cantor - en to uk translation catalogue (732 entries)

en: Pause
uk: Призупинити

en: Start
uk: Почати

en: Stop
uk: Зупинити

en: Save animation result
uk: Зберегти анімацію-результат

en: Animations (*.gif)
uk: анімації (*.gif)

en: Advanced Plotting
uk: Складне креслення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Plot
uk: Креслення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
uk: Вираз:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional options:
uk: Додаткові параметри:

note: i18n: ectx: Menu (Plot)
en: &Plot
uk: &Креслення

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, directiveContainer)
en: Option active
uk: Задіяний параметр

note: i18n: ectx: Menu (calculate)
en: &Calculate
uk: &Обчислення

en: Differentiate
uk: Продиференціювати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variable:
uk: Змінна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Times:
uk: Порядок:

note: i18n: ectx: Menu (import_package)
en: &Package
uk: &Пакунок

en: Import Package
uk: Імпортувати пакунок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Package:
uk: Пакунок:

en: Integrate
uk: Проінтегрувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Lower limit:
uk: Нижня межа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Upper limit:
uk: Верхня межа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isDefinite)
en: definite integral
uk: визначений інтеграл

note: i18n: ectx: Menu (linear_algebra)
en: &Linear Algebra
uk: &Лінійна алгебра

en: Create Matrix
uk: Створити матрицю

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns:
uk: Стовпчиків:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows:
uk: Рядків:

en: Compute Eigenvalues
uk: Обчислити власні значення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Matrix:
uk: Матриця:

en: Compute Eigenvectors
uk: Обчислити власні вектори

en: Invert Matrix
uk: Знайти обернену матрицю

en: Plot 2D
uk: Двовимірний графік

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Variable
uk: Змінна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Name
uk: Назва

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum:
uk: Мінімум:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maximum:
uk: Максимум:

en: Plot 3D
uk: Тривимірний графік

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: 1st Variable
uk: Перша змінна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2nd Variable
uk: Друга змінна

en: Run Script
uk: Виконати скрипт

en: Solve equations
uk: Розв’язати рівняння

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equations:
uk: Рівняння:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Variables:
uk: Змінні:

en: Select the Backend
uk: Виберіть модуль

en: <h1>%1</h1><div><b>Recommended version:</b> %2</div>
uk: <h1>%1</h1><div><b>Рекомендована версія:</b> %2</div>

en: <hr><div>%1</div><br><div>See <a href="%2">%2</a> for more information.</div>
uk: <hr><div>%1</div><br><div>Див. <a href="%2">%2</a>, щоб дізнатися більше.</div>

en: <hr><div><b><font color='#e50000'>Some requirements are not fulfilled: </font></b>%1</div>
uk: <hr><div><b><font color='#e50000'>Не виконано декілька з вимог: </font></b>%1</div>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, makeDefault)
en: Make this the default backend
uk: Зробити цей модуль типовим

en: <b>Julia</b> is a high-level, high-performance dynamic programming language for technical computing, with syntax that is familiar to users of other technical computing environments. It provides a sophisticated compiler, distributed parallel execution, numerical accuracy, and an extensive mathematical function library.
uk: <b>Julia</b> — високорівнева високошвидкісна динамічна мова для виконання інженерних обчислень. Синтаксис мови подібний до синтаксису інших середовищ для виконання технічних обчислень. Передбачено гнучкий компілятор, виконання паралельних обчислень, визначення точності представлення чисел та бібліотеку із широким спектр математичних функцій.

note: i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (variableManagement), group (MaximaBackend)
en: Enable Variable Management
uk: Увімкнути керування змінними

note: i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (KAlgebraBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (autorunScripts)
en: List of scripts to autorun at the beginning of session
uk: Список скриптів, які буде автоматично запущено на початку сеансу

note: i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (integratePlots), group
en: Integrate Plots into the Worksheet
uk: Інтегрувати графіки до робочого аркуша

note: i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (plotWidth), group (MaximaBackend)
en: Default plot width
uk: Типова ширина креслення

note: i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (SageBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (JuliaBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (PythonBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (RBackend) i18n: ectx: label, entry (plotHeight), group (MaximaBackend)
en: Default plot height
uk: Типова висота креслення

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (JuliaBackend)
en: Graphical package for the Plot-Assistant
uk: Графічний пакунок для допоміжного засобу креслення

en: # Sorry, but Gadfly don't support 3d plots
uk: # Вибачте, але у Gadfly не передбачено підтримки просторових креслень

en: Julia script file (*.jl)
uk: файл скрипту Julia (*.jl)

en: Failed to start Julia, please check Julia installation.
uk: Не вдалося запустити Julia. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено Julia.

en: Error - Cantor
uk: Помилка — Cantor

en: Julia session can't login due internal julia problem with missing internal file - "%1"
uk: Неможливо увійти до сеансу Julia через внутрішні проблеми julia — не знайдено внутрішнього файла — «%1»

en: Julia session can't login due unknown internal problem
uk: Неможливо увійти до сеансу Julia через невідомі внутрішні проблеми julia

en: Julia process stopped working.
uk: Процес Julia припинив роботу.

en: Failed to start Julia process.
uk: Не вдалося запустити процес Julia.

en: Communication with Julia process failed for unknown reasons.
uk: Не вдалося виконати обмін даними з процесом Julia з невідомих причин.

en: For Julia only GR (https://gr-framework.org/), a framework for visualization applications, is supported at the moment. This package has to be installed first, if not done yet. For this, run Pkg.install("GR") in Cantor or in Julia REPL. Note, this operation can take some time and it's better to perform it in Julia REPL that is able to show the current progress of the package installation.
uk: Для Julia у поточній версії передбачено підтримку лише GR (https://gr-framework.org/), бібліотеки для візуалізації даних у програмах. Спочатку вам слід встановити цей пакунок, якщо ви цього ще не зробили. Для цього віддайте команду Pkg.install("GR") у Cantor або у REPL Julia. Зауважте, що встановлення є досить тривалою операцією. Краще виконати її у REPL Julia, оскільки там ви зможете стежити за поступом встановлення пакунка.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots)
en: If enabled, plots will be shown inside of the worksheet. Otherwise, plots will be shown in an external window.
uk: Якщо позначено, креслення буде показано на робочому аркуші. Якщо не позначено, креслення буде показано у зовнішньому вікні.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_integratePlots) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAllPrefixes) i18n: ectx: property (te
en: Enabled
uk: увімкнено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
uk: Розмір:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_variableManagement)
en: Monitor the creation and destruction of variables and show the existing variables in the variable panel.
uk: Стежити за створенням і знищенням змінних і показувати наявні змінні на панелі змінних.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Integrated:
uk: Інтегрована:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVariableManagement)
en: Variable Management:
uk: Керування змінними:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotWidth)
en: width:
uk: ширина:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_plotWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_plotHeight)
en: cm
uk: см

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotHeight)
en: height:
uk: висота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage)
en: Plots
uk: Креслення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Image Format:
uk: Формат зображення:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_plotExtenstionGraphicPackage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label4)
en: Graphic package to be used in the Plot Assistant
uk: Графічний пакунок для допоміжного засобу креслення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Plot Assistant:
uk: Допоміжний засіб креслення:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutorun) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAutoran)
en: Autorun
uk: Автозапуск

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lAutorun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commands to autorun
uk: Команди для автоматичного запуску

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabDocumentation)
en: Documentation
uk: Документація

[ctx: The url to the documentation of KAlgebra, please check if there is a translated version and use the correct url]
en: https://docs.kde.org/?application=kalgebra
uk: https://docs.kde.org/?application=kalgebra&language=uk

en: Error: %1
uk: Помилка: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: This autorun commands, which will run on start new worksheet. They can be useful for loading needed modules, changing environment, etc.
uk: Цей пункт автоматично запускає команди, які буде виконано під час створення робочого аркуша. Ці команди можуть бути корисними для завантаження потрібних модулів, зміни середовища тощо.

