mathematik - en to sv translation catalogue (686 entries)

en: Pause
sv: Paus

en: Start
sv: Starta

en: Stop
sv: Stoppa

en: Save animation result
sv: Spara animeringsresultat

en: Animations (*.gif)
sv: Animeringar (*.gif)

en: Advanced Plotting
sv: Avancerat diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
sv: Rita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
sv: Uttryck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
sv: Ytterligare alternativ:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
sv: &Rita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
sv: Alternativ aktivt

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
sv: &Beräkna

en: Differentiate
sv: Differentiera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
sv: Variabel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
sv: Gånger:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
sv: &Paket

en: Import Package
sv: Importera paket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
sv: Paket:

en: Integrate
sv: Integrera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
sv: Under gräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
sv: Övre gräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
sv: bestämd integral

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
sv: &Linjär algebra

en: Create Matrix
sv: Skapa matris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
sv: Kolumner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
sv: Rader:

en: Compute Eigenvalues
sv: Beräkna egenvärden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
sv: Matris:

en: Compute Eigenvectors
sv: Beräkna egenvektorer

en: Invert Matrix
sv: Invertera matris

en: Plot 2D
sv: Rita i två dimensioner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
sv: Variabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
sv: Namn

en: Plot 3D
sv: Rita i tre dimensioner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
sv: Första variabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
sv: Andra variabel

en: Run Script
sv: Kör skript

en: Solve equations
sv: Lös ekvationer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
sv: Ekvationer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
sv: Variabler:

en: Select the Backend
sv: Välj bakgrundsprogram

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
sv: <h1>%1</h1><div><b>Rekommenderad version:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
sv: <hr><div>%1</div><br><div>Se <a href="%2">%2</a> för mer information.</div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
sv: <hr><div><b><font color='#e50000'>Några krav är inte uppfyllda: </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
sv: Gör detta bakgrundsprogram till standard

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
sv: <b>Julia</b> är ett högnivå och högprestanda dynamiskt programspråk för teknisk databehandling, med en syntax som är bekant för användare av andra tekniska databehandlingsmiljöer. Det tillhandahåller en sofistikerad kompilator, distribuerad parallell exekvering, numerisk noggrannhet och ett omfattande matematiskt funktionsbibliotek.

en: The path to Julia specified in the application settings must point directly to the executable. Symlinks are not allowed. Please provide the correct path in the application settings and try again.
sv: Sökvägen till Julia angiven i programinställningarna måste peka direkt på det körbara programmet. Symboliska länkar tillåts ej. Ange riktig sökväg i programinställningarna och försök igen.

en: Сantor couldn’t determine the version of Julia for %1. Please specify the correct path to Julia executable (no symlinks allowed) and try again.
sv: Cantor kunde inte bestämma version av Julia för %1. Ange korrekt sökväg till Julia körbar fil (inga symboliska länkar är tillåtna) och försök igen.

en: You are trying to use Cantor with Julia v%1.%2.%3. This version of Cantor was compiled with the support of Julia v%4.%5.%6. Please point to this version of Julia or recompile Cantor using the version %1.%2.%3.
sv: Du försöker använda Cantor med Julia v%1.%2.%3. Den här versionen av Cantor har kompilerats med stöd för Julia v%4.%5.%6. Peka på den här versionen av Julia eller kompilera om Cantor för att använda version %1.%2.%3.

note: i18n: ectx: label, entry (replPath), group (JuliaBackend)
en: Path to the Julia native REPL
sv: Sökväg till Julia inbyggd REPL

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
sv: Aktivera variabelhantering

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (ScilabBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), gro
en: Integrate Plots into the Worksheet
sv: Integrera diagram på arbetsblad

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (PythonBackend)
en: Graphical package for the Plot-Assistant
sv: Grafikpaket för diagramguiden

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
sv: # Tyvärr stöder inte Gadfly tredimensionella diagram

en: Julia script file (*.jl)
sv: Julia-skriptfil (*.jl)

en: Error - Cantor
sv: Fel - Cantor

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
sv: Julia-sessionen kan inte logga in på grund av ett internt problem i Julia problem med en saknad intern fil: "%1"

en: Julia session can't login due unknown internal problem
sv: Julia-sessionen kan inte logga in på grund av ett okänt internt problem

en: Julia process stopped working.
sv: Julia-processen slutade fungera.

en: Failed to start Julia process.
sv: Misslyckades starta Julia-process.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
sv: Kommunikation med Julia-process misslyckades av okända orsaker.

en: For Julia only GR (https://gr-framework.org/), a framework for visualization applications, is supported at the moment. This package has to be installed first, if not done yet. For this, run Pkg.install("GR") in Cantor or in Julia REPL. Note, this operation can take some time and it's better to perform it in Julia REPL that is able to show the current progress of the package installation.
sv: För Julia stöds för närvarande bara GR (https://gr-framework.org/), ett ramverk för visualiseringsprogram. Paketet måste installeras först, om det inte redan är gjort. Kör Pkg.install("GR") i Cantor eller i Julia REPL. Observera att åtgärden kan ta en viss tid och det är bättre att utföra den i Julia REPL, som kan visa paketinstallationens förlopp.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable:
sv: Körbart program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Plot Integration:
sv: Diagramintegrering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
sv: Om aktiverat, visas diagram inne i arbetsbladet. Annars visas de i ett externt fönster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_indicateInfiniteSeries) i18n: ectx: prop
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
sv: Variabelhantering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
sv: Bevaka när variabler skapas och destrueras och visa befintliga variabler i variabelpanelen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Internal Plot Format:
sv: Internt diagramformat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_inlinePlotFormat)
en: Inner format of plots, if plots embedding is enabled.
sv: Inre diagramformat, om inbäddade diagram är aktiverade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label4)
en: Graphic package to be used in the Plot Assistant
sv: Grafikpaket att använda i diagramguiden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Package for Plot Assistant
sv: Paket för diagramguiden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage)
en: Plots
sv: Diagram

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
sv: Kör automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
sv: Kommandon att köra automatiskt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabDocumentation)
en: Documentation
sv: Dokumentation

