cantor - en to ka translation catalogue (726 entries)

en: Pause
ka: შეჩერება

en: Start
ka: გაშვება

en: Stop
ka: შეჩერება

en: Save animation result
ka: ანიმაციის შედეგის შენახვა

en: Animations (*.gif)
ka: ანიმაციები (*.gif)

en: Advanced Plotting
ka: დამატებითი ხაზვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
ka: გრაფიკი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
ka: გამოსახულება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
ka: დამატებითი პარამეტრები:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
ka: &გრაფიკი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
ka: პარამეტრი ჩართულია

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
ka: &გამოთვლა

en: Differentiate
ka: განსხვავება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
ka: ცვლადი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
ka: რამდენჯერ:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
ka: &პაკეტი

en: Import Package
ka: პაკეტის შემოტანა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
ka: პაკეტი:

en: Integrate
ka: ინტეგრირება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
ka: ქვედა ლიმიტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
ka: ზედა ლიმიტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
ka: განაზღვრული ინტეგრალი

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
ka: &წრფივი ალგებრა

en: Create Matrix
ka: მატრიცის შექმნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
ka: სვეტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
ka: სტრიქონები:

en: Compute Eigenvalues
ka: საკუთრივი მნიშვნელობების გამოთვლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
ka: მატრიცა:

en: Compute Eigenvectors
ka: საკუთრივი ვექტორების გამოთვლა

en: Invert Matrix
ka: მატრიცის ინვერსია

en: Plot 2D
ka: 2D გრაფიკი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
ka: ცვლადი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
ka: სახელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
ka: მინიმუმი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
ka: მაქსიმუმი:

en: Plot 3D
ka: 3D გრაფიკი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
ka: პირველი ცვლადი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
ka: მეორე ცვლადი

en: Run Script
ka: სკრიპტის გაშვება

en: Solve equations
ka: ტოლობების ამოხსნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
ka: ტოლობები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
ka: ცვლადები:

en: Select the Backend
ka: აირჩიეთ უკანაბოლო

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
ka: <h1>%1</h1><div><b>რეკომენდებული ვერსია:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
ka: <hr><div>%1</div><br><div>მეტი ინფორმაციისვის იხილეთ <a href="%2">%2</a>.</div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
ka: <hr><div><b><font color='#e50000'>ზოგი მოთხოვნა შესრულებული არაა: </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
ka: ამის ნაგულისხმევ უკანაბოლოდ გადაკეთება

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
ka: <b>Jullia</b> მაღალი დონის, მაღალი წარმადობის მქონე დინამიკური პროგრამირების ენაა ტექნიკური გამოთვლებისთვის სინტაქსით, რომელიც ნაცნობია სხვა ტექნიკური გამოთვლების გარემოს მომხმარებლებისთვის. ის მოგაწოდებთ დახვეწილ კომპილატორს. განაწილებულ პარალელურ შესრულებას, რიცხვით სიზუსტეს და ფართო მათემატიკური ფუნქციის ბიბლიოთეკას.

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
ka: ცვლადების მართვის ჩართვა

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts)
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
ka: სესიის დაწყებისას ავტოგასაშვები სკრიპტების სია

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group
en: Integrate Plots into the Worksheet
ka: სამუშაო ფურცელზე ნახაზების ინტეგრაცია

note: i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (MaximaBackend)
en: Default plot width
ka: ნაგულისხმევი ნახაზის სიგანე

note: i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (MaximaBackend)
en: Default plot height
ka: ნაგულისხმევი ნახაზის სიმაღლე

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (JuliaBackend)
en: Graphical package for the Plot-Assistant
ka: გრაფიკული პაკეტი Plot-Assistant-სთვის

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
ka: # უკაცრავად, მაგრამ Gadfly-ის 3დ ნახაზების მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: Julia script file (*.jl)
ka: Julia -ის სკრიპტის ფაილი (*.jl)

en: Failed to start Julia, please check Julia installation.
ka: Julia-ის პროცესის გაშვების შეცდომა. შეამოწმეთ Julia-ის ფაილები.

en: Error - Cantor
ka: შეცდომა - Cantor

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
ka: Julia-ის სესიაში შესვლა შეუძლებელია Julia-ის პრობლემის გამო ნაკლულ შიდა ფაილთან - "%1"

en: Julia session can't login due unknown internal problem
ka: Julia-ის სესიას შესვლა არ შეუძლია უცნობი შიდა პრობლემის გამო

en: Julia process stopped working.
ka: Julia-ის პროცესმა მუშაობა დაასრულა.

en: Failed to start Julia process.
ka: Julia-ის პროცესის გაშვების შეცდომა.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
ka: Julia-ის პროცესთან კომუნიკაცია ჩავარდა უცნობი მიზეზების გამო.

en: For Julia only GR (https://gr-framework.org/), a framework for visualization applications, is supported at the moment. This package has to be installed first, if not done yet. For this, run Pkg.install("GR") in Cantor or in Julia REPL. Note, this operation can take some time and it's better to perform it in Julia REPL that is able to show the current progress of the package installation.
ka: Julia-სთვის ვიზუალიზაციის აპლიკაციებისთვის, ამჟამად, მხოლოდ, ბიბლიოთეკა GR-ია (https://gr-framework.org/) მხარდაჭერილი. ჯერ ეს პაკეტი უნდა დააყენოთ, თუ ეს უკვე არ გიქნიათ. ამისათვის გაუშვით Cantor-ში ან Julia REPL-ში გაუშვით ბრძანება Pkg.install ("GR"). ამას რაღაც დრო შეიძლება, დასჭირდეს და სჯობს, თუ Julia REPL-ში იზამთ, რადგან მას პროცესის მიმდინარეობის ჩვენება შეუძლია.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
ka: მთავარი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
ka: თუ ჩართულია, გრაფიკები, ყოველთვის, სამუშაო ფურცლის შიგნით გამოჩნდება. წინააღმდეგ შემთხვევაში გრაფიკები გარე ფანჯარაშია ნაჩვენები.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAllPrefixes) i18n: ectx: property (te
en: Enabled
ka: ჩართულია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
ka: ზომა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
ka: ადევნეთ თვალყური ცვლადების შექმნასა და განადგურებას და აჩვენეთ არსებული ცვლადები ცვლადების პანელზე.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Integrated:
ka: ინტეგრირებულია:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
ka: ცვლადების მართვა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotWidth)
en: width:
ka: სიგანე:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_plotWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_plotHeight)
en: cm
ka: სმ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotHeight)
en: height:
ka: სიმაღლე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage)
en: Plots
ka: გრაფიკები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Image Format:
ka: გამოსახულების ფორმატი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label4)
en: Graphic package to be used in the Plot Assistant
ka: გრაფიკების დამხმარეში გამოყენებული გრაფიკული პაკეტი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Plot Assistant:
ka: გრაფიკის დამხმარე:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
ka: ავტომატური გაშვება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
ka: ბრძანებები ავტომატურად გასაშვებად

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabDocumentation)
en: Documentation
ka: დოკუმენტაცია

en: Error: %1
ka: შეცდომა: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
ka: ეს ავტომატურად გაუშვებს ბრძანებებს, რომლებიც ახალი სამუშაო ფურცლის შექმნისას გაეშვება. ისინი შეიძლება, გამოგადგეთ საჭირო მოდულების გასაშვებად, გარემოების შესაცვლელად და ა.შ.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
ka: <b>Lua</b>სწრაფი და მსუბუქი ენაა მარტივი პროცედურული სინტაქსით. არსებობს Lua-ის რამდენიმე ბიბლიოთეკა, რომელიც მათემატიკის და მეცნიერებისთვისაა განკუთვნილი.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
ka: ბილიკი luajit ბრძანებამდე

en: Lua script file (*.lua)
ka: Lua სკრიპტის ფაილი (*.lua)

en: Failed to start Lua, please check Lua installation.
ka: Lua-ის გაშვება ჩავარდა. შეამოწმეთ Lua-ის ფაილები.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path to luajit:
ka: ბილიკი luajit-მდე:

en: <h1>Maxima's Help System</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Searches for Maxima names which have name appearing anywhere within them; <i>name</i> must be a string or symbol. Thus, <i>apropos(exp)</i> returns a list of all the flags and functions which have exp as part of their name, such as <i>expand</i>, <i>exp</i>, and <i>exponentialize</i>. So, if you can only remember part of the name of a Maxima command or variable, you can use this command to find the rest of the name. Similarly, you can type <i>apropos(tr_)</i> to find a list of many of the switches relating to the translator, most of which begin with <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returns a list with all Maxima names.<br><br><i>apropos</i> returns the empty list [], if no name is found.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> is equivalent to describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> finds an item with title equal (case-insensitive) to string, if there is any such item.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> finds all documented items which contain string in their titles. If there is more than one such item, Maxima asks the user to select an item or items to display.<br><br><i>? foo</i> (with a space between <i>?</i> and <i>foo</i>) is equivalent to <i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalent to <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> yields a list of all topics documented in the on-line manual.<br><br><i>describe</i> quotes its argument. <i>describe</i> returns <i>true</i> if some documentation is found, otherwise <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> displays some examples of <i>topic</i>, which is a symbol or a string. To get examples for operators like <i>if</i>, <i>do</i>, or <i>lambda</i> the argument must be a string, e.g. <i>example("do")</i>. <i>example</i> is not case sensitive. Most topics are function names.<br><br><i>example()</i> returns the list of all recognized topics.<br><br>The name of the file containing the examples is given by the global option variable <i>manual_demo</i>, which defaults to <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> quotes its argument. <i>example</i> returns <i>done</i> unless no examples are found or there is no argument, in which case <i>example</i> returns the list of all recognized topics.
ka: <h1>მაქსიმას დახმარების სისტემა</h1><h2>ფუნქცია <i>apropos</i></h2>ეძებს მაქსიმას სახელებს, რომლებსაც აქვთ სახელი, რომელიც გამოჩნდება მათ შიგნით; <i>სახელი</i> უნდა იყოს სტრიქონი ან სიმბოლო. ამრიგად, <i>აპროპოსი (exp)</i> აბრუნებს ყველა დროშისა და ფუნქციის ჩამონათვალს, რომლებიც მათი სახელის ნაწილად იფარება, <i>როგორიცაა გაფართოება</i>, <i>ექსპედიცია</i> და <i>ექსპონენციალიზაცია</i>. ასე რომ, თუ შეგიძლიათ დაიმახსოვროთ მხოლოდ Maxima ბრძანების ან ცვლადის სახელის ნაწილი, შეგიძლიათ გამოიყენოთ ეს ბრძანება დანარჩენი სახელის მოსაძებნად. ანალოგიურად, თქვენ შეგიძლიათ აკრიფოთ <i>apropos(tr_),</i> რომ იპოვოთ თარჯიმანთან დაკავშირებული მრავალი კონცენტრატორი, რომელთა უმეტესობა იწყება <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> აბრუნებს სიას მაქსიმას ყველა სახელით.<br><br><i>apropos</i> აბრუნებს ცარიელ სიას [], თუ სახელი ვერ მოიძებნა.<br><br><h2>ფუნქციის <i>აღწერა</i></h2><i>აღწერა(სტრიქონი)</i> ეკვივალენტურია აღწერის (სიმებიანი, ზუსტი).<br><br><i>აღწერეთ (სტრიქონი, ზუსტი)</i> პოულობს ნივთს სათაურით ტოლია (საქმის არამგრძნობიარობითი) სტრიქონზე, თუ არსებობს რაიმე ასეთი ნივთი.<br><br><i>აღწერა (სტრიქონი, არაზუსტი)</i> პოულობს ყველა დოკუმენტირებულ ნივთს, რომელიც შეიცავს სტრიქონს მათ სათაურებში. თუ ერთზე მეტი ასეთი ნივთია, მაქსიმა მომხმარებელს სთხოვს შეარჩიოს ნივთი ან ნივთი.<br><br><i>? foo</i> (სივრცე შორის <i>?</i> და <i>foo</i>) ეკვივალენტურია <i>აღწერს ("foo", ზუსტი)</i> და <i>?? foo</i> ეკვივალენტურია <i>აღწერა ("foo", inexact)</i>.<br><br><i>აღწერა (, არაზუსტი)</i> იძლევა ონლაინ სახელმძღვანელოში დოკუმენტირებული ყველა თემის ჩამონათვალს.<br><br><i>აღწერეთ</i> ციტატები მისი არგუმენტი. <i>აღწერეთ</i> დაბრუნება <i>სიმართლე</i> , თუ ზოგიერთი დოკუმენტაცია ნაპოვნია, წინააღმდეგ შემთხვევაში <i>მცდარია</i>.<br><h2>ფუნქციის <i>მაგალითი</i></h2><i>მაგალითად(თემა)</i> აჩვენებს <i>თემის</i> რამდენიმე მაგალითს, რაც სიმბოლოა ან სტრიქონი. ოპერატორებისთვის მაგალითების მისაღებად, როგორიცაა <i>თუ</i>, <i>გააკეთეთ</i> ან <i>ლამბდა</i> არგუმენტი უნდა იყოს სიმებიანი, მაგალითად, <i>მაგალითი ("გააკეთე")</i>. <i>მაგალითი</i> არ არის მგრძნობიარე. თემების უმეტესობა ფუნქციების სახელებია.<br><br><i>მაგალითად()</i> უბრუნებს ყველა აღიარებული თემის ჩამონათვალს.<br><br>ფაილის სახელი, რომელიც შეიცავს მაგალითებს, მოცემულია გლობალური ვარიანტის ცვლადი <i>manual_demo</i>, რომელიც ნაგულისხმევია <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>მაგალითად</i> ციტირებს მის არგუმენტს. <i>მაგალითად</i><i>, ბრუნდება,</i> თუ მაგალითები არ არის ნაპოვნი ან არ არსებობს არგუმენტი, ამ შემთხვევაში <i>მაგალითი</i> უბრუნებს ყველა აღიარებული თემის ჩამონათვალს.

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
ka: <b>მაქსიმა</b> არის სიმბოლური და რიცხვითი გამონათქვამების მანიპულირების სისტემა, მათ შორის დიფერენცირება, ინტეგრაცია, ტეილორის სერია, ლაპლასის გარდაქმნა, ჩვეულებრივი დიფერენციალური განტოლებები, ხაზოვანი განტოლების სისტემები, პოლინომები და კომპლექტები, სიები, ვექტორები, მატრიცები და ტენსორები. მაქსიმა იძლევა მაღალი სიზუსტის ციფრულ შედეგებს ზუსტი ფრაქციების, თვითნებური სიზუსტის მთელი რიცხვების და ცვლადი სიზუსტის მცურავი წერტილის ნომრების გამოყენებით. მაქსიმას შეუძლია ფუნქციების და მონაცემების შედგენა ორ და სამ განზომილებაში.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
ka: ბილიკი Maxima-ის გამშვებ ფაილებამდე

en: Failed to create a temporary file for writing.
ka: დროებითი ფაილის ჩასაწერად შექმნა ჩავარდა.

en: Error: Too many */
ka: შეცდომა: მეტისმეტად ბევრი */

en: Error: Too many /*
ka: შეცდომა: მეტისმეტად ბევრი /*

en: Error: expected " before ;
ka: შეცდომა: ;-მდე "-ს მოველოდი;

en: Waiting for the plot result
ka: ნახაზის შედეგის მოლოდინი

en: Maxima batch file (*.mac)
ka: Maxima -ის სცენარის ფაილი (*.mac)

en: Failed to start Maxima, please check Maxima's installation.
ka: Maxima-ის გაშვება ჩავარდა. შეამოწმეთ Maxima-ის ფაილები.

en: Maxima didn't respond with the proper prompt, please check Maxima installation.
ka: Maxima არ პასუხობს სწორ მოთხოვნას. შეამოწმეთ Maxima-ის ფაილები.

en: Failed to start Maxima
ka: Maxima-ის გაშვების შეცდომა

en: Maxima crashed. restarting...
ka: Maxima ავარიულად დასრულდა. თავიდან გაშვება...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
ka: Maxima ორჯერ დასრულდა ავარიულად მოკლე დროში. ვცდი, გავაჩერო, რომ გაშვება ვცადო

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Executable:
ka: გამსვები ფაილი:

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
ka: <b>GNU Octave</b> არის მაღალი დონის ენა, რომელიც ძირითადად განკუთვნილია რიცხვითი გამოთვლებისთვის. <br/>იგი უზრუნველყოფს მოსახერხებელ ბრძანების ხაზის ინტერფეისს ხაზოვანი და არაწრფივი პრობლემების რიცხობრივად გადასაჭრელად და სხვა რიცხვითი ექსპერიმენტების შესასრულებლად ენის გამოყენებით, რომელიც ძირითადად თავსებადია Matlab- თან.

en: Invalid image file generated.
ka: გენერირებული გამოსახულების ფაილი არასწორია.

en: Octave script file (*.m)
ka: Octave -ის სკრიპტის ფაილები (*.m)

en: Failed to start Octave, please check Octave installation.
ka: Octave-ის გაშვება ჩავარდა. შეამოწმეთ Octave-ის ფაილები.

en: Syntax Error
ka: სინტაქსური შეცდომა

en: Plot integration test failed.
ka: გრაფიკის ინტეგრაციის შემოწმება ჩავარდა.

en: The integration of plots will be disabled.
ka: გრაფიკების ინტეგრაცია გაითიშება.

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
ka: <b>Python</b> საოცრად მძლავრი დინამიკური პროგრამის ენაა, რომელიც აპლიკაციების ფართო სპექტრისთვის გამოიყენება. სამეცნიერო პროგრამირებისთვის რამდენიმე Python-ის პაკეტი არსებობს.