en: <b>Lua</b> is a fast and lightweight scripting language, with a simple procedural syntax. There are several libraries in Lua aimed at math and science.
uk: <b>Lua</b> — проста і невибаглива до ресурсів скриптова мова програмування з простим процедурним синтаксисом. Для Lua створено декілька бібліотек для математичного і наукового програмування.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (LuaBackend)
en: Path to luajit command
uk: Шлях до програми luajit

en: Lua script file (*.lua)
uk: файл скрипту Lua (*.lua)

en: Failed to start Lua, please check Lua installation.
uk: Не вдалося запустити Lua. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено Lua.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path to luajit:
uk: Шлях до luajit:

en: <h1>Maxima's Help System</h1><h2>Function <i>apropos</i></h2>Searches for Maxima names which have name appearing anywhere within them; <i>name</i> must be a string or symbol. Thus, <i>apropos(exp)</i> returns a list of all the flags and functions which have exp as part of their name, such as <i>expand</i>, <i>exp</i>, and <i>exponentialize</i>. So, if you can only remember part of the name of a Maxima command or variable, you can use this command to find the rest of the name. Similarly, you can type <i>apropos(tr_)</i> to find a list of many of the switches relating to the translator, most of which begin with <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> returns a list with all Maxima names.<br><br><i>apropos</i> returns the empty list [], if no name is found.<br><br><h2>Function <i>describe</i></h2><i>describe(string)</i> is equivalent to describe(string, exact).<br><br><i>describe(string, exact)</i> finds an item with title equal (case-insensitive) to string, if there is any such item.<br><br><i>describe(string, inexact)</i> finds all documented items which contain string in their titles. If there is more than one such item, Maxima asks the user to select an item or items to display.<br><br><i>? foo</i> (with a space between <i>?</i> and <i>foo</i>) is equivalent to <i>describe("foo", exact)</i>, and <i>?? foo</i> is equivalent to <i>describe("foo", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> yields a list of all topics documented in the on-line manual.<br><br><i>describe</i> quotes its argument. <i>describe</i> returns <i>true</i> if some documentation is found, otherwise <i>false</i>.<br><h2>Function <i>example</i></h2><i>example(topic)</i> displays some examples of <i>topic</i>, which is a symbol or a string. To get examples for operators like <i>if</i>, <i>do</i>, or <i>lambda</i> the argument must be a string, e.g. <i>example("do")</i>. <i>example</i> is not case sensitive. Most topics are function names.<br><br><i>example()</i> returns the list of all recognized topics.<br><br>The name of the file containing the examples is given by the global option variable <i>manual_demo</i>, which defaults to <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> quotes its argument. <i>example</i> returns <i>done</i> unless no examples are found or there is no argument, in which case <i>example</i> returns the list of all recognized topics.
uk: <h1>Довідкова система Maxima</h1><h2>Функція <i>apropos</i></h2>Шукає ключові слова Maxima, які можуть трапитися будь-де у записі; <i>назва</i> має бути рядком або символом. Отже, <i>apropos(exp)</i> повертає список усіх прапорців і функцій, частиною назви яких є рядок «exp», зокрема <i>expand</i>, <i>exp</i> та <i>exponentialize</i>. Тому, якщо ви пам'ятаєте лише частину назви команди або змінної Maxima скористайтеся цією командою, щоб згадати решту назви. Так само, ви можете ввести <i>apropos(tr_)</i>, щоб отримати список багатьох перемикачів, які пов'язано із транслятором, більшість з яких починається з <i>tr_</i>.<br><br><i>apropos("")</i> поверне список усіх назв Maxima.<br><br><i>apropos</i> повертає порожній список [], якщо жодної назви не буде знайдено.<br><br><h2>Функція <i>describe</i></h2><i>describe(рядок)</i> є еквівалентом describe(рядок, exact).<br><br><i>describe(рядок, exact)</i> знаходить запис із заголовком, який дорівнює (без врахування регістру символів) рядку «рядок», якщо такий запис існує.<br><br><i>describe(рядок, inexact)</i> знаходить усі документовані записи, які містять рядок «рядок» у заголовку. Якщо таких записів декілька, Maxima попросить користувача вибрати запис або записи, які слід показати.<br><br><i>? щось</i> (із пробілом між <i>?</i> і <i>щось</i>) є рівнозначним <i>describe("щось", exact)</i>, а <i>?? щось</i> — <i>describe("щось", inexact)</i>.<br><br><i>describe(, inexact)</i> видасть список усіх тем, які документовано у інтернет-підручнику.<br><br><i>describe</i> додає лапки до аргументу команди. <i>describe</i> повертає <i>true</i>, якщо виявлено якусь документацію, інакше, повертає <i>false</i>.<br><h2>Функція <i>example</i></h2><i>example(тема)</i> виводить деякі приклади за ключовим словом <i>тема</i>, яке є символом або рядком. Щоб отримати приклади для операторів, подібних до <i>if</i>, <i>do</i> або <i>lambda</i>, аргумент має бути рядком, наприклад <i>example("do")</i>. <i>example</i> враховує регістр символів. Більшість тем є назвами функцій.<br><br><i>example()</i> повертає список усіх розпізнаних тем.<br><br>Назва файла, що містить приклад, задається загальною змінною параметра <i>manual_demo</i>, типовим є <i>"manual.demo"</i>.<br><br><i>example</i> додає лапки до аргументу команди. <i>example</i> повертає <i>done</i>, якщо буде знайдено хоч якісь приклади або надано аргумент. В інших випадках <i>example</i> повертає список усіх розпізнаних тем.

en: <b>Maxima</b> is a system for the manipulation of symbolic and numerical expressions, including differentiation, integration, Taylor series, Laplace transforms, ordinary differential equations, systems of linear equations, polynomials, and sets, lists, vectors, matrices, and tensors. Maxima yields high precision numeric results by using exact fractions, arbitrary precision integers, and variable precision floating point numbers. Maxima can plot functions and data in two and three dimensions.
uk: <b>Maxima</b> — це система для роботи з символічними і числовими виразами, зокрема диференціювання, інтегрування, розкладу у ряди Тейлора, виконання перетворення Лапласа, розв’язання звичайних диференціальних рівнянь, роботи з поліномами, множинами, списками, векторами, матрицями і тензорами. За допомогою Maxima можна отримувати результати з високою точністю, оскільки програма використовує точні дроби і виконує обчислення з довільною визначеною точністю. Maxima здатна креслити графіки функцій та графічно відображати дані у двох та трьох вимірах.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (MaximaBackend)
en: Path to the Maxima executable
uk: Шлях до виконуваного файла Maxima

en: Failed to create a temporary file for writing.
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл для запису.

en: Error: Too many */
uk: Помилка: забагато */

en: Error: Too many /*
uk: Помилка: забагато /*

en: Error: expected " before ;
uk: Помилка: перед ; мало бути "

en: Waiting for the plot result
uk: Очікуємо на завершення побудови креслення

en: Maxima batch file (*.mac)
uk: пакетний файл Maxima (*.mac)

en: Failed to start Maxima, please check Maxima's installation.
uk: Не вдалося запустити Maxima. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено Maxima.

en: Maxima didn't respond with the proper prompt, please check Maxima installation.
uk: Maxima не відповіла належним запитом. Будь ласка, перевірте, чи правильно встановлено Maxima.

en: Failed to start Maxima
uk: Не вдалося запустити Maxima

en: Maxima crashed. restarting...
uk: Аварійне завершення Maxima. Перезапуск...

en: Maxima crashed twice within a short time. Stopping to try starting
uk: Протягом нетривалого часу Maxima аварійно завершила роботу двічі. Спроби запуску модуля припинено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Executable:
uk: Виконуваний файл:

en: <b>GNU Octave</b> is a high-level language, primarily intended for numerical computations. <br/>It provides a convenient command line interface for solving linear and nonlinear problems numerically, and for performing other numerical experiments using a language that is mostly compatible with Matlab.
uk: <b>GNU Octave</b> — високорівнева оболонка мови програмування, основним призначенням якої є обчислення. <br/>У оболонці передбачено зручний інтерфейс командного рядка для числового розв’язання лінійних і нелінійних задач, проведення інших числових експериментів. Мова програмування має високий рівень сумісності з мовою Matlab.

en: Invalid image file generated.
uk: Створено некоректний файл зображення.

en: Octave script file (*.m)
uk: файл скрипту Octave (*.m)

en: Failed to start Octave, please check Octave installation.
uk: Не вдалося запустити Octave. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено Octave.

en: Syntax Error
uk: Синтаксична помилка

en: Plot integration test failed.
uk: Не вдалося пройти текст на інтегрування графіка.

en: The integration of plots will be disabled.
uk: Інтегрування графіків вимкнено.

en: <b>Python</b> is a remarkably powerful dynamic programming language that is used in a wide variety of application domains. There are several Python packages to scientific programming.
uk: <b>Python</b> є доволі потужною мовою динамічного програмування, яка використовується у багатьох комплектах програм. Існує декілька пакунків Python для наукового програмування.

note: i18n: ectx: label, entry (plotExtenstionGraphicPackage), group (PythonBackend)
en: Graphical package to be used for the Plot Assistant
uk: Графічний пакунок, який буде використано для допоміжного засобу креслення

en: # Sorry, but Bokeh doesn't support 3d plotting
uk: # Вибачте, але у Bokeh не передбачено підтримки просторових креслень

en: Python script file (*.py)
uk: файл скрипту Python (*.py)

en: Failed to start Python, please check Python installation.
uk: Не вдалося запустити Python. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено Python.

en: Cantor Python server stopped working.
uk: Сервер Python Cantor припинив роботу.

en: Failed to start Cantor python server.
uk: Не вдалося запустити сервер Python Cantor.

en: Communication with Cantor python server failed for unknown reasons.
uk: Не вдалося виконати обмін даними із сервером Python Cantor з невідомих причин.

en: For using integrated graphics with Matplotlib package, you need to install "matplotlib" python package first.
uk: Для використання інтегрованої графіки за допомогою пакунка Matplotlib, вам слід спочатку встановити пакунок Python «matplotlib».

en: For using integrated graphic with Plot.ly, you need to install "plotly" python package and special Plot.ly-compatible "orca" executable. See "Static Image Export" article in Plot.ly documentation for details.
uk: Для користування інтегрованою графікою з пакунка Plot.ly, вам слід встановити пакунок Python «plotly» і спеціальний сумісний із orca виконуваний файл Plot.ly. Докладніший опис можна знайти у розділі «Static Image Export» документації до Plot.ly.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QalculatePlotAssistantBase)
en: Cantor - Plot Dialog
uk: Cantor — діалогове вікно креслення