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), gr
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
sv: Lista med skript att köra automatiskt när sessionen startas

en: Error: %1
sv: Fel: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
sv: Automatiska körkommandon, som kommer att köras när ett nytt arbetsblad påbörjas. De kan vara användbara för att ladda nödvändiga moduler, ändra miljö, etc.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
sv: <b>Lua</b> är ett snabbt och lättviktigt skriptspråk, men en enkel procedurbaserad syntax. Det finns flera bibliotek i Lua avsedda för matematik och vetenskap.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
sv: Sökväg till luajit-kommando

en: Lua script file (*.lua)
sv: Lua-skriptfil (*.lua)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path to luajit:
sv: Sökväg till luajit:

en: <h1>Maxima's Help System</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Searches for Maxima names which have name appearing anywhere within them; <i>name</i> must be a string or symbol. Thus, <i>apropos(exp)</i> returns a list of all the flags and functions which have exp as part of their name, such as <i>expand</i>, <i>exp</i>, and <i>exponentialize</i>. So, if you can only remember part of the name of a Maxima command or variable, you can use this command to find the rest of the name. Similarly, you can type <i>apropos(tr_)</i> to find a list of many of the switches relating to the translator, most of which begin with <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returns a list with all Maxima names.<br><br><i>apropos</i> returns the empty list [], if no name is found.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> is equivalent to describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> finds an item with title equal (case-insensitive) to string, if there is any such item.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> finds all documented items which contain string in their titles. If there is more than one such item, Maxima asks the user to select an item or items to display.<br><br><i>? foo</i> (with a space between <i>?</i> and <i>foo</i>) is equivalent to <i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalent to <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> yields a list of all topics documented in the on-line manual.<br><br><i>describe</i> quotes its argument. <i>describe</i> returns <i>true</i> if some documentation is found, otherwise <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> displays some examples of <i>topic</i>, which is a symbol or a string. To get examples for operators like <i>if</i>, <i>do</i>, or <i>lambda</i> the argument must be a string, e.g. <i>example("do")</i>. <i>example</i> is not case sensitive. Most topics are function names.<br><br><i>example()</i> returns the list of all recognized topics.<br><br>The name of the file containing the examples is given by the global option variable <i>manual_demo</i>, which defaults to <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> quotes its argument. <i>example</i> returns <i>done</i> unless no examples are found or there is no argument, in which case <i>example</i> returns the list of all recognized topics.
sv: <h1>Maximas hjälpsystem</h1><h2>Funktionen <i>apropos</i></h2>Söker efter Maxima-namn där namn ingår någonstans i dem; <i>namn</i> måste vara en sträng eller symbol. Sålunda returnerar <i>apropos(exp)</i> en lista över alla flaggor och funktioner där exp ingår som en del av namnet, såsom <i>expand</i>, <i>exp</i> och <i>exponentialize</i>. Så om du bara kan komma ihåg en del av namnet på ett Maxima-kommando eller en variabel, kan du använda kommandot för att hitta resten av namnet. På liknande sätt kan du skriva <i>apropos(tr_)</i> för att hitta en lista över många av väljarna relaterade till översättaren, där många börjar med <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returnerar en lista över alla Maxima- namn.<br><br><i>apropos</i> returnerar den tomma listan [], om inget namn hittas.<br><br><h2>Funktionen <i>describe</i></h2><i>describe(sträng)</i> är ekvivalent med describe(sträng, exact).<br><br><i>describe(sträng, exact)</i> hittar ett objekt med titeln (skiftlägesokänsligt) lika med sträng, om något sådant objekt finns.<br><br><i>describe(sträng, inexact)</i> hittar alla dokumenterade objekt som innehåller sträng i sina titlar. Om det finns mer än ett sådant objekt, ber Maxima användaren att välja ett eller flera objekt att visa.<br><br><i>? exempel</i> (med ett mellanslag mellan <i>?</i> and <i>exempel</i>) är ekvivalent med <i>describe("exempel", exact)</i> och <i>?? exempel</i> är ekvivalent med <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> ger en lista över alla ämnen dokumenterade i handboken på nätet.<br><br><i>describe</i> citerar sina argument. <i>describe</i> returnerar <i>true</i> om någon dokumentation hittas, annars <i>false</i>.<br><h2>Funktionen <i>example</i></h2><i>example(ämne)</i> visar några exempel på <i>ämne</i>, som är en symbol eller en sträng. För att få exempel på operatorer som <i>if</i>, <i>do</i> eller <i>lambda</i> måste argumentet vara en sträng, t.ex. <i>example("do")</i>. <i>example</i> är inte skiftlägeskänsligt.  De flesta ämnen är funktionsnamn.<br><br><i>example()</i> returnerar en lista över alla kända ämnen.<br><br>Namnet på filen som innehåller exemplen anges av den globala alternativvariabeln <i>manual_demo</i>, som har det förvalda värdet <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> citerar sina argument. <i>example</i> returnerar <i>done</i> , utom om inga exempel hittas eller det inte finns något argument. <i>example</i> returnerar listan över alla ämnen som känns igen.

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
sv: <b>Maxima</b> är ett system för hantering av symboliska och numeriska uttryck, inklusive derivering, integrering, Taylor-serier, Laplace-transformer, vanliga differentialekvationer, system av linjära ekvationer, polynom, samt mängder, listor, vektorer, matriser och tensorer. Maxima ger numeriska resultat med hög precision genom att använda exakta bråk, heltal med godtycklig precision och flyttal med variabel precision. Maxima kan rita upp funktioner och data i två och tre dimensioner.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
sv: Sökväg till körbar fil för Maxima

en: Error: Too many */
sv: Fel: För många */

en: Error: Too many /*
sv: Fel: För många /*

en: Error: expected " before ;
sv: Fel: Förväntade " innan ;

en: Waiting for the plot result
sv: Väntar på diagramresultatet

en: Maxima batch file (*.mac)
sv: Maxima-bakgrundsfil (*.mac)

en: Failed to start Maxima
sv: Misslyckades starta Maxima

en: Maxima crashed. restarting...
sv: Maxima kraschade. Startar om...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
sv: Maxima kraschade två gånger på kort tid. Avbryter startförsök.

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
sv: <b>GNU Octave</b> är ett högnivåspråk, i huvudsak avsett för numeriska beräkningar.<br/>Det tillhandahåller ett bekvämt kommandoradsgränssnitt för att lösa linjära och icke-linjära problem numeriskt, och för att uföra andra numeriska experiment med användning av ett språk som i huvudsak är kompatibelt med Matlab.

en: Octave script file (*.m)
sv: Octave-skriptfil (*.m)

en: Syntax Error
sv: Syntaxfel

en: Plot integration test failed.
sv: Test av diagramintegrering misslyckades.

en: The integration of plots will be disabled.
sv: Integrering av diagram kommer att inaktiveras.

en: The plot integration doesn't work because Cantor found, that Octave can't create plots, because there are no graphical backends for it: this conclusion was made on the basis of empty output from available_graphics_toolkits() function. Looks like you should install some additional OS packages, like gnuplot, fltk or qt for possibility to create plots.
sv: Diagramintegrering fungerar inte eftersom Cantor märkte att Octave inte kan generera diagram, på grund av att det inte finns något grafikbakgrundsprogram för det: slutsatsen drogs baserat på att det saknas utdata från funktionen available_graphics_toolkits(). Det ser ut som några ytterligare paket för operativsystemet måste installeras, såsom gnuplot, fltk eller qt för att få möjlighet att skapa diagram.

