mathematik - en to nds translation catalogue (349 entries)

en: Pause
nds: Paus

en: Stop
nds: Anhollen

en: Advanced Plotting
nds: Verwiedert Bagenschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
nds: Diagramm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
nds: Utdruck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
nds: Anner Optschonen:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
nds: &Diagramm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
nds: Optschoon aktiev

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
nds: &Utreken

en: Differentiate
nds: Differenzeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
nds: Variabel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
nds: Wedderhalen:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
nds: &Paket

en: Import Package
nds: Paket importeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
nds: Paket:

en: Integrate
nds: Integreren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
nds: Neddergrenz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
nds: Bövergrenz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
nds: Fastleggt Integraal

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
nds: &Lineaar Algebra

en: Create Matrix
nds: Matrix opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
nds: Striepen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
nds: Regen:

en: Compute Eigenvalues
nds: Egenweerten utreken

en: Compute Eigenvectors
nds: Egenvektoren utreken

en: Invert Matrix
nds: Matrix ümdreihen

en: Plot 2D
nds: 2D-Diagramm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
nds: Variabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
nds: Naam

en: Plot 3D
nds: 3D-Diagramm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
nds: 1. Variabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
nds: 2. Variabel

en: Run Script
nds: Skript utföhren

en: Solve equations
nds: Glieken lösen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
nds: Glieken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
nds: Variabeln:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
nds: Dit as Standard-Hülpprogramm bruken

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
nds: Variabelnpleeg anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
nds: Diagrammen na Arbeitblatt inbinnen

en: Error - Cantor
nds: Fehler - Cantor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
nds: Allmeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
nds: Anmaakt

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
nds: List mit Skripten, de bi Törnstart automaatsch utföhrt warrt

en: Error: %1
nds: Fehler: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
nds: Padd na den Befehl „luajit“

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
nds: Padd na't Programm »Maxima«

en: Error: Too many */
nds: Fehler: To vele „*/“

en: Error: Too many /*
nds: Fehler: To vele „/*“

en: Error: expected " before ;
nds: Fehler: »"« vör »;« verwacht

en: Failed to start Maxima
nds: Maxima lett sik nich starten.

en: Maxima crashed. restarting...
nds: Maxima is afstört un warrt nieg start...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
nds: Maxima is tweemaal kort achterenanner afstört. Startversöök warrt anhollen.

en: Syntax Error
nds: Syntaxfehler

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
nds: Cantor - Plotdialoog

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
nds: Funkschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
nds: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
nds: Utdruck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
nds: List leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
nds: X-Variabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
nds: Stil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
nds: Lienen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
nds: Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
nds: Pünkt un Lienen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
nds: Kastens

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
nds: Histogramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
nds: Schreed

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
nds: Talliglichter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
nds: Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
nds: Weekmaken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
nds: Keen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
nds: Monotoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
nds: Natürlich kubsch Splines

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier
nds: Bézier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
nds: Bézier (monotoon)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
nds: Funkschoonrebeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
nds: X-Rebeet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
nds: Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
nds: Diagrammtitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
nds: X-Ass-Beschriften

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
nds: Y-Ass-Beschriften

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
nds: Verklorensteed

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
nds: Verkloren versteken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
nds: Baven links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
nds: Baven rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
nds: Nerrn links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
nds: Nerrn rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
nds: Nerrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
nds: Buten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
nds: Gadder wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
nds: Heel Rand wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
nds: Klören bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
nds: Binnenreegs wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
nds: Logaritmisch X-Ass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
nds: Logaritmisch Y-Ass

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
nds: Dateioptschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
nds: Diagramm as Datei sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
nds: Dateityp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
nds: Ut Dateinaam raden

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
nds: Gifft an, wat un wodennig Eenheiten automaatsch ümreekt warrt. Wenn anmaakt, warrt de Eenheit na de op't Best passen SI-Eenheit (de mit de wenigsten Eenheiten) ümwannelt.