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Functions
uk: Функції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Title
uk: Заголовок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, functionTable)
en: Expression
uk: Вираз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
uk: Додати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
uk: Вилучити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear List
uk: Спорожнити список

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X variable
uk: Змінна X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Style
uk: Стиль

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Lines
uk: лінії

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points
uk: точки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Points and Lines
uk: точки та лінії

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Boxes
uk: стовпчики

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Histogram
uk: гістограма

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox)
en: Steps
uk: сходинки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Candlesticks
uk: японські свічки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, styleBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Dots
uk: крапки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Smoothing
uk: Згладжування

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring) i18n: ectx: property (t
en: None
uk: не визначено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Monotonic
uk: монотонне

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox)
en: Natural Cubic Splines
uk: природні кубічні сплайни

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier
uk: крива Безьє

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, smoothingBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Bezier (monotonic)
uk: крива Безьє (монотонна)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Function Range
uk: Діапазон графіка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X range
uk: Діапазон за X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepsButton)
en: Sa&mpling rate
uk: &Частота поділу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, stepButton)
en: Step si&ze
uk: &Розмір кроку

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Options
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Plot title
uk: Заголовок графіка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: X-axis label
uk: Мітка вісі X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Y-axis label
uk: Мітка вісі Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Legend position
uk: Розташування умовних позначень

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Hide legend
uk: сховати умовні позначення

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-left
uk: вгорі ліворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Top-right
uk: вгорі праворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-left
uk: внизу ліворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Bottom-right
uk: внизу праворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Below
uk: під графіком

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, legendBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotLegend)
en: Outside
uk: ззовні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Display Grid
uk: Показувати сітку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderCheckBox)
en: Display full border
uk: Показувати рамку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorCheckBox)
en: Use Colors
uk: Використовувати кольори

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineCheckBox)
en: Display inline
uk: Показувати вбудованим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, xLogCheckBox)
en: Logarithmic x scale
uk: Логарифмічна шкала за X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, yLogCheckBox)
en: Logarithmic y scale
uk: Логарифмічна шкала за Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: File Options
uk: Параметри файлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveCheckBox)
en: Save plot to file
uk: Зберегти графік до файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: File type
uk: Тип файла

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, saveFileBox)
en: Detect from filename
uk: Визначати за назвою

en: <b>Qalculate!</b> is a multi-purpose cross-platform desktop calculator. It is simple to use but provides power and versatility normally reserved for complicated math packages, as well as useful tools for everyday needs (such as currency conversion and percent calculation). Features include a large library of customizable functions, unit calculations and conversion, physical constants, symbolic calculations (including integrals and equations), arbitrary precision, uncertainty propagation, interval arithmetic, plotting,
uk: <b>Qalculate!</b> є стільничним калькулятором широкого призначення, який працює на багатьох платформах. Він є простим у користуванні, але потужним і багатобічним, зазвичай призначеним для складних математичних пакунків, а також має корисні інструменти для щоденних потреб (зокрема перетворення сум у валютах та обчислення відсотків за вкладами). Серед можливостей бібліотека налаштовуваних функцій, обчислення і перетворення значень у різних одиницях виміру, робота з фізичними сталими, символічні обчислення (включно з інтегралами та розв'язанням рівнянь), довільна точність обчислень, поширення невизначеності, інтервальна арифметика, побудова графіків.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (QalculateBackend)
en: Path to the Qalculate! executable
uk: Шлях до виконуваного файла Qalculate!

note: i18n: ectx: label, entry (postConversion), group (QalculateBackend)
en: If and how units will be automatically converted. If true, convert to the best suited SI units (the least amount of units).
uk: Визначає спосіб автоматичного перетворення одиниць. Якщо має значення true, перетворювати на найближчі одиниці СІ (форму з найкоротшим записом).

note: i18n: ectx: label, entry (angleUnit), group (QalculateBackend)
en: Default angle unit for trigonometric functions.
uk: Типова одиниця кутів для тригонометричних функцій.

note: i18n: ectx: label, entry (base), group (QalculateBackend)
en: Base of parsed and evaluated numbers.
uk: Основа для обробки та обчислень.

note: i18n: ectx: label, entry (structuring), group (QalculateBackend)
en: If the evaluation result will be simplified or factorized.
uk: Визначає, чи слід спрощувати або розкладати на множники результат.

note: i18n: ectx: label, entry (fractionFormat), group (QalculateBackend)
en: If rational numbers will be displayed with decimals, as a fraction, or something in between.
uk: Визначає спосіб показу раціональних чисел: десяткові дроби, звичайні дроби чи проміжний варіант.

note: i18n: ectx: label, entry (indicateInfiniteSeries), group (QalculateBackend)
en: Show that the digit series of a number continues forever with three dots, instead of rounding (ex. 2/3 displays as 0.666666... instead of 0.666667).
uk: Позначати нескінченні послідовності цифр трьома точками замість округлення (наприклад показувати для 2/3 0.666666... замість 0.666667).

note: i18n: ectx: label, entry (useAllPrefixes), group (QalculateBackend)
en: Use all decimal SI prefixes. If false, prefixes which is not a multiple of thousand (centi, deci, deca, hecto) will not be used automatically.
uk: Використовувати всі десяткові префікси СІ. Якщо має значення false, префікси, які утворюються множенням на степінь тисячі (санти-, деци-, дека-, гекто-), не буде автоматично використано.

note: i18n: ectx: label, entry (negativeExponents), group (QalculateBackend)
en: If true, negative exponents will be used instead of division (ex. 5/x^2 becomes 5*x^-2).
uk: Якщо має значення true, використовувати від’ємні степені замість ділення (наприклад, показувати замість 5/x^2 5*x^-2).

note: i18n: ectx: label, entry (minExp), group (QalculateBackend)
en: Numerical display.
uk: Формат показу чисел.

note: i18n: ectx: label, entry (inlinePlot), group (QalculateBackend)
en: If true, plots will be displayed inside the worksheet. If not they appear in a separate window.
uk: Якщо має значення true, графіки буде показано всередині робочого аркуша. Якщо має значення false, графіки буде показано у окремому вікні.

note: i18n: ectx: label, entry (coloredPlot), group (QalculateBackend)
en: Whether colors should be used in plots.
uk: Визначає, чи слід використовувати кольори на графіках.

note: i18n: ectx: label, entry (plotGrid), group (QalculateBackend)
en: Whether a grid should be plotted.
uk: Визначає, чи слід показувати на графіках координатну сітку.

note: i18n: ectx: label, entry (plotBorder), group (QalculateBackend)
en: Whether full borders should be drawn around the plot.
uk: Визначає, чи слід малювати рамку з усіх боків від графіка.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLineWidth), group (QalculateBackend)
en: Width of lines, in pixels.
uk: Товщина ліній у пікселях.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSteps), group (QalculateBackend)
en: Number of interpolation steps to be used in plotting.
uk: Кількість кроків інтерполяції, які буде використано під час малювання.

note: i18n: ectx: label, entry (plotSmoothing), group (QalculateBackend)
en: Smoothing mode in plots.
uk: Режим згладжування на графіках.

note: i18n: ectx: label, entry (plotStyle), group (QalculateBackend)
en: Style of plots.
uk: Стиль графіків.

note: i18n: ectx: label, entry (plotLegend), group (QalculateBackend)
en: Legend position in plots.
uk: Розташування умовних позначень на графіках.

en: Qalculate reports it cannot print. Is gnuplot installed?
uk: Qalculate повідомляє про неможливість виведення даних. Чи встановлено gnuplot?

en: missing %1
uk: не вистачає %1

en: %1 must be a number.
uk: %1 має бути числом.

en: %1 must be a integer.
uk: %1 має бути цілим числом.

en: %1 must be a boolean.
uk: %1 має бути булевим значенням.

en: invalid option for %1: %2
uk: некоректний параметр %1: %2

en: found multiple expressions in one plot command (%1 and %2).
uk: виявлено декілька виразів у одній команді креслення (%1 і %2).