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (PythonBackend)
en: Graphical package to be used for the Plot Assistant
ka: გრაფიკული პაკეტი Plot-Assistant-სთვის გამოსაყენებლად

en: # Sorry, but Bokeh doesn't support 3d plotting
ka: # უკაცრავად, მაგრამ Bokeh-ს სამგანზომილებიანი გრაფიკების აგება არ შეუძლია

en: Python script file (*.py)
ka: Python -ის სკრიპტის ფაილი (*.py)

en: Failed to start Python, please check Python installation.
ka: Python-ის გაშვების შეცდომა. შეამოწმეთ Python-ის ფაილები.

en: Cantor Python server stopped working.
ka: Canton-ის Python სერვერმა მუშაობა შეწყვიტა.

en: Failed to start Cantor python server.
ka: Cantor -ის python სერვერს გაშვების შეცდომა.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
ka: Cantor python სერვერთან მიერთება უცნობი მიზეზით ჩავარდა.

en: For using integrated graphics with Matplotlib package, you need to install "matplotlib" python package first.
ka: ჩაშენებული გრაფიკის Matplotlib პაკეტთან ერთად გამოსაყენებლად ჯერ python-ის პაკეტი "matplotlib" უნდა დააყენოთ.

en: For using integrated graphic with Plot.ly, you need to install "plotly" python package and special Plot.ly-compatible "orca" executable. See "Static Image Export" article in Plot.ly documentation for details.
ka: ჩაშენებული გრაფიკის Plot.ly-სთან ერთად გამოსაყენებლად python-ის პაკეტი "plotly" და სპეციალური Plot.ly-სთან თავსებადი "orca" გამშვები ფაილი უნდა დააყენოთ. დეტალებისთვის Plot.ly-ის დოკუმენტაციაში სტატია "სტატიკური გამოსახულების გატანა" იხილეთ.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
ka: Cantor - გრაფიკის ფანჯარა

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
ka: ფუნქციები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
ka: სათაური

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
ka: გამოსახულება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ka: დამატება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ka: წაშლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
ka: სიის გასუფთავება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
ka: X ცვლადი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
ka: სტილი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
ka: ხაზები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
ka: წერტილები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
ka: წეტილები და წირები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
ka: ყუთები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
ka: ჰისტოგრამა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
ka: ნაბიჯები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
ka: იაპონური სანთლები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
ka: წერტილები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
ka: მოგლუვება

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
ka: არაფერი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
ka: მონოტონური

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
ka: ნატურალური კუბური სპლაინები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier
ka: ბეზიე

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
ka: ბეზიე (მონოტონური)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
ka: ფუნქციის დიაპაზონი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
ka: X დიაპაზონი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
ka: &სემპლინგის შიჩქარე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
ka: ბიჯის &ზომა

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
ka: პარამეტრები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
ka: გრაფიკის სათაური

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
ka: X-ღერძის ჭდე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
ka: Y-ღერძის ჭდე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
ka: შინაარსის მდებარეობა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
ka: შინაარსის დამალვა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
ka: ზედა მარცხენა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
ka: ზედა მარჯვენა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
ka: ქვედა მარცხენა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
ka: ქვედა მარჯვენა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
ka: ქვემოთ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
ka: გარედან

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
ka: ბადის ჩვენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
ka: სრული საზღვრის ჩვენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
ka: ფერების გამოყენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
ka: იქვე ჩვენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
ka: X-ის ლოგარითმული მასშტაბირება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
ka: Y-ის ლოგარითმული მასშტაბირება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
ka: ფაილის მორგება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
ka: გრაფიკის ფაილში შენახვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
ka: ფაილის ტიპი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
ka: ფაილის სახელიდან მიხვედრა

en: <b>Qalculate!</b> is a multi-purpose cross-platform desktop calculator. It is simple to use but provides power and versatility normally reserved for complicated math packages, as well as useful tools for everyday needs (such as currency conversion and percent calculation). Features include a large library of customizable functions, unit calculations and conversion, physical constants, symbolic calculations (including integrals and equations), arbitrary precision, uncertainty propagation, interval arithmetic, plotting,
ka: <b>Qalculate!</b> არის მრავალფუნქციური ჯვარედინი პლატფორმის დესკტოპის კალკულატორი. მისი გამოყენება მარტივია, მაგრამ უზრუნველყოფს ძალასა და მრავალფეროვნებას, რომელიც ჩვეულებრივ დაცულია რთული მათემატიკის პაკეტებისთვის, ასევე სასარგებლო ინსტრუმენტები ყოველდღიური საჭიროებებისთვის (როგორიცაა ვალუტის კონვერტაცია და პროცენტის გაანგარიშება). მახასიათებლები მოიცავს დააკონფიგურიროთ ფუნქციების დიდი ბიბლიოთეკა, ერთეულის გამოთვლები და კონვერტაცია, ფიზიკური მუდმივები, სიმბოლური გათვლები (მათ შორის ინტეგრალები და განტოლებები), თვითნებური სიზუსტე, გაურკვევლობის გამრავლება, ინტერვალის არითმეტიკა, შეთქმულება,

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (QalculateBackend)
en: Path to the Qalculate! executable
ka: ბილიკი Qalculate! გამშვებ ფაილამდე

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
ka: თუ და როგორ მოხდება ერთეულების ავტომატური გადაყვანა. თუ ჭეშმარიტია, გადაიყვანს საუკეთესო შესაფერის სი ერთეულებში (ერთეულების უმცირესი რაოდენობა).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
ka: ტრიგონომეტრიული ფუნქციების კუთხის ნაგულისხმევი ერთეული.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
ka: ბაზა დამუშავებული და გამოთვლილი რიცხვებისთვის.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
ka: იქნება თუ არა გამოთვლის შედეგი გამარტივებული, თუ ნამრავლებად დაშლილი.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
ka: ნაჩვენებია რაციონალური რიცხვები წილადებით, ნამრავლებით თუ რაღაც შუაში.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
ka: რიცხვების უსასრულო მწკრივის მრავალწერტილით დასრულება მათი დამრგვალების მაგიერ (მაგ: 2/3 ნაჩვენებია, როგორც 0.666666... 0.66666667-ის მაგიერ).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
ka: ათობითი სი სისტემის პრეფიქსების გამოყენება. თუ ცრუა, პრეფიქსები, რომლებიც ათასის ნამრავლები არაა (ცენტი, დეცი, დეკა, ჰექტო) ავტომატურად გამოყენებული არ იქნება.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
ka: თუ ჭეშმარიტია, გაყოფის მაგიერ უარყოფითი ექსპონენტი იქნება გამოყენებული (მაგ: 5/x^2 გახდება 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
ka: რიცხვის ჩაწერის ფორმატი.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
ka: თუ ჭეშმარიტია, გრაფიკები სამუშაო ფურცლის შიგნით გამოჩნდება. თუ არა, ისინი ცალკე ფანჯარაში იქნება ნაჩვენები.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
ka: უნდა იყოს თუ არა ფერები გამოყენებული გრაფიკებში.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
ka: დაიხაზება თუ არა ბადე.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
ka: უნდა დაიხატოს თუ არა სრული საზღვრები გრაფიკის გარშემო.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
ka: ხაზის სიგანე, პიქსელებში.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
ka: გრაფიის ხატვისას გამოყენებული ინტერპოზაციის ნაბიჯების რაოდენობა.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
ka: გრაფიკებს მოგლუვების რეჟიმი.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
ka: გრაფიკების სტილი.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
ka: შინაარსის მდებარეობა გრაფიკებზე.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
ka: Qalculate იუწყება, რომ მას დაბეჭდვა არ შეუძლია. gnuplot დაყენებული გაქვთ?

en: missing %1
ka: აკლია %1

en: %1 must be a number.
ka: %1 რიცხვი უნდა იყოს.

en: %1 must be a integer.
ka: %1 მთელი რიცხვი უნდა იყოს.

en: %1 must be a boolean.
ka: %1 ლოგიკური მნიშვნელობა უნდა იყოს.

en: invalid option for %1: %2
ka: %1-ის არასწორი პარამეტრი: %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
ka: აღმოჩენილია ერთზე მეტი გამოსახულება ერთი გრაფიკის ბრძანებაში (%1 და %2).

en: ERROR
ka: შეცდომა

en: WARNING
ka: გაფრთხილება

en: No function, variable or unit with specified name exist.
ka: მოცემული სახელით ფუნქცია, ცვლადი თუ ერთეული აღმოჩენილი არაა.

en: Function: %1
ka: ფუნქცია: %1

en: Plotting interface
ka: გრაფიკის ინტერფეისი

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
ka: დახაზავს ერთ ან მეტ ფუნქციას, ან ხაზშივე ან ცალკე ფანჯარაში.

en: expression
ka: გამსახულება

en: option
ka: მორგება

en: value
ka: მნიშვნელობა

en: integer
ka: მთელი რიცხვი

en: boolean
ka: ლოგიკური

en: number
ka: ნომერი

en: default: %1
ka: ნაგულისხმევი: %1

en: The function's name
ka: ფუნქციის სახელი

en: Title label
ka: სათაურის ჭდე

en: x-axis label
ka: x-ღერძის ჭდე

en: y-axis label
ka: y-ღერძის ჭდე

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
ka: გამოსახულება გრაფიკის შესანახად. თუ ცარიელია, აჩვენებს ფანჯარას ეკრანზე. თუ ხაზში=ჭეშმარიტი, გამოსახულება ამ პარამეტრის მიუხედავად იქნება ნაჩვენები.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
ka: გამოსახულების ტიპი შესანახად. ერთ-ერთი სიიდან: auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
ka: დააყენეთ ჭეშმარიტზე ფერადი გრაფიკისთვის. ცრუ შავთეთრისთვის.

