Caribou - en to nl translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
nl: Caribou-voorkeuren

en: Scanning
nl: Bezig met zoeken

en: Enable scanning
nl: Zoeken inschakelen

en: Enable switch scanning
nl: Wissel-zoeken inschakelen

en: General
nl: Algemeen

en: Scanning mode
nl: Zoekmodus

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
nl: Zoektype, subgroepen, rijen of lineair

en: Subgroups
nl: Subgroepen

en: Rows
nl: Rijen

en: Linear
nl: Lineair

en: Step time
nl: Tijdsstap

en: Time between key transitions
nl: Tijd tussen toetsovergangen

en: Inverse scanning
nl: Omgekeerd zoeken

en: Step with the switch, activate by dwelling
nl: Stap met de schakelaar, activeer door te zweven

en: Auto-restart scanning
nl: Zoeken automatisch herstarten

en: Automatically restart scanning after item activation
nl: Zoeken automatisch herstarten na het selecteren van een item

en: Scan cycles
nl: Zoekcyclus

en: One
nl: Een

en: Two
nl: Twee

en: Three
nl: Drie

en: Four
nl: Vier

en: Five
nl: Vijf

en: Input
nl: Invoer

en: Switch device
nl: Apparaat wisselen

en: Switch device, keyboard or mouse
nl: Apparaat, toetsenbord of muis wisselen

en: Keyboard
nl: Toetsenbord:

en: Mouse
nl: Muis

en: Switch key
nl: Wisseltoets

en: Key to use with scanning mode
nl: Toets om te gebruiken met zoekmodus

en: Right shift
nl: Rechter shift

en: Left shift
nl: Linker shift

en: Space
nl: Spatiebalk

en: Switch button
nl: Wisselknop

en: Mouse button to use in the scanning mode
nl: Muisknop te gebruiken in de zoekmodus

en: Button 1
nl: Knop 1

en: Button 2
nl: Knop 2

en: Button 3
nl: Knop 3

en: Antler Preferences
nl: Antler-voorkeuren

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Keyboard Type
nl: Toetsenbord_indeling

en: The keyboard geometry Caribou should use
nl: De toetsenbordafmetingen die Caribou moet gebruiken

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
nl: De toesenbordafmetingen bepalen de vorm en de complexiteit van het toetsenbord: het kan verschillen van een 'natuurlijke' ervaring die goed is voor het opstellen van simpele tekst, tot een toetsenbord op volle grootte.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
nl: Aanraken

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
nl: Volle grootte

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
nl: Zoeken

en: Use System Theme
nl: Systeemthema gebruiken

en: Minimum Alpha
nl: Minimale alfa

en: Minimal opacity of keyboard
nl: Minimale doorzichtigheid van het toetsenbord

en: Maximum Alpha
nl: Maximale alfa

en: Maximal opacity of keyboard
nl: Maximale doorzichtigheid van het toetsenbord

en: Maximum Distance
nl: Maximale afstand

en: Maximum distance when keyboard is hidden
nl: Maximale afstand als het toetsenbord verborgen is

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
nl: - toegankelijkheid gebeurtenis monitoring daemon voor schermtoetsenbord
