caribou - en to sv translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
sv: Inställningar för Caribou

en: Scanning
sv: Avsökning

en: Enable scanning
sv: Aktivera avsökning

en: Enable switch scanning
sv: Aktivera brytaravsökning

en: General
sv: Allmänt

en: Scanning mode
sv: Avsökningsläge

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
sv: Avsökningstyp, undergrupper, rader eller linjär

en: Subgroups
sv: Undergrupper

en: Rows
sv: Rader

en: Linear
sv: Linjär

en: Step time
sv: Stegtid

en: Time between key transitions
sv: Tid mellan tangentövergångar

en: Inverse scanning
sv: Omvänd avsökning

en: Step with the switch, activate by dwelling
sv: Stega med brytaren, aktivera med uppehållsklick

en: Auto-restart scanning
sv: Starta automatiskt om avsökning

en: Automatically restart scanning after item activation
sv: Automatisk omstart av avsökning efter objektaktivering

en: Scan cycles
sv: Avsökningscykler

en: One
sv: Ett

en: Two
sv: Två

en: Three
sv: Tre

en: Four
sv: Fyra

en: Five
sv: Fem

en: Input
sv: Inmatning

en: Switch device
sv: Brytarenhet

en: Switch device, keyboard or mouse
sv: Brytarenhet, tangentbord eller mus

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Mouse
sv: Mus

en: Switch key
sv: Växlingstangent

en: Key to use with scanning mode
sv: Tangent att använda med avsökningsläget

en: Right shift
sv: Höger skift

en: Left shift
sv: Vänster skift

en: Space
sv: Blanksteg

en: Switch button
sv: Växlingsknapp

en: Mouse button to use in the scanning mode
sv: Musknapp att använda i avsökningsläget

en: Button 1
sv: Knapp 1

en: Button 2
sv: Knapp 2

en: Button 3
sv: Knapp 3

en: Antler Preferences
sv: Inställningar för Antler

en: Appearance
sv: Utseende

en: Keyboard Type
sv: Tangentbordstyp

en: The keyboard geometry Caribou should use
sv: Tangentbordets geometri som Caribou ska använda

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
sv: Tangentbordets geometri bestämmer form och komplexitet för tangentbordet. Det kan sträcka sig från ett ”naturligt” utseende och känns bra för att skriva enkel text, ända till ett fullskaligt tangentbord.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
sv: Tryck

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
sv: Fullskala

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
sv: Sök av

en: Use System Theme
sv: Använd systemtema

en: Minimum Alpha
sv: Minimal alfa

en: Minimal opacity of keyboard
sv: Minimal opacitet för tangentbord

en: Maximum Alpha
sv: Maximal alfa

en: Maximal opacity of keyboard
sv: Maximal opacitet för tangentbord

en: Maximum Distance
sv: Maximalt avstånd

en: Maximum distance when keyboard is hidden
sv: Maximalt avstånd när tangentbordet är dolt

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
sv: - demon som övervakar hjälpmedelshändelser för skärmtangentbord
