: Dot Line Style
ia: Stilo de linea a punctos

en: Dash Dot Line Style
ia: Stilo de linea a lineetta puncto

en: Dash Dot Dot Line Style
ia: Stilo de linea lineetta puncto puncto

en: Line Thickness
ia: Spissor de linea

en: Thin
ia: Subtil

en: Medium
ia: Medie

en: Thick
ia: Spisse

en: Line Color
ia: Color de linea

en: Line Style
ia: Stilo de linea

en: Configure Image
ia: Configura imagine

en: Double click here to configure image settings
ia: Duple pulsa hic per configurar preferentias de image

en: Cannot load image %1
ia: Non pote cargar imagine %1

en: EPS files (*.eps)
ia: Files EPS (*.eps)

en: Save image result
ia: Salveguarda exito de imagine

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
ia: Preferentias de imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
ia: Aperi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
ia: Grandor de monstrator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
ia: Largessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
ia: Altessa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
ia: Vista preliminar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
ia: Grandor de imprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
ia: Usa grandor de monstrator

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
ia: Preferentias de imagine

en: Open image file
ia: Aperi file de imagine

en: Show LaTeX code
ia: Monstr codice LaTeX

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
ia: Necun percurso per le executabile %1 specificate. Pro favor tu forni le percurso correcte in le preferentias de application e essaya novemente.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
ia: Le file specificate '%1' per le executabile '%2' non existe. Pro favor tu forni le percurso corecte in le preferentias de application e essaya de novo.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
ia: Le file specificate '%1' non puncta a un executabie. Pro favor tu forni le percurso correcte in le preferentias de application e essaya novemente.

en: The program %1 didn't finish the execution after %2 milliseconds during the plot integration test.
ia: Le programma %1 non finiva le execution postea %2 millisecundas durante le test de integration de tracia (plot).

en: Failed to open the file %1 during the plot integration test.
ia: Falleva a aperir le file %1 durante le test de integration de tracia (plot).

en: Failed to parse the result during the plot integration test.
ia: Falleva a analysar le resultato durante le test de integration de tracia (plot).

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
ia: Percurso al executabile de latex

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
ia: Percurso al executabile de dvips

[ctx: @title:column]
en: Type
ia: Typo

[ctx: @title:column]
en: Size [Bytes]
ia: Grandor [Bytes]

[ctx: @title:column]
en: Value
ia: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ia: Ex:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
ia: A:

en: Main title
ia: Titulo principal

en: Abscissa scale
ia: Scala de abscissa

en: Ordinate scale
ia: Scala de ordinata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
ia: Titulo de traciar (plot):

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
ia: Isto es contento de Jupyter non supportate de typos ('%1')

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
ia: processo %1 ha morite inexpectatemente. Omne resultatos de calculation essera perdite.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
ia: processo %1 ha morite inexpectatemente con message "%2". Omne resultatos de calculation essera perdite.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
ia: Tu selige supporto per pacchetto graphic %1, ma le supporto non pote esser activate debite al exigentias mancante, assi le integrtion per iste pachetto essera dishabilitate. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
ia: Interfacie de KDE a applicationes matematic

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
ia: Mantenitor<br/>porto de Qt5/KF5, retro-administrationes de Scilab e Python

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ia: Disveloppator

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
ia: Autor original <br/>Mantenitor (2009 - 2015)

en: KAlgebra backend
ia: Retro-administration de KAlgebra

en: Octave backend
ia: Retro-administration de Octave

en: Interface
ia: Interfacie

en: Cantor icon
ia: Icone de Cantor

en: Use  backend <backend>
ia: Usa retroadminstration <backend>

en: Documents to open.
ia: Documentos de aperir.

en: Couldn't open the file %1
ia: Non poteva aperir le file %1

en: Enter Edit Mode
ia: Entra modo de modificar

en: Clear Attachments
ia: Netta attachamentos

en: Cantor Math Error
ia: Error Mathematic de Cantor

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
ia: Falleva a leger le imagine "%1". Error "%2"

en: --- Page Break ---
ia: --- Interruption de pagina ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
ia: Vade a contentos

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
ia: Cerca per parolas clave...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
ia: Trova in texto de pagina de documentation currente

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
ia: Refixa nivello de zoom a 100%

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ia: Claude

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
ia: Salta al proxime objecto coincidente

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
ia: Salta al previe objecto coincidente

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
ia: Distingue sensibilemente inter majusculas e minusculas

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
ia: Le file ha essite discargate con successo a Discargamentos (Downloads)

en: Download Successful
ia: Discargamento successose

en: Cantor files
ia: Files de Cantor

en: Jupyter files
ia: Files de Jupyter

en: All supported files
ia: Omne files supportate

en: All files
ia: Omne files

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ia: Nomine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
ia: Valor:

en: Add New Variable
ia: Adde nove variabile

en: Load Variables
ia: Carga variabiles

en: Save Variables
ia: Salveguarda Variabiles

en: Remove Variables
ia: Remove Variabiles

en: Search/Filter
ia: Cercar/Filtrar

en: Case Sensitive
ia: Sensibile al differentia inter majusculas e minusculas

en: Match Complete Word
ia: Coincide con parola complete

en: Are you sure you want to remove all variables?
ia: Tu es secur que tu vole remover omne variabiles?

