caribou - en to it translation catalogue (52 entries)

en: Caribou Preferences
it: Preferenze di Caribou

en: Scanning
it: Scansione

en: Enable scanning
it: Abilitare la scansione

en: Enable switch scanning
it: Abilitare la scansione con commutazione

en: General
it: Generale

en: Scanning mode
it: Modalità di scansione

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
it: Tipologie di scansione: sottogruppi, righe o lineare

en: Subgroups
it: Sottogruppi

en: Rows
it: Righe

en: Linear
it: Lineare

en: Step time
it: Tempo per il passaggio

en: Time between key transitions
it: Tempo tra le transizioni

en: Inverse scanning
it: Scansione inversa

en: Step with the switch, activate by dwelling
it: Passaggio con commutatore, attivazione con clic automatico

en: Auto-restart scanning
it: Riavvio automatico della scansione

en: Automatically restart scanning after item activation
it: Riavvia automaticamente la scansione dopo l'attivazione dell'elemento

en: Scan cycles
it: Cicli di scansione

en: One
it: Uno

en: Two
it: Due

en: Three
it: Tree

en: Four
it: Quattro

en: Five
it: Cinque

en: Switch device
it: Dispositivo di commutazione

en: Switch device, keyboard or mouse
it: Dispositivo di commutazione: tastiera o mouse

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Switch key
it: Tasto di commutazione

en: Key to use with scanning mode
it: Tasto da usare in modalità scansione

en: Right shift
it: Maiusc destro

en: Left shift
it: Maiusc sinistro

en: Space
it: Spazio

en: Num lock
it: Bloc Num

en: Switch button
it: Pulsante di commutazione

en: Mouse button to use in the scanning mode
it: Pulsante del mouse da usare in modalità scansione

en: Button 1
it: Pulsante 1

en: Button 2
it: Pulsante 2

en: Button 3
it: Pulsante 3

en: Antler Preferences
it: Preferenze di Antler

en: Appearance
it: Aspetto

en: Keyboard Type
it: Tipo di tastiera

en: The keyboard geometry Caribou should use
it: La disposizione della tastiera da usare

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
it: La disposizione della tastiera determina la forma e la complessità della tastiera. Può assumere una forma "naturale" ideale per scrivere semplici testi o la forma di una tastiera completa.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
it: Tattile

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
it: Completa

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
it: Scansione

en: Use System Theme
it: Usare tema di sistema

en: Minimum Alpha
it: Alfa minimo

en: Minimal opacity of keyboard
it: Opacità minima della tastiera

en: Maximum Alpha
it: Alfa massimo

en: Maximal opacity of keyboard
it: Opacità massima della tastiera

en: Maximum Distance
it: Distanza massima

en: Maximum distance when keyboard is hidden
it: Distanza massima quando la tastiera è nascosta

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
it: - demone di eventi di accessibilità per tastiera a schermo
