caribou master - en to eo translation catalogue (51 entries)

en: Caribou Preferences
eo: Agordoj de Caribou

en: Scanning
eo: Skanante

en: Enable scanning
eo: Enŝalti skanadon

en: Enable switch scanning
eo: Enŝalti selektantan skanadon

en: General
eo: Ĝenerale

en: Scanning mode
eo: Skan-reĝimo

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
eo: Tipo de skanado, subgrupoj, vicoj aŭ lineara

en: Subgroups
eo: Subgrupoj

en: Rows
eo: Vicoj

en: Linear
eo: Lineare

en: Inverse scanning
eo: Inversa skanado

en: Auto-restart scanning
eo: Aŭtomate restartigi skanadon

en: Automatically restart scanning after item activation
eo: Aŭtomate restartigi skanadon post aktivigo de ero

en: Scan cycles
eo: Skancikloj

en: One
eo: Unu

en: Two
eo: Du

en: Three
eo: Tri

en: Four
eo: Kvar

en: Five
eo: Kvin

en: Input
eo: Enigo

en: Switch device
eo: Ŝanĝi aparaton

en: Switch device, keyboard or mouse
eo: Ŝanĝi aparaton, klavaro aŭ muson

en: Keyboard
eo: Klavaro

en: Mouse
eo: Muso

en: Switch key
eo: Ŝanĝi klavon

en: Key to use with scanning mode
eo: Klavo por uzi en la skan-reĝimo

en: Right shift
eo: Dekstra majuskliga klavo

en: Left shift
eo: Maldekstra majuskliga klavo

en: Space
eo: Spaco-klavo

en: Alt Gr
eo: Grafika Alt-klavo (Alt Gr)

en: Num lock
eo: Nombra baskulo

en: Switch button
eo: Ŝanĝi butonon

en: Mouse button to use in the scanning mode
eo: Musbutono por uzi en la skan-reĝimo

en: Button 1
eo: Butono 1

en: Button 2
eo: Butono 2

en: Button 3
eo: Butono 3

en: Antler Preferences
eo: Agordoj de Antler

en: Appearance
eo: Aspekto

en: Keyboard Type
eo: Klavar-tipo

en: The keyboard geometry Caribou should use
eo: La klavargeometrio kiun Caribou uzu

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
eo: La klavargeometrio determinas la formon kaj komplikecon de la klavaro, ĝi povas varii inter 'natura' aspekto kaj bonsenta por verki simplan tekston, ĝis tutskala klavaro.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
eo: Tuŝi

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
eo: Tuta skalo

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
eo: Skani

en: Use System Theme
eo: Uzi sistem-etoson

en: Minimum Alpha
eo: Minimuma alfo

en: Minimal opacity of keyboard
eo: Minimuma opakeco de klavaro

en: Maximum Alpha
eo: Maksimuma alfo

en: Maximal opacity of keyboard
eo: Maksimuma opakeco de klavaro

en: Maximum Distance
eo: Maksimuma distanco

en: Maximum distance when keyboard is hidden
eo: Maksimuma distanco se la klavaro estas kaŝate