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
sv: <b>Python</b> är ett häpnadsväckande kraftfullt dynamiskt programspråk som utnyttjas för ett stort antal användningsområden. Det finns flera Python-paket för vetenskaplig programmering.

en: # Sorry, but Bokeh doesn't support 3d plotting
sv: # Tyvärr stöder inte Bokeh tredimensionella diagram

en: Python script file (*.py)
sv: Python-skriptfil (*.py)

en: Cantor Python server stopped working.
sv: Cantor Python-server slutade fungera.

en: Failed to start Cantor python server.
sv: Misslyckades starta Cantor Python-server.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
sv: Kommunikation med Cantor Python-server misslyckades av okända orsaker.

en: For using integrated graphics with Matplotlib package, you need to install "matplotlib" python package first.
sv: För att använda integrerad grafik med Matplotlib-paketet måste Python-paketet "matplotlib" först installeras.

en: For using integrated graphic with Plot.ly, you need to install "plotly" python package and special Plot.ly-compatible "orca" executable. See "Static Image Export" article in Plot.ly documentation for details.
sv: För att använda integrerad grafik med Plot.ly måste Python-paketet "plotly" och det särskilda Plot.ly-kompatibla körbara programmet "orca" först installeras. Se artikeln "Static Image Export" i dokumentationen av Plot.ly för detaljerad information.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
sv: Cantor - Diagramdialogruta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
sv: Funktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
sv: Rubrik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
sv: Uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
sv: Rensa lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
sv: X-variabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
sv: Stil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
sv: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
sv: Punkter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
sv: Punkter och linjer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
sv: Rutor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
sv: Steg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
sv: Ljus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
sv: Cirklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
sv: Utjämning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
sv: Monoton

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
sv: Naturlig kubisk spline

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
sv: Bezier (monoton)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
sv: Funktionsintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
sv: X-intervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
sv: Sa&mplingsfrekvens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
sv: Ste&gstorlek

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
sv: Diagramrubrik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
sv: X-axelns beteckning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
sv: Y-axelns beteckning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
sv: Förklaringens position

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
sv: Dölj förklaring

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
sv: Uppe till vänster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
sv: Uppe till höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
sv: Nere till vänster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
sv: Nere till höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
sv: Nedanför

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
sv: Utanför

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
sv: Visa rutnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
sv: Visa fullständig kant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
sv: Använd färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
sv: Visa på plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
sv: Logaritmisk x-skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
sv: Logaritmisk y-skala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
sv: Filalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
sv: Spara diagram i fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
sv: Filtyp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
sv: Detektera från filnamn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: LaTeX
sv: Latex

en: <b>Qalculate!</b> is not your regular software replication of the cheapest available calculator. Qalculate! aims to make full use of the superior interface, power and flexibility of modern computers. The center of attention in Qalculate! is the expression entry. Instead of entering each number in a mathematical expression separately, you can directly write the whole expression and later modify it. The interpretation of expressions is flexible and fault tolerant, and if you nevertheless do something wrong, Qalculate! will tell you so. Not fully solvable expressions are however not errors. Qalculate! will simplify as far as it can and answer with an expression. In addition to numbers and arithmetic operators, an expression may contain any combination of variables, units, and functions.
sv: <b>Qalculate!</b> är inte en vanlig programvarukopia av den billigaste tillgängliga räknaren. Syftet med Qalculate! är att dra full nytta av det överlägsna gränssnittet, kraftfullheten och flexibiliteten hos moderna datorer. Fokus för uppmärksamheten i Qalculate! är inmatningen av uttryck, där man direkt kan skriva in hela det matematiska uttrycket och senare modifiera det, istället för att skriva in varje tal i ett uttryck separat. Tolkningen av uttryck är flexibel och feltolerant, och om du trots det gör något fel, talar Qalculate! om det. Uttryck som inte kan lösas helt är dock inga fel. Qalculate! förenklar så långt det går, och svarar med ett uttryck. Förutom tal och aritmetiska operatorer, kan ett uttryck innehålla vilken kombination av variabler, enheter och funktioner som helst.

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
sv: Om och hur enheter kommer att konverteras automatiskt. Om sant, konvertera till de SI-enheter som passar bäst (minst antal enheter).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
sv: Förvald vinkelenhet för trigonometriska funktioner.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
sv: Bas för tolkade och utvärderade tal.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
sv: Om utvärderingsresultatet ska förenklas eller faktoriseras.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
sv: Om rationella tal kommer att visas med decimaler, som bråk, eller någonting däremellan.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
sv: Visa att talföljden för ett tal fortsätter i det oändliga med tre punkter, istället för avrundning (t.ex. 2/3 visas som 0,666666... istället för 0,666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
sv: Använd alla decimala SI-prefix. Om falskt, kommer prefix som inte är en multipel av tusen (centi, deci, deka, hekto) inte användas automatiskt.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
sv: Om sant, kommer negativa exponenter användas istället för division (t.ex. blir 5/x^2 till 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
sv: Numerisk display.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
sv: Om sant, kommer diagram visas inne i arbetsbladet. Om inte visas de i ett separat fönster.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
sv: Om färger ska användas i diagram.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
sv: Om ett rutnät ska ritas upp.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
sv: Om hela kanter ska ritas omkring diagrammet.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
sv: Linjebredden i bildpunkter.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
sv: Antal interpolationssteg att använda vid uppritning.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
sv: Utjämningsmetod i diagram.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
sv: Diagramstilen.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
sv: Förklaringens position i diagram.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
sv: Qalculate rapporterar att utskrift inte är möjlig. Är gnuplot installerat?

en: missing %1
sv: saknar %1

en: %1 must be a number.
sv: %1 måste vara ett tal.

en: %1 must be a integer.
sv: %1 måste vara ett heltal.

en: %1 must be a boolean.
sv: %1 måste vara Boolesk.

en: invalid option for %1: %2
sv: ogiltigt alternativ för %1: %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
sv: hittade flera uttryck i ett diagramkommando (%1 och %2).

en: ERROR
sv: Fel

en: WARNING
sv: Varning

en: No function, variable or unit with specified name exist.
sv: Det finns ingen funktion, variabel eller enhet med angivet namn.

