cantor - en to it translation catalogue (690 entries)

en: Pause
it: Pausa

en: Start
it: Avvia

en: Stop
it: Ferma

en: Save animation result
it: Salva risultato dell'animazione

en: Animations (*.gif)
it: Animazioni (*.gif)

en: Advanced Plotting
it: Grafico avanzato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
it: Grafico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
it: Espressione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
it: Opzioni aggiuntive:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
it: &Grafico

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
it: Opzione attiva

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
it: &Calcola

en: Differentiate
it: Calcola differenziale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
it: Variabile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
it: Volte:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
it: &Pacchetto

en: Import Package
it: Importa pacchetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
it: Pacchetto:

en: Integrate
it: Integra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
it: Limite inferiore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
it: Limite superiore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
it: integrale definito

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
it: Algebra &lineare

en: Create Matrix
it: Crea matrice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
it: Colonne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
it: Righe:

en: Compute Eigenvalues
it: Calcola autovalori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
it: Matrice:

en: Compute Eigenvectors
it: Calcola autovettori

en: Invert Matrix
it: Inverti matrice

en: Plot 2D
it: Grafico 2D

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
it: Variabile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
it: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
it: Minimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
it: Massimo:

en: Plot 3D
it: Grafico 3D

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
it: 1a variabile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
it: 2a variabile

en: Run Script
it: Avvia script

en: Solve equations
it: Risolvi equazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
it: Equazioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
it: Variabili:

en: Select the Backend
it: Scegli il motore

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
it: <h1>%1</h1><div><b>Versione raccomandata:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
it: <h1><div>%1</div><br/><div>Per ulteriori informazioni, consulta <a href="%2">%2</a>.</div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
it: <hr><font color='#e50000'><font color='#e50000'>Alcuni requisiti non sono soddisfatti: </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
it: Rendi questo motore il predefinito

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
it: <b>Julia</b> è un linguaggio di programmazione dinamico di alto livello ed elevate prestazioni per il calcolo tecnico, con una sintassi familiare agli utenti di altri ambienti di calcolo tecnico. Fornisce un compilatore avanzato, esecuzione parallela e distribuita, accuratezza numerica e una completa libreria di funzioni matematiche.

en: The path to Julia specified in the application settings must point directly to the executable. Symlinks are not allowed. Please provide the correct path in the application settings and try again.
it: Il percorso di Julia specificato nelle impostazioni dell'applicazione deve essere l'eseguibile, e collegamenti simbolici non sono permessi. Fornisci il percorso corretto nelle impostazioni dell'applicazione e riprova.

en: Сantor couldn’t determine the version of Julia for %1. Please specify the correct path to Julia executable (no symlinks allowed) and try again.
it: Cantor non ha potuto determinare la versione di Julia per «%1». Specifica il percorso corretto dell'eseguibile di Julia (un collegamento simbolico non è permesso) e riprova.

en: You are trying to use Cantor with Julia v%1.%2.%3. This version of Cantor was compiled with the support of Julia v%4.%5.%6. Please point to this version of Julia or recompile Cantor using the version %1.%2.%3.
it: Stai provando ad usare Cantor con Julia v%1.%2.%3. Questa versione di Cantor è stata compilata con il supporto a Julia v%4.%5.%6. Indica questa versione di Julia oppure ricompila Cantor usando la versione %1.%2.%3.

note: i18n: ectx: label, entry (replPath), group (JuliaBackend)
en: Path to the Julia native REPL
it: Percorso del REPL nativo di Julia

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
it: Avvia gestione delle variabili

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
it: Integra grafici nel foglio di lavoro

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (PythonBackend)
en: Graphical package for the Plot-Assistant
it: Pacchetto grafico per l'assistente per il grafico

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
it: # Spiacente, ma Gadfly non supporta grafici 3D

en: Julia script file (*.jl)
it: *File di script Julia (*.jl)

en: Error - Cantor
it: Errore – Cantor

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
it: Impossibile accedere alla sessione di Julia a causa di un problema interno col file interno mancante - «%1»

en: Julia session can't login due unknown internal problem
it: Impossibile accedere alla sessione di Julia a causa di un problema interno sconosciuto

en: Julia process stopped working.
it: Il processo di Julia ha smesso di funzionare.

en: Failed to start Julia process.
it: Impossibile avviare il processo di Julia.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
it: La comunicazione con il processo di Julia non è riuscita per motivi sconosciuti.

en: For Julia only GR (https://gr-framework.org/), a framework for visualization applications, is supported at the moment. This package has to be installed first, if not done yet. For this, run Pkg.install("GR") in Cantor or in Julia REPL. Note, this operation can take some time and it's better to perform it in Julia REPL that is able to show the current progress of the package installation.
it: Attualmente per Julia è supportato solo GR (https://gr-framework.org/), un framework per la visualizzazione di applicazioni. Se non lo hai già fatto, installa questo pacchetto. Per farlo, esegui Pkg.install("GR") in Cantor o in Julia REPL. Nota, questa operazione può essere lunga e dovrebbe essere eseguita preferibilmente in Julia REPL, che è in grado di mostrare i progressi dell'installazione del pacchetto.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable:
it: Eseguibile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Plot Integration:
it: Integrazione del grafico:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
it: Se abilitato, i grafici saranno mostrati dentro il foglio di lavoro. Altrimenti appariranno in una finestra separata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
it: Abilitato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
it: Gestione delle variabili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
it: Monitora la creazione e la distruzione delle variabili e mostra le variabili esistenti nel pannello delle variabili.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Internal Plot Format:
it: Formato interno del grafico:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_inlinePlotFormat)
en: Inner format of plots, if plots embedding is enabled.
it: Formato interno dei grafici, se l'incorporazione dei grafici è abilitata.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label4)
en: Graphic package to be used in the Plot Assistant
it: Pacchetto grafico da usare con l'assistente per il Grafico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Package for Plot Assistant
it: Pacchetto per l'assistente per il grafico

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
it: Esegui automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
it: Comandi da eseguire automaticamente

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabDocumentation)
en: Documentation
it: Documentazione

[ctx: The url to the documentation of KAlgebra, please check if there is a translated version and use the correct url]
en: https://docs.kde.org/?application=kalgebra
it: https://docs.kde.org/?application=kalgebra&language=it

