xfce-apps.catfish - en to el translation catalogue (133 entries)

en: Catfish File Search
el: Αναζήτηση αρχείων Catfish

en: File search
el: Αναζήτηση αρχείου

en: Search the file system
el: Αναζήτηση στο σύστημα αρχείων

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: files;find;locate;lookup;search;
el: αρχεία;εύρεση;τοποθέτηση;lookup;αναζήτηση;

en: Catfish Preferences
el: Προτιμήσεις του Catfish

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Classic (_Titlebar)
el: Κλασικό (Γραμμή _τίτλου)

en: _Modern (CSD)
el: _Μοντέρνο (CSD)

en: Your new window layout will be applied after restarting Catfish.
el: Η νέα διάταξη παραθύρου θα εφαρμοστεί μετά την επανεκκίνηση του Catfish.

en: Window Layout
el: Διάταξη παραθύρου

en: Show _hidden files in the results
el: Εμφάνιση _κρυφών αρχείων στα αποτελέσματα

en: Show filter _sidebar
el: Εμφάνιση πλευρικής μπάρας _φίλτρων

en: Show file sizes in binary format
el: Εμφάνιση μεγέθους αρχείων σε δυαδική μορφή

en: Uncheck to show file size in decimal format
el: Αποεπιλέξτε το για την εμφάνιση του μεγέθους αρχείων σε δεκαδική μορφή

en: Display Options
el: Επιλογές εμφάνισης

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Path
el: Διαδρομή

en: Add Directory...
el: Προσθήκη καταλόγου...

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: Remove Directory
el: Διαγραφή καταλόγου

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: Exclude Directories
el: Εξαίρεση καταλόγων

en: Close the search _window after opening a file
el: Κλείσιμο του παραθύρου ανα_ζήτησης μετά από το άνοιγμα ενός αρχείου

en: Search within compressed files (.zip, .odt, .docx)
el: Αναζήτηση μέσα σε συμπιεσμένα αρχεία (.zip, .odt, .docx)

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Advanced
el: Προχωρημένα

en: Select a Folder
el: Επιλέξτε φάκελο

en: Folder not found!
el: Ο φάκελος δεν βρέθηκε!

note: Restore Cancel button Buttons
en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: _Open
el: Άνοι_γμα

en: _Open with...
el: Άνοι_γμα με...

note: This menu contains the menu items: _Open, Show in _File Manager, _Copy Location, Save _As, _Delete
en: Show in _File Manager
el: Εμ_φάνιση στον διαχειριστή αρχείων

note: This menu contains the menu items: _Open, Show in _File Manager, _Copy Location, Save _As, _Delete
en: _Copy Location
el: Α_ντιγραφή τοποθεσίας

en: _Save as...
el: Απο_θήκευση ως...

en: _Delete...
el: _Διαγραφή...

en: File Extensions
el: Επεκτάσεις αρχείων

en: Enter a comma-separated list of file extensions (e.g. odt, png, txt)
el: Εισάγετε λίστα με επεκτάσεις αρχείων χωρισμένες με κόμμα (π.χ. odt, png, txt)

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Folders
el: Φάκελοι

en: Images
el: Εικόνες

en: Music
el: Μουσική

en: Videos
el: Βίντεο

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Archives
el: Συμπιεσμένα αρχεία

en: Other
el: Άλλο

en: Extension...
el: Επέκταση...

en: Any time
el: Οποιαδήποτε ώρα

en: Today
el: Σήμερα

en: This week
el: Αυτήν την εβδομάδα

en: This month
el: Αυτόν τον μήνα

en: Custom...
el: Προσαρμογή...

en: Go to Today
el: Μετάβαση στο σήμερα

en: <b>Start Date</b>
el: <b>Αρχική ημερομηνία</b>

en: <b>End Date</b>
el: <b>Τελική ημερομηνία</b>

en: Update
el: Ανανέωση

en: The search database is more than 7 days old.  Update now?
el: Η βάση δεδομένων αναζήτησης είναι παλαιότερη από 7 ημέρες. Να ανανεωθεί τώρα;

en: File Type
el: Τύπος αρχείου

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Results will be displayed as soon as they are found.
el: Τα αποτελέσματα θα εμφανίζονται αμέσως μόλις βρίσκονται.