en: Function: %1
sv: Funktion: %1

en: Plotting interface
sv: Diagramgränssnitt

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
sv: Ritar diagram av ett eller flera funktioner antingen på plats eller i ett separat fönster.

en: expression
sv: uttryck

en: option
sv: alternativ

en: value
sv: värde

en: integer
sv: heltal

en: number
sv: tal

en: default: %1
sv: förval: %1

en: The function's name
sv: Funktionens namn

en: Title label
sv: Rubrikbeteckning

en: x-axis label
sv: x-axelns beteckning

en: y-axis label
sv: y-axelns beteckning

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
sv: Bild att spara diagrammet i. Om tomt visas diagrammet i ett fönster på skärmen. Om på plats är sant visas bilden oberoende av det här alternativet.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
sv: Bildtypen att spara med. En av auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
sv: Ställ in till sant för färglagda diagram, falskt för svartvita.

en: Minimum x-axis value.
sv: Minimalt x-axelvärde.

en: Maximum x-axis value.
sv: Maximalt x-axelvärde.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
sv: Om en logaritmisk skala ska användas för x-axeln.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
sv: Om en logaritmisk skala ska användas för y-axeln.

en: Logarithmic base for the x-axis.
sv: Logaritmisk bas för x-axeln.

en: Logarithmic base for the y-axis.
sv: Logaritmisk bas för y-axeln.

en: If a grid shall be shown in the plot.
sv: Om ett rutnät ska visas i diagrammet.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
sv: Om diagrammet ska omges av kanter på alla sidor (inte bara axlar).

en: Width of lines.
sv: Linjebredden.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
sv: Var diagramförklaringen ska placeras. Ett av ingen, uppe till vänster, uppe till höger, nere till vänster, nere till höger, nedanför, utanför.

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
sv: Diagramutjämning. Ett av ingen, unik, csplines, bezier, sbezier.

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
sv: Diagramstil. En av linjer, punkter, punkt och linjer, rutor, histogram, steg, ljus, cirklar

en: Use scale on second x-axis.
sv: Använd skala på andra x-axeln.

en: Use scale on second y-axis.
sv: Använd skala på andra y-axeln.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
sv: Om diagrammet ska ritas på plats, istället för i ett nytt fönster.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
sv: Avstånd mellan två interpolationspunkter. Se också steg.

en: Number of interpolation points. See also step.
sv: Antal interpolationspunkter. Se också steg.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
sv: Namnet på x-variabeln. Den måste vara en okänd variabel.

en: Save variables to a file
sv: Spara variabler i en fil

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
sv: Spara alla variabler som för närvarande är definierade i en fil. De kan läsas in igen med %1.

en: file
sv: fil

en: file: the file to save to
sv: fil: filen att spara i

en: Load variables from a file
sv: Läs in variabler från en fil

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
sv: Läs in variabler från en fil som tidigare har skapats av %1.

en: file: the file to load
sv: fil: filen att läsa in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
sv: Talbas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
sv: Bråkdelsformat:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
sv: Exakt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
sv: Bråkdel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
sv: Kombinerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
sv: Numerisk visning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
sv: Enkel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
sv: Vetenskaplig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
sv: Ange oändliga serier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
sv: Använd alla SI-prefix:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
sv: Använd negativa exponenter:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
sv: Beräkna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
sv: Konvertera till bästa SI-enheter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
sv: Radianer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
sv: Grader

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
sv: Gradianer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
sv: Struktureringsläge:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
sv: Förenkla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
sv: Faktorisera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
sv: Vinkelenhet:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
sv: Uppritning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
sv: Visar diagram på plats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
sv: Visa hela kanter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
sv: Linjebredden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
sv: Samplingsfrekvens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
sv: Utjämningsmetod:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
sv: Naturlig kubisk spline

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
sv: Steg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
sv: Förklaringens position:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
sv: Färglagda diagram:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
sv: Visa rutnät:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
sv: Diagramstil:

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
sv: Ändra post

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
sv: Lägg till ny post

en: Name cannot be empty.
sv: Namn kan inte vara tomt.

en: Add local documentation
sv: Lägg till lokal dokumentation

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
sv: Hämta ny dokumentation

en: Download additional documentations
sv: Ladda ner ytterligare dokumentation

en: Qt Compressed Help file is not valid.
sv: Qt komprimerad hjälpfil är inte giltig.

en: Documentation already imported
sv: Dokumentation redan importerad

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
sv: Ändra

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
sv: Avinstallera det här via GHNS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
sv: Installera ytterligare dokumentationsfiler

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
sv: Ikon:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
sv: Välj en ikon

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
sv: Ange ett namn

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
sv: Välj ett namn...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
sv: Sökväg:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
sv: Välj en Qt-hjälpfil...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
sv: Välj en Qt-hjälpfil...

en: <h1>R' Help System: <i>help()</i> and <i>?</i>:</h1><br>The <i>help()</i> function and <i>?</i> help operator in R provide access to the documentation pages for R functions, data sets, and other objects, both for packages in the standard R distribution and for contributed packages.<br><br>To access documentation for the standard <i>lm</i> (linear model) function, for example, enter the command <b><i>help(lm)</i></b> or <i>help("lm")</i>, or <i>?lm</i> or <i>?"lm"</i> (i.e., the quotes are optional).<br><br>To access help for a function in a package that’s not currently loaded, specify in addition the name of the package: For example, to obtain documentation for the <i>rlm()</i> (robust linear model) function in the MASS package, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standard names in R consist of upper- and lower-case letters, numerals (0-9), underscores (_), and periods (.), and must begin with a letter or a period. To obtain help for an object with a non-standard name (such as the help operator <i>?</i>), the name must be quoted: for example, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>You may also use the <i>help()</i> function to access information about a package in your library — for example, <i>help(package="MASS")</i> — which displays an index of available help pages for the package along with some other information.<br><br>Help pages for functions usually include a section with executable examples illustrating how the functions work. You can execute these examples in the current R session via the <i>example()</i> command: e.g., <i>example(lm)</i>.
sv: <h1>R:s hjälpsystem: <i>help()</i> och <i>?</i>:</h1><br>Funktionen <i>help()</i> och hjälpoperatorn <i>?</i> i R ger åtkomst till dokumentationssidorna för R-funktioner, datamängder, och andra objekt, både för paket i standarddistributionen av R och för bidragna paket.<br><br>För att exempelvis komma åt dokumentation om standardfunktionen <i>lm</i> (linjär modell), ange kommandot <b><i>help(lm)</i></b>, <i>help("lm")</i>, <i>?lm</i> eller <i>?"lm"</i> (dvs. citationstecknen är valfria).<br><br>För att komma åt hjälp för en funktion i ett paket som för närvarande inte är inläst, ange dessutom paketnamnet: för att exempelvis erhålla dokumentation om funktionen <i>rlm()</i> (robust linjär modell) i paketet MASS, använd <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standardnamn i R består av stora och små bokstäver, siffror (0-9), understreck (_) och punkter (.), och måste börja med en bokstav eller en punkt. För att erhålla hjälp om ett namn som inte följer standarden (såsom hjälpoperatorn <i>?</i>), måste namnet vara inom citationstecken: exempelvis <i>help('?')</i> eller <i>?"?"</i>.<br><br>Du kan också använda funktionen <i>help()</i> för att komma åt information om ett paket i ditt bibliotek, exempelvis <i>help(package="MASS")</i>, som visar ett index över tillgängliga hjälpsidor för paketet tillsammans med en del annan information.<br><br>Hjälpsidor för funktioner innehåller vanligtvis ett avsnitt med körbara exempel som åskådliggör hur funktionerna fungerar. Du kan köra exemplen i den aktuella R-sessionen via kommandot <i>example()</i>: t.ex., <i>example(lm)</i>.