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
nds: Standard-Winkeleenheit för trigonometersch Funkschonen

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
nds: Basis för inleest un utreekt Tallen.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
nds: Gifft an, wat dat Utreekresultaat vereenfacht oder fakteriseert warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
nds: Gifft an, wat ratschonaal Tallen as Dezimaaltallen, Bröök oder wat dor twischen wiest warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
nds: Mit dree Pünkt wiesen, dat en Tall ehr Nakommasteden keen Enn hebbt, un ehr nich runnen (a.B. 2/3 as „0.666666...“ ansteed vun „0.666667“ wiesen).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
nds: All SI-Prefixen bruken. Wenn nich anmaakt warrt Prefixen, de nich Veelfache vun 1000 sünd (a.B. zenti, dezi, deka, hekto), nich automaatsch bruukt.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
nds: Wenn anmaakt, warrt negatiev Exponenten ansteed vun Divischonen bruukt (a.B. warrt ut 5/x^2 denn 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
nds: Tallendorstellen

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
nds: Wenn anmaakt, warrt Diagrammen binnen dat Arbeitblatt wiest, anners binnen en egen Finster.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
nds: Gifft an, wat binnen Diagrammen Klören bruukt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
nds: Gifft an, wat en Gadder utgeven warrt

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
nds: Gifft an, wat all Ränner rund dat Diagramm utgeven warrt

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
nds: Breed vun Lienen, in Pixels

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
nds: Tall vun Estemeerschreed bi't Utgeven

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
nds: Weekrekenbedrief för Diagrammen

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
nds: Stil för de Utgaven

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
nds: Verklorensteed binnen Diagrammen

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
nds: Qalculate gifft an, dat kann nich drucken. Is „gnuplot“ installeert?

en: missing %1
nds: %1 fehlt

en: %1 must be a number.
nds: %1 mutt en Tall wesen.

en: %1 must be a integer.
nds: %1 mutt en Heeltall wesen.

en: %1 must be a boolean.
nds: %1 mutt boolsch wesen.

en: invalid option for %1: %2
nds: Leeg Optschoon för %1: %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
nds: Mehr Utdrück binnen een Utgaavbefehl funnen (%1 un %2).

en: ERROR
nds: Fehler

en: WARNING
nds: Wohrschoen

en: No function, variable or unit with specified name exist.
nds: Dat gifft keen Funkschoon, Variabel oder Eenheit mit den angeven Naam.

en: Function: %1
nds: Funkschoon: %1

en: Plotting interface
nds: Diagramm-Koppelsteed

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
nds: Gifft en oder mehr Funkschonen binnenreegs oder binnen nieg Finstern ut.

en: expression
nds: Utdruck

en: option
nds: Optschoon

en: value
nds: Weert

en: integer
nds: Heeltall

en: boolean
nds: Boolsch

en: number
nds: Tall

en: default: %1
nds: Standard: %1

en: The function's name
nds: De Funkschoon ehr Naam

en: Title label
nds: Titelnaam

en: x-axis label
nds: X-Ass-Beschriften

en: y-axis label
nds: Y-Ass-Beschriften

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
nds: Bild, as dat dat Diagramm sekert warrt. Wenn leddig, warrt dat Diagramm binnen en Finster op den Schirm wiest. Wenn „inline=true“ angeven is, warrt dat Bild wiest, liek wat hier fastleggt is.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
nds: De Bildtyp, de bi't Sekern bruukt warrt. Een vun de Weerten „auto“, „png“, „ps“, „eps“, „latex“, „svg“ un „fig“.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
nds: Op „true“ setten, wenn Du klöört Diagrammen hebben wullt, op „false“ för swattwitt Diagrammen.

en: Minimum x-axis value.
nds: Lüttst X-Ass-Weert

en: Maximum x-axis value.
nds: Hööchst X-Ass-Weert

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
nds: Gifft an, wat en logarithmisch X-Ass bruukt warrt