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
it: Lista di script da eseguire automaticamente all'inizio di una sessione

en: Error: %1
it: Errore: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
it: Comandi di avvio automatico, che saranno eseguiti alla creazione di un foglio di lavoro. Possono essere utili per caricare moduli necessari, modificare l'ambiente, ecc.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
it: <b>Lua</b> è un linguaggio leggero per script, con una semplice sintassi procedurale. Ci sono diverse librerie matematiche e scientifiche in Lua.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
it: Percorso del comando «luajit»

en: Lua script file (*.lua)
it: *File di script Lua (*.lua)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path to luajit:
it: Percorso a luajit:

en: <h1>Maxima's Help System</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Searches for Maxima names which have name appearing anywhere within them; <i>name</i> must be a string or symbol. Thus, <i>apropos(exp)</i> returns a list of all the flags and functions which have exp as part of their name, such as <i>expand</i>, <i>exp</i>, and <i>exponentialize</i>. So, if you can only remember part of the name of a Maxima command or variable, you can use this command to find the rest of the name. Similarly, you can type <i>apropos(tr_)</i> to find a list of many of the switches relating to the translator, most of which begin with <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returns a list with all Maxima names.<br><br><i>apropos</i> returns the empty list [], if no name is found.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> is equivalent to describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> finds an item with title equal (case-insensitive) to string, if there is any such item.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> finds all documented items which contain string in their titles. If there is more than one such item, Maxima asks the user to select an item or items to display.<br><br><i>? foo</i> (with a space between <i>?</i> and <i>foo</i>) is equivalent to <i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalent to <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> yields a list of all topics documented in the on-line manual.<br><br><i>describe</i> quotes its argument. <i>describe</i> returns <i>true</i> if some documentation is found, otherwise <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> displays some examples of <i>topic</i>, which is a symbol or a string. To get examples for operators like <i>if</i>, <i>do</i>, or <i>lambda</i> the argument must be a string, e.g. <i>example("do")</i>. <i>example</i> is not case sensitive. Most topics are function names.<br><br><i>example()</i> returns the list of all recognized topics.<br><br>The name of the file containing the examples is given by the global option variable <i>manual_demo</i>, which defaults to <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> quotes its argument. <i>example</i> returns <i>done</i> unless no examples are found or there is no argument, in which case <i>example</i> returns the list of all recognized topics.
it: <h1>Sistema di aiuto per Maxima</h1><h2>La funzione <i>apropos</i></h2>Cerca nomi di Maxima che appaiono ovunque al loro interno; <i>name</i> deve essere una stringa o un simbolo. Quindi <i>apropos(exp)</i> restituisce un elenco di tutti i flag e delle funzioni che hanno exp nel loro nome, ad esempio <i>expand</i>, <i>exp</i> e <i>exponentialize</i>. Quindi, se ti ricordi solo una parte di un comando o di una variabile di Maxima puoi usare questo comando per trovare il resto. Allo stesso modo puoi digitare <i>apropos(tr_)</i> per trovare un elenco degli interruttori relativi al traduttore, la maggior parte dei quali inizia con <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> restituisce invece un elenco con tutti i nomi di Maxima.<br><br><i>apropos</i> restituisce un elenco vuoto [] se non viene trovato nessun nome.<br><br><h2>La funzione <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> è equivalente a describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> trova una voce con il titolo uguale (a parte le maiuscole) a string, se c'è.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> trova tutte le voci documentate che contengono string nel loro titolo. Se ce n'è più di una Maxima chiede all'utente di selezionarne una o più da visualizzare.<br><br><i>? pippo</i> (con uno spazio tra <i>?</i> e <i>pippo</i>) è equivalente a <i>describe("pippo", exact)</i>, mentre <i>?? pippo</i> è equivalente a <i>describe("pippo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> produce un elenco con tutti gli argomenti documentati nel manuale in linea. <br><br><i>describe</i> cita il suo argomento. <i>describe</i> restituisce <i>true</i> se viene trovata della documentazione, diversamente <i>false</i>.<br><h2>La funzione <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> visualizza alcuni esempi di <i>topic</i>, che è un simbolo o una stringa. Per ottenere degli esempi per operatori come <i>if</i>, <i>do</i>, o <i>lambda</i> l'argomento deve essere una stringa ad esempio <i>example("do")</i>. <i>example</i> non è sensibile alle maiuscole. La maggior parte degli argomenti sono nomi di funzioni.<br><br><i>example()</i> restituisce l'elenco di tutti gli argomenti riconosciuti.<br><br>Il nome del file contenente gli esempi è dato dalla variabile di opzione globale <i>manual_demo</i>, che per comportamento predefinito è <i>«manual.demo»</i>.<br><br><i>example</i> cita il suo argomento. <i>example</i> restituisce <i>done</i> se non sono stati trovati esempi o non ci sono argomenti, diversamente restituisce l'elenco di tutti quelli riconosciuti.

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
it: <b>Maxima</b> è un sistema per la manipolazione delle espressioni simboliche e numeriche, incluse la differenziazione, l'integrazione, la serie di Taylor, le trasformate di Laplace, le equazioni differenziali ordinarie, i sistemi di equazioni lineari, i polinomi, oltre agli insiemi, le liste, i vettori, le matrici e i tensori. Maxima produce risultati numeri ad alta precisione usando le frazioni esatte, i numeri interi a precisione arbitraria e i numeri in virgola mobile a precisione variabile. Maxima può disegnare il grafico di funzioni e i dati in due o in tre dimensioni.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
it: Percorso dell'eseguibile di Maxima

en: Error: Too many */
it: Errore: troppi */

en: Error: Too many /*
it: Errore: troppi /*

en: Error: expected " before ;
it: Errore: atteso " prima di ;

en: Waiting for the plot result
it: In attesa del risultato del grafico

en: Maxima batch file (*.mac)
it: File batch di Maxima (*.mac)

en: Failed to start Maxima
it: Non è stato possibile avviare Maxima

en: Maxima crashed. restarting...
it: Maxima è andato in crash. Riavvio...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
it: Maxima è andato in crash due volte in un breve periodo. Riavvio annullato.

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
it: <b>GNU Octave</b> è un linguaggio di alto livello, orientato principalmente al calcolo numerico. <br/>Fornisce una conveniente interfaccia a riga di comando per risolvere in modo numerico problemi lineari e non lineari, e per effettuare altri esperimenti numerici usando un linguaggio molto compatibile con Matlab.

en: Octave script file (*.m)
it: File di script di Octave (*.m)

en: Syntax Error
it: Errore di sintassi

en: Plot integration test failed.
it: Prova di integrazione del grafico non riuscita

en: The integration of plots will be disabled.
it: L'integrazione dei grafici verrà disabilitata.

en: The plot integration doesn't work because Cantor found, that Octave can't create plots, because there are no graphical backends for it: this conclusion was made on the basis of empty output from available_graphics_toolkits() function. Looks like you should install some additional OS packages, like gnuplot, fltk or qt for possibility to create plots.
it: L'integrazione dei grafici non funziona perché Cantor ha scoperto che non c'è  nessun motore grafico per Octave, che non può creare i grafici. Questa conclusione è stata presa in seguito al mancato output alla funzione available_graphics_toolkits(). Sembra che tu debba installare alcuni pacchetti aggiuntivi, ad esempio gnuplot, fltk oppure qt per poter creare dei grafici.

