xfce-apps.catfish - en to da translation catalogue (135 entries)

en: Catfish File Search
da: Catfish Filsøgning

en: File search
da: Filsøgning

en: Search the file system
da: Søg i filsystemet

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: files;find;locate;lookup;search;
da: filer;find;opslå;søg;

en: Catfish Preferences
da: Catfish-præferencer

en: _Close
da: _Luk

en: Classic (_Titlebar)
da: Klassisk (_titelinje)

en: _Modern (CSD)
da: _Moderne (CSD)

en: Your new window layout will be applied after restarting Catfish.
da: Dit nye vindueslayout anvendes når Catfish er blevet genstartet.

en: Window Layout
da: Vindueslayout

en: Show _hidden files in the results
da: Vis _skjulte filer i resultaterne

en: Show filter _sidebar
da: Vis filter-_sidelinje

en: Show file sizes in binary format
da: Vis filstørrelser i binært format

en: Uncheck to show file size in decimal format
da: Fravælg for at vise filstørrelser i decimalt format

en: Display Options
da: Vis valgmuligheder

en: Appearance
da: Udseende

en: Path
da: Sti

en: Add Directory...
da: Tilføj mappe ...

en: _Add
da: _Tilføj

en: Remove Directory
da: Fjern mappe

en: _Remove
da: _Fjern

en: Exclude Directories
da: Udelad mapper

en: Close the search _window after opening a file
da: Luk søge_vinduet når en fil er blevet åbnet

en: Search within compressed files (.zip, .odt, .docx)
da: Søg i komprimerede filer (.zip, .odt, .docx)

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Advanced
da: Avanceret

en: Select a Folder
da: Vælg en mappe

en: Folder not found!
da: Mappe ikke fundet!

note: Restore Cancel button Buttons
en: Cancel
da: Annuller

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open with...
da: _Åbn med ...

note: This menu contains the menu items: _Open, Show in _File Manager, _Copy Location, Save _As, _Delete
en: Show in _File Manager
da: Vis i _filhåndtering

note: This menu contains the menu items: _Open, Show in _File Manager, _Copy Location, Save _As, _Delete
en: _Copy Location
da: _Kopiér placering

en: _Save as...
da: _Gem som ...

en: _Delete...
da: _Slet ...

en: File Extensions
da: Filendelser

en: Enter a comma-separated list of file extensions (e.g. odt, png, txt)
da: Indtast en kommasepareret liste over filendelser (f.eks. odt, png, txt)

en: Documents
da: Dokumenter

en: Folders
da: Mapper

en: Images
da: Billeder

en: Music
da: Musik

en: Videos
da: Videoer

en: Applications
da: Programmer

en: Archives
da: Arkiver

en: Other
da: Andre

en: Extension...
da: Endelse ...

en: Any time
da: Enhver tid

en: Today
da: I dag

en: This week
da: Denne uge

en: This month
da: Denne måned

en: Custom...
da: Tilpasset ...

en: Go to Today
da: Gå til dagen i dag

en: <b>Start Date</b>
da: <b>Startdato</b>

en: <b>End Date</b>
da: <b>Slutdato</b>

en: Update
da: Opdater

en: The search database is more than 7 days old.  Update now?
da: Søgedatabasen er mere end 7 dage gammel. Opdater nu?

en: File Type
da: Filtype

en: Modified
da: Ændret

en: Results will be displayed as soon as they are found.
da: Resultater vil blive vist så snart de findes.

en: Unlock
da: Lås op

en: <b>Updated:</b>
da: <b>Opdateret:</b>

en: <big><b>Update Search Database</b></big>
da: <big><b>Opdater søgedatabase</b></big>

en: For faster search results, the search database needs to be refreshed.
    This action requires administrative rights.
da: For at få hurtigere søgeresultater skal søgedatabasen genopfriskes.
    Denne handling kræver administratortilladelser.

en: Update Search Database
da: Opdater søgedatabase

en: Search for files
da: Søg efter filer

en: Compact List
da: Kompakt liste

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Show _sidebar
da: Vis _sidelinje

en: Show _hidden files
da: Vis _skjulte filer

en: Search file _contents
da: Søg i fil_indhold

en: _Match results exactly
da: _Match resultater præcist

en: _Refresh search index...
da: _Opdater søgeindeks ...

