caribou master - en to vi translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
vi: Tùy thích Caribou

en: Scanning
vi: Quét

en: Enable scanning
vi: Bật quét

en: Enable switch scanning
vi: Bật quét chuyển

en: General
vi: Chung

en: Scanning mode
vi: Chế độ quét

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
vi: Loại quét, nhóm con, hàng hoặc tuyến tính

en: Subgroups
vi: Nhóm con

en: Rows
vi: Hàng

en: Linear
vi: Tuyến tính

en: Step time
vi: Thời gian bước

en: Time between key transitions
vi: Thời gian giữa những lần chuyển phím

en: Inverse scanning
vi: Quét ngược

en: Step with the switch, activate by dwelling
vi: Bước với bộ chuyển, kích hoạt bởi nhà ở

en: Auto-restart scanning
vi: Tự động khởi động lại quét

en: Automatically restart scanning after item activation
vi: Tự động khởi động lại quét sau khi kích hoạt mục

en: Scan cycles
vi: Chu kỳ quét

en: One
vi: Một

en: Two
vi: Hai

en: Three
vi: Ba

en: Four
vi: Bốn

en: Five
vi: Năm

en: Input
vi: Đầu vào

en: Switch device
vi: Thiết bị chuyển

en: Switch device, keyboard or mouse
vi: Thiết bị chuyển, bàn phím hoặc chuột

en: Keyboard
vi: Bàn phím

en: Mouse
vi: Chuột

en: Switch key
vi: Phím chuyển

en: Key to use with scanning mode
vi: Phím dùng với chế độ quét

en: Right shift
vi: Shift phải

en: Left shift
vi: Shift trái

en: Space
vi: Khoảng trắng

en: Switch button
vi: Nút chuyển

en: Mouse button to use in the scanning mode
vi: Nút chuột dùng trong chế độ quét

en: Button 1
vi: Nút 1

en: Button 2
vi: Nút 2

en: Button 3
vi: Nút 3

en: Antler Preferences
vi: Tùy thích Antler

en: Appearance
vi: Diện mạo

en: Keyboard Type
vi: Kiểu bàn phím

en: The keyboard geometry Caribou should use
vi: Bố cục bàn phím được Caribou dùng

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
vi: Bố cục bàn phím xác định rõ hình dạng và độ phức tạp của bàn phím, nó có thể xếp dãy từ một cái nhìn “tự nhiên” và cảm thấy dễ chịu cho việc gõ chữ đơn giản, cho bàn phím giãn đầy đủ.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
vi: Chạm

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
vi: Cỡ bình thường

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
vi: Quét

en: Use System Theme
vi: Dùng sắc thái hệ thống

en: Minimum Alpha
vi: Trong suốt tối thiểu

en: Minimal opacity of keyboard
vi: Độ trong suốt tối thiểu của bàn phím

en: Maximum Alpha
vi: Trong suốt tối đa

en: Maximal opacity of keyboard
vi: Độ trong suốt tối đa của bàn phím

en: Maximum Distance
vi: Khoảng cách tối đa

en: Maximum distance when keyboard is hidden
vi: Khoảng cách tối đa khi bàn phím ẩn

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
vi: - dịch vụ theo dõi sự kiện truy cập cho bàn phím màn hình