en: Minimum x-axis value.
ka: მინიმალური x- ღერძის მნიშვნელობა.

en: Maximum x-axis value.
ka: მაქსიმალური x- ღერძის მნიშვნელობა.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
ka: გამოყენებული იქნება თუ არა ლოგარითმული მასშტაბი X-ღერძისთვის.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
ka: გამოყენებული იქნება თუ არა ლოგარითმული მასშტაბი Y-ღერძისთვის.

en: Logarithmic base for the x-axis.
ka: ლოგარითმული ბაზა x- ღერძისთვის.

en: Logarithmic base for the y-axis.
ka: ლოგარითმული ბაზა y- ღერძისთვის.

en: If a grid shall be shown in the plot.
ka: უნდა იყოს თუ არა ბადე ნაჩვენები გრაფიკზე.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
ka: იქნება თუ არა გრაფიკი შემოსაზღვრული ყველა მხრიდან (და არა, მხოლოდ, ღერძი).

en: Width of lines.
ka: ხაზების სიგანე.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
ka: სად უნდა იყოს მოთავსებული გრაფიკის ახსნა. ერთ-ერთი სიიდან: none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
ka: გრაფიკის მოგლუვება. ერთ-ერთი სიიდან: none, unique, csplines, bezier, sbezier

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
ka: გრაფიკის სტილი. ერთ-ერთი სიიდან: lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots

en: Use scale on second x-axis.
ka: მეორე X-ღერძის გამოყენება.

en: Use scale on second y-axis.
ka: მეორე Y-ღერძის გამოყენება.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
ka: იქნება თუ არა გრაფიკი დახატული ხაზშივე, მეორე ფანჯრის ნაცვლად.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
ka: მანძილი ორ ინტერპოლაციის წერტილებს შორის. ასევე იხილეთ ნაბიჯები.

en: Number of interpolation points. See also step.
ka: ინტერპოლაციის წერტილების რაოდენობა. აგრეთვე იხილეთ ნაბიჯი.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
ka: X ცვლადის სახელი. ეს უცნობი ცვლადი უნდა იყოს

en: Save variables to a file
ka: ცვლადების ფაილში ჩაწერა

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
ka: ამჟამად აღწერილი ყველა ცვლადის ფაილში ჩაწერა. ისინი შეგიძლიათ თავიდან ჩატვირთოთ %1-ით.

en: file
ka: ფაილი

en: file: the file to save to
ka: ფაილი: შესანახი ფაილი

en: Load variables from a file
ka: ცვლადების ფაილიდან წაკითხვა

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
ka: ცვლადების ჩატვირთვა ფაილიდან, რომელიც %1-მა შექმნა.

en: file: the file to load
ka: ფაილი: ჩასატვირთი ფაილი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
ka: უსასრულო მწკრივის მითითება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
ka: უარყოფითი ხარისხის გამოყენება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
ka: რიცხვის ჩაწერის წესი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
ka: ყველა SI პრეფიქსის გამოყენება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
ka: ათვლის სისტემა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
ka: წილადის ფორმატი:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
ka: სამეცნიერო

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
ka: სიზუსტე

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
ka: ათობითი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
ka: ზუსტი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
ka: წილადი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
ka: სწორი წილადები

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
ka: შეფასება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
ka: საუკეთესო SI ერთეულებში გადაყვანა:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
ka: რადიანები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
ka: გრადუსი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
ka: გრადიანები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
ka: ფორმულების გამარტივება:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
ka: გამარტივება

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
ka: მამრავლებად დაშლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
ka: კუთხის ერთეული:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
ka: გრაფიკები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
ka: გრაფიკების იქვე ჩვენება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
ka: სრული საზღვრების ჩვენება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
ka: ხაზების სიგანე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
ka: სემპლინგის სიჩქარე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
ka: მოგლუვების რეჟიმი:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
ka: ნატურალური კუბური სპლაინები

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
ka: ნაბიჯები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
ka: შინაარსის მდებარეობა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
ka: ფერადი გრაფიკები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
ka: ბადის ჩვენება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
ka: გრაფიკის სტილი:

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
ka: ელემენტის ჩასწორება

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
ka: ელემენტის დამატება

en: Name cannot be empty.
ka: სახელი ცარიელი არ შეიძლება იყოს.

en: Add local documentation
ka: ლოკალური დოკუმენტაციის დამატება

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
ka: ახალი დოკუმენტაციის მიღება

en: Download additional documentations
ka: დამატებითი დოკუმენტაციების გადმოწერა

en: Qt Compressed Help file is not valid.
ka: Qt-ს შეკუმშული დახმარების ფაილი არასწორია.

en: Documentation already imported
ka: დოკუმენტაცია უკვე შემოტანილია

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
ka: ჩასწორება

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
ka: წაშალეთ GHNS-ით.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
ka: დოკუმენტაციის დამატებითი ფაილების დამატება

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
ka: ბილიკი

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ka: დამატება

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
ka: ხატულა:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
ka: აირჩიეთ ხატულა

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
ka: სახელი:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
ka: შეიყვანეთ სახელი

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
ka: აირჩიეთ სახელი...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
ka: ბილიკი:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
ka: აირჩიეთ Qt-ის დახმარების ფაილი...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
ka: აირჩიეთ Qt-ის დახმარების ფაილი...

en: <h1>R' Help System: <i>help()</i> and <i>?</i>:</h1><br>The <i>help()</i> function and <i>?</i> help operator in R provide access to the documentation pages for R functions, data sets, and other objects, both for packages in the standard R distribution and for contributed packages.<br><br>To access documentation for the standard <i>lm</i> (linear model) function, for example, enter the command <b><i>help(lm)</i></b> or <i>help("lm")</i>, or <i>?lm</i> or <i>?"lm"</i> (i.e., the quotes are optional).<br><br>To access help for a function in a package that’s not currently loaded, specify in addition the name of the package: For example, to obtain documentation for the <i>rlm()</i> (robust linear model) function in the MASS package, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standard names in R consist of upper- and lower-case letters, numerals (0-9), underscores (_), and periods (.), and must begin with a letter or a period. To obtain help for an object with a non-standard name (such as the help operator <i>?</i>), the name must be quoted: for example, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>You may also use the <i>help()</i> function to access information about a package in your library — for example, <i>help(package="MASS")</i> — which displays an index of available help pages for the package along with some other information.<br><br>Help pages for functions usually include a section with executable examples illustrating how the functions work. You can execute these examples in the current R session via the <i>example()</i> command: e.g., <i>example(lm)</i>.
ka: <h1>R' დახმარების სისტემა: <i>დახმარება ()</i> და <i>?</i>:</h1><br><i>დახმარება ()</i> ფუნქცია და <i>?</i> ეხმარება ოპერატორს R- ში უზრუნველყოს დოკუმენტაციის გვერდებზე წვდომა R ფუნქციების, მონაცემთა ნაკრებებისა და სხვა ობიექტებისთვის, როგორც სტანდარტული R განაწილების პაკეტებისთვის, ასევე შეტანილი პაკეტებისთვის.<br><br>სტანდარტული <i>lm</i> (ხაზოვანი მოდელის) ფუნქციის დოკუმენტაციაზე წვდომისთვის, მაგალითად, შეიყვანეთ ბრძანების <b><i>დახმარება (lm)</i></b> ან <i>დახმარება ("lm")</i>, ან <i>?lm</i> ან <i>?" ლმ"</i> (ე.ი. ციტატები არჩევითია).<br><br>პაკეტში ფუნქციისთვის დახმარების მისაღებად, რომელიც ამჟამად არ არის დატვირთული, მიუთითეთ პაკეტის სახელი: მაგალითად, მასის პაკეტში <i>rlm()</i> (ძლიერი ხაზოვანი მოდელი) ფუნქციის დოკუმენტაციის მისაღებად, <i>დახმარება (rlm, პაკეტი = "MASS")</i>.<br><br>სტანდარტული სახელები R შედგება ზედა და ქვედა ასოები, ციფრები (0-9), ხაზს უსვამს (_) და პერიოდებს (.) და უნდა დაიწყოს ასო ან პერიოდი. დახმარების მისაღებად არასტანდარტული სახელის მქონე ობიექტისთვის (მაგალითად, დახმარების ოპერატორი <i>?</i>), სახელი უნდა იყოს ციტირებული: მაგალითად, <i>დახმარება ('?')</i> ან <i>?"?"</i>.<br><br>თქვენ ასევე შეგიძლიათ გამოიყენოთ <i>დახმარების ()</i> ფუნქცია თქვენს ბიბლიოთეკაში პაკეტის შესახებ ინფორმაციის მისაღებად - მაგალითად, <i>დახმარება (პაკეტი = "MASS")</i> - რომელიც აჩვენებს პაკეტის ხელმისაწვდომი დახმარების გვერდების ინდექსს სხვა ინფორმაციასთან ერთად.<br><br>დამხმარე გვერდები ფუნქციებისთვის, როგორც წესი, მოიცავს განყოფილებას შესრულებადი მაგალითებით, რომლებიც ასახავს თუ როგორ მუშაობს ფუნქციები. ამ მაგალითების შესრულება შეგიძლიათ მიმდინარე R სესიაზე <i>მაგალითის ()</i> ბრძანების საშუალებით: <i>მაგალითად, მაგალითი (lm)</i>.