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
sv: <b>R</b> är ett språk och en miljö för statistiska beräkningar och diagram, som liknar språket och miljön S.<br/>Det tillhandahåller en stor mängd statistiska och grafiska tekniker (linjär och icke-linjär modellering, klassiska statistiska prov, analys av tidserier, klassificering, ...), och är mycket utökningsbart. Språket S är ofta förstahandsvalet för forskning i statistiska metoder, och R tillhandahåller en väg att delta i dessa aktiviteter med öppen källkod.

en: Error opening file %1
sv: Fel när filen %1 skulle öppnas

en: R script file (*.R)
sv: R-skriptfil (*.R)

en: Error Parsing Command
sv: Fel vid tolkning av kommando

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
sv: Webbadress till den lokala dokumentationen av R

en: Double click to open file selection dialog
sv: Dubbelklicka för att öppna en filvalsdialogruta

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
sv: *.R *.r|R-källkodsfiler (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
sv: <b>Sage</b> är ett fritt matematikpaket med öppen källkod licensierat med GPL.<br/>Det kombinerar kraftfullheten hos många befintliga paket med öppen källkod i ett gemensamt Python-baserat gränssnitt.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
sv: Sökväg till körbar fil för Sage

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
sv: Aktivera typsättning med Latex för Sage bakgrundsprogram

en: Result of %1
sv: Resultat för %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
sv: %1
    Den senaste utmatningen är: 
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
sv: Python-skriptfil (*.py);;Sage-skriptfil (*.sage)

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the supported versions to make it work with Cantor.
sv: Sage version %1.%2 stöds inte. Uppdatera installationen till versioner som stöds för att det ska fungera med Cantor.

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
sv: Misslyckades bestämma version av Sage. Kontrollera installationen och utmatning från 'sage -v'.

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
sv: Processen Sage kraschade medan det här uttrycket utvärderades

en: The Sage process crashed
sv: Processen Sage kraschade

en: The Sage process exited while evaluating this expression
sv: Processen Sage avslutades medan det här uttrycket utvärderades

en: The Sage process exited
sv: Processen Sage avslutades

en: Failed to start Sage
sv: Misslyckades starta Sage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
sv: Typsättning med Latex:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
sv: Sage Latex-utmatning är inte alltid korrekt, så typsättning med Latex kan inaktiveras för en bättre upplevelse

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
sv: <b>Scilab</b> är ett numeriskt beräkningspaket med fri programvara för flera plattformar, och ett högnivåspråk med numerisk inriktning. Scilab distribueras med licensen CeCILL (kompatibel med GPL)

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
sv: Sökväg till körbar fil för Scilab

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
sv: ;;Scilab-skriptfil (*.sce);;Scilab-funktionsfil (*.sci)

en: The file %1 is already opened.
sv: Filen %1 är redan öppen.

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Download Examples
sv: Ladda ner exempel

en: &Open Example
sv: Ö&ppna exempel

en: Go to previous worksheet
sv: Gå till föregående arbetsblad

en: Go to next worksheet
sv: Gå till nästa arbetsblad

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
sv: Alla filer som stöds (*.cws *ipynb);;Cantor-arbetsblad (*.cws);;Jupyter anteckningsblock (*.ipynb)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
sv[0]: <h1>Inget bakgrundsprogram hittades.</h1>
    <div>Du kan prova att:
      <ul>    <li>Ändra inställningar i inställningsdialogrutan</li>    <li>Installera paket för någon av följande programvaror:</li>     %2   </ul> </div>
sv[1]: <h1>Inget bakgrundsprogram hittades.</h1>
    <div>Du kan prova att:
      <ul>    <li>Ändra inställningar i inställningsdialogrutan</li>    <li>Installera paket för någon av följande programvaror:</li>     %2   </ul> </div>

en: Error
sv: Fel

en: Backend %1 is not installed
sv: Bakgrundsprogrammet %1 är inte installerat

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
sv: Gränssnitt %1 installerat, men inaktivt. Kontrollera installationen och Cantors inställningar.

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
sv: Misslyckades hitta Cantor-delprogram med fel %1

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: Ready
sv: Klar

en: Changed
sv: Ändrad

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
sv: Flera osparade arbetsblad är öppna. Vill du stänga dem?

en: Close Cantor
sv: Stäng Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
sv: Aktuellt projekt har ändrats. Vill du spara det?

en: Save Project
sv: Spara projekt

en: Formatting
sv: Formatering

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
sv: Bakgrundsprogrammet som normalt används

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
sv: Utför normalt typsättning

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
sv: Utför normalt syntaxfärgläggning

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
sv: Aktivera normalt komplettering

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
sv: Aktivera normalt numrering av uttryck

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
sv: Animera normalt ändringar av arbetsbladet

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
sv: Aktivera läsning av matematiska uttryck inne i $$..$$ i text- och Markdown-poster (kräver att pdflatex är installerat)

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
sv: Utvärdera automatiskt posterna under den nuvarande igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
sv: Fråga efter bekräftelse när bakgrundsprogrammet startas om

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
sv: Spara Rich Text-formatering av textpost när arbetsblad sparas med Jupyter anteckningsblockformat

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
sv: Använd gammaldags placeringsstil för Cantor-poster

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
sv: Visa fel för inbäddad matematikåtergivning

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
sv: Gräns för synliga rader med textresultat

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
sv: hierarkiskt teckensnitt för kapitel