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: WARNING
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ

en: No function, variable or unit with specified name exist.
uk: Функції, змінної або одиниці з вказаною назвою не існує.

en: Function: %1
uk: Функція: %1

en: Plotting interface
uk: Інтерфейс креслення

en: Plots one or more functions either inline or in a separate window.
uk: Креслить графіки однієї або декількох функцій на обчислювальному аркуші або у окремому вікні.

en: expression
uk: вираз

en: option
uk: параметр

en: value
uk: значення

en: integer
uk: ціле

en: boolean
uk: булеве

en: number
uk: число

en: default: %1
uk: типове значення: %1

en: The function's name
uk: Назва функції

en: Title label
uk: Мітка заголовка

en: x-axis label
uk: Мітка вісі x

en: y-axis label
uk: Мітка вісі y

en: Image to save plot to. If empty shows plot in a window on the screen. If inline=true the image is shown regardless of this option.
uk: Файл зображення, до якого слід вивести дані. Порожнє значення призведе до показу графіка у вікні на екрані. Якщо встановлено inline=true, зображення буде показано незалежно від значення цього параметра.

en: The image type to save as. One of auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.
uk: Тип файла зображення, до якого слід зберегти дані. Можливі значення: auto, png, ps, eps, latex, svg, fig.

en: Set to true for colored plot, false for monochrome.
uk: Встановіть значення true для виведення даних у кольорі, false — чорно-біле зображення.

en: Minimum x-axis value.
uk: Мінімальне значення за віссю X.

en: Maximum x-axis value.
uk: Максимальне значення за віссю X.

en: If a logarithmic scale shall be used for the x-axis.
uk: Визначає, чи слід використовувати для вісі X логарифмічну шкалу.

en: If a logarithmic scale shall be used for the y-axis.
uk: Визначає, чи слід використовувати для вісі Y логарифмічну шкалу.

en: Logarithmic base for the x-axis.
uk: Основа логарифма для вісі X.

en: Logarithmic base for the y-axis.
uk: Основа логарифма для вісі Y.

en: If a grid shall be shown in the plot.
uk: Визначає, чи слід показувати на кресленні координатну сітку.

en: If the plot shall be surrounded by borders on all sides (not just axis).
uk: Визначає, чи слід малювати навколо креслення рамку з усіх боків (не лише з боку осей)

en: Width of lines.
uk: Товщина ліній.

en: Where the plot legend shall be placed. One of none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside
uk: Визначає розташування умовних позначень графіка. Можливі значення: none, top_left, top_right, bottom_left, bottom_right, below, outside.

en: Plot smoothing. One of none, unique, csplines, bezier, sbezier
uk: Режим згладжування графіка. Можливі значення: none, unique, csplines, bezier, sbezier.

en: Plot style. One of lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots
uk: Стиль графіка. Можливі значення: lines, points, points_lines, boxes, histogram, steps, candlesticks, dots.

en: Use scale on second x-axis.
uk: Використовувати шкалу на другій вісі X.

en: Use scale on second y-axis.
uk: Використовувати шкалу на другій вісі Y.

en: If the plot is to be drawn inline, instead of in a new window.
uk: Визначає, чи слід вбудовувати графік у поточне вікно замість малювання його у новому вікні.

en: Distance between two interpolation points. See also steps.
uk: Відстань між двома інтерполяційними точками. Також див. steps.

en: Number of interpolation points. See also step.
uk: Кількість точок інтерполяції. Також див. step.

en: The name of the x variable. This must be an unknown variable
uk: Назва змінної для вісі X. Це має бути ще не використана змінна.

en: Save variables to a file
uk: Зберегти змінні до файла

en: Save all currently defined variables to a file. They can be reloaded with %1.
uk: Зберегти всі поточні визначені змінні до файла. Перезавантажити змінні можна за допомогою %1.

en: file
uk: файл

en: file: the file to save to
uk: файл: файл, до якого слід зберегти дані

en: Load variables from a file
uk: Завантажити змінні з файла

en: Load variables from a file that has previously been created by %1.
uk: Завантажити змінні з файла %1, який раніше було створено за допомогою %1.

en: file: the file to load
uk: файл: файл, який слід завантажити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Indicate infinite series:
uk: Позначати нескінченні послідовності:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Use negative exponents:
uk: Використовувати від’ємні степені:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Numerical display:
uk: Формат показу чисел:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Use all SI prefixes:
uk: Використовувати всі префікси СІ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number base:
uk: Основа числення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fraction format:
uk: Формат показу дробів:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Pure
uk: простий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Scientific
uk: інженерний

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_minExp)
en: Precision
uk: точний

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Decimal
uk: десятковий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Exact
uk: точний

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Fractional
uk: дробовий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fractionFormat)
en: Combined
uk: комбінований

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Evaluate
uk: Обчислення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to best SI units:
uk: Перетворити на найкращі одиниці СІ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Radians
uk: радіани

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degrees
uk: градуси

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Gradians
uk: градіани

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Structuring Mode:
uk: Режим структурування:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Simplify
uk: спрощення

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_structuring)
en: Factorize
uk: розкладання на множники

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Angle unit:
uk: Одиниця кутів:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Plotting
uk: Креслення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Display plots inline:
uk: Вбудовувати креслення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Show full borders:
uk: Показувати всі межі:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Width of lines:
uk: Товщина ліній:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Sampling rate:
uk: Ділянок розбиття:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Smoothing Mode:
uk: Режим згладжування:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotSmoothing)
en: Natural cubic Splines
uk: природні кубічні сплайни

[ctx: Plot Style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_plotStyle)
en: Steps
uk: сходинки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Legend Position:
uk: Розташування умовних позначень:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Colored Plots:
uk: Кольорові графіки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Show grid:
uk: Показувати сітку:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Plot Style:
uk: Стиль графіка:

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
uk: Внесення змін до запису

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
uk: Додавання нового запису

en: Name cannot be empty.
uk: Назва не може бути порожньою.

en: Add local documentation
uk: Додати локальну документацію

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
uk: Отримати нову документацію

en: Download additional documentations
uk: Отримати додаткову документацію

en: Qt Compressed Help file is not valid.
uk: Некоректний файл стиснутої довідки до Qt.

en: Documentation already imported
uk: Документацію вже імпортовано

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
uk: Змінити

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
uk: Будь ласка, вилучіть це за допомогою засобу отримання нових даних.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Install Additional Documentation Files
uk: Встановлення додаткових файлів документації

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
uk: Назва

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
uk: Шлях

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
uk: Додати

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lIcon)
en: Icon:
uk: Піктограма:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
uk: Вибрати піктограму

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
uk: Назва:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
uk: Введіть назву

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
uk: Виберіть назву…

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPath)
en: Path:
uk: Шлях:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
uk: Вибрати файл довідки з Qt…

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
uk: Вибрати файл довідки з Qt…

en: <h1>R' Help System: <i>help()</i> and <i>?</i>:</h1><br>The <i>help()</i> function and <i>?</i> help operator in R provide access to the documentation pages for R functions, data sets, and other objects, both for packages in the standard R distribution and for contributed packages.<br><br>To access documentation for the standard <i>lm</i> (linear model) function, for example, enter the command <b><i>help(lm)</i></b> or <i>help("lm")</i>, or <i>?lm</i> or <i>?"lm"</i> (i.e., the quotes are optional).<br><br>To access help for a function in a package that’s not currently loaded, specify in addition the name of the package: For example, to obtain documentation for the <i>rlm()</i> (robust linear model) function in the MASS package, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Standard names in R consist of upper- and lower-case letters, numerals (0-9), underscores (_), and periods (.), and must begin with a letter or a period. To obtain help for an object with a non-standard name (such as the help operator <i>?</i>), the name must be quoted: for example, <i>help('?')</i> or <i>?"?"</i>.<br><br>You may also use the <i>help()</i> function to access information about a package in your library — for example, <i>help(package="MASS")</i> — which displays an index of available help pages for the package along with some other information.<br><br>Help pages for functions usually include a section with executable examples illustrating how the functions work. You can execute these examples in the current R session via the <i>example()</i> command: e.g., <i>example(lm)</i>.
uk: <h1>Довідкова система R: <i>help()</i> і <i>?</i>:</h1><br>Функція <i>help()</i> і оператор довідки <i>?</i> в R надають доступ до сторінок документації щодо функцій R, наборів даних та інших об'єктів, як для пакунків у стандартному дистрибутиві R, так і для додаткових пакунків.<br><br>Щоб, наприклад, отримати доступ до документації щодо стандартної функції <i>lm</i> (лінійна модель), введіть команду <b><i>help(lm)</i></b>, або <i>help("lm")</i>, або <i>?lm</i>, або <i>?"lm"</i> (тобто лапки є необов'язковими).<br><br>Щоб отримати доступ до довідки щодо функції у пакунку, який не завантажено, вкажіть додаткову назву пакунка. Наприклад, щоб отримати документацію щодо функції <i>rlm()</i> (стійка лінійна модель) у пакунку MASS, <i>help(rlm, package="MASS")</i>.<br><br>Стандартні назви в R складають з літер верхнього і нижнього регістрів, цифр (0-9), символів підкреслення (_) та крапок (.) і мають починатися з літери або крапки. Щоб отримати довідку щодо об'єкта із нестандартною назвою (наприклад, оператора довідки <i>?</i>), назву слід взяти у лапки, приклад: <i>help('?')</i> або <i>?"?"</i>.<br><br>Ви також можете скористатися функцією <i>help()</i> для доступу до відомостей щодо пакунка у вашій бібліотеці — наприклад, <i>help(package="MASS")</i> — виведе покажчик доступних сторінок довідки для пакунка разом із додатковими відомостями.<br><br>Сторінки довідки щодо функцій, зазвичай, включають розділ із ілюстративними прикладами роботи функції. Ви можете виконати ці приклади у поточному сеансі R за допомогою команди <i>example()</i>. Приклад: <i>example(lm)</i>.