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
ka: <b>R</b> არის ენა და გარემო სტატისტიკური გამოთვლითი და გრაფიკისთვის, S ენისა და გარემოს მსგავსი. <br/>იგი უზრუნველყოფს მრავალფეროვანი სტატისტიკური (ხაზოვანი და არაწრფივი მოდელირება, კლასიკური სტატისტიკური ტესტები, დროის სერიის ანალიზი, კლასიფიკაცია, კლასტერირება, ...) და გრაფიკული ტექნიკა და ძალიან ფართოა. S ენა ხშირად არის სტატისტიკური მეთოდოლოგიის კვლევის არჩევის საშუალება და R უზრუნველყოფს ღია წყაროს მარშრუტს ამ საქმიანობაში მონაწილეობის მისაღებად.

en: Error opening file %1
ka: ფაილის (%1) გახსნის შეცდომა

en: R script file (*.R)
ka: R სკრიპტის ფაილი (*.R)

en: Error Parsing Command
ka: ბრძანების დამუშავების შეცდომა

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
ka: ბმული R-ის ლოკალურ დოკუმენტაციამდე

en: Failed to start R, please check R installation.
ka: R-ის გაშვება შეუძლებელია. შეამოწმეთ R-ის ფაილები.

en: Double click to open file selection dialog
ka: ორმაგი წყალი ფაილის არჩევის დიალოგის გასახსნელად

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
ka: *.R *.r|R კოდის ფაილები (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
ka: <b>Sage</b>ღია კოდის მქონე მათემატიკის პროგრამაა, რომელიც GPL ლიცენზიით ვრცელდება. <br/>ს აერთიანებს ბევრი არსებული ღია კოდის მქონე პაკეტს საერთო, Python-ზე დაწერილ ინტერფეისში.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
ka: ბილიკი Sage-ის გამშვებ ფაილამდე

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
ka: LaTeX-ით გამოტანის ჩართვა Sage-ის უკანაბოლოსთვის

en: Result of %1
ka: %1-ის შედეგი

en: %1
    The last output was: 
     %2
ka: %1
    ბოლო გამოტანა იყო: 
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
ka: Python-ის სკრიპტის ფაილი (*.py);;Sage-ის სკრიპტის ფაილი (*.sage)

en: Failed to start Sage, please check Sage installation.
ka: Sage-ის გაშვება ჩავარდა. შეამოწმეთ Sage-ის ფაილები.

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the versions 9.2 or higher.
ka: Sage-ის ვერსია %1.%2 მხარდაჭერილი არაა. განაახლეთ თქვენი პროგრამა ვერსიაზე 9.2 ან უფრო ახალზე.

en: Unsupported Version
ka: მხარდაუჭერელი ვერსია

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
ka: Sage-ის ვერსიის დადგენა ჩავარდა. შეამოწმეთ თქვენი პროგრამის ფაილები და რას წერს ბრძანება 'sage -v'.

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
ka: Sage-ის პროცესი ავარიულად დასრულდა გამოსახულების გამოთვლისას

en: The Sage process crashed
ka: Sage-ის პროცესი ავარიულად დასრულდა

en: The Sage process exited while evaluating this expression
ka: Sage-ის პროცესი დასრულდა გამოსახულების გამოთვლისას

en: The Sage process exited
ka: Sage-ის პროცესი გავიდა

en: Failed to start Sage
ka: Sage-ის გაშვება ჩავარდა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
ka: LaTeX-ით გამოტანა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
ka: Sage LaTeX-ის გამოტანილი ყოველთვის სწორი არაა, ასე რომ latex-ით გამოტანა გაითიშება

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
ka: <b>Scilab</b> არის უფასო პროგრამული უზრუნველყოფა, ჯვარედინი პლატფორმის რიცხვითი გამოთვლითი პაკეტი და მაღალი დონის, რიცხვითი ორიენტირებული პროგრამირების ენა. Scilab ნაწილდება CeCILL ლიცენზიით (GPL თავსებადი).

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
ka: ბილიკი Scilab-ის გამშვებ ფაილამდე

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
ka: ;;Scilab-ის სკრიპტის ფაილი (*.sce);;Scilab-ის ფუნქციის ფაილი (*.sci)

en: Failed to start Scilab, please check Scilab installation.
ka: Scilab-ის გაშვება ჩავარდა. შეამოწმეთ Scilab-ის ფაილები.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Plot Integration:
ka: გრაფიკის ინტეგრაცია:

en: The file %1 is already opened.
ka: ფაილი %1 უკვე ღიაა.

en: Open file
ka: ფაილის გახსნა

en: Download Examples
ka: მაგალითების გადმოწერა

en: &Open Example
ka: &მაგალითის გახსნა

en: Go to previous worksheet
ka: წინა სამუშაო ცხრილზე გადასვლა

en: Go to next worksheet
ka: შემდეგ სამუშაო ცხრილზე გადასვლა

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
ka: ყველა მხარდაჭერილი ფაილი (*.cws *ipynb);;Cantor-ის სამუშაო ფურცელი (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
ka[0]: <h1>უკანაბოლო აღმოჩენილი არაა</h1>
    <div>შეგიძლიათ, სცადოთ:
      <ul>    <li>პარამეტრების შეცვლა მორგების დიალოგში;</li>    <li>პაკეტების დაყენება ერთ-ერთი შემდეგ პროგრამისთვის:</li>     %2   </ul> </div>
ka[1]: <h1>უკანაბოლო აღმოჩენილი არაა</h1>
    <div>შეგიძლიათ, სცადოთ:
      <ul>    <li>პარამეტრების შეცვლა მორგების დიალოგში;</li>    <li>პაკეტების დაყენება ერთ-ერთი შემდეგ პროგრამისთვის:</li>     %2   </ul> </div>

en: Error
ka: შეცდომა

en: Backend %1 is not installed
ka: უკანაბოლო %1 დაყენებული არაა

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
ka: უკანაბოლო %1 დაყენებულია, აქტიური კი - არა. შეამოწმეთ პროგრამის ფაილები და Cantor-ის პარამეტრები

en: Session %1
ka: სესია %1

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
ka: Cantor Part-ის მოძებნა ჩავარდა შეცდომით %1

en: Calculating...
ka: გაანგარიშება...

en: Ready
ka: მზადაა

en: Changed
ka: შეცვლილია

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
ka: გახსნილია ერთზე მეტი შეუნახავი სამუშაო ფურცელი. გნებავთ მათი დახურვა?

en: Close Cantor
ka: Cantor-ისდახურვა

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
ka: მიმდინარე პროექტი შეიცვალა. გნებავთ, შეინახოთ ის?

en: Save Project
ka: პროექტის შენახვა

en: Default
ka: სტანდარტული

en: Formatting
ka: ფორმატირება

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
ka: ნაგულისხმევად გამოყენებული უკანაბოლო

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTheme), group (Cantor)
en: Default editor color theme
ka: ნაგულისხმევი რედაქტორის ფერის თემა

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
ka: LaTeX-ით გამოტანა ნაგულისხმევად

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
ka: სინტაქსის გამოკვეთა ნაგულისხმევად

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
ka: დასრულებების ნაგულისხმევად ჩართვა

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
ka: გამოსახულებების დანომრვის ნაგულისხმევად ჩართვა

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
ka: სამუშაო ფურცელზე ცვლილებების ანიმაციის ნაგულისხმევად ჩართვა

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
ka: $$..$$-ში არსებული მათემატიკური გამოსახულებების რენდერის ჩართვა ტექსტურ და მარკდაუნის ჩანაწერებში ნაგულისხმევად (საჭიროა, pdflatex დააყენოთ)

note: i18n: ectx: label, entry (WarnAboutEntryDelete), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when deleting an entry
ka: დადასტურების მოთხოვნა ჩანაწერის წაშლისას

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
ka: მიმდინარეს ქვეშ არსებული ჩანაწერების ავტომატური თავიდან გამოთვლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
ka: დადასტურების მოთხოვნა უკანაბოლოს გადატვირთვისას

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
ka: TextEntry-ის მდიდარი ტექსტის დაფორმატების შენახვა სამუშაო ფურცლის Jupyter notebook ფორმატში შენახვისას

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
ka: ძველი Cantor-ის ელემენტების განთავსების სტილის გამოყენება

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
ka: ჩაშენებული მათემატიკის რენდერის შეცდომის ჩვენება