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: <b>Database:</b>
el: <b>Βάση δεδομένων:</b>

en: <b>Updated:</b>
el: <b>Ανανεώθηκε:</b>

en: <big><b>Update Search Database</b></big>
el: <big><b>Ανανέωση βάσης δεδομένων αναζήτησης</b></big>

en: For faster search results, the search database needs to be refreshed.
    This action requires administrative rights.
el: Για γρηγορότερα αποτελέσματα, η βάση δεδομένων αναζήτησης πρέπει να ανανεωθεί.
    Αυτή η λειτουργία απαιτεί δικαιώματα διαχειριστή.

en: Update Search Database
el: Ανανέωση βάσης δεδομένων αναζήτησης

en: Search for files
el: Αναζήτηση αρχείων

en: Compact List
el: Συμπαγής λίστα

en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

en: Show _sidebar
el: Εμφάνιση πλευρικής μ_πάρας

en: Show _hidden files
el: Εμφάνιση κ_ρυφών αρχείων

en: Search file _contents
el: Αναζήτηση στο _περιεχόμενο των αρχείων

en: _Match results exactly
el: _Ταίριασμα αποτελεσμάτων με ακρίβεια

en: _Refresh search index...
el: Ανανέωση _περιεχομένων ευρετηρίου...

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _About
el: _Σχετικά με

en: Usage: %prog [options] path query
el: Χρήση: %πρόγραμμα [επιλογές] διαδρομές αναζήτηση

en: Show debug messages (-vv will also debug catfish_lib)
el: Εμφάνιση μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης (επίσης με -vv θα γίνει αποσφαλμάτωση στο catfish_lib)

en: Use large icons
el: Χρήση μεγάλων εικονιδίων

en: Use thumbnails
el: Χρήση μικρογραφιών

en: Display time in ISO format
el: Εμφάνιση ώρας σε μορφή ISO

note: Translators: Do not translate PATH, it is a variable.
en: Set the default search path
el: Εισάγετε την προκαθορισμένη διαδρομή αναζήτησης

en: Perform exact match
el: Εκτέλεση απόλυτης αντιστοίχισης

en: Include hidden files
el: Να συμπεριλαμβάνονται κρυφά αρχεία

en: Perform fulltext search
el: Εκτέλεση αναζήτησης πλήρους κειμένου

en: If path and query are provided, start searching when the application is displayed.
el: Εάν δόθηκαν η διαδρομή και το ερώτημα, έναρξη της αναζήτησης μόλις εμφανιστεί η εφαρμογή.

en: set a default column to sort by (name|size|path|date|type),(asc|desc)
el: ορισμός προεπιλεγμένης στήλης για ταξινόμηση με (όνομα|μέγεθος|διαδρομή|ημερομηνία|τύπος), (αύξ|φθίν)

note: Translators: this text is displayed next to a filename that is not utf-8 encoded.
en: %s (invalid encoding)
el: %s (άκυρη κωδικοποίηση)

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Never
el: Ποτέ

en: Enter your query above to find your files
    or click the %s icon for more options.
el: Εισάγετε την αναζήτησή σας επάνω για να βρείτε τα αρχεία σας
    ή κάνετε κλικ στο εικονίδιο %s για περισσότερες επιλογές.

en: An error occurred while updating the database.
el: Εμφανίστηκε λάθος κατά την ανανέωση της βάσης δεδομένων.

en: Authentication failed.
el: Η ταυτοποίηση απέτυχε.

en: Authentication cancelled.
el: Η ταυτοποίηση ακυρώθηκε.

en: Search database updated successfully.
el: Η βάση δεδομένων αναζήτησης ανανεώθηκε με επιτυχία.

note: Update the Cancel button to Close, make it default
en: Close
el: Κλείσιμο

note: Set the dialog status to running.
en: Updating...
el: Ενημέρωση...