en: <b>R</b> is a language and environment for statistical computing and graphics, similar to the S language and environment. <br/>It provides a wide variety of statistical (linear and nonlinear modelling, classical statistical tests, time-series analysis, classification, clustering, ...) and graphical techniques, and is highly extensible. The S language is often the vehicle of choice for research in statistical methodology, and R provides an Open Source route to participation in that activity.
uk: <b>R</b> — це мова і середовище для статистичних обчислень та побудови графіків, подібна до мови і середовища S.<br/>У середовищі реалізовано широкий спектр статистичних та графічних методик (лінійне і нелінійне моделювання, класичні статистичні перевірки, аналіз часових послідовностей, класифікацію, групування тощо). Можливості середовища досить просто розширити. Мова S часто є основним рушієм у статистичних дослідженнях, R надає вам змогу виконувати подібні дослідження за допомогою вільного програмного забезпечення.

en: Error opening file %1
uk: Помилка під час відкриття файла %1

en: R script file (*.R)
uk: файл скрипту R (*.R)

en: Error Parsing Command
uk: Помилка під час обробки команди

note: i18n: ectx: label, entry (localDoc), group (RBackend)
en: Url to the local R documentation
uk: Адреса локальної документації до R

en: Failed to start R, please check R installation.
uk: Не вдалося запустити R. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено R.

en: Double click to open file selection dialog
uk: Двічі клацніть лівою кнопкою миші, щоб відкрити діалогове вікно вибору файла

en: *.R *.r|R source files (*.R, *.r)
uk: *.R *.r|файли кодів R (*.R, *.r)

en: <b>Sage</b> is a free open-source mathematics software system licensed under the GPL. <br/>It combines the power of many existing open-source packages into a common Python-based interface.
uk: <b>Sage</b> — це вільна система математичного програмного забезпечення з відкритим кодом, випущена за умов дотримання GPL.<br/>У ній поєднується потужність багатьох пакунків з відкритим програмним кодом та загальний заснований на Python інтерфейс.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (SageBackend)
en: Path to the Sage executable
uk: Шлях до виконуваного файла Sage

note: i18n: ectx: label, entry (allowLatex), group (SageBackend)
en: Enable LaTeX typesetting for Sage backend
uk: Увімкнути верстання LaTeX для модуля Sage

en: Result of %1
uk: Результат %1

en: %1
    The last output was: 
     %2
uk: %1
    Останніми виведеними даними були: 
     %2

en: Python script file (*.py);;Sage script file (*.sage)
uk: файл скрипту Python (*.py);;файл скрипту Sage (*.sage)

en: Failed to start Sage, please check Sage installation.
uk: Не вдалося запустити Sage. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено Sage.

en: Sage version %1.%2 is unsupported. Please update your installation to the versions 9.2 or higher.
uk: Підтримки версії Sage %1.%2 не передбачено. Будь ласка, оновіть встановлені пакунки до версії 9.2 або новішої.

en: Unsupported Version
uk: Непідтримувана версія

en: Failed to determine the version of Sage. Please check your installation and the output of 'sage -v'.
uk: Не вдалося визначити версію Sage. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено програму і чи виводить вона корисні дані у відповідь на команду «sage -v».

en: The Sage process crashed while evaluating this expression
uk: Під час спроби обчислення за виразом процес Sage аварійно завершився

en: The Sage process crashed
uk: Процес Sage завершився аварійно

en: The Sage process exited while evaluating this expression
uk: Під час спроби обчислення за виразом процес Sage завершив роботу

en: The Sage process exited
uk: Процес Sage завершив роботу

en: Failed to start Sage
uk: Не вдалося запустити Sage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: LaTeX typesetting:
uk: Типографський набір LaTeX:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowLatex)
en: Sage LaTeX output not always correct, so latex typesetting can be disabled for better experience
uk: Виведений Sage код LaTeX не завжди є правильним, тому іноді кращих результатів можна досягти, якщо вимкнути верстання latex

en: <b>Scilab</b> is a free software, cross-platform numerical computational package and a high-level, numerically oriented programming language.Scilab is distributed under CeCILL license (GPL compatible).
uk: <b>Scilab</b> є вільним програмним забезпеченням, працює на багатьох платформах. Це програмне забезпечення призначено для виконання обчислень і керується високорівневою мовою програмування. Scilab поширюється за умов дотримання ліцензії CeCILL (сумісної з GPL)

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (ScilabBackend)
en: Path to the Scilab executable
uk: Шлях до виконуваного файла Scilab

en: ;;Scilab script file (*.sce);;Scilab function file (*.sci)
uk: ;;файл скрипту Scilab (*.sce);;файл функції Scilab (*.sci)

en: Failed to start Scilab, please check Scilab installation.
uk: Не вдалося запустити Scilab. Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено Scilab.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lPlotIntegration)
en: Plot Integration:
uk: Інтеграція графіків:

en: The file %1 is already opened.
uk: Файл %1 вже відкрито.

en: Open file
uk: Відкриття файла

en: Download Examples
uk: Отримати приклади

en: &Open Example
uk: &Відкрити приклад

en: Go to previous worksheet
uk: Перейти до попереднього робочого аркуша

en: Go to next worksheet
uk: Перейти до наступного робочого аркуша

en: All supported files (*.cws *ipynb);;Cantor Worksheet (*.cws);;Jupyter Notebook (*.ipynb)
uk: усі підтримувані файли (*.cws *ipynb);;робочий аркуш Cantor (*.cws);;нотатник Jupyter (*.ipynb)

en: <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for the following program:</li>     %2   </ul> </div>  | <h1>No Backend Found</h1>
    <div>You could try:
      <ul>    <li>Changing the settings in the config dialog;</li>    <li>Installing packages for one of the following programs:</li>     %2   </ul> </div>
uk[0]: <h1>Не знайдено модулів.</h1>
    <div>Можете спробувати:
     <ul>    <li>змінити параметри у діалоговому вікні налаштування</li> <li>встановити однієї з таких програм: </li>   %2 </ul> </div>
uk[1]: <h1>Не знайдено модулів.</h1>
    <div>Можете спробувати:
     <ul>    <li>змінити параметри у діалоговому вікні налаштування</li> <li>встановити пакунки однієї з таких програм: </li>   %2 </ul> </div>
uk[2]: <h1>Не знайдено модулів.</h1>
    <div>Можете спробувати:
     <ul>    <li>змінити параметри у діалоговому вікні налаштування</li> <li>встановити пакунки однієї з таких програм: </li>   %2 </ul> </div>
uk[3]: <h1>Не знайдено модулів.</h1>
    <div>Можете спробувати:
     <ul>    <li>змінити параметри у діалоговому вікні налаштування</li> <li>встановити пакунки цієї програми: </li>   %2 </ul> </div>

en: Error
uk: Помилка

en: Backend %1 is not installed
uk: Модуль %1 не встановлено

en: %1 backend installed, but inactive. Please check installation and Cantor settings
uk: Модуль %1 встановлено, але не задіяно. Будь ласка, перевірте, чи належним чином його встановлено і чи правильно визначено параметри Cantor.

en: Session %1
uk: Сеанс %1

en: Failed to find the Cantor Part with error %1
uk: Не вдалося знайти модуль Cantor. Помилка %1

en: Calculating...
uk: Обчислення…

en: Ready
uk: Виконано

en: Changed
uk: Змінено

en: Multiple unsaved Worksheets are opened. Do you want to close them?
uk: Відкрито декілька робочих аркушів, зміни у яких не збережено. Хочете закрити їх усі?

en: Close Cantor
uk: Закрити Cantor

en: The current project has been modified. Do you want to save it?
uk: До поточного проєкту було внесено зміни. Хочете зберегти їх?

en: Save Project
uk: Зберегти проєкт

en: Default
uk: Типовий

en: Formatting
uk: Форматування

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultBackend), group (Cantor)
en: The Backend that is used by default
uk: Модуль, який використовуватиметься типово

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTheme), group (Cantor)
en: Default editor color theme
uk: Типова тема кольорів редактора

note: i18n: ectx: label, entry (TypesetDefault), group (Cantor)
en: Do Typesetting by default
uk: Типово виконувати верстання

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightDefault), group (Cantor)
en: Do Syntax Highlighting by default
uk: Типово виконувати підсвічування синтаксису

note: i18n: ectx: label, entry (CompletionDefault), group (Cantor)
en: Enable Completions by default
uk: Типово увімкнути доповнення

note: i18n: ectx: label, entry (ExpressionNumberingDefault), group (Cantor)
en: Enable Numbering of Expressions by default
uk: Типово, увімкнути нумерування виразів

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDefault), group (Cantor)
en: Animate changes in the Worksheet by default
uk: Типово анімувати зміни на робочому аркуші

note: i18n: ectx: label, entry (EmbeddedMathDefault), group (Cantor)
en: Enable rendering math expressions inside $$..$$ in Text and Markdown entries by default (needs pdflatex installed)
uk: Увімкнути обробку математичних формул у конструкціях $$..$$ у записах Text та Markdown (потребує встановлення pdflatex)

note: i18n: ectx: label, entry (WarnAboutEntryDelete), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when deleting an entry
uk: Підтверджувати вилучення записів

note: i18n: ectx: label, entry (AutoEval), group (Cantor)
en: Automatically reevaluate the entries below the current
uk: Автоматично переобчислювати записи під поточним