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
nds: Gifft an, wat en logarithmisch Y-Ass bruukt warrt

en: Logarithmic base for the x-axis.
nds: Logarithmisch Basis för de X-Ass

en: Logarithmic base for the y-axis.
nds: Logarithmisch Basis för de Y-Ass

en: If a grid shall be shown in the plot.
nds: Gifft an, wat en Gadder binnen dat Diagramm utgeven warrt

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
nds: Gifft an, wat dat Ränner heel rund dat Diagramm geven schall (nich bloots Assen)

en: Width of lines.
nds: Breed vun Lienen

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
nds: Gifft an, woneem de Diagramm-Verkloren wesen schall. Een vun de Weerten „none“, „top_left“, „top_right“, „bottom_left“, „bottom_right“, „below“ un „outside“.

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
nds: Diagramm-Weekreken. Een vun de Weerten „none“, „unique“, „csplines“, „bezier“ un „sbezier“.

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
nds: Diagramm-Stil. Een vun de Weerten „lines“, „points“, „points_lines“, „boxes“, „histogram“, „steps“, „candlesticks“ un „dots“.

en: Use scale on second x-axis.
nds: Skala för tweet X-Ass bruken

en: Use scale on second y-axis.
nds: Skala för tweet Y-Ass bruken

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
nds: Gifft an, wat dat Diagramm binnenreegs un nich binnen en nieg Finster utgeven warrt

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
nds: Afstand twischen twee Estemeerschreed. Kiek ok bi Schreed.

en: Number of interpolation points. See also step.
nds: Tall vun Estemeerpünkt. Kiek ok bi Schritt.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
nds: De Naam vun de X-Variabel. Dat mutt en nich begäng Variabel wesen.

en: Save variables to a file
nds: Variabeln binnen en Datei sekern

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
nds: All opstunns fastleggt Variabeln as en Datei sekern. Se laat sik mit „%1“ nieg laden.

en: file
nds: Datei

en: file: the file to save to
nds: Datei: de Datei, na de Du sekern wullt

en: Load variables from a file
nds: Variabeln ut en Datei laden

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
nds: Variabeln ut en Datei laden, de vördem mit %1 opstellt wöör.

en: file: the file to load
nds: Datei: de Datei, de Du laden wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
nds: Tallen-Basis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
nds: Brookformaat:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
nds: Dezimaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
nds: Akraat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
nds: As Brook

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
nds: Tosamensett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
nds: Tallendorstellen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
nds: Reen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
nds: Wetenschaplich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
nds: Nauigkeit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
nds: Wieser för unennlich Regen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
nds: All SI-Prefixen bruken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
nds: Negatiev Exponenten bruken:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
nds: Utweerten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
nds: Na best SI-Eenheiten wanneln:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
nds: Radian

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
nds: Graad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
nds: Nieggraad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
nds: Struktureerbedrief:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
nds: Vereenfachen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
nds: Fakteriseren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
nds: Winkeleenheit:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
nds: Diagrammutgaav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
nds: Diagrammen binnenreegs wiesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
nds: All Ränner wiesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
nds: Lienenbreed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
nds: Aftast-Wedderhalen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
nds: Weekrekenbedrief:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
nds: Natürlich kubsch Splines

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
nds: Schreed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
nds: Verklorensteed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
nds: Klöört Diagrammen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
nds: Gadder wiesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
nds: Tekenstil:

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
nds: Naam

en: Error opening file %1
nds: Datei »%1« lett sik nich opmaken.

en: Error Parsing Command
nds: Befehl-Inleesfehler

en: Double click to open file selection dialog
nds: Dateiköördialoog mit Dubbelklick opmaken

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
nds: *.R *.r|R-Borndateien (*.R, *.r)

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
nds: Padd na't Programm »Sage«

en: Result of %1
nds: Resultaat vun %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
nds: %1
    De lest Utgaav weer: 
     %2

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
nds: De Perzess »Sage« is bi't Utreken vun dissen Utdruck afstört.

en: The Sage process crashed
nds: De Perzess »Sage« is afstört.

