mathematik - en to pt translation catalogue (687 entries)

en: Pause
pt: Pausa

en: Start
pt: Iniciar

en: Stop
pt: Parar

en: Save animation result
pt: Gravar o resultado da animação

en: Animations (*.gif)
pt: Animações (*.gif)

en: Advanced Plotting
pt: Gráficos Avançados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
pt: Gráfico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
pt: Expressão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
pt: Opções adicionais:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
pt: &Gráfico

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
pt: Opção activa

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
pt: &Calcular

en: Differentiate
pt: Derivar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
pt: Variável:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
pt: Vezes:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
pt: &Pacote

en: Import Package
pt: Importar o Pacote

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
pt: Pacote:

en: Integrate
pt: Integrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
pt: Limite inferior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
pt: Limite superior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
pt: integral definido

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
pt: Álgebra &Linear

en: Create Matrix
pt: Criar uma Matriz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
pt: Colunas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
pt: Linhas:

en: Compute Eigenvalues
pt: Calcular os Valores de Eigen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
pt: Matriz:

en: Compute Eigenvectors
pt: Calcular os Vectores de Eigen

en: Invert Matrix
pt: Inverter a Matriz

en: Plot 2D
pt: Gráfico 2D

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
pt: Variável

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
pt: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
pt: Mínimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
pt: Máximo:

en: Plot 3D
pt: Gráfico 3D

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
pt: 1ª Variável

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
pt: 2ª Variável

en: Run Script
pt: Executar o Programa

en: Solve equations
pt: Resolver as equações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
pt: Equações:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
pt: Variáveis:

en: Select the Backend
pt: Seleccionar a Infra-Estrutura

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
pt: <h1>%1</h1><div><b>Versão recomendada:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
pt: <hr><div>%1</div><br><div>Veja <a href="%2">%2</a> para obter mais informações.</div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
pt: <hr><div><b><font color='#e50000'>Alguns dos requisitos não estão cumpridos: </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
pt: Usar esta infra-estrutura por omissão

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
pt: O <b>Julia</b> é uma linguagem de programação dinâmica de alto nível, com alta performance, para a computação técnica, com uma sintaxe familiar aos utilizadores de outros ambientes de computação técnica. Oferece um compilador sofisticado, a execução distribuída em paralelo, precisão numérica e uma biblioteca extensa de funções matemáticas.

en: The path to Julia specified in the application settings must point directly to the executable. Symlinks are not allowed. Please provide the correct path in the application settings and try again.
pt: A localização do Julia indicada na configuração da aplicação deverá apontar directamente para o executável. Não são permitidas ligações simbólicas. Indique por favor a localização correcta na configuração da aplicação e tente de novo.

en: Сantor couldn’t determine the version of Julia for %1. Please specify the correct path to Julia executable (no symlinks allowed) and try again.
pt: O Cantor não conseguiu obter a versão do Julia para o %1. Por favor, defina a localização correcta do executável Julia (não são permitidas ligações simbólicas) e tente de novo.

en: You are trying to use Cantor with Julia v%1.%2.%3. This version of Cantor was compiled with the support of Julia v%4.%5.%6. Please point to this version of Julia or recompile Cantor using the version %1.%2.%3.
pt: Está a tentar usar o Cantor com o Julia v%1.%2.%3. Esta versão do Cantor foi compilada com o suporte para o Julia v%4.%5.%6. Por favor, aponte para esta versão do Julia ou volte a compilar o Cantor com a versão %1.%2.%3.

note: i18n: ectx: label, entry (replPath), group (JuliaBackend)
en: Path to the Julia native REPL
pt: Localização do REPL nativo do Julia

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
pt: Activar a Gestão das Variáveis

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
pt: Integrar os Gráficos na Folha de Cálculo

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (PythonBackend)
en: Graphical package for the Plot-Assistant
pt: Pacote gráfico do Assistente de "Gráficos"

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
pt: # Infelizmente, o Gadfly não suporta gráficos em 3D

en: Julia script file (*.jl)
pt: Ficheiro de programa do Julia (*.jl)

en: Error - Cantor
pt: Erro - Cantor

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
pt: Não é possível autenticar-se na sessão do Julia devido a um problema interno com o Julia por falta de um ficheiro interno - "%1"

en: Julia session can't login due unknown internal problem
pt: Não é possível autenticar-se na sessão do Julia devido a um problema interno

en: Julia process stopped working.
pt: O processo do Julia deixou de funcionar.

en: Failed to start Julia process.
pt: Não foi possível iniciar o processo do Julia.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
pt: A comunicação com o processo do Julia falhou por razões desconhecidas.

en: For Julia only GR (https://gr-framework.org/), a framework for visualization applications, is supported at the moment. This package has to be installed first, if not done yet. For this, run Pkg.install("GR") in Cantor or in Julia REPL. Note, this operation can take some time and it's better to perform it in Julia REPL that is able to show the current progress of the package installation.
pt: Para o Julia só o GR (https://gr-framework.org/), uma plataforma para as aplicações de visualização, é que é suportada de momento. Este pacote tem de ser instalado primeiro, caso não o tenha já feito. Para tal, execute 'Pkg.install("GR")' no Cantor ou no REPL do Julia. Lembre-se que esta operação pode levar algum tempo e é melhor executá-la no REPL do Julia, por ser capaz de apresentar a evolução actual da instalação do pacote.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
pt: Geral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable:
pt: Executável:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Plot Integration:
pt: Integração de Gráficos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
pt: Se for verdadeiro, os gráficos serão apresentados dentro da folha de trabalho. Caso contrário, irão aparecer numa janela separada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
pt: Activa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
pt: Gestão das Variáveis:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
pt: Monitoriza a criação e destruição de variáveis e mostra as variáveis existentes no painel de variáveis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Internal Plot Format:
pt: Formato Interno do Gráfico:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_inlinePlotFormat)
en: Inner format of plots, if plots embedding is enabled.
pt: O formato interno dos gráficos, caso a incorporação dos mesmos esteja activa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label4)
en: Graphic package to be used in the Plot Assistant
pt: Pacote gráfico do Assistente de Gráficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Package for Plot Assistant
pt: Pacote do Assistente de Gráficos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage)
en: Plots
pt: Gráficos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
pt: Execução Automática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
pt: Comandos a auto-executar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabDocumentation)
en: Documentation
pt: Documentação