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart) i18n: ectx: label, entry (WarnAboutSessionRestart), group (Cantor)
en: Ask for confirmation when restarting the backend
uk: Підтверджувати перезапуск модуля

note: i18n: ectx: label, entry (StoreTextEntryFormatting), group (Cantor)
en: Save rich text formatting of TextEntry, when save Worksheet in Jupyter notebook format
uk: Зберігати форматування тексту у TextEntry при збереженні у робочому аркуші у форматі нотатника Jupyter

note: i18n: ectx: label, entry (UseOldCantorEntriesIndent), group (Cantor)
en: Use old style Cantor entries placement style
uk: Розташування записів Cantor у старому стилі

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMathRenderError), group (Cantor)
en: Show embedded math render error
uk: Помилка обробки під час спроби показати вбудовані формули

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleLinesLimit), group (Cantor)
en: Limit of visible lines for text result
uk: Обмежити кількість видимих рядків для текстового результату

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for chapter
uk: Шрифт для глави в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for chapter
uk: Розмір шрифту для глави в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for chapter
uk: Курсивний шрифт для глави в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (ChapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for chapter
uk: Напівжирний шрифт для глави в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontFamily), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subchapter
uk: Шрифт для підглави в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font size for subchapter
uk: Розмір шрифту для підглави в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subchapter
uk: Курсивний шрифт для підглави в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubchapterFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subchapter
uk: Напівжирний шрифт для підглави в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for section
uk: Шрифт для розділу в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for section
uk: Курсивний шрифт для розділу в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for section
uk: Напіжирний шрифт для розділу в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subsection
uk: Шрифт для підрозділу в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subsection
uk: Курсивний шрифт для підрозділу в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubsectionFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subsection
uk: Напівжирний шрифт для підрозділу в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for paragraph
uk: Шрифт для параграфа в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for paragraph
uk: Курсивний шрифт для параграфа в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (ParagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for paragraph
uk: Напівжирний шрифт для параграфа в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontFamily), group (Cantor) i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontSize), group (Cantor)
en: Hierarchy font for subparagraph
uk: Шрифт для підпараграфа в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontItalic), group (Cantor)
en: Hierarchy font italic for subparagraph
uk: Курсивний шрифт для підпараграфа в ієрархії

note: i18n: ectx: label, entry (SubparagraphFontBold), group (Cantor)
en: Hierarchy font bold for subparagraph
uk: Напівжирний шрифт для підпараграфа в ієрархії

en: Save Plain Text
uk: Зберегти як простий текст

en: Export to PDF
uk: Експортувати до PDF

en: Export to LaTeX
uk: Експортувати до LaTeX

en: Evaluate Worksheet
uk: Виконати обчислення на аркуші

en: Zoom
uk: Масштаб

en: Typeset using LaTeX
uk: Показ з використанням LaTeX

en: Syntax Highlighting
uk: Підсвічування синтаксису

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Completion
uk: Доповнення

en: Line Numbers
uk: Номери рядків

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Animations
uk: Анімації

en: Embedded Math
uk: Вбудовані формули

en: Restart Backend
uk: Перезапустити модуль

en: Evaluate Entry
uk: Обчислити запис

en: Insert Command Entry
uk: Вставити запис команди

en: Insert Text Entry
uk: Вставити текстовий запис

en: Insert Markdown Entry
uk: Вставити запис Markdown

en: Insert LaTeX Entry
uk: Вставити запис LaTeX

en: Insert Page Break
uk: Вставити розрив сторінки

en: Insert Image
uk: Вставити зображення

en: Collapse All Results
uk: Згорнути усі результати

en: Expand All Results
uk: Розгорнути усі результати

en: Delete All Results
uk: Вилучити усі результати

en: Delete current Entry
uk: Вилучити поточний запис

note: i18n("Publish Worksheet"), collection); publishWorksheet->setIcon(QIcon::fromTheme(QLatin1String("get-hot-new-stuff"))); collection->addAction(QLatin1String("file_publish_worksheet"), publishWorksheet); connect(publishWorksheet, &QAction::triggered, this, SLOT(publishWorksheet()));
en: Show Script Editor
uk: Відкрити редактор скриптів

en: Show Completion
uk: Показувати доповнення

en: (C) 2009-2015 Alexander Rieder
uk: © Alexander Rieder, 2009–2015

en: Cantor Worksheet (*.cws)
uk: робочий аркуш Cantor (*.cws)

en: Jupyter Notebook (*.ipynb)
uk: нотатник Jupyter (*.ipynb)

en: Save as
uk: Зберегти як

en: Save
uk: Зберегти

en: Text Files (*.txt)
uk: текстові файли (*.txt)

en: PDF Files (*.pdf)
uk: файли PDF (*.pdf)

en: TeX Files (*.tex)
uk: файли TeX (*.tex)

en: All the available calculation results will be lost. Do you really want to restart %1?
uk: Усі доступні результати обчислень буде втрачено. Ви справді хочете перезапустити %1?

en: Restart %1?
uk: Перезапустити %1?

en: Interrupt
uk: Перервати

en: Session Error: %1
uk: Помилка сеансу: %1

en: Initialization complete
uk: Ініціалізацію завершено

en: Initializing...
uk: Ініціалізація…

en: [read-only]
uk: [лише читання]

en: Do you want to upload current Worksheet to public web server?
uk: Бажаєте вивантажити поточний робочий аркуш на відкритий вебсервер?

en: Question - Cantor
uk: Питання — Cantor

[ctx: @action:button]
en: Upload
uk: Вивантажити

en: The Worksheet is not saved. You should save it before uploading.
uk: Дані робочого аркуша не збережено. Вам слід зберегти дані, перш ніж їх вивантажувати.

en: Warning - Cantor
uk: Попередження — Cantor

en: This backend does not support scripts.
uk: Цей модуль не підтримує скриптів.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: П&ерегляд

note: i18n: ectx: Menu (worksheet)
en: &Worksheet
uk: &Аркуш

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
uk: Параметри

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (file_new_menu)
en: &New
uk: &Новий аркуш

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
uk: Панелі

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Font
uk: Шрифт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontBold) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontBold) i18n: ectx: pr
en: Bold
uk: Напівжирний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubchapterFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SectionFontItalic) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubsectionFontItalic) i18n: 
en: Italic
uk: Курсив

en: Increase Size
uk: Збільшити розмір

en: Decrease Size
uk: Зменшити розмір

en: Select
uk: Вибрати

en: Reset to Default
uk: Повернутися до типового

en: Show Results
uk: Показати результати

en: Hide Results
uk: Приховати результати

en: Show Help
uk: Показати довідку

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Interrupted
uk: Перервано

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StandardSearchBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtendedSearchBar)
en: SearchBar
uk: Панель пошуку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, close) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, openExtended) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, openStandard) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addFlag) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, remove
en: ...
uk: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
uk: Знайти:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
uk: &Наступний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
uk: &Попередній

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Replace:
uk: Замінити:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replace)
en: &Replace
uk: З&амінити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
uk: Замінити &всі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Search in:
uk: Шукати у:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchCase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: &Match case
uk: &Враховувати регістр

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ChapterTab)
en: Chapter Font
uk: Шрифт глави

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lChapterFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubchapterFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSectionFontFamily) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubsectionFontFamily) i18n: ectx: property (text), widge
en: Fon&t Family:
uk: &Гарнітура шрифту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lChapterFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubchapterFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSectionFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lSubsetctionFontSize) i18n: ectx: property (text), widget (QLab
en: Font Si&ze:
uk: &Розмір шрифту:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubchapterTab)
en: Subchapter Font
uk: Шрифт підглави

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SectionTab)
en: Section Font
uk: Шрифт розділу

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubsectionTab)
en: Subsection Font
uk: Шрифт підрозділу

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ParagraphTab)
en: Paragraph Font
uk: Шрифт параграфа

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, SubparagraphTab)
en: Subparagraph Font
uk: Шрифт підпараграфа

en: Chapter
uk: Глава

en: Subchapter
uk: Підглава

en: Section
uk: Розділ

en: Subsection
uk: Підрозділ

en: Paragraph
uk: Параграф

en: Subparagraph
uk: Підпараграф

en: Set Hierarchy Level
uk: Встановити рівень ієрархії

en: Solid Line Style
uk: Стиль суцільної лінії

en: Dash Line Style
uk: Стиль штрихової лінії

en: Dot Line Style
uk: Стиль пунктиру

en: Dash Dot Line Style
uk: Стиль штрих-пунктиру

en: Dash Dot Dot Line Style
uk: Стиль штрих-подвійна-крапка

en: Line Thickness
uk: Товщина лінії

en: Thin
uk: Тонка

en: Medium
uk: Середня

en: Thick
uk: Товста

en: Line Color
uk: Колір лінії

en: Line Style
uk: Стиль лінії

en: Configure Image
uk: Налаштувати зображення

en: Double click here to configure image settings
uk: Двічі клацніть тут, щоб налаштувати параметри зображення

en: Cannot load image %1
uk: Не вдалося завантажити зображення %1

[ctx: %1 and %2 are file extensions]
en: %1 files (*.%2)
uk: файли %1 (*.%2)

en: EPS files (*.eps)
uk: файли EPS (*.eps)

en: Save image result
uk: Зберегти зображення-результат

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImageSettingsBase)
en: Image Settings
uk: Параметри зображення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDialogButton)
en: Open
uk: Відкрити