en: The Sage process exited while evaluating this expression
nds: De Perzess »Sage« wöör bi't Utreken vun dissen Utdruck beendt.

en: The Sage process exited
nds: De Perzess »Sage« wöör beendt.

en: Failed to start Sage
nds: Sage lett sik nich starten.

en: &Open Example
nds: Bispill &opmaken

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
nds[0]: <h1>Keen Hülpprogramm funnen.</h1>
    <div>Wat du doon kannst:
      <ul>    <li>Änner de Instellen in'n Instellendialoog.</li>    <li>Installeer Paketen för dit Programm:</li>     %2   </ul> </div>
nds[1]: <h1>Keen Hülpprogramm funnen.</h1>
    <div>Wat du doon kannst:
      <ul>    <li>Änner de Instellen in'n Instellendialoog.</li>    <li>Installeer Paketen för een vun disse Programmen:</li>     %2   </ul> </div>

en: Error
nds: Fehler

en: Backend %1 is not installed
nds: Hülpprogramm »%1« is nich installeert.

en: Session %1
nds: Törn %1

en: Calculating...
nds: An't Utreken...

en: Ready
nds: Afslaten

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
nds: Dat standardwies bruukt Hülpprogramm

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
nds: Standardwies Schriftsetten bruken

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
nds: Standardwies Syntaxmarkeren bruken

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
nds: Standardwies Kompletteren bruken

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
nds: Standardwies Utdrucknummereren bruken

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
nds: Ännern binnen dat Arbeitblatt standardwies animeren

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
nds: Indrääg ünner den aktuellen automaatsch nieg utreken

en: Save Plain Text
nds: Eenfachtext sekern

en: Export to LaTeX
nds: As LaTeX exporteren

en: Evaluate Worksheet
nds: Arbeitblatt utreken

en: Typeset using LaTeX
nds: LaTeX-Schriftsetten bruken

en: Syntax Highlighting
nds: Syntaxmarkeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
nds: Kompletteren

en: Line Numbers
nds: Reegnummern

en: Restart Backend
nds: Hülpprogramm nieg starten

en: Evaluate Entry
nds: Indrag utreken

en: Insert Command Entry
nds: Befehl infögen

en: Insert Text Entry
nds: Text infögen

en: Insert LaTeX Entry
nds: LaTeX-Indrag infögen

en: Insert Page Break
nds: Sietümbrook infögen

en: Insert Image
nds: Bild infögen

en: Remove current Entry
nds: Aktuell Indrag wegmaken

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
nds: Skripteditor wiesen

en: Show Completion
nds: Kompletteren wiesen

en: CantorPart
nds: Cantor-Komponent

en: Save
nds: Sekern

en: Interrupt
nds: Ünnerbreken

en: Session Error: %1
nds: Törnfehler: %1

en: Initialization complete
nds: Torechtmaken afslaten

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
nds: Wullt Du dit Arbeitblatt na en apen Nettserver hoochladen?

en: Question - Cantor
nds: Fraag - Cantor

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
nds: Dat Arbeitblatt wöör nich sekert. Wullt Du dat ehr't Hoochladen sekern?

en: Warning - Cantor
nds: Wohrschoen - Cantor

en: This backend does not support scripts.
nds: Dit Hülpprogramm ünnerstütt keen Skripten.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
nds: &Arbeitblatt

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
nds: &Nieg

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
nds: Paneels

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

en: Interrupted
nds: Ünnerbraken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
nds: Söökbalken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
nds: Söken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
nds: &Nakamen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
nds: &Verleden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
nds: Utwesseln:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
nds: &Utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
nds: &All utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
nds: Söken in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
nds: Op &Groot- un Lüttschrieven kieken

en: Configure Image
nds: Bild instellen

en: Cannot load image %1
nds: Bild „%1“ lett sik nich laden.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
nds: Bildinstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
nds: Opmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
nds: Wiesgrött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
nds: Breed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
nds: Hööchd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
nds: Druckgrött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
nds: Wiesgrött bruken

en: (auto)
nds: (automaatsch)

en: Open image file
nds: Bilddatei opmaken

en: Show LaTeX code
nds: LaTeX-Kode wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
nds: Padd na't utföhrbor Programm »LaTeX«