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
pt: Lista dos programas a executar no início da sessão

en: Error: %1
pt: Erro: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
pt: Estes comandos automáticos serão executados no início de uma folha de trabalho. Eles podem ser úteis para carregar os módulos necessários, mudar o ambiente, etc.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
pt: O <b>Lua</b> é uma linguagem de programação rápida e leve, com uma sintaxe procedimental simples. Existem diversas bibliotecas no Lua destinadas à matemática e à ciência.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
pt: Localização do comando 'luajit'

en: Lua script file (*.lua)
pt: Ficheiro de programa em Lua (*.lua)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path to luajit:
pt: Localização do 'luajit':

en: <h1>Maxima's Help System</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Searches for Maxima names which have name appearing anywhere within them; <i>name</i> must be a string or symbol. Thus, <i>apropos(exp)</i> returns a list of all the flags and functions which have exp as part of their name, such as <i>expand</i>, <i>exp</i>, and <i>exponentialize</i>. So, if you can only remember part of the name of a Maxima command or variable, you can use this command to find the rest of the name. Similarly, you can type <i>apropos(tr_)</i> to find a list of many of the switches relating to the translator, most of which begin with <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returns a list with all Maxima names.<br><br><i>apropos</i> returns the empty list [], if no name is found.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> is equivalent to describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> finds an item with title equal (case-insensitive) to string, if there is any such item.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> finds all documented items which contain string in their titles. If there is more than one such item, Maxima asks the user to select an item or items to display.<br><br><i>? foo</i> (with a space between <i>?</i> and <i>foo</i>) is equivalent to <i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalent to <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> yields a list of all topics documented in the on-line manual.<br><br><i>describe</i> quotes its argument. <i>describe</i> returns <i>true</i> if some documentation is found, otherwise <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> displays some examples of <i>topic</i>, which is a symbol or a string. To get examples for operators like <i>if</i>, <i>do</i>, or <i>lambda</i> the argument must be a string, e.g. <i>example("do")</i>. <i>example</i> is not case sensitive. Most topics are function names.<br><br><i>example()</i> returns the list of all recognized topics.<br><br>The name of the file containing the examples is given by the global option variable <i>manual_demo</i>, which defaults to <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> quotes its argument. <i>example</i> returns <i>done</i> unless no examples are found or there is no argument, in which case <i>example</i> returns the list of all recognized topics.
pt: <h1>Sistema de Ajuda do Maxima</h1><h2>Função <i>apropos</i></h2>Pesquisa por nomes do Maxima que tenham um nome que aparece dentro deles; o <i>nome</i> deverá ser um texto ou um símbolo. Como tal, o <i>apropos(exp)</i> devolve uma lista de todas as opções e funções que têm 'exp' como parte do seu nome, como por exemplo <i>expand</i>, <i>exp</i> e <i>exponentialize</i>. Por isso, se só se recordar de parte do nome de um comando ou variável do Maxima, poderá usar este comando para descobrir o resto do nome. De forma semelhante, poderá escrever <i>apropos(tr_)</i> para descobrir uma lista de muitas das opções relacionadas com o tradutor, começando a maioria por <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> devolve uma lista com todos os nomes do Maxima.<br><br>O <i>apropos</i> devolve a lista vazia [], caso não seja encontrado nenhum nome.<br><br><h2>Função <i>describe</i></h2><i>describe(texto)</i> é equivalente a 'describe(texto, exact)'.<br><br>P <i>describe(texto, exact)</i> descobre um item com o título igual (sem distinção de maiúsculas) ao 'texto', caso exista um desses itens.<br><br>O <i>describe(texto, inexact)</i> descobre todos os itens documentados que contêm o 'texto' nos seus títulos. Se existir mais que um item destes, o Maxima pede ao utilizador para seleccionar um item ou itens a apresentar.<br><br>O <i>? xpto</i> (com um espaço entre o <i>?</i> e o <i>xpto</i>) é equivalente a <i>describe("xpto", exact)</i>, e o <i>?? xpto</i> é equivalente ao <i>describe("xpto", inexact)</i>.<br><br>O <i>describe(, inexact)</i> devolve uma lista de todos os tópicos documentados no manual 'online'.<br><br>O <i>describe</i> coloca o seu argumento entre aspas. O <i>describe</i> devolve <i>true</i> se for detectada alguma documentação, caso contrário devolve <i>false</i>.<br><h2>A função <i>example</i></h2><i>example(tópico)</i> mostra alguns exemplos do <i>tópico</i>, que pode ser um símbolo ou um texto. Para obter exemplos de operadores como o <i>if</i>, o <i>do</i> ou o <i>lambda</i>, o argumento deverá ser um texto, p.ex. <i>example("do")</i>. O <i>example</i> não faz distinção de maiúsculas/minúsculas. A maioria dos tópicos são nomes de funções.<br><br>O <i>example()</i> devolve a lista de todos os tópicos reconhecidos.<br><br>O nome do ficheiro que contém os exemplos é devolvido pela variável global de opções <i>manual_demo</i>, que é por omissão <i>"manual.demo"</i>.<br><br>O <i>example</i> coloca o seu argumento entre aspas. O <i>example</i> devolve <i>done</i> a menos que não sejam encontrados exemplos ou não exista nenhum argumento, onde nesse caso o <i>example</i> devolve a lista de todos os tópicos reconhecidos.

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
pt: O <b>Maxima</b> é um sistema para a manipulação de expressões simbólicas e numéricas, incluindo a derivação, a integração, as séries de Taylor, as transformadas de Laplace, as equações diferenciais ordinárias, os sistemas de equações lineares, os polinómios e os conjuntos, listas, vectores, matrizes e tensores. O Maxima oferece resultados numéricos de alta precisão, usando fracções exactas, inteiros de precisão arbitrária e números de vírgula flutuante de precisão variável. O Maxima pode desenhar gráficos das funções e de dados em duas e três dimensões.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
pt: Localização do executável Maxima

en: Error: Too many */
pt: Erro: Demasiados */

en: Error: Too many /*
pt: Erro: Demasiados /*

en: Error: expected " before ;
pt: Erro: era esperado um '"' antes do ';'

en: Waiting for the plot result
pt: À espera do resultado do gráfico

en: Maxima batch file (*.mac)
pt: Ficheiro de comandos do Maxima (*.mac)

en: Failed to start Maxima
pt: Não foi possível iniciar o Maxima

en: Maxima crashed. restarting...
pt: O Maxima estoirou. A reiniciá-lo...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
pt: O Maxima estoirou duas vezes num curto período de tempo. A interromper a tentativa de reinício

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
pt: O <b>Octave da GNU</b> é uma linguagem de alto-nível, desenhada especialmente para cálculos numéricos.<br/>Oferece uma interface de linha de comandos conveniente para resolver problemas numéricos lineares e não-lineares e também para efectuar outras experiências numéricas, usando uma linguagem que é bastante compatível com o Matlab.

en: Octave script file (*.m)
pt: Ficheiro de programa em Octave (*.m)

en: Syntax Error
pt: Erro de Sintaxe

en: Plot integration test failed.
pt: O teste de integração do gráfico foi mal-sucedido.

en: The integration of plots will be disabled.
pt: Será desactivada a integração dos gráficos.

en: The plot integration doesn't work because Cantor found, that Octave can't create plots, because there are no graphical backends for it: this conclusion was made on the basis of empty output from available_graphics_toolkits() function. Looks like you should install some additional OS packages, like gnuplot, fltk or qt for possibility to create plots.
pt: A integração dos gráficos não funciona porque o Cantor descobriu que o Octave não consegue criar gráficos, devido à inexistência de infra-estruturas para ele: esta conclusão foi feita com base no resultado vazio da função available_graphics_toolkits(). Parece que terá de instalar alguns pacotes adicionais do SO, como o 'gnuplot', 'fltk' ou 'qt' para ter a possibilidade de criar gráficos.