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
it: <b>Python</b> è un linguaggio di programmazione dinamico abbastanza potente usato in vari ambiti scientifici. Ci sono diversi pacchetti scientifici per Python.

en: # Sorry, but Bokeh doesn't support 3d plotting
it: # Spiacente, ma Bokeh non supporta grafici 3D

en: Python script file (*.py)
it: File di script Python (*.py)

en: Cantor Python server stopped working.
it: Il server Python di Cantor ha smesso di funzionare.

en: Failed to start Cantor python server.
it: Impossibile avviare il server Python di Cantor.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
it: La comunicazione con il server Python di Cantor è fallita per motivi sconosciuti.

en: For using integrated graphics with Matplotlib package, you need to install "matplotlib" python package first.
it: Per poter usare la grafica integrata col pacchetto Matplotlib, devi prima installare il pacchetto python «matplotlib».

en: For using integrated graphic with Plot.ly, you need to install "plotly" python package and special Plot.ly-compatible "orca" executable. See "Static Image Export" article in Plot.ly documentation for details.
it: Per poter usare la grafica integrata con Plot.ly, devi prima installare il pacchetto python «plotly» e uno speciale eseguibile «orca» compatibile con «Plot.ly». Per i dettagli, vedi l'articolo «Static Image Export» nella documentazione di Plot.ly.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
it: Cantor - Finestra del grafico

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
it: Funzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
it: Titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
it: Espressione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
it: Aggiungi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
it: Pulisci lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
it: Variabile X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
it: Stile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
it: Linee

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
it: Punti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
it: Punti e linee

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
it: Scatole

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
it: Istogramma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
it: Passi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
it: Candele giapponesi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
it: Punti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
it: Smussamento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
it: Nessuno/a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
it: Monotòno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
it: Spline naturale cubica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier
it: Bézier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
it: Bézier (monotòno)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
it: Intervallo della funzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
it: Intervallo X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
it: Tasso di ca&mpionamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
it: Dimensione del &passo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
it: Titolo del grafico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
it: Etichetta dell'asse X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
it: Etichetta dell'asse Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
it: Posizione della legenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
it: Nascondi legenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
it: Alto a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
it: Alto a destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
it: Basso a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
it: Basso a destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
it: Sotto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
it: Fuori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
it: Mostra griglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
it: Mostra bordo completo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
it: Usa colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
it: Mostra in linea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
it: Scala X logaritmica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
it: Scala Y logaritmica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
it: Opzioni del file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
it: Salva grafico su file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
it: Tipo di file

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
it: Rileva dal nome del file

en: <b>Qalculate!</b> is not your regular software replication of the cheapest available calculator. Qalculate! aims to make full use of the superior interface, power and flexibility of modern computers. The center of attention in Qalculate! is the expression entry. Instead of entering each number in a mathematical expression separately, you can directly write the whole expression and later modify it. The interpretation of expressions is flexible and fault tolerant, and if you nevertheless do something wrong, Qalculate! will tell you so. Not fully solvable expressions are however not errors. Qalculate! will simplify as far as it can and answer with an expression. In addition to numbers and arithmetic operators, an expression may contain any combination of variables, units, and functions.
it: <b>Qalculate!</b> non è la replica del software normalmente disponibile nelle calcolatrici economiche. Qalculate! mira a fare un uso completo dell'interfaccia, della potenza e della flessibilità superiori dei computer moderni. Il centro dell'attenzione in Qalculate! è l'inserimento delle espressioni. Invece di inserire ogni numero separatamente in un'espressione matematica, puoi scrivere direttamente l'espressione intera e modificarla in seguito. La valutazione delle espressioni è flessibile e tollera gli errori, e anche nel caso di errore Qalculate! lo segnalerà. Tuttavia, le espressioni che non possono essere risolte correttamente non sono errori. Qalculate! semplificherà il più possibile e risponderà con un'espressione. In aggiunta a numeri e operatori aritmetici, un'espressione può contenere una qualsiasi combinazione di variabili, unità e funzioni.

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
it: Se e come convertire automaticamente le unità. Se vero, converte alle unità del SI che si adattano meglio (il minor numero di unità).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
it: Unità predefinita per gli angoli in funzioni trigonometriche.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
it: La base dei numeri analizzati e valutati.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
it: Se il risultato della valutazione sarà semplificato o fattorizzato.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
it: Se i numeri razionali saranno visualizzati con i decimali, come frazione, oppure come una forma intermedia.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
it: Mostra con tre puntini che le cifre di un numero continuano all'infinito, invece di arrotondare (ad es. 2/3 viene mostrato come 0.666666... invece di 0.666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
it: Usa tutti i prefissi decimali del SI. Se falso, i prefissi che non sono un multiplo di migliaia (centi, deci, deca, hecto) non saranno usati automaticamente.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
it: Se abilitato, saranno usati esponenti negativi invece della divisione (ad es. 5/x^2 diventa 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
it: Visualizzazione dei numeri.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
it: Se abilitato, i grafici saranno mostrati dentro il foglio di lavoro. Altrimenti appariranno in una finestra separata.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
it: Se usare i colori nei grafici.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
it: Se disegnare una griglia.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
it: Se disegnare bordi completi attorno ai grafici.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
it: Spessore delle linee, in pixel.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
it: Numero di passi di interpolazione da usare nei grafici.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
it: Modalità di smussamento nei grafici.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
it: Stile dei grafici.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
it: Posizione della legenda nei grafici.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
it: Qalculate segnala che non può stampare. gnuplot è installato?

en: missing %1
it: %1 mancante

en: %1 must be a number.
it: %1 deve essere un numero.

en: %1 must be a integer.
it: %1 deve essere un numero intero.

en: %1 must be a boolean.
it: %1 deve essere un valore booleano.

en: invalid option for %1: %2
it: opzione non valida per %1: %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
it: trovate espressioni multiple in un comando «plot» (%1 e %2).