en: Stop Search
el: Διακοπή αναζήτησης

en: Search is in progress...
    Press the cancel button or the Escape key to stop.
el: Αναζήτηση σε εξέλιξη...
    Για διακοπή πατήστε το κουμπί ακύρωσης ή το πλήκτρο Escape.

en: Begin Search
el: Έναρξη αναζήτησης

en: No folder selected.
el: Δεν επιλέχθηκε φάκελος.

en: Folder not found.
el: Ο φάκελος δεν βρέθηκε.

en: "%s" could not be opened.
el: Αδυναμία ανοίγματος "%s".

en: "%s" could not be saved.
el: Αδυναμία αποθήκευσης "%s".

en: "%s" could not be deleted.
el: Αδυναμία διαγραφής "%s".

en: Save "%s" as...
el: Αποθήκευση "%s" ως...

en: Are you sure that you want to 
    permanently delete "%s"?
el: Θέλετε σίγουρα να 
    διαγράψετε οριστικά το "%s";

en: Are you sure that you want to 
    permanently delete the %i selected files?
el: Θέλετε σίγουρα να 
    διαγράψετε οριστικά τα %i επιλεγμένα αρχεία;

en: If you delete a file, it is permanently lost.
el: Εάν διαγράψετε ένα αρχείο, χάνεται οριστικά.

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Size
el: Μέγεθος

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Preview
el: Προεπισκόπιση

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Open with default applications
el: Άνοιγμα με προκαθορισμένες εφαρμογές

en: Open with
el: Άνοιγμα με

en: Yesterday
el: Χθες

en: No files found.
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία.

en: Try making your search less specific
    or try another directory.
el: Δοκιμάστε να κάνετε την αναζήτησή σας πιο γενική
    ή δοκιμάστε έναν άλλο κατάλογο.

en: 1 file found.
el: Βρέθηκε 1 αρχείο.

en: %i files found.
el: Βρέθηκαν %i αρχεία.

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: Catfish is a versatile file searching tool.
el: Catfish είναι ένα ευέλικτο εργαλείο αναζήτησης αρχείων.

en: Password Required
el: Απαιτείται κωδικός

en: Incorrect password... try again.
el: Λάθος κωδικός... δοκιμάστε ξανά

en: Password:
el: Κωδικός:

en: OK
el: Εντάξει

en: Enter your password to
    perform administrative tasks.
el: Εισάγετε τον κωδικό σας για να
    γίνουν εργασίες διαχείρισης.

en: The application '%s' lets you
    modify essential parts of your system.
el: Η εφαρμογή '%s' σας επιτρέπει να
    αλλάξετε βασικά μέρη του συστήματός σας.

en: Versatile file searching tool
el: Ευέλικτο εργαλείο αναζήτησης αρχείων

en: Catfish is a small, fast, and powerful file search utility. Featuring a minimal interface with an emphasis on results, it helps users find the files they need without a file manager. With powerful filters such as modification date, file type, and file contents, users will no longer be dependent on the file manager or organization skills.
el: Το Catfish είναι ένα μικρό, γρήγορο και ισχυρό πρόγραμμα αναζήτησης αρχείων. Με την απλή του σχεδίαση και την έμφαση στα αποτελέσματα, βοηθά τους χρήστες να βρουν τα αρχεία που χρειάζονται χωρίς κάποιο διαχειριστή αρχείων. Με ισχυρά φίλτρα όπως, η ημερομηνία τροποποίησης, ο τύπος αρχείου και τα περιεχόμενα του αρχείου, οι χρήστες δεν θα εξαρτώνται πλέον από τον διαχειριστή αρχείων ή από τις οργανωτικές τους ικανότητες.

en: The main Catfish window displaying image search results
el: Το κυρίως παράθυρο του Catfish εμφανίζει τα αποτελέσματα αναζήτησης από εικόνες

en: The main Catfish window displaying available filters and filtered search results
el: Το κυρίως παράθυρο του Catfish εμφανίζει τα διαθέσιμα φίλτρα και τα φιλτραρισμένα αποτελέσματα της αναζήτησης
