caribou master - en to uk translation catalogue (53 entries)

en: Caribou Preferences
uk: Параметри Caribou

en: Scanning
uk: Сканування

en: Enable scanning
uk: Увімкнути сканування

en: Enable switch scanning
uk: Увімкнути перемикач сканування

en: General
uk: Загальне

en: Scanning mode
uk: Режим сканування

en: Scanning type, subgroups, rows or linear
uk: Тип сканування, підгруп, рядків або ліній

en: Subgroups
uk: Підгрупи

en: Rows
uk: Рядки

en: Linear
uk: Лінії

en: Step time
uk: Час переходу

en: Time between key transitions
uk: Час переходу між клавішами

en: Inverse scanning
uk: Зворотне сканування

en: Step with the switch, activate by dwelling
uk: Крок з перемикачем, увімкнути через житло

en: Auto-restart scanning
uk: Автоматичний перезапуск сканування

en: Automatically restart scanning after item activation
uk: Автоматичний перезапуск сканування після ввімкнення

en: Scan cycles
uk: Цикли сканування

en: One
uk: Один

en: Two
uk: Два

en: Three
uk: Три

en: Four
uk: Чотири

en: Five
uk: П'ять

en: Input
uk: Ввід

en: Switch device
uk: Перемкнути пристрій

en: Switch device, keyboard or mouse
uk: Перемкнути пристрій, клавіатура або пристрій

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Mouse
uk: Миша

en: Switch key
uk: Клавіша перемикання

en: Key to use with scanning mode
uk: Клавіша для вмикання режиму стеження

en: Right shift
uk: Правий shift

en: Left shift
uk: Лівий shift

en: Space
uk: Простір

en: Switch button
uk: Кнопка перемикання

en: Mouse button to use in the scanning mode
uk: Кнопка миші для вмикання режиму сканування

en: Button 1
uk: Кнопка 1

en: Button 2
uk: Кнопка 2

en: Button 3
uk: Кнопка 3

en: Antler Preferences
uk: Параметри Antler

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Keyboard Type
uk: Тип клавіатури

en: The keyboard geometry Caribou should use
uk: Геометрія клавіатури, яку використовуватиме Caribou

en: The keyboard geometry determines the shape and complexity of the keyboard, it could range from a 'natural' look and feel good for composing simple text, to a fullscale keyboard.
uk: Геометрія клавіатури визначає форму і складність клавіатури, вона може бути від «natural», що добре для простого набирання тексту, до повномасштабної клавіатури.

note: Translators: Keyboard type (similar to touch/tactile device)
en: Touch
uk: Дотична

note: Translators: Keyboard type (conventional keyboard)
en: Full scale
uk: Повномасштабна

note: Translators: Keyboard type (scanned grid by rows/columns)
en: Scan
uk: Сканувальна

en: Use System Theme
uk: Використовувати системну тему

en: Minimum Alpha
uk: Мінімальна альфа

en: Minimal opacity of keyboard
uk: Мінімальна непрозорість клавіатури

en: Maximum Alpha
uk: Максимальна альфа

en: Maximal opacity of keyboard
uk: Максимальна непрозорість клавіатури

en: Maximum Distance
uk: Максимальна відстань

en: Maximum distance when keyboard is hidden
uk: Максимальна відстань, коли клавіатуру сховано

en: - accessibility event monitoring daemon for screen keyboard
uk: — служба, яка відслідковує події для екранної клавіатури