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
pt: O <b>Python</b> é uma linguagem de programação extremamente poderosa que é usada numa grande variedade de domínios de aplicações. Existem diversos pacotes do Python para a programação científica.

en: # Sorry, but Bokeh doesn't support 3d plotting
pt: # Infelizmente, o Bokeh não suporta gráficos em 3D

en: Python script file (*.py)
pt: Ficheiro de programa em Python (*.py)

en: Cantor Python server stopped working.
pt: O servidor de Python do Cantor deixou de funcionar.

en: Failed to start Cantor python server.
pt: Não foi possível iniciar o servidor de Python do Cantor.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
pt: A comunicação com o servidor de Python do Cantor falhou por razões desconhecidas.

en: For using integrated graphics with Matplotlib package, you need to install "matplotlib" python package first.
pt: Para usar os gráficos integrados com o pacote Matplotlib, tem de instalar o pacote de Python "matplotlib" em primeiro lugar.

en: For using integrated graphic with Plot.ly, you need to install "plotly" python package and special Plot.ly-compatible "orca" executable. See "Static Image Export" article in Plot.ly documentation for details.
pt: Para usar os gráficos integrados com o Plot.ly, terá de instalar o pacote de Python "plotly" e o executável "orca" compatível com o Plot.ly. Veja o artigo de "Exportação de Imagens Estáticas" na documentação do Plot.ly para saber mais detalhes.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
pt: Cantor - Janela do Gráfico

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
pt: Funções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
pt: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
pt: Expressão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
pt: Limpar a Lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
pt: Variável X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
pt: Estilo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
pt: Linhas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
pt: Pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
pt: Pontos e Linhas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
pt: Caixas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
pt: Histograma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
pt: Passos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
pt: Velas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
pt: Pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
pt: Suavização

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
pt: Nenhum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
pt: Monotónico

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
pt: Curvas 'Spline' Cúbicas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
pt: Bezier (monotónico)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
pt: Intervalo da Função

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
pt: Intervalo em X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
pt: Taxa de a&mostragem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
pt: &Tamanho do passo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
pt: Título do gráfico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
pt: Legenda do eixo dos X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
pt: Legenda do eixo dos Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
pt: Posição da legenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
pt: Esconder a legenda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
pt: Topo-esquerda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
pt: Topo-direita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
pt: Fundo-esquerda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
pt: Fundo-direita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
pt: Por Baixo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
pt: Fora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
pt: Mostrar a Grelha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
pt: Mostrar o contorno inteiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
pt: Usar as Cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
pt: Mostrar incorporado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
pt: Escala logarítmica em X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
pt: Escala logarítmica em Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
pt: Opções do Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
pt: Gravar o gráfico num ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
pt: Tipo de ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
pt: Detectar pelo nome do ficheiro

en: <b>Qalculate!</b> is not your regular software replication of the cheapest available calculator. Qalculate! aims to make full use of the superior interface, power and flexibility of modern computers. The center of attention in Qalculate! is the expression entry. Instead of entering each number in a mathematical expression separately, you can directly write the whole expression and later modify it. The interpretation of expressions is flexible and fault tolerant, and if you nevertheless do something wrong, Qalculate! will tell you so. Not fully solvable expressions are however not errors. Qalculate! will simplify as far as it can and answer with an expression. In addition to numbers and arithmetic operators, an expression may contain any combination of variables, units, and functions.
pt: O <b>Qalculate!</b> não é uma réplica em 'software' da sua calculadora barata normal. O Qalculate! tenta tirar partido completo da interface superior, das potencialidades e da flexibilidade dos computadores modernos. O foco de atenção no Qalculate! é a introdução da expressão. Em vez de introduzir cada número numa expressão matemática separada, poderá introduzir directamente a expressão inteira e depois modificá-la. A interpretação das expressões é flexível e tolerante a erros e, caso faça algo de errado à mesma, o Qalculate! dizer-lhe-á qualquer coisa. Nem todas as expressões solúveis são de facto erros. O Qalculate! irá simplificar ao máximo e responder com uma expressão. Para além dos números e operações aritméticas, uma expressão poderá conter uma combinação arbitrária de variáveis, unidades e funções.

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
pt: Se e como são convertidas automaticamente as unidades. Se for verdadeiro, converte para as unidades SI mais adequadas (a quantidade mínima de unidades).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
pt: Unidade angular predefinida para as funções trigonométricas.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
pt: A base dos números processados e avaliados.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
pt: Se o resultado da avaliação deverá ser simplificado ou decomposto em factores.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
pt: Se os números racionais serão apresentados como decimais, como uma fracção ou como algo misto.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
pt: Mostrar que a série de algarismos de um número continua para sempre com reticências, em vez de arredondar (p.ex., 2/3 aparece como 0,666666... em vez de 0,666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
pt: Usar todos os prefixos decimais SI. Se for falso, os prefixos que não sejam um múltiplo dos milhares (centi, deci, deca, hecto) não serão usados automaticamente.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
pt: Se for verdadeiro, os expoentes negativos serão usados em vez da divisão (p.ex., 5/x^2 fica 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
pt: Apresentação numérica.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
pt: Se for verdadeiro, os gráficos serão apresentados dentro da folha de trabalho. Caso contrário, irão aparecer numa janela separada.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
pt: Se deverão ser usadas cores nos gráficos.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
pt: Se deverá desenhar uma grelha.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
pt: Se deverá desenhar um contorno completo à volta do gráfico.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
pt: A espessura das linhas em pixels.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
pt: O número de passos da interpolação a usar no gráfico.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
pt: O modo de suavização dos gráficos.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
pt: O estilo dos gráficos.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
pt: A posição da legenda dos gráficos.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
pt: O Qalculate diz que não consegue imprimir. Será que o 'gnuplot' está instalado?

en: missing %1
pt: falta o %1

en: %1 must be a number.
pt: O %1 deverá ser um número.

en: %1 must be a integer.
pt: O %1 deverá ser um número inteiro.

en: %1 must be a boolean.
pt: O %1 deverá ser um valor booleano.

en: invalid option for %1: %2
pt: Opção inválida para o %1: %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
pt: foram encontradas várias expressões num comando do gráfico (%1 e %2).

en: ERROR
pt: ERRO

en: WARNING
pt: ATENÇÃO

en: No function, variable or unit with specified name exist.
pt: Não existe nenhuma função, variável ou unidade com o nome indicado.