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
sv: Hierarkisk teckenstorlek för kapitel

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
sv: Kursivt hierarkiskt teckensnitt för kapitel

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
sv: Fetstilt hierarkiskt teckensnitt för kapitel

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
sv: Hierarkiskt teckensnitt för delkapitel

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
sv: Hierarkisk teckenstorlek för delkapitel

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
sv: Kursivt hierarkiskt teckensnitt för delkapitel

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
sv: Fetstilt hierarkiskt teckensnitt för delkapitel

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
sv: Hierarkiskt teckensnitt för avsnitt

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
sv: Kursivt hierarkiskt teckensnitt för avsnitt

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
sv: Fetstilt hierarkiskt teckensnitt för avsnitt

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
sv: Hierarkiskt teckensnitt för delavsnitt

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
sv: Kursivt hierarkiskt teckensnitt för delavsnitt

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
sv: Fetstilt hierarkiskt teckensnitt för delavsnitt

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
sv: Hierarkiskt teckensnitt för stycke

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
sv: Kursivt hierarkiskt teckensnitt för stycke

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
sv: Fetstilt hierarkiskt teckensnitt för stycke

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
sv: Hierarkiskt teckensnitt för delstycke

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
sv: Kursivt hierarkiskt teckensnitt för delstycke

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
sv: Fetstilt hierarkiskt teckensnitt för delstycke

en: Save Plain Text
sv: Spara vanlig text

en: Export to LaTeX
sv: Exportera till Latex

en: Evaluate Worksheet
sv: Beräkna arbetsblad

en: Zoom
sv: Zooma

en: Typeset using LaTeX
sv: Typsätt med Latex

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxfärgläggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
sv: Komplettering

en: Line Numbers
sv: Radnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Animations
sv: Animeringar

en: Embedded Math
sv: Inbäddad matematik

en: Restart Backend
sv: Starta om bakgrundsprogram

en: Evaluate Entry
sv: Beräkna post

en: Insert Command Entry
sv: Infoga kommandopost

en: Insert Text Entry
sv: Infoga textpost

en: Insert Markdown Entry
sv: Infoga Markdown-post

en: Insert LaTeX Entry
sv: Infoga Latex-post

en: Insert Page Break
sv: Infoga sidbrytning

en: Insert Image
sv: Infoga bild

en: Collapse All Results
sv: Dra ihop alla resultat

en: Expand All Results
sv: Expandera alla resultat

en: Remove All Results
sv: Ta bort alla resultat

en: Remove current Entry
sv: Ta bort nuvarande post

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
sv: Visa skripteditor

en: Show Completion
sv: Visa komplettering

en: CantorPart
sv: Cantor-delprogram

en: (C) 2009-2015 Alexander Rieder
sv: © 2009-2015 Alexander Rieder

en: Cantor Worksheet (*.cws)
sv: Cantor-arbetsblad (*.cws)

en: Jupyter Notebook (*.ipynb)
sv: Jupyter anteckningsblock (*.ipynb)

en: Save as
sv: Spara som

en: Save
sv: Spara

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
sv: Alla tillgängliga beräkningsresultat kommer att gå förlorade. Vill du verkligen starta om %1?

en: Restart %1?
sv: Starta om %1?

en: Interrupt
sv: Avbrott

en: Session Error: %1
sv: Sessionsfel: %1

en: Initialization complete
sv: Initiering färdig

en: Initializing...
sv: Initierar...

en: [read-only]
sv: [skrivskyddad]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
sv: Vill du ladda upp nuvarande arbetsblad till en öppen webbserver?

en: Question - Cantor
sv: Fråga - Cantor

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
sv: Arbetsbladet har inte sparats. Du bör spara det innan uppladdning.

en: Warning - Cantor
sv: Varning - Cantor

en: This backend does not support scripts.
sv: Bakgrundsprogrammet stöder inte skript.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
sv: Ar&betsblad

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
sv: &Ny

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
sv: Paneler

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Default
sv: Standardvärde

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Font
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
sv: Fetstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
sv: Kursiv

en: Increase Size
sv: Öka storlek

en: Decrease Size
sv: Minska storlek

en: Select
sv: Välj

en: Reset to Default
sv: Återställ till standardvärde

en: Show Results
sv: Visa resultat

en: Hide Results
sv: Dölj resultat

en: Show Help
sv: Visa hjälp

en: Appearance
sv: Utseende

en: Interrupted
sv: Avbruten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
sv: Sökrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
sv: &Nästa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
sv: &Föregående

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
sv: Ersätt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
sv: E&rsätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
sv: Ersätt &alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
sv: Sök i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
sv: &Matcha skiftläge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Hierarchy Fonts
sv: Hierarkiska teckensnitt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
sv: Teckensnitt för kapitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Family:
sv: Teckenfamilj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), 
en: Font Size:
sv: Teckenstorlek:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
sv: Teckensnitt för delkapitel

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
sv: Teckensnitt för avsnitt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
sv: Teckensnitt för delavsnitt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
sv: Teckensnitt för stycke

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
sv: Teckensnitt för delstycke

en: Chapter
sv: Kapitel

en: Subchapter
sv: Delkapitel

en: Section
sv: Avsnitt

en: Subsection
sv: Delavsnitt

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Subparagraph
sv: Delstycke

en: Set Hierarchy Level
sv: Ange hierarkinivå

en: Solid Line Style
sv: Heldragen linjestil

en: Dash Line Style
sv: Strecklinjestil

en: Dot Line Style
sv: Punktlinjestil

en: Dash Dot Line Style
sv: Streck-punktlinjestil

en: Dash Dot Dot Line Style
sv: Streck-punkt-punktlinjestil

en: Line Thickness
sv: Linjebredd

en: Thin
sv: Tunn

en: Thick
sv: Tjock

en: Line Color
sv: Linjefärg

en: Line Style
sv: Linjestil

en: Configure Image
sv: Anpassa bild

en: Double click here to configure image settings
sv: Dubbelklicka här för att anpassa bildinställningar

en: Cannot load image %1
sv: Kan inte läsa in bild %1

en: Save image result
sv: Spara bildresultat

en: Images (%1)
sv: Bilder (%1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
sv: Bildinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
sv: Öppna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
sv: Visningsstorlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
sv: Bredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
sv: Höjd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
sv: Utskriftsstorlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
sv: Använd skärmstorlek

