caribou master - en to da translation catalogue (52 entries)

en: Caribou Preferences
da: Indstillinger for Caribou

en: Scanning
da: Skanning

en: Enable scanning
da: Aktivér skanning

en: Enable switch scanning
da: Aktivér skifteskanning

en: General
da: Generelt

en: Scanning mode
da: Skanningstilstand

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
da: Skanningstype, undergrupper, rækker eller lineær

en: Subgroups
da: Undergrupper

en: Rows
da: Rækker

en: Linear
da: Lineær

en: Step time
da: Trintid

en: Time between key transitions
da: Tid mellem tasteskift

en: Inverse scanning
da: Invers skanning

en: Step with the switch, activate by dwelling
da: Gå trinvis frem med kontakten, aktiver ved at holde nede.

en: Auto-restart scanning
da: Genstart skanning automatisk

en: Automatically restart scanning after item activation
da: Automatisk genstart af skanning efter punktaktivering

en: Scan cycles
da: Skan cyklusser

en: One
da: En

en: Two
da: To

en: Three
da: Tre

en: Four
da: Fire

en: Five
da: Fem

en: Switch device
da: Skift enhed

en: Switch device, keyboard or mouse
da: Skift enhed, tastatur eller mus

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Mouse
da: Mus

en: Switch key
da: Skift-tast

en: Key to use with scanning mode
da: Tast at bruge i skanningstilstand

en: Right shift
da: Højre skift

en: Left shift
da: Venstre skift

en: Space
da: Mellemrum

en: Switch button
da: Skift knap

en: Mouse button to use in the scanning mode
da: Museknap som bruges i skanningstilstand

en: Button 1
da: Knap 1

en: Button 2
da: Knap 2

en: Button 3
da: Knap 3

en: Antler Preferences
da: Indstillinger for Antler

en: Appearance
da: Udseende

en: Keyboard Type
da: Tastaturtype

en: The keyboard geometry Caribou should use
da: Tastaturgeometrien som Caribou skal bruge

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
da: Tastaturgeometrien bestemmer formen og kompleksiteten for tastaturet, den kan gå fra et "naturligt" se og føl for komponering af simpel tekst, til et tastatur i fuld skala.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
da: Føl (touch)

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
da: Fuld skala

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
da: Skan

en: Use System Theme
da: Brug systemtema

en: Minimum Alpha
da: Minimum alfa

en: Minimal opacity of keyboard
da: Minimal uigennemsigtighed for tastatur

en: Maximum Alpha
da: Maksimal alfa

en: Maximal opacity of keyboard
da: Maksimal uigennemsigtighed for tastatur

en: Maximum Distance
da: Maksimal distance

en: Maximum distance when keyboard is hidden
da: Maksimal distance når tastaturet er skjult

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
da: - dæmon som lytter til tilgængelighedsbegivenheder for skærmtastatur