en: Function: %1
pt: Função: %1

en: Plotting interface
pt: Interface do gráfico

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
pt: Desenha o gráfico de uma ou mais funções de forma incorporada ou numa janela separada.

en: expression
pt: expressão

en: option
pt: opção

en: value
pt: valor

en: integer
pt: inteiro

en: boolean
pt: booleano

en: number
pt: número

en: default: %1
pt: por omissão: %1

en: The function's name
pt: O nome da função

en: Title label
pt: Legenda do título

en: x-axis label
pt: Legenda do eixo dos X

en: y-axis label
pt: Legenda do eixo dos Y

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
pt: A imagem onde gravar o gráfico. Se vazia, mostra o gráfico numa janela do ecrã. Se 'inline=true', a imagem é apresentada independentemente desta opção.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
pt: O tipo de imagem com que gravar. Poderá ser um dos seguintes valores: auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
pt: Configure como 'true' (verdadeiro) para um gráfico a cores; caso contrário, será monocromático.

en: Minimum x-axis value.
pt: O valor mínimo do eixo dos X.

en: Maximum x-axis value.
pt: O valor máximo do eixo dos X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
pt: Se deve ser usada uma escala logarítmica para o eixo dos X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
pt: Se deve ser usada uma escala logarítmica para o eixo dos Y.

en: Logarithmic base for the x-axis.
pt: A base logarítmica do eixo dos X.

en: Logarithmic base for the y-axis.
pt: A base logarítmica do eixo dos Y.

en: If a grid shall be shown in the plot.
pt: Se deve ser mostrada uma grelha no gráfico.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
pt: Se o gráfico deverá ser rodeado para um contorno em todos os lados (não só no eixo).

en: Width of lines.
pt: A espessura das linhas.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
pt: Onde é que deverá ser colocada a legenda do gráfico. Deverá ser um dos seguintes valores: none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
pt: A suavização do gráfico. Poderá ser um dos seguintes valores: none, unique, csplines, bezier, sbezier

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
pt: O estilo do gráfico. Poderá ser um dos seguintes valores: lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots

en: Use scale on second x-axis.
pt: Usar uma escala no segundo eixo dos X.

en: Use scale on second y-axis.
pt: Usar uma escala no segundo eixo dos Y.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
pt: Se o gráfico deverá ser desenhado incorporado, em vez de numa janela nova.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
pt: A distância entre dois pontos da interpolação. Veja também os passos.

en: Number of interpolation points. See also step.
pt: O número de pontos da interpolação. Veja também o passo.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
pt: O nome da variável X. Deverá ser uma variável desconhecida

en: Save variables to a file
pt: Gravar as variáveis num ficheiro

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
pt: Grava todas as variáveis definidas de momento num ficheiro. Poderão ser actualizadas com o %1.

en: file
pt: ficheiro

en: file: the file to save to
pt: ficheiro: o ficheiro onde gravar

en: Load variables from a file
pt: Carregar as variáveis de um ficheiro

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
pt: Carregar as variáveis de um ficheiro que foi criado anteriormente por %1.

en: file: the file to load
pt: ficheiro: o ficheiro a carregar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
pt: Base numérica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
pt: Formato das fracções:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
pt: Exacta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
pt: Fraccionária

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
pt: Mista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
pt: Apresentação numérica:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
pt: Pura

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
pt: Notação Científica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
pt: Precisão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
pt: Indicar as séries infinitas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
pt: Usar todos os prefixos SI:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
pt: Usar os expoentes negativos:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
pt: Avaliar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
pt: Converter para as melhores unidades SI:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
pt: Radianos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
pt: Graus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
pt: Grados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
pt: Modo da Estrutura:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
pt: Simplificar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
pt: Factorizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
pt: Unidade dos ângulos:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
pt: Desenho do Gráfico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
pt: Desenhar os gráficos incorporados:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
pt: Mostrar os contornos completos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
pt: Espessura das linhas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
pt: Taxa de amostragem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
pt: Modo de Suavização:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
pt: Curvas Naturais Cúbicas

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
pt: Passos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
pt: Posição da Legenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
pt: Gráficos a Cores:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
pt: Mostrar a grelha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
pt: Estilo do Gráfico:

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
pt: Modificar o Item

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
pt: Adicionar um Novo Item

en: Name cannot be empty.
pt: O nome não pode estar em branco.

en: Add local documentation
pt: Adicionar a documentação local

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
pt: Obter Nova Documentação

en: Download additional documentations
pt: Obter a documentação adicional

en: Qt Compressed Help file is not valid.
pt: O ficheiro de ajuda comprimido do Qt não é válido.

en: Documentation already imported
pt: Documentação já importada

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
pt: Modificar

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
pt: Por favor, desinstale isto com o GHNS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
pt: Instalar os Ficheiros de Documentação Adicional

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
pt: Localização

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
pt: Ícone:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
pt: Seleccionar um ícone

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
pt: Introduzir um nome

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
pt: Seleccionar um nome...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
pt: Localização:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
pt: Seleccionar um ficheiro de Ajuda do Qt...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
pt: Seleccionar um ficheiro de Ajuda do Qt...

en: <h1>R' Help System: <i>help()</i> and <i>?</i>:</h1><br>The <i>help()</i> function and <i>?</i> help operator in R provide access to the documentation pages for R functions, data sets, and other objects, both for packages in the standard R distribution and for contributed packages.<br><br>To access documentation for the standard <i>lm</i> (linear model) function, for example, enter the command <b><i>help(lm)</i></b> or <i>help("lm")</i>, or <i>?lm</i> or <i>?"lm"</i> (i.e., the quotes are optional).<br><br>To access help for a function in a package that’s not currently loaded, specify in addition the name of the package: For example, to obtain documentation for the <i>rlm()</i> (robust linear model) function in the MASS package, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standard names in R consist of upper- and lower-case letters, numerals (0-9), underscores (_), and periods (.), and must begin with a letter or a period. To obtain help for an object with a non-standard name (such as the help operator <i>?</i>), the name must be quoted: for example, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>You may also use the <i>help()</i> function to access information about a package in your library — for example, <i>help(package="MASS")</i> — which displays an index of available help pages for the package along with some other information.<br><br>Help pages for functions usually include a section with executable examples illustrating how the functions work. You can execute these examples in the current R session via the <i>example()</i> command: e.g., <i>example(lm)</i>.
pt: <h1>Sistema de Ajuda do R: o <i>help()</i> e o <i>?</i>:</h1><br>A função <i>help()</i> e operador de ajuda <i>?</i> no R dão acesso às páginas de documentação das funções, conjuntos de dados e outros objectos do R, tanto para os pacotes na distribuição-padrão do R como para os pacotes de outros colaboradores.<br><br>Para aceder à documentação da função <i>lm</i> (modelo linear), por exemplo, introduza o comando <b><i>help(lm)</i></b> ou <i>help("lm")</i>, ou ainda <i>?lm</i> ou <i>?"lm"</i> (i.e., as aspas são opcionais).<br><br>Para aceder à ajuda de uma dada função num pacote que não esteja carregado de momento, indique adicionalmente o nome do pacote: Por exemplo, para obter a documentação da função <i>rlm()</i> (modelo linear robusto) no pacote MASS, use <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Os nomes-padrão no R consistem em letras maiúsculas e minúsculas, numerais (0-9), sublinhados (_) e pontos (.), e devem começar por uma letra ou por um ponto. Para obter ajuda sobre um objecto com um nome fora do padrão (como o operador de ajuda <i>?</i>), o nome deverá estar entre aspas: por exemplo, <i>help('?')</i> ou <i>?"?"</i>.<br><br>Também poderá usar a função <i>help()</i> para aceder a informações sobre um pacote na sua biblioteca — por exemplo, <i>help(package="MASS")</i> — que mostra um índice das páginas de ajuda disponíveis para o pacote, em conjunto com algumas outras informações.<br><br>As páginas de ajuda das funções normalmente incluem uma secção com exemplos executáveis que ilustram como funcionam as funções. Poderá executar estes exemplos na sessão actual do R, através do comando <i>example()</i>: p.ex., <i>example(lm)</i>.