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
ka: ხილული ხაზების ლიმიტი ტექსტური შედეგისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
ka: იერარქიის ფონტი თავისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
ka: იერარქიის ფონტის ზომა თავისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
ka: იერარქიის კურსივი ფონტი თავისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
ka: იერარქიის სქელი ფონტი თავისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
ka: იერარქიის ფონტი ქვეთავისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
ka: იერარქიის ფონტის ზომათავისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
ka: იერარქიის კურსივი ფონტი ქვეთავისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
ka: იერარქიის სქელი ფონტი ქვეთავისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
ka: იერარქიის ფონტი განყოფილებისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
ka: იერარქიის კურსივი ფონტი განყოფილებისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
ka: იერარქიის სქელი ფონტი განყოფილებისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
ka: იერარქიის ფონტი ქვეგანყოფილებისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
ka: იერარქიის კურსივი ფონტი ქვეგანყოფილებისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
ka: იერარქიის სქელი ფონტი ქვეგანყოფილებისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
ka: იერარქიის ფონტი პარაგრაფისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
ka: იერარქიის კურსივი ფონტი პარაგრაფისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
ka: იერარქიის სქელი ფონტი პარაგრაფისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
ka: იერარქიის ფონტი ქვეპარაგრაფისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
ka: იერარქიის კურსივი ფონტი ქვეპარაგრაფისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
ka: იერარქიის სქელი ფონტი ქვეპარაგრაფისთვის

en: Save Plain Text
ka: უბრალო ტექსტად შენახვა

en: Export to PDF
ka: PDF-ად გატანა

en: Export to LaTeX
ka: Latex-ად გატანა

en: Evaluate Worksheet
ka: სამუშაო ფურცლის გამოთვლა

en: Zoom
ka: გადიდება

en: Typeset using LaTeX
ka: შედეგების ჩვენება LaTeX-ით

en: Syntax Highlighting
ka: სინტაქსის ხაზგასმა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
ka: დასრულება

en: Line Numbers
ka: ხაზის ნომრები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Animations
ka: ანიმაციები

en: Embedded Math
ka: ჩადგმული მათემატიკა

en: Restart Backend
ka: უკანაბოლოს გადატვირთვა

en: Evaluate Entry
ka: გამოსახულების დათვლა

en: Insert Command Entry
ka: ბრძანების ჩანაწერის ჩასმა

en: Insert Text Entry
ka: ტექსტის ჩანაწერის ჩასმა

en: Insert Markdown Entry
ka: მარკდაუნის ჩანაწერის ჩასმა

en: Insert LaTeX Entry
ka: LaTeX -ის ჩანაწერის ჩასმა

en: Insert Page Break
ka: გვერდის გამოტოვების ჩასმა

en: Insert Image
ka: გამოსახულების დამატება

en: Collapse All Results
ka: ყველა შედეგის ჩაკეცვა

en: Expand All Results
ka: ყველა შედეგის ამოკეცვა

en: Delete All Results
ka: ყველა შედეგის წაშლა

en: Delete current Entry
ka: მიმდინარე ჩანაწერის წაშლა

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
ka: სკრიპტის რედაქტორის ჩვენება

en: Show Completion
ka: დასრულების ჩვენება

en: Cantor Worksheet (*.cws)
ka: Cantor-ის სამუშაო ფურცელი (*.cws)

en: Save as
ka: შენახვა როგორც

en: Save
ka: შენახვა

en: Text Files (*.txt)
ka: ტექსტური ფაილები (*.txt)

en: PDF Files (*.pdf)
ka: PDF ფაილები (*.pdf)

en: TeX Files (*.tex)
ka: TeX ფაილები (*.tex)

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
ka: ყველა ხელმისაწვდომი გამოთვლის შედეგები დაკარგება. მართლა გნებავთ %1-ის გადატვირთვა?

en: Restart %1?
ka: გადავტვირთო %1?

en: Interrupt
ka: შეწყვეტა

en: Session Error: %1
ka: სესიის შეცდომა: %1

en: Initialization complete
ka: ინიციალიზაცია დასრულდა

en: Initializing...
ka: ინიციალიზაცია...

en: [read-only]
ka: [მხოლოდ-კითხვადი]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
ka: გნებავთ მიმდინარე სამუშაო ფურცლის საჯარო ვებსერვერზე ატვირთვა?

en: Question - Cantor
ka: კითხვა - Cantor

[ctx: @action:button]
en: Upload
ka: ატვირთვა

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
ka: სამუშაო ფურცელი შენახული არაა. ატვირთვამდე ის უნდა შეინახოთ.

en: Warning - Cantor
ka: გაფრთხილება - Cantor

en: This backend does not support scripts.
ka: ამ უკანაბოლოს სკრიპტების მხარდაჭერა არ აქვს.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ka: &ჩასწორება

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ka: &ხედი

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
ka: Cantor-ის სამუშაო ფურცელი

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ka: პარამეტრები

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ka: &ფაილი

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
ka: &ახალი

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ka: პანელები

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ka: გამართვა

en: Background Color
ka: ფონის ფერი

en: Text Color
ka: ტექსტის ფერი

en: Font
ka: ფონტი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
ka: გასქელება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
ka: დახრა

en: Increase Size
ka: ზომის გადიდება

en: Decrease Size
ka: ზომის შემცირება

en: Select
ka: აირჩიეთ

en: Reset to Default
ka: ნაგულისხმევ მნიშვნელობაზე დაბრუნება

en: Show Results
ka: შედეგების ჩვენება

en: Hide Results
ka: შედეგების დამალვა

en: Show Help
ka: დახმარების ჩვენება

en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

en: Interrupted
ka: შეწყვეტილია

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
ka: ძებნის პანელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
ka: მოძებნა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
ka: &შემდეგი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
ka: &წინა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
ka: ჩანაცვლება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
ka: &ჩანაცვლება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
ka: ყველას &ჩანაცვლება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
ka: ძებნა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
ka: &დიდი და პატარა ასოების სხვაობა

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
ka: თავის ფონტი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lChapterFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubchapterFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSectionFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubsectionFontFamily) i18n: ectx: property (text), widge
en: Fon&t Family:
ka: ფონ&ტის ოჯახი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lChapterFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubchapterFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSectionFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubsetctionFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLab
en: Font Si&ze:
ka: ფონტის &ზომა:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
ka: ქვეთავის ფონტი

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
ka: სექციის ფონტი

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
ka: ქვესექციის ფონტი

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
ka: პარაგრაფის ფონტი

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
ka: ქვეპარაგრაფის ფონტი

en: Chapter
ka: თავი

en: Subchapter
ka: ქვეთავი

en: Section
ka: სექცია

en: Subsection
ka: ქვესექცია

en: Paragraph
ka: პარაგრაფი

en: Subparagraph
ka: ქვეპარაგრაფი

en: Set Hierarchy Level
ka: იერარქიის დონის დამატება

en: Solid Line Style
ka: სქელი ხაზის სტილი

en: Dash Line Style
ka: პუნქტირიანი ხაზის სტილი

en: Dot Line Style
ka: ტირე, წერტილი, წერტილიანი ხაზის ტილი

en: Dash Dot Line Style
ka: წერტილ-ტირიანი ხაზის სტილი

en: Dash Dot Dot Line Style
ka: ტირე, წერტილი, წერტილიანი ხაზის სტილი

en: Line Thickness
ka: ხაზის სისქე

en: Thin
ka: თხელი

en: Medium
ka: საშუალო

en: Thick
ka: სქელი

en: Line Color
ka: ხაზის ფერი

en: Line Style
ka: ხაზის სტილი

en: Configure Image
ka: გამოსახულების მორგება

en: Double click here to configure image settings
ka: გამოსახულების პარამეტრების მოსარგებად ორჯერ დააწკაპუნეთ

en: Cannot load image %1
ka: %1 გამოსახულების ჩატვირთვა სეუძლებელია

[ctx: %1 and %2 are file extensions]
en: %1 files (*.%2)
ka: %1 ფაილი (*.%2)

en: EPS files (*.eps)
ka: EPS ფაილები (*.eps)

en: Save image result
ka: გამოსახულების შედეგის შენახვა

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
ka: გამოსახულების პარამეტრები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
ka: გახსნა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
ka: ეკრანის ზომა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
ka: სიგანე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
ka: სიმაღლე

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
ka: მინიატურა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
ka: საბეჭდი ზომა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
ka: ეკრანის ზომის გამოყენება

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
ka: გამოსახულების პარამეტრები

en: (auto)
ka: (ავტო)

en: Open image file
ka: გამოსახულების ფაილის გახსნა

en: Images (%1)
ka: სურათები (%1)

en: Show LaTeX code
ka: LaTeX -ის კოდის ჩვენება

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
ka: %1-ის გამშვებ ფაილამდე ბილიკი მითითებული არაა. შეიყვანეთ სწორი ბილიკი აპლიკაციის პარამეტრებში და თავიდან სცადეთ.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
ka: მითითებული ფაილი '%1' %2-ის გამშვები ფაილისთვის არ არსებობს. შეიყვანეთ სწორი ბილიკი აპლიკაციის პარამეტრებში და თავიდან სცადეთ.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
ka: მითითებული ფაილი '%1' გამშვებ ფაილზე არ მიუთითებს. შეიყვანეთ სწორი ბილიკი აპლიკაციის პარამეტრებში და თავიდან სცადეთ.

en: The program %1 didn't finish the execution after %2 milliseconds during the plot integration test.
ka: პროგრამამ %1 არ დაასრულა მუშაობა %2 მილიწამის შემდეგ გრაფიკის ინტეგრაციის შემოწმებისას.