en: ERROR
it: ERRORE

en: WARNING
it: AVVISO

en: No function, variable or unit with specified name exist.
it: Non esiste alcuna funzione, variabile o unità con il nome specificato.

en: Function: %1
it: Funzione: %1

en: Plotting interface
it: Interfaccia dei grafici

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
it: Disegna una o più funzioni in un grafico in linea o in una finestra separata.

en: expression
it: espressione

en: option
it: opzione

en: value
it: valore

en: integer
it: intero

en: boolean
it: booleano

en: number
it: numero

en: default: %1
it: predefinito: %1

en: The function's name
it: Il nome della funzione

en: Title label
it: Etichetta del titolo

en: x-axis label
it: Etichetta dell'asse X

en: y-axis label
it: Etichetta dell'asse Y

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
it: L'immagine in cui salvare il grafico. Se vuoto mostra il grafico in una finestra sullo schermo. Se inline=true, l'immagine è mostrata indipendentemente dal valore di questa opzione.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
it: Il formato di immagine da usare. Uno di auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
it: Imposta a true per grafici a colori, false per bianco e nero.

en: Minimum x-axis value.
it: Valore minimo dell'asse X.

en: Maximum x-axis value.
it: Valore massimo dell'asse X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
it: Se usare una scala logaritmica per l'asse X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
it: Se usare una scala logaritmica per l'asse Y.

en: Logarithmic base for the x-axis.
it: Base logaritmica per l'asse X.

en: Logarithmic base for the y-axis.
it: Base logaritmica per l'asse Y.

en: If a grid shall be shown in the plot.
it: Se mostrare una griglia nel grafico.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
it: Se circondare il grafico da bordi su tutti i lati (non solo da assi).

en: Width of lines.
it: Spessore delle linee.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
it: Dove posizionare la legenda del grafico. Uno di none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
it: Smussamento nel grafico. Uno di none, unique, csplines, bezier, sbezier

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
it: Stile del grafico. Uno di lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots

en: Use scale on second x-axis.
it: Usa scala per il secondo asse X.

en: Use scale on second y-axis.
it: Usa scala per il secondo asse Y.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
it: Se disegnare il grafico in linea, invece di una nuova finestra.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
it: La distanza tra due punti di interpolazione. Vedi anche «steps».

en: Number of interpolation points. See also step.
it: Il numero di punti di interpolazione. Vedi anche «steps».

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
it: Il nome della variabile X. Deve essere una variabile sconosciuta

en: Save variables to a file
it: Salva variabili su file

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
it: Salva su un file tutte le variabili definite. Possono essere ricaricate con %1.

en: file: the file to save to
it: file: il file in cui salvare

en: Load variables from a file
it: Carica variabili da file

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
it: Carica variabili da un file precedentemente creato con %1.

en: file: the file to load
it: file: il file da caricare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
it: Base dei numeri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
it: Formato delle frazioni:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
it: Decimale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
it: Esatto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
it: Frazionale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
it: Combinato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
it: Visualizzazione dei numeri:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
it: Pura

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
it: Scientifica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
it: Precisione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
it: Indica serie infinite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
it: Usa tutte le unità del SI:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
it: Usa esponenti negativi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
it: Valutazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
it: Converti alle unità migliori del SI:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
it: Radianti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
it: Gradi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
it: Gradi centesimali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
it: Modalità di struttura:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
it: Semplifica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
it: Fattorizza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
it: Unità degli angoli:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
it: Grafico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
it: Mostra grafici in linea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
it: Mostra bordi completi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
it: Spessore delle linee:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
it: Tasso di campionamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
it: Modalità di smussamento:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
it: Spline naturale cubica

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
it: Passi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
it: Posizione della legenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
it: Grafici a colori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
it: Mostra griglia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
it: Stile del grafico:

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
it: Modifica voce

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
it: Aggiungi una nuova voce

en: Name cannot be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

en: Add local documentation
it: Aggiungi documentazione locale

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
it: Ottieni nuova documentazione

en: Download additional documentations
it: Scarica documentazione aggiuntiva

en: Qt Compressed Help file is not valid.
it: Il file compresso d'aiuto di Qt non è valido.

en: Documentation already imported
it: La documentazione è stata già importata.

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
it: Modifica

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
it: Disinstalla questo tramite GHNS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
it: Installa ulteriori file della documentazione

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
it: Percorso

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
it: Icona:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
it: Seleziona un'icona

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
it: Inserisci un nome

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
it: Seleziona un nome...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
it: Percorso:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
it: Seleziona un file Qt Help...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
it: Seleziona un file Qt Help...

en: <h1>R' Help System: <i>help()</i> and <i>?</i>:</h1><br>The <i>help()</i> function and <i>?</i> help operator in R provide access to the documentation pages for R functions, data sets, and other objects, both for packages in the standard R distribution and for contributed packages.<br><br>To access documentation for the standard <i>lm</i> (linear model) function, for example, enter the command <b><i>help(lm)</i></b> or <i>help("lm")</i>, or <i>?lm</i> or <i>?"lm"</i> (i.e., the quotes are optional).<br><br>To access help for a function in a package that’s not currently loaded, specify in addition the name of the package: For example, to obtain documentation for the <i>rlm()</i> (robust linear model) function in the MASS package, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standard names in R consist of upper- and lower-case letters, numerals (0-9), underscores (_), and periods (.), and must begin with a letter or a period. To obtain help for an object with a non-standard name (such as the help operator <i>?</i>), the name must be quoted: for example, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>You may also use the <i>help()</i> function to access information about a package in your library — for example, <i>help(package="MASS")</i> — which displays an index of available help pages for the package along with some other information.<br><br>Help pages for functions usually include a section with executable examples illustrating how the functions work. You can execute these examples in the current R session via the <i>example()</i> command: e.g., <i>example(lm)</i>.
it: <h1>Sistema di aiuto di R: <i>help()</i> e <i>?</i>:</h1><br>la funzione <i>help()</i> e l'operatore di aiuto in R <i>?</i> forniscono l'accesso alle pagine di documentazione delle funzioni di R, degli insiemi di dati e degli altri oggetti, sia per i pacchetti nella distribuzione standard di R che per quelli aggiuntivi.<br><br>Ad esempio, per aver accesso alla documentazione della funzione <i>lm</i> (linear model) standard, digita il comando <b><i>help(lm)</i></b>, oppure <i>help("lm")</i>, o <i>?lm</i> o anche <i>?"lm"</i> (le virgolette sono facoltative).<br><br>Per aver accesso a una funzione in un pacchetto che non è attualmente caricato, specifica anche il nome del pacchetto: ad esempio, per ottenere quella della funzione <i>rlm()</i> (robust linear model) del pacchetto MASS, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>In R, i nomi standard consistono di lettere maiuscole e minuscole, numeri (0-9), caratteri di sottolineatura (_) e punti (.), inoltre devono iniziare con una lettera o con un punto. Devi quotare un nome non standard per ottenere aiuto su un oggetto con questo nome (come l'operatore di aiuto <i>?</i>): ad esempio, <i>help('?')</i> o <i>?"?"</i>.<br><br>Puoi anche usare la funzione <i>help()</i> per accedere alla informazioni su un pacchetto della libreria, ad esempio <i>help(package="MASS")</i>, che visualizza un indice delle pagine di aiuto disponibili sul pacchetto, insieme ad altre informazioni.<br><br>Le pagine di aiuto per le funzioni di solito includono una sezione con degli esempi eseguibili che illustrano come agisce la funzione. Puoi eseguirli nella sessione di R corrente con il comando <i>example()</i>, ad esempio <i>example(lm)</i>.