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
pt: O <b>R</b> é uma linguagem e um ambiente para a computação e gráficos estatísticos, de forma semelhante à da linguagem e ambiente S.<br/>Oferece uma grande variedade de técnicas gráficas e estatísticas (modelação linear e não-linear, testes estatísticos clássicos, análises de séries temporais, classificação, agrupamentos, ...), sendo também altamente extensível. A linguagem S é normalmente o veículo de escolha para a investigação de metodologias estatísticas, sendo que o R oferece uma rota 'open-source' para participar nessa actividade.

en: Error opening file %1
pt: Erro ao abrir o ficheiro %1

en: R script file (*.R)
pt: Ficheiro de programa em R (*.R)

en: Error Parsing Command
pt: Erro ao Processar o Comando

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
pt: URL para a documentação local do R

en: Double click to open file selection dialog
pt: Faça duplo-click para abrir a janela de selecção de ficheiros

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
pt: *.R *.r|Ficheiros de código em R (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
pt: O <b>Sage</b> é um sistema de 'software' matemático livre e 'open-source', licenciado segundo a GPL.<br/>Combina o poder de muitos pacotes 'open-source' existentes com uma interface comum e baseada em Python.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
pt: Localização do executável Sage

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
pt: Activar a Formatação em LaTeX para a infra-estrutura do Sage

en: Result of %1
pt: Resultado do %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
pt: %1
    O último resultado foi:
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
pt: Programa em Python (*.py);;|Programa em Sage (*.sage)

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the supported versions to make it work with Cantor.
pt: A versão do Sage %1.%2 não é suportada. Por favor, actualize a sua instalação para uma das versões suportadas, para que funcione com o Cantor.

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
pt: Não foi possível determinar a versão do Sage. Por favor, verifique a sua instalação e o resultado do 'sage -v'.

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
pt: O processo Sage estoirou ao avaliar esta expressão

en: The Sage process crashed
pt: O processo Sage estoirou

en: The Sage process exited while evaluating this expression
pt: O processo Sage saiu ao avaliar esta expressão

en: The Sage process exited
pt: O processo Sage saiu

en: Failed to start Sage
pt: Não foi possível iniciar o Sage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
pt: Formatação em LaTeX:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
pt: O resultado em LaTeX do Sage nem sempre é correcto, pelo que a formatação em LaTeX pode ser desactivada para uma melhor experiência

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
pt: O <b>Scilab</b> é uma aplicação gratuita e multi-plataforma de computação numérica e uma linguagem de programação numérica de alto nível.</p>O Scilab é distribuído segundo a licença CeCILL (compatível com a GPL).

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
pt: Localização do executável Scilab

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
pt: ;;Ficheiro de programa em Scilab (*.sce);;Ficheiro de funções em Scilab (*.sci)

en: The file %1 is already opened.
pt: O ficheiro %1 já está aberto.

en: Open file
pt: Abrir um ficheiro

en: Download Examples
pt: Transferir os Exemplos

en: &Open Example
pt: Abrir &o Exemplo

en: Go to previous worksheet
pt: Ir para a área de trabalho anterior

en: Go to next worksheet
pt: Ir para a área de trabalho seguinte

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
pt: Todos os ficheiros suportados (*.cws *ipynb);;Área de Trabalho do Cantor (*.cws);;Bloco de Notas do Jupyter (*.ipynb)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
pt[0]: <h1>Não foi Encontrada Nenhuma Infra-Estrutura</h1>
    <div>Poderia tentar:
      <ul>    <li>Mudar as opções na janela de configuração;</li>    <li>Instalar os pacotes para o seguinte programa:</li>     %2   </ul> </div>
pt[1]: <h1>Não foi Encontrada Nenhuma Infra-Estrutura</h1>
    <div>Poderia tentar:
      <ul>    <li>Mudar as opções na janela de configuração;</li>    <li>Instalar os pacotes para um dos seguintes programas:</li>     %2   </ul> </div>

en: Error
pt: Erro

en: Backend %1 is not installed
pt: A infra-estrutura %1 não está instalada

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
pt: A infra-estrutura %1 está instalada, mas desactivada. Verifique por favor a instalação e a configuração do Cantor

en: Session %1
pt: Sessão %1

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
pt: Não foi possível obter a componente do Cantor com o erro %1

en: Calculating...
pt: A calcular...

en: Ready
pt: Pronto

en: Changed
pt: Modificado

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
pt: Estão abertas diversas área de trabalho por gravar. Deseja fechá-las?

en: Close Cantor
pt: Fechar o Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
pt: O projecto actual foi modificado. Deseja gravá-lo?

en: Save Project
pt: Gravar o Projecto

en: Formatting
pt: Formatação

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
pt: A infra-estrutura que é usada por omissão

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
pt: Fazer o Processamento de Texto por Omissão

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
pt: Fazer o Realce de Sintaxe por Omissão

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
pt: Activar a Completação por omissão

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
pt: Activar a Numeração das Expressões por Omissão

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
pt: Animar as alterações na folha de cálculo por omissão

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
pt: Activa o desenho das expressões matemáticas dentro de $$..$$ nos itens de Texto e Markdown por omissão (precisa de ter instalado o 'pdflatex')

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
pt: Reavaliar automaticamente os itens abaixo do actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
pt: Pedir a confirmação ao reiniciar a infra-estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
pt: Grava a formatação do texto formatado do TextEntry, quando gravar a folha de trabalho no formato do Jupyter

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
pt: Usar o estilo antigo de colocação dos itens do Cantor

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
pt: Mostrar os erros de desenho de expressões matemáticas incorporadas

