caribou master - en to mr translation catalogue (56 entries)

en: Caribou Preferences
mr: कॅरिबौ पसंती

en: Scanning
mr: स्कॅनिंग

en: Enable scanning
mr: स्कॅनिंग सुरू करा

en: Enable switch scanning
mr: स्कॅनिंग बदलणे सुरू करा

en: General
mr: सर्वसाधारण

en: Scanning mode
mr: स्कॅनिंग मोड

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
mr: स्कॅनिंग प्रकार, उपप्रकार, ओळी किंवा लिनिअर

en: Subgroups
mr: उपघट

en: Rows
mr: ओळी

en: Linear
mr: लिनिअर

en: Step time
mr: स्टेप टाइम

en: Time between key transitions
mr: कि ट्रांजिशन्स् अंतर्गत वेळ

en: Inverse scanning
mr: उलट स्कॅनिंग

en: Step with the switch, activate by dwelling
mr: स्विचसह स्टेप करा, ड्वेलिंगच्या सहाय्याने सुरू करा

en: Auto-restart scanning
mr: स्कॅनिंग स्वयं पुनःसुरू करा

en: Automatically restart scanning after item activation
mr: घटक सुरू झाल्यानंतर स्वयंरित्या स्कॅनिंग पुनःसुरू करा

en: Scan cycles
mr: चक्र स्कॅन करा

en: One
mr: एक

en: Two
mr: दोन

en: Three
mr: तीन

en: Four
mr: चार

en: Five
mr: पाच

en: Input
mr: इंपुट

en: Switch device
mr: साधन बदला

en: Switch device, keyboard or mouse
mr: साधन, किबोर्ड किंवा माऊस बदला

en: Keyboard
mr: किबोर्ड

en: Mouse
mr: माऊस

en: Switch key
mr: कि बदला

en: Key to use with scanning mode
mr: स्कॅनिंग मोडसह वापरण्याजोगी कि

en: Right shift
mr: उजवी शिफ्ट

en: Left shift
mr: डावी शिफ्ट

en: Space
mr: स्पेस

en: Num lock
mr: नम लॉक

en: Switch button
mr: स्विच बटन

en: Mouse button to use in the scanning mode
mr: स्कॅनिंग मोडमध्ये वापरण्याजोगी माउस बटन

en: Button 1
mr: बटन 1

en: Button 2
mr: बटन 2

en: Button 3
mr: बटन 3

en: Caribou
mr: कारिबौ

en: Antler Preferences
mr: अँटलर पसंती

en: Antler
mr: अँटलर

en: Appearance
mr: एकसारखे

en: Keyboard Type
mr: किबोर्ड प्रकार

en: The keyboard geometry Caribou should use
mr: कारिबौतर्फे वापरण्याजोगी किबोर्ड जिओमेट्रि

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
mr: किबोर्ड जिओमेट्रि, किबोर्डचे आकार व क्लिष्ठता ठरवते, त्याची व्याप्ति सोपे मजकूर लिहण्याकरीता 'natural' दृष्य व आभासपासून, फूलस्केल किबोर्डपर्यंत समाविष्टीत आहे.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
mr: टच

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
mr: पूर्ण स्केल

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
mr: स्कॅन करा

en: Use System Theme
mr: प्रणाली सुत्रोयजनेचा वापर करा

en: Minimum Alpha
mr: किमान अल्फा

en: Minimal opacity of keyboard
mr: किबोर्डची किमान अपारदर्शकता

en: Maximum Alpha
mr: कमाल अल्फा

en: Maximal opacity of keyboard
mr: किबोर्डची कमाल अपारदर्शकता

en: Maximum Distance
mr: कमाल अंतर

en: Maximum distance when keyboard is hidden
mr: किबोर्ड छुपे केल्यानंतर कमाल अंतर

en: - daemon listening accessibility events to launch on screen keyboard
mr: - स्क्रीन किबोर्डवरील सुरू केलेल्या ॲक्सेसिबिलिटि घटना स्वीकारत आहे
