caribou - en to he translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
he: העדפות Cairbou

en: Scanning
he: סריקה

en: Enable scanning
he: הפעלת סריקה

en: Enable switch scanning
he: הפעלת החלפת סריקה

en: General
he: כללי

en: Scanning mode
he: מצב סריקה

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
he: סוג הסריקה, תת־הקבוצה, השורות או באופן קווי

en: Subgroups
he: תת־קבוצות

en: Rows
he: שורות

en: Linear
he: באופן קווי

en: Step time
he: זמן הצעד

en: Time between key transitions
he: הזמן בין מעברוני המקשים

en: Inverse scanning
he: סריקה הפוכה

en: Step with the switch, activate by dwelling
he: התקדמות עם המתג, יש להפעיל בהשהייה

en: Auto-restart scanning
he: הפעלת הסריקה מחדש באופן אוטומטי

en: Automatically restart scanning after item activation
he: הפעלת הסריקה מחדש אוטומטית לאחר הפעלת פריט

en: Scan cycles
he: מחזורי סריקה

en: One
he: אחד

en: Two
he: שניים

en: Three
he: שלושה

en: Four
he: ארבעה

en: Five
he: חמישה

en: Input
he: קלט

en: Switch device
he: התקן החלפה

en: Switch device, keyboard or mouse
he: התקן החלפה, מקלדת או עכבר

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Mouse
he: עכבר

en: Switch key
he: מקש החלפה

en: Key to use with scanning mode
he: מקש לשימוש עם מצב סריקה

en: Right shift
he: Shift ימני

en: Left shift
he: Shift שמאלי

en: Space
he: רווח

en: Switch button
he: לחצן החלפה

en: Mouse button to use in the scanning mode
he: לחצן החלפה לשימוש במצב סריקה

en: Button 1
he: לחצן 1

en: Button 2
he: לחצן 2

en: Button 3
he: לחצן 3

en: Antler Preferences
he: העדפות Antler

en: Appearance
he: מראה

en: Keyboard Type
he: סוג המקלדת

en: The keyboard geometry Caribou should use
he: צורת המקלדת בה Caribou תעשה שימוש

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
he: צורת המקלדת מציינת את הצורה ומורכבות המקלדת, הצורה יכולה לנוע בין מראה ותחושה 'טבעיים' לחיבור קטעי טקסט פשוטים עד למקלדת מלאה.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
he: מגע

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
he: בגודל מלא

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
he: סריקה

en: Use System Theme
he: שימוש בעיצוב המערכת

en: Minimum Alpha
he: שקיפות מזערית

en: Minimal opacity of keyboard
he: האטימות המזערית של המקלדת

en: Maximum Alpha
he: שקיפות מרבית

en: Maximal opacity of keyboard
he: האטימות המרבית של המקלדת

en: Maximum Distance
he: המרחק המרבי

en: Maximum distance when keyboard is hidden
he: המרחק המרבי כאשר המקלדת מוסתרת

en: - daemon listening accessibility events to launch on screen keyboard
he: - סוכן המאזין לאירועי נגישות לטעינת מקלדת המסך
