caribou master - en to fr translation catalogue (54 entries)

en: Caribou Preferences
fr: Préférences de Caribou

en: Scanning
fr: Balayage

en: Enable scanning
fr: Activer le balayage

en: Enable switch scanning
fr: Activer la sélection par balayage

en: General
fr: Général

en: Scanning mode
fr: Mode de balayage

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
fr: Type de balayage, par sous-groupes, par lignes ou linéaire

en: Subgroups
fr: Sous-groupes

en: Rows
fr: Lignes

en: Linear
fr: Linéaire

en: Step time
fr: Durée des séquences

en: Time between key transitions
fr: Délai entre le changement de touche

en: Inverse scanning
fr: Balayage inverse

en: Step with the switch, activate by dwelling
fr: Avance par bouton, activation par maintien

en: Auto-restart scanning
fr: Redémarrer le balayage automatiquement

en: Automatically restart scanning after item activation
fr: Redémarrer le balayage automatiquement après l'activation d'un élément

en: Scan cycles
fr: Cycles de balayage

en: One
fr: Un

en: Two
fr: Deux

en: Three
fr: Trois

en: Four
fr: Quatre

en: Five
fr: Cinq

en: Input
fr: Entrée

en: Switch device
fr: Périphérique de sélection

en: Switch device, keyboard or mouse
fr: Périphérique de sélection, clavier ou souris

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Mouse
fr: Souris

en: Switch key
fr: Touche de sélection

en: Key to use with scanning mode
fr: Touche à utiliser en mode balayage

en: Right shift
fr: Maj. de droite

en: Left shift
fr: Maj. de gauche

en: Space
fr: Espace

en: Num lock
fr: Verr. Num.

en: Switch button
fr: Bouton de sélection

en: Mouse button to use in the scanning mode
fr: Bouton de souris à utiliser en mode balayage

en: Button 1
fr: Bouton 1

en: Button 2
fr: Bouton 2

en: Button 3
fr: Bouton 3

en: Antler Preferences
fr: Préférences d'Antler

en: Appearance
fr: Apparence

en: Keyboard Type
fr: Type de clavier

en: The keyboard geometry Caribou should use
fr: L'agencement de clavier que Caribou doit utiliser

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
fr: L'agencement du clavier définit sa forme et sa complexité. Ça peut aller d'un design « simple » pour ne saisir que du texte, à une disposition beaucoup plus complète.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
fr: Tactile

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
fr: Complet

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
fr: À balayage

en: Use System Theme
fr: Utiliser le thème système

en: Minimum Alpha
fr: Alpha minimum

en: Minimal opacity of keyboard
fr: Opacité minimum du clavier

en: Maximum Alpha
fr: Alpha maximum

en: Maximal opacity of keyboard
fr: Opacité maximum du clavier

en: Maximum Distance
fr: Distance maximum

en: Maximum distance when keyboard is hidden
fr: Distance maximum pour le clavier caché

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
fr: - service à l'écoute des événements d'accessibilité pour le clavier virtuel