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display Size
uk: Розмір показу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Width
uk: Ширина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Height
uk: Висота

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPreview)
en: Preview
uk: Попередній перегляд

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Print Size
uk: Показ розмірів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDisplaySize)
en: Use Display Size
uk: Використовувати розмір показу

[ctx: @title:window]
en: Image Settings
uk: Параметри зображення

en: (auto)
uk: (авто)

en: px
uk: точок

en: Open image file
uk: Відкриття файла зображення

en: Images (%1)
uk: Зображення (%1)

en: Show LaTeX code
uk: Показати код LaTeX

en: No path for the %1 executable specified. Please provide the correct path in the application settings and try again.
uk: Не вказано шляху для виконуваного файла %1. Будь ласка, вкажіть чинний шлях у параметрах програми і повторіть спробу.

en: The specified file '%1' for the %2 executable doesn't exist. Please provide the correct path in the application settings and try again.
uk: Вказаного файла «%1» для виконуваної програми %2 не існує. Будь ласка, вкажіть чинний шлях у параметрах програми і повторіть спробу.

en: The specified file '%1' doesn't point to an executable. Please provide the correct path in the application settings and try again.
uk: Вказаний файл «%1» не є файлом виконуваної програми. Будь ласка, вкажіть коректний шлях у параметрах програми і повторіть спробу.

en: The program %1 didn't finish the execution after %2 milliseconds during the plot integration test.
uk: Програма %1 не завершила виконання за %2 мілісекунд під час виконання перевірки на інтегрування графіка.

en: Failed to open the file %1 during the plot integration test.
uk: Не вдалося відкрити файл %1 під час перевірки на інтегрування графіка.

en: Failed to parse the result during the plot integration test.
uk: Не вдалося обробити результат під час перевірки на інтегрування графіка.

note: i18n: ectx: label, entry (latexCommand), group (Cantor)
en: Path to the latex executable
uk: Шлях до виконуваного файла latex

note: i18n: ectx: label, entry (dvipsCommand), group (Cantor)
en: Path to the dvips executable
uk: Шлях до виконуваного файла dvips

[ctx: @title:column]
en: Type
uk: Тип

[ctx: @title:column]
en: Size [Bytes]
uk: Розмір [у байтах]

[ctx: @title:column]
en: Dimension
uk: Розмірність

[ctx: @title:column]
en: Value
uk: Значення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
uk: Від:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
uk: До:

en: Main title
uk: Основний заголовок

en: Abscissa scale
uk: Шкала абсцис

en: Ordinate scale
uk: Шкала ординат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Plot title:
uk: Заголовок креслення:

en: This is unsupported Jupyter content of types ('%1')
uk: Це непідтримуваний вміст типів Jupyter («%1»)

en: %1 process has died unexpectedly. All calculation results are lost.
uk: Процес %1 неочікувано завершив роботу. Усі результати обчислень втрачено.

en: %1 process has died unexpectedly with message "%2". All calculation results are lost.
uk: Процес %1 неочікувано завершив роботу із повідомленням «%2». Усі результати буде втрачено.

en: You choose support for %1 graphic package, but the support can't be activated due to the missing requirements, so integration for this package will be disabled. %2
uk: Ви вибрали підтримку графічного пакунка %1, але цю підтримку не можна активувати, оскільки не встановлено через те, що не встановлено залежності. Отже, інтеграцію із робочим аркушем буде вимкнено. %2

en: KDE Frontend to mathematical applications
uk: Графічна оболонка KDE для математичних програм

en: (C) 2016 Filipe Saraiva<br/>(C) 2009-2015 Alexander Rieder
uk: © Filipe Saraiva, 2016<br/>© Alexander Rieder, 2009–2015

en: Maintainer<br/>Qt5/KF5 port, Scilab and Python backends
uk: Супровідник<br/>Портування на Qt5/KF5, модулі Scilab і Python

en: Nikita Sirgienko
uk: Микита Сергієнко

[ctx: @info:credit]
en: Developer
uk: Розробник

en: Alexander Semke
uk: Олександр Семке

en: Original author<br/>Maintainer (2009 - 2015)
uk: Автор початкової версії<br/>Супровідник (2009–2015)

en: KAlgebra backend
uk: Модуль KAlgebra

en: Octave backend
uk: Модуль Octave

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Cantor icon
uk: Піктограма Cantor

en: Use  backend <backend>
uk: Використовувати вказаний модуль

en: Documents to open.
uk: Документ, який слід відкрити.

en: Couldn't open the file %1
uk: Не вдалося відкрити файл %1

en: Enter Edit Mode
uk: Увійти до режиму редагування

en: Clear Attachments
uk: Вилучити долучення

en: Cantor Math Error
uk: Математична помилка у Cantor

en: Failed to read the image "%1". Error "%2"
uk: Не вдалося прочитати зображення «%1». Помилка «%2»

en: --- Page Break ---
uk: --- Розрив сторінки ---

[ctx: @button go to contents page]
en: Go to the contents
uk: Перейти до вмісту

[ctx: @info:placeholder]
en: Search through keywords...
uk: Шукати за ключовими словами…

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
uk: Знайти у тексті поточної сторінки документації

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset zoom level to 100%
uk: Скинути масштаб до 100%

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
uk: Перейти до наступного відповідника

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
uk: Перейти до попереднього відповідника

[ctx: @info:tooltip]
en: Match case sensitively
uk: Відповідність з урахуванням регістру

en: The file has been downloaded successfully at Downloads.
uk: Файл успішно отримано до теки «Завантаження».

en: Download Successful
uk: Успішне отримання

en: Cantor files
uk: файли Cantor

en: Jupyter files
uk: файли Jupyter

en: All supported files
uk: усі підтримувані файли

en: All files
uk: усі файли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
uk: Назва:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
uk: Значення:

en: Add New Variable
uk: Додати нову змінну

en: Load Variables
uk: Завантажити змінні

en: Save Variables
uk: Зберегти змінні

en: Remove Variables
uk: Вилучити змінні

en: Search/Filter
uk: Пошук/Фільтрування

en: Case Sensitive
uk: З урахуванням регістру

en: Match Complete Word
uk: Шукати ціле слово

en: Are you sure you want to remove all variables?
uk: Ви справді бажаєте вилучити всі змінні?

en: Load file
uk: Завантаження файла

en: Copy Name
uk: Копіювати назву

en: Copy Value
uk: Копіювати значення

en: Copy Name and Value
uk: Копіювати назву і значення

en: Save result
uk: Зберегти результат

en: Remove result
uk: Вилучити результат

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
uk: Не вдалося знайти компонент текстового редактора KDE.
    Будь ласка, перевірте коректність встановлення KDE.

en: Script Editor
uk: Редактор скриптів

en: Script Editor - %1
uk: Редактор скриптів — %1

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Reached end of document, continuing from top...
uk: Досягнуто кінця документа, продовжуємо з початку…

en: Reached beginning of document, continuing from bottom...
uk: Досягнуто початку документа, продовжуємо з кінця…

en: Replaced %1 instance | Replaced %1 instances
uk[0]: Замінено %1 запис
uk[1]: Замінено %1 записи
uk[2]: Замінено %1 записів
uk[3]: Замінено один запис

en: Commands
uk: Команди

en: Results
uk: Результати

en: Errors
uk: Помилки

en: Text
uk: Текст

en: LaTeX Code
uk: Код LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Evaluation:
uk: Обчислення:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CompletionDefault)
en: Enable syntax completion
uk: Увімкнути доповнення синтаксичних конструкцій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Startup:
uk: Запуск:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultBackend)
en: Create a new worksheet for the selected backend system. If none is selected, the user is asked about which system to use on startup.
uk: Створити робочий аркуш для позначеної системи модулів обробки. Якщо не вибрано жодного модуля, програма попросить користувача вказати модуль при запуску.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Backend:
uk: Типовий модуль:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_theme) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_DefaultTheme)
en: Default editor color theme for new worksheets
uk: Типова тема кольорів редактора для нових робочих аркушів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_theme)
en: Default Theme:
uk: Типова тема:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_VisibleLinesLimit)
en: Maximal number of visible rows in the result of a command entry. Use 0 to work without limitations.
uk: Максимальна кількість видимих рядків у записі результату використання команди. Скористайтеся значенням 0, якщо не хочете обмежувати виведення даних.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for the results of the calculations, if supported by the backend system
uk: Увімкнути верстання LaTeX для результатів обчислень, якщо підтримку такого верстання передбачено системою модулів обробки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TypesetDefault)
en: LaTeX typesetting
uk: Типографський набір LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VisibleLinesLimit_label)
en: Number of rows in the result (0 for unlimited):
uk: Максимальна кількість рядків результату (0 — без обмежень):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimationDefault)
en: Enable animation effects in the worksheet
uk: Увімкнути ефекти анімації на робочому аркуші