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
pt: Limite de linhas visíveis para o resultado de texto

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
pt: Tipo de letra hierárquico do capítulo

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
pt: Tamanho de letra hierárquico do capítulo

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
pt: Texto hierárquico do capítulo em itálico

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
pt: Texto hierárquico do capítulo em negrito

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
pt: Tipo de letra hierárquico do sub-capítulo

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
pt: Tamanho de letra hierárquico do sub-capítulo

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
pt: Texto hierárquico do sub-capítulo em itálico

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
pt: Texto hierárquico do sub-capítulo em negrito

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
pt: Tipo de letra hierárquico da secção

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
pt: Texto hierárquico da secção em itálico

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
pt: Texto hierárquico da secção em negrito

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
pt: Tipo de letra hierárquico da sub-secção

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
pt: Texto hierárquico da sub-secção em itálico

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
pt: Texto hierárquico da sub-secção em negrito

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
pt: Tipo de letra hierárquico do parágrafo

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
pt: Tamanho de letra hierárquico do parágrafo

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
pt: Texto hierárquico do parágrafo em negrito

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
pt: Tipo de letra hierárquico do sub-parágrafo

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
pt: Texto hierárquico do sub-parágrafo em itálico

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
pt: Texto hierárquico do sub-parágrafo em negrito

en: Save Plain Text
pt: Gravar em Texto Simples

en: Export to LaTeX
pt: Exportar para LaTeX

en: Evaluate Worksheet
pt: Avaliar a Folha de Cálculo

en: Zoom
pt: Ampliação

en: Typeset using LaTeX
pt: Formatar com o LaTeX

en: Syntax Highlighting
pt: Realce de Sintaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
pt: Completação

en: Line Numbers
pt: Números de Linha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Animations
pt: Animações

en: Embedded Math
pt: Matemática Incorporada

en: Restart Backend
pt: Reiniciar a Infra-Estrutura

en: Evaluate Entry
pt: Avaliar o Item

en: Insert Command Entry
pt: Inserir um Item de Comando

en: Insert Text Entry
pt: Inserir um Item de Texto

en: Insert Markdown Entry
pt: Inserir um Item de Markdown

en: Insert LaTeX Entry
pt: Inserir um Item de LaTeX

en: Insert Page Break
pt: Inserir uma Quebra de Página

en: Insert Image
pt: Inserir uma Imagem

en: Collapse All Results
pt: Fechar Todos os Resultados

en: Expand All Results
pt: Expandir Todos os Resultados

en: Remove All Results
pt: Remover Todos os Resultados

en: Remove current Entry
pt: Remover o item actual

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
pt: Mostrar o Editor de Programas

en: Show Completion
pt: Mostrar a Completação

en: Cantor Worksheet (*.cws)
pt: Folha de Cálculo do Cantor (*.cws)

en: Jupyter Notebook (*.ipynb)
pt: Bloco de Notas do Jupyter (*.ipynb)

en: Save as
pt: Gravar como

en: Save
pt: Gravar

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
pt: Todos os resultados dos cálculos disponíveis perder-se-ão. Deseja mesmo reiniciar o %1?

en: Restart %1?
pt: Reiniciar o %1?

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Session Error: %1
pt: Erro da Sessão: %1

en: Initialization complete
pt: A inicialização terminou

en: Initializing...
pt: A inicializar...

en: [read-only]
pt: [apenas para leitura]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
pt: Deseja enviar a folha de trabalho actual para o servidor Web público?

en: Question - Cantor
pt: Pergunta - Cantor

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
pt: A folha de cálculo não está gravada. Devê-lo-á fazer antes do envio.

en: Warning - Cantor
pt: Aviso - Cantor

en: This backend does not support scripts.
pt: Esta infra-estrutura não suporta os programas.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
pt: &Folha de Trabalho

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
pt: Configuração

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
pt: &Novo

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
pt: Painéis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Default
pt: Predefinição

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Font
pt: Tipo de Letra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
pt: Negrito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
pt: Itálico

en: Increase Size
pt: Aumentar o Tamanho

en: Decrease Size
pt: Diminuir o Tamanho

en: Select
pt: Seleccionar

en: Reset to Default
pt: Repor a Predefinição

en: Show Results
pt: Mostrar os Resultados

en: Hide Results
pt: Esconder os Resultados

en: Show Help
pt: Mostrar a Ajuda

en: Appearance
pt: Aparência

en: Interrupted
pt: Interrompido

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
pt: Barra de Pesquisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
pt: Procurar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
pt: Segui&nte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
pt: An&terior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
pt: Substituir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
pt: Substitui&r

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
pt: Substituir &Tudo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
pt: Procurar em:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
pt: &Corresponder à capitalização

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Hierarchy Fonts
pt: Tipos de Letra Hierárquicos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
pt: Tipo de Letra do Capítulo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Family:
pt: Tipo de Letra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Size:
pt: Tamanho da Letra:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
pt: Tipo de Letra do Sub-Capítulo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
pt: Tipo de Letra da Secção

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
pt: Tipo de Letra da Sub-Secção

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
pt: Tipo de Letra do Parágrafo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
pt: Tipo de Letra do Sub-Parágrafo

en: Chapter
pt: Capítulo

en: Subchapter
pt: Sub-Capítulo

en: Section
pt: Secção

en: Subsection
pt: Sub-Secção

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Subparagraph
pt: Sub-Parágrafo

en: Set Hierarchy Level
pt: Definir o Nível da Hierarquia

en: Solid Line Style
pt: Estilo de Linha Contínua

en: Dash Line Style
pt: Estilo de Linha Tracejada

en: Dot Line Style
pt: Estilo de Linha Pontilhada

en: Dash Dot Line Style
pt: Estilo de Linha Traço-Ponto

en: Dash Dot Dot Line Style
pt: Estilo de Linha Traço-Ponto-Ponto

en: Line Thickness
pt: Espessura da Linha

en: Thin
pt: Fino

en: Medium
pt: Média

en: Thick
pt: Grossa

en: Line Color
pt: Cor da Linha

en: Line Style
pt: Estilo da Linha

en: Configure Image
pt: Configurar a Imagem

en: Double click here to configure image settings
pt: Faça duplo-click para configurar as definições da imagem

en: Cannot load image %1
pt: Não é possível carregar a imagem %1

en: Save image result
pt: Gravar o resultado da imagem

en: Images (%1)
pt: Imagens (%1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
pt: Configuração da Imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
pt: Abrir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
pt: Tamanho da Área

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
pt: Largura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
pt: Altura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
pt: Antevisão

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
pt: Tamanho da Impressão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
pt: Usar o Tamanho da Área