en: Failed to open the file %1 during the plot integration test.
ka: ჩავარდა გახსნა ფაილისთვის %1 გრაფიკის ინტეგრაციის შემოწმებისას.

en: Failed to parse the result during the plot integration test.
ka: ჩავარდა შედეგის დამუშავება გრაფიკის ინტეგრაციის შემოწმებისას.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
ka: ბილიკი latex გამშვებ ფაილამდე

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
ka: ბილიკი dvips გამშვებ ფაილამდე

[ctx: @title:column]
en: Type
ka: ტიპი

[ctx: @title:column]
en: Size [Bytes]
ka: ზომა [ბაიტი]

[ctx: @title:column]
en: Dimension
ka: განზომილება

[ctx: @title:column]
en: Value
ka: მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ka: ვისგან:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
ka: ვის:

en: Main title
ka: მთავარი სათაური

en: Abscissa scale
ka: აბსცისის ღერძი

en: Ordinate scale
ka: ორდინატების ღერძი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
ka: გრაფიკის სათაური:

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
ka: ეს მხარდაუჭერელი Jupyter-ის შემცველობაა ტიპებისთვის ('%1')

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
ka: პროცესი %1 მოულოდნელად დასრულდა. ყველა გამოთვლის შედეგი დაიკარგა.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
ka: პროცესი %1 მოულოდნელად დასრულდა შეტყობინებით "%2". ყველა გამოთვლის შედეგი დაიკარგა.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
ka: თქვენ აირჩიეთ მხარდაჭერა გრაფიკის პაკეტისთვის %1, მაგრამ მხარდაჭერის გააქტიურება შეუძლებელია ნაკლული მოთხოვნების გამო. ასე რომ ამ პაკეტისთვის ინტეგრაცია გაითიშება. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
ka: KDE-ის წინაბოლო მათემატიკური აპლიკაციებისთვის

en: (C) 2016 Filipe Saraiva<br/>(C) 2009-2015 Alexander Rieder
ka: (C) 2016 ფილიპე სარაივა<br/>(C) 2009-2015 ალექსანდრე რიდერი

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
ka: წამყვანი<br/>Qt5/KF5-ზე გადატანა, Scilab და Python უკანაბოლოები

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ka: პროგრამისტი

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
ka: ორიგინალური ავტორი<br/>პროექტის ხელმძღვანელი (2009 - 2015)

en: KAlgebra backend
ka: KAlgebra-ის უკანაბოლო

en: Miha Čančula
ka: მიჰა ჩანჩულა

en: Octave backend
ka: Octave-ის უკანაბოლო

en: Interface
ka: ინტერფეისი

en: Cantor icon
ka: Cantor ხატულა

en: Use  backend <backend>
ka: უკანაბოლოს  გამოყენება <backend>

en: Documents to open.
ka: გასახსნელი დოკუმენტები.

en: Couldn't open the file %1
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა %1

en: Enter Edit Mode
ka: რედაქტირების რეჟიმში გადასვლა

en: Clear Attachments
ka: მიმაგრებული ფაილების გასუფთავება

en: Cantor Math Error
ka: Cantor -ის მათემატიკის შეცდომა

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
ka: გამოსახულების "%1" წაკითხვა ჩავარდა. შეცდომა "%2"

en: --- Page Break ---
ka: --- გვერდის გადატანა ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
ka: შემცველობაზე გაასვლა

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
ka: ძებნა საკვანძო სიტყვებში...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
ka: მიმდინარე დოკუმენტაციის გვერდის ტექსტში ძებნა

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
ka: გადიდების დონის ჩაოყრა 100%-ხზე

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
ka: შემდეგ დამთხვევაზე გადასვლა

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
ka: წინა დამთხვევაზე გადასვლა

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
ka: რეგისტრზე-დამოკიდებული დამთხვევა

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
ka: ფაილი გადმოწერილია გადმოწერების საქაღალდეში.

en: Download Successful
ka: გადმოწერა წარმატებულია

en: Cantor files
ka: Cantor-ის ფაილები

en: Jupyter files
ka: Jupyter-ის ფაილები

en: All supported files
ka: ყველა მხარდაჭერილი ფაილი

en: All files
ka: ყველა ფაილი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ka: სახელი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
ka: მნიშვნელობა:

en: Add New Variable
ka: ახალი ცვლადის დამატება

en: Load Variables
ka: ცვლადების ჩატვირთვა

en: Save Variables
ka: ცვლადების შენახვა

en: Remove Variables
ka: ცვლადების წაშლა

en: Search/Filter
ka: ძებნა/გაფილტვრა

en: Case Sensitive
ka: დიდი ასოს გმრძნობიარე

en: Match Complete Word
ka: სიტყვის სრული დამთხვევა

en: Are you sure you want to remove all variables?
ka: მართლა წავშალო ყველა ცვლადი?

en: Load file
ka: ფაილის ჩატვირთვა

en: Copy Name
ka: სახელის სახელი

en: Copy Value
ka: მნიშვნელობის კოპირება

en: Copy Name and Value
ka: სახელისა და მნიშვნელობის კოპირება

en: Save result
ka: შედეგს შენახვა

en: Remove result
ka: შედეგის წაშლა

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
ka: KDE-ის ტექსტური რედაქტორის კომპონენტი აღმჩენილი არაა;
    შეამოწმეთ KDE-ის ფაილები.

en: Script Editor
ka: სკრიპტის რედაქტორი

en: Script Editor - %1
ka: სკრიპტის რედაქტორი - %1

en: Not found
ka: ნაპოვნი არაა

en: Reached end of document, continuing from top...
ka: მიღწეულია დოკუმენტის ბოლო. თავიდან გაგრძელება...

en: Reached beginning of document, continuing from bottom...
ka: მიღწეულია დოკუმენტის დასაწყისი. ბოლოდან გაგრძელება...

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
ka[0]: ჩანაცვლდა %1 შემთხვევა
ka[1]: ჩანაცვლდა %1 შემთხვევა

en: Commands
ka: ბრძანებები

en: Results
ka: შედეგები

en: Errors
ka: შედომები

en: Text
ka: ტექსტი

en: LaTeX Code
ka: LaTeX-ის კოდი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Evaluation:
ka: გამოთვლა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Enable syntax completion
ka: სინტაქსის დასრულების ჩართვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Startup:
ka: გაშვებისას:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultBackend)
en: Create a new worksheet for the selected backend system. If none is selected, the user is asked about which system to use on startup.
ka: ახალი სამუშაო ფურცლის შექმნა არჩეული უკანაბოლოსთვის. თუ არჩეული არაა, მომხმარებელს გაშვებისას ვთხოვთ, აირჩიოს სასურველი.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
ka: ნაგულისხმევი უკანაბოლო:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_theme) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultTheme)
en: Default editor color theme for new worksheets
ka: ნაგულისხმევი რედაქტორის ფერის თემა ახალი სამუშაო ფურცლებისთვის

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_theme)
en: Default Theme:
ka: ნაგულისხმევი თემა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
ka: ხილული მწკრივების მაქსიმალური რაოდენობა ბრძანების ჩანაწერში. მიუთითეთ 0 შეზღუდვის გამოსართავად.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for the results of the calculations, if supported by the backend system
ka: თუ მხარდაჭერილია უკანაბოლოს სისტემის მიერ, გამოთვლის შედეგებისთვის LaTeX-ით ჩვენების ჩართვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: LaTeX typesetting
ka: LaTeX-ით გამოტანა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VisibleLinesLimit_label)
en: Number of rows in the result (0 for unlimited):
ka: მწკრივების რაოდენობა შედეგში (0 შეუზღუდავისთვის):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Enable animation effects in the worksheet
ka: ანიმაციის ეფექტების ჩართვა სამუშაო ფურცელზე

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for mathematical expressions in Markdown entries
ka: მათემატიკური გამოსახულებებისთვი LaTeX-ით ჩვენების ჩართვა Markdown-ის ჩანაწერებში

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Mathematical expressions via LaTeX
ka: მათემატიკური გამოსახულებები LaTeX-ით

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: If enabled, all entries below the current one will be evaluated automatically
ka: თუ ჩართულია, ყველა ჩანაწერ ამის ქვეშ ავტომატურად გამოითვლება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: Reevaluate entries automatically
ka: ჩანაწერების ავტომატური თავიდან გამოთვლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Worksheet:
ka: სამუშაო ფურცელი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StoreTextEntryFormatting)
en: Use rich text format for text entries when saving in Jupyter Notebook Format
ka: მდიდარი ტექსტის ფორმატის გამოყენება ტექსტური ჩანაწერებისთვის Jupyter Notebook-ის ფორმატში შენახვისას

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Markdown:
ka: მარკდაუნი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: If enabled, text entries are aligned at the worksheet border and not at the prompt border
ka: თუ ჩართულია, ტექსტური ჩანაწერები სწორდება სამუშაო ფურცლის საზღვარზე და არა მოთხოვნის საზღვარზე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: Don't indent text entries
ka: ტექსტური ჩანაწერები არ შეიწევა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart)
en: If enabled, the user will be asked for confirmation prior to restarting the backend system
ka: თუ ჩართულია, მომხმარებელს მოეთხოვება დადასტურება, სანამ უკანაბოლოს სისტემა გადაიტვირთება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMathRenderError)
en: Notify about render failures for mathematical expressions
ka: გაფრთხილება რენდერის ჩავარდნების შესახებ მათემატიკური გამოსახულებებისთვის