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
it: <b>R</b> è un linguaggio di programmazione e un ambiente per l'analisi e il disegno statistico, simile al linguaggio di programmazione e ambiente S. <br/>Dispone di un'ampia varietà di tecniche statistiche (modellazione lineare e non lineare, classici test di statistica, analisi di serie storiche, classificazione, clustering, ...) e di disegno; inoltre è altamente estensibile. Spesso il linguaggio S è scelto per le ricerche statistiche, e R fornisce un modo open source per prendere parte a quella attività.

en: Error opening file %1
it: Errore durante l'apertura del file «%1»

en: R script file (*.R)
it: File di script R (*.R)

en: Error Parsing Command
it: Errore durante l'analisi del comando

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
it: URL della documentazione locale di R

en: Double click to open file selection dialog
it: Doppio clic per aprire la finestra di dialogo di scelta file

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
it: *.R *.r|Sorgenti R (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
it: <b>Sage</b> è un software matematico libero open source rilasciato secondo i termini della licenza GPL. <br/>Combina la potenza di molti pacchetti open source in un'unica interfaccia basata su Python.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
it: Percorso dell'eseguibile di Sage

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
it: Abilita la scrittura LaTeX per il motore Sage

en: Result of %1
it: Risultato di %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
it: %1
    L'ultimo output è stato: 
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
it: File di script Python (*.py);;File di script Sage (*.sage)

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the supported versions to make it work with Cantor.
it: La versione di Sage %1.%2 non è supportata. Aggiorna la tua installazione a versioni supportate per usarla in Cantor.

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
it: Non è stato possibile determinare la versione di Sage. Controlla la tua installazione e il risultato di «sage -v».

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
it: Il processo Sage è andato in crash durante la valutazione di questa espressione

en: The Sage process crashed
it: Il processo Sage è andato in crash

en: The Sage process exited while evaluating this expression
it: Il processo Sage è terminato durante la valutazione di questa espressione

en: The Sage process exited
it: Il processo Sage è terminato

en: Failed to start Sage
it: Impossibile avviare Sage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
it: Scrittura LaTeX:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
it: Il risultato LaTeX di Sage non è sempre corretto, quindi la scrittura LaTeX può essere disabilitata per una migliore esperienza

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
it: <b>Scilab</b> è un pacchetto di software libero multi-piattaforma per il calcolo numerico e un linguaggio di programmazione di alto livello orientato numericamente. Scilab è distribuito secondo i termini della licenza CeCILL (compatibile con la licenza GPL).

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
it: Percorso dell'eseguibile di Scilab

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
it: ;;File di script di Scilab (*.sce);;File di funzioni di Scilab (*.sci)

en: The file %1 is already opened.
it: Il file %1 è già aperto.

en: Open file
it: Apri file

en: Download Examples
it: Scarica gli esempi

en: &Open Example
it: &Apri esempio

en: Go to previous worksheet
it: Vai al foglio di lavoro precedente

en: Go to next worksheet
it: Vai al foglio di lavoro successivo

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
it: Tutti i file supportati (*.cws *ipynb);;Foglio di lavoro Cantor (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
it[0]: <h1>Non è stato trovato nessun motore</h1>
    <div>Puoi provare a:
      <ul>    <li>modificare le impostazioni nella finestra di configurazione;</li>    <li>installare i pacchetti per il seguente programma:</li>     %2   </ul> </div>
it[1]: <h1>Non è stato trovato nessun motore</h1>
    <div>Puoi provare a:
      <ul>    <li>modificare le impostazioni nella finestra di configurazione;</li>    <li>installare i pacchetti per uno dei seguenti programmi:</li>     %2   </ul> </div>

en: Error
it: Errore

en: Backend %1 is not installed
it: Il motore %1 non è installato

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
it: Il motore %1 è installato, ma è inattivo. Controlla la tua installazione e le impostazioni di Cantor

en: Session %1
it: Sessione %1

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
it: Impossibile trovare il componente di Cantor, errore %1

en: Calculating...
it: Calcolo...

en: Ready
it: Pronto

en: Changed
it: Modificato

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
it: Ci sono fogli di lavoro non salvati. Vuoi chiudere?

en: Close Cantor
it: Chiudi Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
it: Il progetto corrente è stato modificato. Vuoi salvarlo?

en: Save Project
it: Salva progetto

en: Formatting
it: Formattazione

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
it: Il motore che viene usato come predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
it: Abilita la scrittura LaTeX in modo predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
it: Attiva l'evidenziazione della sintassi in modo predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
it: Abilita completamento delle parole in modo predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
it: Attiva la numerazione delle espressioni in modo predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
it: Anima le modifiche nel foglio di lavoro

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
it: Abilita la visualizzazione di espressioni matematiche dentro $$..$$ in voci di testo e Markdown (richiede che pdflatex sia installato).