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: (auto)
sv: (automatisk)

en: px
sv: bildpunkter

en: Open image file
sv: Öppna bildfil

en: Show LaTeX code
sv: Visa Latex-kod

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
sv: Ingen sökväg angiven för det körbara programmet %1. Ange riktig sökväg i programinställningarna och försök igen.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
sv: Den angivne filen '%1' för det körbara programmet %2 finns inte. Ange riktig sökväg i programinställningarna och försök igen.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
sv: Den angivne filen '%1' pekar inte på ett körbart program. Ange riktig sökväg i programinställningarna och försök igen.

en: The program %1 didn't finish the execution after %2 milliseconds during the plot integration test.
sv: Programmet %1 avslutade inte körning efter %2 millisekunder under test av diagramintegrering.

en: Failed to open the file %1 during the plot integration test.
sv: Misslyckades öppna filen %1 under test av diagramintegrering.

en: Failed to parse the result during the plot integration test.
sv: Misslyckades tolka resultatet under test av diagramintegrering.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
sv: Sökväg till körbar fil för latex

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
sv: Sökväg till körbar fil för dvips

[ctx: @title:column]
en: Value
sv: Värde

en: <%1 bytes>
sv: <%1 byte>

en: <too big variable>
sv: <för stor variabel>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
sv: Från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
sv: Till:

en: Main title
sv: Huvudrubrik

en: Abscissa scale
sv: X-axelns skala

en: Ordinate scale
sv: Y-axelns skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
sv: Diagramrubrik:

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
sv: Det här är ett Jupyter innehåll av typer (%1) som inte stöds

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
sv: Processen %1 har avslutats oväntat. Alla beräkningsresultat har gått förlorade.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
sv: Processen %1 har avslutats oväntat med meddelandet "%2". Alla beräkningsresultat har gått förlorade.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
sv: Du har valt stöd för grafikpaketet %1, men stödet kan inte aktiveras på grund av saknade krav, alltså kommer integreringen av paketet inaktiveras. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
sv: Gränssnitt till matematiska program för KDE

en: (C) 2016 Filipe Saraiva<br/>(C) 2009-2015 Alexander Rieder
sv: © 2016 Filipe Saraiva<br/>© 2009-2015 Alexander Rieder

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
sv: Underhåll<br/>Konvertering till Qt5/KF5, bakgrundsprogram för Scilab och Python

[ctx: @info:credit]
en: Developer
sv: Utvecklare

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
sv: Ursprunglig upphovsman<br/>Underhåll (2009 - 2015)

en: KAlgebra backend
sv: Bakgrundsprogram för Kalgebra

en: Octave backend
sv: Bakgrundsprogram för Octave

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Cantor icon
sv: Cantor-ikon

en: Use  backend <backend>
sv: Använd bakgrundsprogram <program>

en: Documents to open.
sv: Dokument att öppna.

en: Couldn't open the file %1
sv: Kunde inte öppna filen %1

en: Enter Edit Mode
sv: Starta redigeringsläge

en: Clear Attachments
sv: Ta bort bilagor

en: Cantor Math Error
sv: Cantor matematikfel

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
sv: Misslyckades läsa bilden "%1". Fel "%2"

en: --- Page Break ---
sv: --- Sidbrytning ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
sv: Gå till innehållet

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
sv: Sök igenom nyckelord...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
sv: Sök i den aktuella dokumentationssidans text

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
sv: Nollställ zoomnivå till 100%

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
sv: Gå till nästa träff

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
sv: Gå till föregående träff

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
sv: Matcha skiftläge

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
sv: Filen har laddats ner till Downloads med lyckat resultat.

en: Download Successful
sv: Nerladdning lyckades

en: Cantor files
sv: Cantor-filer

en: Jupyter files
sv: Jupyter-filer

en: All supported files
sv: Alla filer som stöds

en: All files
sv: Alla filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
sv: Värde:

en: Add New Variable
sv: Lägg till ny variabel

en: Load Variables
sv: Läs in variabler

en: Save Variables
sv: Spara variabler

en: Remove Variables
sv: Ta bort variabler

en: Search/Filter
sv: Sök, filtrera

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Match Complete Word
sv: Matcha hela ord

en: Are you sure you want to remove all variables?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla variabler?

en: Load file
sv: Läs in fil

en: Save result
sv: Spara resultat

en: Remove result
sv: Ta bort resultat

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
sv: En KDE texteditorkomponent kunde inte hittas,
    kontrollera installationen av KDE.

en: Script Editor
sv: Skripteditor

en: Script Editor - %1
sv: Skripteditor - %1

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Reached beginning
sv: Början uppnådd

en: Reached end
sv: Slutet uppnått

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
sv[0]: Ersatte %1 förekomst
sv[1]: Ersatte %1 förekomster

en: Commands
sv: Kommandon

en: Results
sv: Resultat

en: Errors
sv: Fel

en: LaTeX Code
sv: Latex-kod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Startup:
sv: Start:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultBackend)
en: Create a new worksheet for the selected backend system. If none is selected, the user is asked about which system to use on startup.
sv: Skapa ett nytt arbetsblad för det valda bakgrundssystemet. Om inget är valt, tillfrågas användaren om vilket system som ska användas vid start.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
sv: Standardbakgrundsprogram:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Worksheet:
sv: Arbetsblad:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for the results of the calculations, if supported by the backend system
sv: Aktivera typsättning med Latex för beräkningsresultaten, om det stöds av bakgrundssystemet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: LaTeX typesetting
sv: Typsättning med Latex

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Enable syntax highlighting
sv: Aktivera syntaxfärgläggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Syntax highlighting
sv: Syntaxfärgläggning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Enable syntax completion
sv: Aktivera syntaxkomplettering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Show line numbers
sv: Visa radnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Line numbers
sv: Radnummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Enable animation effects in the worksheet
sv: Aktivera animeringseffekter på arbetsbladet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: If enabled, text entries are aligned at the worksheet border and not at the prompt border
sv: Om aktiverat, justeras textposter till arbetsbladets kant och inte till promptens kant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: Don't indent text entries
sv: Indentera inte textposter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StoreTextEntryFormatting)
en: Use rich text format for text entries when saving in Jupyter Notebook Format
sv: Använd Rich Text-format för text poster när de sparas med Jupyter Notebook-format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Evaluation:
sv: Utvärdering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart)
en: If enabled, the user will be asked for confirmation prior to restarting the backend system
sv: Om aktiverat, blir användaren tillfrågad om att bekräfta innan bakgrundssystemet startas om

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: If enabled, all entries below the current one will be evaluated automatically
sv: Om aktiverat, utvärderas alla poster under den aktuella automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: Reevaluate entries automatically
sv: Utvärdera poster automatiskt igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VisibleLinesLimit_label)
en: Number of rows in the result (0 for unlimited):
sv: Antal rader i resultatet (0 för obegränsat):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
sv: Maximalt antal synliga rader i resultatet för en kommandoinmatning. Använd 0 för att arbeta utan begränsningar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for mathematical expressions in Markdown entries
sv: Aktivera typsättning med Latex för matematiska uttryck i Markdown-poster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Mathematical expressions via LaTeX
sv: Matematiska uttryck via Latex