en: Load file
ia: Carga File

en: Copy Name
ia: Copia Nomine

en: Copy Value
ia: Copia Valor

en: Copy Name and Value
ia: Copia Nomine e Valor

en: Save result
ia: Salveguarda exito

en: Remove result
ia: Remove exito

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
ia: Un componente del editor de texto KDE non pote trovar se;
    Si vos place, vos controla vostre installation de KDE.

en: Script Editor
ia: Editor de script

en: Script Editor - %1
ia: Editor de script -%1

en: Not found
ia: Non trovate

en: Reached beginning
ia: Attingite initio

en: Reached end
ia: Attingite fin

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
ia[0]: Reimplaciava %1 instantia
ia[1]: Reimplaciava %1 instantias

en: Commands
ia: Commandos

en: Results
ia: Resultatos

en: Errors
ia: Errores

en: Text
ia: Texto

en: LaTeX Code
ia: Codice LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Evaluation:
ia: Evaluattion:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Enable syntax completion
ia: Habilita Completion de syntaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Startup:
ia: Starta :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultBackend)
en: Create a new worksheet for the selected backend system. If none is selected, the user is asked about which system to use on startup.
ia: Crea un nove folio de labor per le systema de retroadministration seligite. Si necun esseligite il essre demandate al usator qual sytema debe esser usate al startar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
ia: Retroadministration predefinite:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
ia: Maxime numero de rangos visibile in le resultato de entrata de commando. Usa 0 per functionar sin limitationes.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for the results of the calculations, if supported by the backend system
ia: Habilita typographic de LaTeX per le exitos de calculationes, si supportate per le syustema de retroadministration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: LaTeX typesetting
ia: Typographic de LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VisibleLinesLimit_label)
en: Number of rows in the result (0 for unlimited):
ia: Numero de rangosin le resultato (0 per sin limite):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Enable animation effects in the worksheet
ia: Integra effectos de animation le folio de travalio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for mathematical expressions in Markdown entries
ia: Habilita typographic de LaTeX per expressiones mathematic in entratas de MArkdown

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Mathematical expressions via LaTeX
ia: Expressione mathematic via LaTeX

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: If enabled, all entries below the current one will be evaluated automatically
ia: Si habilitate, omne entratas a basso del currente essera evalutate automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: Reevaluate entries automatically
ia: Reevaluta automaticamente entratas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Worksheet:
ia: Folio de labor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StoreTextEntryFormatting)
en: Use rich text format for text entries when saving in Jupyter Notebook Format
ia: Salveguarda formatar in texto rich  quando salveguarda folio de travalio in formato de Jupyter notebook

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: If enabled, text entries are aligned at the worksheet border and not at the prompt border
ia: Sihabilitate, entratas de texto es alineate al margine del folio de labor e non al margine del prompt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: Don't indent text entries
ia: Non indentar entratas de texto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart)
en: If enabled, the user will be asked for confirmation prior to restarting the backend system
ia: Si habilitate, le usator essera demandate per confirmation ante restartar  le systema de retroadministration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMathRenderError)
en: Notify about render failures for mathematical expressions
ia: Notifica re render fallimentos per expressiones mathematic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Show line numbers
ia: Monstra numeros de linea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Line numbers
ia: Numeros de linea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Enable syntax highlighting
ia: Activa Evidentiar de Syntaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Syntax highlighting
ia: Evidentiar syntaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutEntryDelete)
en: Ask for confirmation when deleting entries
ia: Demanda per confirmation quando il dele entratas

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
ia: Trova…

en: Raw Cell Targets
ia: Objectivos de Cella Crude

en: Add custom target
ia: Adde objectivo personalisate.

en: Convert to Text Entry
ia: Converte a entrata de texto

en: Convert to Raw Cell
ia: Converte a Cella Crude

en: Target MIME type:
ia: Objecto typo MIME:

en: Copy result
ia: Copia resultato

en: Show Rendered
ia: Monstra renderite

en: Show Code
ia: Monstra codice

en: Show HTML Code
ia: Monstra codice HTML

en: Show Plain Alternative
ia: Monstra Alternative Plan

en: Show Html
ia: Monstra Html

en: Show HTML
ia: Monstra HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
ia: Non pote render File Eps. Tu pote necessitar pacchettos additional

en: Save text result
ia: Salveguarda exito de texto

en: Cannot write file %1.
ia: Non pot escriber file %1.

en: Cannot write file.
ia: Non pote scriber file.

en: Error saving file %1
ia: Error durante que il salveguardava %1

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
ia: In mod de sol lectura, Cantor non poteva garantir que le exportation essera valide per %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
ia: Error cargante foli de stilo de latex.xsl

en: Couldn't open the file %1.
ia: Non poteva aperir le file %1.