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
pt: Configuração da Imagem

en: Open image file
pt: Abrir o ficheiro da imagem

en: Show LaTeX code
pt: Mostrar o código em LaTeX

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
pt: Não foi indicada nenhuma localização para o executável %1. Por favor, indique a localização correcta na configuração da aplicação e tente de novo.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
pt: O ficheiro indicado '%1' para o executável %2 não existe. Por favor, indique a localização correcta na configuração da aplicação e tente de novo.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
pt: O ficheiro indicado '%1' não aponta para nenhum executável. Por favor, indique a localização correcta na configuração da aplicação e tente de novo.

en: The program %1 didn't finish the execution after %2 milliseconds during the plot integration test.
pt: O programa %1 não terminou a execução ao fim de %2 milisegundos durante o teste de integração do gráfico.

en: Failed to open the file %1 during the plot integration test.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro %1 durante o teste de integração do gráfico.

en: Failed to parse the result during the plot integration test.
pt: Não foi possível processar o resultado durante o teste de integração do gráfico.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
pt: Localização do executável 'latex'

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
pt: Localização do executável 'dvips'

[ctx: @title:column]
en: Value
pt: Valor

en: <too big variable>
pt: <variável demasiado grande>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
pt: De:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
pt: Até:

en: Main title
pt: Título principal

en: Abscissa scale
pt: Escala das abcissas

en: Ordinate scale
pt: Escala das ordenadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
pt: Título do gráfico:

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
pt: Este é um conteúdo do Jupyter não suportado dos tipos ('%1')

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
pt: O processo %1 morreu de forma inesperada. Todos os resultados dos cálculos perderam-se.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
pt: O processo %1 morreu de forma inesperada com a mensagem "%2". Todos os resultados dos cálculos perderam-se.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
pt: Você escolheu o suporte para o pacote gráfico %1, mas o suporte não pode ser activado devido a requisitos em falta; como tal, a integração para este pacote será desactivada. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
pt: Interface para KDE de aplicações matemáticas

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
pt: Manutenção<br/>Migração para o Qt5/KF5, infra-estruturas do Scilab e Python

[ctx: @info:credit]
en: Developer
pt: desenvolvimento

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
pt: Autoria original<br/>Manutenção (2009 - 2015)

en: KAlgebra backend
pt: Infra-estrutura do KAlgebra

en: Octave backend
pt: Infra-estrutura do Octave

en: Cantor icon
pt: Ícone do Cantor

en: Use  backend <backend>
pt: Usar a infra-estrutura <infra-estrutura>

en: Documents to open.
pt: Os documentos a abrir.

en: Couldn't open the file %1
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro %1

en: Enter Edit Mode
pt: Entrar no Modo de Edição

en: Clear Attachments
pt: Limpar os Anexos

en: Cantor Math Error
pt: Erro Matemático do Cantor

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
pt: Não foi possível ler a imagem "%1". Erro "%2"

en: --- Page Break ---
pt: --- Quebra de Página ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
pt: Ir para o conteúdo

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
pt: Procurar nas palavras-chave...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
pt: Procura no texto da página de documentação actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
pt: Repor o nível de ampliação em 100%

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
pt: Ir para a ocorrência seguinte

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
pt: Ir para a ocorrência anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
pt: Distinguir capitalização

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
pt: O ficheiro foi transferido com sucesso para as Transferências.

en: Download Successful
pt: Transferência com Sucesso

en: Cantor files
pt: Ficheiros do Cantor

en: Jupyter files
pt: Ficheiros do Jupyter

en: All supported files
pt: Todos os ficheiros suportados

en: All files
pt: Todos os ficheiros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
pt: Valor:

en: Add New Variable
pt: Adicionar uma Nova Variável

en: Load Variables
pt: Carregar as Variáveis

en: Save Variables
pt: Gravar as Variáveis

en: Remove Variables
pt: Remover as Variáveis

en: Search/Filter
pt: Procurar/Filtrar

en: Case Sensitive
pt: Distinguir Capitalização

en: Match Complete Word
pt: Corresponder à Palavra Completa

en: Are you sure you want to remove all variables?
pt: Tem a certeza que deseja remover todas as variáveis?

en: Load file
pt: Carregar um ficheiro

en: Save result
pt: Gravar o resultado

en: Remove result
pt: Remover o resultado

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
pt: Não foi possível encontrar um componente de edição de texto para o KDE;
    verifique por favor a sua instalação do KDE.

en: Script Editor
pt: Editor de Programas

en: Script Editor - %1
pt: Editor de Programas - %1

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Reached beginning
pt: Atingiu-se o início

en: Reached end
pt: Atingiu-se o fim

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
pt[0]: Foi substituída %1 instância
pt[1]: Foram substituídas %1 instâncias

en: Commands
pt: Comandos

en: Results
pt: Resultados

en: Errors
pt: Erros

en: Text
pt: Texto

en: LaTeX Code
pt: Código em LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Startup:
pt: Arranque:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultBackend)
en: Create a new worksheet for the selected backend system. If none is selected, the user is asked about which system to use on startup.
pt: Cria uma nova folha de trabalho para o sistema de infra-estrutura seleccionado. Se não estiver seleccionado nenhum, é pedido ao utilizador para escolher o sistema a usar no arranque.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
pt: Infra-Estrutura por Omissão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Worksheet:
pt: Folha de trabalho:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for the results of the calculations, if supported by the backend system
pt: Activa a formatação em LaTeX para os resultados dos cálculos, se for suportada pela infra-estrutura usada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: LaTeX typesetting
pt: Formatação em LaTeX

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Enable syntax highlighting
pt: Activar o realce de sintaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Syntax highlighting
pt: Realce de sintaxe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Enable syntax completion
pt: Activar a completação da sintaxe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Show line numbers
pt: Mostrar os números de linha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Line numbers
pt: Números de linha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Enable animation effects in the worksheet
pt: Activar os efeitos de animação na folha de trabalho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: If enabled, text entries are aligned at the worksheet border and not at the prompt border
pt: Se estiver activa, os elementos de texto são alinhados ao contorno da folha de trabalho e não ao contorno da linha de comandos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: Don't indent text entries
pt: Não indentar os elementos de texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StoreTextEntryFormatting)
en: Use rich text format for text entries when saving in Jupyter Notebook Format
pt: Usar a formatação do elementos de texto quando gravar no formato do Jupyter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Evaluation:
pt: Avaliação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart)
en: If enabled, the user will be asked for confirmation prior to restarting the backend system
pt: Se estiver activa, será pedida ao utilizador a confirmação ao reiniciar a infra-estrutura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: If enabled, all entries below the current one will be evaluated automatically
pt: Se estiver activa, todos os elementos abaixo do actual serão avaliados automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: Reevaluate entries automatically
pt: Reavaliar automaticamente os elementos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VisibleLinesLimit_label)
en: Number of rows in the result (0 for unlimited):
pt: Número de linhas no resultado (0 para sem limite):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
pt: O número máximo de linhas visíveis no resultado de um item de comando. Use o valor 0 para trabalhar sem limitações.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for mathematical expressions in Markdown entries
pt: Activar a formatação em LaTeX para as expressões matemáticas nos itens em Markdown

