caribou master - en to pa translation catalogue (56 entries)

en: Caribou Preferences
pa: ਕਾਰੀਬਉ ਪਸੰਦ

en: Scanning
pa: ਸਕੈਨਿੰਗ

en: Enable scanning
pa: ਸਕੈਨ ਕਰਨਾ ਚਾਲੂ

en: Enable switch scanning
pa: ਸਵਿੱਚ ਸਕੈਨ ਚਾਲੂ

en: General
pa: ਆਮ

en: Scanning mode
pa: ਸਕੈਨਿੰਗ ਮੋਡ

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
pa: ਸਕੈਨਿੰਗ ਕਿਸਮ, ਸਬ-ਗਰੁੱਪ, ਕਤਾਰਾਂ ਜਾਂ ਲੀਨੀਅਰ

en: Subgroups
pa: ਸਬ-ਗਰੁੱਪ

en: Rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ

en: Linear
pa: ਰੇਖਿਕ

en: Step time
pa: ਸਟੈਪ ਸਮਾਂ

en: Time between key transitions
pa: ਕੁੰਜੀ ਟਰਾਂਸੈਕਸ਼ਨ ਵਿਚਕਾਰ ਸਮਾਂ

en: Inverse scanning
pa: ਉਲਟ ਸਕੈਨਿੰਗ

en: Step with the switch, activate by dwelling
pa: ਬਦਲਣ ਲਈ ਸਟੈਪ, ਡੀਵਿਲਿੰਗ ਰਾਹੀਂ ਐਕਟੀਵੇਟ

en: Auto-restart scanning
pa: ਸਕੈਨਿੰਗ ਆਪੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: Automatically restart scanning after item activation
pa: ਆਈਟਮ ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਕੈਨਿੰਗ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Scan cycles
pa: ਸਕੇਲ ਸਾਈਕਲ

en: One
pa: ਇੱਕ

en: Two
pa: ਦੋ

en: Three
pa: ਤਿੰਨ

en: Four
pa: ਚਾਰ

en: Five
pa: ਪੰਜ

en: Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Switch device
pa: ਸਵਿੱਚ ਜੰਤਰ

en: Switch device, keyboard or mouse
pa: ਜੰਤਰ, ਕੀਬੋਰਡ ਜਾਂ ਮਾਊਸ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ

en: Keyboard
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

en: Switch key
pa: ਸਵਿੱਚ ਕੀ

en: Key to use with scanning mode
pa: ਸਕੈਨਿੰਗ ਮੋਡ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ

en: Right shift
pa: ਸੱਜੀ ਸਿਫ਼ਟ

en: Left shift
pa: ਖੱਬੀ ਸਿਫਟ

en: Space
pa: ਸਪੇਸ

en: Num lock
pa: ਨਮ ਲਾਕ

en: Switch button
pa: ਸਵਿੱਚ ਬਟਨ

en: Mouse button to use in the scanning mode
pa: ਸਕੈਨਿੰਗ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

en: Button 1
pa: ਬਟਨ 1

en: Button 2
pa: ਬਟਨ 2

en: Button 3
pa: ਬਟਨ 3

en: Caribou
pa: ਕਰੀਬੁਉ

en: Antler Preferences
pa: ਅਨਟਲੇਰ ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: Antler
pa: ਅਨਟਲੇਰ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Keyboard Type
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਟਾਈਪ

en: The keyboard geometry Caribou should use
pa: ਕਾਰੀਬੁਉ ਵਲੋਂ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕੀਬੋਰਡ ਜੁਮੈਟਰੀ

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਜੁਮੈਟਰੀ ਪਹਿਚਾਣ ਕਰਦੀ ਹੈ ਕਿ ਕੀਬੋਰਡ ਦੀ ਸ਼ਕਲ ਅਤੇ ਗੁੰਝਲਤਾ ਕਿੰਨੀ ਹੋਵੇ, ਇਹ 'ਆਮ' ਦਿੱਖ ਵਾਲੇ ਸਧਾਰਨ ਟੈਕਸਟ ਲਿਖਣ ਵਾਲੇ ਤੋਂ ਲੈ ਕੇ ਪੂਰੇ ਸਕੇਲ ਦੇ ਕੀਬੋਰਡ ਤੱਕ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
pa: ਟੱਚ

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
pa: ਪੂਰਾ ਆਕਾਰ

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
pa: ਸਕੈਨ

en: Use System Theme
pa: ਸਿਸਟਮ ਥੀਮ ਵਰਤੋਂ

en: Minimum Alpha
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਐਲਫ਼ਾ

en: Minimal opacity of keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਦਾ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਬਲੌਰੀਪਨ

en: Maximum Alpha
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਐਲਫ਼ਾ

en: Maximal opacity of keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਦਾ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਲੌਰੀਪਨ

en: Maximum Distance
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦੂਰੀ

en: Maximum distance when keyboard is hidden
pa: ਜਦੋਂ ਕੀਬੋਰਡ ਲੁਕਵਾਂ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦੂਰੀ

en: - daemon listening accessibility events to launch on screen keyboard
pa: - ਡੈਮਨ ਸਕਰੀਨ ਕੀਬੋਰਡ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸੈਸਬਿਲਟੀ ਈਵੈਂਟ ਸੁਣ ਰਹੀ ਹੈ