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
nds: Padd na't Programm »dvips«

[ctx: @title:column]
en: Value
nds: Weert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
nds: Vun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
nds: Bet:

en: Main title
nds: Hööfttitel

en: Abscissa scale
nds: X-Ass-Skala

en: Ordinate scale
nds: Y-Ass-Skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
nds: Diagrammtitel:

en: KDE Frontend to mathematical applications
nds: KDE-Böversiet för Mathematikprogrammen

en: KAlgebra backend
nds: Hülpprogramm för KAlgebra

en: Octave backend
nds: Octave-Hülpprogramm

en: Interface
nds: Koppelsteed

en: --- Page Break ---
nds: --- Sietümbrook ---

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
nds: Weert:

en: Load Variables
nds: Variabeln laden

en: Are you sure you want to remove all variables?
nds: Wullt Du redig all Variabeln wegmaken?

en: Save result
nds: Resultaat sekern

en: Remove result
nds: Resultaat wegmaken

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
nds: Dor lett sik keen KDE-Texteditorkomponent finnen.
    Prööv bitte Dien KDE-Installatschoon.

en: Script Editor
nds: Skripteditor

en: Script Editor - %1
nds: Skripteditor - %1

en: Not found
nds: Nich funnen

en: Reached beginning
nds: Bi den Anfang ankamen

en: Reached end
nds: Bi't Enn ankamen

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
nds[0]: %1 Vörkamen utwesselt
nds[1]: %1 Vörkamen utwesselt

en: Commands
nds: Befehlen

en: Results
nds: Resultaten

en: Errors
nds: Fehlers

en: LaTeX Code
nds: LaTeX-Kode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
nds: Standard-Hülpprogramm:

en: Show Rendered
nds: Ümreekt wiesen

en: Show Code
nds: Kode wiesen

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
nds: EPS-Datei lett sik nich ümreekt dorstellen. Villicht deit noch mehr Paketen noot.

en: Cannot write file %1.
nds: Datei „%1“ lett sik nich schrieven.

en: Error saving file %1
nds: Fehler bi't Sekern vun Datei »%1«.

en: Error loading latex.xsl stylesheet
nds: Fehler bi't Laden vun de Stilvörlaag „latex.xsl“

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
nds: Dat gifft Problemen mit dat Hülpprogramm „%1“.
    Bitte prööv Dien Installatschoon oder installeer de nödigen Paketen.
    Du kannst Di dit Arbeitblatt bloots ankieken.

en: Image
nds: Bild

en: Page Break
nds: Sietümbrook

en: Insert Before
nds: Vöran infögen

en: Insert
nds: Infögen

[ctx: @action]
en: Text &Color...
nds: Text&klöör...

[ctx: @label text color]
en: Color
nds: Klöör

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
nds: Text &rutheven...

[ctx: @action]
en: &Font
nds: &Schriftoort

[ctx: @action]
en: Font &Size
nds: Schrift&grött

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
nds: &Fett

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
nds: &Kursiev

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
nds: Ü&nnerstreken

[ctx: @action]
en: &Strike Out
nds: &Dörstreken

[ctx: @action]
en: Align &Left
nds: &Links utricht

[ctx: @label left justify]
en: Left
nds: Linkerhand

[ctx: @action]
en: Align &Center
nds: &Merrn utricht

[ctx: @label center justify]
en: Center
nds: In de Merrn

[ctx: @action]
en: Align &Right
nds: &Rechts utricht

[ctx: @label right justify]
en: Right
nds: Rechterhand

[ctx: @action]
en: &Justify
nds: &Blocksatz

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
nds: Block

en: Remove Entry
nds: Indrag wegmaken

en: Drag Entry
nds: Indrag trecken