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Enable LaTeX typesetting for mathematical expressions in Markdown entries
uk: Увімкнути верстання LaTeX для математичних виразів у записах Markdown

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmbeddedMathDefault)
en: Mathematical expressions via LaTeX
uk: Математичні вирази з використанням LaTeX

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: If enabled, all entries below the current one will be evaluated automatically
uk: Якщо позначено, усі записи під поточним будуть автоматично переобчислюватися

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoEval)
en: Reevaluate entries automatically
uk: Автоматично переобчислювати записи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Worksheet:
uk: Робочий аркуш:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StoreTextEntryFormatting)
en: Use rich text format for text entries when saving in Jupyter Notebook Format
uk: Використовувати форматований текст для текстових записів при збереженні у форматі нотатника Jupyter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: If enabled, text entries are aligned at the worksheet border and not at the prompt border
uk: Якщо позначено, текстові записи буде вирівняно за рамкою робочого аркуша, а не за позицією запиту щодо команди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOldCantorEntriesIndent)
en: Don't indent text entries
uk: Не додавати відступи для текстових записів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutSessionRestart)
en: If enabled, the user will be asked for confirmation prior to restarting the backend system
uk: Якщо позначено, програма питатиме користувача перед перезапуском системи модулів обробки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMathRenderError)
en: Notify about render failures for mathematical expressions
uk: Сповіщати про помилки обробки для математичних виразів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Show line numbers
uk: Показувати номери рядків

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpressionNumberingDefault)
en: Line numbers
uk: Номери рядків

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Enable syntax highlighting
uk: Увімкнути підсвічування синтаксису

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightDefault)
en: Syntax highlighting
uk: Підсвічування синтаксису

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WarnAboutEntryDelete)
en: Ask for confirmation when deleting entries
uk: Підтверджувати вилучення записів

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pattern)
en: Find…
uk: Знайти…

en: Raw Cell Targets
uk: Прості комірки

en: Add custom target
uk: Додати нетипове призначення

en: Convert to Text Entry
uk: Перетворити на текстовий запис

en: Convert to Raw Cell
uk: Перетворити на просту комірку

en: Target MIME type:
uk: Тип MIME призначення:

en: Copy result
uk: Копіювати результат

en: Show Rendered
uk: Показати вигляд

en: Show Code
uk: Показати код

en: Show HTML Code
uk: Показати код HTML

en: Show Plain Alternative
uk: Показувати спрощену альтернативу

en: Show Html
uk: Показати HTML

en: Show HTML
uk: Показати HTML

en: Cannot render Eps file. You may need additional packages
uk: Не вдалося показати файл Eps. Ймовірно, вам слід встановити додаткові пакунки.

en: Save text result
uk: Зберегти текст-результат

en: Cannot write file %1.
uk: Не вдалося виконати запис до файла %1.

en: Cannot write file.
uk: Не вдалося виконати запис до файла.

en: Error saving file %1
uk: Помилка під час спроби зберегти файл %1

en: In read-only mode Cantor couldn't guarantee, that the export will be valid for %1
uk: У режимі лише читання Cantor не може гарантувати коректних результатів експортування %1

en: Error loading latex.xsl stylesheet
uk: Помилка під час спроби завантаження таблиці стилів latex.xsl

en: Couldn't open the file %1.
uk: Не вдалося відкрити файл %1.

en: Open File
uk: Відкриття файла

en: Couldn't open the selected file for reading.
uk: Не вдалося відкрити вибраний файл для читання.

en: The selected file is not a valid Cantor or Jupyter project file.
uk: Вибраний файл не є коректним файлом проєкту Cantor або Jupyter.

en: The selected file is not a valid Cantor project file.
uk: Вибраний файл не є коректним файлом проєкту Cantor.

en: This worksheet was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
uk: Цей робочий аркуш було створено за допомогою Python2, підтримку якого припинено. Для роботи з аркушем буде використано Python3.

en: Python2 not supported anymore
uk: Підтримку Python2 припинено

en: %1 backend was not found. Editing and executing entries is not possible.
uk: Модуль %1 не знайдено. Ви не зможете редагувати аркуш та виконувати команди.

en: There are some problems with the %1 backend,
    please check your configuration or install the needed packages.
    You will only be able to view this worksheet.
uk: З модулем %1 виникли певні проблеми. Будь ласка,
    перевірте налаштування або встановіть потрібні пакунки.
    Ви не зможете змінити вміст цього робочого аркуша.

en: Jupyter notebooks with versions lower than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
uk: Підтримки нотатників Jupyter для версій, старіших за 4.5 (виявлено версію %1.%2), не передбачено.

en: Jupyter notebooks with versions higher than 4.5 (detected version %1.%2) are not supported.
uk: Підтримки нотатників Jupyter для версій, новіших за 4.5 (виявлено версію %1.%2), не передбачено.

en: This notebook was created using Python2 which is not supported anymore. Python3 will be used.
uk: Цей нотатник було створено за допомогою Python2, підтримку якого припинено. Для роботи з аркушем буде використано Python3.

en: an object with keys: %1
uk: об'єкт із ключами: %1

en: non object JSON value
uk: значення JSON без зв'язку із об'єктом

en: found incorrect data (%1) that is not Jupyter cell
uk: виявлено помилкові дані (%1), які не є вмістом комірки Jupyter

en: The file is not valid Jupyter notebook
uk: Файл не є коректним нотатником Jupyter

en: Invalid Jupyter notebook scheme: %1
uk: Некоректна схема нотатника Jupyter: %1

en: Convert To
uk: Перетворити на

en: Command
uk: Команда

en: Image
uk: Зображення

en: Page Break
uk: Розрив сторінки

en: Horizontal Line
uk: Горизонтальна лінія

en: Hierarchy Entry
uk: Запис ієрархії

en: Insert After
uk: Вставити після

en: Insert Before
uk: Вставити до

en: Insert
uk: Вставити

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Original Size
uk: Початкові розміри

en: Move Entries Up
uk: Пересунути записи вище

en: Move Entries Down
uk: Пересунути записи нижче

en: Evaluate Entries
uk: Обчислити записи

en: Delete Entries
uk: Вилучити записи

en: Collapse Command Entry Results
uk: Згорнути результати введення команд

en: Expand Command Entry Results
uk: Розгорнути результати введення команд

en: Delete Command Entry Results
uk: Вилучити результати введення команд

en: Exclude Command Entry From Execution
uk: Виключити запис команди з виконання

en: Add Command Entry To Execution
uk: Додати запис команди для виконання

[ctx: @action]
en: Text &Color...
uk: &Колір тексту...

[ctx: @label text color]
en: Color
uk: Колір

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
uk: П&ідсвічування тексту...

[ctx: @action]
en: &Font
uk: &Шрифт

[ctx: @action]
en: Font &Size
uk: &Розмір шрифту

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
uk: &Жирний

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
uk: &Курсив

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
uk: П&ідкреслений

[ctx: @action]
en: &Strike Out
uk: &Закреслений

[ctx: @action]
en: Align &Left
uk: Вирівняти &ліворуч

[ctx: @label left justify]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: @action]
en: Align &Center
uk: Вирівнювати по &центру

[ctx: @label center justify]
en: Center
uk: По центру

[ctx: @action]
en: Align &Right
uk: Вирівняти &праворуч

[ctx: @label right justify]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: @action]
en: &Justify
uk: З&а обома краями

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
uk: За шириною

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete the selected entries?
uk: Наслідки цього кроку не можна буде скасувати. Ви справді хочете вилучити позначені записи?

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete all results?
uk: Наслідки цього кроку не можна буде скасувати. Ви справді хочете вилучити усі результати?

en: Delete all results
uk: Вилучити усі результати

en: White
uk: білий

en: Black
uk: чорний

en: Dark Red
uk: темно-червоний

en: Red
uk: червоний

en: Light Red
uk: світло-червоний

en: Dark Green
uk: темно-зелений

en: Green
uk: зелений

en: Light Green
uk: світло-зелений

en: Dark Blue
uk: темно-синій

en: Blue
uk: синій

en: Light Blue
uk: світло-синій

en: Dark Yellow
uk: темно-жовтий

en: Yellow
uk: жовтий

en: Light Yellow
uk: світло-жовтий

en: Dark Cyan
uk: темно-бірюзовий

en: Cyan
uk: блакитний

en: Light Cyan
uk: світло-бірюзовий

en: Dark Magenta
uk: темно-бузковий

en: Magenta
uk: бузковий

en: Light Magenta
uk: світло-бузковий

en: Dark Orange
uk: темно-жовтогарячий

en: Orange
uk: жовтогарячий

en: Light Orange
uk: світло-жовтогарячий

en: Dark Grey
uk: темно-сірий

en: Grey
uk: сірий

en: Light Grey
uk: світло-сірий

en: Move Up
uk: Пересунути вище

en: Move Down
uk: Пересунути нижче

en: Delete
uk: Вилучити

en: This step cannot be undone. Do you really want to delete this entry?
uk: Наслідки цього кроку не можна буде скасувати. Ви справді хочете вилучити цей запис?

en: Delete Entry
uk: Вилучити запис

en: Drag Entry
uk: Перетягнути запис

en: Select Color
uk: Вибрати колір