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Mathematical expressions via LaTeX
pt: Expressões matemáticas com o LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMathRenderError)
en: Notify about render failures for mathematical expressions
pt: Notificar sobre erros de desenho das expressões matemáticas

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
pt: Procurar…

en: Raw Cell Targets
pt: Destinos das Células em Bruto

en: Add custom target
pt: Adicionar um destino personalizado

en: Convert to Text Entry
pt: Converter para um Item de Texto

en: Convert to Raw Cell
pt: Converter para uma Célula em Bruto

en: Target MIME type:
pt: Tipo MIME do destino:

en: Copy result
pt: Copiar o resultado

en: Show Rendered
pt: Mostrar a Representação

en: Show Code
pt: Mostrar o Código

en: Show HTML Code
pt: Mostrar o Código HTML

en: Show Plain Alternative
pt: Mostrar a Alternativa Simples

en: Show Html
pt: Mostrar o HTML

en: Show HTML
pt: Mostrar o HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
pt: Não é possível representar o ficheiro EPS. Poderá necessitar de pacotes adicionais

en: Save text result
pt: Gravar o resultado do texto

en: Text Files (*.txt)
pt: Ficheiros de Texto (*.txt)

en: Cannot write file %1.
pt: Não é possível gravar o ficheiro %1.

en: Cannot write file.
pt: Não é possível gravar o ficheiro.

en: Error saving file %1
pt: Ocorreu um erro ao gravar o ficheiro %1

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
pt: No modo apenas para leitura, o Cantor não conseguiu garantir que a exportação fosse válida para o %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
pt: Ocorreu um erro ao carregar a folha 'latex.xsl'

en: Couldn't open the file %1.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro %1.

en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

en: Couldn't open the selected file for reading.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro seleccionado para leitura.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
pt: O ficheiro seleccionado não é um ficheiro de projecto do Cantor ou Jupyter válido.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
pt: O ficheiro seleccionado não é um ficheiro de projecto do Cantor válido.

en: This worksheet was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
pt: Esta folha de trabalho foi criada com o Python2, o qual já não é mais suportado. Será usado o Python3.

en: Python2 not supported anymore
pt: Python2 não mais suportado

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
pt: Não foi encontrada a infra-estrutura %1. A edição e execução dos elementos não é possível.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
pt: Existem alguns problemas com a infra-estrutura %1;
    verifique por favor a sua configuração ou instale os pacotes necessários.
    Só poderá ver esta folha de trabalho.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
pt: O Cantor não suporta a importação de blocos de notas do Junyper com uma versão inferior à 4.5 (foi detectada a %1.%2).

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
pt: O Cantor não suporta a importação de blocos de notas do Junyper com uma versão superior à 4.5 (foi detectada a %1.%2).

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
pt: Este bloco de notas foi criado com o Python2, que não é mais suportado. Será usado o Python3.

en: an object with keys: %1
pt: um objecto com as chaves: %1

en: non object JSON value
pt: valor não-objecto em JSON

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
pt: foram detectados dados incorrectos (%1) que não correspondem a uma célula do Jupyter

en: The file is not valid Jupyter notebook
pt: O ficheiro não é um bloco de notas do Jupyter válido

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
pt: Esquema inválido de bloco de notas do Jupyter: %1

en: Convert To
pt: Converter Para

en: Command
pt: Comando

en: Image
pt: Imagem

en: Page Break
pt: Quebra de Página

en: Horizontal Line
pt: Linha Horizontal

en: Hierarchy Entry
pt: Item da Hierarquia

en: Insert After
pt: Inserir Depois

en: Insert Before
pt: Inserir Antes

en: Insert
pt: Inserir

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Original Size
pt: Tamanho Original

en: Move Entries Up
pt: Subir os Itens

en: Move Entries Down
pt: Descer os Itens

en: Evaluate Entries
pt: Avaliar os Itens

en: Remove Entries
pt: Remover os Itens

en: Collapse Command Entry Results
pt: Fechar os Resultados do Item de Comando

en: Expand Command Entry Results
pt: Expandir os Resultados do Item de Comando

en: Remove Command Entry Results
pt: Remover os Resultados do Item de Comando

en: Exclude Command Entry From Execution
pt: Excluir o Item de Comando da Execução

en: Add Command Entry To Execution
pt: Adicionar um Item de Comando à Execução

[ctx: @action]
en: Text &Color...
pt: &Cor do Texto...

[ctx: @label text color]
en: Color
pt: Cor

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
pt: Realce do &Texto...

[ctx: @action]
en: &Font
pt: Tipo de &Letra

[ctx: @action]
en: Font &Size
pt: &Tamanho da Letra

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
pt: &Negrito

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
pt: &Itálico

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
pt: S&ublinhado

[ctx: @action]
en: &Strike Out
pt: &Traçado

[ctx: @action]
en: Align &Left
pt: A&linhar à Esquerda

[ctx: @label left justify]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: @action]
en: Align &Center
pt: Alinhar ao &Centro

[ctx: @label center justify]
en: Center
pt: Centro

[ctx: @action]
en: Align &Right
pt: Alinhar à Di&reita

[ctx: @label right justify]
en: Right
pt: Direita

[ctx: @action]
en: &Justify
pt: &Justificar

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
pt: Justificar

en: This action will remove all results without the possibility of cancellation. Are you sure?
pt: Esta acção irá remover todos os resultados sem a possibilidade de cancelar. Tem a certeza?

en: Remove all results
pt: Remover todos os resultados

en: White
pt: Branco

en: Black
pt: Preto

en: Dark Red
pt: Vermelho-Escuro

en: Red
pt: Vermelho

en: Light Red
pt: Vermelho Claro

en: Dark Green
pt: Verde Escuro

en: Green
pt: Verde

en: Light Green
pt: Verde Claro

en: Dark Blue
pt: Azul Escuro

en: Blue
pt: Azul

en: Light Blue
pt: Azul Claro

en: Dark Yellow
pt: Amarelo Escuro

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Light Yellow
pt: Amarelo Claro

en: Dark Cyan
pt: Cíano Escuro

en: Cyan
pt: Cíano

en: Light Cyan
pt: Cíano Claro

en: Dark Magenta
pt: Magenta Escuro

en: Light Magenta
pt: Magenta Claro

en: Dark Orange
pt: Laranja Escuro

en: Orange
pt: Laranja

en: Light Orange
pt: Laranja Claro

en: Dark Grey
pt: Cinzento Escuro

en: Grey
pt: Cinzento

en: Light Grey
pt: Cinzento Claro

en: Move Up
pt: Subir

en: Move Down
pt: Descer

en: Do you really want to remove this entry?
pt: Tem a certeza que deseja remover este item?

en: Remove Entry
pt: Remover o Item

en: Drag Entry
pt: Arrastar o Item
