caribou master - en to tr translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
tr: Caribou Tercihleri

en: Scanning
tr: Tarama

en: Enable scanning
tr: Taramayı etkinleştir

en: Enable switch scanning
tr: Anahtar taramayı etkinleştir

en: General
tr: Genel

en: Scanning mode
tr: Tarama kipi

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
tr: Tarama türü, alt gruplar, satırlar ya da doğrusal

en: Subgroups
tr: Alt gruplar

en: Rows
tr: Satırlar

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Step time
tr: Basamak zamanı

en: Time between key transitions
tr: Tuş geçişleri arasındaki zaman

en: Inverse scanning
tr: Ter tarama

en: Step with the switch, activate by dwelling
tr: Anahtar ile ilerle, bekleme ile aktifleştir

en: Auto-restart scanning
tr: Taramayı otomatik yeniden başlat

en: Automatically restart scanning after item activation
tr: Öge aktifleşmesinden sonra taramayı otomatik olarak yeniden başlat

en: Scan cycles
tr: Tarama döngüleri

en: One
tr: Bir

en: Two
tr: İki

en: Three
tr: Üç

en: Four
tr: Dört

en: Five
tr: Beş

en: Input
tr: Girdi

en: Switch device
tr: Anahtar aygıtı

en: Switch device, keyboard or mouse
tr: Anahtar aygıtı, klavye ya da fare

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Mouse
tr: Fare

en: Switch key
tr: Anahtar tuşu

en: Key to use with scanning mode
tr: Tarama kipiyle birlikte kullanılacak tuş

en: Right shift
tr: Sağ üst karakter (shift)

en: Left shift
tr: Sol üst karakter

en: Space
tr: Boşluk

en: Switch button
tr: Anahtar tuşu

en: Mouse button to use in the scanning mode
tr: Tarama kipinde kullanılacak fare düğmesi

en: Button 1
tr: Düğme 1

en: Button 2
tr: Düğme 2

en: Button 3
tr: Düğme 3

en: Antler Preferences
tr: Antler Tercihleri

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Keyboard Type
tr: Klavye Türü

en: The keyboard geometry Caribou should use
tr: Caribou'nun kullanması gereken klavye geometrisi

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
tr: Klavye geometrisi, klavyenin şeklini ve karmaşıklığını belirler, basit metinlerin yazımı için iyi olan 'doğal' bir görünüm de olabilir, tam kapsamlı bir klavyeye de.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
tr: Dokunma

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
tr: Tam ölçek

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
tr: Tara

en: Use System Theme
tr: Sistem Temasını Kullan

en: Minimum Alpha
tr: En Küçük Alfa

en: Minimal opacity of keyboard
tr: Klavyenin en düşük matlığı

en: Maximum Alpha
tr: En Büyük Alfa

en: Maximal opacity of keyboard
tr: Klavyenin en yüksek matlığı

en: Maximum Distance
tr: En Büyük Mesafe

en: Maximum distance when keyboard is hidden
tr: Klavye gizlendiği en büyük mesafe

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
tr: - ekran klavyesi için erişilebilirlik olaylarını dinleyen artalan süreci
