caribou master - en to fa translation catalogue (56 entries)

en: Caribou Preferences
fa: اختیارات کاریبو

en: Scanning
fa: در حال پایش

en: Enable scanning
fa: فعال‌سازی پایش

en: Enable switch scanning
fa: فعال‌سازی پایش تعویضی

en: General
fa: کلی

en: Scanning mode
fa: حالت پایش

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
fa: نوع پایش، زیرگروه ها، ردیف‌ها یا خطی

en: Subgroups
fa: زیرگروه‌ها

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Linear
fa: خطی

en: Step time
fa: زمان مرحله

en: Time between key transitions
fa: زمان بین انتقال کلید

en: Inverse scanning
fa: پایش معکوس

en: Step with the switch, activate by dwelling
fa: مرحله با تعویض‌گر، قابل فعال شدن با مکث

en: Auto-restart scanning
fa: شروع خودکار مجدد پایش

en: Automatically restart scanning after item activation
fa: بعد از فعال شدن مورد، پایش به طور خودکار مجددا شروع شود

en: Scan cycles
fa: دوره‌های پایش

en: One
fa: یک

en: Two
fa: دو

en: Three
fa: سه

en: Four
fa: چهار

en: Five
fa: پنج

en: Input
fa: ورودی

en: Switch device
fa: دستگاه تعویض

en: Switch device, keyboard or mouse
fa: دستگاه تعویض، صفحه‌کلید یا موشی

en: Keyboard
fa: صفحه‌کلید

en: Mouse
fa: موشی

en: Switch key
fa: کلید تعویض

en: Key to use with scanning mode
fa: کلید جهت استفاده در حالت پایش

en: Right shift
fa: تبدیل راست

en: Left shift
fa: تبدیل چپ

en: Space
fa: فاصله

en: Num lock
fa: قفل اعداد

en: Switch button
fa: کلید تعویض

en: Mouse button to use in the scanning mode
fa: کلید موشی جهت استفاده در حالت پایش

en: Button 1
fa: دکمه ۱

en: Button 2
fa: دکمه ۲

en: Button 3
fa: دکمه ۳

en: Caribou
fa: کاریبو

en: Antler Preferences
fa: ترجیحات آنتلر

en: Antler
fa: آنتلر

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Keyboard Type
fa: نوع صفحه‌کلید

en: The keyboard geometry Caribou should use
fa: مختصات صفحه‌کلیدی که کاریبو باید استفاده کند

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
fa: مختصات صفحه‌کلید، شکل و پیچیدگی صفحه‌کلید را تعیین می‌کند، این می‌تواند باز‌ه‌ای از یک نمای «natural» برای ساخت یک متن ساده تا یک صفحه‌کلید با مقیاس کامل را در بر بگیرد.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
fa: لمسی

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
fa: مقیاس کامل

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
fa: پایش

en: Use System Theme
fa: استفاده از تم سیستم

en: Minimum Alpha
fa: حداقل آلفا

en: Minimal opacity of keyboard
fa: کمترین شفافیت صفحه‌کلید

en: Maximum Alpha
fa: حداکثر آلفا

en: Maximal opacity of keyboard
fa: حداکثر شفافیت صفحه‌کلید

en: Maximum Distance
fa: حداکثر فاصله

en: Maximum distance when keyboard is hidden
fa: حداکثر فاصله در هنگامی که صفحه‌کلید مخفی است

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
fa: - شبح پایشگر رویدادهای دسترسی‌پذیری برای صفحه‌کلید مجازی
