caribou master - en to hu translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
hu: Caribou beállításai

en: Scanning
hu: Vizsgálat

en: Enable scanning
hu: Vizsgálat bekapcsolása

en: Enable switch scanning
hu: Kapcsolóvizsgálat bekapcsolása

en: General
hu: Általános

en: Scanning mode
hu: Vizsgálati mód

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
hu: Vizsgálat típusa, alcsoport, sor vagy lineáris

en: Subgroups
hu: Alcsoportok

en: Rows
hu: Sorok

en: Linear
hu: Lineáris

en: Step time
hu: Lépésidő

en: Time between key transitions
hu: Gombátmenetek közti idő

en: Inverse scanning
hu: Fordított vizsgálat

en: Step with the switch, activate by dwelling
hu: Léptetés a kapcsolóval, aktiválás elidőzéssel

en: Auto-restart scanning
hu: Vizsgálat automatikus újraindítása

en: Automatically restart scanning after item activation
hu: Vizsgálat automatikus újraindítása elemaktiválás után

en: Scan cycles
hu: Vizsgálati ciklusok

en: One
hu: Egy

en: Two
hu: Kettő

en: Three
hu: Három

en: Four
hu: Négy

en: Five
hu: Öt

en: Input
hu: Bemenet

en: Switch device
hu: Kapcsolóeszköz

en: Switch device, keyboard or mouse
hu: Kapcsolóeszköz, billentyűzet vagy egér

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Mouse
hu: Egér

en: Switch key
hu: Kapcsolóbillentyű

en: Key to use with scanning mode
hu: Vizsgálati móddal használandó gomb

en: Right shift
hu: Jobb Shift

en: Left shift
hu: Bal Shift

en: Space
hu: Szóköz

en: Num lock
hu: Num Lock

en: Switch button
hu: Kapcsológomb

en: Mouse button to use in the scanning mode
hu: Vizsgálati módban használandó egérgomb

en: Button 1
hu: 1. gomb

en: Button 2
hu: 2. gomb

en: Button 3
hu: 3. gomb

en: Antler Preferences
hu: Antler beállításai

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Keyboard Type
hu: Billentyűzet típusa

en: The keyboard geometry Caribou should use
hu: A Caribou által használandó billentyűzetgeometria

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
hu: A billentyűzet geometriája meghatározza a billentyűzet alakját és összetettségét. Ez az egyszerű szöveg írására alkalmas „természetes” megjelenéstől a teljes felszereltségű billentyűzetig terjedhet.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
hu: Érintő

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
hu: Teljes méretű

en: Use System Theme
hu: Rendszertéma használata

en: Minimum Alpha
hu: Minimális alfa

en: Minimal opacity of keyboard
hu: A billentyűzet minimális átlátszatlansága

en: Maximum Alpha
hu: Maximális alfa

en: Maximal opacity of keyboard
hu: A billentyűzet maximális átlátszatlansága

en: Maximum Distance
hu: Maximális távolság

en: Maximum distance when keyboard is hidden
hu: Maximális távolság, ha a billentyűzet rejtett

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
hu: - akadálymentesítési eseményt figyelő démon a képernyő-billentyűzethez
