caribou master - en to sr@latin translation catalogue (56 entries)

en: Caribou Preferences
sr@latin: Postavke Irvasa

en: Scanning
sr@latin: Skeniranje

en: Enable scanning
sr@latin: Uključi skeniranje

en: Enable switch scanning
sr@latin: Uključi skeniranje prebacivanja

en: General
sr@latin: Opšte

en: Scanning mode
sr@latin: Režim skeniranja

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
sr@latin: Skeniranje vrste, podgrupe, redova ili linijsko

en: Subgroups
sr@latin: Podgrupe

en: Rows
sr@latin: Redovi

en: Linear
sr@latin: Linijsko

en: Step time
sr@latin: Vreme koraka

en: Time between key transitions
sr@latin: Vreme između prelaza tastera

en: Inverse scanning
sr@latin: Obrnuto skeniranje

en: Step with the switch, activate by dwelling
sr@latin: Kreni sa prebacivanjem, aktiviraj zadržavanjem

en: Auto-restart scanning
sr@latin: Sam ponovo pokreni skeniranje

en: Automatically restart scanning after item activation
sr@latin: Samostalno ponovo pokreni skeniranje nakon aktiviranja stavke

en: Scan cycles
sr@latin: Ciklusi skeniranja

en: One
sr@latin: Jedan

en: Two
sr@latin: Dva

en: Three
sr@latin: Tri

en: Four
sr@latin: Četiri

en: Five
sr@latin: Pet

en: Input
sr@latin: Ulaz

en: Switch device
sr@latin: Prebaci uređaj

en: Switch device, keyboard or mouse
sr@latin: Prebacite uređaj, tastaturu ili miša

en: Keyboard
sr@latin: Tastatura

en: Mouse
sr@latin: Miš

en: Switch key
sr@latin: Taster prebacivanja

en: Key to use with scanning mode
sr@latin: Taster za korišćenje u režimu skeniranja

en: Right shift
sr@latin: Desni pomak

en: Left shift
sr@latin: Levi pomak

en: Space
sr@latin: Razmak

en: Num lock
sr@latin: Br. zaklj.

en: Switch button
sr@latin: Dugme prebacivanja

en: Mouse button to use in the scanning mode
sr@latin: Dugme miša za korišćenje u režimu skeniranja

en: Button 1
sr@latin: Dugme 1

en: Button 2
sr@latin: Dugme 2

en: Button 3
sr@latin: Dugme 3

en: Caribou
sr@latin: Irvas

en: Antler Preferences
sr@latin: Postavke Rogonje

en: Antler
sr@latin: Rogonja

en: Appearance
sr@latin: Izgled

en: Keyboard Type
sr@latin: Vrsta tastature

en: The keyboard geometry Caribou should use
sr@latin: Geometrija tastature koju Irvas trba da koristi

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
sr@latin: Geometrija tastature određuje oblik i složenost tastature, može da se kreće od „prirodnog“ izgleda i ugođaja za sastavljanje jednostavnog teksta, do uobičajene tastature.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
sr@latin: Dodirna

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
sr@latin: Uobičajena

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
sr@latin: Skener

en: Use System Theme
sr@latin: Koristi temu sistema

en: Minimum Alpha
sr@latin: Najmanje alfa

en: Minimal opacity of keyboard
sr@latin: Najmanja providnost tastature

en: Maximum Alpha
sr@latin: Najveće alfa

en: Maximal opacity of keyboard
sr@latin: Najveća providnost tastature

en: Maximum Distance
sr@latin: Najveće odstojanje

en: Maximum distance when keyboard is hidden
sr@latin: Najveće odstojanje kada je tastatura skrivena

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
sr@latin: — pozadinac osluškuje događaje pristupačnosti da bi pokrenuo tastaturu na ekranu