en: Open File
ia: Aperi file

en: Couldn't open the selected file for reading.
ia: Non poteva aperir le file selectionate per leger.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
ia: Le file selectionat non es un file valide projecto de Cantor o Jupyter.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
ia: Le file selectionate non es un valide file de projecto de Cantor,

en: This worksheet was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
ia: Iste folio de travalio esseva create usante Python2 que non es plus supportate. Python3 essera usate.

en: Python2 not supported anymore
ia: Python2 non es plus supportate

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
ia: retroadministration de %1 non esseva trovate. Modificar e executar entratas non es possibile.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
ia: Il ha alcun problemas con le retroadministration de %1,
    pro favor verifica tu configuration o installa le paccos necessari.
    Tu solmente potera vider iste folio de labor.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
ia: Notebooks de Jupyter con versiones minor que 4.5 (discoperite version %1.%2) non es supportate.

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
ia: Notebooks de Jupyter con versiones major que 4.5 (dicoperite version %1.%2) non es supportate.

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
ia: Iste notebook esseva create usante Python2 que non es plus supportate. Python 3 essera usate.

en: an object with keys: %1
ia: un objecto con claves: %1

en: non object JSON value
ia: valor de non objecto JSON

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
ia: trovate datos incorrecte (%1)  que non es un cella de Jupyter

en: The file is not valid Jupyter notebook
ia: Le file non es notebook Jupyter valide

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
ia: Invalide schema de notebook Jupyter: %1

en: Convert To
ia: Converte a

en: Command
ia: Commando

en: Image
ia: Imagine

en: Page Break
ia: Interruption de pagina

en: Horizontal Line
ia: Linea horizontal

en: Hierarchy Entry
ia: Entrata de hierarchia

en: Insert After
ia: Inserta postea

en: Insert Before
ia: Inserta  ante

en: Insert
ia: Inserta

en: Zoom In
ia: Zoom In (aggrandir)

en: Zoom Out
ia: Zoom Out (Diminuer)

en: Original Size
ia: Grandor Original

en: Move Entries Up
ia: Move entratas in alto

en: Move Entries Down
ia: Move entratas a basso

en: Evaluate Entries
ia: Evaluta entratas

en: Delete Entries
ia: Dele entratas

en: Collapse Command Entry Results
ia: Plica exitos de entrata de commando

en: Expand Command Entry Results
ia: Expande exitos de entrata de commando

en: Delete Command Entry Results
ia: Dele exitos de entrata de commando

en: Exclude Command Entry From Execution
ia: Exclude entrata de commando ex execution

en: Add Command Entry To Execution
ia: Adde entrata de commando de executar

[ctx: @action]
en: Text &Color...
ia: &Color de texto ...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
ia: &Evidentia texto ...

[ctx: @action]
en: Font &Size
ia: Dimen&sion de Font

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
ia: S&ublineate

[ctx: @action]
en: Align &Left
ia: Alinea a &Sinistra

[ctx: @label left justify]
en: Left
ia: Sinistra

[ctx: @action]
en: Align &Center
ia: Alinea a &Centro

[ctx: @label center justify]
en: Center
ia: Centro

[ctx: @action]
en: Align &Right
ia: Alinea a  Dexte&ra

[ctx: @label right justify]
en: Right
ia: Dextera

[ctx: @action]
en: &Justify
ia: &Justifica

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
ia: Justifica

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete the selected entries?
ia: Iste passo non pote esser annullate. Tu vermente vole remover deler le entrata seligite?

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete all results?
ia: Iste passo non pote esser annullate. Tu vermente vole deler deler omne exitos?

en: Delete all results
ia: Del omne exitos

en: White
ia: Blanco

en: Black
ia: Nigre

en: Dark Red
ia: Rubie obscur

en: Red
ia: Rubie

en: Light Red
ia: Rubie Legier

en: Dark Green
ia: Verde obscur

en: Green
ia: Verde

en: Light Green
ia: Verde legier

en: Dark Blue
ia: Blau obscur

en: Blue
ia: Blau

en: Light Blue
ia: Blau legier

en: Dark Yellow
ia: Jalne obscur

en: Yellow
ia: Jalne

en: Light Yellow
ia: Jalne Legier

en: Dark Cyan
ia: Cyano Obscur

en: Cyan
ia: Cyano

en: Light Cyan
ia: Cyano Legier

en: Dark Magenta
ia: Magenta obscur

en: Light Magenta
ia: Magenta legier

en: Dark Orange
ia: Orange obscur

en: Light Orange
ia: Orange legier

en: Dark Grey
ia: Gris Obscur

en: Grey
ia: Gris

en: Light Grey
ia: Gris Legier

en: Move Up
ia: Move in alto

en: Move Down
ia: Move a basso

en: Delete
ia: Dele

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete this entry?
ia: Iste passo non pote esser annullate. Tu vermente vole remover deler entrata?

en: Delete Entry
ia: Dele entrata

en: Drag Entry
ia: Entrata Obscur