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Show line numbers
ka: ხაზის ნომრების ჩვენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Line numbers
ka: ხაზის ნომრები

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Enable syntax highlighting
ka: სინტაქსის გამოკვეთის ჩართვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Syntax highlighting
ka: სინტაქსის გამოკვეთა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutEntryDelete)
en: Ask for confirmation when deleting entries
ka: დადასტურების მოთხოვნა ჩანაწერების წაშლისას

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
ka: ძებნა…

en: Raw Cell Targets
ka: სამიზნეები - დაუმუშავებელი უჯრედები

en: Add custom target
ka: მორგებული სამიზნის დამატება

en: Convert to Text Entry
ka: ტექსტურ ჩანაწერსი გადაყვანა

en: Convert to Raw Cell
ka: გადაყვანა დაუმუშავებელ უჯრედში

en: Target MIME type:
ka: სამიზნე MIME ტიპი:

en: Copy result
ka: შედეგის კოპირება

en: Show Rendered
ka: დარენდერებულის ჩვენება

en: Show Code
ka: კოდის ჩვენება

en: Show HTML Code
ka: HTML კოდის ჩვენება

en: Show Plain Alternative
ka: ჩვეულებრივი ტექსტის ჩვენება

en: Show Html
ka: HTML-ის ჩვენება

en: Show HTML
ka: HTML-ის ჩვენება

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
ka: Eps ფაილის რენდერი შეუძლებელია. შეიძლება, დამატებით პაკეტები გჭირდებათ

en: Save text result
ka: ტექსტური შედეგის შენახვა

en: Cannot write file %1.
ka: ფაილში ჩაწერის შეცდომა: %1.

en: Cannot write file.
ka: ფაილში ჩაწერის შეცდომა.

en: Error saving file %1
ka: %1 ფაილის შენახვის შეცდომა

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
ka: მხოლოდ წაკითხვის რეჟიმში Cantor გარანტიას ვერ მოგცემთ, რომ %1-ის გატანა სწორად მოხდება

en: Error loading latex.xsl stylesheet
ka: შეცდომა latex.xsl სტილების ცხრილის ჩატვირთვისას

en: Couldn't open the file %1.
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა %1.

en: Open File
ka: ფაილის გახსნა

en: Couldn't open the selected file for reading.
ka: მონიშნული ფაილის წასაკითხად გახსნა შეუძლებელია.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
ka: მონიშნული ფაილი სწორი Cantor-ის ან Jupyter-ის პროექტს ფაილი არაა.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
ka: მონიშნული ფაილი სწორი Cantor-ის პროექტის ფაილი არაა.

en: This worksheet was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
ka: ეს სამუშაო ფურცელი შეიქმნა Python2– ის გამოყენებით, რომელიც მხარდაჭერილი აღარაა. გამოყენებული იქნება Python3.

en: Python2 not supported anymore
ka: Python2 მხარდაჭერილი აღარაა

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
ka: უკანაბოლო %1 ვერ ვიპოვე. ჩანაწერების ჩასწორება და შესრულება შეუძლებელია.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
ka: არსებობს პრობლემები უკანაბოლოსთან %1.
    შეამოწმეთ თქვენი კონფიგურაცია, ან დააყენეთ საჭირო პაკეტები.
    ამ სამუშაო ფურცლის, მხოლოდ, დათვალიერება შეგეძლებათ.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
ka: Jupyter notebook ვერსიით 4.5-ზე ქვემოთ (აღმოჩენილია ვერსია %1.%2) მხარდაჭერილი არაა.

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
ka: Jupyter notebook ვერსიით 4.5-ზე ზემოთ (აღმოჩენილია ვერსია %1.%2) მხარდაჭერილი არაა.

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
ka: ეს Jupyter notebook შეიქმნა Python2-ის გამოყენებით, რომელიც მხარდაჭერილი აღარაა. გამოყენებული იქნება Python3.

en: an object with keys: %1
ka: ობიექტი გასაღებებით: %1

en: non object JSON value
ka: არა-ობიექტის JSON-ის მნიშვნელობა

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
ka: აღმოჩენილია არასწორი მონაცემები (%1) რომელიც Jupyter-ის უჯრედი არაა

en: The file is not valid Jupyter notebook
ka: ფაილი სწორი Jupyter notebook არაა

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
ka: არასწორი Jupyter notebook-ის სქემა: %1

en: Convert To
ka: გარდაქმნა

en: Command
ka: ბრძანება

en: Markdown
ka: მარკდაუნი

en: Image
ka: სურათი

en: Page Break
ka: ფურცლის დაყოფა

en: Horizontal Line
ka: ჰორიზონტალური ხაზი

en: Hierarchy Entry
ka: იერარქიის ჩანაწერი

en: Insert After
ka: ჩასმა შემდეგ

en: Insert Before
ka: ჩასმა მანამდე

en: Insert
ka: ჩამატება

en: Zoom In
ka: გადიდება

en: Zoom Out
ka: დაპატარავება

en: Original Size
ka: საწყისი ზომა

en: Move Entries Up
ka: ჩანაწერების ატანა

en: Move Entries Down
ka: ჩანაწერების ჩამოტანა

en: Evaluate Entries
ka: ჩანაწერების გადათვლა

en: Delete Entries
ka: ჩანაწერების წაშლა

en: Collapse Command Entry Results
ka: ბრძანების სტრიქონის შედეგების აკეცვა

en: Expand Command Entry Results
ka: ბრძანების სტრიქონის შედეგები ჩამოშლა

en: Delete Command Entry Results
ka: ბრძანების ჩანაწერის შედეგების წაშლა

en: Exclude Command Entry From Execution
ka: ბრძანების ჩანაწერის ამოღება შესრულებიდან

en: Add Command Entry To Execution
ka: ბრძანების ელემენტის დამატება გაშვებაში

[ctx: @action]
en: Text &Color...
ka: ტექსტის &ფერი...

[ctx: @label text color]
en: Color
ka: ფერი

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
ka: ტექსტის &გამოკვეთა...

[ctx: @action]
en: &Font
ka: &ფონტი

[ctx: @action]
en: Font &Size
ka: ფონტის &ზომა

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
ka: &სქელი

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
ka: &დახრილი

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
ka: &ხაზგასმა

[ctx: @action]
en: &Strike Out
ka: &ხაზგადასმული

[ctx: @action]
en: Align &Left
ka: &მარცხნვ სწორება

[ctx: @action]
en: Align &Center
ka: &ცენტრზე სწორება

[ctx: @label center justify]
en: Center
ka: ცენტრი

[ctx: @action]
en: Align &Right
ka: მარ&ჯვნივ სწორება

[ctx: @label right justify]
en: Right
ka: მარჯვნივ

[ctx: @action]
en: &Justify
ka: ტექსტის მარჯვნივ და მარცხნივ გასწორება

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
ka: გადამრთეველი

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete the selected entries?
ka: ეს ნაბიჯი შეუქცევადია. მართლა გნებავთ მონიშნული ელემენტების წაშლა?

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete all results?
ka: ეს ნაბიჯი შეუქცევადია. მართლა გნებავთ ყველა შედეგის წაშლა?

en: Delete all results
ka: ყველა შედეგის წაშლა

en: White
ka: თეთრი

en: Black
ka: შავი

en: Dark Red
ka: მუქი წითელი

en: Red
ka: წითელი

en: Light Red
ka: ღია წითელი

en: Dark Green
ka: მუქი მწვანე

en: Green
ka: მწვანე

en: Light Green
ka: ღია მწვანე

en: Dark Blue
ka: მუქი ლურჯი

en: Blue
ka: ლურჯი

en: Light Blue
ka: ღია ლურჯი

en: Dark Yellow
ka: მუქი ყვითელი

en: Yellow
ka: ყვითელი

en: Light Yellow
ka: ღია ყვითელი

en: Dark Cyan
ka: მუქი ცისფერი

en: Cyan
ka: ცისფერი

en: Light Cyan
ka: ღია ცისფერი

en: Dark Magenta
ka: მუქი ალისფერი

en: Magenta
ka: ალისფერი

en: Light Magenta
ka: ღია ალისფერი

en: Dark Orange
ka: მუქი ნარინჯისფერი

en: Orange
ka: ნარინჯისფერი

en: Light Orange
ka: ღია ნარინჯისფერი

en: Dark Grey
ka: მუქი ნაცრისფერი

en: Grey
ka: ნაცრისფერი

en: Light Grey
ka: ღია ნაცრისფერი

en: Move Up
ka: აწევა

en: Move Down
ka: ჩამოწევა

en: Delete
ka: წაშლა

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete this entry?
ka: ეს საფეხური შეუქცევადია. ნამდვილად გსურთ ამ ჩანაწერის წაშლა?

en: Delete Entry
ka: ჩანაწერის წაშლა

en: Drag Entry
ka: ელემენტის გადათრევა

en: Select Color
ka: აირჩიეთ ფერი