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
it: Rivaluta automaticamente le voci al di sotto di quella corrente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
it: Chiedi conferma prima di riavviare il motore

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
it: Salva formattazione di testo ricco delle voci testuali quando salvi in formato Jupyter notebook

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
it: Usa il vecchio stile di Cantor per il piazzamento delle voci

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
it: Mostra l'errore di visualizzazione delle formule matematiche

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
it: Limite di linee visibili per risultati di testo

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
it: Gerarchia dei caratteri per i capitoli

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
it: Gerarchia dei caratteri in corsivo per i capitoli

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
it: Gerarchia dei caratteri in corsivo per i capitoli

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
it: Gerarchia dei caratteri in grassetto per i capitoli

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
it: Gerarchia dei caratteri per i sotto-capitoli

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
it: Gerarchia dei caratteri in corsivo per i sotto-capitoli

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
it: Gerarchia dei caratteri in corsivo per i sotto-capitoli

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
it: Gerarchia dei caratteri in grassetto per i sotto-capitoli

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
it: Gerarchia dei caratteri per le sezioni

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
it: Gerarchia dei caratteri in corsivo per le sezioni

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
it: Gerarchia dei caratteri in grassetto per le sezioni

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
it: Gerarchia dei caratteri per le sotto-sezioni

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
it: Gerarchia dei caratteri in corsivo per le sotto-sezioni

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
it: Gerarchia dei caratteri in grassetto per le sotto-sezioni

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
it: Gerarchia dei caratteri per i paragrafi

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
it: Gerarchia dei caratteri in corsivo per i paragrafi

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
it: Gerarchia dei caratteri in grassetto per i paragrafi

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
it: Gerarchia dei caratteri per i sotto-paragrafi

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
it: Gerarchia dei caratteri in corsivo per i sotto-paragrafi

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
it: Gerarchia dei caratteri in grassetto per i sotto-paragrafi

en: Save Plain Text
it: Salva come testo semplice

en: Export to LaTeX
it: Esporta come LaTeX

en: Evaluate Worksheet
it: Vàluta foglio di lavoro

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Typeset using LaTeX
it: Scrittura usando LaTeX

en: Syntax Highlighting
it: Evidenziazione della sintassi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
it: Completamento

en: Line Numbers
it: Numeri di riga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Animations
it: Animazioni

en: Embedded Math
it: Formule matematiche

en: Restart Backend
it: Riavvia il motore

en: Evaluate Entry
it: Vàluta voce

en: Insert Command Entry
it: Inserisci voce di comando

en: Insert Text Entry
it: Inserisci voce di testo

en: Insert Markdown Entry
it: Inserisci voce di Markdown

en: Insert LaTeX Entry
it: Inserisci voce di LaTeX

en: Insert Page Break
it: Inserisci interruzione di pagina

en: Insert Image
it: Inserisci immagine

en: Collapse All Results
it: Collassa tutti i risultati

en: Expand All Results
it: Espandi tutti i risultati

en: Remove All Results
it: Rimuovi tutti i risultati

en: Remove current Entry
it: Rimuovi la voce corrente

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
it: Mostra editor degli script

en: Show Completion
it: Mostra completamento delle parole

en: CantorPart
it: Componente Cantor

en: Cantor Worksheet (*.cws)
it: Foglio di lavoro di Cantor (*.cws)

en: Save as
it: Salva come

en: Save
it: Salva

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
it: Tutti i risultati disponibili dei calcoli saranno persi. Vuoi veramente riavviare %1?

en: Restart %1?
it: Riavviare %1?

en: Interrupt
it: Interrompi

en: Session Error: %1
it: Errore di sessione: %1

en: Initialization complete
it: Inizializzazione completata

en: Initializing...
it: Inizializzazione...

en: [read-only]
it: [sola lettura]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
it: Vuoi inviare il foglio di lavoro corrente ad un server web pubblico?

en: Question - Cantor
it: Domanda – Cantor

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
it: Il foglio di lavoro non è salvato. Dovresti salvarlo prima di inviarlo.

en: Warning - Cantor
it: Avviso – Cantor

en: This backend does not support scripts.
it: Questo motore non supporta gli script.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
it: &Foglio di lavoro

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
it: Impostazioni

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
it: &Nuovo

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
it: Pannelli

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Imp&ostazioni

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Default
it: Predefinito

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Font
it: Carattere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
it: Grassetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
it: Corsivo

en: Increase Size
it: Aumenta dimensione

en: Decrease Size
it: Diminuisci dimensione

en: Select
it: Seleziona

en: Reset to Default
it: Valori predefiniti

en: Show Results
it: Mostra risultati

en: Hide Results
it: Nascondi risultati

en: Show Help
it: Mostra aiuto

en: Appearance
it: Aspetto

en: Interrupted
it: Interrotto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
it: Barra di ricerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
it: Trova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
it: &Successivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
it: &Precedente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
it: Sostituisci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
it: &Sostituisci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
it: Sostituisci &tutto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
it: Cerca in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
it: &Distingui le maiuscole

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Hierarchy Fonts
it: Gerarchia dei caratteri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
it: Carattere dei capitoli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Family:
it: Famiglia di caratteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Size:
it: Dimensione carattere:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
it: Carattere dei sottocapitoli

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
it: Carattere delle sezioni

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
it: Carattere delle sottosezioni

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
it: Carattere dei paragrafi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
it: Carattere dei sottoparagrafi

en: Chapter
it: Capitolo

en: Subchapter
it: Sottocapitolo

en: Section
it: Sezione

en: Subsection
it: Sottosezione

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Subparagraph
it: Sottoparagrafo

en: Set Hierarchy Level
it: Imposta il livello della gerarchia

en: Solid Line Style
it: Stile pieno

en: Dash Line Style
it: Stile trattino

en: Dot Line Style
it: Stile punto

en: Dash Dot Line Style
it: Stile trattino-punto

en: Dash Dot Dot Line Style
it: Stile trattino-punto-punto

en: Line Thickness
it: Spessore della linea

en: Thin
it: Fine

en: Medium
it: Media

en: Thick
it: Spessa

en: Line Color
it: Colore della linea

en: Line Style
it: Stile della linea

en: Configure Image
it: Configura immagine

en: Double click here to configure image settings
it: Doppio clic qui per configurare le impostazioni dell'immagine

en: Cannot load image %1
it: Impossibile caricare l'immagine %1

en: Save image result
it: Salva il risultato come immagine

en: Images (%1)
it: Immagini (%1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
it: Impostazioni dell'immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
it: Apri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
it: Dimensioni per la visualizzazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
it: Larghezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
it: Altezza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
it: Anteprima

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
it: Dimensioni per la stampa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
it: Usa le dimensioni per la visualizzazione

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
it: Impostazioni dell'immagine

en: (auto)
it: (automatica)

en: Open image file
it: Apri immagine

en: Show LaTeX code
it: Mostra codice LaTeX

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
it: Non è stato specificato alcun percorso per l'eseguibile %1. Fornisci il percorso corretto nelle impostazioni dell'applicazione e riprova.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
it: Il file specificato «%1» per l'eseguibile di %2 non esiste. Fornisci il percorso corretto nelle impostazioni dell'applicazione e riprova.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
it: Il file specificato «%1» non è un eseguibile. Fornisci il percorso corretto nelle impostazioni dell'applicazione e riprova.