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMathRenderError)
en: Notify about render failures for mathematical expressions
sv: Underrätta om återgivningsfel av matematiska uttryck

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
sv: Sök…

en: Raw Cell Targets
sv: Obehandlade cellmål

en: Add custom target
sv: Lägg till eget mål

en: Convert to Text Entry
sv: Konvertera till textpost

en: Convert to Raw Cell
sv: Konvertera till obehandlad cell

en: Target MIME type:
sv: Målets MIME-type:

en: Copy result
sv: Kopiera resultat

en: Show Rendered
sv: Visa återgivning

en: Show Code
sv: Visa kod

en: Show HTML Code
sv: Visa HTML-kod

en: Show Plain Alternative
sv: Visa enkelt alternativ

en: Show Html
sv: Visa HTML

en: Show HTML
sv: Visa HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
sv: Kan inte återge eps-fil. Ytterligare paket kan behövas.

en: Save text result
sv: Spara textresultat

en: Text Files (*.txt)
sv: Textfiler (*.txt)

en: Cannot write file %1.
sv: Kan inte skriva till filen %1.

en: Cannot write file.
sv: Kan inte skriva filen.

en: Error saving file %1
sv: Fel när filen %1 skulle sparas

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
sv: I skrivskyddat läge kan inte Cantor garantera att export är giltig för %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
sv: Fel vid inläsning av stilmallen latex.xsl

en: Couldn't open the file %1.
sv: Kunde inte öppna filen %1.

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Couldn't open the selected file for reading.
sv: Kunde inte öppna den valda filen för läsning.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
sv: Den valda filen är inte en giltig Cantor eller Jupyter projektfil.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
sv: Den valda filen är inte en giltig Cantor projektfil.

en: This worksheet was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
sv: Det här arbetsbladet skapades med användning av Python 2 som inte längre stöds. Python 3 kommer att användas.

en: Python2 not supported anymore
sv: Python 2 stöds inte längre

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
sv: Bakgrundsprogrammet %1 hittades inte. Redigering och utvärdering av poster är inte möjlig.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
sv: Det finns vissa problem med bakgrundsprogrammet %1.
    Kontrollera din inställning, eller installera nödvändiga paket.
    Du kommer bara att kunna granska det här arbetsbladet.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
sv: Jupyter anteckningsblock med version tidigare än 4.5 stöds inte (detekterade version %1.%2).

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
sv: Jupyter anteckningsblock med version senare än 4.5 stöds inte (detekterade version %1.%2).

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
sv: Det här anteckningsblocket skapades med användning av Python 2 som inte längre stöds. Python 3 kommer att användas.

en: an object with keys: %1
sv: ett objekt med nycklar: %1

en: non object JSON value
sv: icke-objekt JSON-värde

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
sv: hittade felaktig data (%1) som inte är en Jupyter-cell

en: The file is not valid Jupyter notebook
sv: Filen är inte ett giltigt Jupyter anteckningsblock

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
sv: Ogiltig Jupyter anteckningsblockschema: %1

en: Convert To
sv: Konvertera till

en: Command
sv: Kommando

en: Image
sv: Bild

en: Page Break
sv: Sidbrytning

en: Horizontal Line
sv: Horisontell linje

en: Hierarchy Entry
sv: Hierarkisk post

en: Insert After
sv: Infoga efter

en: Insert Before
sv: Infoga före

en: Insert
sv: Infoga

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Original Size
sv: Originalstorlek

en: Move Entries Up
sv: Flytta upp poster

en: Move Entries Down
sv: Flytta ner poster

en: Evaluate Entries
sv: Beräkna poster

en: Remove Entries
sv: Ta bort poster

en: Collapse Command Entry Results
sv: Dra ihop kommandoresultat

en: Expand Command Entry Results
sv: Expandera kommandoresultat

en: Remove Command Entry Results
sv: Ta bort kommandopostresultat

en: Exclude Command Entry From Execution
sv: Undanta kommandopost från körning

en: Add Command Entry To Execution
sv: Lägg till kommandopost för körning

[ctx: @action]
en: Text &Color...
sv: Text&färg...

[ctx: @label text color]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
sv: Textfärg&läggning...

[ctx: @action]
en: &Font
sv: &Teckensnitt

[ctx: @action]
en: Font &Size
sv: Tecken&storlek

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
sv: &Fetstil

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
sv: &Kursiv

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
sv: &Understryket

[ctx: @action]
en: &Strike Out
sv: Över&struket

[ctx: @action]
en: Align &Left
sv: Justera &vänster

[ctx: @label left justify]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: @action]
en: Align &Center
sv: &Centrera

[ctx: @label center justify]
en: Center
sv: Centrera

[ctx: @action]
en: Align &Right
sv: Justera &höger

[ctx: @label right justify]
en: Right
sv: Höger

[ctx: @action]
en: &Justify
sv: &Justera

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
sv: Justera

en: This action will remove all results without the possibility of cancellation. Are you sure?
sv: Den här åtgärden tar bort alla resultat utan möjlighet att avbryta. Är du säker?

en: Remove all results
sv: Ta bort alla resultat

en: White
sv: Vit

en: Black
sv: Svart

en: Dark Red
sv: Mörkröd

en: Red
sv: Röd

en: Light Red
sv: Ljusröd

en: Dark Green
sv: Mörkgrön

en: Green
sv: Grön

en: Light Green
sv: Ljusgrön

en: Dark Blue
sv: Mörkblå

en: Blue
sv: Blå

en: Light Blue
sv: Ljusblå

en: Dark Yellow
sv: Mörkgul

en: Yellow
sv: Gul

en: Light Yellow
sv: Ljusgul

en: Dark Cyan
sv: Mörkturkos

en: Cyan
sv: Turkos

en: Light Cyan
sv: Ljusturkos

en: Dark Magenta
sv: Mörk magenta

en: Light Magenta
sv: Ljus magenta

en: Dark Orange
sv: Mörkorange

en: Light Orange
sv: Ljusorange

en: Dark Grey
sv: Mörkgrå

en: Grey
sv: Grå

en: Light Grey
sv: Ljusgrå

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Do you really want to remove this entry?
sv: Vill du verkligen ta bort posten?

en: Remove Entry
sv: Ta bort post

en: Drag Entry
sv: Dra post