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _About
da: _Om

en: Usage: %prog [options] path query
da: Anvendelse: %prog [tilvalg] sti forespørgsel

en: Show debug messages (-vv will also debug catfish_lib)
da: Vis fejlsøgningsmeddelelser (-vv fejlsøger også catfish_lib)

en: Use large icons
da: Brug store ikoner

en: Use thumbnails
da: Brug miniaturer

en: Display time in ISO format
da: Vis tid i ISO-format

note: Translators: Do not translate PATH, it is a variable.
en: Set the default search path
da: Indstil standardsøgestien

en: Perform exact match
da: Udfør præcist match

en: Include hidden files
da: Medtag skjulte filer

en: Perform fulltext search
da: Udfør søgning i fuld tekst

en: If path and query are provided, start searching when the application is displayed.
da: Hvis sti og forespørgsel gives, så start søgning når programmet vises.

en: set a default column to sort by (name|size|path|date|type),(asc|desc)
da: indstil en standardkolonne til at sortere efter (name|size|path|date|type),(asc|desc)

en: Close after selecting a file
da: Luk når en fil er blevet valgt

en: Do not close after selecting a file
da: Luk ikke når en fil er blevet valgt

note: Translators: this text is displayed next to a filename that is not utf-8 encoded.
en: %s (invalid encoding)
da: %s (ugyldig kodning)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Never
da: Aldrig

en: Enter your query above to find your files
    or click the %s icon for more options.
da: Indtast din forespørgsel ovenfor for at finde dine filer
    eller klik på %s-ikonet for flere valgmuligheder.

en: An error occurred while updating the database.
da: Der opstod en fejl under opdatering af databasen.

en: Authentication failed.
da: Autentifikation mislykkedes.

en: Authentication cancelled.
da: Autentifikation annulleret.

en: Search database updated successfully.
da: Søgedatabase blev opdateret.

note: Update the Cancel button to Close, make it default
en: Close
da: Luk

note: Set the dialog status to running.
en: Updating...
da: Opdaterer ...

en: Stop Search
da: Stop søgning

en: Search is in progress...
    Press the cancel button or the Escape key to stop.
da: Igangværende søgning ...
    Tryk på Annuller-knappen eller Escape-tasten for at stoppe.

en: Begin Search
da: Begynd søgning

en: No folder selected.
da: Ingen mappe valgt.

en: Folder not found.
da: Mappe ikke fundet.

en: "%s" could not be opened.
da: "%s" kunne ikke åbnes.

en: "%s" could not be saved.
da: "%s" kunne ikke gemmes.

en: "%s" could not be deleted.
da: "%s" kunne ikke slettes.

en: Save "%s" as...
da: Gem "%s" som ...

en: Are you sure that you want to 
    permanently delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil 
    slette "%s" permanent?

en: Are you sure that you want to 
    permanently delete the %i selected files?
da: Er du sikker på, at du vil 
    slette de %i valgte filer permanent?

en: If you delete a file, it is permanently lost.
da: Hvis du sletter en fil, er denne tabt permanent.

en: Filename
da: Filnavn

en: Size
da: Størrelse

en: Location
da: Placering

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Details
da: Detaljer

en: Open with default applications
da: Åbn med standardprogrammer

en: Open with
da: Åbn med

en: Yesterday
da: I går

en: No files found.
da: Ingen filer fundet.

en: Try making your search less specific
    or try another directory.
da: Prøv at gøre din søgning mindre specifik
    eller prøv en anden mappe.

en: 1 file found.
da: 1 fil fundet.

en: %i files found.
da: %i filer fundet.

en: Searching...
da: Søger ...

en: "%s" - searching | Catfish
da: "%s" - søger | Catfish

en: "%s" - results | Catfish
da: "%s" - resultater | Catfish

en: Catfish is a versatile file searching tool.
da: Catfish er et alsidigt filsøgningsværktøj.

en: Password Required
da: Adgangskode krævet

en: Incorrect password... try again.
da: Forkert adgangskode ... prøv igen.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Enter your password to
    perform administrative tasks.
da: Indtast din adgangskode for at
    udføre administrative opgaver.

en: The application '%s' lets you
    modify essential parts of your system.
da: Programmet '%s' lader dig
    ændre essentielle dele af dit system.

en: Versatile file searching tool
da: Alsidigt filsøgningsværktøj

en: Catfish is a small, fast, and powerful file search utility. Featuring a minimal interface with an emphasis on results, it helps users find the files they need without a file manager. With powerful filters such as modification date, file type, and file contents, users will no longer be dependent on the file manager or organization skills.
da: Catfish er et lille, hurtigt og kraftfuldt filsøgningsredskab. Med en minimal grænseflade med vægt på resultater hjælper den brugere med at finde de filer de har brug for uden en filhåndtering. Med kraftfulde filtre såsom ændringsdato, filtype og filindhold, behøver brugere ikke længere at være afhængig af filhåndteringen eller organiseringsværdigheder.

en: The main Catfish window displaying image search results
da: Det primære Catfish-vindue som viser resultater for billedsøgning

en: The main Catfish window displaying available filters and filtered search results
da: Det primære Catfish-vindue som viser tilgængelige filtre og filtrerede søgeresultater