en: The program %1 didn't finish the execution after %2 milliseconds during the plot integration test.
it: Il programma %1 non ha terminato l'esecuzione della prova di integrazione del grafico dopo %2 millisecondi

en: Failed to open the file %1 during the plot integration test.
it: Impossibile aprire il file %1 nella prova di integrazione del grafico.

en: Failed to parse the result during the plot integration test.
it: Impossibile elaborare il risultato nella prova di integrazione del grafico.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
it: Percorso dell'eseguibile «latex»

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
it: Percorso dell'eseguibile «dvips»

[ctx: @title:column]
en: Value
it: Valore

en: <%1 bytes>
it: <%1 byte>

en: <too big variable>
it: <variable troppo grande>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
it: Da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
it: A:

en: Main title
it: Titolo principale

en: Abscissa scale
it: Scala delle ascisse

en: Ordinate scale
it: Scala delle ordinate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
it: Titolo del grafico:

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
it: Questo tipo di contenuti di Jupyter («%1») non è supportato

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
it: Il processo %1 è terminato in maniera inaspettata. Tutti i risultati dei calcoli sono persi.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
it: Il processo %1 è terminato in maniera inaspettata con messaggio «%2». Tutti i risultati dei calcoli sono persi.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
it: Hai scelto il supporto per il pacchetto grafico %1, ma questo non può essere attivato per mancanza di requisiti. L?integrazione per questo pacchetto verrà disabilitata. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
it: Interfaccia KDE per applicazioni matematiche

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
it: Responsabile<br/>Conversione a Qt5/KF5, motori Scilab e Python

[ctx: @info:credit]
en: Developer
it: Sviluppatore

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
it: Autore originale<br/>Responsabile (2009 - 2015)

en: KAlgebra backend
it: Motore di KAlgebra

en: Octave backend
it: Motore di Octave

en: Interface
it: Interfaccia

en: Cantor icon
it: Icona di Cantor

en: Use  backend <backend>
it: Usa il motore <backend>

en: Documents to open.
it: Documento da aprire.

en: Couldn't open the file %1
it: Impossibile aprire il file «%1»

en: Enter Edit Mode
it: Entra in modalità di modifica

en: Clear Attachments
it: Annulla allegati

en: Cantor Math Error
it: Errore matematico di Cantor

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
it: Impossibile leggere l'immagine «%1». Errore «%2»

en: --- Page Break ---
it: --- Interruzione di pagina ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
it: Vai ai contenuti

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
it: Cerca per parole chiave...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
it: Trova nel testo della pagina di documentazione attuale

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
it: Ripristina il livello di ingrandimento al 100%

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
it: Passa alla corrispondenza successiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
it: Passa alla corrispondenza precedente

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
it: Corrispondenza maiuscole/minuscole

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
it: Il file è stato scaricato con successo in Scaricati.

en: Download Successful
it: Scaricato con successo

en: Cantor files
it: File di Cantor

en: Jupyter files
it: File di Jupyter

en: All supported files
it: Tutti i file supportati

en: All files
it: Tutti i file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
it: Valore:

en: Add New Variable
it: Aggiungi una nuova variabile

en: Load Variables
it: Carica variabili

en: Save Variables
it: Salva variabili

en: Remove Variables
it: Rimuovi variabili

en: Search/Filter
it: Ricerca/Filtro

en: Case Sensitive
it: Distingui maiuscole

en: Match Complete Word
it: Corrispondenza con la parola completa

en: Are you sure you want to remove all variables?
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutte le variabili?

en: Load file
it: Apri file

en: Save result
it: Salva risultato

en: Remove result
it: Rimuovi risultato

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
it: Impossibile trovare un componente di editor di testi per KDE;
    controlla la tua installazione di KDE.

en: Script Editor
it: Editor degli script

en: Script Editor - %1
it: Editor degli script - %1

en: Not found
it: Non trovato

en: Reached beginning
it: Raggiunto l'inizio

en: Reached end
it: Raggiunta la fine

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
it[0]: Sostituita %1 occorrenza
it[1]: Sostituite %1 occorrenze

en: Commands
it: Comandi

en: Results
it: Risultati

en: Errors
it: Errori

en: Text
it: Testo

en: LaTeX Code
it: Codice LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Startup:
it: Avvio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultBackend)
en: Create a new worksheet for the selected backend system. If none is selected, the user is asked about which system to use on startup.
it: Crea un nuovo foglio di lavoro per il sistema di motore selezionato. Se non ne è stato selezionato nessuno, all'utente viene chiesto quale sistema usare all'avvio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
it: Motore predefinito:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Worksheet:
it: Foglio di lavoro:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for the results of the calculations, if supported by the backend system
it: Abilita l'impaginazione LaTeX per i risultati dei calcoli, se supportata dal motore di sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: LaTeX typesetting
it: Scrittura LaTeX

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Enable syntax highlighting
it: Abilita evidenziazione della sintassi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Syntax highlighting
it: Evidenziazione della sintassi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Enable syntax completion
it: Abilita il completamento della sintassi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Show line numbers
it: Mostra i numeri di riga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Line numbers
it: Numeri di riga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Enable animation effects in the worksheet
it: Abilita gli effetti di animazione nel foglio di lavoro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: If enabled, text entries are aligned at the worksheet border and not at the prompt border
it: Se abilitata, le voci di testo sono allineate al bordo del foglio di lavoro e non al bordo del prompt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: Don't indent text entries
it: Non usare il rientro per le voci di testo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StoreTextEntryFormatting)
en: Use rich text format for text entries when saving in Jupyter Notebook Format
it: Usa la formattazione in testo ricco per le voci testuali quando salvi in formato Jupyter Notebook

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Evaluation:
it: Valutazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart)
en: If enabled, the user will be asked for confirmation prior to restarting the backend system
it: Se abilitato, all'utente verrà chiesta una conferma prima di riavviare il motore di sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: If enabled, all entries below the current one will be evaluated automatically
it: Se abilitato, tutte le voci sotto alla corrente verranno valutate automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: Reevaluate entries automatically
it: Rivaluta automaticamente le voci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VisibleLinesLimit_label)
en: Number of rows in the result (0 for unlimited):
it: Numero di righe nel risultato (0 per non avere limiti):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
it: Numero massimo di righe visibili nel risultato di una voce di comando. Usa 0 per non avere limiti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for mathematical expressions in Markdown entries
it: Abilita la composizione LaTeX per le espressioni matematiche nelle voci Markdown

