caribou master - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
id: Preferensi Caribou

en: Scanning
id: Memindai

en: Enable scanning
id: Aktifkan pemindaian

en: Enable switch scanning
id: Aktifkan pemindaian saklar

en: General
id: Umum

en: Scanning mode
id: Moda pemindaian

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
id: Pemindaian: jenis, subgrup, baris, atau linier

en: Subgroups
id: Subgrup

en: Rows
id: Baris

en: Linear
id: Linier

en: Step time
id: Langkah waktu

en: Time between key transitions
id: Waktu antara transisi tombol

en: Inverse scanning
id: Pemindaian terbalik

en: Step with the switch, activate by dwelling
id: Melangkah dengan saklar, mengaktifkan dengan berhenti sejenak

en: Auto-restart scanning
id: Otomatis memulai ulang pemindaian

en: Automatically restart scanning after item activation
id: Otomatis memulai ulang pemindaian setelah pengaktifan butir

en: Scan cycles
id: Siklus pemindaian

en: One
id: Satu

en: Two
id: Dua

en: Three
id: Tiga

en: Four
id: Empat

en: Five
id: Lima

en: Input
id: Masukan

en: Switch device
id: Tukar perangkat

en: Switch device, keyboard or mouse
id: Tukar perangkat, papan tik, atau tetikus

en: Keyboard
id: Papan Tik

en: Mouse
id: Tetikus

en: Switch key
id: Tombol penukar

en: Key to use with scanning mode
id: Tombol yang dipakai dengan mode pemindaian

en: Right shift
id: Shift kanan

en: Left shift
id: Shift kiri

en: Space
id: Spasi

en: Switch button
id: Tombol tukar

en: Mouse button to use in the scanning mode
id: Tombol tetikus yang dipakai dalam mode pemindaian

en: Button 1
id: Tombol 1

en: Button 2
id: Tombol 2

en: Button 3
id: Tombol 3

en: Antler Preferences
id: Preferensi Antler

en: Appearance
id: Penampilan

en: Keyboard Type
id: Jenis Papan Tik

en: The keyboard geometry Caribou should use
id: Geometri papan tik yang mesti dipakai oleh Caribou

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
id: Geometri papan tik menentukan bentuk dan kompleksitas papan tik, ini bisa mulai dari tampilan dan rasa (look and feel) 'alami' untuk menyusun teks sederhana, sampai ke papan tik skala penuh.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
id: Sentuh

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
id: Skala penuh

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
id: Pindai

en: Use System Theme
id: Gunakan Tema Sistem

en: Minimum Alpha
id: Alfa Minimum

en: Minimal opacity of keyboard
id: Kelegapan minimal dari papan tik

en: Maximum Alpha
id: Alfa Maksimum

en: Maximal opacity of keyboard
id: Kelegapan maksimal dari papan tik

en: Maximum Distance
id: Jarak Maksimum

en: Maximum distance when keyboard is hidden
id: Jarak maksimum ketika papan tik tersembunyi

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
id: - daemon pemantau peristiwa aksesibilitas untuk papan tik pada layar
