caribou master - en to ja translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
ja: Caribou の設定

en: Scanning
ja: スキャン

en: Enable scanning
ja: スキャン機能を有効にする

en: Enable switch scanning
ja: スイッチスキャンを有効にする

en: General
ja: 一般

en: Scanning mode
ja: スキャンモード

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
ja: スキャン方法、グループ単位、列単位、あるいはキー単位

en: Subgroups
ja: グループ単位

en: Rows
ja: 列単位

en: Linear
ja: キー単位

en: Step time
ja: スキャン時間

en: Time between key transitions
ja: キーを移動するまでの時間

en: Inverse scanning
ja: 逆スキャン

en: Step with the switch, activate by dwelling
ja: スイッチで進め、停止して決定する

en: Auto-restart scanning
ja: 自動再開スキャン

en: Automatically restart scanning after item activation
ja: キーを決定したあと、スキャンを自動で再開する

en: Scan cycles
ja: 循環回数

en: One
ja: 1 回

en: Two
ja: 2 回

en: Three
ja: 3 回

en: Four
ja: 4 回

en: Five
ja: 5 回

en: Input
ja: 入力

en: Switch device
ja: スイッチデバイス

en: Switch device, keyboard or mouse
ja: スイッチデバイス、キーボードまたはマウス

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Mouse
ja: マウス

en: Switch key
ja: スイッチキー

en: Key to use with scanning mode
ja: スキャンモードで使用するキー

en: Right shift
ja: 右 Shift

en: Left shift
ja: 左 Shift

en: Space
ja: スペースバー

en: Switch button
ja: スイッチボタン

en: Mouse button to use in the scanning mode
ja: スキャンモードで使用するマウスボタン

en: Button 1
ja: 第 1 ボタン

en: Button 2
ja: 第 2 ボタン

en: Button 3
ja: 第 3 ボタン

en: Antler Preferences
ja: Antler の設定

en: Appearance
ja: 外観

en: Keyboard Type
ja: キーボードの種類

en: The keyboard geometry Caribou should use
ja: Caribou が使用するキーボードの形状

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
ja: キーボードの形状とは、キーボードの形や複雑さを意味します。ちょっとしたテキストを書くのに適した'素朴な'外観のものから、フルスケールのキーボードまで、多岐に渡ります。

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
ja: タッチ

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
ja: フルスケール

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
ja: スキャン

en: Use System Theme
ja: システムのテーマを使用する

en: Minimum Alpha
ja: 最小アルファ値

en: Minimal opacity of keyboard
ja: キーボードの最小不透明度

en: Maximum Alpha
ja: 最大アルファ値

en: Maximal opacity of keyboard
ja: キーボードの最大不透明度

en: Maximum Distance
ja: 最大間隔

en: Maximum distance when keyboard is hidden
ja: キーボードが非表示になるときの最大間隔

en: - daemon listening accessibility events to launch on screen keyboard
ja: - アクセシビリティイベントを待ち受けてオンスクリーンキーボードを起動するデーモン