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Mathematical expressions via LaTeX
it: Espressioni matematiche con LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMathRenderError)
en: Notify about render failures for mathematical expressions
it: Notifica l'impossibilità di visualizzare le formule matematiche

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
it: Trova…

en: Raw Cell Targets
it: Destinazioni come celle grezze

en: Add custom target
it: Aggiungi obiettivo personalizzato

en: Convert to Text Entry
it: Converti in voce di testo

en: Convert to Raw Cell
it: Converti in cella grezza

en: Target MIME type:
it: Tipo MIME di destinazione:

en: Copy result
it: Copia risultato

en: Show Rendered
it: Mostra risultato della visualizzazione

en: Show Code
it: Mostra codice

en: Show HTML Code
it: Mostra codice HTML

en: Show Plain Alternative
it: Mostra alternativa semplice

en: Show Html
it: Mostra HTML

en: Show HTML
it: Mostra HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
it: Impossibile visualizzare il file Eps. Potresti aver bisogno di pacchetti aggiuntivi.

en: Save text result
it: Salva il risultato come testo

en: Text Files (*.txt)
it: File di testo (*.txt)

en: Cannot write file %1.
it: Impossibile scrivere il file %1.

en: Cannot write file.
it: Impossibile scrivere il file.

en: Error saving file %1
it: Errore durante il salvataggio del file «%1»

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
it: In modalità in sola lettura Cantor non può garantire che l'esportazione di %1 sarà valida.

en: Error loading latex.xsl stylesheet
it: Errore durante il caricamento del foglio di stile «latex.xsl».

en: Couldn't open the file %1.
it: Impossibile aprire il file «%1».

en: Open File
it: Apri file

en: Couldn't open the selected file for reading.
it: Impossibile aprire il file selezionato per leggerlo.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
it: Il file selezionato non è un progetto valido di Cantor o di Jupyter.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
it: Il file selezionato non è un progetto valido di Cantor.

en: This worksheet was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
it: Questo foglio di lavoro è stato creato con Python 2 che non è più supportato. Sarà usato Python 3.

en: Python2 not supported anymore
it: Python 2 non è più supportato

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
it: Il motore %1 non è stato trovato. Non sarà possibile modificare ed eseguire le voci.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
it: Ci sono dei problemi con il motore %1,
    controlla la tua configurazione o installa i pacchetti richiesti.
    Potrai solo vedere questo foglio di lavoro.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
it: I Jupyter notebook con versione precedente alla 4.5 (versione rilevata %1.%2) non sono supportati.

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
it: I Jupyter notebook con versione successiva alla 4.5 (versione rilevata %1.%2) non sono supportati.

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
it: Questo notebook è stato creato con Python 2, che non è più supportato. Verrà usato Python 3.

en: an object with keys: %1
it: un oggetto con chiavi: %1

en: non object JSON value
it: valore JSON diverso da oggetto

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
it: trovato un dato non corretto (%1) che non è una cella Jupyter

en: The file is not valid Jupyter notebook
it: Il file non è un Jupyter notebook valido

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
it: Schema Jupyter notebook non valido: %1

en: Convert To
it: Converti in

en: Command
it: Comando

en: Image
it: Immagine

en: Page Break
it: Interruzione di pagina

en: Horizontal Line
it: Linea orizzontale

en: Hierarchy Entry
it: Gerarchia delle voci

en: Insert After
it: Inserisci dopo

en: Insert Before
it: Inserisci prima

en: Insert
it: Inserisci

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Original Size
it: Dimensione originale

en: Move Entries Up
it: Muovi voci su

en: Move Entries Down
it: Rovi voci giù

en: Evaluate Entries
it: Vàluta voci

en: Remove Entries
it: Rimuovi voci

en: Collapse Command Entry Results
it: Chiudi risultati delle voci di comando

en: Expand Command Entry Results
it: Espandi risultati delle voci di comando

en: Remove Command Entry Results
it: Rimuovi risultati delle voci di comando

en: Exclude Command Entry From Execution
it: Esclusi voce comando dall'esecuzione

en: Add Command Entry To Execution
it: Aggiungi voce di comando per l'esecuzione

[ctx: @action]
en: Text &Color...
it: &Colore del testo...

[ctx: @label text color]
en: Color
it: Colore

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
it: &Evidenziazione del testo...

[ctx: @action]
en: &Font
it: &Carattere

[ctx: @action]
en: Font &Size
it: Dimen&sione del testo

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
it: &Grassetto

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
it: &Corsivo

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
it: &Sottolineato

[ctx: @action]
en: &Strike Out
it: &Barrato

[ctx: @action]
en: Align &Left
it: Allinea a &sinistra

[ctx: @label left justify]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: @action]
en: Align &Center
it: Allinea al &centro

[ctx: @label center justify]
en: Center
it: Centro

[ctx: @action]
en: Align &Right
it: Allinea a &destra

[ctx: @label right justify]
en: Right
it: Destra

[ctx: @action]
en: &Justify
it: &Giustifica

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
it: Giustificato

en: This action will remove all results without the possibility of cancellation. Are you sure?
it: Questa azione rimuoverà tutti i risultati senza possibilità di annullare. Sei sicuro?

en: Remove all results
it: Rimuovi tutti i risultati

en: White
it: Bianco

en: Black
it: Nero

en: Dark Red
it: Rosso scuro

en: Red
it: Rosso

en: Light Red
it: Rosso chiaro

en: Dark Green
it: Verde scuro

en: Green
it: Verde

en: Light Green
it: Verde chiaro

en: Dark Blue
it: Blu scuro

en: Blue
it: Blu

en: Light Blue
it: Blu chiaro

en: Dark Yellow
it: Giallo scuro

en: Yellow
it: Giallo

en: Light Yellow
it: Giallo chiaro

en: Dark Cyan
it: Ciano scuro

en: Cyan
it: Ciano

en: Light Cyan
it: Ciano chiaro

en: Dark Magenta
it: Magenta scuro

en: Light Magenta
it: Magenta chiaro

en: Dark Orange
it: Arancione scuro

en: Orange
it: Arancione

en: Light Orange
it: Arancione chiaro

en: Dark Grey
it: Grigio scuro

en: Grey
it: Grigio

en: Light Grey
it: Grigio chiaro

en: Move Up
it: Sposta in alto

en: Move Down
it: Sposta in basso

en: Do you really want to remove this entry?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa voce?

en: Remove Entry
it: Rimuovi voce

en: Drag Entry
it: Trascina Voce
